Dagblad voor Schiedam Omstreken, TWEEDE BLAD. 37ste Jaargang Zaterdag 24 October 1914 No. 11062 oyereeHomstig ou de polis ratelde voorwaarden. Binnenland. Hfads- en Gewestelijk Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 4.50, per week 12 cent, per maand 50 ct.,.franco p. post f 2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. A d v e r ten t i n Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1 b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. verlies bij] verlies bij verlies van eiken ande ren vinger levenslange verlias van geheele een hand, De verzekering wordt van een invaliditeit of oog een duim wgsvmger; gewaarborgd Hollandscke Algomeene V erzekeringsbank, Schiedam. gevestigd Het wezen der Interneering. baar tal van menschen nog niet go.'-d op de hoogte blijken van de bet,eekenis on de positie van ons land als onzijdige mogendheid bij oen groeten krijg, die over ons werelddeel is losge barsten, heeft een Haagseb Redacteur van het Persbureau M. S. Vaz Dias aan een der offi cieren van den Stat van oen Opperbevelhebber verzocht, hem iets omtrent het wezen der inter neering mede te deelen, aan welk verzoek deze of 1 icier welwillend heeft voldaan, door hem het volgende le vertellen: Men moet zich er wel van bewust zijn dat een neutraal land behoort te staan op volkomen gelijken voet met de verschillende oorlogvoeren de partijen en aan geen dezer partijen eenig voer deel boven de andere mag schenken. Tot die voordooien behoort ook, dat troepen van een oor- bgvoetende staat over neutraal grondgebied zou den mogen trekken. Zoo zouden de operaties' der Duitse hers aanzienlijk vergemakkelijkt zijn, als zij bij Roermond over ons gebied waren ge trokken, hetgeen hun gewis minder verliezen zou hebben opgeleverd. Edochrets dergelijks behaoren wij tot eiken prijs te verhinderen, want n.ei de grootste nauwe strengheid is door de oorlogvoerenden zorg gedragen, dar ons' gebieu in elk opzicht ongeschonden bleef. Vreemde troepen hooren hier trouwens niet thuis en een schending oinzer onzijdigheid, dient met kracht te worden tegengegaan. Het kan natuurlijk gebeuren, dat kleine afdee- lingen der oorlogvoerende legers bij vergissing op neutraal gebied raken. Blijkt die vergissing; pnbc twijfelbaar, bijv. uit de omstandigheid dat het in de schatting van het juiste beroop der grens ter plaatse een vergissing van enkoio meters te venklaren is, dan is het mogelijk, dat do com mandant der neutrale troepen de betrokken af doe ling doet torugkeeren, als 't ware. met de v oorden „Ga je giang', maar zorg, dat 't niet weer gebeurt". Het kan ook gebeuren dat voor ver volging uitwijkende afaeelingen der oorlogvoeren de legers zich aan die vervolging trachten to onttrekken door op neutraal grondgebied uit te wijken. Het is mogelijk, dat hieraoor op eeuigc wijze een conflict met de neutrale troepen ont slaat Dit behoeft echter nog niet dadelijk tot een oorlog te leiden, want een slaat kan niet verantwoordelijk women gesteld voor de hande lingen van al zijn onderdanen, evenmin als er een oorlog voortkomt bij; voorbeeld uit een inbraak, dom- een buitenlander gepleegd, met den staat, Waarvan de misdadiger onderdaan is. Steeds echter worden de op het neutrale ge bied. uitwijkende afdeelingen onmiddellijk bij het betreden daarvan ontwapend en vervolgens geïn terneerd. Bij het interneeren gaat men van een ander principe ujt dan bij het maken van krijgs gevangen voorzit. Dit laatste heeft ten doel, de strijdmacht der tegenpartij te verzwakken. Ik her inner U aan Sedan, waar in 1870 een groot gedeelte van het Fransche leger werd krijgsgevan gen gemaakt en aan Metz, waar' een ander deel ingesloten was en ten slotte ook moest eapuli- leeren. De interneering echter door een Staat, die met de belligerenden op gelijken vriendschappe- bjken voet staat, spruit slechts voort uit hot feit, dat die Staat moet waken vroor de onschendbaar- beid van zijn gebied en dus alle oorlogvoerende afdeelingen, die hierpp op eenigerlei wijze inbreuk maken, moet beletten, verder aan den oorlog deel te nemen. Zijn