Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit de Pers. Laatste Berichten. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Handelsberichten, ieders oogen de leider was. Langen tijd heeft men gemeend dat Brederoode dit wezen zou, doch wegens persoonlijke eigenschappen was hij niet geschikt. Tweede Kamer. De Memorie van Antwoord der gewijzigde Indische begrooting wordt reeds dezer dagen tegemoet gezien. Naar men verwacht zal de Tweede Kamer tegen Woensdag ter behandeling der begrooting worden bijeengeroepen. Geïnterneerden. To Vlissingen zijn weder 198 Belgische geïn terneerden aangekomen, onder wie een officier cn enkele gewonden. Itegoeringsmuïs. De „Ascarc" van Rosario naar Rotterdam met een door de Nederlandsehe Regeering aange kochte lading: maïs is 21 dezer naar Gravescn 1 (lenden) opgebracht om aldaar te worden on derzocht, na'een week in het Engdlsche kanaal te zijn opgehouden. Uitvoer van brood. Men seint ons uit den HaagDe Minister van Landbouw, enz, heeft aan de burgemeesters van de grensgemeenten, voor welke de Staat van Be leg is afgekondigd, een circulaire géncht van den volgenden inhoud: Naar mij wordt meaegfedeeld heeft'de uitvoer van brood in sommige grensgemeenten aen laat ster» tijd een zoodanige uitbreiding ondergaan, dat, mede met het oog op de beperkte graan voorraad hier te lande, ernstig' de vraag moet worden overwogen, of het niet in liet belang der bevolking der grensgemeenten wensehelijk is, daartegen maatregelen te nemen. In ovenvegi. wordt gegeven met de militaire autoriteiten over leg te plegen, teneinde een verbod van uitvoer van br,ood uit de g:emeente te verkrijgen. Koh adres der voornaamste Vredesvereeni- gingen. Men schrijft ons Op 19 Augustus 1.1. werd aan den President der Vereenigde Staten een adres van den volgen den inhoud aangeboden «Als officieele vertegenwoordigers van de Ame rican Association for International Conciliation," de «American Peace Society," de «Church Peace Union," de «German-American Peace Society," de «New-York Peace Society" en de «World Peace Foundation," gevoelen wij groote waardee ring en dankbaarheid voor hetgeen door u, met inachtneming van de Haagsche Conventie betref fende de vreedzame beslechting van internationale geschillen, is gedaan inzake het aanbieden van de goede diensten der Vereenigde Staten aan de oor logvoerende volkeren van Europa, welk bemidde lingsaanbod van kracht zal blijven gedurende den loop der vijandelijkheden. Wy veroorlooven ons het denkbeeld aan de haDd te doen, dat de Vereenigde Staten verder op passende wijze zouden kunnen medewerken aan tot herstel van de vreedzame verhoudingen in Europa op een grondslag^ welke de verkeerde nationale staatkunde en de reusachtige bewape ningen, die het tegenwoordige conflict hebben geleid, voor de toekomst zal voorkomen, door namelijk een uitnoodiging te richten tot alle staten, welke de Haagsche Conventie hebben ob- derteekend en niet in den tegen woordigen oorlog betrokken zijn, en wel in het bijzonder tot de neutrale Staten van Europa, om zich met onze Regeering te vereenigen, teneinde zoodra de ge legenheid zich voordoet, een gezamenlijk bemid delingsaanbod (»a joint oiler of mediation") te doen in het belang van de menscheidj van de beschaving en van den duurzamen vrede, waar bij alle volkeren der wereld gelijkkelijk betrokken zijn." Het hoofdbestuur van den Ned. Bond «Vrede door Recht" heeft besloten dit denkbeeld te ondersteunen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.6 te Hernosand. Laagste barometerstand 758.2 te Vlissingen. Verwachting tot den avond van den volgenden dag: zwakke tot matigen, zuidelijken tot zuidwes- telijkenwind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Steun-comité De slagersvereeniging „Onderlmg Belang" beeft aan het steun-comité afgedragen een beding van 100.