Verspreide berichten. Binnenland. ^tads- en Be westelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Men zeilde hier ter stede alle STOOM- en VERF-ORDEKS onver wijld aan de Stoomververij en üitstoomerij „DE PHOENIX", Teleph. No. 15. Gratis afhalen en bezorgen. Gemengd Nieuws. bevatten de bladen een ofïieieele mededeeling, waarin werd gezegd, dat het bombardement van de stad elk oogenbük kon beginnen en waarin den burgers werd aangeraden zoo spoedig mogelijk bij de beschieting een schuilplaats te zoeken in de kelders, die dan nog met matrassen en zakken zand moesten worden beschut. Deze mededeeling veroorzaakte een paniek en duizenden trokken reeds dadelijk de stad uit. Toch veranderde de aanblik der stad weinig. De trams reden nog. De courantenverkoopers deden hunne kreten nog hooren. Alleen aan de stations en aan de Schelde was de paniek goed merkbaar. Daar zag men ook de Belgische troepen terug komen van het gevechtsterrein, uitgeputte en uit hongerde mannen, besmeurd met modder, som mige met gewone hoeden voor hun militaire hoofddeksel. Ook vele gewonden zag ik op straat, waaronder enkele licht gewonde Eogelschen. De zwaar gewonden waren allen dadelijk vervoerd naar Ostende. De stemming van de burgers, die in de stad bleven, was gedrukt, maar nog niet wanhopig, en meermalen hoorde ik heftig protesteeren tegen menschen, die alarmeerende geruchten vertelden. Maar de nacht van Woensdag op Donderdag werd er een van ontzettende verschrikking. Te acht uur 's avonds waren, zooals verordend was, alle café's en winkels gesloten. Nergens brand de meer licht en te 9 uur vielen de projectielen op de stad. Het vuur was dadelijk zeer hevig. Duidelijk kon men de projectielen hooren aan fluiten en dan met donderend geweld inslaan. Weer lag ik heel den nacht wakker, maar tegen zes uur 's morgens viel ik toch in een slaap die evenwel niet lang zou duren, want te ongeveer acht uur kwam de hotelier zelf me wekken, bon zend op de deur en schreeuwend: »Hoe kunt ge slapen bij zoo'n situatie. De halve stad staat in brand." En inderdaad, vannit mijn venster zag ik groote rookwolken drijven over de stad. Nog steeds don derde het geschut. Men vertelde, dat Berchem en de buurt bij de Zuiderstation het meest hadden geleden. Vanaf de Groenplaats ben ik daarop de Nationale straat ingewandeld. De trams liepen met meer. Couranten waren niet te verkrijgen. De burgemeester had bevel gekregen haar wapenen iu te leveren. Aan 'het einde van de nationale straat vielen nog steeds granaten. Binnen een minuut vielen er op eenigen afstand van my drie, waarvan twee ontploften en brand veroorzaakten, éen niet ont plofte en alleen een gat sloeg in het dak van een huis. Hier en daar hadden menschen de straat opge broken en schepten zij zand om zakken te vullen, d e ter bescherming zonden moeten dienen. Een tweetal gedoode bnrgers zag ik wegdragen. Hoe veel dooden en gewonden er in het geheel waren kon niemand met zekerheid zeggen. Zooals ik gisteren reeds uit Bergen op Zoom seinde, was de aangrichte schade aanzienlijk en zij vermeerderde nog met de minuut. Een ra zende angst had zich van de menschen meester gemaakt en reeds dadelijk, 's morgens, begon een uittocht, die alles overtrof wat ik tot nu toe ge durende dezen oorlog zag. Aan de Schelde bij de afvoerplaats der booten en aan de stations stonden menigten van duizen den, maar het vreeselijkste was de uittocht der vele tienduizenden, die te voet naar de Nederland- sche grens gingen. Ik heb dien uittocht medege maakt. Van Antwerpen tot aan onze grens was het een lange droeve stoet van menschen en die ren. Heele kudden vee werden meegedreven door in doodangst vluchtende boeren uit de omstreken. Jonge menschen waren er, die een oude groot moeder op een kruiwagen