Ingezonden. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Ktttaieavi. Burgerlijke Stand. Yisscherü-berichten. Scheepvaart Handelsberichten, Regenten van het St. Jacobs-Gasthuis wegens periodieke aftreding van den heer D. Boddeüs. Aanbevolen worden 1. D. Boddeüs2. F. A. C. Lechner. 3. Voorstel van B. en W. betreffende wijziging van de regeling, die in de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden voorloopig zal gelden om trent uitkeeringen door het Gemeentelijk Werk-' loozenfonds. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening regelende de inrichting der Ge- tneente-Politie in verband met de uitbreiding van het getal Hoofdagenten. 5. Voorstel van B. en W. om de aan te leggen Wilhelminahaven aan de Oostzijde 12 M. meer breedte te geven. 6. Behandeling van de begrooting voor 1915 van de Vereeniging »De Huishoud- en Industrie school voor Schiedam en Omstreken." 7. Behandeling van de gemeentebegiooting voor 1915. (De behandeling der begrooting zal, zoo noodig, worden voortgezet op Woensdag 28 October a.s. 's namiddags 2 uur). neer voor wijziging van het aantal agenten het vereischte crediet is verleend de verordening niet telkens behoeft te worden veranderd. Wijziging noodregeling Werkeloosheids- verzekering. Door U wen Raad werden bij de noodregeling der werkloosheidsverzekering de bedragen der uitkeering vastgesteld op f6.per week voor gehuwden en kostwinners, f5.per week voor anderen, f2.50 per week voor personen beneden 20 jaar, die ongehuwd en geen kostwinner zijn. Hoewel reeds aanstonds bedenkingen werden gemaakt tegen de onderlinge verhouding dier be dragen, werden zij aanvaard, omdat men meende, dat afwijkingen van deze door de Regeering be paalde bedragen niet geoorloofd waren. Na de vaststelling bleek echter, dat afwijkende regelingen wel werden aanvaard. Dit heeft ons aanleiding gegeven ons tot de Regeering te richten ten einde ook voor ons vrij heid te verkrijgen een voor ons beter passende regeling te maken. Het ging in de eerste plaats om het bedrag van f5.— voor niet-kostwinners, dat in geen goede verhouding staat tot de f 6.voor een gezin Daarvoor hadden wij f3.in de plaats ge- vvenscht, evenals te Rotterdam en 's-Gravenhage is bepaald, doch tegen zoo groote afwijking heeft de Minister bezwaar. Hij wijri er echter op, dat door een bedrag van f4.aan de eischen wordt voldaan. Dit bedrag is ook door onderscheidene andere Gemeenten aljUtrecht, Groningen,(Leeuwar den enz. aangenomen. Wij stellen U daarom voor dit bedrag ook voor onze Gemeente aan te nemen, in welk geval het bedrag voor personen beneden de 20 jaar, die ongehuwd en geen kostwinner zijn f2.— moet worden. Nu is het wel waar dat het te betreuren is, dat niet dadelijk deze bedragen zijn aangenomen, maar, gelijk gezegd, wij achtten ons daartoe niet gerechtigd. Bovendien is duidelijk gestipuleerd, dat de regeling is een voorloopige, die ten allen tijde kan worden gewijzigd. In de tweede plaats hadden wij bezwaar tegen een bedrag uniform van f 6.voor alle gezinnen en hadden gaarne gezien, dat, evenals bij de ver goedingen ingevolge de militie,- landweer- en landstormwetten, en de uitkeeringen der steun comités pleegt te geschieden, met de grootte der gezinnen kon worden rekening gehouden. De Minister heeft er echter groot bezwaar tegen, dat aan het bedrag van f6.— wordt getornd en geeft aan de hand, dat, evenals te 's-Gravenhage en te Amsterdam, het steuncomité in gevallen die daarvoor in aanmerking komen, een kleinen toe slag op de wei kloozenuitkeering geett. Naar aanleiding hiervan meenen wij dit punt te kunnen laten rusten. Wij verzoeken derhalve Uwe machtiging in de Uitkeering de wijziging te brengen, dat die voor hen die niet gehuwd en geen kostwinners zijn, mits ten minste 20 jaar oud, f 4.per week en beneden de 20 jaar, f 2.