Binnenland. Ingezonden Mededeelingen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. tak ons en de daken vvaien vol mënschen. De finepen werden met bloemen Bestrooid. De me nigte spelde bloemen in oe Franse he kleuren op-de tunieken der Indische troepen. Allerlei nieuws. Op voorstel van de landbouwvereerfigjng heeft het Deensche ministerie een verbod van uitvoer uitgevaardigd voor veulens en heel jonge paar den. De Turlksche „Staatscourant" publiceert een be stuit, waarbij het op 4 dezer a floepende mot' ratorium met drie maanden wordt verlengd, doch met de bepaling, dat debiteuren 2 o/o van het verschuldigde bedrag in twee maandelijksche ter mijnen moeten betalen, Volgens een officieel bericht heeft de Deut sche kruiser „Karlsruhe" in aen Atlantischen Oce aan zeven Engelsche schepen in den grond ge boord. De „Karlsruhe" is een kleine kruiser van 5000 ton, in 1912 gebouwd, en loopt ongeveer 28 knoopen. De recruteering in Wales wordt zoo actief voortgezet, dat de Engelsche minister Lloyd Geor ge daar weldra de 50.000 vrijwilligers; die hij gewaagd heeft, bij elkaar zal hebben. De berichten in de buitenlandsche bladen, cr.t Engeland bereid zou zijn om vrede te sluiten, wanneer de Duitsehers tot over bun eigen grens zouden teruggeworpen zijn en een onderhoud met e. r, niet genoemd Engeisch ambtenaar over dit onderwerp, zijn geheel uit de lucht gegrepen. Men verklaart, dat Engeland steeds in volle 'over eenstemming met zijn geallieerden zal handelen tot bet einde van den oorlog. Volgens een bericht uit Rome aan vie „Ti mes", worden er nieuwe gevallen van cholera gemeld uit V oenen, Briinn en de nabijheid van Boedapest, welke ziekte doorr vluchtelingen van GaJicië is _overgebracht. fn Oostenrijk heet men zich ernstig over het ontstaan eener epidemie bezorgd te maken. Bevredigende ofiicieele maat regelen worden genomen. Ue Engelsche admiraliteit leelt mede dat zij genoodzaakt is mijnen te leggen in zekere ge deelten van de Noordzee. De schepen van non- co mbattanten worden gewaarschuwd, dat er ge vaar is in zekere gedeelten. ontevredenheid wegens de wet tegen de Aziaten, welke hen verbiedt in Britsch-Columbia te komen. ITALIë. Uit Rome wordt gemeld, dat de gezondheids toestand van den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, markies di San Giuliano, gioote bezorgdheid wekt en dat ue verbetering in den toestand, waarop men hoopte, uitblijft. Niettegenstaande zijn ernstige ziekte beert de ir inister zijne werkzaamheden in zijn bureau eg niet gestaakt en is in voortdurende verbin ding met den minister-president. Een telegram uit Basel meldt: De pas van een reis naar Rome teruggekeerde Italiaansche consul geeft zijn indrukken in deze oege weer, dat aan een algemeene mobilisatie in Italië niet te denken valt. Ook de volksstem ming is absoluut niet oorlogszuchtig. Overal zijn de werkzaamheden van den vrede aan den gang cm de tallooize geïmmigreerclen L-zig te houden. Be oogst is uitstekend uitgevallen. De kardinaal-staatssecretaris 1'errata is sinds eenigb dagen ernstig ongesteld. De „Messagen»" meldt, aat de kardinaal pan blindedarmontsteking lijdt. De ongesteldheid is op zich zelf niet kritiek, doch wegens den vergevorderden leeftijd van den hoogen lijder koestert men oenige ongerustheid.. SERVIë. Ofticieel wordt uit Weenen het volgende ge meld Het oppercommando van het leger deelt mede, dat in weerwil van het beslissende succes in Servië de Servische pers in den la.atsten rijd be proeft door verspreiding' van berichten over ver zonnen overwinningen en overdrijving van in vallen van benden, stemming te maken om liet mislukken van den tegenstand van het Servische leger, dat een zekerheid is en