Verspreide berichten. Binnenland. 8tads* en Gewestelijk .Nieuw». doe°' I C I: I l! I Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Reuter seint uit Las Palmas: Het Duitsche stoomschip Crefeld is te Teneriffe aangekomen met de bemanningen van dertien Engelsche stoomschepen, die in den Atlantischen Oceaan door den Duitschen kruiser Karlsruhe in den grond waren geboord. De schepen hadden een gezamenlijken inhoud van ongeveer 60.000 ton. Sinds het begin van den oorlog heeft Enge land tien en Duitschland zeventien oorlogsschepen verloren. Engeland verloor voorts éen hulpkruiser („Ocea nic 17.27-1 ton), Dutischland vijf hulpk.uisers, waa.onder de mijnenlegger ..Königin Luise" (10 785 ton). Rusland verloor den pantserkruiser „Pullada" ('000 ton), Oostenrijk den kleinen kruiser „Zen- la' (2300 ton) en vermoedelijk een paar kleir.e tu'pedobooten, en ten slotte liep van .Tapan do oude kruiser „Takatschido" 13700 ton) op een mijn of werd getorpedeerd. Ee „Pallade" werd dooi een onderzeeboot vernield, de „Zenta" door geschutvuur. Een Nederlandsch schip in den grond geboord. Reuter seint uit Londen dd. gisteren: Volgens een Lloyds-bericht behoort onder de schepen, welke door de (Duitsche) Karlsruhe" tot zinken werden gebracht, ook het Nederland- sche stoomschip „Maria" bestemd voor Belfast, komende van Portland, Oregon (Amerika), met 23 °00 quarters tarwe. enkele der vluchtelingen bereid, de terugreis mede te aanvaarden. Graanaankoop. Ingevolge een ministerjeele aanschrijving; behoe ven de voor de regeering in IJ- en Haarlemmer lit-dcpolder gekochte 950 H.L tarwe niet gele verd te worden, wegens voldoenden aanvoer uit het buitenland. 1 c koop kan desverlangd ongedaan worden ge (N. Cl.) Belgische vluchtelingen. Hei Vad." verneemt, dat de Fransche en En- gelsctie regeermg weldra een belangrijk deel van de zorg voor de Belgische vluchtelingen van ons zullen overnemen. Het voornemen bestaat om Fransche schepen ter beschikking van vluchtelin gen te stellen, ten einde daarmede uit ons land te worden overgebracht naar plaatsen in Frank rijk en Engeland, waar voor hen vanwege de re geermg van die Janden zal werden gezorgd. De (Jennaie commissie voor de Belgische uitge- wekcueu deelt ons mede, dat door den burge meester van een der gemeenten is ons land aan den burgemeester van Antwerpen telegrafisch is gevraagd, of gevluchte Antwerpsche ambtenaren, werkzaam in gemeentebedrijven, trambedrijven, scdeepummerwerven enz. dadelijk hun positie her krijgen. Hierop is het volgende antwoord gekomen «Het is in het belang der gemeenteambtenaren oamiddelijk terng te komen. Hoe langer weg blijven, hoe minder kans in dienst te komen. DE VOS, burgemeester". Dr. B. de Brujjn. -j- Met gevoelens van diep leedwezen zal door velen de tijding vernomen zijn, van het overlijden «ui onzen sympathieken stadgenoot di. B. de Bruvn. Dertig jaren oefende dr. de Bruyn in Schiedam zijn praktijk uit. Bij de reorganisatie van het Staus-Zickenhuis weid hij benoemd tot directeur en maakte zich ook in die functie zeer verdienstelijk. Tweemaal werd dr. de Bruyn gekozen tot lid van den gemeenteraad, doch bleof telkens slechts ko'ten tijd in dat collége. Lange jaren zat Lr. de Bruyn in Je onderwijs commissie zoowel in die van het lager als van riet middelbaar en hooger onderwijs. Er. de Bruyn, die steeds gereed stond voor zijn jaliënten, en door hen dan ook op de handen fee1 ragen werd, droeg om gezondi.eidsreddeuen zin praktijk over aan zijn zoon. AI speet het velen, dat dr*. de Bruyn zich uit de praktijk ging terugtrekken, men had hem toch gaarne, een langen lijd van rust toegewenscht na zijn rusteloozen arbeid. Het heeft niet zoo mogen zijn, hij is van ons h-.