—. Gisterenmiddag zijn do Gr de poli tie aangehouden, twee jongens van 13 en 15 jaar, die lood hadden weggehaald van het dak van een mouterij aan de Nieuwe Haven. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 24 Oct. 7.18 v.m., 7.41 n.m. Gemeen tebegrooting. Memorie van antwoord op het verslag van het onderzoek der Gemeete-Begrooting voor 1915 in de afdeelingen van den Gemeenteraad. Algemeene beschouwingen. Wy zeggen dank voor het uitgesproken ver trouwen in ons beleid, en aanvaarden den plicht door dat woord van vertrouwen ons opgelegd. Zuinigheid zal ons vaak gebieden om na te laten wat nagelaten kan worden, ook al zou het crediet ruimschoots toereikend zijn. Niettemin vragen wij ons af of zuinigheid alleen heerscheres mag wezen. En wij gelooven zeker dat een zuinigheid die tot stilstand zou voeren ons niet door de kwade tijden kan helpen Waar productieve arbeid te verrichten is meenen wij dat men niet angstvallig moet zijn, daar an ders onvermijdelijk verarming zou intreden. Niettemin wij erkennen het volmondig, moet in 1915 door ons in het oog gehouden worden, dat de begrooting is gemaakt voor normale omstandig heden Uitgaven. Volgnummer 70. Jaarwedden van de Wet houders. Aan een vierden wethouder wordt door ons College geen behoefte gevoeld. Gaarne geven wij de verzekering, dat wanneer te eener tijd die be hoefte wel mocht worden gevoeld, wij bij Uwen Raad zullen komen met voorstellen. Vognummer 74. Jaarwedden van de ambtena ren en bedienden der Gemeente Secretarie, den concierge en de boden. Er bestaat voor ons geen aanleiding tot verhoo ging van het salaris van den 2en Bevolkingscon- troleur, die pas in zijn funtie is aangesteld. De leeftijd kan in verband met het pensioen geen bezwaar meer zijn, daar de Gemeente jaar lijks een vast percentage over het traktement als premie betaalt. Volgnummer 85. Kosten van aanplakken en omroepen. Het bord tegen den zijgevel aan een der huizen van het Nieuwsticht is van de zelfde constructie, als in den laatsten tijd bij vernieuwing en uitbrei ding elders is toegepast. Een fraaier bord leek ons in die omgeving niet noodig. Volgnummer 103. Kosten van toezicht op- en invording van de plaatselijke belastingen. a. Jaarwedden. Wij begrijpen niet, hoe men kan zeggen, dat de betrekking van deurwaarder der plaatselijke belastingen niet als nevenstaande betrekking kan gehandhaafd blijven. Het is toch immers duidelijk, dat de werkzaam heden daaraan verbonden niet den geheelen mensch vergen. Uitteraard is zij dus een nevenbetrekking, aan wien ook opgedragen. Overigens mag men zich o. i. gelukkig rekenen» een ambtenaar te bezitten, geschikt en in staat om deze functie bij zijn gewoon werk waar te nemen, waar nog bij komt, dat deze zijn onder scheidene werkzaamheden zeer goed bij elkander passen. Het denkbeeld om de vervolgingskosten in den gemeentekas te doen vloeien en den deurwaarder een vast salaris te geven, komt ons voor geen aanbeveling te verdienen, waar in de belooning thans een prikkel ligt opgesloten tot actieve ver- volginging. Van ons is daarom in den aangeven zin geen voorstel te verwachten. Komt uit den boezem van den Raad een voorstel, dan zullen wij 's Raads beslissing afwachten. Volgnummer 104. Kosten van toezicht op- en invordering van. de plaatselijke belastingen. b. Verdere kosten op de invoidering vallende. Het lid dat de kosten per inschrijvingsbiljet heeft berekend, heeft blijkbaar gedacht, dat het