Staten-GeneraaL Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. van: „En deze menschen, die zich zoo aan de roeriadiheid vergrijpen, wagen het ons, Duitschers, Hunnen te noemen." RUSLAND De Russen vertrouwen hun Poolsche soldaten niet erg best. Zij hebben dan ook een middel verzonnen om den Polen het desserteeren te be letten en te voorkomen dat zij zich gevangen geven. Eenige Polen, die uit Warschau weggesloopen zijn om in dienst te treden bij de Poolsche legioenen en na een voetreis van drie weken onder de grootste moeilijkheden en na allerlei avonturen te Krakau zijn aangekomen, deelen mede en Polen, die als Russische soldaten krijgsgevangen ge maakt werden, bevestigen dit - dat de Russen in hun wantrouwen tegen soldaten van Poolsche afkomst zóó ver gingen, dat zij naast iederen Pool een opzichter plaatsen. Deze opzichter, een Rus sisch kameraad, moet toezien, dat de Pool ook werkelijk op den vijand schiet en zich niet ge vangen laten nemen, De Polen plegen dezen ge- wapenden engelbewaarder hun «Pobiedonosce" te noemen. Deze uitdrukking beteekent in het Russisch «iemadd die doet overwinnen". De over winning brengende kracht van dezen engelbe waarder is wel is waar twijfelachtig, doch echt Russisch is dit eigenaardig middel, om de plicht- getrouwheidh'van die Polen te verzekeren, die tegen hun wil gedwongen geworden zijn in de rijen hunner aartsvijanden te strijden. genootschap met Fngeland en den eisch van En geland can aan den oorlog deel te nemen zeer welkom. In militaire kringen Van Japan wpirdt Rusland als een onvermijdelijke tegenstander aangezien, Be aanval op Tsingtou is de eeriste stap tot de Japansche macht in China. Waartoe de oorlog de Japannehs noig zal brengen is niet te over zien. Zij zullen in iecler geval geen rekening hou den met de belangen hunner bondgenootea. ZUID-AFRIKA. De opistand in Transvaal. De militaire medewerker van de „Times", de rebellie in Zuid-Afrika besprekend, merkt op, dat de Duitschers natuurlijk .ten zeerste zich zullen verheugen over het optreden van De Wet, waar van zij het ernstigste resultaat voor de Engeischeii zullen verwachten. De Dults'chers en hun vrien den, de „verraders" hebben ongetwijfeld het ooglenblik gunstig1 geacht nu de troepen der Unie naar Z u id - West-A Erik a pp weg zijn eu nu het Biitsche garnizoen voor den strijd in Europa was teruggetrokken. Maar het oogenblik zal misschien niet zoo gunstig zijn als het schijnt cn de Brit- sche macht zal allicht niet zoo ontwapend zijn als het lijkt, zelfs al zou het onverwachte gebeuren en de rebellen slagen in hun aanvankelijke be doelingen. Wij moeien /ons hoofd niet verliezen noch ons zelf voor een oogenblik doen afhouden van /ons voornaamste doel, de vernietiging van het Plruistehe militarisme. De „Manchester Guardian" bespreekt den op stand in Zuid-Afrika en is van oordeel lat men den opstand Van Marjtz en dien van de Wet en Beyers niet pp een lijn kan stellen. Die van Maritz was van laag' allooi en is reeds bijna bedwongen, doch de andere is van hoogst ern- stigen aard. Dp leiders zijn bekwame en invloed rijke mannen en zij moeten wel zeer ernstige grieven hebben om tegen de regeeiinv van Bo tha op te staan. Het blad gelooft niet dat zij de moeilijke omstandigheden, waarin Engeland thans door den oorlog verkeert willen gebruiken om de onafhankelijkheid te herwinnen. Blijkbaar is hun opstand alleen toe te schrijven aan hun tegenzin pm gedwlonglen te worden deel te ne men aan hetgpen zij als een buitenlandschen oorlog beschouwen, die in hun oogen nuiteloos en onnoodig is. Als men in Zuid-Afrika, alleen vrijwilligers had gevraagd, zou er van dezen op stand geen sprake zijn geweest. Het blad hoopt dat de mededeeling; der regeering dat zij die zich ongehoorzaam hebben betoond