Dagblad voor Schiedam Omstreken. f nn^f nn - De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering flfjnfj levenslange 000 Minnebrieven. 37ste Jaarsrati Dinsdag 13 October 1014 No. 11052 m oTereeitoistig od ie polis Termelie Foorwaarflen. 1 j U U li inSïdSti (J (J Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 et.; elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. hii fMflfi fM n n by verlies voet of oog1 I U U I IUU 66,1 duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bijj verlies van een wysvinger; verlies van eiken ande ren vinger. Hoewel de officieele Fransche communiqué's gedurende de laatste dagen meestal de belang wekkende meedeeling deden, dat er weinig »nieuws« was, toch was er zonder twijfel veran dering in de posities van de in het veld staande leger merkbaar. Aan het Westelijk front zien we een opdringen der Duitschers naar de Noordzee. Door hunne beweging ten Zuidwesten van Ant werpen is een deel van de gecombineerde En- gelsch-Belgische strijdmacht afgesneden, die in Nederland zijn geinterneerd. Algemeen verwacht men. dat de Duitschers zullen optrekken naar de kust, met als einddoel Ostende. Een dergelijke beweging is ook merk baar in Noord-Frankrijk. Een officieel Dnitsch bericht maakt hiervan ook melding. Er wordt o. a. ook gezegd, dat deze operatiën reeds eenig succes hadden ten Westen van Lille. Maar 't schijnt hebben we hier te doen met een poging van de Duitschers van het slagfront in Frankrijk uitjte breiden, om het vijandelijk leger in zijn verbindingen aan te vallen. Deze meening wordt eenigszins bevestigd door het feit, dat de Duitsche strijdmacht krachtige aanvallen doet op de Maashoogten. Wie eigenlijk offensief optreedt is een open vraag, Het ligt evenwei op de hand dat dit de Duitschers doen en dat de vijand een offensieve houding heeft aangenomen. De tegenstrijdigheid is nog niet geheel uit de berichten geweken, terwijl van Duitsche zijde op gemerkt wordt, dat de toestand in de omgeving van Rijssel en Atrecht gunstig is, zegt de, Daily Mail" dat de gevechten daar eindigden met een besliste Duitsche nederlaag. In het Oosten hebben de Oostenrijkers Przemysl weten te ontzetten. De Russen zijn teruggetrok ken. Het blijkt dus, dat de Oostenrijkers niet alleen hun vlucht gestaakt hebben, maar ook dat zij het offensief hervat hebben. Op vele plaatsen in Vlaanderen wordt verwoed gevochten. Gisteren is bij Quatrecht en Melle een gevecht ge leverd tusschen Duitsche en Engelsche troepen. De Engelschen trokken door Gent terug op Zeebrugge. Nadat Gent geheel door Franschen en Engelschen was ontruimd had de bezetting door de Duitschers zonder strijd plaats. BELGIë. Verwoesting van Blauwput. Voor zoover ik weet, schrijft de correspondent van »I)e Tijd", is in Nederland nog niet bekend het vreeselijk lot, dat het dorp Blauwput bij Leu ven getroffen heeft. »Man hat geschossen" daar, volgens het zeggen tenminste van de Duitschers. De Directeur van het klooster Notre Dame de Malines, was ook aangewezen als »geschossen" te hebben, maar daar juist een Duitsch officier eenige uren in zijn nabijheid vertoefd had, kwam zijn onschuld aan het licht. Omdat de onschuld van Vrij naar het Fransch. 2) Gekheid jongen, zei de luitenant toen, die is je al lang vergeten als je terugkomt. Neen luitenant, antwoordde ik, van dat slag is Rose niet. Wij hebben elkaar trouw beloofd, en zij is voor God en voor de menschen mijn aanstaande vrouw. Als het zoo is, moet je haar sphrijven. jongen, en dikwijls ook, ried de luitenant mij toen aan. Daar had ik nog nooit aan gedacht maar het voorstel beviel mij opperbest, en zoo krijg je nu hier mijn eersten brief Rose, al is er dan ook nog niets bijzonders gebeurd ik be doel dat wij nog m het geheel niet met die Ma rokkanen slaags geweest zijn. Maar wat is het hier heet, Rose I De zon schijnt van den morgen tot den avond voortdurend maar even fel, en dat maakt iemand ook al niet opgewekter. Ik heb niets vergeten van hetgeen we samen anderen niet bewezen kon worden, werden alle mannen uit het dorp op een rij gesteld en iedere vijfde eruit gehaald en neergeschoten. Toen de mannen