Dagblad voor Schiedam cm Omstreken. f f nnbö Ter,ies f 1 c lOÜZCJlö EERSTE BLAD. De Oorlog. De Dépêchen-roof. Gratis Ongevallenverzekering 37ate J aanjaag, Zaterdag 24 October 1914 No. 11062 oTereeaiomstlÊ op 4e polis YerieMe Yoorvaarlen. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef, 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt bij levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de bij verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene 1 U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. De positie schijnt in België voor de Duitschers niet gunstig. Volgens betrouwbare berichten verlaten de Duitschers Antwerpen. De echtgenooten van Duit sche' officieren te Brussel nebben aanzegging ge kregen, Brussel üinnen 48 uur te verlaten. Het Fransche communiqué luidt: Op onzen linkervleugel hebben de zeer be langrijke Duitsche troepen, wier aanwezigheid gisteren werd gemeld, de hevige aanvallen voort gezet in de streek tusschen de zee en het kanaal van La Bassee. In het algemeen hebben de troe pen der geallieerden hun posities gehandhaafd, op sommige punten wijkende, op andere pun ten vooruitgaande. De vijiand toont ook bijzon dere activiteit in de omstreken van jkrras en bij de Somme. Wij hebben daar ten Noorden van Rosière in Santerre vorderingen gemaakt. Wij hadden eenige gedeeltelijke successen in de om streken van Verdun en Pont-a-Mousson. In het kort samengevat schijnt de vijand over het grootste deel van het front en met name tusschen de noordzee en de Oise nieuwe pogin gen (om door te breken) in het werk te stel len, daarbij gebruik makende van legerkorpsen van nieuwe formatie, samengesteld uit soldaten, 'die pas zijln afgericht, deel zeer jonge, deels reeds op leeftijd zijnde manschappen en met ka ders vrijlwel van overal afgenomen. Van hel; Oostelijk, oorlogsterrein wordt gem ut van rransche zijde: Ten Zuiden van de Pilica (een zijrivier van de Weichsel) staan de Duitschers nog1 aan de Reiehse], behalve op de lijn Ïvang'opod-Kozie- ufce, welke plaatsen zij verlaten hebben, ver volgd door de Kussen. Alle pogingen der Oostenrijkers om de San ten Noorden van Jareslau over te hekken, werden afgeslagen en de Russen zijn in deze streek tot het offensief! overgegaan. Ce' Duitsche generale staf deelt mede: In het Oosten zijn de Russische1 aanvallen in de streek ten Westen van Augustovo terug- gr-.dagen. Verscheidene machinegeweren «rerden daarbij buitgemaakt. Van het Zuid-Oostelijk öorloasf'oonee! zijn nog geer. definitieve berichten ingekomen. BELGIë. De universiteit van Leuven naar Cambridge. De »Tijd." verneemt van een bijzonderen corres pondent uit Londen Reeds kort na de verwoesting der boekerij en vele gebouwen van Leuven had het bestuur der hoogeschool van Leuven aan Z. Em. kardinaal 2) Den volgenden dag was de gansche stad Lime rick in beweging wegens den stoutmoedigen dè- pechenroof. Bij hoopen gingen de menschen naar den gevreesden eik, aan alle kanten werd de om trek doorzocht, maar ook niet het geringste spoor was van den roover te ontdekken, zelfs de koerier kon geen nadere inlichtingen geven. Met dat al Werd het vonnis van den krijgsraad over William Patrick zoolang verschoven, totdat een nieuw be- vel van den koning was aangekomen. In dien tusschentijd kon Patrick's vader misschien ver nietiging van het vonnis verwerven. Intusschen had Jane verlof gekregen, haar vader ju de gevangenis te bedienen. Geen oogenblik ver- llet zij hem en aanhoudend trachtte zij hem te troosten en op te beuren. Reeds waren veertien Mercier en Mgr. Ladeuze met evenveel kieschheid als edelmoedigheid aangeboden, de cur|ussen der Leuvensche universiteit voor het naaste schooljaar te doen houden te Cambridge. Niet enkel zouden aldaar gemeente- en hoogeschool-gebouwen voor dit doel kosteloos worden beschikbaar gesteld, maar ook zouden de Belgische