-engegaan, maar zijn herinnering zal by ons blij ven voortleven. Belgische vluchtelingen. Heden-morgen bracht de hggr Pelemans, 'die naar Antwerpen is geweest om zich op de hoog te te stelten van den toestand, in den Öfiïcieren- tuin verslag uit van zijn reis. Uitvoerig deelde de heer Pelemans mede welke gebouwen en welke straten schade Jiadden ge leden door het bombardement. Ee heer Pelemans heeft veider kunnen waar nemen, dat Antwerpen weer zijn gewone aan zien gaat hernemen. De menschen, die hij' sprak zagen er voor het meerendeel opgewekt uit en zelfs waren er, die aan den lieer Pelemans had den verklaard, dat als zij geweten hadden, dat het niet erger zou worden, zij er niet aan ge dacht zouden hebben te vluchten. De menschen waren allen blij! weer thuis te zijn. Spr. had zich verwonderd, dat reeds zoovelen terug waren. Hij kan met alle gerustheid de Antwerpena ren aanbevelen terug te gaan. Voor metselaars en stucadoors is er veel werk op het oogenblik. Het leven in Antwerpen is niet veel duurder ge worden. Spr. heeft gehoord, dat lucifers en pe troleum in prijs zijn gestegen. Dan dient jog gemeld, dat iedereen om 9 uur Duitsche tjjd thuis moet zijn. Na dien tijd mag niemand zich' meer op straat begeven. Er loopen veel Duit sche soldaten door de straten, doch zij doen niemand kwaad. Voorts wordt iedereen gewaar schuwd het water voor het gebruik te koken. De filters van de waterleiding zij'n vernietigd, zoodat het niet raadzaam is ongekookt water te drinken. De mannen van 1845 jaar zijn even veilig als. de vrouwen en andere mannen. De heer Pelemans heeft de verzekering van de burgerlijke zoowel als van de militaire autoriteiten, dat niemand zal gedrongen worden dienst te doen of naar Duitschland zal worden gezonden. Wat betreft de spoorwegmannen, deze zijn nog niet tot te rugkeer besloten. Wat betreft de toekomst van Antwerpen, Spr. geloofde, dat wanneer de Duitschers teruggewor pen zouden worden, toch niet meer behoeft to worden gevreesd voor een bombardement van de stad. Om bet bezit van de forten zal misschien worden gestreden en al zouden er in Antwerpen straatgevechten plaats hebben, daar hebben wij! ons niet mede te bemoeien zegt spr., dat is het werk der soldaten, wij zullen die gevechten aan- houren van uit onze kelders. Spr. bleek overigens zeer optimistisch gestemd te zijn wat betreft het succes van het voortrukken der fcondgenooten. De wensch zal wel de vader zjn geweest van de gedachte, en al verklaarde de heer Pelemahs ten stelligste, dat Maubeuge reeus was hernomen door de Geallieerden, dat de Duitschers waren teruggedreven tot Rouste- raere, dat do Geallieerden thans nog ztvaarder geschut hadden aangevoerd, dan de 42 c.M. der Euitschera, we zullen met het aannemen van deze geruchten maar wachten tot het ons van andere zijde wordt gemeld. De hoofdzaak isi, dat de heer Pélemans de toestand te Antwerpen heeft gezien. Wanneer hij dan ook na persoonlijk onderzoek tot zijn lc-lgeno-oten zegt, keert terug, dan kunnen wij gerest aannemen, dat de gelegenheid thans gun- srig is voor den terugkeer. Ee heer Pelemans merkte terecht .tip, dat wel niet allen onmiddellijk werk zouden vinden, maar ook in Holland zijn vele werkloozen. De heer Melchers dankte den heer Pelemans voor zijin uiteenzetting. Schoolopziener. Bij Kon. besluit van 22 dezer is met ingang van 1 Eecember herbenoemd tot schoolopziener in het arrondissement Rotterdam IV, de heer J H van Westendorp J.Dzn., van hier «miié Belgische vluchtelingen. u I. - u zijcj uaar Aut wei pen vertrokken mevr. v d. ,>cinik, zusier v. d. Stad met nog feu-ge siadüeiiooteo, om zich te overtuigen 10 hoeven e het raadzaam kan zyn bij de hier ver toevende vluchtelingen aan te dringeD naar huo