Dagblad voor Schiedam en De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering f De Dépêchen-roof. 37ste Ji»ar,sr.-t!!;i. Vrijdag 23 October 1914. No. 11061 fliereentoistig op 3e polls Yermel3e yoorwaarien. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETO N. BureaaBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering wordt Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door toy verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeens bjj verlies van bi) verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande» ren vinger. een duim: V erzekeringsbank gevestigd te Schiedam Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N. V. Corns. Swart- touw's Constructiewerkplaatsen en Machine fabriek om vergunning om de beweegkracht in haar fabriek gelegen aan de Havenstraat no. 3 kadaster Sectie N no. 252, zijnde een zuiggas motor van 40 P.K. te wijzigen in twee electro- motoren van 10 P.K. elk en een van 2/§ P.K. Overwegende dat het deskundig onderzoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is; Gelet op art. 8, 2e alinea der Hinderwet Beslui ten: de beslissing over genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, 22 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van Adolph Priedrich Peters, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Lange Haven no. 118. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 23 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op den 22n October 1914 aan de N. V. Glasfabriek „De Schie" en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend voor het uitbreiden van de machinale flesschenfabriek, door bijplaatsing van een electro motor van 3 P. K. in het pand staande Buiten havenweg 146, kadaster Sectie L. no 1914 Schiedam, 23 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Met belangstelling wordt thans de strjjd ge- Jacob II, koning van Engeland, die door onzen stadhouder Willem van Oranje van den troon was gestooten, landde den llen Mei 1689 op de lersche kustde katholieke Ieren stonden als één man op voor de zaak der Stuarts en weldra was Jacob II meester van het eiland. Maar Oranje liet hem niet met rust, door list en sluwheid wist hij de voornaamste officieren van Jacob II tot afval te brengen, snel verzamelde hij zijne krijgsmacht, en dwong hem door den slag aan de Boyne naar Frankrijk te vluchten. Dagen van bitter lijden en harde verdrukking braken aan voor het «groene Erin". Nog beproefden zich enkele stammen tegen den veroveraar te ver zetten enkele graafschappen waren zelfs na de Vlucht des konings nog in vollen opstand. Onder degenen, die den krijg nog voortzetten, muntte vooral uit graaf William Patrick, heer van Fenny-Moor. Trouw stond het volk van zijn graafschap hem ter zijde en deed den legerbenden yan Oranje veel afbreuk, maar 't mocht niet baten m een hinderlaag gelokt, werd W. Patrick ge wond, zgne dapperen verstrooid en hg zelf ge boeid naar Limerick gevoerd. Spoedig werd hg volgd op den uitersten linkervleugel der gealli eerden. Zij staan in Zuid-België aan de Yser en de Lys. Deze stelling is niet alleen van belang om de eventueele terugtocht van het leger der ver bondenen te dekken, maar ook uit een oogpunt van defensie is deze positie onmisbaar. Hier toch is het mogelijk het oprukken der Duitschers naar Calais en Duinkerken te verhinderen, 't Is dus niet te verwonderen, dat de strijd daar uiterst hevig is en het vallen der beslissing moet zonder twijfel van groote invloed zijn op het verder ver loop van de oorlogsgebeurtenissen. De gevechten bij Lille wijzen op eene poging der geallieerden om door de Duitsche linie heen te breken en aldus hunne macht in de buurt van Nieuwpoort in te trekken. Een overzicht van 't geheel is moeilijk te geven, doch het Parijsche communique meldt dat tusschen de kust van de Noordzee