tegen de bepalingen van de vvet op de lands verdediging, niet zullen worden gestiaft, ais zij rustig, thuisblijven, veel goed zal d,:en en zal Voorkomen dat de opstand groote uitbreiding Ten slotte betoogt de „Manchester Guardian" dat de welvaart en d© tevredenheid van de be volking van Zuid-Afrika Engeland meer waaid moeten zijn dan de verovering van Duitsche ko lonies. Liaarom zou het misschien beter zijn, in Zuid-Afrika Vrijwilligers op te roepen voor dienst neming: in Europa, dan de bevolking te dwingen dienst te d/oen tegen Duitsch Zuid-West. Die vorm van hulp zou Engeland n,og welkomer zijn dan ae verovering! van de Duitsche kolonie. JAPAN. De houding van Japan. Aan een mededeeling van den gezantsichapkraad dr. Hhomborg, van de Duitsche ambassade te Tokio, in den „Lokal-Anzeiger" is het volgende ontleend De Japanners houden niet Van de blanken, van Duitschers noch Russen, Engelschen noch Ame rikanen. Zij meenen door dezen niet als ©en ge lijkwaardig ras te worden aangezien, zij gevoe len zich daardoor gekrenkt in hun Ijdelheid en zij glevoelcn zich bovendien door de blanken be lemmerd in hun streven naar de hegemonie in Azië. Reeds in het laatst der vorige eeuw werd door de Japanners de leuze verspreid„Azië voor de Aziaten". Hun doel is Azië onder Japansche heer schappij te bron gen, en zij maken van den oorlog der volken in Europa gebruik voor een rooftocht tegen het geheele blanke ras. Daar zij echter' groot gewicht aan hechten hun gezicht te be waren, d.w.z., hun optreden als moreel gerecht vaardigd t© doen opkomen, was' hun het btona- TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 29 October. Indische begrooting 1915. Voortgezet wordt de behandeling van de Indi sche begrooting. Bij de 2e Afd. bespreekt de heer v. Deventer de rechtsbedeeling in Indiè. Spr. bepleit de ur gentie van betere rechtsbedeeling. Hij haait eenige feiten aan van mishandelingen van dwang arbeiders. De Minister van Koloniën de heer P 1 e ij te, beschikt nog niet over de noodige gegevens. Hij zal echter ter zijner tijd de Kamer volledig inlichten. De heer F o c k, bespreekt bij art. 12 de wen- schelijkheid van de samenstelliug van de Staats commissie voor Indisch recht en het bureau in Indië. De Minister zegt overweging toe. Bij art. 18 bepleit de heer Van Deventer de reorganisasie van de politie-rechispraak en haalt eenige voorbeelden aan ter staving van zijn meening. De Minister wil deze aangelegenheid gaarne nog eens nader onderzoeken. Het nieuwe systeem is er op ingericht langzamerhand de unificatie van de rechtspraak door te voeren. Er moet echter geleidelijk worden te werk gegaan. Bij onderafd. 63 (voorbereiding van een her vorming van het bestuurwezen) betuigd de heer Scheuer zijn instemming met de handhaving van dezen post, terwijl de heer van Deventer dezen post bestrijdt omdat zelfbestuur met deze voorbereiding niets te maken heeft. Het betreft slechts een ambtenaren-reorganisatie, waar spr. niet erg mee ingenomen is. De heer bock verklaart zich ook tegen dezen post. De heer Bogaard t, acht dezen post van zooveel gewicht, dat hij bij niet aanneming ervan in overweging zal nemen, tegen de begrooting te stemmen. De heer Bos vreest, dat door de plannen van den heer de Graaff de Kamer getrokken wordt in een richting, die zij niet uitwil. De Minister verdedigt den post en verklaart het bureau te moeten handhaven om zoo spoedig mogelijk gegevens te hebben voor de reorganisatie. Na replieken wordt de post in stemming ge bracht en verworpen met 33 tegen 26 steramen. Voor stemmen de rechterzijde de voorzitter en de heer Muralt tegen de linkerzijde en de heer Bichon van IJselmonde. De heer de Muralt bepreekt bij art. 77 de organisatie van de politie en het straffenstelsel en heeft bezwaar tegen het