vervoerden. Voertui gen van allerlei soort zag men. En al die vluch tende keken telkens om naar hun stad, die in vlammen en rook opging. Dan waren er moeders, die luid jammerend rondliepen, zoekend naar hun verloren kinderen. Anderen waren als verdwaasd en lachten luid, als ze wat zagen. Even buiten Antwerpen zag ik de eerste, met krijt op een muur geschreven mededeeling van een vluchtelinge: aMarie vau de Meren is naar Capellen en zal daar wachten." Deze manier van mededeeling werd door velen ge volgd en overal verder zag men weer dergelijke opschriften, als: »Karel Franken, uw zoontje John is bij uw broer Jan. Ze zijn samen in Carollen." Voedsel was in de dorpen, die ik doortrok, niet te krijgen, tot ik ten slotte een winkel vond, waar men nog eenige bu-jes kreeft in voorraad had. Ik heb er een gekocht maar later de helft geruild voor een snede grof brood van een ar beidersvrouw, die met zeven kinderen was weg gevlucht. Te midden van al die ellende kwam ik einde lijk te Putte, op Nederlandsch gebied voor de zooveelste maal de verschrikkingen van den krijg, die in zijn volle ellende op 't onschuldig hoofd onzer zuidelijke buren is neergekomen. In 't Roomsch-Katholiek sanatorium St. Mariaburg woonden ze, dat gelegen is tusschen Eeckeren en Brasschaért, op een uur afstands van Antwerpen, in de fortenlinie dus. Toen de oorlogsbenden doordrongen tot in 't Vlaamsche land, hadden de nonnekens hare patiënten weggestuurd en zichz 'if en haar huis ter beschikking gesteld van 't Roode Kruis. Kalm en gelaten wachtten ze de dingen af, geen oogenblik vermoedend, dat ook voor haar zoo spoedig reeds het uur van vluchten zou slaan. In t begin der week had men haar verzocht de Roode Kruis-vlag neer te halen van 't gesticht, omdat het teeken der barmhartigheid door de sDutsers", als richtpunt voor hunne kanonnen kan worden benut. Eergisteren, toen de tijding van het te wachten bombardement ook doordrong in de vredige Mariaburg, besloten de nonnen en de enkele verpleegden, die bij haar hun domicilie gevestigd hadden, de vlucht naar veiliger oorden te nemen. Ze trokken naar den ijzeren weg van Eeckerendoch toen ze daar aankwamen, stond het om en in en bij de statie zoo vol menschen. dal er minstens een geheelen dag zou moeten verloopen, eer de zusters een plaatsje konden ver overen. Ze zijn toen weer teruggekeerd naar den Mariaburg, waar in den loop van den dag het bericht kwam, dat de bewoners moesten vertrek ken, omdat het er niet langer veilig was. Elf nonnen maakten zich terstond op wegzij, die 't verpleegstersdiploma bezaten, begaven zich naar 't ziekenhuis van Brasschaért, om daar de zusters bij te staan de andere vier kregen de beschikking over een auto, waarmede ze hedenochtend hare verpleegden naar Eeckeren konden breDgen. »Den geheelen avond hebben we gisteren den vuur gloed van Antwerpen gezien", vertelden ze »Zoo hel was 't schijnsel in onze kamers, dat we geen licht noodig hadden bij 't lezen van 't brevier, en aldoor hoorden we 't gedonder van 't geschut." nOch ja, ons arme huis", zei snikkend een der nonnetjes, twee jaar geleden is het pasgebouwd, en nog dit zomer hebben we twintig kamers nieuw gemeubeld, waarvan er sommige niet eens nog in gebrujk genomen waren. Nu gaan we naar Tilburg, in het klooster, daar het einde afwachten van dien vreeselijken oorlog. En dan? Zal de Mariaburcht er nog staan, als we terugkeeren Daar het zwaar geteisterde Vlaamsche land »Tel." Zeeslag op de Noordzee? Men seint uit Terneuzen aan de „N. 11. Ct Lcn geheelen avond klinkt zwaar kanongebulder uil de Noordzee, uit de richting van de bank van Schouwen. lo, I. Entïop, Villastraat 52; das mot gouden speld met steen, D. Lager'w'ey, Groenelaan 95; 2 zilverhaas, armbandje mot gouden sluiting, J. Slakhof, Broersvest 52; fantasiebrocJie, Steenhui zen, Oosterstraat 63; zilverbon, N. V. d. Lee, Helen astraat 25; doublé damescollier met 3 pci- frellen, M. Minga, Beijerlandschestr. 