Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f p n nveriie8 c tbUxcJ 10 De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaargang Dinsdag 6 October 1914 No. 11046 OTerecntomstté op de polis vermelde voorwaarden, Otffideek berichten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETO N. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bjj levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de bij verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene b\j verlies van V erzekeringsbank. een duim gevestigd te Schiedam by verlies van eiken ande ren vinger. Schietoefeningen van de kustbatterij te Helle voets luis. Van 12 tot en met 17 October a.s. zullen van de kustbatterij te Hellevoetsluis, schietoefeningen woorden gehouden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 c.M.) waarbij onveilig ge maakt wordt een sector begrensd door de ware richtingen W.N.W. en Z.W. (67°) tot op 3200 M. van de batterij. Op de dagen dat gevuurd wordt zal van de kustbatterij een roode vlag waaien, die 3 uren vóór het begin van de oefening halfstok en éen uur voor de oefening geheel voorgeheschen wordt. Nadere inlichtingen worden ter Gemeente- Secretarie (afd. A.) verstrekt. In Noord-Frankrijk is nog geen beslissing ge vallen. Het Fransche officieele bericht luidt Op onzen linkervleugel, ten Noorden van de Oise, duurt de verbitterde strijd nog steeds voort. De uitslag blijft onbeslist. Op enkele punten heb ben wij terrein verloren. Op het overige deel van het front is mets veranderd. Het Duitsche hoofdkwartier meldtIn Frankrijk zijn de gevechten op onzen rechtervleugel met gunstigen uitslag voortgezet. Uit Londen wordt gemeld Het hernemen van het offensief door de bond- genooten is hier met groote voldoening begroet als. een bewijs dat de groote omtrekkende be weging zich meer en meer naar het noorden uitstrekt. De lengte van het slagfront moet thans meer dan 300 mijlen bedragen. De berichten der dagbladcorrespondenten zijn in optimistischen geest gesteld. Naar hun over tuiging zullen, ofschoon de slag nog eenigen tijd kan duren, zelfs met onbeduidende tegenslagen voor de bondgenooten op enkele punten, de Duitschers weldra gedwongen worden op hun eigen grondgebied terug te trekken. De Russische berichten spreken allen van den slag bij Augustow, als van een schitterende over winning voor de Russen terwijl gisteren gemeld Werd, dat de Duitsche troepen de overwinning hadden behaald. Het beschieten van Antwerpen wordt voort gezet. Het garnizoen heeft zich reeds terugge trokken achter de tweede fortengordel. Onge twijfeld is door den val van deze eerste forten een belangrijke bres geopend in de stelling van Antwerpen en is het waarschijnlijk dat de groote havenstad, de laatste toevlucht van het Belgische koningspaar alleen door een ontzet zal kunnen Worden gered. Ongetwijfeld staan hier allerlei, °ok niet Belgische belangen op het spel. Er zijn volgens een officieel Belgisch communiqué sterke GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 123) Siméonne hem verwittigd hebbende dat Bertha ?an kroep leed, had hij zich voorzien van de ^strumenten welke hij kon noodig hebben voor eeu operatie. Hij ging naar zijnen mantel, nam er eenige chirurgische instrumenten nit welke hij op eene tafel neerlegde. Maria volgde hem met een onrustigen blik. Wat gaat gij doen vraagde zij. Jeroom sidderde bij den klank der instrumenten We'k® op de tafel werden gelegd. Hij had het hoofd opgegeven, de schikkingen han den dokter begrepen en was plotseling naar gesprongen. En, evenals Maria, vraagde hij Wat gaat gij doen ,.7T Uw kind is de eenige hoop welke u over- «ft... Bovendien, moet ik u verwittigen dat deze pcratie, die gelukt bij oudere kinderen, niet al- os goede gevolgen heeft bij zieken die zoo jong Engelsche contingenten in aantocht. Ook maken particuliere berichten uit Ostende melding van de landing van enorme troepen transporten. Doch wij weten