Fan der leer's Beschuit warme Beschuitbollen fijne Krentebollen, Reserve-kapitaal op 31 Dee. 11)13 f209.437.84. K. ROVERS, mÈê% HOMO'S MAÏZENA Abonnementen Nieuwe Schiedamsche Courant, Gratis „Geïllustreerd Zondagsblad". Gratis Ongevallenverzekering, k H. ZOON, Electrisclie Beschuit- en Brooffitaiet, Schiedamsch-Bioscoop. ir pl 'MM worden dagelijks aangenomen. Advertentiën. Mefaal-Poetsmfddel. I OPT/EmiNG VOOR EXAMEN EN PRACTiJK K R A T E S, ey L c-G- yc vrhaiLr mém BureauBoterstraat &0 vc Debroodprijzen. In Oostelijk Groningen geven de uiteenloopende prijzen van het rogge brood aanleiding tot moeilijkheden. Te Winschoten kost een roggebrood van 4 K.G. 46 ct„ te Beerta 44 ct., te Nieuweschans en Finsterwolde 36 ct. Waar beslag <jp de rogge is^gelegd, is het brood het goedkoopst. In gemeenten nu als Winschoten, waar men slechts weinig landbouwers heeft, bovendien bijna alle kleine landbouwers heeft, terwij op de grootste boerderijen naar evenredigheid de kleinste hoe veelheid rogge wordt verbouwd, benadeelt men de kleinste landbouwers, die hun grond vaak duur hebben gekocht of gehuurd, niet weinig door be slag te leggen op hun rogge voor f7 per H.L. Aan den anderen kant rijzen ook andere moei lijkheden. Wanneer aangrenzende gemeenten als Beerta ten Nieuweschans de broodprijzen hebben als boven is vermeld, dan blijft het niet uit, dat inwoners uit de gemeente Beerta brood betrekken ait de gemeente Nieuweschans, zoodat de bakkers te Beerta en de landbouwers te Nieuweschans te gelijkertijd worden geschaad. Te Winschoten hebben de burgemeesters uit oostelijk Groningen vergaderd en hun besprekin gen leidden tot het besluit, om telegrafisch den minister van landbouw te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat er eenheid komt in de prijzen. Aangehouden schepen. Volgens een door de rijderij ontvangen bericht, kon de «Sophie H.", van Rotterdam naar New-York, dezer dagen naar Falmouth opgebracht, gister de reis voort zetten. Van de lading schijnt niets gelost. Een moeilijke keuze. Te Swalmen be staat blijkbaar geen liefhebberij voor een wet- houdei >-zetel. Reeds heeft de raad tot driemaal toe een wethouder benoemd, doch telkenmale bedankte de gekozene voor de «eer". Deze week kwam de raad weer bijeen; thans werd het raadslid P. als wethouder gekozen. Doch de heer P. heeft hetzelfde besluit genomen als zijne voorgangers, zoodat de Swalmensche vroedschap weldra voor den vijfden keer zal bij eenkomen, om een vertegenwoordiger te kiezen in het dagelykseh bestuur. Zoo zoetjes aan komt ieder raadslid aan de beurt. Briefkaart-drama. Hoe tragisch de oor log wezen kan, bewijst, zoo schrijft de „Weser Ztg.", de volgende briefkaart, welke dezer dagen do,or een jonge verloofde te Alfeld ontvangen werd. De veldpost-ansicht, met een beeld uit Passy- Grignv, was gedateerd van 14 September, en luidde als volgt „Lieve Anna! Vandaag' wordt ge weer een jaar ouder, en talrijke gelukwenschen zullen u wel ten deel vallen. Het is vandaag ook de tweede verjaardag van onze verloving". Daaronder werd door een andere hand, het volgende geschreven: „Geachte juffrouw! Ik ben een kameraad van Elze. Het eerste gedeelte heeft hij nog' geschreven. Nu moet ik u echter mededeelen, dat Elze voor een half uur den heldendood voor het vaderland gestorven is. Wees