hoogleeraren en studenten in overleg met de curatoren en den Senaat der hoogeschool van Cambridge, geregeld gebruik kunnen maken van de aanwezige labora toria, de bibliotheken en al de universitaire hulp middelen. Aanvankelijk aarzelden de Belgische overheden op dit voorstel in te gaan, daar het ongelooflijke moeilijkheden verwekte. Ook wilde men nog eenige weken den toestand aanzien, daarbij met de mo gelijkheid rekenende, dat eerlang wellicht de oorlog zou geëindigd zijD, en rustiger toestanden de heropening van de hoogeschool te Leuven zou den veroorloven. Thans heeft de Kardinaal, Aartsbisschop van Mechelen, in overleg met de universitaire overhe den te Leuven besloten, om de voornaamste cur sussen (uiet alle) te Cambridge in te richten. De Leuvensche hoogleeraren zullen te Cambridge hun voorlezingen houden tot bij tijd en wijle rustiger toestanden in Europa intreden. Velen verblijven op het oogenblik in het gastvrije Holland, maar maken reeds aanstalten zich te vervoegen bij hun ambtgenoten, die het Kanaal overstaken en te Cambridge het werk der wetenschapen des geloofs zullen voortzetten, dat zij te Leuven begonnen hadden. Ia verband met bovenstaand telegram van onzen correspondent in Londen, seint ons dr. J. P. Arendzen, doctor in de godgeleerdheid en magister artium der universiteit van Cambridge In een schrijven, aan de Akademische Overheid der Universiteit van Cambridge gericht, laat prof. Van den Ven weten, dat de Kardinaal-Aartsbis schop van Mechelen en de rector der Katholieke Universiteit van Leuven besloten hebben, aan de edelmoedige uitnoodiging van Cambridge gevolg te geven en de leergangen van Leuven, voorloo- pig, in zoover het mogelijk is, te Cambridge in te richten. De hoogleeraren van Leuven worden ver zocht, zich in den kortst mogelijken tijd naar Cambridge te begeven, alwaar hun de gulste gast vrijheid wacht. ENGELAND. De s 1 u i t i n g van de N o. o rdze e. De Berlijn si: he correspondent van de Pester- Lloyd bespreekt het Engelsche plan tot versper ring van de Noordzee en van de blokkade der kust van af Calais tot Bergen toe. Hij schrijft: De Engelschen doen net alsof zij1 tot dusver zoo waar in staat geweest zijn om een effectieve blokkade, minstens toch van de Duitsche kust, uil: te voeren. Dat is, naar bekend» is, niet waar. De neutrale scheepvaart naar de Duitsche kust is metterdaad, hoezeer van de Engelschen een strenge inachtneming van de voorschriften van het volkenrecht in geen enkel opzicht te ver wachten is, op geenerlei wijze beperkt, omdat de (piffectieve blokkade tot nu toe nog niet is ten uitvoer gelegd kunnen worden. Ongetwijfeld behoedden zich de neutrale Staten tegen de uit oefening van zeeroof door het fiere Albion, door hun schepen door de Noordzee te laten varen. dagen verloopen en de graaf begon hoop te vatten Daar gipg op eens het gerucht, dat het verzoek om gratie van den kanselier door Oranje was af gewezen en dat hij ten tweede male het dood vonnis onderteekend hadden voigenden dag zou de koerier met het doodvohnis te Limerick°zijn. Gods wil geschiedde, sprak de gevangene, toen hjj die treurige boodschapook voor Jane was dit bericht een zware slag, maar zij gaf hare hoop niet op. Neen vader, zeide zij, gij moogt nog niet sterven. Het werd avond, de maan wierp door donkere wolken 'n bleek licht over de kale heide en geen geluid stoorde de doodsche stilte. Daar stormt een ruiter met lossen teugel over de eindelooze vlakte 'tis de koninklijke renbode. Angstig ziet hij rond en in zijn rechterhand houdt hij een geladen pis tool. Bij het voorbijrijden van een groot rotsblok klinkt eensklaps een pistoolschotzijn paard schrikt en steigert en in 't wilde geeft de koerier vuur. Opnieuw knalt een schot en het paard stort ver wond ter aarde, zijn berijder medesleepend in zijn val. Op hetzelfde oogenblik zet de roover hem zijn knie