en la Bassee en wel op de fronten Nieuwpoort- Dixmuiden, Yperen-Meenen, Warmeton-La Bassee heftig gestreden wordt. De burgemeester van Wenduyne seint uit Aardenburg aan het »N. v. d. D." De overwinning is aan de geallieerden. Negen corpsen (70.000 man) gevangen genomen tusschen Chalons en Longwy 300 kanonnen en 31 vaan dels buitgemaakt. De «"limes" verneemt uit Espernay dat de Duit schers op 19 October zijn verdreven, uit de posi ties nabij de forten noordelijk en oostelijk van Reims. Volgens een Fransch officier worden de Duitschers daar uit al hun stellingen verdreven, misschien uitgezonderd het fort Brimont. In den noordelijken hoek van Frankrijk worden de Duit schers volgens een telegram aan de «Times" uit Boulogne, van dag tot dag teruggedreven van het eene dorp naar het andere. In de buitenwijken van Rijssel werden hevige straatgevechten gele verd. Groote verwoesting is in de stad aangericht. De Engelsche legatie bericht dat Lord Kitche ner gisteren mededeelde dat den geheelen dag de vijand krachtige tegenaanvallen deed tegen het front der geallieerden, doch aanzienlijke verliezen lijdende terug werd geslagen. Het Belgische leger in het bijzonder, onder scheidde zich door zijn geestdriftige en dappere verdediging van zijn positie. Wat het Oostelijke front betreft: De Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen hebben volgens het Weensch Communique op meerdere plaatsen terrein gewonnen, tegen de versterkte stellingen der Rus sen van holsztijn (ten oosten van Chryrow) tot nabij een punt ten oosten van Medyka. Ook zijn ze met succes opgerukt ten zuiden van de Magiera. De tegenaanvallen der Russen werden afgeslagen. Op den rechtervleugel van de OosteLrijksch-Hon- gaarsche troepen werd de strijd voornamelijk ge voerd door de artillerie tegen de versterkte stel lingen waarop de Russen teruggetrokken waren De pas van Jablonica, de laatste van de Karpaten- passen die voorheen door de Russen werd bezet, is thans in handen van de Oostenrijksch-IIon- gaarsche colonnes. Er zijn thans geen Russen meer op Hongaarsch gebied. In de Boekowina voor een rechtbank gebracht, die hem tot de galg veroordeelde. Slechts enkele levensdagen restten hem, nog, totdat de bekrachtiging van het dood vonnis van Dublin was aangekomen, waar Willem van Oranje zijn hoofdkwartier had. Hartroerend was Patrick s afscheid van zijn vrouw en kinderen verschillende vrienden wisten nog met moeite toegang te verkrijgen tot zijn donkere gevange nis, slechts eene had hem niét bezocht, ééne zijne oogappel, de vreugde van zijn vaderhart, zijne dochter Jane. Het werd donker in zijne eenzame cel, de laatste stralen der zon speelden door de zware traliën en wierpen een zacht-rooden glans op de donkere muren den gevangenis; daar klonken stappen in de de gang. De grendels der deur werden wegge schoven en de cipier trad binnen, gevolgd door een jonge dame van slanke gestalte. William Pa trick wendde het hoofd om Vader! liefste vader I riep Jane en wierp zich in de armen van den weenenden man. Praat niet te lang, bromde de cipier, terwijl hij zijn lantaarn neerzette èn het vertrek ver liet. Nu, zijt gij dan gekomen, mijn kind, om den laatsten zege te ontvangen van uw vader. Neen, neenl riep Jane, gij moogt nog niet sterven. Geruimen tijd trachtte de graaf zijn dochter te bedaren maar zij wilde de niet van hooren. Gij moogt niet sterven, herhaalde zij, groot vader is een vriend van den kanselier, wien de rukten deOostenrijksch-IIongaarsche troepen tot aan de Groote Soret voort. Volgens officieele berichten uit Petrograd staan de Oostenrijksch-Duitsche troepen er niet zoo gun stig voor: De Duitsche troepen, die op Warschau aanrukten; werden teruggedrongen naar destreek ten Noorden van de rivier de Peulitge. Zij be vinden zich in volkomon terugtocht. De Russen trekken krachtig