niet wat wij daarvan moeten gelooven gedachtig aan al die allerstelligste berichten over de landing van Russische hulptroepen in, België, Over den strijd voor Antwerpen wordt van Belgische zijde gemeld dat het Duitsche leger heeft getracht door de interwallen van de Sonne en de Nethe door te dringen. Het Belgische leger heeft een krachtigen tegenaanval ondernomen» maar voor het dichte vuur der Duitsche artillerie hebben de Belgen zich in wanorde op de Nethe moeten terugtrekken. Deze rivier vormt voor de Belgen een sterken steun bij hunne verdediging en veroorzaakte den Duitschers ontelbare moei lijkheden. BELGIë. De Belgische legatie te 's-Gravenhage deelt het volgende mede I)e Belgische regeering verklaart, dat geen enkele kerk, geen enkel openbaar monument te Antwer pen wordt aangewend voor een of ander militair doel, zooals observatie-, schiet- of draadloozë tele- grafiepost. Deze verklaring is door de Belgische regeering beteekend aan de Duitsche regeering door de be middeling van de Amerikaansche legatie te Brussel. Men meldt aan de »Tel." Naar Hollandsch grondgebied gevluchte Belgen deelen het volgende mede De Zondag uit de richting Luik te Lanaeken opgetreden straf-expeditie schijnt tot taak te heb ben gekregen, Belgisch Limburg zoeveel mogelijk van Belgische soldaten en vrijwilligers, die zich in de bosschen of huizen verschuilen, en hier en daar succesjes op de Duitschers weten te behalen, te zuiveren. De Duitschers waren, naar beweerd wordt, ongeveer 2000 man sterk de troep bestend uit cavalerie, artillerie, infanterie (het sterkst ver tegenwoordigd), een afdeeling machinegeweren, wagens met proviand en fourage en een verple- gingscolonne. Nadat het centrum van het dorp voor een groot deel in vlammen was opgegaan het artillerie vuur had reeds de meeste menschen op de vlucht gejaagd bleef een bezetting van Duitsche troe pen achter, terwijl de rest in Noordelijke richting naar Mechelen optrok. In de kerk te Lanaeken zijn een paar bommen gevallen, die gelukkig weinig schade hebben aan gericht. De sterkte van de Belgen was niet te schatten, doch zou wel meer dan 100 man be dragen hebben. De Duitschers hadden eenige gewonden, onder wie zich een kapitein bevond. Een Belgisch burger, employé bij de spoorwe gen, werd te Lanaeken gedood. De streek zal door den landstorm bezet worden. Men schrijft ons uit NispenWat vlak bij Ne derland staat te gebeuren is meer dan zorgwek kend en zal van bijzonder verstrekkende gevolgen zijn als uwe dochter... Ik zal doen volgens uwe bevelen... Spoed u... Verloren 1 verloren 1 riep Maria verwilderd uit. En Jeroom zeide met gramschap Eene operatie van u... van uwe handen op mijne dochter... ik wil niet... dit is onmogelijk... ik wil niet... Waarom Het kan zeer wel gebeuren dat uwe hand niet zeker is... gij kunt aarzelen, beven... wat weet ik... en dit zou verschrikkelijk wezen. De grijsaard aanschouwde hem starlings. Eensklaps zeide hij, met eene stem die beefde van eene diepe ontroering Ha 1 ja, ik begrijp, mijnheer Jeroom, ik versta uwe bedoeling... En in eene seconde herleefde gansch het akelig drama der dood van Anna Combredel voor den geest der vier personen welke zich daar bevonden Alles bleef een geruimen tijd doodstil. De tijd had niets doen vergeten... Het lijden van Madelor had hem niet doen veranderen in de oogen van Jeroom. Madelor was voor hem nog altoos de dokter die door zijne nalatigheid, door zijne plichtige onbekwaamheid, Anna Combredel had doen ver- oordeelen tot een schandigen dood. Hij was altijd de geneesheer die zijne moeder had geschandvlekt, haren naam onteerd, die haar op het schavot had gebracht. Kon hij, Jeroom Combredel vergiffenis schenken aan dien man. zijn, voor het verdere verloop van den oorlog en in bet bijzonder voor Nederland. Het lot van Antwerpen wordt beslist, hede^ morgen, of binnen enkele dagen. De val of be vrijding van de Scheldehaven is een boek wereld historie, waarin