Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f r n nby veriies f 4 c t bUxcJIö De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Maandag 5 October 1914 No. 11045 FEUILLETON, op de polis yermelde yoorwaarden. hu Officieels berichten. Een Onderwijzer inet akte Fransch. Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 46 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering bjj levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog llollandsche Algemeene bij verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande ren vinger. Aan de Openbare School G. te Schiedam (Hoofd de heer M. Martens) wordt gevraagd Aanvangsjaar wedde f650. Verhoogingen wegens akten voor akte vrije- en ordeoefeningen, f25.voor akte handteekenen f 50"en voor hoofdakte f 200.—. Periodieke verhoogingen Na 2 en 4jarigen dienst telkens f75.na 6, 8, 10, 13 en 16 jarigen dienst telkens f50.en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en 22-jarigen dienst telkens f 50. Dienstjaren, ook tijdelijke, elders doorgebracht tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam vóór of op 17 October a.s. De sollicitanten worden Verzocht in hun adres te willen opgeven aan welke school of scholen zij voorheen zijn werkzaam geweest. De foes tand aan de Aisne is nog: vrijwel de zelfde als gisteren, d.w z. onveranderd. Wel wordt er voortdurend gevochten doelt het succes is afwisselend; van een beslissing is dan pok geen sprake. Zqo moest een Fransche troepenafoeelingi, die wit Arras optrok iets terugtrekken ten noorden en ten oosten van de stad. Ten noorden van de •Siornme zijn zij opgerukt tot voorbij Albert. Tusscben Royen en Lassigny hebben de D(uit- schens een hevigen aanval pndernomen, die ech ter op krachtigen tegenstand stuitte. De linker- Maasoever in de buurt van St. Michiel is door de Duitschers verlaten. Uit Berlijn wordt gemeld, .lat op den wesle- hjken vleugtel nieuwe omtrekkingsp.ogingen der Pianselien werden verhinderd. Zij werden uit hun stellingen ten zuiden van Raye geworpen. In het centrum bleef de toestand ongewijzigd. Ten oos ten van de Maas ondernemen do Fran.vihen uil Poiul flinke uitvallen, die onder zware verliezen Werden afgeslagen. Volgens berichten van het Russische hoofd kwartier wordt Przemysl van alle zijden aange vallen. Twee forten zijn reeds genomen. Van waar- wit men de Oostenrijksche forten bedwingen kan. Men hoopt de stad in te nemen voor de aan komst van de Duitsch-Oostenrijksche versterkin gen. Wat betreft de gevechten in België meldt liet Uroote Duitsche Hoofdkwartier, dat om Antwer pen het fort Wavre, St. Catherine en de Redaute Uorpsveldt met de tusschengelegen versterkingen t'estorand werd. Het fort Waalhem is omsingeld ''et vooruitgeschoven belangrijke westelijke GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 122) Madelor kwam er en trof Siméonne aan op de bepaalde plaats. Te zamen sloegen de oude man en de jonge vrouw den weg in maar de dokter, °P aanraden van Siméonne, bleef stil in het huizeken dat de dochter van Lantaume bewoonde To°r haar huwelijk en vertoefde er een uur. Siméonne was naar het pachthof gegaan Bertha '®ed altijd voort, was nog altijd gevaarlijk ziek Maria waakte en Jeroom was juist uitgegaan, be droefd en smartelijk getroffen, door het lijden zijner vrouw en zijner dochter. Zij keerde terug om Madelor te halen, bracht hem mee en leidde hem binnen. Maria was niet wakker geworden. "ij naderde, zette zich op de knieën vóór haar luk ^e'aat °Pgehelderd door een glimlach van ge- Dan, ging hij naar het bed waarin de kleine ertha leed, hief de dekens op, boog zich over et kind en aanschouwde het. Uitmaal was het de vader niet meer, het was neunpunt Dendermoinde is in het bezit der Duit schers. Op het oostelijk oorlogstooneel