Binnenland. Stads* en Gewestelijk Nieuws. Het geteisterde België. De oorlogscorresp. van het »Berl. Tagebl." geeft een pakkende beschrijving van het verwoeste België, o.a. schrijft hij Wel geen oorlog in de wereldgeschiedenis is zoo verwoestend geweest als het groote volkeren- noodlot van 1914. Vooral in België heeft de oorlog het land verwoest en vernield. Zoo kwamen wij Zondag door de stad Lier. Zes en twintig duizend inwoners vonden hier vroeger werk en brood. In het midden der stad troonde de Gommarius-kerk, een der schoonste en aanzienlijkste kerken van het Belgische land. De heele stad is platgeschoten. Zoo totaal plat als wel geen andere stad in dezen oorlog. In verlammende, woeste wanorde ligt de heele stad. Een groote steenhoop, samengemaaid door granaten. De daken der huizen zijn op den grond gevallen, heele huizenreekéen liggen in elkaar gevouwen. In deze stad zat, voor de ledige, uitgebrande muren van een huis, een geheel gebroken, stok oude vrouw in .een breeden leunstoel. De helle middagzon lag op dit bizarre tafereel. Zy keek ons aan met lichtlooze, onverschillig-koude oogen. Van beneden Antwerpen keeren de menschen thans weer terug. Zij zoeken hun huizen en vin den die niet meer. Zij kunnen niet eens de puinen van hun huis bezoeken, want heele straten zijn geworden tot een heuvel van steen, begraven en toegedekt in reuzengraven. De menschen staan geheel ontzind er bij en zwijgen tegenover al het wee, dat over hen kwam en hun oogen kijken met weemoed naar een paar huizen, die onder de witte vlag bescherming zochten en vonden. En als de avond komt, kunDen zij niet meer naar bed gaan en zij trekken maar weer verder op de herfstachtige wegen van het land, dat voor haar kinderen een slechte en dwaze moeder was. FRANKRIJK. BetiOnfondeering! voor de 4 2 c.M. k a, n ,o n n e n. Mag men de correspondent van de „Times" geloven, dan zijn nu ook bij Duinkerken betan- fontiecringen voor zware kanonnen ontdekt. Bij Nemen, Antwerpen, iVlauneuge en. zelfo hij' Londen wenlen door uuitscners aangelegde betoufonriee- ringen aangetroffen. Veiieuen jaar, zoo meidt genoemde correspon- uetu, oegion men de fondeedng te maken voor een particuliere villa in de duinen bij1 Cioxyde, ld K.M. van Duinkerken en even over de Bel gische giens. Wie de man was die den grond gekocht had, bleef een geheim. De villa was blijkbaar in girootscheepschen stijl ontworpen ?n over haren eigenaar vervelde men allerlei verha len. Sommigen zeiden dat het prins Victor Na- pjlcon was, anueren dat het een rijk iabirikant uit Luik was, maar zijn naam werd niet bekend, in elk gevai duurde het werk een heeien lijd en werd het met groot© zorg uitgevoerd door bijzondere ploegen, die Duitschers „leken" te zijn. I De roridamenten waren van beton en men liet elk gedeelte een tijd lang Jrioigen, voor men aan een volgend begon. Het werk duurde heel den winter en was in Juli nog aan den gang'. Toen de oorlog uitbrak, verdwenen de werklui en liet men de fonueeringen aan hun lot over. Pas nu is men achterdocht gaan scheppen. Bel gische genie-officieren ontdekten dat het uitgje- kozen punt van de oostelijke forten van Duin kerken juist ongeveer even ver af lag als de schoofsverheid van de zware Duitsdie kanonnen, bedroeg. Een afdeeling sappeurs werd uit Veurne naar de plaats gezonden en heeft den ifiden uezer de beton-blokken met dynamiet opgeblazen. Men moest een extra bezending dynamiet laten komen, omdat het beton buitengewoon hard bleek. tamelijk vinnig, als haar mama weer is gaan zitten. En ik zou nog wel een kopje thee willen voor ik naar den winkel ga, vraagt mijnheer, die met het kalmste gezicht van de wereld heeft toe gekeken. In ieder geval behoor jij als dochter te zorgen dat ik niet door mjjn kleinkinderen beleedigd wordt. 