vele landen ook ons land genoemd kan worden. Alle journalisten hier samenge stroomd uit buiten- en binnenland voelen de emotie van het oogenhlik en al zijn er onder die getuige waren van groote wereldschokkende ge beurtenissen in en buiten Europa, thans voelt ieder, meer dan hij zeggen wil, immers gaat het nu om de laatste toevlucht van een Koningin en van een geheel volk, bovendien om het lot van een der grootste handelshavens. Hierbij valt elk ander gebeuren in het niet. Zelf de indruk, van alle beschrijving te bovengaande ook dus van Duizen den Belgen, die als dwalende over de wereld, in de eerste plaats wegwillen, uit hun verwoest, vertrapt land, weg van hun geboortegrondDie in onze dagen geziene «uittocht uit Egypte'' boeit niet meer zoo hevig de aandacht, als wat zoo dicht bij onze grens met Antwerpen geschied. Toch valt niet minder te denken over het feit dat o.a. te Roozendaal twee a drie duizend vluch telingen per dag overkomen. Wij staan vlak aan de grens als bij een rivier dijk, waarin elk oogenblik een doorbraak kan ge slagen worden. De dijk is goed en zorgzaam versterkt, jawel, maar daar ginds, daar nog ver weg, daar dreunt en dondert het geweldig. Niets stoffelijks is bestand tegen het reuzengeschut, dat daar thans een bres schiet in de buitenste forten- inie. De heldenmoed der Belgische verdedigers is onbetwistbaar, maar de dood is tenslotte het einde. Bij Duffel zijn nog gisteren heldendaden begaan door Belgische vliegers. Een ooggetuige beschreef mij, dat duel tusschen een zestal aeroplanes. Het was ontzettend. De Burgemeesters van Lier en Duffel en een Belgische regeeringscommissaris van Couwelaer vertoeven hier. Laatstgenoemde huurde een huis bij Gastel. Rozendaal is tjokvol. Café's en hotels zijn geheel bezet met vluchtelingen. Beslist is iedereen overtuigd dat minstens vier forten van de buitenlinie reeds gevallen zijn en elk oogen blik kan er ernstiger nieuws komen. Uitvoer van paarden. De uitvoer van paarden uit België, ook naar Nederland en Luxemburg, is door het Duitsche bestuur verboden. Inbreuk op dit verbod zal lei den tot in beslagneming en bestraffing. Leuven. Het officieel rapport van geheim regeeringsraad von Talke, die met den burgemeester de kunst monumenten te Leuven bezichtigde, luidt volgens de «Nordd. Allg. Ztg." De als bibliotheek en universiteit dienende oude lakenhal is tot op de beide behouden gebleven gevels na volkomen afgebrand. Daarmede is de bibliotheek met haar zeer waardevolle schat handschriften helaas verloren. Afgezien van deze zwaarste schade zijn in Leuven verliezen aan kunstmonumenten van buitengewone beteekenis Kon hij betrouwen in hem stellen, en zijne dochter in zijne handen overleveren Kon hij het operatiemes van Madelor in den hals van Bertha zien dringen, zonder dat wreede gedachten hem bestormden Na de grootmoeder die stierf op het schavot, de kleindochter gemarteld, gefolterd Maria en Siméonne, zij ook, hadden de smar telijke overwegingen van Jeroom geraden. Zij bleven onbewegelijk, niet in staat de minste poging te doen om uit dezen zonderlingen toe stand te geraken. Alles goed ingezien, wat konden zij doen Was de waarheid niet daar, verpletterend, onder wier gewicht Madelor zelf zich voelde in eenzakken P Eindelijk hief Madelor het hoofd op Luister, zeide hij, ik beklaag mij niet, mijn heer Jeroom al de straffen welke van u komen zullen te rechtvaardig en te zeer verdiend wezen gij hebt het recht in mij geen betrouwen te stellen, en ik heb het recht niet er mij over te beklagen. Maar, mijnheer Jeroom, het is u niet onbekend sedert twintig jaren dat ik Chateau-leChatel heb verlaten, ja sindsdien heb ik veel gewerkt, veel gestudeerd, en de ver slagen welke ik aan de geneeskundige Akademie heb onderworpen zijn een bewijs dat mijne on dervinding en mijne raadgevingen eenige waarde hebben. Jerooom onderbrak hem. Vóór twintig jaren hadt gij ook een groote niet te betreuren. Het raadhuis