voorwaarts over het geheele front- In het district Kosenitz houden de Russen dapper stand onder hevig artillerievuur. Hun positie aan den linker Weichseloever is thans verzekerd. Po gingen der Oostenrijkers om beneden Przemysl de San over te trekken werden verijdeld. De Russen hernemen daar het offensief. BELGIë. Gevecht bij Dixmuiden. De coiiTGsp. van de „Times" deelt nog mede omtrent den aanval van de Duitschers op de Fran- sche stellingen hij Dixmuiden Re aanval begon tegen, middernacht. Een groote infanterie-'niacht trok tegen de loopgraven bui ten de stad pp. De troepen, die deze bezet hiel den, waren in aantal in de minderheid en wer den gedwongen op de stad terug' te Rekken, aan welker uiterste gjrens zij grimmig stand hiel den. Er werd inmiddels om veisterkingen gezon den, die tegen het aanbreken van den dag1 aan kwamen; een tegenaanval volgde en met den steun van artillerievuur werden de Duitschers te ruggedreven en. de loopgraven hernomen. In den loop van den dag: kwam het tut een duel tusschen de Franstehe artillerie en het Dftiit- sclio zwarte gesthut van 10.5 en 15.5 c.M., dat op een kleine bodemverheffing ten oosten van Dixmuiden in positie was. In den namiddag hiel den de Duitsche kanonnen met vuren op, de Fianstehe artillerie bleef de positie van de Duit- sobers bestelneten, maar zij 'kreeg1 geen antwoord. Sedert het bombardement van Zaterdag' zijn de Duitschers van Dixmuiden weggetrokken. Die Aclijelsche Kluis. Men schrijft uit Eindhoven aan het Centrum d.d. 21 October: Heden bracht ik opnieuw een bezoek aan de Achelsche Kluis, die Zaterdag door de Duitschers werd beschoten en ingenomen. Van een pater vernam jik, dat er nagj dertig Duitschers in de Kluis aanwezig zijn. Zij hebben zich ordelijk ge- dragten. v Hedennacht vloog een vliegtuig in zuidwestelijke lichting: over Achel. Te Neerpelt nabij Achel zijn gisteren weer 500 Duitschers aangekomen. Zij eis< hten levensmiddelen op en voeder voor ae paarden. De Belgische bevolking van ae NoorJ- Brnbantsche grens komt dagelijks in Eindhoven om daar bij honderdtallen Nederlandscbe dagbla den te fcoopen, die zij' in de Belgische grens plaatsen verspreiden. Antwerpen. Aan de N. R. Ct. wordt uit Breda, d.d. 22 October geseind Een hedenmiddag van Antwerpen vertrokken veroveraar al zijn vertrouwen schenkt, hij zal voor u ten beste spreken. 'tls te laat, de koerier die mijn doodvonnis brengen moet is al onderwegbinnen drie dagen is alles afgeloopen en in dien tijd kan mijn vader Dublin niet meer bereiken om genade te vragen. Jane staarde vlak voor zich uit. Dan hief zij het hoofd op, gaf haar vader de hand en zeide Laat ons hopen, vader, ik zal u redden. Maar waar hoopt gij op Op God en op mijn moed. Op dat oogenblik trad de cipier binnen en na een hartelijke omhelzing verliet Jane de gevan genis. Den volgenden dag sloeg een eenzaam wande laar den weg in naar de brug van Shannenwood aan de poorten der stad hij droeg een eenvoudige armoedige kleeding, een breedgeranden hoed, die zijn gelaat bedekte en had een knoestigen stok in de band. De avond begon reeds te vallen, donkere wolken pakten zich aan den hemel samen en groote regendruppels, door den wind voortgezweept, sloegen den reiziger in 't gelaat. «God hoede u, jonkman, pis gij van nacht nog reizen moet, riep een poortwachter. Maar de reiziger gaf geen ant woord. Hij stapte door de poort en bevond zich weldra op de uitgestrekte heide. Het werd hoe langer hoe donkerder, de donder begon te rom melen, bliksemschichten kliefden de lucht eu in stroomen viel de regen neer. De vreemdeling ver volgde zijn weg, ondanks het gure weer, en Nederlander deelt ons mede, dat zich te Antwer pen thans niet meer dan enkele honderden Duitsche iandstormsoldaten bevinden. De staf is uit het hotel St. Antoine vertrokken. In den nacht van Woensdag