alle op rij gesteld werden, wisten ze nog niet wat de beteekenis ervan was, en de officier die den directeur van het klooster reeds eenmaal gered, had deed dit nog een ander maal, door hem als derde te herplaatsen, toen hij reeds als vijfde gesteld was. Had de directeur er de beteekenis van gekend, zoo verzekerde hij mij, dan had hij ze ker niet in de verwisseling toegestemd. Toen men aan het tellen ging, viel; de tiende flauw van angst en toen werd eenvoudig de elfde ge nomen dat was een pater Capucijn, de eerw. heer Van pimen. Hij is gefusilleerd. Driehonderd huizen zijn in dit dorp verbrand. J.l. Zaterdag had ook weer een incident plaats in het dorp Pellenberg bij Leuven. De pastoor werd beschuldigd lichtseinen te hebben gegeven uit den kerktoren. Hij werd gevangen genomen en de kerktoren werd met een paar kanonschoten verbrijzeld. Nu vraag ik me toch af, aan wien die pastoor uii zijn klein dorpskerkje lichtseinen geven moest. De Duitsch-vijandelijke troepen liggen op zoo'n afstand, dat zij geen sein hadden kun nen waarnemen, zelfs al zou dat torentje een Eifleltoren geweest zijn. De laatste worsteling van het Belgische leger. Een der oorlogcorrespondenten van het Pers bureau Van Dias seint uit Axel Hedennacht ben ik van de grens bij. Koe wacht teruggekomen na een dag vol wederwaar digheden. Langs de geheele Nederlandsche grens en hier en daar zeer dicht daarbij werd gisteren hevig gevochten, vooral in de buurt van Moer- beeke, Wachtebeeke, Exearde en de geheele grens tusschen St. Nicolaas en Gent woedt heden het gevecht. De Duitsche voorposten zijn gisteren eenigszins teruggedreven bij Moerbeeke *en Sel- zaetemaar in het algemeen dringen de Duit schers vooruit in de richting naar Gent en Os tende en terwijl ik hier zit te schrijven hoort men het kanongebulder en snelvuur onophoudelijk. Het schijnt, dat de rest van het Belgische leger nog een wanhopige poging doet om bij Exearde, Lisseweghe, Roeselaere, Saffelaere en Desteldonck den vijand te trachten terug tejhouden. Ditikost hun hevige verliezen vooral aan de cavalerie. Men ziet aan alle kanten Belgische cavalerie-paarden zonder berijders de Nederlandsche grenslanderijen ©verhollen. Het wemelt hier langs de grens van Belgische cavaleriepaarden, die wild in het rond loopen ze zijn zoo mager als kapstokken. Voor ik het vergeet wil ik nog melden hoe ik gisterenavond te Sluis aankomend te midden van een chaotischen toestand nog gelegenheid heh ge vonden vanaf den toren een blik in het rond te slaan teneinde nog iets te zien van het Belgische gevechterrein, hetwelk ik gistermiddag, verliet Het was reeds diep in den nacht. Van drie ver schillende plaatsen sloegen de vlammen op en mijn geleider zeide mij in de richting Maldegem, maar juiste berichten hieromtrent waren niet te verkrijgen. In Sluis krioelde het nog steeds van vluch telingen uit Antwerpen, maar ik moet daarbij vermelden, dat veel soldaten in burgerkleeren afgesproken hebben, Rose. Ik bid iederen avond een Onze Vader en Wees Gegroet, zooals je me hebt laten beloven, en je medaille zit in mijn kleeren genaaid. Over een paar weken denk ik dat het er op los zal gaan. Dat heb ik je van te voren willen schrijven, fe begrijpt wel waarom he. Maar wees vooral niet ongerust, hoor, ik ben volstrekt niet van plan mij te laten doodschietèn. Als thuis zoo'n aardig meisje wacht als jij, dan pas je wel op, zeg.... Dag Rose. Ik kus je frissche roode wangen, hoor. Groet de heele familie van me, en denk iederen dag aan je Michel". Freule de la Garde hield op. Rose had al dien tijd met de handen gevouwen gezeten, stom van verbazine en bewondering over zoo'n mooien brief O juffrouw, riep ze, leest u toch verder of is het al uit Er volgt niets meer dan de onderteekening Je Michel, maar de brief is waard om nog eens voorgelezen te worden. Wat een aardige, brave jongen is je verloofde, Rose De brief werd dus nog eens gelezen en ampel besproken. Er moest natuurlijk op geantwoord worden, en Roxane schreef voor Rose deels wat deze haar opgaf, maar voor een ander deel er weer terugtrekken naar België. Zij zijn gekomen van Antwerpen en trachten