ontnemen van het recht van straffen aan den controleur. De minister zal de bezwaren nog eens over wegen en hierover in overleg treden met den gouverneur-generaal. Bij de afdeeling Onderwijs en Eeredienst wijst de heer Ter Laan (den Haag) op de groote beteekenis van het onderwijs voor de inlanders. Spr. noemt de opleiding der onderwijzers in Indië zeer slecht. De heer Ketelaar is het met de vorigen spr. eens. Spr. vraagt of de minister bereid is over reorganisatie-plannen het vakverbond het Ned. Ind. Ond. Gen. te hooren. De heer B o o g a a r d t zegt dat niet alle on derwijzers van genoemde organisatie gediend zijn en verzoekt ook de onderwijzers buiten die orga- satie te hooren, hetzelfde verzoekt de heer Scheurer. De minister erkent de beteekenis an onder wijs in Indië. De minister zal de wenschen aan den G. G. overbrengen. Op onderafd. 106 (Personeel M. O.) heeft de heer Scheurer een amendement voorgesteld om dezen post te verminderen met f 38.260. De bedoeling is de H. B. S. te Bandoeng dit jaar dit jaar niet op te richten. Nieuwe posten moe ten z. i. geschrapt worden met het oog op de bezuiniging. De motie door de Kamer verleden jaar aangenomen, is toch maar schijn geweest. De minister ontkent dit laatste ten stellig ste. Tegenover de motie stond spr. zeer sympa thiek en hij acht de stichting dringend noodzake lijk, zooals bij verleden jaar heeft betoogd. Het amendementScheurer wordt verworpen met 40 tegen 25 stemmen. Tegen stemde links en heer Bichon, de rechter zijde stemde voor. De vergadering wordt verdaagd tot heden (Vrijdag) halftwaalf. groote behoefte die aan het artikel bestaat. Prijs opdrijving zal alleen voorkomen worden, indien de aanvoeren en dus de regeeringsaankoopen op veel belangrijker schaal plaats hebben. Het internationaal socialistisch bureau. De overbrenging van het internationaal bureau van België naar Nederland heeft bij de Fransche en Belgische socialisten nogal ontstemmiug ge wekt. De corresp. van de Matin te Havre seint, dat de Nederlandsche socialisten, op aansporing van de Duitsche socialisten, die weer gedreven worden door de Duitsche regeering, een poging zullen doen om België te berooven van den zetel van het internationale socialistische bureau en dien in Nederland te vestigen. Troelstra zou daarvoor naar Berlijn zijn geweest. Vandervelde is naar Engeland en Italië om ertegen te protes teeren. Rjjksrij wielen. Beambten aan wie voor de uitvoering van hun dienst van Rijkswege een rijwiel verstrekt werd, of moet worden, hetwelk uitsluitend door den zelfden persoon te bezigen is, zullen, voor zoover het dienstbelang dit toelaat, in de gelegenheid worden gesteld een Rijksiijwiel in gebruik te be komen. Deze maatregel wordt beperkt tot het vaste personeel. Het rijwiel zal door den be ambte voor eigen rekening moeten worden onder houden voor een tijdvak van 3 jaar waarvoor een vergoeding van f45.— zal worden toegekend. Na drie jaar gebruik wordt het rjjwiel het eigen dom van den beambte. Het mag door den be langhebbende voor alle privé-aangelegenheden worden gebruikt. bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zelfde tempe ratuur. Belgische vluchtelingen. Er zijn nu al heel wat Belgen naar hun vader land teruggekeerd. Het asyl aan de Noordvest is reeds ontruimd, en van de ruim 600 vluchtelingen vertoeft nog omtreeks de helft in onze stad. Huize Liezen berg heeft nog slechts 29 inwoners en iederen dag gaan er weer weg. Het huis v. Maren herbergt nog een 10-tal Belgen en de officierentuin nog 102. Bij particulieren zijn er nog ongeveer 40. Uit bet huis van dr. Vaillant zijn er vier vertrokken, waarvan er weer twee zijn teruggekomen, daar zijn dus nog 92 vluch telingen. Uitvoor-verbod. De Minister van Landbouw- Nijverheid en Handel heeft benoemd tot