Fundeering-Glas B V E L O MA.VAN ZANDWIJK. Toor Herfst en Winter. Waschmachines innrii DagH voor Scbiedom en Omstreken, „VELO". 241 Nieuwe Haven 241, HOMO'S MAÏZENA Abonnementen Nieuwe Schiedamsche Courant, Gratis „Geillustreerd Zondagsblad", Gratis Ongevallenverzekering, worden dagelijks aangenomen. Hoogstraat 132,, Het Beste Brood, 10 jaarlijks terugbetaald, Gratis Levensverzekering, Uitkeering bij Ziekte, Uitkeering bij Geboorte. Ingezonden. Advertentiën. H.H. BOUWERS. tegen natte muren tot zeer lagen prijs. JAN VAN KATWIJK. Groote Markt 29, bericht de ontvangst der (met 2 jaar garantie) zjjn verkrjjgbaar a 2 ets. per exemplaar in het sigarenmaga zijn van C. JANSE, Koemarkt hoek Hoogstraat. zijn beslist de beste V elo Waschmachine-Mij, i Wacht U voor minderwaardig namaak. Let op het merk biedt bij het betrekken van brood uit hare fabriek de vol gende meest begeerlijke voordeelen P8F" Betrekt uwe waar van uw eigen stadgenooten, die dezelfde, ja meer voordeelen aanbieden dan de buitensteders. op de Dagblad voor Schiedam en omstreken met: zoowel in als buiten beroep licht ts zetten begroetten wij deze vreugde mot het lied »Guter Mond, die gehst so stille", waar mee de manschappen dadelijk instemden. Met lang daarna deden de Franschen een stormaanval Wij ontvingen hun met het klas sieke „Puppchen, du bist mein Augenstern". Onze mannen schoten schitterend en de Franschen deinsden af. Wij bliezen om hen te doen weten wie wij waren den lijfmarsch van ons regiment, den vurigen Radetzky-marsch en toen kort daarop de zon bloedrood opging, beslo ten w« ons concert met het koraal„Wie schön leuchtet der Morgenstern" en ook nu weer zong menigeen van de mannen, met het geweer aan den schouder mee". Becker is een der volgende dagen meestrij dende onderscheiden met het ijzeren kruis. Uit Oostelijk Zeeuwsch Vlaan deren. 'k Ben 't volmaakt eens schrijft een medewerker van de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" met de woorden van den bekenden dichter: „De Vlaamsche tale is wonderzoet. Mij tenminste klinkt ze als muziek in deooren, vooral als ze met een weinigje Belgische leven digheid wordt gesproken, zij moge dan ook al doorspekt zijn met wat woordjes en zinswen dingen, die hun Franschen oorsprong verraden... Eenige vluchtelingen in mijn buurt komen al eens bij mij „klappen", en ik smul dan van hun smedig „Vlaamsch. Een madame is aan 't woord »We zoue sjuust an onzen diner beginne, as de winkeldeur opengaot, en 'n greute kjerl bin nenkomt, euk 'n soldaot. 'k Moet ou zeu waor zegge, meneer, 'k schrok af 'm ;ahwel, gezoudt euk geschrokke hebben, as 'k ou ga zegge, dè 't 'n reus waor, met 'n heel greut, maor maoger wezende beene onder z'n euge stonden veuruit, en z'n euge zelf, awel, die rolden zeu maor rond als ij rondkeeken 'n baord van daogen oud, en heel z'n wezen waor basané. awel „ge bruind" zegde ulder ier. 'k Stond zoo waor te beve, meneer, en pertan, 'k ben anders niet verlegen, zelle. „Madame", zeit ij, „madame 'k en edde gij 'n keer nie 'n beetsjen geld veur mij om wet toebak te keupe, as 't ou blieft, neem 't me nie kwaolijk, madame 'k Geef 'm zoo snel meugelijk 'n franksgen gij moet awaor tegenweurdig toch zeker wèt veur 'n soldaot over ebbe, wè zegde gij, meneer, en 'k peisde nau gade gij sebiet vertrekke, want 'k ben bang van ou, en daorbij m'ne soep zoo koud worre, en ik vind, dè de soep om oprecht smaokelijk te zijn, pertant nie koud moet zijn, we peisde gij, meneer? Ik kan juist zeggen, dat ik het ook peis of, madame gaat al verder: „Merci, madame", zeit ij, „merci, zelle", „Maor onze kadee ging niet". „Madamezeit ij weer, gij et nie 'n crayon- neke Ik trok 'n schuifken uit, en langde 'm 'n potloodsjen. „Madame", zei hij, „'k gao ou 'n keer m'n adres geven!" En wèt gaot ij doen meneer? Peist ne keer, ij gaet naar de muur en schrijft er met grooce letters op: Henri Grosjean de Madagascar". „Luistert naor mij, as 't ou blieft, madame", zeit ij