55houd zwart reu pl. m. 2 maanden oud, P. Slaven burg, Ged. Broersvest 212; zilveren» dameshor loge, A. Vredebregt, Broersvest 45; hond, Th. v. Vliet, Broersveld 126; potlood mot ketting, W, Somers, Nassaustraat 10; porüemoanaie mot geld, Wed. M. Groenewegen, Singel 88; donker grijsharige groote hond, reu, Z. Bernard, Villa- ftr. 17. Voogdy raad-minderj arigen Koning. Het Stbl. no. 466 bevat het Kon. besluit van 80 September 1914, ter uitvoering van art. 2 der wet van 2 April 1909 (Stbl. no. 89), tot re geling van de voogdy over den minderjarigen Koning. Daaibij is, overwegende dat ten gevolge van het overlijden van den heer jhr. mr. J. Röell aanvulling noodig is van het Kon. besluit van 8 April 1909 (Stbl. no. 103), tot aanwijzing van leden van den Raad van Voogdij, geroepen om Onzen beminden Gemaal als Vader-Voogd ter zijde te staan als lid van vorenbedoelden Raad van Voogdij aangewezen de heer mr. P. A. V. baron Van Harinxma thoe Slooten, commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland. Apologetische cursus. Woensdagavond werd om precies 8£ uur in de groote zaal van het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Lange Haven, de eerste der 12 door den eerw. pater v. d Sande te geven Apologetische lessen, door den adviseur der R. K. Volksbond, kapelaan Paulussen, met den christehjken groet geopend. De zaal was tamemelijk goed bezet. Nadat kap. Paulussen een woord van welkom had gesproken werd gezameniyk het vereeni- gingslied „Wy" van den comp. Adr. P. Hamers gezongen. Met dit lied zullen alle volgende les sen, geopend en gesloten worden. De Eerw. pater v. d. Sande hierna het woord verkrijgende wijst met eenige welgekozen woor den op de noodzakelijkheid van meerdere kennis van onzen godsdienst voor de katholieken. Met treffende voorbeelden uit zijn ervaring illustreert spr. het gebrek aan kennis van de waarheden van onzen godsdienst. Wij moeten terug naai de fundamenten van ons geloof en daarom koos spr. tot onderwerp van den cursus, het „Credo", de grondwet van ons geloof, de twaalf artikelen des geloofs. Spr. wil in deze les een overzicht geven vau de te behandelen stof. In grootsche trekken behandeld spr. dan de twaalf artikelen des geloofs. „Ik geloot in God". Dit is de grondwet van het christendom. In den beginne schiep God hemel en aardeIs hij dé schepper, dan is hij ook heer en meester van zijn schepping. Dan is ook de aarde van hem met alles wat er op is. Dan is ook de mensch, het zelfbewuste schepsel, Gods eigen dom. En God zou ophouden God te zijn, wanneer h£ dit eigendomsrecht uit de hand gaf. De mensch is het eigendom van God. En nu kan de mensch in zijn overmoed dit alles logen heeten en de naam van God wisschen uit zijn hurtde waarheid kan hy niet ongedaan maken. Over al het menschelyke vaart de tijd, alleen het woord des He eren blijftIk ben het begin en het einde. Zijn gerechtigheid zal aan het einde toe zegepralen Bedel Suisse is aan den heer Commissaris van A'-'itie een bedrag' van f2.50 afgedragen voor net Sc b iedamsch s teuncomité. De Belgische vluchtelingen. Na gisteren-middag zijn geen vluchtelingen meer hier aangekomen. Het comité had nu ge legenheid om na de overstelpende drukte van het afhalen en onderdak brengen nadere schikkingen te treilen. Voor het verblijf van uitgewekenen is nu inge richt de niuwe fabriek van den heer Scheuer, aan de Noordvest, hier is plaats voor 245 per sonen. Men hoopte voor den avond voldoende gereed te zijn om de uitgewekenen, die nu aan de IJstad, de Zeeland en in het verkooplokaal hebben overnacht daar heeu over te