Beharteuswaardige woorden. Binnenland. ^tads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. »la Metropole", Middenstraat, Beddestraat, druk kerij Bellemans op de Eierenmarkt. De Antwerp- sche brandweer kan geen water krijgen. Duitsche ingenieurs zijn niet op de hoogte van het blusschen. Duitsche officieren hebben aan de brandweer gewezen, hoe ze bij den vloed van de Schelde uit de riolen water kunnen oppompen met een stoompomp. De redacteur van de sMaasbode" schrijft over de toestand in Antwerpen. Hedenmiddag waren wij op het stadhuis, waar groote drukte héerschte. Tal van Antwerpenaren kwamen om een Duitsch paspoort vragen. Eigenaardig Aan de eene zijde, in de zaal der schepenen, vergaderde de gemeenteraad, aan den anderen kam vlak er tegenover, zetelde de Duit sche commandant. Wij spraken een der gemeenteraadsleden en vroegen hem, hoe de toestand was. »Heel goed," was zijn antwoord. »Zend de vluchtelingen maar weer naar huis. Vooral heb ben, wij hier noodig slachters, bakkers enz. Ook de gemeentebeambien en politiemannen moeten zoo spoedig mogelijk terugkeeren, willen zij niet ontslagen worden." Dat de toestand in Antwerpen goed is blijkt ook wel uit het feit, dat de heer Stroum ge meenteraadslid mij een telegram meegaf voor zijn familie, in Nederland gevlucht, waarin hij seint, dat zijn familie zoo spoedig mogelijk moet teruirkeeren, daar de toestand in Antwerpen goed is. Te Putte is door di-n commandant de volgende preclamitie aangeplakt. De majoor kantonnemeuts-kommandant te Putte maikt het volgende bekend De heeren Burgemeester en Schepenen van de stad Antwerpen verklaren, dat de vluchtelingen van Antwerpen veilig kunnen terugkeeren in de stad, alsook in de voorsteden en dat met uitdruk kelijke goedkeuring der Duitsche krijgsoverheid, die verklaard dat privaat-eigendom gëerbiedigd zal worden als ook dat de personen,die zich van alle vijandelijk heden zullen onthouden niet verontrust zullen worden dat de ontwapende burgerwachten onverlet wórden gelaten, alsmede dat er geen spraak is van jonge mannen naar Duitschland te ver voeren ot tot legerdienst te dwingen. Bakkers, beenhouwers, kruideniers en andere neringdoeners en ambachten alsook de gasten daarvan en ai wat betrekking heeft op voeding, alsmede de apothekers, letterzetters, glazenmakers wo den dringend aangezocht dadelijk terug te keeren. Winkels 'oor voedingsstoffen, die binnen 5 da gen niet heropend zijn, stellen zich bloot aan strenge maatregelen, dit volgens instructie der militaire overheid. Volgens deze ook worden alleen zulke personen toegelaten, die in Antwerpen regelmatige huis vesting "en broodwinning hebben. De terugkomst moet in goede orde geschieden. Bij de onschat bare diensten door de overheid in Nederland aan onze vluchtelingen bewezen en waarvoor wij ze hartelijk denken, zouden wij het zeer op prijs stellen, indien zij er de hand aan hield, dat de terugkeer geleidelijk en trapsgewijze geschieden- Het college van burgemeester en schepenen (get.) J. DE VOS. V. HENGIUS. A. COOLS. L. STRAUSS. De voorzitter der inter communale commissie, (get.) L. FRACK De majoor voornoemd (get.) VOGEL. Deze proclamatie heeft haar uitwerking met gemist. Verschillende families zijn reeds naar Antwer pen vertrokken, doch de meeste durveo nog niet naar de stad terugkeeren. FRANKRIJK. Het officieel communiqué luidt Verscheidene pogingen van den vijand om Atrecht te vermeesteren en de Oise tusschen L y e Reye over te trekken, zijn mislukt. In het centrum hebben wij enkele vorderingen gemaakt op de hoogvlakten aan den rechteroever van de Aisne beneden Soissons. Ten Oosten en Zuid-Oosten van Verdun hebben wij