Dagblad voor Schiedam en Omstreken, touzcj 10 TWEEDE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering f1f][|n i 37ste Jaargang Zaterdag 3 October 1914 No. 11044 oyereenïomstig op de polis yermelfle voorwaarden, f f (J (J (J t Binnenland. Gemengd Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 et. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de bjj verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Aigemeene V erzekeringsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. p Pfj bU verlies pi j" bij verlies van eiken aude» ren vinger. De invloed van de crisis op de belastingen. in het jongste nummer van het Weekblacf voor Privaatrecht, Notaris-Ambt en Registratie be spreekt mr. Van den Dries het bovengenoemde1 onderwerp. Hij merkt op, dat de opbrengst der invoerrechten (over Augustus (f525,000 tegen f 1.375,000 in 1913) no-g geflatteerd was, omdat op de groote losplaatsen vroeger ree as aange voerde goederen lagen opgeslagen, waarvan het recht betaald wordt bij uitslag voor consumptie; oc4: waren bij het uitbreken van den oorlog vele beladen schepen onder weg', welke in Augustus op hun bestemming; zijn aangekomen. De zegel-, registratie- en hypolieexrechteii, zul len sterk den invloed der crisis blijven oincervin- den, nu emissies van effenen niet geschieden en overdrachten van onroerende goederen tot een minimum zijn beperkt. De grondbelasting zal, als geheven naar' gege vens waarop Je crisis gpen in vroed heeft, geen vermindering! ondergaan. Wat de herfingSgegevens betreft geldt dit oiok voor het personeel, doch. bij deze belasting; zullen vermjoedelijk veel lonin bare posten voorkomen. De aanslagen in de bedrijfs- en vermeigenisbe- las 1 in gen over het belastingjaar 1914/15 zijn reeds gXootendeels vastgesteld; de overige worden be paald naar den toestand op een da,turn vóór bet uitbreken van den oorlog. De opbreng.-.: over het loiopende belastingjaar zal dus niet worden beïn vloed, Het volgend jaar is. een vrij sterke achter uitgang in de .opbrengst der vermoge,isbelasting Waarschijnlijk, al ware het slechts door de daling Tan de waarde der' effecten. De successiebelasting regelt zich naar den toe stand bij het openvallen der nalatenschap. Op 'te belasting; verschuldigd wegens boedels, open gevallen vóór het uitbreken van den oorlog, heeft He crisis dus geen invloed. Alleen zal eenig uit stel soms noodzakelijk zijn. Ten aanzien van, boedels, opengevallen tijdens de crisis, rijst moei lijkheid met het oog op de waardebepaling. In boeverre is thans de waarde van onroerende goe deren gedeprecieerd Ook de schatting van schuld vorderingen zal onder de tegenw jio:vdge omstan digheden niet steeds gemakkelijk zijn. Vo,otr de grootste moeilijkheid komt men echter te staan bij de waardebepaling van effecten. Alle niet genoteerde effecten moeten volgens de wet geschat worden door de aangev et; en wanneer de fiscus met die schatting geen genoegen neemt, kan hij een vervolging instellen. Er is veel kans dat deze schattingen, nu de beurs gesloten is, liet in het voordeel van den fiscus zullen uit vallen, terwijl de taak van uen risous om een boogie waarde te bewijzen uitermate bezwarend zal zijn. De schrijver meent, dat een ingrijpen van uen wetgever hier wel noodzakelijk zal blij ken, daar de Beurswet 1914 deze materie niet regelt. Wat ten slotte een eventueele tijdige invoering der nieuwe inkomstenbelasting; betreft, indien deze overeenkomstig het vroegere plan met 1 Mei 1915 in werking: mocht treden, zou door de verlaging der tarieven ae achteruitgang voor de vermogensbelasting niet zoo gevoelig zijn, doch Wat de inkomstenbelasting zelf betreft, ueze zou Waarschijnlijk de geraamde opbrengst niet halen, voicral nu in tegenstelling: met de bedrijfsbelasting! bepaald is dat de opbrengst moet worden opge geven over het laatstveiloepen kalender- of boek- htr. Blijft de bedrijfsbelasting nog' bestaan dan za! zij dus aanzienlijk