langs de kustplaatsen zich weer bij het Fransche leger te voegen. Vooral de minder gegoede vluchtelingen gaan ook door naar de kustplaatsen, naar Blankenberge, Knocke, Heyst. In Ostende moeten bijvoorbeeld 40.000 arme uitgewekenen zijn, die wachten op overtocht naar Engeland. Van de toestand in Sluis wil ik nog even het volgende vertellen. Ten eerste dat men in die kleine plaatsjes er wonderwel in geslaagd is de vluchtelingen op afdoende wijze te helpen. Iedere nacht slapen 300 in het stadhuis. De scholen en de boerderijen en de schuren allen liggen vol. Met levensmiddelen gaat het uitstekend^ Er is geen gebrek. Wel wordt er dag en nacht gebakken. Men heeft slechts gebrek aan dekens. Maar de menschen slapen op stroo en onder zeilen en dit is toch iets. Het schijnt, dat in Ostende zich voorbereid op de spoedige aankomst der Duitschers. Althans de gegoede families uit Ostende zenden hun bagage reeds vooruit Dat de vooruitrukkende beweging der Duitschers naar Gent en Ostende een vol dongen feit is en met succes plaats heeft, ver nam ik hedenmorgen voor ik hier aankwam uit den mond van Duitsche officieren zelve. Dit was een eigenaardig moment. Wel de moeite waard te vermelden. Plotseling vertoonde zich aan de HollandschBelgische grens, waar geen enkel Belgisch uniform in velden of wegen te be kennen was, een vijftigtal Duitsche cavaleristen waarbij zich nog een aantal Duitsche wielrijders hadden gevoegd. Zij gingen tot pal bij de Hol landsche grensgreppel aan de andere zijden ston den de Hollandsche officieren met hun manschap pen in afwachting van de dingen die komen zou den. Genaderd tot den rand van den greppel salueerden de Duitsche officieren hun Hollandsche collega's en staken hun over de greppel de hand toe. Weldra ontwikkelde zich een amikaal gesprek. De Duitsche officieren verklaarden van harte blijde te zijn, hun Hollandsche vrienden te ont moeten. Zij deelden nog mede dat Antwerpen reeds vier dagen in het bezit der Duitschers was en dat zij nu doortrokken naar Gent en naar Ostende. Dit zou dan het laatste zijn hetwelk zij op Belgisch grondgebied te doen hadden. Van de gevechten van gisteren bij Stekene ver namen wij nog, dat daar verscheidene dooden en gewonden gebleven zijn. Vooral aan de Belgische kant, en dat bij het gevecht te Exaerde bij Lo keren ook een burger is doodgeschoten. Het grootste deel der bevolking der dorpen waar gis teren gevochten is, was op de komst der Duit schers in razenden angst gevlucht. De Duitschers, die gisteren dan ook zelf helpen moesten, zijn dan ook onmiddellijk aan de voorraden meel, welke zij vonden aan het bakken gegaan en ze hebben het vee bij groote hoeveelheden geslacht. Vooral in de plaatsjes St. Nicolaas, St. Paul en Daeknan en Zeveneecken. In Stekene is de groote steenfa briek een prooi der vlammen geworden. Zij was in brand geschoten. Van een ooggetuige vernamen wij nog, dat in zelf wat bij bedenkend en haar eigen gedachten er in leggend. Beste Michel, luidde het antwoord, wat lief van je om aan je Rose te schrijven Je hebt er mij een overgroot genoegen mee gedaan. En wat weet je de dingen mooi te schrijven, Michel I Wat ben ik gelukkig dat je steeds naar die in wendige stem luistert die je zegt Rose heeft mij zoo lief. Het gaat mij evenzoo, Miehel. Ook ik zou de heele wereld wel willen toeroepen Michel heeft me zoo lief en toch, je begrijpt het, durf ik het aan niemand zeggen. Soms fluister ik het heel stil ons katje toe, maar den eersten keer dat ik het deed, heeft het mij gekrabbeld, de deugniet. Wat ben ik geschrikt van al die Bedouinen van wie je spreekt in je brief. Denk aan je Rose die sterven zou vau verdriet als ze jou niet meer had. Wat ben ik blij dat je luitenant het zoo goed met je vóór heeft. Weest Onzen Lieven Heer maar dankkaar dat hij je zulk een goeden meester, gegeven hee t. Ik zal voor hem ook bidden, even goed als voor jou. Nu zou ik je nog wel veel kunnen schrijven over al het nieuws uit het dorp, maar dat zijn toch allemaal maar kleinigheden. Groote dingen gebeuren hier niet. Ik zend je dus een hartelijken kus en ik bid iederen avond vóór ik naar bed ga Brugge