weer, „wij zijn met onzen gevyen, ik, m n vaouer, m'n twee bruuts en de man van m'n zuster: wij zijn van Madagascar gekomen, waer wij zooveul als gardes zijn in de bosschen; 't geweer is onze vriend, zellemadameke, gij gaot wel geleuve, dèt elke kogel van ons raok zal zijn men zal van ons spreke, zelle, gij gaot van ons heure, we zulle ze 'n keer 'n eel scheun leske geven!" „Binst y sprak, meneer, waor z'n wezen eele- maal kwaad geworre't waor nog aokeliger gechangeerd, en 'k werd ik wezenlijk bang aon m'n herten zoo maor in eens liepen er traonen zeu maor euver z'n kaoken'k durfde gaor nie in z'n wezen zien, en met z'n vuist sloeg ij fel op de toonbank. „Madame", zet y, „gij gaot me toch geleuve, dèt ik nie schrei van verlegenheid, maor dè 't is van de zuivere colère?" Vaarwel, kinderen, vaarwel... Dan werd het lichaam stijf, de oogen waren doofal de gelaatstrekken namen het ongenadig masker aan van den dood. Madelor bestond niet meer. Siméonne, Josillet en Jozef Muller wisten dat de grijsaard zeer zwak was, zij kwamen toe op hetzelfde oogenblik, Bertha vergezelde hen, doch verschrikt door de stilte welke in de kamer heerschte, en door de tranen welke zij zag vloeten op het gelaat harer moeder, bleef zij staan aan de deur en durfde niet naderen. De anderen hadden zich op de knieën gezet en weenden vooral de snikken van Maria braken doer deze doodsche stilte. Ons drama eindigt met den dood van Madelor. Dit afsterven ging niet onopgmerkt voorbij. De dagbladen der streek kondigen hem aan alles meedeelend wat zij wisten over het leven van den dokter van Haut Butté noemden hem een martelaar voor zijn plicht en getuigden van hem »l)e opoffering en de moed waarvan hij be wijzen heeft gegeven in de vervulling van de plichten van zijn ambt vereeren de wetenschap en het menschdom, en het is met diepe smart dat wij op dit graf de hulde onzer bewondering neerleggen". EINDE. En dè zaog 'k ik maar als te goed, ij beefde van colèrigheid._ „Madame", zeit ij weer, „we gaon ze lcrijge die schoeften, geleuf me, we gaon ze 'n keer krijge; daor hedde myn visietkaortsjen", en toen wees ij op de muur, meneer, en alsdan kost ij pertan nog lachen euk, „en as 'k ik ier weeromkom, zal 'k ou vast komme meedeelen aon oeveul Dutchmans we 'n cadeauken ge- maokt hebbe, dè ze nie meer neudig hebbe om op te staon". En, toen met de deur in de hand „Marki, madame, artelijk dank veur ouw goedheid 1 IJ waor veurts, meneer, en of 'k ik content waor 1 Telegraphic te velde. Walter Oertel, een oorlogscorrespondent van de „Frankfurter Zei- tung" heeft de telegraphische installatie van den Duitschen grooten staf bezocht en geeft daar van nu een beschrijving in zijn blad. Het doel van de installatie is, om het groote hoofdkwartier zoowel met Berlijn als met de Euitsche legeis in verbinding te houden. Om dit zoo goed mogelijk te kunnen doen heeft men in het telegraafkantoor van een dom- óe Duitschers bezette Fransc'he stad welke stad Wordt niet gemeld een z.g. „snel-telegraaf' van Siemens, waaruit men 1000 woorden per minuut kan overbrengen. Ee telegrafisten zitten voor een toestel, dat uiterlijk op een schrijfma chine gelijkt. Bij eiken druk op 'n let ter toets wordt in 't ontvangtoestel te Berlijn op een pa pieren strook de betreffende letter afgedrukt. Van Berlijn uit worden dan de telegrammen verder verzonden. Is de plaats van bestemming zelf in het bezit van een toestel voor sneltelegrafie, dan wordt dit, over Berlijn heen, rechtstreeks met het telegraafkantoor van den grooten staf in verbinding gebracht. Anders wordt het telegram te Berlijn op de gewone wijze verder geseind. Als een merkwaardigheid vermeldt de schrij ver dat vóór het uitbreken van oen oorlog' de laatste wisseling van telegrammen fus'schen den Keizer en den Czaar ,op een dergelijken sneltele- graaf heelt plaats gehad. Met dit toestel is het ook mogelijk om, een voudig door het omzetten van een hefboom, de ccpie van een telegram terug te