vreemde troepen eenmaal geïnterneerd, dan worden zij veraer behandeld op overeenkomstige wijze als «le krijgsgevangenen bij de oorlogvoerende partijen. Het is Hoofdstuk H van het Haaglseh Reglement dat over k'rij'gs- g 'vangenen handelt en ook gegevens verschaft Viroi de behandeling dor geïnterneerden. Dit reglement is dan annex het vierde verdrag oer tweede Vredesconferentie nl. het verdrag nopens de wetten en gebruiken van den oorlog te land. Ik wil ook opmerkert dat artikel 14 van het reglement zegt, dat bij den olmva a? «Ier vijande lijkheden in ieder der oorlogvoerende staten en m onzijdige landen, bijaldien oorlogvoerenden .op hun gebied mochten zijn toegelaten (dat zijn dus geïnterneerden) een bureau voor inlichtingen no pens de krijgsgevangenen moet worden ingericht. In de neutrale landen is dit dus een Bureau, van inlichtingen nopens de geïnterneerden. Het is gevestigd te 's-Gravenhage, Kneuterdijk 20,- Artikel 11 van het Onzijdigheidsreglement be paalt, dat geïnterneerden voor zooveel mogelijk ver van het oorlogsterrein verwijderd in. een depót moeten worden ondergebracht. Aan den neutralen staat blijft de beslissing of a.an offi cieren op hun eerewoord binnen een bepaald rayon meerdere vrijheid van beweging kan wor den gelaten. Ontvluchte krijgsgevangenen, die op het gebied van een onzijdige mogendheid komen, mogen volgens artikel 1.3 van genoemd reglemen' vri, doorgaan. Enkele gevallen van uien aanl hebben zich tijdens den huidjqen oorlog voor gedaan; in 1870 zijn tal van uit Wesel ontsnapte gevangenen over Nederland en België naar hun vaderland gereisd. In het algemeen is er geen reden voor interneeren, wanneer onderdanen van ooi log voerende staten bij tier betreden van hel neutrale gebied dit niet doen in eenige militaire functie. R:e aandacht wil ik tenslotte vestigen op het vijfde verdrag der Tweede Vredesconferentie, het verdrag nopens de rechten en verplichtingen van de onzijdige mogendheden en personen in geval van oorlog te land. Artikel 1 van dit verdrag verklaart het grondgebied der onzijdige mogend heden voor onschendbaar en ait. II bepaalt, dat de Onzijdige mogendheden een schending van haar grondgebied met alle middelen behooren te ver helderen. Een opzettelijke schending van grond gebied kan dus krachtens dit verdrag als1 een casus belli worden beschouwd. Zooals echter reeds werd opgemerkt volgt hieruit nog niet dat een plaatselijk conflict, ontstaan bijv. doordat een enkele op neutraal gebied zich begevende af- deeling met geweld moet worden geïnterneerd, noirdwendig1 een oorlog tengevolge moet hebben. Wanneer ele oorlogvoerende, van wiens strijdmacht de betrokken afdeeling' deel uitmaakt, de hande ling van den commandant desavoueert en leed wezen over het gebeurde betuigt, kan een con flict tuss'chen de staten nog' worden voorkomen. Vorenstaande beschouwingen, zijn voor het raee- rendeels gegrond op artikels van verdragen. Men moet echter niet denken, dat vóór het tot stand komen dezer verdragen geen oorlogsrecht be ste nd, tenminste voorzoover er van een recht in den oorlog; sprake kan zijn; over al het ge heel zijn die verdragen namelijk een codificatie van reeds bestaand gewoonterecht, waarbij men echter in het belang, der menselelijkheid het recht 1 eJangrijk heeft uitgebreid. Deze niet genoeg te waardeeron arbeid is ver richt door do beide Vredesconferenties. (I em een tebegrooting Memorie van antwoord op het verslag van het onderzoek der Gemeente-Begrooting voor 1915 in de afdeelingen van den Gemeenteraad. II. Uitgaven. Volgnummer 132. Onderhoud van straten en pleinen, van wegen en voetpaden. De Commissie voor de gemeentewerken heeft opgedragen een grooter deel van het personeel aan te wijzen voor de kleine herstellingen ten einde in de aangegeven richting meer dan tot heden te doen werken. Wij moeten er echter op wijzen dat met oud materieel dat al te zeer afgesleten is geen goede straten te maken zijn. Zonder vermelding van de eischen door den vrager gesteld kan niet beoordeeld worden of de opmerking omtrent scoriae bricks juist is. Wij zijn over