leden van het Rijks- Centraalbureau voor uitvoer van Kaas, V. R. Y. Groosen, secretaris der Kon. Ned. Landbouw Vereen, te 's Gravenhage, J. Hibma, voorzitter van de Vereen, van Zuivelfabrikanten in Neder land te Sneek, J. W. F. S. Middelbeek, voorzitter van de Nederl. Vereen, van Kaashandelaren te Gouda, O. Reitsma secretaris der Alg. Ned. Znivelbond te 's-Gravenhage. De «Staatscourant" van hedenavond bevat het uitvoerverbod van boter. Muis. Men schrijft uit Rotterdam aan het «Handelsbl." Voor dit distribueeren van het regeeringsgraan, dat nu zoo langzamerhand afkomt, schijnt de steen der wijzen nog niet te zijn gevonden, het geen wel voor een deel zal liggen aan de om standigheden. Er is overal groot gebrek, zoodat het vaststellen van maximumprijzen door den nood gedwongen niet veel meer dan zuiver theoretisch is. Zulks is deze week weer gebleken bij het distribueeren der voor de regeering aangebrachte mais. In tegenstelling met de eerste proefneming was ditmaal ook de handel in beperkte mate toege laten, waarvan natuurlijk een dankbaar gebruik werd gemaakt, terwijl de gunning bleef binnen de vastgestelde maximumlimiet van f230. Die zelfde mais werd evenwel met het meeste gemak een dag later voor f260 gesleten, zoodat de koop lieden een aardig winstje behaalden. Dit is na tuurlijk, als boven gezegd, het gevolg van de Antwerpsche stadsbedienden. Gisteren kwamen de Antwerpsche stadsbedienden wederom bijeen in «d'Geelvinck" te Amsterdam. Het comité deelde mede, het volgendenpe telegram te hebben gezonden aan Koning Albert: «Stadswerklieden en ambtenaren van Antwerpep en omgeving, gevlucht naar Nederland, op aan drang der politie, met ontslag en straf bedreigd zijnde door de burgerlijke overheden in geval van niet onmiddellijke terugkeoring' vragen Zijne Ma jesteit raad en tusschenkomst tot behoud hunner positie als gemeentebenienden". Men ontving daarop het volgende antweord «Grand Quartier Général Beige Keert terug naar België met de arbeiders en employ's van de gemeente Antwerpen en omgeving die gevlucht zijn naar Holland en hervat uw ar beid. ALBERT", Dit antwoord geldt uitdrukkelijk voor stads ambtenaren en werklieden en niet voor particu lieren. Aanwezig was op deze bijeenkomst het soc.- democratische gemeenteraadslid van Antwerpen, de heer Bongers. die officieele toezegging had voor de stadsbedienden, dat hun straf slechts voor den vorm zal zijn. Er werd langdurig en breedvoerig gediscussieerd. Sommigen wilden terug, anderen wilden blijven. Ten slotte werd besloten, dat ieder vrij bleef, wie teruggaat, zal dat op eigen gelegenheid, dus niet georganiseerd doen. (Tel) Steuncomité Schiedam, Dat de sympathie voor den arbeid van het Steuncomité blijft voortduren, blijkt wel het best uit de gaven welke niet alleen door particulie ren, doch ook door verschillend© vereenigingen worden geschonken. I hans hebben een drietal dienstboden h/ier ter slede een heel gioed plan ontworpen. Zij gaan ('aarbij van de pvörwfegin!g! uit, dat de mevrou wen bij wie zij in dienst zijn, op ve!rsch."il.;ndte wijzen steun veïleenen, terwijl de dienstboden daartoe niet rechtstreeks in' de gelegenheid zijn. Haar plan is nu, om met November, als de meeste dienstboden haar loon ontvangen hebben, met gtesloten bussen bij alle dienstbó/den ieene collecte te houden, waarin zij meenen, dat ieder ;aarne een kleinigheid zal werpen. Het is to,ch zeker waar, dat kelen die aan de dienstboden na verwant zijn, door het Steuncomité worden gesteund, en dus begrijpelijk, dat zij van hun kant ooik iets willen doen. Dat dit plan de goedkeuring en instemming van het Comité heeft, spreekt wel vanzelf. Zij1 die de collecte zullen houden, worden vanwege het Steuncomité van een bewijls voorzien. De ontwerpsters van het denkbeeld verdienen