Bag blad, voor /Schiedamen Omstreken. f toüxcJIö De Oorlog. De laatste lanen ia let totrade Antierpen. Gratis Ongevallenverzekering 37sle Jaarirao. Vlijdas 16 October 1914 No. 11055 is O n bij ver,ie8 13 r QTereenïomstig op 4e polis vernielde voorwaarden, Offideele berichten. Kennisgeving. Buitenlandscli Nieuws. FEU1 LL E fON. Bureau: Bolerstraat 50. Tolef. 85. Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeling® 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt 'gewaarborgd door ..H verlies van een hand, voet of oog; Hoilandsclie Algemeene by verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam by verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Personeele Belasting no. 10 dezer gemeente, over het dienstjaar 1914, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op dén 15en October 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier., ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van ze3 weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16den October 1914. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De berichten van het oorlogsterrein in Noord- Frankrijk doen vermoeden, dat de Duitschers op hun rechtervleugel eenige verliezen hebben ge leden. Een correspondent van de Daily Chronicle" meldt, dat de positie van het leger der verbonde nen thans het belangrijkste onderdeel vormt van de reusachtige gevechtslinie in Frankrijk, die nog dagelijks wordt ^uitgebreid. De positie wordt voortdurend bevredigender. De gevechten hebben in ieder opzicht zeer gunstige resultaten gehad. De Duitschers zijn thans uit hun half-cirkel- vormige stellingen verdreven. Dat deel van het Fransche gebied, dat als 't ware in Belgie voor uitgeschoven ligt, is thans van Duitsche troepen gezuiverd. De treinenloop naar Rijssel is gisteren hersteld. De Duitschers zijn tot bij Kortrijk terug gedreven, waar zij zich verschansen. Het schijnt dat zij op dit deel van het oorlogsterrein zullen pogen de lijn Blankenberghe Brugge Kortrijic te houden. Het kan nu nauwelijks meer worden betwijfeld, of zij zijn voornemens geweest snel op Calais aan te rukken. Het had dan tegelijk met de actie tegen Antwerpen moeten zijn volbracht het had een tweede slag moeten zijn, aan het prestige van Engeland toegebracht, De Duitsche vlag had geplant moeten worden, zoo dicht mo gelijk bij de Britsche kust maar de poging der Duitschers eindigde met een ordeloozen terugtocht van hun troepen. De Duitschers waren hij hun poging vei rast door een beschieting op hun rech terflank uit verschansingen, die zij niet hadden opgemerkt. De uitwerking van het vunrwas he vig, en de Duitschers verloren vele dooden en ge- kwesten. Zij trokken in eenige wanorde terug Het voordeel, door de troepen der verbondenen behaald, werd de volgende dagen voortgezeten 2) (Slot.) 's Avonds zaten we weer in ons kringetje van de Royal Yacht Club. Onnoodig te zeggen, dat de stemming hoe langer hoe neerslachtiger was. Angstig hoorden we allen naar het geluid der losbarstingen. Immers de Duitschers hadden ons laten weten dat de eerste granaat reeds om 10 uur 's morgens op de stad zou ontploffen. Den ganschen dag hadden wij den zoo geweerden be zoeker gewacht, maar nog was hij niet daar. Kort voor middernacht verlieten we het lokaal. Wie komt er morgenavond nog Vraag liever: ïWie leeft er morgenavond nog was het antwoord. Droefgeestig gingen we nu huiswaarts, te midden van een verschrikkelijk en oorverdoovend gedonder. Groote bliksemschichten gloeiden boven de stad. Toen onze auto door de Leopoldstraat voer, werden we allen opgeschrikt door een geweldigen knal. Daar is hij... En inderdaad hij was het, de eerste granaat die boven de stad losbarste. Het sloeg juist mtti- dernacht. Van dit oogenblik af regende het letterlijk gra naten. In dolle vaart vloog onze auto door de straten, maar in welke richting wij ook reden, het resultaat van het vechten is deze streek is geweest, dat op dit gedeelte van het gevechts terrein staande Duitschers op Belgisch grondge bied zijn teruggeworpen. De Duitschers waren