Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering finfJO levenslange De Oorlog. t o Uzz-, 11 iaar^aiiü. Vrijdag: 9 October 1014 No. 11049 fPfl bïTCT,iffl fir oTeree&tomstig op ie polis vermelde voorwaarden, j (JUU inSÏSt Officieel® berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. &u Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f2 p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. verzekering wordt gewaarborgd door Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertenliëa 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. De de bij verlies van een hand, voet of oog Hoilandsche Algemeene by verlies van V erzekeringsbank, De Burgemeester van Schiedam overwegende dat, blijkens mededeeling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de hier te lande aanwezige voorraad tarwebloem niet groot genoeg is om in even ruime mate als tot nu toe voort te gaan met het gebruik van Wittebrood, en de Minister daarom heeft bepaald dat de door de Regeering gekochte tarwe uitslui tend tot tarwemeel (niet tarwebloem) mag worden vermalen, heeft, na overleg met de besturen der Schie- damsche bakkerspatroons-vereeniging en der Coöperatieve Vereenigingen, het volgende bepaald Te beginnen met Maandag 12 October 1911 zal, tot wederopzeggens, door alle bakkerijen alhier uitsluitend tarwebrood (bruin rood) worden gebakken. Daarin mag ten hoogste 25 pet. tarwe bloem worden vet werkt. Het brood zal een ge wicht van 1 kilogram moeten hebben, met een speling van 5 pet., terwijl ook het gebruik van melk is toegelaten. Uitzondering wordt toegestaan voor zoogenaamd kleinbrood tot een gewicht van hoogstens 0.6 ons, hetwelk uitsluitend van tarwebloem kan worden vervaardigd. De prijzen zijn vastgesteld als volgt voor brood met water gebakken 16 ct. per kilo, y> melk 19 ct. (gemerkt M.) kleinbrood van 0.6 ons 21/g ct. stuk. Mogelijke verkoop van wittebrood, van buiten de Gemeente aangevoerd, zal niet worden toege laten. Schiedam, den 8sten October 1914. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N. V. Distilleer derij van J. J. Melohers Wzn., om vergunning tot het plaatsen van een smeit-oventje met olieverbranding, tot het nemen van smeltproeven in het pand staande Noordvestsingel no. 79, ka daster Sectie H no. 233, Overwegende dat het deskundig onderzoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is; Gelet op art. 8, 2e alinea der Hiaderwet Beslui ten: de beslissing over genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, 8 October 1914. Burgemeester en Wethouders van Schiedam M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, geven kennis, dat bij de op 8 October jl. plaats gehad hebbende UITLOTING van aandeelen, ieder groot f 1000.van de eerste serie ad f 1.500.000.der 3 °/0 geldleening, Anno 1895, ten laste dier gemeente, groot f 3.000.000, ter aflossing zijn aangewezen, de aandeelen 48, 80, 265, 573, 657, 791, 841, 905, 989, 1138, 1252, 1323, welke allen 31 December a.s. aflosbaar, betaalbaar zijn gesteld ten kantore van den GEMEENTE-ONTVANGER, alsmede bij de KASVEREENIGING te Amsterdam en bij de heeren OPPENHEIM VAN TILL te 's-Gra- venhage. Schiedam, 9 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris V. SICKENGA. Het bombardement van Antwerpen. Een corresp. van de »N. R. Ct." schrjjft uit Roosendaal Trrwijl ik dit schrijf, dreunt voortdurend de donder van het geschut, met vaak wel 10 slagen in de minuut. Aan den hemel een laaie gloed van Antwerpen, dat steeds verder in brand wordt geschoten. Daarin ziet ge duidelijk het lichten van de kanonnen. En eindeloos duurt die hel nog maar voort, die gruwzame exodus, die op onze landsgrenzen aan blijtt trekken langs de donkere wegen, opgestuwd en onafgebroken. Ik sprak menschen, die waren in Putten ge weest aan de grens, waar ze, van den Huzaren- berg af, de brandende olietanks hadden zien vlammen. Daar was het artillerie