bewuste onderdeel van dezen post alleen het oog had op de beschrijvingsbiljetten der inkomstenbelasting. Gelijk door het woordje «enz." reeds eenigszins wordt aangeduid, is dit niet het geval. Medegedeeld kan worden dat uit dezen post wordt bestreden het uitreiken en ophalen van 9000 billetten voor de inkomsten-, de honden en de precario belasting, alsmede de uitreiking van 12000 aanslagbilletten voor diverse belastingen. Bovendien worden nog andere uitgaven uit dezen post gekweten, als bijv. de belooning van hulppersoneel ter vervanging van ambtenaren der plaatselijke belastingen bij ziekte enz. Hetzelfde lid, dat ook de kosten van het kohier der straatbelasting per artikel heeft berekend en dit heeft vergeleken met die van het kohier van de grondbelasting, zij er op gewezen, dat voor de opmaking van dit laatste kohier zoo kunnen worden overgenomen de gegevens door het ka daster verstrekt, dus de opmaking alleen schrijf werk vereischt. Bij het opmaken van het kohier der straatbe lasting kunnen de totalen van de artikelen der kadastrale leggers echter maar niet zoo worden overgenomen, doch moet worden onderzocht, welke wijzigingen in het vorig jaar zijn voorgekomen ten aanzien van de perceelen die in geheele of gedeeltelijke vrijstelling vallen, hetgeen veel na zoeken en verderen arbeid vereischt, zoodat het bedrag dat voor het opmaken van dit kohier is uitgetrokken, geenszins te hoog kan worden ge acht. Volgnummer 105. Teruggave van belasting. Uit dezen post wordt gekweten teruggave van betaalde belasting daar deze niet anders kan worden teruggegeven dan per mandaat. Die terug gave kan voorkomen bij alle belastingen en retri buties. Volgnummer 111. Kleeding en uitrusting der politiedienaars en veldwachters. Het bovenbedoelde bedrag wordt besteed aan het, aan ieder der politiedienaren hoofdelijk ver strekte, aan kleeding en uitrusting, en tot aan schaffing en herstelling van kleeding en uitrusting der politie in het algemeen. Volgnummer 112. Onkosten voor nacht- en stille wachten. De telephoon, hoewel aan het Rijk overgegaan, blijft voorioopig nog onder de Ne'd. Bell telepb. Mij., die bezig is met de gemeente een nieuwe overeenkomst te treffen waarbij rekening gehou den wordt met de bedoeling en de wenschen der regeering. Ook door ons werd reeds een klacht geuit over de bedieniDg. Wij willen opnieuw op beter bediening aandringen. Volgnummer 116. Belooning voor twee deskun digen belast met het schouwen van de distilleer ketels en helmen in de branderijen en distilleer derijen, ieder a f 200. Zoolang er branderijen en distilleerderijen be staan zullen deskundigen noodig blijven; terwijl niet vergeten mag worden, dat de titularissen een vaste aanstelling en bij opheffing hunner functie dus aanspraak op wachtgeld hebben. Volgnummer 117. Belooning voor den deskun dige belast met het schouwen van de spoeling- bakken en de stutten en rollagen der distilleer ketels in de branderijen en distilleerderijen, benevens van de bedekking der onderbakken. Ook hier geldt het, dat, zoolang er branderyen en distilleerderijen zijn, de diensten van een des kundige als hier bedoeld, niet gemist kunnen worden. Volgnummer 120. Onderhoud van brandweer kazernen en brandspuithuizen. Er zijn nog zes handspuiten van welke er vier verkocht kunnen worden. Volgnummer 123. Kosten van de bouwpolitie. Naar aanleiding van de gemaakte opmerking mogen wij er op wijzen, dat een nieuwe kracht tegen 1 Augustus was aangesteld, die evenwel door de mobilisatie nog niet in functie kon treden. De woning in het afdeelingsverslag bedoeld is oppervlakkig onderzocht. De muur teekent geen verzakking en zonder «enige aanwijzing in den toestand van het ge bouw zelf meenen wij niet tot een opbreken van vloeren te kunnen overgaan. Volgnummer 131. Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke gebouwen voor den openbaren dienst bestemd niet in andere hoofdstukken be de wettige regelingen voor de bovenbedoelde overbrenging zullen zyn getroffen, Postdiftfslal? Uit een spoor wegposL ijtuig is tusschen 's Hertogenbosch en Krabbendijke den 9en October vermist een aangeteekende brief met een aangegeven geldswaarde van f 1267.50 be stemd voor de Gemeente Krabbendijke, inhoudende een biljet van f1000.-, een van f200.— een van 40 en een van f25, en een zilverbon van f550. grepen. De ramen in den toren stemmen zoo weinig overeen met de architectuur van het gebouw dat het geen aanbeveling verdient ze in een sprekende kleur te verven. Er is met voordacht een kleur gekozen die ze zoo min mogelijk doet uitkomen (Wordt vervolgd) BREDA, 23 October. In den nacht van Woens op Donderdag trokken de laatste bezettingstroepen uit Antwerpen weg. Ook de omgeving van stad en forten zijn verlaten. Gedurig komen gewon den te Antwerpen aan. Donderdagmorgen wap perde op de Lieve Vrouwetoren en het Stadhuis de Belgische vlag. Een Duitsch officier die er op gewezen werd antwoordde dat zij zicht thans wel met andere dingen bezig te houden hadden DEN HAAG, 23 October. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram omtrent de onlusten in de landstreek Mamasa der afdee- ling Mandar van het gouvernement Celebes en onderhoorigheden is de versterking in Paladang genomen. Daarbij worden negen militairen bene den raDg van officier gewond, w.o. een inlandsch corporaal zwaar en een Europeesch fuselier licht werden gewond. LONDEN, 23 October.- Volglens' een telegram uit Venetië aan de „Evening: New's" hebben twee Haüaansche ojorloglsischepen te Valona troepen ont scheept Te Licce staat een regiment infanterie gereed naar Valona te vertrekken. l,e telefoni sche gemeenschap met Rome en de overige dee lt n van Italië is verbroken cm te beletten dat deze ^maatregelen ruchtbaarheid kr ijgen. LONDEN, 23 October, Volgens: telegrammen uit Peking is thans het Japansehe belegeringsgeschut vioior Tsingjtau in stelling, gebracht en kan elk ©ogenblik de algemeene aanval op Tsingtau ver wacht worden. KEULEN, 23 October, In verband met de be zetting van Valona door Italiaansche troepen merkt de „Kölnisiche Zeitungi" op dat hoewol er geen bindende overeenkomst dienaangaande be staat, men toch mag: aannemen dat deze aange legenheid tusschen de beide Kabinetten te Wce- nen en Rotoie is besproken en dat men te Wee nen tegen de handelwijze van Italië geen bezwaar heeft. 1 TURIJN, 23 October. De „Stampa" bevestigt de bezetting; van Valona door de Italianen. Ministercrisis. Naar wy vernemen heeft de heer Bertling een aanvraag om ontslag uit zijn betrekking als mi nister van financiën aan H. M. de Koningin aan geboden. Men acht het in 's lands belang, dat in de buitengewone toestand, waarin ons land ver keert, iemand met groote parlementaire ervaring als minister van financiën zou kunnen optreden. Naar wij vernemen is het de bedoeling, dat minister Treub overgaat naar de afdeeling finan ciën. De afdeeling arbeidersverzekering zou onder het ministerie van financiën worden ondergebracht en de uitvoering der Beurswet aan den minister van financiën worden opgedragen. Minister Treub zal het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel ad interim blyven waarnemen, totdat Gedwongen leening. Di. Kuyper schrijft in de „Standaard" AD uit de lucht kwam het bericht vallen, oaf wc een leening' krijgen' van' tweehonderd