woonsteden terug te keeren. Een Belgisch onder wijzer, de administrateur van het azyl aan de Noord vest vergezelt hen. Bij navraag bleek geen R. K. Middenstandsvereeniging «De Hanze". Langzaam aan kwamen Donderdagavond de belangstellenden afzetten tot bywoning van de buitengewone vergadering, uitgeschreven door de afdeeling Schiedam van «De Hanze" Om half negen kon de voorzitter eindelijk overgaan tot opening van de vergadering om na een kort woord van inleiding het woord te geven aan den weleerw. heer J. G. Jansen uit Amsterdam. Het was niet te verwonderen, dat de eerw. spr. zijn teleurstelling uitte, dat in Schiedam slechts zoo weinig middenstanders naar deze ver gadering waren opgekomen. De opkomst was slecht. De rede van kapelaan Jansen was waarlijk een grooter gehoor waardig geweest. De leerrijke rede waarin de eerw. spreker nog eens vertelde wat reeds honderden en duizenden malen tot de middenstanders is gezegd, maar wat helaas, velen onder hen nog zoo weinig beseffen, werd met belangstelling aangehoord. Spr. betoogde eerst de noodzakelijkheid voor het behoud van den middenstand en weerlegde de bewering, dat deze stand gedoemd zou zjjn te verdwijnen. Maar wil de middenstand blijven bestaan, dan moet hij ook zijn een stand, die zich onmisbaar maakt voor de samenleving. Dan moeten de middenstanders berekend zijn voor hun taak. De middenstand wordt bedreigd eenerzijds door het groot kapitaal aan den anderen kant door de arbeiderscooperatie. Maar deze machten kunnen den middenstand niet doen verdwijnen, wanneer de middenstan ders allen vast aaneengesloten staan. Een eerste vereischte voor het behoud van den middenstand ,vis de organisatie. Vereenigen den middenstanders zich niet, dan is de stand ten ondergang gedoemd, niet door den druk van het grootkapitaal, noch door de concurrentie van de arbeiderscooperatie maar door eigen laksheid en gebrek aan onderling vertrouwen. De middenstander moppert graag, en vaak wordt de klacht gehoord, dat staat en gemeente alias doen voor den werkman, maar den midden stander vergeten. Spr. haalt een reeks van zaken aan, waarin staat en gemeente den middenstander kunnen helpen, maar eerst moet de middenstan der zich die hulp waardig maken. Een krachtige middenstandsorganisatie, flinke vakvereenigingen als onderafdeelingen daarvan, dat is de weg, die den middenstander leidt naar welvaart. Cursussen in warenkennis en boekhouden, pa troonsleergangen zijn zoo noodzakelijk. Maar zij kunnen er niet komen wanneer er niet een krachtige organisatie is. De middenstanders moeten ook gebruik maken van de coöperatie om bun positie te versterken. De middenstanders hebben zich verzet tegen coö peratie, nog zijn er velen, die middenstandscoöpe ratie voor onmogelijk houden, maar de praktijk heeft reeds lang bewezen, dat middenstandreoöpe ratie niet alleen mogelyk maar zelfs noodzakelijk is. Dit alles is echter niet te bereiken zonder een krachtige vereeniging. De middenstanders moeten leeren elkander te beschouwen als collega's en niet als concurrenten. Is vereenigen noodzakelijk, niet minder nood zakelijk is het dat de organisatie zij gegrondvest op katholieken grondslag. De geestelijke overheid heeft altijd aangedrongen op katholieke organisatie voor den middenstand, heeft steeds gewaarschuwd voor de gevaren van de zoogenaamde neutrale organisatie. En de prak tijk heeft haar in het gelyk gesteld. Spr. wil enkel memoreeren de tariefwethetze, die gevoerd js in de neutrale middenstandsvereenigingen en de gevolgen van dien voor het rechtsche bewind. De samenwerking zegt spr. kan veel beter ver- kregen worden door twee naast elkander wer kende vereenigingen. Wanneer er ln de neu trale vereeniging, waarvan