sterk, en verdraag: ook gij deze tijding' met heldenmoed, Ullrich." Thee. De «Daily Mail" wijst er op, dat zesmaal de gewone hoeveelheid thee van Londen naar Nederland wordt vervoerd, wat gebleken is uit de officieele cijfers van Custom House, verge leken bij de cijfers van vorige jaren. In Sep tember 1913 werden uit Londen naar Amsterdam en Rotterdam gezonden 110.634 pond thee, in de afgeloopen maand 687.394 pond. Uit deze cijfers kan men opmaken, dat in Nederland zes maal zooveel thee wordt gedronken als anders, of dat die thee door Nederland naar Duitschland wordt gevoerd. Het is ongetwijfeld tegen den wensch van Nederland, dat Duitschland voorraden zou ontvangen door de Nederlandsche havens, maar de cijfers zijn te sprekend om te worden voorbij gezien. Een theehandelaar deelt aan het «Hbl." naar aanleiding van het bovenstaande mede: De grootere theeaanvoeren uit Engeland zijn uitsluitend te wijten aan het feit, dat de invoer van Javathee zoo sterk verminderd is. Terwijl gewoonlijk op Java-theeveilingen 18 a 20.000 kiste-: ufpveild worden, zijo er thans b.v. slechts 4(10(1 k -en De M-uiKU.-bhende kringen zijn volkomen overtuigd, dat de vermeerderde thee-invoer uit Engeland geheel voor binnenlandsche consumptie bestemd is. jonge Albert", te huis behoorende te Harlingen, had ondernomen de blokkade te verbreken. Een Engelsch oorlogsschip had hem ontdekt. De tjalk werd in beslag genomen en prijsverklaard. De tjalk kon echter maar niet aanhoudend op sleeptouw worden genomen en moest daarom naar Engeland worden overgebracht. De Engelschman kon evenwel zijn post niet verlaten, en een ander Engelsch oorlogsschip was niet te verkrijgen. Nu werd er iets op verzonnen. De tjalk zou door niemand anders dan" door Van der Zee naar Engeland worden overgebracht. Van de Engelsche bemanning werden eenigen op de tjalk geplaatst, en verder werd nu de zaak aan Van der Zee overgelaten. Het bleek echter al spoedig, dat Van der Zee den Engelschen bevelhebber te slim af was ge weest. In plaats van naar de Engelsche kust, stuurde bij naar de Nederlandsche kust, zonder dat de Engelschen, die, gelijk hij had opgemerkt niet met het vaarwater bekend waren, er iets van hadden bemerkt. De avond was gevallen en de Engelschen waren ter ruste gegaan. Geholpen door een flinken bries, zeilde de tjalk lustig den geheelen nacht door. Toen de morgen was gekomen kon Van der Zee zoowel zijn lieden als den Engelschen toeroepen«Welkom in. Harlingen 1" De Engelschen protesteerden. Zij wilden er niets van weten, dat niet Van der Zee in hun handen, maar zij in diens handen waren. Vertoogen van de Engelsche Regeering aan de Nederlandsche volgden. Met andere woorden zei Van der Zee«J'y suis et j'y reste 1" Er volgde inderdaad spanning tusscben beide regeeringen. De Nederlandsche regeering (rar. F. A. van Hall was minister van buitenlandsche zaken), verklaarde maar steeds, dat zij, volgens de Nederlandsche wet, niet bij machte was, zich van de tjalk meester te maken. De meest dwaze geruchten kwamen in omloop, vooral in Friesland. Zoo herinner ik mij, dat tot op zekeren dag te Leeuwarden, mijn woonplaats, beweerd werd, dat een Engelsch oorlogsschip te Harlingen was binnengeloopen, om zich met ge weld van de tjalk fneester te maken, en dat de geheele Friesche kust door Engeland