Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ïoüJlö EERSTE BLAD. De Oorlog. In de Voorhoede. Gratis Ongevallenverzekering f 37ste Jaar£aii£. Zaterdag 31 October 1914. No. 11068 Qffideeie berichten. Buitenlandsch Nieuws. F EU IL L E T OS, Bureau: Boter straat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50,, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad ver tent iën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal boekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oyereeiïomstii op de polis Femelde voorwaarden. De verzekering b\j verlies levenslange f Q fl (1 verlief van geheele I 1111 een hand, invaliditeitI dL U w voet of oogI UU l|Ull een duim wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam van ft f| b*i verlies 4 P by verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Gcïllnslreerd Zondagsblad. DRANKWET. Burqemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen le een verzoek van Catharina Louiza de Waal, echtgenoote van Henri Joan de Jong om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Lange Haven no. 118; 2e. een verzoek van Dirk Koring om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Lange Haven no. 118. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 31 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De slag bij Nieuwpoovt. De strijd schijnt een voor de Duitschers on gunstige wending te nemen. De militaire medewerker van de „Times" zegtDe groote offensieve beweging der Duit schers tegen Calais schijnt mislukt te zijn. De kwestie, thans aan de orde van den dag, is wat zullen de keizer en zijn volgelingen, zijn 1300 raadgevers nu doen De Duitsche verliezen gedurende de laatste tien dagen overtreffen, naar gemeld wordt, alle vroegere en de Duitschers staan nu voor een nederlaag aan beide fronten, terwijl hunne vij anden dagelijks sterker worden. De tegenspoed werkt demoraliseerend op de troepen. Uit Sas van Gent seint men, dat hon derden Duitsche soldaten, na zich van burger- kleeding in Gent te hebben voorzien, de Hol landsche grens trachtten over te schrijden. De controle voor de reizigers is thans enorm ver scherpt en zonder goede papieren kan men de gi'ens niet overkomen.' Hoe groot, de overwinning der Russen aan oen Weidssel is geweest, is nog steedss niet gebleken. Een Russisch communiqué meldt, dat de Rus sen S try low, Racliow en Nowo Miasto hebben liezet en dat de cavalerie tot in Radow is door- Door C. G. J. M. 2) 'Arme man", zei de directeur, toen Lauter zich verwijderd had. »'t Is mijn opzichter. Voor zijn kwaal is geen kruid gewassen". »'t Is een socialist in merg en been", voegde Albert er bij, terwijl hij zijn ontmoeting met Leóna verhaalde, De directeur antwoordde niet, maar haalde ver scheidene dagbladen te voorschijn, die artikelen behelsden, door Lauter geschreven. »Maar, ik begryp u niet, Otto. Gij kent de "e denkbeelden van Lauter en stelt hem tot op zichter aan. Hjj zal de werklieden tegen u op zetten". Otto begon te lachen. »ITet woord democratie jaagt mij geen schrik a&n", zei hij. 'Als ik evenals hij steeds onder vonden had, dat de kapitalist den werkman on waardig verdrukt, dan zou ik ook naar een nieuwen stand van zaken verlangd hebben". De volgende dagen bezocht Albert de rffi)n en zag tot zijn groote verbazing hoe zijn moeder door de arme werklieden bemind en geacht werd. Voor allen had hij een bemoe- gedrongen en da,t ook de laatste Duits'ch-Oo.uen- rijiksche troepen van den Weichsei leruglf.rokken. Wat de spanning1 tusschen Buifschkmcl tn Por tugal betreft, De Duitschers spreken de Engelsche berichten tegen als zouden Duitsche troepen een inval heb ben gedaan in-Angela, doch thans wordt officieel u.'1. Loremc© Marquez bijzonder gemeld over dezen inval, waardoor het eerste bericht Weer waar schijnlijker woirdt, doch dat het tevens blijkt dat hier een klein grensincident, betreft, /ooals die wel meer zijn voorgekomen, aoch dat volstrekI geen „Casus belle" behoeft to zijn. Bvj den VB gespannen toestand tusschen Rus land en Turkije is het thans tot een conflict jgtekbmen. Fen Tiu'ksche kruiser heeft Theodosia in de Ki irn gebombardeerd en beschadigd de kathedraal, de Grieksche kerk en de opslagplaatsen van do haven. Deze kruiser zou de „Breslau" zijn geweest, terwijl de „Himidieh" bij Novorossisk verscheen. Het schijnt dat het gouvernement van de Kaap kolonie met succes don opstand bestrijdt. Reeds heeft een aantal rebellen zich onue.'worpen en géneraal Botha meldt dat de rebellen-coinlmando van Beyer uit zijn gebleven en dat Revers zelf is gevlucht. Men weet niet waarheen FRANKRIJK. Het officieel© communiqué van gisteren luidt: Op onzen uitersten linkervleugel heeft het Bel gische leger bet dal van den benedenloop' der Yser onder water gezet, 'tgeen de Duitschers, die de rivier waren overgetrokken, heeft genood zaakt tot den terugtocht, tijdens welken zij he vig zijn beschoten door de Fransche en Bel gische artillerie. D© Duitschers hebben