katholieken lid zijn een kwestie wordt besproken, of de houding van de vereeniging in een of anderezaak moet worden bepaald en dit zou geschieden op eén wijze waar mede de katholieken zich niet kunnen vereenigen, wat zal dan geschieden Door meerderheid van stemmen zal besloten worden tegen den zin der katholieken als leden van de organisasie zullen zij dan moeten mede werken aan maatregelen, die zij als katholiek niet kunnen goedkeuren. Staan echter twee ver eenigingen naast elkaar, dan is van dwang geen sprake meer en dan zal de nentrale vereenigiDg wel degelijk rekening moeten houden met de katholieke organisatie. Zoo komt dan het fede ratief samenwerken den geheelen middenstand ten goede. Spr. wijst nog even op een resultaat dat reeds door de samenwerking der R. K. middenstanders is verkregen, nl. de centrale credietbank. Spr. wekt nog de leden op toe te treden tot en anderen te bewegen lid te worden van het Uitkee ring Bij Overlijden-fonds. Spr. hoopt, dat zijn woorden alle aanwezigen mogen hebben opgewekt ijverige propagandisten te worden voor de R. K. Idenstandsorganisatie, dan verwacht spr. als hij nogmaals voor de afdeeling Schiedam zal komen spreken, een flinke groote en krachtige Hanze- afdeeling aan te treffen. De Voorzitter dankte den Eerw. spreker en verleende het woord aan den heer Perquin, secre taris van de coöperatieve centrale middenstands, credietbank die zou spreken over de Crediet coöperatie. In coöperatie ligt de kracht van den midden stand aldus spr. en we behoeven, dit in theorie niet meer te bewijzen, omdat de practijk reeds alle argumenten der tegenstanders heeft te niet gedaan. De mooiste voirm van coöperatie is wel de crediet coöperatie. De middenstander, die over ruimer kapitaaf' heeft te beschikken, belegt, dit op de bank en hiervan kunnen weer andere middenstanders worden geholpen. De midden- standsbank is niet zooals men aanvankelijk mis schien gedacht heeft een voorschotbankje, maar een bank, waarmede ook kapitaalkrachtige mid. denstanders in hun eigen voordeel zaken kunnen Aan de hand van cijfers toont spr. aan welk een vlucht deze voor 4 jaar opgerichte instel ling heeft genomen. Op het oogenblik heeft de bank reeds bijlna een half millioen aan crediet uitstaan. Het is in deze vier jaar reeds gebleken, dat de bank goed beheerd, zich geheel op eigen middelen kan verlaten en dus met recht kan genoemd worden een instelling van en voor den midden stand. Spr. zet uitvoerig uiteen hoe het mogelijk is geweest dat de bank met betrekkelijk weinig ka pitaal een half millioen aan uitstaand crediet heeft kunnen verleenen. Het beste bewijs voor den gezonden toestand van de bank is wel, dat in deae benarde t(j(- den de bank geen oogenblik haar uitkeeringen heeft behoeven in te krimpen, maar alle gevraag de credieten nog heeft kunnen verleenen. Dit is alleen mogelyk geweest, omdat de leden getoond hebben vertrouwen te stellen in hun eigen bank en dat vertrouwen is niet beschaamd. Werken alle middenstandera mee om bun za ken door middel van hun eigen bank te doen dan zal ook spoedig de rente-standaard verlaagd kunnen worden. De bank toch beoogt niet winst te maken. Wanneer de middelen voldoende blijven vloeien en niet met vreemd geld behoeft gewerkt te worden, kan met lagere rente wor den volstaan. Spr. zegt voorts, dat er plannen bestaan om de middenstandsbanken in de dio cesen den Bosch, Breda en Utrecht met onze Hanzebank tot een instituut te vereenigen, Spr. gaat nu even na hoe het correspondent schap Schiedam heeft gewerkt. In vergelijking met wat plaatsen van minder beteekenis hebben gedaan, maakt Schiedam een slecht figuur. Spr. spoort de aanwezigen aan, hun bank te steunen en geeft de middelen aan, die