op de borst. «Geef uw wapens af 1" beval hij. De bode gehoorzaamdevervolgens nam Derhalve zal de geheele wereld er groote voldoe ning over gevoelen, dat het positie nemen va,n T^ngeland tegen de vrijheid van het privaat eigen dom op zee, zich thans tegen de zeeroovers zelf keert. De Duitsche kruiser „Emden" volgt sedert we ken in den Indischen Oceaan de voorschriften op van de Engelsche wijze van doen en dé Engelsche handel ziet zich thans gedwongen te ervaren, wat het zeggen wil, wanneer een volk, dat er altijid prat op ging aan de spits der bescha ving te staan, met name onder de zeevarende vol ken, zich niet schijnt te kunnen ontdoen van praktijken aan de 16e en 17e eeuw ontleend. Over het voorstel tot sluiting der Noordzee, zooals de marine.medewerker van de „Times" hot aanbeveelt, zegt de „N. Ct." dat dit gelijk zou staan met een absolute blokkade van de Nederlandsche kust dat is met een oorlogsdaad tegen Nederland. Er is geen enkele reden meent het blad om te veronderstellen, dat zoo iets bij de Engelsche regeering in overweging zou zijln. De het „volkomen binnen de rechten van oor logvoerenden zou vallen water-oppervlakten waarin oorlogs-operatiën worden uitgevoerd geheel en al voor de neutrale scheepvaart af te sluiten," is een mededeeling van den medewer ker, die buiten eenig verband staat met de slui ting van een open zee als de Noordzee voor de scheepvaart der neutralen. Het beginsel van de vrijheid der open zee (TTuig's de Groot Mare liberum), sinds eeuwen ia het volkenrecht erkend, is thans een uni- v.erSteele regtel; geen enkele slaat kan zich huptoiriale zeggenschap aanmatigen over doe len der open zee. En zoo zou dus wat de medewerker van de „Times" aanbeveelt (en wat vcorloopig gelukkig nog voor zijn persoonlijke verantwoording is ge bleven) een flagrante rechtsscfcending zijn, waaraan de Engelsche Regeering zich zekei4 niet zal bezondigen. Engelsche troepen transporten. Geweldige transportvloten vormen, naar de „Voss. Zeit." uit Stockholm verneemt, sinds een week bijna een aaneengesloten brug over het Kanaal tusschen Ramsgate, Dover en Folkestone van de Engelsche kust en Calais met Boulogne aan de Fransche kust. Men berekent, dat een Britsch corps van meer dan 200.000 man bin nen weinige dagen op .Franschen bodem staan zal. De Engelsche pers verklaart, dat het voor En geland gaat om een strijd op leven en dood, ten einde de verwezenlijking der Duitsche plannen te beletten, welke zich, achter de wanhopige po gingen om zich aan het Kanaal vast te zetten, verbergen. De commandant van Dover heeft aan de bui- tenalndsche vluchtelingen gelast, de stad binnen een week te verlaten. Verloren schepen, De volgende schepen zijn, naa:" de Engelsche bladen melden, door de Emden" buitgemaakt: Ee „Benmoihr" v,an 4806 tons„Buresk" van 4350 tons; „Chilkana" van 5140 tons; „City of Winchester" van 6800 tons; „Lian Grant" de roover de dépêches in beslag, sprong op een paard, dat achter het rotsblok gezadeld stond en ijlde over de vlakte. Nog meer dan den eersten keer was de be volking van Limerick in opschudding; maar de volksgeest sprak zich gunstig uit voor William Patrick, zelfs was er reeds een samenzwering op touw gezet om de terechtstelling te verhinderen. Met aandoening vernam de gevangene, dat zijn doodvonnis weer veertien dagen was uitgesteld. Weenend omhelsde hij zijn dochter en zeide Waarlijk, hier is Gods vinger merkbaar". Opnieuw herhaalde Patrick's vader zijn verzoek bij den kanselier. Na lang aanhouden gaf Willem van Oranje gehoor aan zijn smeekingen ten derde male zou hij niet het zelfde doodvonnis onder teekenen en weldra werd het bekend, dat graaf William Patrick in vrijheid zou worden gesteld. Ongehinderd kwam de koerier met dat bericht te Limerick aan. In stilte verliet William Patrick met zijn vader de gevangenis en begaf zich naar het kasteel van