een nachtelijken aanval afgeslagen. Ten noorden van St. Dié is een brigade marine fuseliers den 9en dezer en in den nacht van den 9den op den lOden dezer slaags geweest met de Duitschers en heelt ze met groote verliezen terug geslagen. ÜÜSTENRIJK-HONGARIJE. Przemysl. Het »Neue Wiener Tagebl." schrijft over de ontietting van Przemysl: de Russen kwamen niet verder dan tot de draadversperringen en grachten der buitenste versterkingswerken. De heele ves- 'ing geleek een enkele vuurspuwende vulkaan, die naar alle zijden dood en verderf uitzaaide. Door de ontploffing van de floddermijnen wer den heeie vijandelijke afdeelingen, door de offi cieren voor uilgedreven, vernietigd. Bij de stormaanvallen van 6 tot 9 dezer ver loren de Russen bij Przemysl niet minderadan 4".UtjO man aan doodeu en gewonden. ROEMENIë. Koning Ferdinand I, Gisteren legde de nieuwe koning ineen buiten gewone vergadering van het parlement den eed op de grondwet af. Het 15 November 1869 te Neuwied gesloten huwelijk van koning Karei met prinses Elisabeth van Wied (Carmen Sylva) is niet geheel kinder loos geweest. In 1870 werd een dochtertje. Marie, geboren, het stierf echter, slechts vier jaar oud. Daar het huwelijk sindsdien niet meer met nako melingen gezegend werd, is den 18den Maart 1889 de tweede zoon van 's konings broeder, prins Ferdinand Victor Albert Mainrad van Hohen- zollern, tot troonopvolger aangewezen, nadat zijn broeder in 1886 bedankt had. De nieuwe koning van Roemenië is den 22sten Augustus 1865 te Sigmaringen geboren en den lOden Januari 1893 aldaar gehuwd met prinses Marie van Saksen-Coburg-Gotha. die den 29sten October 1875 is geboren. Uit hun huwelyk zijn drie zoons en drie dochters gesproten kroonprins Carol, geboren 3 October 1893; prinses Eiisa beth, geboren 29 September 1894; prinses Mane, geboren 27 December 1899; prins Nicolaas, ge boren 5 Augustus 1903prinses Heana, geboren 23 December 1908 en prins Mircea, geboren 21 December 1912. -Mr. Aalberse wijst in de „Voorhoede" op het groote belang dat er voor ons land in gelagen is, dat wij neutraal blijven èn ,ojïi de groote rampen, van den oorlog; die wij daardoor ont gaan èn om de groote economische belangen, aie aan het bewaren van den vrede voor ons verbonden zijn. Blijft daarentegen, schrijft Mr. Aalberse ons land voor den oorlog gespaard, welk een tijd perk van bloei gaan landbouw, nijverheid en industrie dan te gemoet. In half Europa zal groote behoefte zijn aan hunne voortbrengselen. Voeg hierbij den haat, tusschen de volkeren, ontKetend. In Duitschland en Oostenrijk zal men geen Engelsohe, Fransche of Russische waren willen betrekken, indien men ze uit andere lan den krijgen kan. En eveneens zal men in Enge land en Frankrijk en België van Duitsche noch Ocstenrijksche waren willen weten. Hier kan ons land, bij voldoende activiteit, óf zelf produceeren en leveren, óf althans ais tusschenpersoon dienst doen. Wij moeten be stu deert n, wat tot op dit «ogenblik door Duitsch land en Oostenrijk aan Rusrand, België, Frankrijk en Engeland geleverd werd -- en omgekeerd. Al die goederen moeten wij in de toekomst daar leveren. Welk een verschiet van nijverheid en handel in Nederland. Op één voorwaarde: Wij moeten actief zijn. Weg met de slaapmuts I J aar komt bij, dat tal van industrieën, wier waren wij betrekken, in 't buitenland verwoest ol althans voorloopig geknakt zijn. Thans is er een goede gelegenheid, die industrieën in oris eigen land te vestigen. Denk bijv. aan de gewel dig opgebloeide chemische industrie in Duitsch land. Hoevele steenen zullen er in 't buitenland niet noodig zijn, om de verwoeste huizen iweer op te