dat materiaal niet ontevreden. Wij verzoeken dezen post niet met f5000 te verlagen. Kan worden bezuinigd, dan zal het volle bedrag niet worden uitgegeven. Wij ver wijzen ten deze naar .de toezegging gegeven onder de algemeene beschouwingen. Volgnummer 135. Kosten van bruggen en overzetveren. Aan de brug- en sluiswachters zullen in den aangegeven zin instructien gegeven worden. Volgnummer 139. Kosten van havens, vaarten, taaimuren, sluizen en andere waterwerken. b. Overige kosten. f2000.waren ten onrechte omschreven als bestemd voor onderhoud en verfwerk van de Spuischuif, bedoeld was totale vernieuwing. Wij willen de volle f2000.schrappen doch behouden ons voor, wanneer vernieuwing niet uitgesteld kan worden den post in den loop van 1915 opnieuw op de begrooting te brengen. Volgnummer 141. Kosten van de Algemeene Begraafplaats en kosten van begraving. De uitspraak der I lie Sectie is ons niet duide lijk. Het thans als nieuw aangevoerd argument is, met andere, zeker niet minder klemmend dan dit, reeds door onzen voorzitter aangevoerd. Toen werd ons voorstel verworpen. Volgnummer 143. Overige kosten van fabricage. Daar de voerlieden op briefjes invullen wat zij dagelijks doen, is er voldoende contróle en kan worden medegedeeld dat de post niet te hoogge schat is en bezuiniging niet wel mogelijk zal zijn. Volgnummer 146. Uitgaven voor den Reini gingsdienst. Dat de verplaatsing van de vuilnisbelt noodza kelijk wordt geacht, zal door niemand worden betwist. Ook de Commissie voor den Reinihings- dienst wijst daarop in het jaarverslag 1913: »de behoefte aan een nieuw terrein doet zich meer en meer gevoelen," »terwijl over een geschikt terrein overleg wordt gepleegd." Men is dus blijkbaar bedacht om hieraan tegemoet te komen. Wat betreft de samenwerking met andore ge meenten, zij vermeld, dat deze met Delft nog niet is gezocht. Wel heeft met Vlaardingen een be spreking plaats gehad, blijkens schrijven dd. 27 Juni 1910 van Dr. van Rietschoten, terwijl even eens met Rotterdam, èn door een schrijven, èn door een bezoek aan de verbrandingsinrichting contact is gezocht, maar tot heden nog niet verkregen. Het hooren van deskundigen ging steeds gepaard met de onderzoekingen, die reeds hebben plaats gehad. De proefverbranding te Ixelles, onder toezicht van Dr. van Rietschoten, het bezoek te Keulen en te Rotterdam, evenzoo een bezoek te 's-Graven hage, stelde de Commissie voor de Gemeente reiniging in staat, deskundigen te hooren over dit onderwerp, behalve nog de belangrijke geschriften en rapporten die over deze materie verschenen en haar bekend zijn. Sedert 1908 is dit vraagstuk aan de orde en de aandacht niet ontgaan. In zooverre is een belangrijke wijziging in den toestand gekomen, dat, waar men in 1908 ge gronde vrees koesterde dat het gebruik van vuil nis voor de bemesting zou ophouden wegens ge bruik van kunstmeststoffen, tegenwoordig het straatvuil grif afnemers vindt en deschippers zelfs op nieuwe aanvoeren moeten liggen wachten, al js men verplicht het kosteloos aan boord te leveren. Reeds thans moet het ophalen van vuiluis in sommige wijken met open karren geschieden, wat een ODgewenschte toestand is. De aanschaffing van een nieuwe vuilniswagen is derhalve uit een hy giënisch oogpunt noodzakelijk. Ten opzichte van de vraag omtrent mesttrans- port, meenen wij dat beperking in de uren, als bedoeld in art. 14 der verordening (Gemeenteblad no. 13 van 1893) door de Commissie voor de Strafverordeningen kan worden overwogen. Volgnummer 150. Kosten van het herhalings- onderwijs. b. Overige kosten. Ook wij zijn van oordeel dat een verhooging van dezen post met f80.