Fenny Moor, waar hij door al zijne lieden met stormachtige vreugde werd begroet. Ook zijn fa milie en zijn betrekkingen wachtten hem op, om van 3948 tons; „Clan Mathoson" van 4775 tons; ..Diplomat" van 76L5 tons; „Exfo d" van 4542 Ens; „Indus" van 3871 tons; „Kabinga" van 1657 tons; „Killin" van 3544 tons; „King Lud" »Tan 3650 tons; „Lovat" van 6102 tons, „Pon- rabbel" van 473 tons; „Pontoropos" van 4049 tors; „Riberia" van 4147 tons; „St. Egbert" vie 5596 tons; „Trabboeh" van 4014 tons; „Trui- las" van 7562 tons en ,Tymeric" van 3314 tons. Pe meeste dezer schepen zijn iot zinken ge- br.cht. Slechts een drietal: ae „Kubinga de „Pertoropus" en de „St. Egbert" werden wéVier loceeüaten. DUITSCHLAND. Duitsche 52 c. M. mortieren. Nauwelijks is de wereldeeuigszins bekomen van de verrassing, door het ten tooneele verschijnen der geweldige «Brummer" de 42 c.M. mortieren te weeggebracht, of opnieuw dringt een bericht tot ons door, dat dra nog een geweldiger, nog reus achtiger vernielingswerktuig door Duitschland in den strijd zal worden gevoerd. Van twee verschillende, zeer betrouwbare zijden, bereikt ons uit Duitschland het gerucht, waar van het ons evenwel nog niet gelukte bevestiging te verkrijgen dat gedurende eenige dagen op de schietbanen van de firma Krupp, bij Mep pen, even over de Nederlandsche grens, schiet proeven waren genomen met mortieren van 52 c.M. kaliber. Deze vreesel.ijke, monsterachtige schiettuigen zouden hunne enorme projectielen wegslingeren over een afstand van 40 K M. en bestemd zjjn voor de onneembaar genoemde gordelvestieg Belfort te worden opgesteld. Het inschieten had reeds Hoewel de afmetingen aan het fabelachtige grenzen, kan de mogelijkheid echter niet worden betwijfeld, waar ook de tot nu toe onovertroffen 42 c M. motieren meesterwerken van juistheid en zuivere techniek bleken te zijn. (O. N.) OOSTENRIJK-HON G ARI JE. De Oostenrijksch-Hongaarsche legatie deelt ons het volgende mede: Een deel van de buitenlandsche pers verspreidt in den laatsten tijd berichten van de gewaande, verliezen, die de cholera door de Russische en Servische troepen daar gebracht in Galicië aan richt. Deze berichten vermelden zelfs, dat de genoemde plaag tien duizend slachtoffers eischte. Teneinde verspreiding van deze berichten te voor komen is de Oostenrijksch-Hongaarsche legatie gemachtigd de officieele bulletin over de cho lera die het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Weenen aan de regeering krachtens de inter nationale conventie voor de gezondheid verspreid, te publiceeren. Het laatste van deze bulletins constateert dat op 12 October elf gevallen van cholera in geheel O Oostenrijk en 35 in Honga rije voorkwamen. PORTUGAL. Naar de Weensche „Post" weet te melden, heeft Portugal op het laatste oogenblik, met het co e op zijn eigen binnenlandsche moeilijkheden besloten, neutraal te blijven. dien dag feestelijk te vieren. Toen hy allen har telijk had gegroet en zijn dankbaarheid voor hunne gehechtheid had betuigt, trad zijn dochter Jane op hem toe en reikte hem een pakket over. Ziedaar, vader, zeide zij, lees dit, maar werp het dan aanstonds in het vuur. De graaf opende het pakket, en zag den inhoud er van na. Dan duizelde het hem voor de oogen hij verbleekte en had moeite zich overeind te houden hij had zijn doodvonnissen in handen. Goede Hemel riep hij uit, Jane, hoe komt gij daaraan Zijn dochter zweeg en al zijn vragen bleven onbeantwoord. Maar toen 's avonds vaderen dochter alleen door de lanen van het park wandelden en de graaf wilde weten, hoe die dépêches in haar bezit waren gekomen, toen moest Jane het bekennen dat zij zelf de dader geweest was en in vervoering drukte de graaf zijn kind aan het hart en riep uit »Gij, de dépêchenroover I Nu is mij het geredde leven dubbel dierbaar". ■a f on -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1