seinen, ter con trole van de juiste overbrenging. V,oor de communicatie der legers ie velde on derling en met den grooten staf worden ook een groot aantal gewone Morse-toestellen mee gevoerd. De groote moeilijkheid hierbij is natuur lijk, dat men altijd moet zorgen over voldoende electrische stroomkracht te beschikken. Daartoe worden te velde dynamo's meegevoerd, die de noouige stroom leveren, welke in accumulate- '.en wordt opgegaard. Op het telegraafkantoor van den grooten staf worden per dag ongeveer 9000 telegrammen ver zonden. i Comité tot bevordering van den terugkeer van tevergeefs uit het buitenland gekomen vrij willigers en vermeende dienstplichtigen. Ondergeteekenden vernamen, dat, in verband met het uitbreken van den huidigen oorlog en de in Nederland bevolen mobilisatie, onderschei dene Nederlanders, in het buitenland woonachtig, zich naar het vaderland begeven hebben, hetzy omdat zij eene vrijwillige verbintenis by leger of vloot wenschten aan te gaan of wel omdat hun ten onrechte was medegedeeld, dat zy dienstplichtig waren. Beide categonen zagen zich echter teleurgesteldde eerste, omdat by aan komst in het vaderland de vrijwillige dienst neming reeds gesloten bleek te zijn, de tweede omdat zij minder juist waren ingelicht. Onge twijfeld zjjn er onder hen, die de teleurstelling aan zich zelf hebben te wyten, wyl zy hadden kunnen weten, dat voor hen dienstneming ten eenenmale uitgesloten was, of wel, dat op hen ten aanzien van den militairen dienst geen plich ten meer rustten. Voor de meesten zal dit echter niet gelden en, naar ondergeteekenden ter oore kwam, zijn er onder hen, die tengevolge van hunne bereidvaar digheid tot plichtsvervulling jegens het vaderland, in ernstige ongelegenheden zijn geraakt en zelfs de terugreis naar hunne woonplaats niet kunnen bekovti^en. Met het doel dezulken met raad en daad by te staan en hun daardoor te doen blijken van de waardeering, welke hun nobel streven in het vaderland vindt, hebben ondergeteekenden zich tot een Comité gevormd en noodigen hen, die aannemelijk kunnen maken, dat zy naar Neder land zijn gekomen om zich hetzij als vrijwilliger hetzij als dienstplichtige bij Neêrland's weer macht aan te sluiten, dat zij tengevolge van omstandigheden, buiten hunne sehuld, daarin niet zijn geslaagd en dat zij niet bij machte zijn de kosten der terugreis uit eigen middelen te be strijden, hierbij uit zich schriftelyk, onder mede- deeling van alle gegevens, te wenden tot dit Comité, Kantoor houdende te Amsterdam, Kei zersgracht No. 124. In het belang van hen, die zich wenschen aan te melden, wordt het betrachten van den meesten spoed aanbevolen. Mr. P. A. Diepenhorst, Hoogleeraar, Voorzitter J. Korthals Altes, Lid Prov. Staten van Noord- Holland, SecretarisLeden de heeren Mr. E. P. F. A. van den Bogaert, Advocaat en Lid Prov. Staten van Noord HollandMr. C. J. Heemskerk, AdvocaatMr. J. van Heerde, Hoofdcommies afd. Militaire Zaken ter Gem. Secr. van Amsterdam. voorheen J. A. TAN WEEGEN, van de a contant en op afbetaling. Op proef te bekomen en in werking te zien iederen WOENSDAG van 2—4 uur uitsluitend in het filiaal der SCHIEDAM. Indien U Maizena koopt, let er dan o p, dat op het pakje den naam eener bekende fabriek voorkomt, vooral als U Maizena als kinder- voedsel gebruikt. Vaak toch worden meelsoorten, 'die niet voor voedsel bestemd zpn, door handelaars verpakt en met een etiquet, waarop eene gefingeerde fabriek vermeld staat, als Maizena in den handel gebracht. wordt in onze fabriek met de meeste zorg uit prima grondstoffen bereid en voldoet aan alle eischen, die men aan zuivere Maizena moet stellen Contröle-Bureau v. Ledden Hülsebosch, Amsterdam. N. V. FABRIEK „DE BIJENKORF', Koog aan de Zaan. v.h. M. K. HONIG. Bïïman Botprefvaai H»0„ (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy u ietteruggegeven. NIEUWE STOFFEN N. V. Broodfabriek „De Nijverheid'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6