schijnt een op- marsch van de Russissche troepen over Njemen tegen het gouvernement Suwalki verwacht te moe ten warden. Ook de Engelschen brengen evenals hun bond- gtenooten koloniale troepen in het vele.. Het Indische elite leger is te Marseille on (scheept. Door de bevolking' werd hen een geweldige ovatie gebracht, Men verwacht van hen, dat ze de Duit schers op het kritieke oogenblik zullen demoiva- liseeren. De tijd zal de juistheid van deze ver wachting aan het licht moeten brengen. In België is bij Deynze een gevecht begonnen tusschen de Duitschers, Engelse hen en Franschen. In den nacht hebben de Duitschers Termonde aangevallen d,och werden door de Belgen terug geslagen. Du Belgten lieten een brug springen er. dreven de Luitschers terug tot biji het fort Koningshoyckt. Om half vijf wierp een Taube- toestel boven Antwerpen uuiztendea circulaires naar beneaen waarin de Belgen gevraagd wer den niet meer te vechten voor de belangen van Rusland en Engeland. Indien Antwerpen zich ovepgteeft zullen de Belgen zich gelukkig gevoe len. Het publiek lacht om deze circulaire Le Tau.be werd beschoten. Er wordt een verbitterde strijd, aan de zuidelijke stelling vaa Antwerpen voortgezet. Te Rozendaal verneemt men uit betrouwbare bnen dat te Ostende 30.000 Engelschen zijn aan gekomen en vluchtelingen neelen mede, dat ze Heeds voelingl hebben met het Belgische legér. F.en Belgisch communiqué van 1 October deelt meder Er heeft den gteheelen dag' een lievig, ar- riüerieduel plaats gehad. Enkele Duitsche bakte- rtjen, die zich al te dicht bij' de forten waagden zijn verwoest. De situatie is aezeli'de als gisteren avond. De „Bien Public." meiert dat, gedurende den afgeioiopen nacht volmaakt rust over ae gteheele linie heeisbht. De aanval op ae borstwering van Puers van het fort van Liezele afgeslagen. Er viel een regen van schrapnells, 30 per minuut, each zonder eenig kwaad uit te rich ren. De Belgen hebben de Duitschers tot op 1 K.M la ten vooruitdringen en hen toen met een wei- onderhouden vuur op1 een vreeselijke wijze gede cimeerd. BELGIë. De belegering van Antwerpen. Bij den aanval op Antwerpen, meldt men van Duitsche zijde, zijn ook de forten LieiWaelhem, Koningshoyck en de tusschengelegen versterkingen gevallen. In de tusschengelegen stellingen verover den wij dertig kanonnen. De opening, in de buitenste fortengordel gesla gen, stelt de Duitsche troepen in staat om den aanval tegen de binnenste fortenlinie en de stad te beginnen. Vluchtelingen uit Antwerpen, die te Baerle- de dokter, de man met eene gewichtige zending belast, op wien misschien al de hoop berustte van dit dierbaar leven. Zijne handen, welke zooeven beefden waren zekerder van zich zelve geworden. Geene aan doening bewoog ze. De man was wel wezenlijk meester van zich zeiven. Siméonne, die hem gade sloeg, kon niet raden wat er in deze ziel omging. En nochtans, Madelor was pijnlijk getroffen. Wat hij zag, de kenteekens welke hij bemerkte ontnamen hem alle hoop. Het gelaas van Bertha was bleek, met eene blauwe tint. De benauwdheid was uitermate groot. Zijn oor op de borst van het kind leggend werd Madelor een dof geratel gewaar. Ieder oogenblik werd de benauwdheid grooter Het kind poogde te spreken, doch de stem was gansch gebroken. Dan ontblootte de ouderling de borst van Bertha drukte er de twee breede handen op en verge makkelijkte alzoo, evenals met een blaasbalg, de ademhaling van het kind. Plotseling werd Maria wakker uit haren zwaren slaap, bemerkte over het beddeken gebogen, dien man welken zij niet kenden en wierp zich op hem met een luiden schreeuw van afgrijzen Jeroom! hulpl men doodt ons kind!... Dit werd instinctmatig geroepen. Maar deze kreet werd gevolgd door een tweeden. De grijsaard had zich opgericht