is onbeschadigd gebleven, doordat op bevel van den commandee renden majoor von Manteuffel, die zich zooveel mogelijk moeite gaf den brand te beperken, de dichtstbijstaande huizen omvergehaald werden. Daarentegen is de St. Pieterskerk, waarvan het dak door een brandend stuk van andere gebouwen in brand geraakt, aanzienlijk beschadigd, doch slechts zoo, dat zij weer in zijn oorspronkelijken toestand hersteld kan worden. De schilderijen in de koorkapel, waartoe als kostbaarste niet-ver vang- bare kunstschatten van Leuven, de werken van Dierik, Bouts en Moigers de Flemalle behoorden> zijn evenals alle vervoerbare kunstvoorwerpen in de St. Pieterskerk gered en naar een zaal van het raadhnis gebracht. Van alle kunstwerken der St. Pieterskerk is slechts de ventilator vernield, het eigenlijke steenen lichaam van het gebouw is behouden. De overige kerken van Leuven liggen buiten het, ongeveer een zesde van de stad uit makende gebied van den brand, en zijn door het vuur niet aangetast. Daardoor bleven de St. Mi. chaelskerk, de St. Jacobskerk, de St. Gertruden- denkerk geheel onbeschadigd, evenals het Collége du Saint Esprit met zijn bibliotheek. P1 a g e r ij e n. Het «Handelsblad v. Antw." schrijft o.m. over het optreden der Duitschers in Brussel De Duitsche troepen te Brussel, met de sans- gêoe die hen kenmerkt, hadden er niet naar ge zien de lanen der boulevards, voorbehouden aan publiek, te gebruiken om er met hunne paarden op te galoppeeren. Zaterdag reden twee Duitsche officieren op de Bisschoffsheimlaan, op den weg voorbehouden aan de voetgangers. Een politie-oflicier deed hun opmerken, dat zij het reglement overtraden. Een hunner zei, met de hand de boulevards aanwijzend Dat is allemaal het onze I En zij reden voort. Twee Duitsche gendarmen kwamen een tijdje later aangedraafd en hakten de plankjes «Voor behouden aan de voetgangers" uit. Terwijl zij daaraan bezig waren hield een Duitsche soldaat de menigte op afstand met de revolver in de vuist. De Brusselsche bevolking had, ondanks de droe vige omstandigheden, die zij doorleefd, toch de gedenkdagen van September willen vieren niet met muziek of cantaten als gewoonlijk, maar met een bezoek aan het monument op de Martelaren- plaats waar de gesneuvelden van 1830 begraven liggen. Van den 22n hadden Brusselaars daar bloemen neergelegd. Maar de Duitsche officieren, die den heelen dag over de boulevards paradeeren, von den niets beter dan van de kransen en tuilen de schoonste bloemen af te trekken, om er hunne knoopsgaten mee te versieren. Den 23n, toen de jaarlijksche stoet, samengesteld uit schoolkinderen en vaderlandslievende maat schappijen, met zijn vlaggen en bloemen bij het gedenkteeken kwam, hebben de Duitsche officieren faam van bekwaamheid en van wetenschap en nochtans. Ik stal deze faam, ja, dit is waar, mijnheer Jeroomdoch merk wel aan dat de operatie welke ik voornemens was te doen niet inge wikkeld is; zij biedt geene moeilijkheid aan. Al degenen van dezen aard welke ik gedurende mijne lange loopbaan van dokter deed, gelukten vol komen. Ik geloof dat gij ditmaal niet moet aar zelen. Gij zoudt het u later kunnen beklagen. Ik geloof zelfs dat in dit geval, mijnheer Jeroom, de persoonlijke herinneridgen die tusschen u en mij bestaan moeten verdwijnen. Het is Madelor niet meer die vóór u staat en die u aanspreekt, het is een geneesheer. Jeroom antwoordde niet- De oude man had gesproken op krachtigen overtuigenden toon. Toen hij zag dat Jeroom zweeg, keerde hij zich tot Maria. Bij deze gelegenheid, zeide hij, heeft de moeder meer recht dan gij, mijnheer Jeroom, op uw kind. Het is derhalve tot Maria dat ik mij wend, aan haar dat ik vraag: «Wilt gij, ja of neen, dat ik de laatste kans wage die overblijft om uwe dochter te redden Jeroom maakte eene beweging, opende de lippen alsof hij nog wilde weigeren, doch sprak geen woord. (JKorjli vervolgAi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1