duel om den prijs van die groote, bloeiende stad duidelijk te vernemen geweest in de zware slagen van de Duitsche kanonnen met telkens het antwoord uit de lichtere Engelsche stukken. Maar veel treffen der nog was er geweest die vloedgolf van vluch telingen, die te voet en op alles wat redden kon, uitwijken. Wagens overladen vol. Wagens met kinderen, bij gebrek aan paarden, door nonnen getrokken. En weer de goedhartige hulp van onze soldaten. Wanneer een voerman te hooge prijzen vroeg, namen zij de teugels over en brachten hen om niet naar Bergen op Zoom, waar aan het station dezelfde tooneelen zich voordoen als hier. Het stationsplein ook als een kamp, door militai ren afgezet, en alle huizen meer dan vol. Ik verneem, dat de Belgische troepen over de Schelde zijn getrokken om er hun verdedigende positie in te nemen, terwijl de Engelschen den voornaamsten Oostkant, de sleutel van de stad, voor hun rekening hebben, waarop de aanval der Duitschers immers gericht is. Uit deze opstelling leidt men ook af, dat het Belgische leger, wan neer het tot wijken wordt gedwongen, dit niet zal doen in de richting van ods land, maar naar Ostende. Zoodoende zal het voeling kunnen blijven houden met de legers der bondgenooten. Een op zet, die o.m. hieruit zou blijken, dat de jongste Belgische lichtingen in Engeland worden afgericht. Inmiddels bleven de gevolgen onbeschrijfelijk aangrijpend, die wij hier van de executie hooren en zien. En tot vervelens toe spreek ik u van de treinen met vluchtelingen. Zooeven gingen aldaar de deuren van vijf donkere bagagewagens open, waar wij, bij het licht van een draaglantaarn, 250 weezen ontwaarden. Zeker een 100 kindertjes beneden de 5.jaar schuw en naast elkaar gekro pen op de vloeren, slaperig, hongerig, dorstig vooral. De uitgeleidende zusters vertelden, dat zij met haar armzalige kuddekens twee dagen onder weg waren geweest en sedert vanmorgen vroeg hadden zij niets te eten of te drinken gehad. Maar nauwelijks hadden ze het gezegd, of daar kwamen ze van alle kanten aandragen met dikke boterhammen en glazen water, en het was aan doenlijk zooals de wurmen daar gretig in beten en het opslokten, terwijl de soldaten hen al weer wegdroegen in hun armen. En de ouderen, ge hoorzaam, kwamen in rijen van twee aan twee door het gedrang, ieder met een dekentje over den arm. Een heer kwam zeggen, dat er in 's Hertogen bosch nog ruimte was voor 2000 vluchtelingen en dat voor ieder een warm maal eten wachtte. Inderhaast werd een extra trein daarheen ge vormd. Inmiddels werden zieken doorgedragen op brancards, en het bezinksel van zoo'n groote stad scheen nu wel mede gekomen, zoo gruwzaam haveloos waren die stoeten in lompen. Ze schreeuwden nog telkens weer de herinne ring uit aan de visioenen bij hun vlucht uit de stad, Daar was geen waar meer van verbeelding te schiften, en ik herhaal u enkel wat ik op- teekende, telkens hetzelfde weer uit verschillende monden. nVliegtuigen wierpen hun bommeD, een Zeppe lin goot een naar naptha riekend brandend vocht uit, De granaten floten door de lucht en staken de overgoten gebouwen ontploffend in lichter laaie. »Het waren alle granaten van een sterk brand stichtend vermogen, want, waar ze vielen, laaiden aanstonds de vlammen uit. Dooden en gewonden lagen in de straten. Bertghem stond geheel in brand, het zuiden der stad is één vuurzee. De schipbrug over de Schelde is kapot geschoten. En om 12 uur vanmiddag ging de politie huis aan huis om de laatste menschen de stad uit te drijven in een onbeschrijfelijke paniek." Een der oorlogscorrespondenten, van hgt Pers bureau Vaz Dias seint.: Zotoals ik reeds hedenmorgen mededeelde is Koning Albert te Selzaete Langs een omweg wist ik de grens fe passeeren Het is namelijk varaf hedenmorgen verboden de grens over te gaan Van hetgeen ik zag mag ik alleen ineue- deokn, dat de Koning; bijna plotseling voor mij een duim gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande ren vinger. stond Koning Albert was in Generaals-uniform gekieed en liep in gesprek met een Engelsch officier langs, de troepen. Zijii gedachten schenen echter afgedwaald want hij liep niet gebogen hoe fel en leek zeer mistroostig- Onwillekeurig groette hij het volk, dat hen toejuichte Uitbun dig was de begroeting van het volk echter niet Driemaal is de Koning; hedenmiddag hier ge weest Z, M. nam intrek bij ten notabel van oelzaete Cesar de Klerk Ik vernam dat Ant werpen tót de laatste steen door de Franschen en Engelschen verdedigd zal worden. Van de' se1 os ten, welke ik .ontmoette, zagen er sommigen zwart en smoezelig uit. Anderen waren in nog ongerepte uniformen gestoken. Toen ik de Koning ten derde male ontmoette scheen hij zeer ■j]-gewekt en rookte levendig met eenige offi cieren pratende een sigaar. Een gansehen da;g is het kanongebulder uit de richting Schouder den, Wetteren duidelijk hoorbaar geweest. Elk o. genblik werd een schot gelost, Tegen den avond hield liet schieten op. Na half vijf werd er geen kanongebulder meer vernomen. Er zijn massa's vluchtelingen te Selzaete. Vóór Antwerp© n. De belegeraar van Antwer'pen is generaal vton Beseier, een uiterst bekwaam krijgskundige, die reeds 64 jaar oud is. Hij werd in 1.850 geboren, bracht zijn jeugd te Berlijn door en trad op 18-iarig'en leeftijd in het leger. Hij maakte twee jaar later den veldtocht van 1870 mode en ont ving toen het IJzeren Kruis. Hij1 nam deel aan het beleg van IVIetz en Parijs. Na den oorlog werd hij leer.a ar aan de mili taire academie en later zag hij zich in den gene rale staf opgenomen. Hij is ook in 1893 afdeeiings- chef geworden in het ministerie van oorlog. In September 1904 werd hij benoemd tot chef van het ingenieurs- en pioniers korps en tot geueraal- inspecteur der vestingen. Vooral op het gebied van vestingbouw is hij een deskundige, en van daar waarschijnlijk, dat hem hét. beleg van Antwerpen is (oevertrouwd. In 1907 werd hij tot géneraal benoemd en in 1909 was hij opperscheidsrechter bij de groote manoeuvres. In 1912 werd hij op non-activiteit gesteld. Maar, evenals von Hindenburg, bood hij bij het uitbreken van den krijg zijne diensten weer aan het vaderland aan, en evenals v-on Hindenburg zal deze -oude krijger, nieuwe krijgs- winst geven a,an het jonge Duitschtand. Wiilde treinen. Men heeft in de bladen kunnen lezen, dat de Delgen „wilde treinen" zander bestuurders langs de baanvlakte lieten rijden. Zij hebben dit blijk baar gedaan met het oogmerk om de Duitsche treinen die al het materieel aanvoerden voor de opstelling der 42 c.M. kanonnen, te vernielen. Piooi' middel van hun vliegers waren zij op de hoogte gekomen van den aanvoer dezer kanon nen. P© Duitschers waren echter op hun hoede en plaatsten enkele kilometers verder allerlei hindernissen ,op den wegL Ce „wilde treinen" liepen hierop dood en vormden één groole ruïne, die spoedig: was weggeruimd. FRANKRIJK. Het officieel© Fransche communiqué luidt: Op onzen linkervleugel heeft de vijanu ner gens vorderingen gemaakt, doch is op enkele punten teruggeweken, met name ten noorden van Aire*, ht, waar de krijgsverrichtingen zich onder voor ons gunstige voorwaarden ontwikkelen Ee ruiterij-korpsen_van beide partijen hebben hun operaties thans tot bij Mernod uitgesttrekt Tusschen Somme en Oise, in de streek van. Roye, biedt de vijiand nog steeds krachtig weer stand, maar toch hebben wij het grootste deel der stellingen, die wij hadden moeten ontrui men, hernomen Ten noorden van de Aisne schijnen de Duit sche troepen minder talrijk le zijn geworden Cn de Maasheuvels, tusschen Verdun en St Mihiel is de vijand ten noorden van Hatt.onchatel teruggeweken, hij houdt echter nog: steeds St Mihiel en enkele stellingen ten noorden daar van op den rechteroever der Maas bezt In Wioevre zijn hevige aanvallen der Duitschers