bouwen? Enzoovoort. Maar dan moeten wij, om te slagen, ook eco nomisch goed gewapend zijn. En het eerst noo- dige en absoluut noodzakelijke wapen is: ka pitaal. j Er moet kapitaal zijn, om de bestaanue be drijven te handhaven en uit te breiden, er meet kapitaal zijn, om de nieuwe bedrijven le Sikhten. En dat kapitaal is er in ons 'and, als wij maar willen, dat het er is. Het moet nu maar eens uit zijn, met dat dol zinnige gespeculeer in effecten, waardoor jaar lijks millioenen en millioenen guldens uit ons land naar buitenlandsche brandkasten verdwij- nen. Het moet nu maar eens uit zijii met die enorme dwaasheid, dat wij ons overgespaard geld en onze familie-kapitalen bij voorkeur heieggen in buitenlandsche Staatsfondsen of in buitenland sche ondernemingen, fabrieken of mijnen. Wij moeten ons kapitaal in het eigen land beleggen. Wij moeten met ons kapitaal oe eigen indu strie steunen, de eigfen volkswelvaart verhoe- gen. Er bomen nu groote oorlog sleedingen in bef. buitenland, misschien tegen vrij hooge rente. Maar zou het geen economisch landverrraad zijn, wanneer wij op dit oogenblik weer onze Hcllandsche kapitalen aan het buitenland gin gen leenen? Op dit oogenblik, nu Nederland een tijdpe k van bloei tegemoet zal gaan, zoo groot als wij in den ouden tijd niet gekend hebben. indien Holland,sche duif en ondernemingsgeest gepaard gaat met arbeidslust en energie; indien het Hollandsche kapitaal niet meet naar hef buitenland gaat, ma,ar aan de eigen industrie wordt geleend 1 Nederland, waak op! Handhaaf uw neutraliteit! Bereid u voor op een groote foekomst! Gebruik uw eigen kapitaal voor uw eigen land en. voor uw eigen industrie 0. S. M. betuigt in het „HukgCzin" zijn in stemming' met de meening van mr. Aalberse en voegt er aan toe: Wat hier gezegd wordt, is aJ zoo vaak, zij het ook in minder sterke bewoordingen gezegd, maar altoos te vergeefs. De belangrijke kosten verbonden aan het le ven boven zijn stand, brachten er velen toe om te speculeeren. En hoevelen hebben zich niet ge i tl"neerd d aardoor Particulieren en instellingen van allerlei aard die kapitaal rentegevend moesten maken, beleg- een het in buitenlandsche fondsen met duizenden, die te samen millioenen beloopen; en als straks de oorlog ten einde is, en hun fondsen genoteerd zullen worden, zullen ze staan mei rnandenvol waardeloos of weinig1 waarde heb bend papier. Voor zaken in eigen land was bijna nooit van deze geld te krijgen. Men klopt aan doovemaiis deuren. Zal dat nu, als men straks door schade ge loerd heeft, anders worden? Er zu'len wel be keerlingen komen. Maar zal ons volk anuets wor den? Aan hen die den geldhandel besturen, aan onze regeering vooral, is het om straks m betere richting ons volk te leiden, de eerste door ad" viezen, de andere dpor wettelijke bepalingen. Alle buitenlandsch papier moet door den fis cus getroffen worden, zoo. zwaar mogelijk. Onze effectenhandel, ons bankwezen moet het diep besef krijgen, dat ons Nederlandsch kapitaal cp de eerste plaats moet dienen om eigen indus trie, handel en landbouw1 te doen bloeien, om oen nationalen arbeid productief te maken en geen winzucht moet hier parten „pelen, om oen vreemde boven den landzaat te Levoordeelen. Onze regeering moet eqn instituut in het leven roepen, dat te staan komt tusschen geldschieters en kapitaal vragers, voor industrieele en andere doeleinden, dat hen te zamen brengt en door adviezen en controle waarborgen geeft voor soli diteit. j M etten op cte naamloozo vennootschappen en cp de bestrijding' der oneerlijke concurrentie moe ten zoo spoedig mogelijk iu het Staatsblad ko men. evenzoo een wet tot beteugeling van de