en toonde aan Nassau zijn aangekomen, bevestigen het bericht, dat de forten Wavre, St. Catharijne en Waelhem gevallen zijn. Uit Parijs seint men De Duitschers bombardeeren den zuidoostelijken sector van de vesting Antwerpen, zonder nog uit werking van beteekenis te hebben kunnen bewerk stelligen. Zij hebben verscheiden infanterie-aanvallen op de verdedigingswerken gedaan, die zijn afgeslagen. Lanaeken gebombardeerd. Gisteren-morgen om 7 uur zijn de Duitschers begonnen het Belgische dorp Lanaeken gelegen op 5 K.M. afstand van Maastricht te bombar deeren. In Maastricht heerschte groote opwinding. Lanaeken is bijna geheel verwoest en in vlam men opgegaan. Voortdurend komen vluchtelingen te Maas tricht aan. Eenige Belgische soldaten, die de Hollandsche grens overschreden hadden werden geïnterneerd. De »N. R. Ct." verneemt nog De Duitsche jtroepen die gisteren in Lanaeken geweest zijn, telden 3000 man en bestonden uit veldartillerie, mitrailleurs, uhlanen en infanterie. De Belgische militairen waren gering in aantal- Tevens was er een gepantserde automobiel. In de kerk zijn drie granaten terecht gekomen, waarvan één in de sacristie en een in den voor gevel, waardoor de kerk nogal beschadigd is. Verder zijn van af de kerk van Lanaeken tot aan Tournebride alle huizen verbrand, ook het huis van den burgemeester de Caretat. Volgens de Duitschers hebben de burgers geschoten. De troe pen zijn vanaf Tournebride verder den weg ge volgd naar Maeseijck. Dit waren reservisten uit Hannover. De toegangswegen naar de grens waren afgezet en in Lanaeken zelf werd niemand toe gelaten per automobiel, die geen op heden afge- stempelden pas had. Vele Duitschers hadden rij wielen, terwijl vele fietsen vernield langs den weg lagen. Een vrouw die een schot in het been kreeg, is naar Maastricht vervoerd en in het Calvarienberg opgenomen. Vanaf den Pietersberg en van de torens was de brand duidelijk waarneembaar. Natuurlijk werd Maastricht weer overstroomd met vluchtelingen. Een vrouw met haar kinderen kwam toen zij onderweg was tot de ontdekking dat zij haar kind van 8 maanden in huis vergeten had. Dokter Brocx met zijn Roode Kruisauto tutte er heen en bracht het kind mee. De ambu lance in het huis van ex minister Regout, die thans weer keurig in gereedheid is met 91 bed den, kan zoo noodig de gewonden ontvangen. In het vluchtoord Paralelweg waren om 6 uur zoo veel vluchtelingen, dat het aantal niet te schatten was. Er kwamen telkens nog nieuwe, maar 600 waren het rr zeker. Een groot aantal mannen stond juist in het gelid om vervoerd te worden naar de Kon. Papierfabriek, waar zij hedennacht zouden slapen. Dinsdag zullen er ongeveer 250 naar Veenhuizen vertrekken. de jonge vrouw het gerimpeld hoofd, den grooten witten baard, de oogen vol stille droefheid en gelatenheid van dokter Madelor. Zij week achteruit, alsof zij zich tegenover een spook had bevondenhare oogen gingen wijd open en zij stamelde Mijn vadermijn vader Siméonnekwam tot haar, nam haar in de armen. Maria fluisterde Zeg mij. Siméonne, ben ik niet zinneloos die man.:. Is uw vader... Madelor opende zijne armen voor haar. Zij liet er zich in vallen, luidop snikkend. Mijn vader, mijn geliefde vader... Ik dacht dat gij dood waart... Hij beantwoordde hare streelingen, doch ver meed zorgvuldig haar te omhelzen. Zijne oogen bleven op het kind gevestigt. Maria vraagde: Waar bevondt gij u Wie heeft u verwittigd Wat beteekent dan de brief die uwen dood heeft aangekondigd Later, mijn kind, zal ik u alles zeggen. Houden wij ons thans slechts met uw doehterken bezig. Hij kwam terug bij de kleine Bertha. Zijne handen, breed uitgestrekt, rustten ander maal op de borst van het kind, welke zij bij ge lijke tusschenpoozen drukten. Op dit oogenblik, hoorde men