was geblok keerd om het uitloopen van de tjalk uit een an dere haven onmogelijk te maken. Ten langen laatste zag de Engelsche Regeering in, dat niet de Nederlandsche schipper, maar de bevelhebber van het Engelsche oorlogsschip wegens het voorgevallene was te veroordeeleD, daar deze, zij het ook in goed vertrouwen, alles aan eerst genoemde had overgelaten, en deze dus slechts van zijn recht tot verdediging had gebruik ge maakt. Er werd tusschen beide regeeringen een ver gelijk getroffen, niet weinig door tusschenkomst van den beer J. Foekens, cargadoor te Harlingen. Van der Zee zou zijn schip aan Engeland uit leveren, waardoor aan de «eer" van dat land zou worden voldaan. Terstond daarna echter, zou de Engelsche re geering het heel «genadiglijk" aan Van der Zee teruggeven. En zóó geschiedde. De heer Foekens werd tot belooning van zijn aan Nederland bewezen belangrijke diensten be noemd tot ridder in de Luxemburgsche Orde van de Eiken Kroon. Zóó staat alles beschreven in de Kronyken van Nederland betreffende de daad van den slimmen Frieschen zeeman. Van een slimmen Frieschen zee man. Onder het opschrift «Uit de Oude Doos", verhaalt A. D. onder de streep in het »Hbl." over «Een prijsgemaakt Nederlandscb schip." Nu er in deze dayen vóór en na door de oorlogvoerende partijen schepen, ook van de neutrale natiën, worden opgebracht, komt mij te binnen een voor val van dezen aard, dat gelukkig zijn komische zijde had. Het is gebeurd tijdens den Krimoorlog van 1854 55. 3 De Engelschen hadden de Oostzee geblokkeerd. Een Friesche waaghals, kapitein Van der Zee, eigenaar en gezagvoerder van het tjalkschip. «De in de meest voorkomende Schrift soorten. Te verkrijgen bij Leeraar Schoonschrijven en Calligrafte. PRINS MAURITSSTRAAT 28. is broos, en fijn van smaak omdat deze uit de beste Grondstoffen is vervaardigd. Steeds EN dagelijks verkrijgbaar. Boterstraat 89, Telefoon 396. het beste vloeibare Leeraar M. O. Boekhou den, enz. Bureel van Administra tieve Controle, - Gevestigd sedert 1894. Kantoor: Eerste Tuinsingel no. 19. Interc. Telefoon no. 184 Inrichten, bijwerken, in orde brengen, controleeren en geregeld bijhonden van administratien van welken aard ook. - Leeraar in Staathuishoudkunde en Statistiek, Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht. Vanaf Zaterdag 3 t/m. 6 October 1914dus slechts vier voorstellingen, waarin van JUSTUS VAN MAURIK. I>E OORI.OGsi-COÜRA1NT, is buitengewoon en Interessant. OPSTAND IN DURAZZO (Albanië). De 10e dag der Mobilisatie te Parijs. Zie verdere reclame. Indien Maïzena koopt, let er dan op, dat op het pakje den naam eener bekende fabriek voorkomt, vooral als U Maizena als kinder- voedsel gebruikt. Vaak toch worden meelsoorten, die niet voor voedsel bestemd zijn, door handelaars verpakt en mek een etiquet, waarop eene gefingeerde fabriek vermeld staat, als Maizena in den handel gebracht wordt in onze fabriek met de meeste zorg uit prima grondstoffen bereid en voldoet aan alle eischen, die men aan zuivere Maizena moet stellen Contröle-Bureau v. Ledden Hülsebosch, Amsterdam. N V. FABRIEK „DE BIJENKORF", Koog aan de Zaan. v.h. M. K. HONIG. op de Dagblad voor Schiedam en omstreken met: zoowel in als buiten beroep •A Spaarbank Schiedam, SAFE-DEPOSIT I 'V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6