ten westen van Apremont afgëslagén ln het m o e r a s. De Fransche generaal Cherfils geeft in «e „Echo de Paris" een relaas van Je reeds vroeger in ons blad vermelde nederlaag van do Pruisische garde in de moerassen van St. Goud De Duitschers verloren daarin bijna al hun kanonnen, die er nog, in de modder zitten. Het moeras van St. Gond, welks water wordt afgevoerd door den Petit Morin is zoowat 10 K.M. lang, bij 2 a 3 K.M. breed. De oppervlakte- laag wordt gevormd door veen, bezet met riet ter manshoogte. In het droge jaargetijde ia de grond volkomen vast. Zoo was het ook tóen de Prui- risrhe garde er den 9en September in G-ok. Haar regimenten hielden er halt, en brachten er den nacht door', met de kanonnen tusschen het riet verborgen. Het was het plan, in den ochtend een verrassing' uit te voeren. Dien nacht begon het echter te stortregenen, en het moeras hernam nu. zijn drassig karakter. Thans waren het de Duit schers, die verrast werden. Bij iet. aanbreken van den dag waren de wagens en de kanonnen der Duitschers tot de assen in de modder weg gezakt; de kanonniers stonden tot hun middel in het moeras. Nu veroorzaakten de Fransche kanonnen een ware slachting, De garae liet in het moeras van St. Gond van 8.000 tot 10000 dooden achter en bijna al haar geschut, paarden en wagens. Een moedige vrouw. De bekende Fransche schilderes madame ÜIade lt ine Lemaire heeft door haar koelbloedigheid, baar kasteel van plundering en verwoesting ge- re Op den vooravond van den veldslag aan de Marne steeg een gïoep officieren van den Puit- schen generalen staf aan haar a as teel af. Zij traden de woning binnen en vroegen de „chale- leine" te spreken. Weldra daalde Madame Lemaiie de treden van boven af en trad op de officieren toe. „Messieurs, zcide zij, met kalme waardig heid ik ben hier alteen met mijne dochter, een femme de cha.mbre en een jonge dienstbode van 15 jaar Ik kan u dus den toegang tot. mijn huis niét beletten Wat wensebt gij nog meer?" Pe officieren konden niet nalaten aan zulk eer. dappere vrouw een ©eresaluut te brengen Een der officieren vroeg haar, welk lint zij op baar borst droeg „Het Legioen van Eer", ant woordde Madame Lemaire De Duitschers schenen geïmponeerd door tie kalme vastberadenheid dezer Fransche vrouw Een der andere officieren zeiie: „het is de wet van den oorlog' Wij trekken hier langs omdat wij Parijs moeten veroveren Wij zullen dit huis niet schenden Wij zijn geen barbaren". Wat een valsche en onjuiste berichten staan er in uwe couranten gedrukt Zeker, gij yijt een beschaafd en kunstvol volk, maar zwak Zoo wij, om Parijs te nemen, de Notre Dame de Sainte Chapelle en het Louvie moesten bom- baideeren, geloof mij, dat ons dat sterk teger. de borst zou stuiten Maajr 't is de wet van den oorlog, dat de sterke den zWakke vernietigt en men heeft niet altijd de keus over zijn middelen Zoo redde Madame Lemaire haar kasteel van de verwoesting; door haar vastberaden optreden en terwijl de geheel© omgeving verwoest werd, Meef haar eigendom ongedeerd „Een oorlog van mieren". Een gewende Fransche officier, die pas te Parijs terugkeerde, vertelde, naar aan .fe „Times" gemeld wordt, het volgende: „Gij moet u niet over den langen duur van den veldslag aan de Aisne verbazen. Bewonder liever de volharding onzer soldaten, die zich vrijmoedig opofferen voor de verovering van enkele meters grond en sneuvelen zonder de roemrijke vergoeding het bereikte resultaat te zien. .Het is oen oorlog van mieren, oen reusach tige strijd, die enkel het génie van den gene ralissimus in zijn geheel waaideeren kan. „Wanneer gij in het officieel communiqué leest woorden als: „Wij, maakten een kleine vordering", wees dan zeker, dat zij duizenden ongeziene heldendaden in zich stuiten. „Er zijn echter oogenblikken, dat de strijd van karakter Verandert, als onze artillerie de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1