minder onder de crisis le bjaen hebben dan de inkomstenbelasting, zoo deze wordt ingevoerd. Dat is: dan c;ok één van de redenen waarom van sommige zijden reeds pP uitstel der invoering van de aanhangige wel 13 aangedrongen. De schrijver is bet met dien aandrang niet etris- Hij meent, dat het juist een deugd is van de voorgestelde regeling, dat zij den aan slag welke in een bepaald jaar moet worden v°ldaan, in nauwer contact brengt met het in komen, waarover de belastingplichtige in dat jaar kan beschikken. f Belgische vluchtelingen. Uit Roosendaal meldt men: Duizenden en duizenden bewoners van Antwer pen hebben de laatste aagen de stad hunner in woning verlaten om elders een veiliger heenko men te zoeken. Tegenover den. geweldigen stroom vluchtelingen heeft het militaire commando van de stad zelfs gemeend een oogenblik te moeten afwijken van de oorspronkelijk gemaakte bepa lingen en zoo kwamen lieden te Esscben, met welke plaats naar men weet van en naar Antwer pen de spoorwegverbinding verbraken was, drie lange treinen met vluchtelingen aan. Gewoonlijk ging de laatste; Uagen een gteot gedeelte van die vluchtelingen naar Holland. Waren de men.sehen zonder bestaansmiddelen, dan zorgde de juffrouw voor het stations werk, thans agente van het co mité voor Belgische vluchtelingen, dat ziji verder konden. Hun wem dan reisgelegenheid verstrekt en een kaartje met het adres van het comité te Breda. Heden Vrijdag werd echter naar Ësschen ge telegr-afeerd .om Ue vluchtelingen althan^ voor- loopig' zooveel mogelijk in EsSchen ie houden. Het aantal vluchtelingen, dat uien te.') gevolge in het kleine Belgische grensdorp Esscben bijeen was, wordt geschat .op 5000. Voor zoover ue men schen geen onderdak konden vinden, wérden zij gehuisvest in de grppite quarantaine, loodsen, wel ke in gmvone gevallen dienst uioen ter observatie van het vee dat uit Holland België wordt binnen gevoerd. Getracht wordt de vluchtelingen te be wegen, weder naar hunne haardsteden te keeièn velen geven er echter de voorkeur aan pm zich 't zij in Engeland, 't zij in Holland aan het oogenblikkelijk gevaar te onttrekken. Dat de vlucht niet altijd even kalm en gere geld g'aat, laat zich denken. Vele vaders1 en moe ders komen hier in Roosendaal nog: informec- ren of men ook iets weet van hunne kinderen, broers, ouders enz. Aan het station is zelfs: systeem gebracht in den opsporingsdienst, Aan het station is een groote lijst opgehangen van menslchen, die hun bloedverwanten zoeken en een andere lijst van vrouwen en kinderen die op deze wijze kenbaar maken, dat zij terecht zijn en daar en daar' te vinden. En in België zelf men gen zich nog te minden dier vluchtelingen de anderen, die niets meer van hun zoons hebben gehoord die onder dienst zijn, die moedeloos zoeken links en rechts. Onder het opschrift: „Wat een moeder doet", gééft „La Mértopole" van een dier gevallen een treffend verhaal. Toen géneraal Lehman bewusteloos uit ue puin- hoepen van het fort ue Loucin werd weggehaald, was hij nog; in gezelschap van twee ordonnan sen die hem vrijwaarden voor de vallende puin massa's. Een van hen was gewond, uc ander slaagde er echter met behulp van derden in te vluchten. Het gelukte hem ten slotte zijn ouder lijk huis te bei eiken, maar hij wilde weer weg, vo.ort naar het fort om naast en met zijn kame raden te strijden. Hij werd voorzien van burger- kleeren en sedert hoorde men niets' meer van bc-m; maar zijn moeder, een vrouw, die met hard werken haar brood verdient, wilde haar zoon weerzien. Zij vertrok met een klein band- netje, voorzien van eenigfe provisie, naar Visé en Maastricht en kwam over Holland te Antwer pen aan. Maar nu begon eerst recht de misère. F.enige dagen loopt zij nu al van dorp tol dorp, overal vragende naar haar zoon. Vermoeid, ver magerd informeert zij naar haar kind. Te Rotterdam worden per scheepsgelegenheid verwacht 20.000 Belgische gezinnen en voorts nog 2500 