ongetwijfeld verrast. Gedurende den terugtocht verrichtte de Fransche strijdmacht verscheiden schitterende kleine wapenfeiten. Het geschut van beide partijen werd verrassend goed bediend. Uit België wordt gemeld De Duitschers hebben West Cappelle en ook Knocke en Heyèt bezet. Te Maldeghem bevinden zich 20.000 Duitschers. De Engelschen trekken voortdurend terug. Belgische soldaten trekken nog voortdurend de grens over. Zestig lanciers. .vaaronder een ge wonden officier, werden nog Donderdag te Aarden burg geïnterneerd. De huizen van hen die vertrokken waren zijn opengebroken. Het leven gaat zyn gewonen gang. De winkels zijn geopend en de fabrieken werken. Opvorderin gen worden met bons betaald, maar de buiten gemeenten worden gevallen medegedeeld, dat de soldaten zelfs paarden meenemen, zonder daar voor bons af te geven. Op het oostelijk oorlogstooneel, zoo meldt men van Oostenrijkscne zijde, hebben onze troepen de versterkte heuvels Starasol veroverd. Ook tegen Stary en Sambor is de aanval met succes begonnen- Ten noorden van de Strwiaz hebben wij een reeks heuvels tot het zuid-oostelijk front van Przemysl bezet. Aan de San, benedenstrooms van Przemysl, woidt eveneens gevochten. Onze" vervolging van de Russen over de Kar- phaten heeft Wyszkow en Skole bereikt. FRANKRIJK. Het officieel communiqué luidt: De Duitsche troepen, komende van Antwerpen, hebben zich op marsch begeven naar het Westen waar zij op den avond van den 14den Brugge en Thielt hebben bereikt. Op onzen linkervleugel ontruimden de vyand den linkeroever van de Leie en wij hebben aanmer kelijke vorderingen gemaakt in het gebied van de Leie en tusschen Arras (Atrecht) en Albert. In het centrum, tusschen de Oise en de Maas, maakten wij ook vorderingen in de richting van Craonne, ten Noord-Oosten van den weg Berry - au-Bac—Reims en ten Noorden van Pruuay. Wij hebben ook verscheidene loopgraven der Duitschers in de richting van Beine (ten Oosten van Reims), genomen. Tusschen de Maas en de Moezel, zijn wij, na in den nacht van den 13en op den 14en aanval len ten Zuid-Oosten van Verdun te hebben afge slagen, voortgerukt ten Zuiden van den weg van Metz. Op onzen rechtervleugel is het gedeeltelijk offensief van den vijand tea Noorden van St. Dié geheel tot staan gebracht. Het Duitsche hoofdkwartier meld De aanvallen der Franschen in den omtrek van het was overal hetzelfde. Granaten en schrapnells volgden elkander zoo snel op, dat hun losbarstin gen soms een lang, akelig gedonder leken. Een knal, nog heviger dan de andere, dicht in onze nabijheid, deed ons overeind springen, te meer daar de auto pal staan bleef. Gelukkig was niemand van ons gekwetst, niettegenstaande de schrapnell zoo dicht bij ons uiteen gesprongen was, dat de stukken staal de benzinebak van onze auto doorboord hadden. Nu werd het hoog tijd huiswaarts te keeren. Dit deden we dan ook, maar aan slapen viel er natuurlijk niet te denken. Wel legden we ons te bed om het vermoeide lichaam wat uit te rusten. Wie weet welke vermoeienissen wij den volgenden dag nog zouden moeten doorstaan maar wat een verschrikke lijke nachtTelkens het vervaarlijke gefluit van een schrapnell die de lucht doorboorde, wachtten wij enkele angstige seconden, seconden die uren schenen ons afvragende of het diegene zijn zou, die me aan stukken ging rijten en ons ver minkte lichaam van uit de tweede etage op de straat donderen. Maar neen, wel sloegen de ven sterruiten onze slaapkamer stuk, wel waggelde onze woning op haar grondvesten, alsof het een kaartenhuisje was, maar wij zelve bleven onge deerd. Zoo verliep den nacht, ontzettend, verschrikke lijk. Stil aan hadden wij er ons reeds aan gewend, uit te rekenen volgens het geluid der losbrandin gen of het gehuil der door de lucht gaande gra naten, waar de bommen nedervielen, zooals we Albert werden met voor hen belangrijke verlie zen afgeslagen, overigens hebben in het Westen geen veranderingen plaats gevonden. Men seint uit Londen aan de »Tel." De Fransche aviateurs hebben dezer dagen een schitterende prestatie