zij hiertoe kunnen aanwenden. Ten slotte noodigt spr. de aanwezigen uit even- tueele grieven, die mochten bestaan tegen de coöperatieve bank en die misschien aanleiding mochten hebben gegeven, dat de Schiedammers minder vertrouwen in deze instelling; hebben ge toond, thans uit te spreken. Spr. is er van overtuigd, dat hij! al deze grie ven zal kunnen weerleggen. In huishoudelijke vergadering werden den heer IVrquin door verschillende leden'opheldering ge vraagd over bepaalde-zaken. Te heer Perquin slaagde er volkomen in alle bezwaren der leden te weerleggen. Hierdoor had spr. de gelegenheid op verschillende onder- doelen van do coöperatieve bank nader in te gaan Uit deze uiteenzetting bleek dal de centrale meloen stands bank een instituut is waar de mid denstander zich op kan beroemen. Het is dan ook de plicht van reder R. K. Middenstander, wij1 stemmen dit volkomen met spr. in, bij te dragen tot den bloei van deze instelling, dë vrucht van onderling vertrouwen en saamhoorigiheid der R. K. Middenstanders in het diocees Haarlem. Het was' reeds dicht bij het middernachtelijk uur toen de Voorzitter met een woord van dank oc vergadering sloot na de aanwezigen nog eens de woorden van Kapelaan Jansen Ier behartiging te hebben aanbevolen: Eat allen moesten zijn, ijverige propagandisten voor de R. K. Middenstandsorganisatie. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie kinderportemonnaie met inhoud, broche met kin derportret, sleutel, rozenkrans. Aan de volgende adressen reticule, J. v. d. Bout, Maashofje 32bruin lederen damesporte- monnaie met inhoud, D. v. Dijk, Simon Stevens straat 10 doos met zelfdrukletters, C. Midden dorp, Mariastraat 53damesportemonnaaie met geld C. Noordijk, Hagastraat 33zwart bonte bont, C. Gordijn, Zijlstraat 44nieuwe duimstok) van 't Zelfde, Roonsche straat 17; ongemerkt dekzeil Olierhoek, 's Gravenlandsche polderro zenkrans in étui P. de Bruin, Gasstraat 12 witte ceinture, J. W. Croeze, Westvest 84a: lederen muilkorf, J. Tielman, Ouddorpsche str. 3. Zooals blijkt uit achterstaande advertentie heeft de heer A. J. M. Vredebregt machinale wasch en strijkinrichting aan de West molenstraat alhier zijn inrichting belangrijk uit gebreid. Waar deze zaak nog niet lang (1£ jaar) bestaat mag dit wel als een bewijs worden be schouwd, dat de zaak het vertrouwen der stad- genooten reeds heeft verworven. Door het bij plaatsen ven een waschmachine en het vergrooten en bijbouwen van droogkamers is de capaciteit van de inrichting aanmerkelijk verhoogd. Hoogwater te Schiedam: Zondag 25 Oct. 8.17 v.m., 8.44 n.m., Maandag 26 Oct 9.24 n.m 9.59 n.m. Men zende hier ter stede alle STOOM- en VERF-ORDEKS onver wijld aan de Moomververij en Uitstoonierij „DE PflOENIX", Teleph. No. 15. Gratis afhalen en bezorgen. Diefstal. In een goudsmidswinkel te Ber gen op Zoom vervoegde zich verleden week Woensdag een ongeveer 30-jarige heer, of na- nabootsing daarvan, met klein bleek ingevallen gezicht, lange donkere knevel, dikke wenkbrouwen donkerblond haar en gekleed met zwart-grijs wolHge demi-saison en zwarte bolhoed. Hij sprak met eenigszins Franschen tongval en wenschte een horlogesleuteltje te koopen. Toen hem het gevraagde ter hand was gesteld, vertrok de man. Doch toen hij goed en wel weg was, kwam de winkelier tot de ietwat zonderlinge ont dekking, dat eenige z. g. ringenbakken, waarin 60 gladde gouden heeren- en damestrouwringen en 48 heerenzegelriDgen, voor een gezamenlijke waarden van pl m. f600.—, met den heer ver trokken waren. Zoodat nu de Commissaris te Bergen op Zoom inbeslagneming alsmede aanhouding en voorge leiding van den vermoedelyken dader verzoekt. f 1 'V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2