kinderen met geleiders, allen vluchtelingen uit Antwerpen. Zij zullen voorloopig worden ondergebracht in de loodsen van de Holland- Amerika-lijn en later naar de vluchtelingenkam pen worden gezonden. Het vervoer der vluchtelingen geschiedt met Rijnschepen. Naar wij vernemen, is de Nederlandsche regee ring met het vervoer van de vluchtelingen op de hoogte gesteld. Winterdienstregeling Spoorwegen. Door de Nederlandsche en de Duitsche spoor- wegdirectiën is te Berlijn een beraadslaging ge houden, tengevolge waarvan een nieuwe volledige winterdienstregeling zal worden ingevoerd, waar bij de internationale snelverbindingen tusschen de voornaamste Nederladdsche, Duitsche en Oosten- rijksche steden zullen worden hersteld. Het is nog niet definitie beslist of de invoering daarvan op 20 October of 1 Nov. a s. zal geschieden. Aanhouden van schepen. Naar aanleiding van het bericht, dat de Ne derlandsche gezant te Londen, jhr. De Marees vau Swinderen, te Rotterdam is aangekomen om over leg te plegen over het oponthoud, dat de Neder landsche schepen ondervinden, is bij navraag aan het departement van buitenlandsche zaken geble ken, dat er bij het ministerie niets van bekend is, dat de heer De Marees van Swinderen zijn post te Londen heeft verlaten. Maximumprijs Boter. De Minister van Landbouw heeft, nu in den boterhandel de normale verhoudingen allengs zijn teruggekeerd, 'besloten, bij wijze van proef geen maximumprijs voor boter vast te stelleo, zulks in vertrouwen, dat geen abnormale prijsopdrijuing zal plaats hebden. De burgemeesters zijn uitgenoodigd van tijd tot na te gaan of iu vergelijking met overeenkom stige tijdstippen in vorige jaren de boterprijzen zijn verhoogd en in dit geval daarvan mededee- ling te doen aan den Minister, die daarna de noodige maatregelen zal nemen. Tegemoetkoming in do betaling van huur. Tusschen het bestuur van het Algemeen Steun comité Amsterdam 1914 en de bestuurders van de beide huiseigenarenvereenigingen hebben bespre kingen plaats gevonden omtrent tegemoetkoming in de betaling van de huur der door het comité on dersteunde gezinnen. Deze besprekingen hebben tot voorloopige overeenstemming geleid, die binnen enkele dagen zal worden openbaar gemaakt. Hulpverleening. Van de Fundatie »Van den Santheuvel Sobbe" werd voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 ontvangen een gift van tweeduizend gulden, speciaal voor het belang, waartoe onlangs eene sub commissie werd benoemd het steunen van liefdadige stichtingen, die door den nood der tijden hare inkomsten in zóó ernstige mate zagen min deren, dat moeilijkheid dreigde te ontstaan voor de voortzetting van haren arbeid. Gerst en Lijnkoeken. Behalve maïs, heeft de Regeering ook groote partijen gerst en lijnkoeken aangekocht. Dr. Fr. van Cauwelaert. Naar »De Tijd" verneemt, bracht gisteren de Belgische volksvertegenwoordiger dr. Frans van Cauwelaert een bezoek aan ons land. Hij vertoefde te Amsterdam om aldaar namens de Belgische regeering maatregelen te bespreken betreffende de toevluchtsoorden voor Belgische vluchtelingen. De brand te H i 1 v e r s u m. Omtrent den brand in den toren der St. Vitus kerk aan de Emmastraat te Hilversum meldt men nader: Vrijdagmiddag tegen half een verspreide het bericht, dat er brand was uitgebroken in den toren der St. Vitus-kerk, zich als een loopend vuurtje door Hilversum. Op dit uur van den dag is er altijd veel publiek langs de straat tengevolge van den schafttijd, en zoo was dan ook weldra aan de Emmastraat een groote menschenmassa bijeen, die door de politie op behoorlijken afstand werd gehouden. Het bleek dat in het klokhuis aan de zijde van de Liebergerstraat, waar sinds eenigen tijd lood gieters aan het werk zijn, te ongeveer kwart over twaalven brand was uitgebroken. Het vuur woedde met buitengewone felheid en deelde zich tot aan den nok van den 98 M. hoo- gen toren aan alle gfebinten mede. De brandweer was spoedig ter