't Is uw eigen schuid, u bemoeit zich ook overal mee. Wel zeker, ik zal me de kaas van het brood laten eten door zulke apen van.... Niet schelden op de kinderen, moeder, u weet, dat kan ik niet verdragen.... Bruin ver draagt het ook niet. Ja, dat Bruin mij niet zetten kan, weet ik van ouds en ik geloof, dat ik hier alweer te lang gelogeerd heb. Nu, als 'tu hier niet bevalt, schoonmama, dan,... Oik zal mijn koflertje wel gaan pakken,... Hè dat 's lekkerdan ga ik oma helpen, roept Wim met zooveel vreugde in zijn stem, dat papa Bruin zich welstaanshalve gedrongen voelt zijn kroonprins tot de orde te roepen. Moeder, wees nu toch zoo dwaas niet om op stel en sprong heen te gaan. U is ook zoo overdreven 1 Wel zeker verwijten ook nog, hi, hi, hi, hi •lij f'ekt voortdurend partij tegen je eigen tnoeder - ik kan hier in huis geen goed doen hi, hi, hi Ma masf ik weer binnenkomen, zanikt Marie N" j- matr d'r lekker buiten blijven, Allo I Nou jij d'r ook uit, vorteen oor- ENGELAND. Gezonken schepen. De admiraliteit meldt, dat de Eogelsche stoom schepen »Chilkana", sTroilus", ïBenmohr" en »Clan Grant", alsmede een baggermolen, waar schijnlijk de sPoDrabbel", gezonken zijn. Het stoomschip »Exford" werd door den Duit- schen kruiser »Emden" genomen. Engeland en Japan. Churchil heeft aan den Japanschen Minister van Marine een hartelijk gesteld tej^gram gezonden, waarin hij nitdrukking geeft aan zijn bewonde ring voor de geestdrift, waarmede de Japansche vloot de zaak der bondgenooten ondersteunt. De Japansche Minister dankte hartelyk en drukte daarbij zyn groote voldoening uit over de volkomen eensgezindheid die tusschen de vloten der bondgenooten heerscht, hetgeen als een be wijs mag gelden, dat zy hetzelfde doel beoogen, welk doel niet lang zal dralen bereikt ie worden. D e sl ag) in de N;Oor,dzee. De „N. R. Ct." ontleend aan de „Daily Tele graph onderstaand verslag van een gesprek met den gezagvoerder van de „United", de treiler, die twee Duitsche overlevenden van het zeege vecht ,op. de Hollandsche kust, waarbij Zater dag' 1.1. eenige Duitsche torpedobooten waren in den grond geboord, en welke overlevenden door de treiter „United" waren gered, naar Lo westoft heeft gebracht. De beide zeelui hadden behoord tot de beman ning van de groote torpedoboot „Si 118." Le kapitein van de „United" vertelde, dat nij vrij wel den geheelen duur van het gevecht in de buurt was geweest. Hij bevond zich 's middags om twee uur ter hoogte van de Hollandsche xust, toen hij de 4 Duitsche groote torpedobooten zag naderen. Zij stoomden in een lijn achter ekaar. Een tijdje sloeg de kapitein hen gade; daarna begaf by zich naar beneden om te eten. Weer aan dek gekomen, bemerkte hij dat de Duitsche booten rechtsomkeert hadden gemaakt. Zij stoom den met volle snelheid; en ofschoon de schipper tien maar ternauwernood zien kon leek het hem dat zij vluchtten. De zeeman bleef rondkijken en ontwaardde kort (daarop een ander eskader, noordwaarts steve nend. Hij kon zien, dat het Engelsehe schepen waren Toen de Engelsehe schepen naderbij kwa men gingen de Duitsche booten zoover mogelijk van elkander af, maar de Engelschen bemerkten dit en een van de Britsche torped q L oo i ver nieters, Komste westwaarts, terwijl de overige de Pjujt- sche flotille in het oosten en noorden omsin gelden De Britsche schepen zullen een 15 K.M. verwijderd geweest zijn, toen het eerste schot gelost werd; maar zij- wonnen snel terrein en teen de Engelschen begonnen te schieten, ant- woc.dden de Duitschers. Deze Ja af sten schoten er mei alle macht op los; maar toen de britsche uruiser naderbij kwam loste dit schip orie of' vkr schoten tegelijk. Daarop werd een ktinon vooruit afgevuurd; en toen ue rook was wegge trokken zag de schipper een van de Duitsche scalpen als 't