ngetwijfeld dat hare moeiten niet onbeloond mo gen blijven, on dat een© ruime bijdrage aan het Steun comité het gevolg m;ogë zijn. De Belgische vluchtelingen. Men seint ons uit Den HaagOmtrent het aanbod der Engelsche Regeering aan de onze om bij te dragen in de kosten van het onderhoud der Belgische vluchtelingen, verneemt het Persbureau Vaz Dias, dat het bedrag hetwelk de Engelsche Regeering [ter beschikking der Nederlandsche Regeering had gesteld, vijftig duizend pond ster ling groot was. De Nederlandsche Regeering heeft het aanbod beleefd van de hand gewezen met de brjvoegtng dat zij nu zij de taak om de vluchtelingen te helpen zelf op zich had genomen, zij ook de kosten der hulp zelf wenschte te dragen. Interneering. Van Zondag tot heden werden aan de grens bezuiden Eindhoven nog 8 Belgische militairen geinterneerd. Verschillende verblijven rond Eind hoven, maar hebben zich in burgeerkleeding ge stoken. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Oct. medegedeeld door het Kon, Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.6 te Hernosand. Laagste barometerstand 748.3 te Karlsruhe. Verwachting tot den volgenden dagmatige, in het noorden, tijdelijk krachtige winden uit oostelijke richtingen, betrokken tot zwaar Gebruiksaanwjjze van mosselen. Om goed mosselen te kunnen eten bereide men ze als volgt Gekookte mosselen. Goed schoonmaken en wasschen vervolgens doet men een geringe hoe veelheid water in de pan, doet de mosselen er 'n, verder wat zout en peper en een ui, zulks naar verkiezinglaat ze zoolang koken, tot men de mosselen uit de schelp kan nemen, en men is gereed met den maaltijd. Ook kunnen voor lief hebbers er bijgevoegd worden een laurierblaadje en een takja selderij. Op deze wijze is het een heerlijk eten bij de boterham. Gestoofd voor het middagmaal. Na gekookt te zijn en van de schelpen ontdaan, weer wasschen, doet ze in een pan, voege wat zout, peper en azijn nootmuscaat en wat fijn gemaakt beschuit, wat boter er bij en men is gereed met een gerecht, hetwelk in voedingswaarde Dgar verhouding vleesch overtreft. Gebakken. Na gekookt te zijn ge wasschen, bakt men ze met een weinig vet of boter. Zoo klaar gemaakt smaken ze ook heerlijk bij de boterham. Steuncomité. De afdeeling Rotterdam e. o. van den Bond van Klerken bij 's Rijksbelastingen in Nederland.heeft besloten 75 pet. van het kas-saldo te storten in de kas van de steuncomités te Rotterdam en Sshiedam, ten behoeve van de werkloozen in die gemeenten. Maandag 2 November a. s. zal het dertig jaar geleden zijn, dat A. Koetermans in dienst trad bij de firma J. J. Melchers Wz. S t.-C t. no. 255 bevat de Statuten van de vereeniging «Het Volksgebouw" te Schie dam. Bij de politie is te bevragen een gele trekhond (teef), welke hedennacht is opge vangen. Is het dier binnen tweemaal 24 uur niet door den eigenaar afgehaald, dan zal het worden afgemaakt. Bij den winkelier Suiker, Warande hoek Schoolstraat is sedert Dihsdag in bewaring een zwart gelakt heerenrijwiel, dat in een gang naast den winkel is blijven staan. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 31 Oct. 2.32 v.m., 2.58 n.m. UIT VLAARDINGEN. Do VI. 40. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin aan den burgemeester van Marken een geldelijke bijdrage doen toekomen tot leniging van den eersten nood der visscheisgezinnen, welke hun kostwinner verloren hebben door het vergaan van den Vlaardinger motorlogger «Maria Christiana", bij welke ramp negen Marker visschers zyn om gekomen. Voortgezette vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Woensdag 28 Oct. 1914, des namiddags 2 ure. Voorzitter: de burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Gtete. Aanwezig17 leden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2