speculatiezucht in zake beursoperaties. We zouden nog; meer kunnen zeggen, maar voor heden is 't genoeg. We wilden op mr. A.a.lberse's artikel de aandacht vestigen die bet zoo ten volle verdient, en we hopen aal. in deze richting1 door meer gezaghebbenden de pu blieke opinie mag worden wakker geschud en onze volksgeest mag: worden wakker gehouden. Weg met de .slaapmuts is het parool van mr. Aalberse. Volk van Nederland wees op uwe hoede in de naaste toekomst en laat u niet weier orii den tuin leiden, zeggen wij. Tarwe. De v,oor eenige dagen per s.s. „Eibergen" van Amerika te Amsterdam aangekomen 7.500.000 K.G. taf we is, naar het „Centrum" verneemt, r.iet voor de bakkerij bestemd. Belgische vluchtelingen. De regeering is met het Duitsche oppergezag in overleg getreden ten einde pogingen in 't werk te stellen de vluchtelingen zoo spoedig mo gelijk naar Antwerpen te doen terugkeeren. Jïe beer Ruys de Beerenbrouck ondervoorzitter var de Regeeringscommissie voor de vluchtelingen L door Minister Cart van der Linden aangewe zen om als gedelegeerd commissaris van de Re geering met recht van. snbsitutie de belangen. itA. de vluchtelingen in Noord-Brabant en Zee land te behartigen. 1 v<mals in de meeste andere provincies heeft zich ook in Zuid-Holland op uitrioodiging van oen Commissaris der Koningin ten provinciale commissie gevormd in het belang van de bui ten k ndsche vluchtelingen. Zij bestaat uit de vol- gem.e beeren C. J. Hasselman, Den Haag, voorzitter; mr. L. J. M. Basman, Den Haag; S. Biegel, Goirirum; ,mr. S. H. Bloembergen, 's-Gravenhage, secretarisF. A. Boombergen, Delft- dr. A. S. Carpentier Alting, Den Haag;; Arthur Dirïebedk, Rotterdam; P. C. W. baron van der Feltz, Vlaardingen; S. M. Hugo van Gijn, Dordrecht'; E. D. Kits van Heijningeu, 's-Gravenhage; mr. J. Paulue, Leiden; A. Ro bertson W.Aza., Rotterdam; mr V. II. Rut gers, 's-Gravenhage; J. H. van Westendorp, Schiedam; I. IJssel de Schepper, Gouda. Be commissie heeft het recht om aan zicb- zehe zcodandgie personen ais lid toe* Le voe gen, wier opneming aan het doel bevorderlijk kan zijn. j i Naar wij met groote deelneming vernemen, is gisteren de jongste zoom van minister Cort van oer Linden, die als student in dienst van het Steuncomité voor vluchtelingen een trein vluch telingen naar Leeuwarden begeleidde, bij 's-Her- togenbosch van den trein gevallen en met een voorhoofdwonde en schedelbreuk opgenomen. De toestand van den patiënt is ernstig, maar niet lévensgevaar]ijk. Hij is naar het Protestantsch zie kenhuis te 's-Heriogi mboseft overgebracht. De minister heeft hem daar gisteravond opgezocht. (N. R. Ct.) Weerbericht. elegrafisch bericht naar waarnemingen., verricht in «ten morgen van 13 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 768.1 te Haparanda. Laagste barometerstand 738.1 te Vlissingen. Verwachting tot den avond van den volgenden dag: meest matige zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring wellicht eenige regen, zelfde temperatuur, Voor de Belgische vluchtelingen. Het comité heeft reeds aanvragen tot het pu bliek gericht en mocht reeds veel giften in ont vangst nemen. Men vraagt ons, te willen meiden dat er van de kinderen, die gehuisvest zijn in de lokalen van van 't Hoff en Jongepier nog gebrek is aan speel goed. Dringend wordt om spoedige toezending van eenig speelgoed aan dat adres gevraagd- Voorts wordt gevraagd, wol, haak en brei pennen om de vrouwen aan het werk te kunnen houden. Volksbadhuis. In de week van 4—10 Oct. '14 werden ge nomen 344 baden. le klas kuipbaden 30, regenbaden 202e klas kuipbaden 38, regenbaden 232, 5 ets. kinder baden 24. terwijl aan een honderdtal Belgische vluchtelingen gratis een bad werd verstrekt. Hedenmorgen is ter beschikking van den officier van Justitie te Rotterdam gesteld een persoon, die een maand gevangenisstraf moest ondergaan wegens wederspanoigheid. Omstreeks elf uur kreeg een 72- jarige vrouw loopende op de Westvest een flauwte. Zij werd per rijtuig naar haar woning gebracht. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 14 Oct. 11.03 v.m., 12.09 n.m. V ergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 13 Oct. 1914, des namiddags 2 ure. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 20 leden. Afwezig met kennisgeving Weth. v. Westen dorp, verder zijn afwezig de heeren Ris en Hout man. De vaststelling der notulen voor de vergadering van 22 Sept. wordt verdaagd. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede dat bij het Col lege van B. en W. is ingekomen Van de Commissaris der Koumgin in de pro vincie Zuid Holland schrijven, tioudende mededee- lmg van de benoeming van Th. M. A. van Dijk N. van der Velden en Pu C. van der Pant tot leden van het College van Zetters der directe nelastingen. Van de Ged. Staten houdende mededeeling dat voor kennisgevmg is aangenomen bet raadsbesluit van 22 September j.l. tot uitbreiding van bet onderwijs aan school G. Van B. en W. Mededeeling van de gedane opneming der kas van den gemeente-ontvanger op 30 September jl. idem dat aan de fa. A. F. Smulders tot weder opzegging vrijstelling van havengeld is verleend voor twee kcleotransporteurs, waarvan de uitvoer onder de tegenwoordige omstandigheden niet kan geschieden. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Voorts bieden B. en W. aan een tweetal ont werpbesluiten tot vaststelling van de pensioens grondslagen van de leeraren aan de H. B. School C. Krijger en dr. J. Gunnink, Overeenkomstig het voorstel wordt tot deze vaststelling besloten. Zoomede wordt besloten in gevolge art. 2 der verordening regelende de jaar wedden van de leeraren aan de openbare scholen voor Hooger en Middelbaar onderwijs tot perio dieke verhooging der jaarwedden van J. Bitter en 0. Deelder, leeraren aan het Gymnasium en C. Deelder, leeraar aan Gymnasium en Hoogere Burgerschool en van J. P. Koppenhage, J. P. L. Roder, A C. Lentschoten en a. Smit Jr., leeraren aan de Burger-avondschool. Een wijziging van het Raadsbesluit dd. 4 De cember 1913, waarbij aan de firma J. M. van der Schalk Co. werd verkocht een strookje grond aan de Groenelaan, wordt goedgekeurd. Deze wijziging houdt slechts in, dat onder de verkoopvoorwaarden was opgenomen, dat de open grond voor het pand no. 24 aan de Groenelaan, gedeeltelijk als siertuin moest worden aangelegd, dit nu veranderd werd door de grond af te schei den van den openbaren weg door een ijzeren hek op steenen voet. Van J. L. Dotman, kwam in een schrijven, houdende dankbetuiging voor zijn benoeming tot onderwijzer in handenarbeid aan de herhalings school voor jongens idem van mej. M. M. A. Kimmijser, tot onder wijzeres in nuttige handwerken aan de Herhalings school voor meisjes en idem van mej. A. J. Stigter voor de defini tieve benoeming tot leerares in staathuishoud kunde aan de H. B. School. Kennisgeving. Van mevr. J. B. van Baren—v. d. Voorn Groo- tenboer kwam in een schrijven, houdende mede deeling dat zij haar benoeming tot lid van de Oommissie van toezicht op het Middelbaar onder wijs, niet aanneemt. Van de afd. Schiedam van den Bond van Nederl. Ondei wijzers adres d.d. 12 October j 1. waarin wordt verzocht de behandeling van haar verzoek om herziening van de salarisregeling der onder wijzers op te schorten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2