een gerucht van stemmen op de tram. Zoo juist kwam een jongmensch uit Lanaeken zich in de ambulance laten verbinden. Zijn broer werd heden gedood. Beschieting van Lier. Te Breda zijn 32 zusters van den ziekendienst uit Lier .aangekomen. Ze gaven een levend!gen inclruk van de uil werking, welke één enkele hom hebben kan. De stad Lier is, naar men weet, beschoten over het fort. Lier Leen. Een der eerste bommen viel midden in liet Gasthuis, di'ong door het dak, door het plafond van de tweede ziekenzaal, het plafond vaa de eerste ziekenzaal, en sl.oeg' neer in de steen en vloer van de benedenverdieping. In dien tusschen- tij'd sloeg het moordtuig tien soldaten dood en twee oude vipiwen, terwijl het zóóvelen kwetste, zwaar en licht, dat vier dokters heel den dag bezig zijn geweest om de gewonden te verbin den. Er lagen 150 soldaten in het gasthuis, ge kwetsten, die er verpleegd werden. Zij vluchtten allen naar beneden in de kelders, zelfs 'n sol daat met één been strompelde de trappen af naar buiten. De bom heeft overigens in liet gasthuis alles overhoop gezet, stoelen, tafels en bedden werden door elkaar gesmeten en alle ruiten vlo gen stuk. Een volgende bom sloeg in den Luin en maakte een gat, waar een paard in wandelen kon. Een andere bom ketste op den voorgevel en doodde in een huis aan den overkant drie per sonen. Het bleef bommen regënen; de zieken werden in auto's naar Antwerpen gevoerd, de zusters namen de vlucht naar Lier. Zij vertelden nog, dat te Duffel liet „zotten- huis" gteraakt is en de 500 krankzinnigen zijn weg'gelcid. (Dbld v. N.-Br.) FRANKRIJK. Het offlcieele Fransche communiqué luidt Op den linkervleugel woedt sinds gisteren een hevige strijd, in het bizonder in de streek van Roye. Ofschoon de Duitschers hier hun front hadden versterkt met troepen uit het centrum, sloegen de Franschen al hun aanvallen terug. In Argonne heeft het 18de Duitsche legercorps van dén kroonprins een poging gedaan om door het bosch van Grurie te sluipen, maar het werd ten noorden van de lijn Varennes—Vienne la Ville teruggedrongen. In Woévre en aan de Boven-Maas gaat onze opmarsch nog steeds langzaam, maar hij vordert toch. Het Duitsche hoofdkwartier meldt, dat op het oorlogsterrein in Frankrijk geen veranderingen van beteekenis te vermelden zijn. Van de gevechten in Lotharingen. Een bijzondere correspondent schrijft uit Ber lijn aan „De Tijd": Ik zend u het volgend schrijven van een deel nemer aan de gevechten in Lotharingen. Maria verbleekte, stond op en maakte eene beweging alsof zij zich had willen werpen vóór Madelor en hem verbergen. Daar is Jeroom, mompelde zij. Eene doodsche stilte heerschte in de kamer. Men hoorde nog slechts de doffe ademhaling van het kind dat was ingeslapen. De deur werd met omzichtigheid geopend. Je room trad binnen, en werd doodsbleek toen hij Madelor zag Gijzeide hij, gij zijt het Er volgde een oogenblik van zeer pijnlijke ver legenheid. Madelor kwam vooruit Siméonne wist waar ik mij hield verborgen, zeide hij; ziende dat uwe dochter ziek is, ge vaarlijk ziek, ziende dat geen enkel dokter daar was om op haar te waken, den loop der ziekte te volgen, haar te verzorgen, en mogelijk te ge nezen, heeft Siméonne mij geschreven... en... ik ben gekomen... Ik zal onmiddellijk terugkeeren indien gij het verlangt... of ik zal blijven tot dat mijne ondervinding nutteloos geworden zij, zoo als het u believen zal. Blijf, sprak Jeroom. Hij trok zich terug in eenen hoek der kamer, zette zich neer, leunde met de ellebogen op een tafeltje en verborg zijn hoofd in zijne handen. Madelor kwam terug bij Bertha en onderzocht haar opnieuw. Hij had alles medegebracht wat noodig was om het kind te verzorgen. (Maait vtm^éü. b«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1