ware uit het water springenbet leek wel een brandend huis. De schipper klom nu in den mast, wijl hij dacht dan beter te kunnen zien. De Duitsche booten werden in korten tijd, de een na de ander, geraakt en zonken. Om twee uur had ae schipper de Engelsehe schepen zien opdagen; en om vier uur waren ahe Duitsche booten in den grond geboord. Hij wi de naar het tooneel van Jen strijd varen, doch merkte-, dat dit niet gewenscht werd. De 1 U'tschers werden op Zondagmorgen opgepikt. Zij waren twee uur iu het water geweest vóór zij een reddingsboot vonden, waar zij inklommen. Daarin hadden zij twaalf uur rondgedreven. De Fngelsche visschers hebben hen goed behandeld; te Lowestoft werden de beide Duitschers aan booid gebracht van een oorlogsschip. vyg van mama doet Willem heengaande luidkeels gillen. 'n Mooi huishouden hier, hoont schonmama, ik heb er genoeg van, hi, hi 1 Nu moeder, wees maar bedaard, zoo erg was het niet gemeend, Bruin zeg jij toch eens aan moeder, dat onze bedoeling niet is om.... Wel neen, moeder, 't heeft zoo'n haast niet 't komt er op een half uurtje niet aan.... Die woorden van Bruin werken als een vonk in het buskruit. Eensklaps verdwynen schoon mama's tranenwoedend stuift zij op Nu, hoor je, hoe hij me behandelt kind, laat jij je ouwe moeder zoo affronteeren Ik blijf geen minnut langer.... Bruin, dat is allesbehalve netjes in ieder geval is 't mijn moeder en je moest je schamen..,. Je moest bedenken, dat ik een oude vrouw ben, die recht heeft op égards. Maar zeg dan toch wat 1 je staat daar stom metje te spelen foei, wat 'n man. Maar vrouw ik... ik... ik... Daar staat hy nu en met z'n mond vol tanden, hi, hi, hi I en zoo'n individu zou koning willen wezen I 't Is om je te begillen een koning van niemendal. Wat drommetnou heb ik genoeg van jelui gezanik, laat me dan ook uitspreken ik wou alleen maar zeggen, dat als ik koning was... Nou, en als jij dan koning was, wat dan roepen moeder en schoonmama, zich vlak voor bem plaatsend, tegelijk wat deed jy dan nog, hè Dan bedankte ik voor m'n baantje dan deed ik afstand voor m'n heele geslacht daar nou weet jelui 't. DUITSCHLAND. Het Duitsche hoofdkwartier meldt omtrent Je gbvochten in Frankrijk. Aan het Yserkanaal zijn onze troepen nog in hevigien strijd gewikkeld. De vijand ondersteunde zijn artillerie van uit zee ten Noordwesten van Nicuwpoort. Een Engelsehe torpedoboot werd daarbij door ons geschut buiten gevecht gesteld. De gleveehten ten Westen van Bijsset duren voort. Onze troepen zijn ook daar tot den aanvat overgegaan en hebben den Vijand op verscheidene plaatsen teruggeworpen. Laarbij zijn ongeveer 2000 Engelschen krijgsgevangen gemaakt en verschei dene machinegeweren vermeestert!. De Duitsche sociaa 1-d emocratie en de oorlog. Volgens een bericht uit Berlijn aan de »Daily Citizen", dat beweerd wordt afkomstig te zijn van gezaghebbende Duitsche socialisten, zou de goed keuring der socialistische partij van de oorlogs- credieten, door de Duitsche regeering met ver scheidene concessies zijn gekocht. Tegen deze bewering geeft het socialistische partijbestuur de volgende verklaring Vóór de stemming door de sociaaldemocratische Rijksdagfractie op 4 Augustus, hebben hoegenaamd geen onderhandelingen met de rijksregeering plaats gehad, over de houding, die de sociaal democratie gedurende den oorlog zou aannemen. De houding van de regeering, jegens de sociaal democratie had niet de geringste invloed op de stemming der sociaaldemocratische Rijksdagfractie op 4 Augustus. De sociaal-democratie heeft steeds een sjacher-politiek verworpen, waarbij haar hou ding kon worden bepaald door concessies van de regeering. Voor en op 4 Augustus is van geen enkele zijde in of buiten de fractie ook maar een poging ge daan, om de fractie zulk een