plaatse en begon met veel ijver het uit den aard zeer moeilijke blusschingswerk. De nauwe, steile torentrap werd beklommen en een brandslang de hoogte in ge trokken. Ter hoogte van den omvang bij de klok ken, werd post gevat en het vuur krachtig be streden. De straal kon nog gericht worden tot halverwege het bovengedeelte van den toren; de vlammen die in het hooger zijnde deel woedden, werden met handbluschapparaten gebluscht. Het felst woedde het vuur in het klokkenhuis aan den zuidkant. Van beneden af zag men aan dien kant, doch ook aan de oostzijde de vlammen hoog oplaaien, terwijl dikke, zwarte rookwolken omhoog stegen. Het scheen dan ook werkelijk, of het fraaie bouwwerk een prooi zou worden van het vernielende element. Door krachtdadig optre den wist de brandweer dit echter te voorkomen. De pinakel, d.i. het ornament, dat het torentje boven de wijzerplaat kroont, werd door middel van een touw er afgerukt, welke operatie het blusschingswerk vergemakkelijkte. Te ongeveer half twee was men het vuur mees ter. Aan de buitenzijde van het genoemde torentje was een ladder geplaatst van welks treden de brandweer gelegenheid had, smeulende stokken hout weg te kappen. De aangerichte schade valt nogal mede. De vloer van dat deel van den toren hetwelk zich boven het klokkenhuis bevindt, is geheel doorgebrand. Voorts is het bovengedeelte van den toren geheel zwart berookt. De schade aan het klokkenhuis aan de zijde van de Liebergerstraat is wel het meest ernstig. Zooals begrijpelijk, is het bouwwerk verzekerd. De toren, die in 1905 werd gebouwd naar de plannen van den bekenden bouwmeester dr. P. J. A. Cuypers, is een der hoogste en fraaiste torens in ons land. Een milicien gedood. Men meldt uit Vlissingen Te Sluis is een milicien uit Nieuwland door een ongelukkig schot gedood. Een burgerwacht. Evenals in Den Haag wordt ook te Amsterdam een burgerwacht opge richt. De plannen tot oprichting eener burger wacht, die de politie eventueel kan assisteeren, dragen nog een voorloopig karakter, doch reeds kan meegedeeld worden, dat de lieeren J. K. Brands, gep. luitenant-kolonel der voormalige schutterij, H. Pliimer, voorzitter van den »Am- sterdamschen Turnbond" en KI. de Vries, lid van den Gemeenreraad, in overleg met den burge meester en den stelling-commandant, zich tot verschillende voorzitters van bonden en vereeni- gingen gewend hebben, om eventueel een aantal mannen beschikbaar te stellen voor deze burger wacht. Zoo zijn er besprekingen gevoerd met de heeren jhr. W. Six (Kon. Roei- en Zeilvereeniging), Geelkerken (Amst. Voetbalbond), Sypkens (abactis A. S. C.) e.a. 't Zou in de bedoeling liggen een burgerwacht te formeeren vatf 500 a 1000 man. Heden heeft het voorloopig comité weer eenige besprekingen met de bestuursleden dezer bonden en enkele andere personen. De Haagsche bakkers. Vanwege de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf te 's-Gravenhage wordt het volgende medegedeeld In verband met de mededeeling van het Rijks bureau voor de distributie van graan en meel dat een groote voorraad tarwe te Plymouth is vastge houden en er voorloopig geen tarwebloem zal worden gemalen is de vrees gegrond dat zeer spoedig de productie van wittebrood te 's-Graven hage zal moeten worden gestaakt. Daardoor zal er voor een groot aantal bakersgezellen geen werk meer zijn. Verschillende broodfabrieken zullen beginnen de dienstbetrekkingen met inachtneming van den opzegtermijn te doen eindigen, ten einde zoo noodig hun personeel te verminderen. Witbrood. Te Rijnsburg en Hillegom kun nen, naar de »Rott." meldt, de bakkers geen bloem meer krijgen bij hun leveranciers, waar door geen wit brood meer gebakken kan worden. De tarwevoorraad is daar gelukkig nog voldoende, zoodat men toch nog tarwebrood kan bakken. Ook te Katwijk aan den Rijn is de voorraad zeer gering en zal ook daar van wit brood verstoken zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5