door oe Serviërs zeiven erkend wordt, te maskeerert. Op alle onware voorstellingen van de buitenlandsche pers over den toestand op het oorlogstooneel in den Balkan wordt kort en bondig geantwoord, dat de Oostenrijkers niet alleen alle veroverde stellingen ten oosten van de Drina in zeker bezit hebben, maar ook voortdurend veld winnen. EN GELSCH-INDIë. Lit Calcutta wondt gemeld: Een opioer, waarbij ongelukkigerwijs mensehen- levens te betreuren zijn, is hier he en uitgebro ken Hindoes-, die geëmigreerd waren naar Britsch C olumbia, maai" niet aan land hadden kunnen komen, moesten naar Baibai hiji Calcutta terug koeren. Door een misverstand meenden deze emi granten, dat men hen niet direct naar hun woon plaatsen terugzond en weigerden te Panjab in den tie in te stappen, die te hunner beschikking was gesteld; zij1 maakten zich gereed na,ar Cal cutta op te trekken. Politie en troepen werden ('I' oen afgezonden om uit te verhinderen, maar de emigranten, die met revolvers gewapend waren, schoten en doodden of verwondden verscheiden politiebeambten. Zestien emigranten werden even- tors gedood, anderen gevangen genomen F.i heerscht onder deze emigranten een zekere Beurscommissie. De Minister van Landbouw hield gisteren bij de installatie van de Beurscommissie een rede voering, waaraan wij het volgende ontleenen Bij de beurswet is voorden tijd, dat deze wet van kracht zal zijn, ten aanzien van den geld en fondsenhandel een even groote als buiten gewone bevoegdheid aan den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel toevertrouwd. Die bevoegdheid brengt een zware aansprake lijkheid met zich. De wetgever zou mij, als Minister van Handel, zeer zeker die bevoegd heid niet hebben toegekend en ik zou even stellig de daaruit voortspruitende aansprake lijkheid niet hebben durven aanvaarden, indien mij niet van meet af de voorlichting van eene commissie van deskundigen ware verzekerd ge weest. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal aan de adviezen van de commissie van deskundigen niet zijn gehouden. De beslis sing blijft bij hem. Maar de bedoeling des wetgevers is zonder- twijfel geweest, dat de verhouding tusschen den Minister en de commissie van deskundigen zoodanig kan wezen, dat hij als regel zal kunnen volstaan met eene bekrachtiging van het advies, dat hij van de commissie zal ontvangen. Het gaat bij deze gelegenheid om groote fi- nancieele belangen, om financieele belangen, waarbij duizenden van de Bevolking betrokken zijn. En die belangen wijzen niet steeds in de zelfde richtiug. Integendeel, telkens, bij schier elk eenigszins belangrijk vraagpunt, zullen be langen van de eene groep van daarbij betrok kenen, zich kruisen met belangen van een of meer groepen van andere belanghebbenden. De taak van allen, die bij de uitvoering van de wet een rol zullen hebben te vervullen, zal wezen met het ernstige streven van strikte onpartijdigheid, met den vasten wil algemeene volksbelangen hooger te stellen dan belangen van bepaalde groepen der bij den geld- en fond senhandel betrokkenen, dezen handel uit het tijdperk van ongekende beroering, waarin hij verkeert, langzaam maar zeker terug te leiden naar den toestand van vrijheid, waarin regee- ringsinmenging niet slechts overbodig kan zijn, maar hinderlijk voor een gezonde en krachtige ontwikkeling. Die taak is moeilijk, hij stelt hooge eischen. Zij verlangt, dat allen, die aan haar deelnemen, zich zullen weten te plaatsen op hooger peil, dan waarop men zich bevindt, als uitsluitend met de belangen van een bepaalde groep van I belanghebbenden behoeft te worden gerekend. Ik heb het op hoogen prijs gesteld, dat ik een drietal mannen van erkende kunde en