op Donderdag te half drie trokken de laatste bezettingstroepen, bestaande uit marine- infanterie, uit de stad weg. Het voorbijtrekken van de colonnes duurde vijf kwartier. De troepen werden van de Turnhoutsche poort af met den spoorweg naar het Zuiden vervoerd. Tegen half vier vloog een zeppelin in zuidelijke richting over de stad. Ook de gansche omgeving van stad en forten 'zijn verlaten. In de forten te Borsbeek 1, 2, 4 en 6 waren de Belgische kanonnen en pro jectielen zonder eenige bewaking gelaten. Duitsch spoorwegpersoneel, dat in de laatste dagen bezig was met het herstellen van bruggen en spoor wegen, is eveneens verdwenen. Gedurig komen gewonden te Antwerpen aan. Zij worden meerendeels naar den dierentuin ver voerd. Een groot schip met gewonden ligt in de Schelde voor de kade. Vele Engelsche verpleegsters benevens enkele militaire Belgische doctoren doen dieDSt. Hedenmorgen wapperde op de Lieve Vrouwe-toren en het stadhuis de Belgische vlag. Onze zegsman, wien dit bericht aanvankelijk on gelooflijk voorkwam, heeft zich hiervan met enkele landgenooten persoonlijk overtuigd. Een Duitsch officier, die hierop gewezen werd, antwoordde dat zij zich thans wel met andere dingen bezig te houden hadden. Het is onbekend door wien het verwisselen van de vlag geschiedde. Te Borsbeek zijn vele tusschen de forten lig gende villa's geplunderd. Op het binnenkomen en verlaten van de stad werd heden bijna geen controle uitgeoefend. Levensmiddelen zijn overvloedig en goedkoop. Er zouden veel meer trams rijden indien er ge noeg bedieningspersoneel voorhanden was. De telefoon is nog niet hersteld. Ook de waterleiding is nog niet geheel io orde. Alle herstellingswerken liggen trouwens thans stil. Het dienstdoend politie personeel wordt gestadig talrijker. Beiersche soldaten wierpen gisterenmiddag een aantal (vermoedelijk onbruikbare) mitrailleuses in de Schelde. De treinen en tot de stad toegang gevende wegen zijn vol terugkeerende vluchtelingen, doch ook de naar Nederland vertrekkende treinen waren dicht bezet. Onder de Duitsche soldaten heerscht een ge drukte stemming. Rijwielen werden gisteren onophoudelijk in de straten gerequireerd, waarschijnlijk omdat ze voor de des nachts uitgetrokken troepen noodig waren. De stad wordt gestadig levendiger. Belgische vluchtelingen. De consul generaal der Nederlanden te Ant- wsrpen heeft de volgende circulaire in Nederland doen verspreiden. De consul-generaal der Nederlanden te Ant werpen bericht hierbij, dat volgens zijn oordeel de toestand te Antwerpen volkomen rustig en or delijk is. werkte zich met moeite tegen den wind op. Daar stond langs den weg een groote boom, bij de be woners uit den omtrek bekend en gevreesd als «de bloedeik"onder zijn takken zocht de moede reiziger een schuilplaats. Het was langzamerhand zoo donker geworden, dat men geen drie passen voor zich uit kon zien en altijd nog woodde de storm over de kale heide. Op eens dreunt in de verte de hoefslag van een paardwie anders kon de ruiter zijn dan de renbode des konings Voorover gebogen op zij van het paard om zich tegen het weer in te zetten, wilde de koninklijke bode den «bloedeik" voorbij rgden, toen zijn paard plotseling tot staan werd gebracht. De ruiter hief het hoofd op, maar terzelfder tijd zag hij den loop van een pistool op zich gericht en hoorde hij een stem die hem toe riep «Stijg af, of ge zijt een man des doods". Onwillekeurig wilde hij naar zijn wapen grgpen, maar openns werd hij door een krachtige hand van het paard geslingerd en viel half verdoofd op den grond. Van dat oogenblik maakte de roover gebruik in een oogwenk had hij den ruiter van zijn por tefeuille ontdaan, die de dépêches van Willem van Oranje bevatte en ijlde er mee over de een zame heide. (Slot volgt).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1