— per week zal bedragen. Wij stellen ons dan voor de wijzigingen in de regeling aan te brengen, opgenomen in het hier- bygaand ontwerp-besluit. Wij vestigen er de aandacht op, dat dit ont werp ook een regeling inhoudt van de uitkeering bij gedeetelijke werkloosheid. Het komt ons voor, dat het daaraan ten grondslag liggend beginsel, ml. dat voor den tijd dat gewerkt wordt in plaats van de uitkeering het loon wordt genoten, voor Hch zelf spreekt. Alleen is bepaald dat alle uit keering ophoudt als loon en uitkeering samen meer dan anderhalf maal het bedrag voor de uit keering bepaald, bedragen. Een maximum is Natuurlijk noodig. Wijziging verordening Gemeentepolitie. In afwachting vun de reorganisatie der Politie 18 het wenschelijk reeds nu een wijziging in de organisatie aan te brengen. Het is n.l. noodig het getal hoofdagenten uit te breiden tot vier en zulks om de Inpecteurs van den nachtdienst te ontheffen. De wijziging zal kunnen geschieden door be vordering, zonder dat het getal agenten 1ste en ^de klasse wordt aangevuld. De jaarwedden worden daardoor met slechts f50verhoogd. Teneinde de Verordening in overeenstemming !e brengen met vorenstaande, stellen wij U voor art 1 van Gemeenteblad no. 5 van 1914 te wij- ïlgen overeenkomstig het bijgevoegd ontwerp. Hit artikel is daar by zoo geredigeerd dat, wan" Apolegetische Cursus. Gisteravond werd in de Volksbond de tweede jes van den apolegetischen cursus, door den eerw. Pater v. d. Sande gegeven. Als onderwerp voor deze les werd besproken de vraagIs er een God 1 Spreker merkte op, dat de beantwoording van deze vraag in z.g. populairen vorm gemakkelijk leidt tot oppervlakkigheid. Spr. hoopte, dat door de korte bespreking dezen avond de aanwezigen mochten worden opgewekt om zelf te gaan put ten uit de rijke schat van bewijzen door de ge- loovige wetenschap bijeengebracht tot stoornis en bevestiging van de niet te ontkennen waarheid; Er is een God Tegenover de stellingen der godloochenaars be wijst spr. de waarheid van het bestaan van God ten eersteuit de geschiedenis van het menche- lijk geslacht. Het godsbegrip ligt in de natuur van den mensch. Vanaf het onstaan der wereld hebben alle menschenrassen eenstemmig gehuldigd den Schepper het Opperwezen, God. Ten tweede uit het leven. Dat er leven is op de aarde wijst terug naar iemand, die dat leven heeft doen ontstaan. Uit niets kan niets voorkomener is iets, dus moet er ook iets geweest zijn waaruit dit is voortgekomen, De oorsprong van al het bestaande is Hij, die was van alle eeuwigheid, God. Ten derde, uit de orde in de natuur. De groote volmaaktheid en orde in de schepping wijzén ons op den Schepper. De aarde met zijn kunstig plane tenstelsel, ieder nietig deeltje in dit grootsch geheel, wijst op een macht, die verre verheven is boven het mensehelijk kunnen. Geen samenstel van allerlei toevalligheden kon dit doen ontstaan, slechts de almacht van God was hiertoe in staat. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. I)e volgende les is bepaald op Woensdag 4 November. Met ingang van 1 November a.s. z ij n door burgemeester en Wethouders bevordert tot le Brugwachter aan de Hoofd en Willemsbrug tevens sluiswachter aan de Varkenssluis, J. Koning thans 2e Brugwachter aan de Ooievaartsbrug en tot le brugwachter aan de Koemarktbrug A. Noordhoek, thans 2e brugwachter aan die brug. De brugwachter van de Hoofd eu Willemsbruggen J. Groenendaal is als le brugwachtec aan de Ooievaars en Raam brug overgeplaats, en A Wies thans zonder vaste brug is geplaatst als 2e brug wachter mede aan de Ooievaarsbrug. Gisterenmiddag viel omstreeks 5 uur de 8-jarige A. Bokhorst uit de Hoofdstraat in de Voorhaven. Ziji werd door een voorbijganger uit het water gered. G is teren is cl oor b eam b t a a y a n d e Gasfabriek ontdekt, dat de muntgasmeter in een woning aan de Groenelaan opengebroken v, as en daaruit een gedeelte van hef geil was verdwe nen. Een onderzoek wordt ingesteld. Van een baggermachine liggende in de monding! van het Spui'kanaai, is, volgens aangifte van een daarop werkzaam zijinde persoon, uit een kistje een bedrag ontvreemd van f 8.75. Hoogwater te Schiedam; Vrijdag 23 Oct. 6.24 v.m., 6.46 n.m. Mynheer de Redacteur Mag ik even van Uw geacht blad gebruik maken, om namens onze Conferencie mijn harte- lijken dank te betuigen aan den milden Gever voor zijne gift »voor de armen der St. Vincen- tius-Vereeniging." CHR. J. WOUTERLOOD, pres. Schiedam, 22 Oct. '14. H o,ii den trouw. Een zwarte poedelhond is van Antwerpen af eèn trein met Belgische vluch telingen. na gel (■•open tot Dordrecht toe. Na vijf dagén voind het trouwe dier zijn meester te Go- rinchem terug. De hond kon niet in hei hotel, van zijn baas gehuisvest worden, maar heeft toch te Gorinchem iemand gevonden, die hem tijdelijk gastvrijheid verleent. BATAVIA, 22 October. Een geweldige brand woedt op de Westkust van Borneo. Dikke rook wolken beletten de scheepvaart van Singapore op De nieuwe aflaat op 2 November. Het heeft Z. H. Paus Pius X den 25 Juni 1914 behaagd een vollen aflaat te verleenen, op 2 November van dit jaar en van alle volgende jaren te verdienen, alleen ten voordeele der Geloovige Zielen, zoo dikwijls men op dien dag op de gewone voorwaarden eene kerk, open bare kapel of bidplaats van gestichten enz., ten voordeele der Zielen in het Vagevuur bezoekt. Dus ook kloosterbroeders en zusters, zoowel als alle priesters en leeken, die in één huis te zamen wonen (seminaries, ziekenhuizen etc.) kunnen in hun eigen bidplaats dien aflaat verdienen. Hierbij zij herinnerd, dat men dien aflaat reeds vanaf 1 November 12 uur 's middags verdienen kan, want volgens een Decreet van het H. Officie van 26 Januari 1911 (cfr. Nederl. Kathol. Stem men 1911 pg. 97) kan iedere aflaat (volle zoowel als gedeeltelijke/ niet slechts op den aangegeven dag, doch ook van 12 uur 's middags van den vorigen dag verdiend wordeD. Deze toties quoties aflaat is dus te verdienen van 1 November 12 sur 's middags tot 2 November 12 uur 's nachts. Laten wij bij het verdienen van deze aflaten de zielen der in deze dagen gesneuvelden vooral niet vergeten I (Msb.) Java daar de vuurtorens onzichtbaar zijn Het stoomschip Tjimahi is waarschijnlijk daardoor verongelukt. BRLN'B'ISI, 20 October. Een hier aangekomen stoomschip bericht, dat men te Triest zeer ver bitterd is op alle Italianen. Men meent dat de brand in het Triësterdok het gevolg was van een Italiaansche samenzwering, ïn de L.optvbardy staan thans minstens 400.000 man troepen, liet Oi> tetirijkschc eskader bestaande uit drie krui ers, twaalf torpedojagers en drie kleiner© sche pen beproeven voortdurendPola te bereiken uit hun schuilhoek bij Cattaro. Boven de Adria vlie gen onophoudelijk militaire vliegmachines. AMSTERDAM, 22 October. De Directie der' Ja va—ChinaJapan-lijn deelt ons nog mede, dat het volstrekt niet zeker is, dat de „Tjimahi' ia verongelukt. Men vermoedt dat