en vijftig millioen, en dat aan neze leening; het karakter zal worden gegeven van gedwongen deelneming. Daaronder z,ou dan te verstaan zijn, Jat een iegelijk, van wiens' kas de regeering genoegzaam afwist, om te constateeren, dat er een vermogen in lag van zeg boven de f 10,000, van overheids wege verplicht zou worden, naar verhouding' van het bedrag1 van zijn vermogen, oiblijgaliën of aan deden in deze leening té nemen. Het karakter van dwang' zou dan aan deze leening: gegteven worden, om ie voorkomen le. dal anders de leening' allicht niet aanstonds gje- heel geplaatst werd, en 2e om te verhoeden, dat de prijs, ervoor geboden, fe laag liep. Niet alleen, dat dus de leening1 gedwongen zou zin. maar ook de koers zou in handen van do regeering moeten blijven bij de inschrijvingen Pi? ziet er niet aantrekkelijk uit. Doch Neder land heeft 't. immers' in zijn macht, dit omweder af te leiden. En dit zal o,ok wel. Ons volk kan zeer wel deze 250 milliojen vrijwillig nemen. Dat zen gelijk staan met 1/10 van vijf milliard francs. En in Duitschland is noigi pas vrijwillig zelfs vooi bijna vijf milliard mark aangeboden, terwijl ciize bevolking1 ongeveer 1/10 is van die van Duitschland. Natuurlijk kan 't voor zeer groote kapitalen een heele hap uit de taart zijn, maar zonder klappen komt thans niemand er af. Eu wat men in een Staatsleening' neemt, biedt alle kans later toch weer gezond kapitaal te worden, zoo- dr.t zelfs elk denkbeeld van schade of verlies len slotte nog! geheel kon wegvallen. Alleen renten en aflossing' zullen natuurlijk bij 't budget bijkomen, en hiermede zal :1e minister van Financiën moeite krijgen. Het zal op tien mP'ioen aan rente komen te staan, buiten en behalve de aflossing'. De vraag is nu maar, lroe deze rente plus aflossing zal te vinden zijn. De verrassingen, die nog komen konden, blij- ren spannen. We weten vooruit, dat er ook dan weer moet ingehakt en dat ook dat inhakken niet rnalsch zal zijn. En toch zit er niet anders op, dan de schou ders er onder te zetten. Zelfs veel klagen er over zou beneden onze waardigheid als natie zijn. Z. D. H. Mgr. Hopmans. Z D H. Mgr. Hopmans, Bisschop van Breda, ritving naar de „Msb." verneemt gisteren den officieelen benoemingsbrief uit Rome. Heden vertrekt Monseigneur naar' Utrecht ter eedsaflegging hij Z. D< H. den Aartsbisschop en ter vaststelling! van den datum der Wijding. Geboren: 21 Oct. Geerdina Hendriks, d. v. W. F. de Vries en A. Brand, Gasstraat. Elsje, d.v. C. v. d. Pas en A. Bleiksloot, Mariastraat. Ondertrouwd: 22 Oct. C. Nijs, 21 i., en A. Koens, 20 j. T. P. v. d. Lingen, 23 jen M. v. d. Lugt, 25 j, Gehuwd: 22 Oct. H. A. J. van EmdeD, 26 J., en M. H. Fredriks, 27 j. Overleden: 20 Oct. Jacoba Wilhelmina Maria van GiezeD, oud 8 j. en 9 mnd., OostsiDgel. BEDRS VAN SCHIEDAM, 23 Oct. 1914. Moutwya. Officieele noteering vu de Commizafa ilt Kamer vu Koophandel voor da Bent*. 20 Oct. f ïoy, 21 Oct. f 19tf 22 Oct. f 49i/j 23 Oct. f 19.y,' f 19.Va f23y8 f 25'/4 f 190 pet HectoÜfeat ronder Rut w zonder belasting, Namest it Commlttie eoot ie Solcerbtgs B. I, I, WITTKAMEE, Bond ran Dlstilklconu 22 Oct. 23 Oct. Moutwijn:f 49}/2 Jenever:f 23y^ Amsterdamsche proef.: f 25'/4 Spoeling:f 1.90 Stemming op heden geen handel. Sgüritan, 22 Oct. 23 Oct. fl7'/4 a f 17y, f 17- af 17i/4 f 15— aff 15- U_._ f 8i/, a f 8s/4 f 8i/a a f 83/4 Stamming op heden: prysh. NEW-YORK Mais: Western loco. 21 Oct. 83»/420 Oct. 823/4. CHICAGO Mais Oct. Dec. Mei Juli 21 Oct. - 69 71 s/4 20 Oct. 67s/8 70Y, Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus @14141,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3