twee dageB geleden ruim 60.000 vluchte lingen bijeen waren. Het vervoer tusschen Gent en Terneuzen is weer hersteld. Te Gent bevinden zich nog steeds een groot aantal Engelsche sol daten. Hier, te Axel, krioelt het van de duizenden vluchtelingen en de stroom houdt maar niet op. De menschen weten, dat zij naar Antwerpen terug mogen gaan, maar zij weigeren. De schrik voor de Duitschers zit er bij deze menschen te diep in In een onderhoud, hetwelk wij hedenmorgen met een lid van het steuncomité te Axel hadden, ver telde deze ons van een tweetal dames van het Belgische Roode Kruis, welke na tot het laatste oogenblik in Antwerpen te zijn gebleven, tenslotte radeloos den vlucht hadden genomen en voor dood aan den weg waren gevonden. DaDk zij de mild dadigheid van een groot koopnrf&n uit Rotterdam, welke veel zaken op België doet, zullen duizenden ,vluchtelingen in booten naar Rotterdam worden vervoerd om van daar uit naar hun keuze naar de kampen ip Holland of naar Engeland te wor den gebracht. Van het gerucht in Engelsche bladen, dat er onder de vluchtelingen thyphus zou zijn uitgebroken is niets bekend. Slechts is een klein kindje door diphterithus aangetait. Het patientje wordt echter volstrekt afgezonderd in de loods van den Waterstaat verpleegd. Hedennacht zijn een groot aantal krankzinnigen uit België naar Hulst overgebracht. Uit Gent (via Londen) seint de plaatselijke cor respondent van het Persbureau Vaz Dias nog Zondag worden de schermutselingen voortgezet, doch meer zuidelijk en westelijk van de plaatsen waar Zaterdag en Vrijdag gevochten werd. Bij zonderheden ontbreken nog. Een zeppelin ver toonde zich Zondagmorgen bij Oudenaerde. Het schip dreef weg in de richting van Deynze en vervolgens naar Brussel. Negen uhlanen hebben te Renaix het station geinspecteerd. Zij vertrokken later in de richting van Kortrijk. Vijfhonderd Duitschers kampeerden te Sotteghem. Twee spoor wegbruggen, die tusschen Oudenhove, Sainte Marie en Lierde, Sainte Marie en te Hemelveerdigem bij Gramont werden door de Duitschers verwoest. Te Moorbeke staat thans een Duitsche wacht van 15 man. De menschen uit Gent beginnen reeds in de richting van Zeeuwsch-vlaanderen te vluch ten. Wij kunnen nog komen naar Sas van Gent, doch het is onmogelijk van uit Loochristy naar Sas van Gent te komen. Antwerpen. De straten, die het meest geleden hebben, zijn Plantaanlaan, Jordaanstraat, Boulevard Leopold, Hertoginnestraat, Mechelsche Steenweg. De van Breestraat staat voor een deel in brand, de Lange Leemstraat tot aan den Mechelschen Steenweg staat in volle vlam en is niet te blusschen, daar er geen water is. Er wordt gespoten met water uit de Schelde. Dit water is zout en vernielt de stoommachines. De Volkstraat, Kronenburgerstraat, Zuiderlei, Frieschestraat, Verbondstraat, Kloosterstraat, Beg- gijnenstraat, Justitiestraat, Kammerstraat tot aan de R. K. kerk zijn gespaard gebleven. Ook zijn afgebrand de bureaux vau het dagblad O Lieve Moeder, bescherm hem toch naar lichaam en ziel Dag beste Michel. Schrijf me vooral heel dik wijls en denk er aan dat mijn hart anstig klopt als tegen den tijd dat er een brief van je komen kan, de brievenbesteller aankomt. Je Rose. P.S. Vandaag heb ik freule Roxane gesproken ik heb haar van onze verloving verteld. Ze heeft me een kns gegeven en mij gelukgewenscht dat. ik zoo'n dapperen soldaat tot verloofde had Zelfs heeft ze beloofd op onze bruiloft te komen I Zoo werden er een tiental brieven tusschen de beide verloofden gewisseld, zonder dat Rose er toe besluiten kon te bekennen dat zij niet schrijven en evenmin geschreven schrift lezen kon. Eigen lijk was de bekentenis trouwens vrijwel over bodig, want Roxane stelde buitengewoon vee! be lang in de gebeurtenissen in Marokko, en als zij het onwankelbare vertrouwen aanschouwde, waarmede Rose gedurende den langen tijd van Michel's af- afwezigheid en in de onzekerheid van hun beider lot toch maar geduldig bleef wachten, dan zei ze bij zichzelfHee heerlijk is toch een liefde, die zooveel geloof en vertrouwen doet ontstaan I (Slot volgt). f60

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1