die wegens hun karaktereigenschappen algemeen geacht worden, bereid heb gevonden mij den bijstand, dien ik in dezen zoozeer noodig heb, te verleenen. Het zou echter een groote dwaling zjjn te meenen dat de instelling der Commissie van bijstand, in de uitvoering der wet iets te kort deed aan de groote beteekenis van het aandeel in onze gemeenschappelijke taak, dat gij, mijne heeren, als leden en plaatsvervangende leden der wettelijke Commissie van deskundigen hebt willen op u nemen. Bij de samenstelling der commissie uit ver tegenwoordigers van verschillende groepen van belangstellenden heeft niet het denkbeeld voor gezeten een aantal pleitbezorgers van verschil lende groepsbelangen bijeen te brengen, maar wel er voor te waken dat het uitbrengen dei- adviezen niet kan geschieden met een onwille keurig verwaarloozen van bepaalde groepsbe langen. Aan niemand i3 het gegeven zich geheel te onttrekken aan den invloed van zijn milieu. Men mag dus van u, leden en plaatsvervan gende leden der Commissie, die bepaalde groe pen vertegenwoordigt, niet verlangen en niet vei wachten, dat gij zult kunnen, wat niemand kan. Maar wel wordt van u verwacht en ver langd, dat gij beseffen zult dat gij steeds bij het uitbrengen van uw advies zult hebben te streven naar den hoogst bereikbaren graad van objectiviteit, met den meesten ernst zult moeten pogen het belang van uw groep en van het deel van het publiek, dat achter haar staat, iü de juiste verhouding te stellen tot dat der an dere groepen, die tezamen het algemeen belang bepalen. Ik houd mij overtuigd, dat aan het beroep dat ik met deze woorden op uw aller toewijding en uw aller streven naar onpartijdigheid doe, door u zou zijn gehoor gegeven, al had ik het' niet openlijk uitgesproken. Waar het hier echter om zoo groote, zoo ingewikkelde en zoo wijd vertakte belangen gaat, heb ik gemeend, dat beroep tot dekking van mijne eigen verantwoor delijkheid zij het ook ten overvloede niet achterwege te mogen laten. Hieimede verklaar ik uwe Commissie voor geïnstalleerd en verzoek ik u, mijnheer de voor zitter, het presidium te willen aanvaarden." De heer S. P. Van Eeghen antwoordde op de reden van den Minister o. m. het volgende Onze commissie heeft in deze benoeming ge zien een bewijs van vertrouwen,, dat zij op i hoogen prijs stelt. Zij is bewust, dat haar een groote verantwoordelijkheid wordt opgelegd. Uwe Excellentie heeft terecht er op gewezen, dat alle leden zich op hetzelfde onafhankelijke stand punt moeten plaatsen. Onze commissie zal trach ten, wanneer Uwe Excellentie, hetzij rechtstreeks, hetzij door uwe commissie van bijstand, zich tot haar wendt, zooveel in haar vermogen is, juiste en onpartijdige adviezen te geven, Aanhouding van Nnderlandsche schepen. De Londensche berichtgever van het »Hld." seint Ik verneem, dat de Britsche regeering heeft toe gezegd voortaan geen Nederlandsche schepen meer te zullen aanhouden, die ladingen aan boord hebben van voedingsmiddelen, waarvan de Neder- Jandsche regeering den uitvoer uit Nederland heeft verboden. Dat toont, dat de Britsche regeering volkomen overtuigd is, dat Nederland alles doet om zijn neutraliteit in gezonden zin te handhaven hetgeen uit de Nederlandsche uitvoerstatistieken blijkt. Schepen die graan vervoeren zullen echter aangehouden worden, indien ze tevens contrabande bevatten zooals in het bijzonder koper en rubber- Schriftelijk beantwoorde vragen. Op de volgende vragen van het Kamerlid den heer K. Ter Laan. betreflende het verbod tot het lezen van »Het Volk" door militairen, het bezoe ken door militairen van gebouwen en vergaderin gen van een politieke partij of vakvereenigmg, en de uitzetting van ds. De JoDg uit het door' de derde divisie bezette gebied. 