geleverd in de buurt van Saint Omer. Een Duitsche vliegmachine verscheen boven de kleine stad en de twee inzittenden wier pen een bom, waardoor drie personen gedood en zes anderen gewond werden. Ook werd een huis verwoest. Vijl Fransche vliegmachines stegen op en achtervolgden het Duitsche vliegtuig. De Fran schen doodden den Duitschen mecanicien met een schot door het hoofd. De vliegmachine begon gevaarlijk over te hellen en scheen te zullen val len, doch de bestuurder trachtte de stabiliteit der machine te herstellen en roet grooten spoed weg te komen. De achtervolgers vuurden een salvo op hem af en doodden hem op een hoogte van 1000 el. De Duitsche vliegmachine stortte als een steen ter aarde. De k a p i t e i n-p r i e s t e r. De Figaro" publiceerde een brief die van 't front gezonden is aan den abbé Louis Ballu, pas toor te Parnay, welke ons den gelijktijdigen ar beid van den soldaat en van den priester laat zien. Waarde Vriend. ...Hedenmorgen hebben wij de verschansingen de schoppen, de houweelen en de geweren ver laten om naar de mts te gaan. (Ik heb met ver- angen gedaeht aan het mooie kerkje te Parnay, aan zijn pastoor en aan de da lieflijke kalmte van het landschap van Anger...) Deze mis werd ge zegd door onznn kapitein (reserve-officier), die over zijn blauw en rood uniform het priester lijk gewaad had aangetrokkenhet goud van zijn militairen rang vervloeide met het god delijk goud. Hij sprak enkele woorden tot ons, welke uit gesproken door deze tweevoudig gezaghebbenden mond, ons zeer ontroerd hebben. Bij de opheffing van de hostie hebben wij allen gevoeld dat boven menschen en boven legers Hij staat »wiens koninkrijk in de hemelen is en van wie alle aardsche rijken komen". Hij die ...eet esprit d'imprudence et d'erreur de la chute des rois fu- nesté avant-coureur duldt. Onvergetelijk schouwspel toen, voor al deze ge bogen hoofden, de officier, wiens wit kleed zijn sporen bedekte, ons allen zegende 1 Alle jongens van de Graafschap waren daar, die Gaafschappers, groote en flinke kerels, zoons van hen die zooveel onverschrokken soldaten aan Frankrijk gegeven hebben... En in plaats van het gewijde brood... zend ik U een stukje van mijn oorlogsbrood. Schrijf mij eens en denk aan mij en mijn moeder. Uw Vriend. De Figaro voegt hieraan toe het is niet om kwaad te spreken van het stelsel, wanneer wij de veronderstelling opperen, dat zij, die priesters vrij wilden stellen van militairen dienst, meer dachten aan den goeden dienst welken zij er de trachtten te raden waar het huis gestaan had dat we in een oorverdoovend gekraak en gebulder hoorden instorten. Zoo schenen ons de korte uren, die we in die angstige spanning doorleefden, eeuwen, tot we eiudelijk, het was toen al klaarlichten dag, door vermoeienis uitgeput en gansch ontzenuwd in slaap vielen. Dit slapen kon slechts van korten duur zijn. Spoedig hadden nieuwe en nog gewel diger slageD, vlak boven onze woning ons gewekt. Wat zouden we nu nog langer te bed blijven. Toen we beneden kwamen om te ontbijten wachtte ons daar een nieuwe teleurstelling. Het dienst meisje was spoorloos verdwenen, waarschijnlijk door angst bevangen uit den kelder waar ze zich schuil hield, naar het gastvrije Holland gevlucht. Nu dan zorgen we maar zelf voor wat eten. Jawel. In de buurt alles potdicht gesloten, bakker, vleesch- houwer, boterhandelaar, melk-en eierenverkooper, alles is op de vlucht en op de straat is het een onafgebroken stoet van weenende vrouwen en kinderen, terneergeslagen mannen, gebrekkige ouderlingen. Het Centraalstation was gesloten en nu moesten al die ongelukkigen te voet langs den Scheldedijk naar Holland. Bevreesd ieder oogen blik in handen der Duitschers te vallen. Het ellendige van die verschrikkelijke vlucht zal ik maar liefst niet trachten te beschrijven. Naast mijn woning was voor twee dagen een 80 jarige grijsaard gestorven en het lijk zou juist dien ongelukkigen' Donderdag ter aarde besteld worden. Ten 10 uur 's morgens kwamen de gees- geestelijkheid mee zouden bewijzen dan aan da