brengen. Het huis van v. Maaren aan de Konijnenbuurt is ingericht voor 30 vluchtelingen en in het huis \aillant bevinden zich thaDS 40 volwassenen en 25 kindereD. Nog heeft het comité de beschikking gekregen over een huis aan de Lange Nieuwstraat (huize Liezenberg) waar 100 personen kunnen geplaatst wordeD. De firma van 't Hoff en Jongepier heeft boven haar pakhuizen aan de Lange Haven eenige loka len doen inrichten met slaapplaatsen voor 400 personen. Komen dezen avond dus nog vluchtelingen aan dan kunnen zij allen onder dak worden gebrncht. Reeds zijn verschillende personen in gezinnen op genomen. H. Mis voor de Belgen. Z. D. H. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem heeft na telegrafische aanvraag toestemming ge geven dat in het Bondsgebouw een H. Mis wordt opgedragen. Morgen om 10 uur zal de eerw. pater Jos. Zoetmulder, voor de Belgen een H. Mis opdragen in het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Lange Haven. Verbod vau uitvoer. Het Stbld. no. 476 bevat het Kon. besluit vau 9 dezer, houdende verbod van uitvoer van koper. Het Stbld. no. 476 bevat het Kon. besluit van 9 dezer, houdende verbod van uitvoer van ruwe en gewasschen wol, schapevachten en wollen garens. De uitvoer is verboden van den dag der af kondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, deze verboden tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleen en. De zusters van den Mariaburcht. Tusschen de honderden vluchtelingen, die he denmiddag aan 't station Roosendaal het oogenblik verbeidden, waarop een der vele treinen hen zou voeren naar 't bestemmingsoord, door 't comité bepaald, trok een eigenaardig groepje onze aan- dacut'n viertal nonnen zaten op bagagestukken rond eenige oude dames geschaard schuw en verlegen kekeD de zusters naar het voor haar zeer zek-r ongewone doen. We konden haar met eenige inlichtingen behulpzaam wezen en hadden d door si-oedig 't lis gebroken, 't Eenvoudig i"rh».V oe lacht dier vrouwen, aan de stilte van het kloosterleven gewend, openbaarde ons Een Amerikaansche gift. Onder dagteekening van 8 October ontving mr. Stuart, president van het comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers te Amster dam het volgende schrij ven Mijnheer, Zwaar is de last welke aan de Nederlanders door dezen verschrikkelyken oorlog is opgelegd. De zorg voor de onschuldige en hulpelooze vluchtelingen uit België is een menschlievende daad in welker uitvoering ik van ganscher harte met u deelneem. Wilt u mijn bydrage van t 1000 tot steun van dit werk aannemen. Hoogachtend, H. VAN DYKE, Amerikaansch gezant. Wy gevoelen grooten lust van deze eerste les een uitvoerig, ja woordelyk verslag te geven, elke verkorting, elke besnoeiing zou afbreuk doen aan het schoone geheel. Maar zelfs een stenografisch verslag kan niet meer van den in druk weergeven dan een gramafoon ons een denkbeeld kan geven van Caruso's stem. De zaal was Woensdag tamelyk goed bezet en wy twylelen niet of al degenen, die deze eerste les hebben bijgewoond zullen geen enkele der volgende overslaan. Maar dit is niet vol doende. Wy misten nog velen, die aanwezig hadden moeten zijn De leden van onze werk lieden organisatie's moesten in grooter aantal toonen de activiteit van het bestuur van Tho mas van Aquino, om dezen cursus te organisee- ren op prijs te stellen. Ook de middenstanders, vooral onze jonge middenstanders mogen deze gelegenheid niet laten voorbygaan om hun kennis der grondwaarheden van ons geloof aan te vermeerderen. Spr. vergeleek het geloof met een dom, die prachtig en grootsch voor onze oogen oprijst en onze bewondering opwekt maar pas als wy bin nen zijn getreden en alle details ervan hebben aanschouwd kunnen wy de grootschheid ervan doorgronden. Wy behoeven er niet meer aan toe te voegen, dat met een gids als pater v. d. Sande door dezen dom te wandelen op aange name wijze onze kennis van de schoone waarheden van ons H. Geloof zal vermeerderen en ons nader zal brengen tot waarachtige be wondering van dit grootsche werk van den Almachtige Schepper gegrondvest op de Twaalf artikelen des Geloofs. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Kapelaan Paulussen dankte den spre ker en sloot de byeenkomst met den christelyken groet. De volgende vergadering zal worden gehouden op Woensdag 21 October a.s. Naar wij Tetnemen heeft Mcvfo-uw J. G. van Baren—v. d. Voorn Groolenboer, voor üe benoeming; tot lid der commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs waartoe zij' in de R< admitting; van 22 September jl. werd benoemd bedankt Hoogwater te Schiedam: Zondag 11 Oct. 7.51 v.m., 8.11 n m., Maandag 12 Oct. 8.45 v.m., 9.09 n.m. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen aan het Commisjsariaat van Politiedamesceintuur, portefeuille met portret ten, kinderspeen, corset, fietssleutel, jongensmuts. Aan de volgende adressen: wedstrijden-medaii- Steuncomité Schiedam 1914. Aan den Penningmeester van het comité is een bedrag van f25.afgedragen door de afdeeling Schiedam van den Bond van Post- en Te)eg-ra af- beambten „De Post". De directie der Schiedamschc Bioscoop heeft over de 4de week van Vrijdag1 2 tot en met Dinsdag 6 October de 10 o/0 mn het bedrag der ontvangsten aan het steuncomité afgedra gen. Door een der Belgische vluchtelingen alhier in DIT ROTTERDAM. Mgr. Gallier en de Belgische vluchtelingen. De bisschop van Haarlem Mgr. Callier, die te Rotterdam vertoeft om er in de parochiekerken het H. Vormsel toe te dienen, bracht Donderdag een bezoek aan de Belgische vluchtelingen, die ondergebracht waren op een der emplacementen van de Holland-Amerika lijn. Mgr. bezocht in gezelschap van den hoogeerw. deken, wethouder Stoelemeijer c. a. de verschil lende lokalen, die voor de vluchtelingen waren ingericht en hield volgens de »Msb." de volgende toespraak Beste vrienden 1 Ik ben hier gekomen om u aan te moedigen. Wij begrijpen vanzelf, dat in deze treurige omstandigheden een zekere onrust u bevangt. Ge behoeft volstrekt niet ongerust te zijn, Gij zijt hier bij een broedervolk, dat de meeste sympathie voor u en voor uw ongeluk heeft. Al onze autoriteiten zorgen voor u en zul len voor u blyven zorgen zoolang het noodig is. Uw legers hebben dapper gestreden. Nu moet gij in uw ongeluk ook dapper zijn, vooral nu gij ziet, dat de autoriteiten alles doen om u te helpen. Zijt dus volkomen gerusten weest er van ver zekerd, dat men zijn best zal doen, om u nog een beter onderdak te bezorgen dan gij thans reeds hebt. Voor het oogenblik moet gij u met deze plaats als tijdelijk verblijf tevreden stellen maar gaat gij naar een andere dan zal het zeker een even goede, zoo niet een nog betere zijn. En overal zult gij vinden een vriendelijk woord en een broederhart. En laat ik er dit aan toevoegen. Wij zijn be zorgd voor u, pn dat zijn we uit broederlijke ge negenheid. Maar als bisschop mag ik zeggen, dat de Katholieke onder ens zich uw lot aantrekken uit Christelijke liefde en om God. Niets anders vragen wij, dan dat gij, als gij God dankt voor uwe redding, ook een klein gebedje zult storten, opdat God ons beLonen zal wat we voor u deden. Daarna gaf monseigneur aan de menigte zijn bisschoppelijken zegen. Duitse he en Franse he aanvalsta le lie'k. Een veldpostbrief, uit het Westen aan de „Kreuzzeitungi" gezonden, bevat de volgende vergelijkingen tusschen de tactiek der Dwitschfe en Fransche infanterie. „Voor mij aldus heet het in oen brief lag het slagveld als een panorama, Over de heu- IK

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2