1. Is de Minister genegen regelen vast te stel len, waardoor voorkomen wordt, dat militaire auto riteiten aan hun ondergeschikten de leziDg van het dagblad «Het Volk" verbieden, gelijk sedert de mobilisatie op enkele plaatsen het geval ge weest is 2. Kan de Minister de verzekering geven, dat de opgeroepen landweer- en militieplichtigen de vrijheid behouden tot het bezoeken van gebouwen en vergaderingen van hun politieke partij en van hun vakvereenigmg 3. Is de Minister bereid, aan de Kamer inlich tingen te verstrekken over de aanleiding tot de uitzetting van ds. De Jong te Veghel uit het door de derde divisie bezette gebied heeft de Mini's,ten van Oorlog, de heer Bosboom, geantwoord 1 Reeds vóór de vraag' ter kennis van den Minister 'kwam, was, naar aanleiding van Inge komen klachten, aan de militaire autoriteiten me degedeeld, dat er geen enkele reden bestaat om rnder de tegenwoordige omstandigheden ten aan zien van dag;- en andere bladen een andere ge dragslijn te volgen dan in normale tijden geschiedt. Verder kan de Minister niet gaan; de beslis- ung moet berusten bij hem, die de toestanden cn omstandigheden in ieder bijzon oer geval kent. 2. liet voorgaande is ook van toepassing op bet bezoeken van gebouwen en vergaderingen van een politieke partij' of van een vakvereeni gmg Een algemeenen regel kan de Minister ook ten deze niet stellen. 3. Op 27 Augustus werd door ds. De Jong uit Veghel oen rede gehouden in het vereenigins- lokaal van de Protestantsche jongemannen te Stratum, welk lokaal als militaire Tehuis stond aangegeven en toenmaals dan ook door vele mi litairen bezocht werd, Afgescheiden van de vraag of de bedoelingen van ds. De Jong al of niet verkeerd waren, staat het vast, dat de inhoud van zijn rede een niet toelaatbaar karakter droeg, zoo werd, zij het in bedekte termen, dienstweigering aanbevolen. Terwijl werd nagegaan of de gehouden rede ook annleiding zou kunnen geven tot een straf rechterlijke vervolging sprak ds. De Jong op 2 September andermaal een rede uit, van ongeveer gelijke strekking als de vorigp. In die omstandigheden zag de divisiecomman dant zich gedwongen om maatregelen te nemen ten einde den toegang tot de troepen aan ds. De Jong te ontzeggen. bekomen schooltascbje, rozenkrans in étui, pen houder en stuf in étui, huissleutel. Aan de volgende adressen barnsteenen sigaren- pijp en zwarte dameshandschoen, K. Voorwald, L. Haven 84koralen kinderarmband, wed. v. d. Sloot, Ki. Groenendal 13iorozenkrans in étui, J. Visser, Nassaustraat 8; onderstuk van gouden belletje, J. den Brinker, N. Haven 275lederen hondenmuilkorf, D. v. d. Net, L. Singelstraat 47 R. K kerkboek, Koesveld, Havendijk 11 postduif met ring gemerkt, wed. Laures, Singel 194' bootmuts, J Raemaker, Spinhuispad 1bruine ceinture, Meijnkens, L. Haven papiertje met geld, A. Korpel, Dwarsstraat 43. Programma van de laatste uitvoe- ring in dit Seizoen op Zondag den 4 October 1914. Waarn. directeur II. H. Van Vleuten des namiddags ten 1 ure, Plantage. 1. Volksliederen. 2. 't Stedelijk Vooraan, marsch H. H. Van Vleuten. 3. Our «Dichter und Baner" fop verzoek) Suppé. 4 Ballet sur l'opéra. Faust Dounod. 5. Erinneruug an Tannhiiuser R. Wagner 6. Romance voor Clarinet, H. H. Van Vleuten 7 Ein Negerhochzeit, K. Volstedt. 8. Marche po pulair. Volksliederen. BI ij kens een in ons blad van heden geplaatste advertentie, is alhier een afdeeling op gericht der «Vereeniging voor Modevakscholen," gevestigd te 's Gravenhage. Den 19en Oct. zal de cursus, vanwege genoemde vereeniging te geven, worden geopend. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie. Het programma der Nationale Athletiek wedstrijden te dezer stede, Zondag 4 October 's middags 2 uur op het terrein der Scniedamscüe Voetbalvereeniging (S.V.V.j luiut: No. 1. 100 M. hardloopen, met voorgiftno. 2 400 M. hardloopen, met voorgift no. 3. 1500 M. hardloopen, met voorgiftno. 4. 2. K-M. snelwandelenno. 5. polsstokhoogspringen no. 6. hoogspringen no. 7. kogelstooten (gewicht 7.25 K.G.j; no. 8. estafetteloop, 4 üeeln.. ieder 100 M. De opbrengst van dezs wedstrijden is ten bate van het Steuncomité te Scniedam. Hoogwater te Schiedam; Zondag 4 Oct. 4.0(3 v.m., 4.27 n.m. UIT ROTTERDAM. Onze RoiterUauische correspondent seint Ook deze week is nog geen uierkoure veroetenng gekomen in de Rotterdamscne naventiewegmg. Ware gisteren het aantal binnengekomen scnepeu met vrij groot geweest, uan zou zeüs het totale weekaautal beneden dat van voor acnt dagen zijn gebleven. Trouwens, de omstandigheden van bui ten, waarop wy geen invloed kunnen uitoeleuen, leidde eerder tot verslecniering dan tot net tegen deel, Vooral het oeslun vau Engeland om nu ook erts als contrabande te beschouwen, heeft een einde gemaakt aan de verwaentmg, dat in deze richting nog naar eemge verbetering kon worden gestreeld. Misschien dat het protest van Zweden en Noorwegen, welke landen als exporteurs van erts uiteraard door den maairegel oyna nog zwaar der dan wij worden getroffen, gevoegd by het onze, van eemge uitwerking zal kunnen zyn. Un der de deze week binnengekomen scnepeu is dan ook slechts één erisuout uit Zweden, voorts één Houtboot, verder hel Engelsche sioomscmp «ilaru", dat voor de westkust van Afrika weer een der nationale producten van Nederland komt innemen, en eindelijk de stoomschepen Veeudyk" en Wilis" Het eerste van de Holland-Amenkalyn, is te Havre geweest, doch kon de reis voortzetten, het tweede, van den Rotterdamschen Lloyd, is ontlast van de in hebbende rijst en rubber. Overigens bestond het havenverkeer uit beurt schepen op Engeland, die blijkbaar veel lading hebben te vervoeren daar hun getal geleidelijk toeneemt. (Hbld.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.3 Munchen. Laagstebarometerstand 758.2 Memel. Verwachting tot den volgenden dagaanvan kelijk matige tot krachtigen zuidwestelyken, tot noordwestelijken wind, betrokken tot zwaarbe wolkt, later wellicht opklarend waarschijnlijk re genbuien, zelfde temperatuur. Steuncomité. Velen zijn werkloos. Tal van gezinnen moeten geholpen worden. Veel geld is daartoe noodig! Geeft allen naar uw vermogen groote en kleine giften worden dankbaar aanvaard. Wekelijksche bijdragen, al zijn ze nog zoo gering, worden gaarne afgehaald. Het adres van den penningmeester van het Comité isA. L. Boot, N. Haven 83. In het belang yan uitsluitend Schiedamsch personeel, zeude men hier ter stede alle SLOOM- en VEKF-OHDEtfS onverwijld aan de Stoomyerverij en Uitstoomerij „DE PHOENIX", Teleph. No. 15. Gratis afhalen en bezorgen. Van Maandag: a.s. af worat te Dordrecht niet anders aan tarwebrood (bruin brood) gebak ken i Gevonden voorwerpen. Aan het commissariaat van Politie zjjn terug te De Engelsche telegraa f m a a t s c b, a p- p ij e n e u d e o,|0 r 1 o g'. Sinds' het uitbreken van den oorlog zijn code-telegrammen in Engeland ver boden. Alles moet voluit worden geseind Zelfs het gebruik van telegram-adressen is niet geoor loofd. Uit den aard der zaak zijn de kosten van telegrapheeren dientengevolge enorm geste- gen, vooral in het verkeer met overzeeschc jan- den. In Britsche handelskringen heeft deze poli tiek g'rqote ontstemming' gewekt. Een inzenddr in de „Times" merkte zelfs iop; aat deze maat regel der Engelsche regeering aen Britsdien ham

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2