verdediging van het land en geen acht sloegen op den godsdienstigen invloed welkeü die geeste lijke konden oefenen in de kazerne. Typhus. De corresp. van de »Tijd" maakte reeds mel ding, dat in Leuven onder de Duitsche soldaten verschillende gevallen van typhus zijn voorge komen, de Parij-che bladen publiceeren nu ook het bericht, dat onder de Duitsche troepen in Frankrijk typhus heerscht. De Franschen nemen alle mogelijke voorzorgs maatregelen, om besmetting te voorkomen. Met het oog hierop hebben de aviateurs-verkenners order ontvangen niet lager dan 6000 voet te vliegen. BELGIë. Ostende ingenomen. Men seint uit Sluis aan de »Tel." Heden hebben de Duitschers zonder verderen strijd Ostende en Blankenberghe, en dus de Bel gische kust bezet. De Belgische troepen bevinden zich in Frankrijk. De regeering is van Ostende naar Havre over gebracht. Zoo hebben de Duitsche troepen in België voeling met het groote leger, dat met zijn rechtervleugel tot Veurne ligt. Patrouilles Uhlanen doorkruisen rustig Noord-Vlaanderen. Het volk houdt zich kalm. Veel vluchtelingen keeren terug naar hun huis, toch zijn er nog 8000 te Sluis. Vanmorgen was er hier geen brood meer te krijgen. Vanmiddag arriveerde uit Engeland via Vlissingen 2400 brooden, een groote hoeveelheid kaas, tonnetjes boter en chocolade voor de vluch telingen. Militairen bewijzen onschatbare diensten en staan de burgerij bij iu hun liefdadig werk. De tramdienst van Knokke tot de Nederland- sche grens, is op bevel van de Duitsche over heid gestaakt. De bruggen van de stad Brugge worden bewaakt, evenals de zeesluis te Zeebrugge. Daardoor is de stroom van vluchtelingen opge houden. Nog enkele Belgische geïnterneerden wachten op hun overbrenging naar Nederland. Qozens Hardy, die Ostende gisteren met de laatste boot verlaten heeft, meldt volgens ae „N. P.. Ct." aan de „Daily News": Belgische fiets rijders kwamen "s ochtends om negen uur de stad binnen, mel-dende1, dat de voorposten van don vijand tot op een uur afstands van de kust waren genaderd. Misschien was dit niet juist, maar het bericht deed zijn uitwerking en 15,000 zenuwachtige vluchtelingen werden aan ae pieren achtergelaten toen i\ even vóór twaalven weg voer. Het vertrek der vluchtelingen is gekenmerkt door tooneelen, die wel de schokkendste zijn, waarvan Ostende sedert een week getuige is ge weest Den geheelen nacht hebben meer dan 30,000 dafclooze menschen, beladen met in het laatste -oogenblik meegenomen dingen, aan de kaden doorgebracht Vorige booten waren vrijwel in kalmte vertrokken, hoewel ze meer dan vol telijke, uitgedost zooals in gewone tijden, maar van lijkwagen en van lijkdragers geen spoor. Nergens had men ze kunnen ontdekken. Na laDg wachten besloten de priesters in akkoord met het eenige familielid dat aanwezig was de kerkelijke ceremonie maar te volbrengen zooals naar ge woonte, en het lijk in het sterfhuis laten. Later zou men wel zien hoe de aflijvige op liet kerkhof te brengen was. Nu liepen we de verlaten straten door. Hier moesten wij over de puinhoopen van een inge stort huis, daar stond een gebouw te branden, ginds zagen we een gansch verminkt menschelijk lichaam, half onder de puinen begraveD, terwijl wat verder een vreeselijk gekwetste vrouw onze hulp afsmeekte. En immer regende het onverpoosd lood en staal terwijl honderden kanounen zonder meedoogen hun moordend vuur op onze arme, schoone Scheldestad uitspuwde. Zoo kwamen wij op het kunstvolle, gelukkig nog ongedeerde stadhuis, waar wij den moedigen burgervader Jan de Vos, omringd door zijn schepenen, gemeenteraadsheeren, vijftien onver schrokken notabelen en de bureeloversten allen op hun post vonden. Al deze helden want men moet held zijn om in zulke ©ogen blikken zijn eigen leven in de schaal te leggen om de belangen zijner nabestaanden te verzorgen hadden den ganschen nacht door gezeteld en namen al de mogelijke maatregelen om het on heil zooveel dit maar kon te keer te gaao. Kan ik ook in iets behulpzaam zijn vroeg 4>~ tw*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1