het schip dat Zaterdag te Muntok had moeten aankomen in een andere haven is binnengekropen, daar het. niet m,©gelijk was verder te varen, terwijl de vuurto rens niet konden worden onderscheiden. De „Koemai" van de Pakketvaart is uitgezon den om het schip te zoeken. WE ENEN, 22 Octpber. Het Communiqué van gistermiddag luidt In hevige en hardnekkige aanvallen óp de ver sterkte stellingen van den vijand, van Felcstyn tot aan den weg ten oosten van Meayka hebben wij op velschillende plaatsen terrein gewonnen De Russen honden bij hun tegenaanvauen ner gens doordringen. In den afgeloopen nacht heb ben onze troepen stormenderhand de hoogten ten noorden van Mizyniec genomen. Ten zuiden van M'agieira slaagden pnze troepen er' gisteren in zich van de veroverde plaatsen naar de hoogten op te werken. Bp strijd op oen zuidelijken vleu gel wordt voornamelijk door artillerie gevoerd. Daar veel gebruik wordt gemaakt van moderne vekh ersterkingen neemt de slag grootendeels het karakter aan Van een vèsting'oorlog. In de Karpathen werd gisteren de Jabctnca pas, de laatste, die nog door ae Russen wn bezet, door ons genomen. Er staat thans geen vijand méér op Ilongaarschen bodem. In Boeko- wina hebben ,onze troepen de groote Sereth be reikt. LONDEN, 22 October. Een binnengekomen stoomboot rapporteert, dat zij! in de Noordzee het Engelsehe stoomschip „Cormorant" heelt zien zinken. Het schip wasblijkbaar op een mijn geloopen. Waarschijnlijk is de bemanning door een teupedoboot gered. AMSTERDAM, 22 October. In eene vergade ring van uitgeweken Belgische spoorwegemployé's werd medegedeeld, dat ze naar Antwerpen kun- nén terugkeeren, mits ze voorzien zijn van een bewijs, waaruit blijkt dat ze in dienst komen van het Belgische gouvernement, welk bewijs door den Consul verstrekt wordt. Uit België is telegrafisch mededeeling ontvangen dat een kapitaal van 300.000 francs gezon den zal worden, om de loonen van de uitgewe ken employé's over de maand October uit te be talen. Ook in Vlissingen zullen de beambten van Post- en Telegrafie, zoowel als van het spoorweg wezen en de marine dit loon ontvangen. Op welke wijze en waar de betaling zal geschieden zal nader worden bekend gemaakt. SLUIS, 22 October. Men hoort hier op oogen- blik,12 uur 's middags, zwaar kanongebulder. De Duitsche gewonden die van Brugge naar Gent zouden getransporteerd worden moesten weer terug naar Brugge, zoodat met vrij veel zekerheid (ver ondersteld word.tdat de verbinding Gent—Brugge op een of andere wijze bedreigd wordt door de Engelschen. Voor die veronderstelling is te meer grond nu hier te Sluis ook uit die richting," zeer duidelijk te onderscheiden van het meer oostelijk geluid, kanonschoten hoorbaar zijn. De stemming onder de Duitschers te Brugge is naar men hier algemeen hoort zeer treurig. Een vliegmachine is hedenochtend hier gehoord, maar door de mist niet gezien. Geboren: 19 Oct. Sophia Maria Gratiana, d. v. W. J. de Veld en H. M. Reherman, Wil lemshofje. 20. Philip Wilhelm, z. v. Ph. W. Bras en N. Visser, Helenastraat. 21. Johanna, d. v. J. kerbeest en J. Muilenburg, Grofbaan. Gehuwd: 21 Oct, K. J. de Groot, 23 j., en W. A. Combrink, 22 j. P. Damen, 21 j., en N. Rietveld, 21 j. SCHIEDAM, 22 October. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SCH. 122 »De Schie", schipper D. Roelaveldt, met 21 y2 last haring van de 3de reis. Haringvisschery. Men schrijft ons Zooals de laatste berichten uit Engeland mel den, wordt door de Engelschen aardig haring gevangen. De praai rapporten, zoowel van de »Wodan" als van de sPanadero" en ook de aan voer van de vaartuigen, die binnenkomen, wijzen er ook .op dat door onze Ilollandsche visschers goed haring wordt gevangen. De toestand is daar door veel verbeterd, want het liet zich allesbe halve gunstig aanzien. Men was in den beginne bang, dat de haringvisscherij dit jaar één reus achtige schade zou zijn. De hoop herleeft en men hoopt op zulk een visscherij tot aan het einde der teelt, dat door de besomming de onkosten der exploitatie kunnen dekken. Want het is zoo, dat enkele reederszeer gelukkig waren, en nu reeds een mooie winst kunnen boeken, zeer vele daarentegen zullen ruim schoots tevreden zijn, wanneer zij geen verlies behoeven te lijden. De visscherij heeft bij 't uit breken van den oorlog ongeveer anderhalve maand stilgelegen, voor dat alles weder op gang was. En in 't laatst van September kwamen de verbods bepalingen van liet Engelsche Gouvernement, waarbij een gedeelte van het visscherijgebied werd afgesloten. Vooral het laatste, hoe goed bedoeld, was voor onze visschers ontzettend bezwarend, omdat juist in dezen tijd de vaartuigen visschen voor Yarmouth en de visscherij daar door de regeering verboden was. De Engelschen zijn ook weder begonnen met visschen, en zij schijnen de zaak zoo donker niet in te zien, want geregeld wordt door hen voor Yarmouth gevischt. En gevolg daarvan is, dat onze vaartuigen, de Engelschen daar ziende, zich ook wagen op verboden terrein.' De 150 beoten, die weder zijn gaan visschen hebben goede vangsten. Ook in Engeland heeft niet alleen de visscherij geruimen tijd stilgelegen) maar ook de haringhandel. Een gevolg van het laatste was dat de prijzen zeer laag waren. Nu echter uit Engeland weder verscheept kan worden, wordt de handel drukker en stijgen de prijzen, ook onze handel heeft geen klagen. Nu de aanvoeren bekend zijn is de stem ming zeer willig en men vermoedt dat deze wel blijven zal tot aan het einde. Met groote hoeveel heden haring zal men het nieuwe seizoen niet ingaan, de kans is grooter, dat alles op de laatste ton wordt verkocht. Nog steeds lijdt de handel op Amerika onder het aanhouden van de schepen van de Holland-Amerika-lijn. De handelaars heb ben overvloed van orders en konden in het begin niet verzenden door gebrek aan haring, maar nu niet door niet verscheping. De »Oostdijk" zou weder haring innemen, dat was een welkome ge legenheid voor de handelaars. SCHIEDAM, 22 October. Aangekomen het Deensche schoenerschip »Lars Jorgensen", kapt C. Johansen van Alblasserdam, ledig, om alhier flesschen te laden voor Londen. SCHIEDAM, 22 October. Aangekomen 5 groote Bijnsleephooten van Jan van der Steen le Rot terdam om op te leggen aan de Nieuwe Haven. Officieel© Kamer va» BEÜRS VAN SCHIEDAM, 22 Oct. 1914. Houtvrij», not earing ran de Commits!© alt te Koophandel voor d© Bemin. 22 Oct. <19# Rui la zonder belaetiag, Rametu it Conmittit toot ie EoJeerfoga 1. A, J, WITTKAMER Bond ran Dfotill&toeni 19 Oct. 20 Oct. 21 Oct. f 19 f 19V,' f 19# Mo utwijn: Jenever: Amsterdamseho proef.: Spoeling: Stemming op hedenprijshoudend. Spiritu», 21 Oct. f17# af 171/, f 15— A f f 8i/a k t 83/4 21 Oct. 22 Oct. f 19# jf 19# f23y, f23i/, f 25'/4 f 25,/4 1.90 jf 1.90 Graanspiritus delasse-spiritus: Ruwe spiritus Stemming op bedenvast Üraae», NEW-YORK M a i s Western 20 Oct. 82'/,19 Oct. 828/,. CHICAGO Mais Oct. Dec. Mei 20 Oct. 6770i/g 22 Oct. f 17'/4 a f171/,' f 15— k f f 8i/, a f 8s/4 19 Oct. Regge 20 Oct 19 Oct 68:Vs Loco loco. Juli 70s/; r (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy a i et terugge geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3