— noodzakelijk is, en stellen dat mitsdien voor. Volgnummer 184. Uitgaven voor volksfeesten. Van de opmerking zal nota worden genomen. Volgnummer 185. Kosten van het Stedelijk Muziekkorps. Wanneer het Stedelijk Muziekkorps, waaraan zelfs zij die dat korps naar het leven staan niet anders dan met lof kunnen spreken, door parti culiere korpsen worden vervangen zal dit o.i. een teruggang van het gehalte der uitvoeringen ten gevolge hebben. Over particuliere korpsen toch heeft men niet de minste zeggingschap. Wat zij aanbieden is te aanvaarden en indien de kwaliteit daarvan slecht is kan men zulks bejammeren, invloed ter verbe tering kan niet worden uitgeoefend. Nog zij er op gewezen dat, bij feestelijke of andere gelegenheden waarbij de diensten van een muziekkorps noodzakelijk vereischt worden, alleen het bezit van een eigen korps zekerheid kan geven. Het is toch zeer goed denkbaar dat in een dergelijk geval, door onwil hunnerzijds of door het aangaan van engagementen elders, het gebruik maken van particuliere muziekkorpsen is uitge sloten. Wil men bezuinigen dan zou gebruik gemaakt kunnen worden van het aanbod van het muziek korps om met f500.minder subsidie genoegen te nemen. Dit zou dan echter gaan ten kosten van de bezoldiging van den Kapelmeester en leden van het korps. Volgnummer 193. Subsidie aan de Inrichting voor Doofstommenonderwijs te Rotterdam. Wel bezoeken, voor zoover bekend, op dit oogen- bük geen kinderen uit Schiedam de inrichting maar voor en na maken Schiedamsche kinderen met vrucht van de inrichting gebruik. De inrichting is gemakkelijk bereikbaar ook voor minvermogenden. Volgnummer 201. Kosten van verzekering tegen werkloosheid. Voor omstandigheden als wij nu doorleven is geen raming te maken. Met het oog op het toe treden van verschillende werkloozeDkassen na het opmaken der begrooting, is een verhooging ook voor normale omstandigheden gewenscht. Wij stellen voor dezen post voor 1915 op f300 te brengen. Volgnummer 220. Uitkeering aan nagelaten be trekkingen van gemeente-ambtenaren en -werk lieden, ingevolge Raadsbesluiten van den 18den Februari 1903, tot een maximum van f 500. per sterfgeval. Wij zullen weldra bij U komen met het voor stel om de weduwe- en - weezen-pensioen in min dering te brengen van de hier bedoelde uitkee- ringen bij overlijden. Waar de uitgaven van te voeren onberekenbaar zijn, komt het ons niet gewenscht voor den post te verlagen. Volgnummer 237. Het maken van bruggen. Voor het vernieuwen van de Koemarktbrug zijn reeds voorbereidende maatregelen genomen. Wij herinneren aan den aankoop van den molen van Vrijland en v. d. Hoogen. Binnen afzienbaren tijd hopen wij U plannen voor een nieuwe brug te kunnen voorleggen. Voor de verbreeding van de beide voetbruggen zijn de plannen gereed. Indien het vereischte crediet wordt toegestaan kunnen de werkzaam heden zeer spoedig aanvangen. Uitgaven. Volgnummer 27. Hoofdelijke Omslag. Als de toestand zoo blijft begrijpen wij dat de grenzen in de begrooting gesteld niet moet wor den bereikt, dat wij moeten bezuinigen waar het kan. Wat wij bij de algemeene beschouwingen gezegd hebben herhalen wij hier. Volgnummer 30. Opbrengst van het vergun ningsrecht wegens verkoop van sterken drank in het klein. Wij zjjn bereid in de richting door een der Raadsleden aangeven een herziening te ontwerpen. Of het stelsel de goedkeuring der regeering zal verwerven blijft voor ons nog steeds een vraag. Volgnummer 67. Andere buitengewone ont vangsten niet tot de vorenstaande behoorende. Wij hebben ons voorgenomen omtrent het ge bruik van sportterreinen een voor de gemeente finantieel voordeeliger regeling te treffen. In de overeenkomsten omtrent het gebruik van sportterreinen zou zeker een bepaling te makeD zijn, waarbij het wandelend publiek een onbe lemmerd gezicht over het veld gewaarborgd werd. Het komt ons echter voor dat een hooger in komst wegens de sportterreinen zich slecht ver draagt met het opleggen van de verplichting om de toeschouwers kosteloos van wedstrijden te laten genieten. Volgnummer 19. Gasfabriek. De cokesprijs regelt zich naar den prijs in de omgeving. In den loop van den zomer vóór de mobili satie was er te groote cokes-voorraad, zoodat naar buiten moest verkocht worden. Na de mobilisatie, toen een brandstofpaniek ons geheel door den voorraad had kunnen helpen, moest niettemin het voor de mobilisatie reeds verkochte geleverd worden. Mochten paniekprijzen te Rotterdam of Vlaar-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5