concessie- politiek voor te stellen. Zulk een poging zou onmiddellijk eenparig van de hand zijn gewezen. De bewering in de »Dai]y Citizen" stemt daar om in geen enkel opzicht overeen met de feiten RUSLAND. Die strijd in Galic'iö. V an Duitsche zijde wordt gemald De verovering' van de stellingen Siary Sam- bor wordt nog beteekenisvolier door het feit, dat de Oostenrijlksch-Hiongaarsche troepen verder Oostelijk door de valleien der Stryj en der Swica doordringen en de Russen voor zich uitdreven. Dioor deze stelling en door de heuvelstelling, die langs gepoemde valleien bereikt werd- werd de Russische linkervleugel volkomen van zijn steun punt, de bergen dei' Kappathen weggedrongen. In het noorden hebben de Oostenrijkers de Sail bij Jarsslaw overschreden en bezetten de oostelijk van Jaroslaw gelegen heuvelreeksen. Daar Ja- roslaw Lemberg beheerscht, was liet niet meer chn natuurlijk, dat er hier weder een heftige poging van de Russen gedaan werd om de voor hoede van de Oostenrijkers over de San terug te werpen. Deze poging faalde echter volkomen. Evenwel zijn verdere aanvallen op deze stelling' met zekerheid te verwachten, waarna het over schrijden van de SanrivieT aan de opmarsch naar Ivciigiorod en Warschau geen hinderpalen meer in den weg) staan. Aardappelen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heett tot de verschillende burgemeesters de volgende circulaire gericht sVoor zoover in uwe gemeente aardappelen worden verbouwd, zal het mij aangenaam zijn, vóór 25 October van u te vernemen, hoeveel hteivan ten naastenbij in dezen herfst reeds naar het buitenland zijn uitgevoerd. Voorts zal ik gaarne vóór genoemden datum een globale opgave ontvangen van de hoeveelheden aardappelen, waarvoor reeds vóór 16 October bonafide con tracten voor levering naar het buitenland waren afgesloten, doch die nog niet zijn verzonden. Mochten in uwe gemeente ook mondeling derge lijke contracten zijn afgesloten, dan kan ook op deze contracten worden gelet, indien en voor zoover bij u de overtuiging bestaat, dat de op gaven, die u daaromtrent worden gedaan, als bona fide zijn aan te merken." Belgische Vluchtelingen. De heer August vau Hauwaert, onderteekenaar van het telegram namens 300 Belgische vluchte- linnen uit Viissingen aan den minister van bin- nenlandsche zaken gezonden, heeft het volgende telegrafisch antwoord vba den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken ontvangen Minister Cort van Linden betuigd U zijn dank voor uwe woorden van sympathie aan de Neder- landsche regeering. Indien u geen genoegzaam vertrouwen stelt in de verklaringen door het stedelijk bestuur van Antwerpen afgelegd, geeft zijn excellentie u in overweging, eenige afgevaardigden naar Antwerpen te zenden, die zich persoonlijk van den toestand ver gewissen. De kosten zal het Rijk dragen. Het aantal naar België terugkeerende vluchte lingen neemt toe, schrijft men aan de »N.R.Ct." Het gevolg is, dat de overbevolking in Roosen daal telkens weer toeneemt, door alle menschen. die hier met hun bagage van verder uit het land aankomen. Als om drie uur de laatste trein is vertrokken, zit het station weer vol uitgewekenen, die die met hun pakken en zakken in de over- kropte stad niet onderdak kunnen komen. Men moet trouwens niet te vlug zijd met zijn conclusies uit dien terugkeer. Zij die kaartjes koopen van de reis zijn nu in de minderheid. De meesten 7.ijn van gratis bons voorzien en de meerderheid van hen zijn mannen, die huisraad hier achterlaten, om in Antwerpen eene pools hoogte te nemen alvorens zij hun familie laten komen. Enkele honderden komen dan weer uit Merxem terng. De reis is.nog kosteloos, omdatjer aan het goederenstation Merxem niets dan een seinhuis is, zoodat het tot heden onmogelijk was daar kaartjes te verkoopen. Vele uitgewekenen maken van deze gelegenheid gebruik om eenvou dig uit bun woningen in Antwerpen nog een en ander te halen, wat zij in de haast van de vlucht vergeten hebben, en nu hier missen. Zij keeren dus terug alleen om zich in hun vaak wel zeer primitieve Nederlandsche kwartieren wat beter te installeeren. Met dit al slinkt het aan tal, maar toch zijn hier alle noodasylen en zolders nog geregeld 's nachts overvol en worden er nog steeds dagelijksch achttienduizend vluchtelingen gevoed van de levensmiddelijden, die per treinen door de Nederlandsche regeering aangevoerd wor den. De vrees voor de Duitschers is onuitroeibaar. Oran j e-blanj e-bleu De »Limb. Koerier" schrijft »In dezen oorlogstijd is het herhaaldelijk voor gekomen, d3t onze Nederlandsche vlag voor eene van andere nationaliteit werd aangezien. We herinneren ons het aanhouden van eene Nederlandsche auto, die de rood-wit-blauwe vlag voerde, op de schipbrug te Luik door een Duitsch onderofficier, die woedend was over »solche Frech- heit 1" De man zag ze voor de Fransche kleuren aan. Te Leuven werd een Nederlander haast gefu- sileerd, omdat hij in zijn verbouwereerdheid^pnze vlag ondersteboven geheschen had. Dezer dagen weer schrijft een oorlogscorrespon dent der »N. R. Ct.", die een tocht door België maakte De Duitschers houden onze driekleur ook steeds voor de Fransche vlag en op dezen tocht gebeurde het mij voor het eerst, dat onze vlag door Duit sche soldaten van de auto gerukt werd. Toen zij echter hoorden welke vlag het was, werden er verontschuldigingen gemaakt en bevestigde een Duitsch soldaat zelf onze vlag weer aan den wagen. Opmerkelijk ook is, dat de Nederlandsche auto's, die we hier over de grens zien gaan, bijna geen van alle meer de rood-wit-blauwe vlag voeren maar by voorkeur de oranjevlag. De oranjevlag kent iedereen in het buitenland. »Aha, Hollander!" zeggen de Duitschers. »Voila encore des Hollandais 1" zeggen de Belgen. Ligt hierin nu geen aanduiding voor hetgeen ons te doen staat Zeker, wij behoeven onze nationale vlag niet op te offeren, omdat andere staten er gelijkkleu rige voeren. Maar we zouden tot onze echte, oud- Hollandsehe vlag, het oranje-blanje-bleu, kunnen terugkeeren Dat is onze historische vlag, waaruit de oranje baan pas later voor het statenrood moest plaats maken. Wanneer we die weer hebben, de mooie vlag met de heldere tinten oranje-wit lichtblauw zooveel docoratiever dan het eentonige bloedrood- wit-donkerblauw dan zal er geen verwisseling meer plaats hebben met het blauw wit-rood van de Franschen, het wit-blauw-rood van de Russen het rood-blauw-wit van de Serviërs en Montene- grijnen. De groote volkerenworsteling van heden toont al zeer sprekend, van hoeveel belang het kan zijn voor een staat als de onze, eene allerwege duide lijk en op het eerste gezicht herkenbare vlag te voeren." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.2 te Hernosaud. Laagste barometerstand 759.1 te Viissingen. Verwachting tot den avond van den volgenden dagmeest matige, zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. Pensioenen. Aan E. v. d. Meer wed. C. V. d. Graaf, brieven besteller alhier, is bij Kon. besluit van 20 dezer een pensioen toegekend groot f 490. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 27 October 1914, des namiddags 2 uur. 1. Benoeming van 2 leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, wegens perio dieke aftreding van de heeren J. Bitter en Mr. M. M. van Velzen. Door de Commissie worden aanbevolen 1. (vacature J. Bitter) 1. J. Bitter; 2 D. Ris F.Hzn. II. (Vacature Mr. M. M. van Velzen): 1. Mr. M. M. van Velzen2. G. J. N. Melchers, 2. Benoeming van een lid van het College van half iri <f.A rtaijr Mi...- W

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2