gisteren zeer hevige te genaanvallen gedaan op Fransche en Engelsche troepen, die ten noordoosten en ten oosten van Yperen oprukten. Zij hebben echter onzen op- marsch niet kunnen stuiten. Engelsche troepen, die op verscheidene punten ten noorden van La Bassée werden aangevallen door een Vijandelijke overmacht', hebben door een krachtig offensief het in die streek verloren ter rein herwonnen. Voorts hebben de Engelsdhen de .aanvallen der Duitschers op verscheidène an dere punten van hun front afgeslagen en hun aanzienlijke verliezen toegebracht. Alles bijeengenomen hebben wij bijna overal vorderingen gemaakt, met name bijl enkele dor pen tusschen Atrecht en Albert, op de heuvels op den rechteroever der Aisne, benoden Soissons en ten noorden van Verdun. BELGIë. De Belgische regeering heeft do volgende mobi lisatie-order afgekondigd Mobilisatie van de lichting 1914. Jongelieden van 18 tot 30, die het wenschen, kunnen zich opgeven en zij' zullen naar Rouaan digend en welwillend woord over. 'Gij kunt u niet verbeelden", zei Otto tot hem 'hoe zwaar mijn taak in den beginne was. De menschen werden als dieren behandeld. Ik ver- verkortte den werktijd, verhoogde het loon en schafte stoommachines aan. Binnen twee jaren zal het dorp een geheel ander aanzien hebben. Begrijpt gij nu, dat ik deze plek niet verlaten mag. Ik zou 't mij mijn leven lang verwijten. De herfst brak aan. Albert vertrok niet. De werklieden kenden hem en groetten hem gemeen zaam zelfs de oude LeÓDa bejegende hem minder stuursch, sedert zij hem aan de sponde van een armen zieke ontmoet had. 't Was een arme drommel, die een afzichtelijke wond aan het been had. Leóna zag met verbazing, dat de jonge genees heer zonder tegenzin de wonde verbond en steeds een opbeurend woord voor hem over had. 'Gij vergist u", zei zij op spottenden toon, »de arme kan u niet betalen". 'Dat weet ik", antwoordde de jonge man.'Zijn er nog meer zieken in het dorp Noem ze mij. Om hun schuld behoeven zij zich niet te bekom meren. Die wordt in het boek des levens opge schreven". De vrouw gaf met wantrouwend gelaat de namen van verscheidene zieken op, waaronder ook den opzichter Lauter. ïlloe komt het toch", zei hij tot zijn broeder, »<lat men hier niets verstaat van de kunst om zieken te verplegen De meests alledaagsche worden gezonden. De vrijgezellen, die zich niet opgeven, zullen opgehaald en naar Calais gezon den worden voor het doen van werk. De oude burgerwachten kunnen, tot den leef tijd van 45 jaar dienst nemen. De niet genoeg geoefenden zullen naar Rouaan worden gezonden. Zij die dadelijk diensten aan het leger kunnen be wijzen inbeten zich naar Calais begeven en kun nen daar dadelijk ingedeeld worden. Zij mogen zelf hun regiment kiezen. De Achelsche Kluis. Een ingezetene uit Stratum deelt aan het „Eindhovensche Dagblad" mede, dat hij dezer dagen met pater Servatius de Achelsche kluis yan binnen heeft bezichtigd. Hij was de eerste ha den uittocht der Duitschers. In de kapel kon men, volgens zijn mededee ling, niet zien dat er Duitschers geweest waren. Van vernieling was niets te bespeurenslechts vijf deuren en vijftig ruiten waren beschadigd. De aangerichte schade beliep ten hoogste f100. De wijnkelder was bijna geledigd; van de bijna 2000 flcsschen waren er slechts 10 overgebleven. In de lokalen die voor het Roode Kruis bestemd waren, hadden oogenschijnlijk de officieren ge logeerd. Bier schenen zij in overvloed te hebben gehad en er was nog anderhalf vat overgebleven. Halfgeschilde aardappelen en roode kooien lagen nog op den vloer. De Duitsche commandant had tot pater Servatius gezegd, dat er niets vernield zou worden, en hij heeft woord gehouden. Ook had hij verzocht dit te publiceeren. Al hetgeen op Hollandsch gebied stond was ongedeerd ge bleven. Een hoeveelheid ongedorscht koren was niet door hen medegenomen. Het gerucht, dat verspreid was, dat de beelden zouden zijn ver nield, is geheel onwaar. R r'u s s e 1. Men schrijft ons uit Gent Ik bezocht Brussel waar de Duitschers van het Paleis van Justitie een ware vesting maken. Zij hebben borstweringen van zandzakken op gericht. Op de koepel van het Paleis van Justitie én tusschen de zuilen zijn mitrailleuses geplaatst. Ondanks de maatregelen door de Duitschers getroffen en welke buitengewoon streng zijn kan men zonder moeite de stad in en uitgaan, doch het verkeer per rijwiel is ver boden en een ieder die op een rijwiel wordt aangetroffen, wordt evenals te Gent en in andere plaatsen van het door de Duitschers bezette grondgebied als verdacht behandeld. Te Gent en in de omstreken schaffen talrijke Duitsche soldaten zich burgerkleeding aan ten einde aldus te deserteeren. Een groot aantal heeft op deze wijze de Hollandsche grens over schreden en verscheidene honderden hebben aldus in den loop der laatste dagen hunnen ge lederen verlaten. Een zeer streng toezicht wordt dan ook gehouden op alle kleermakerszaken en de strengste straffen zijn gesteld op het leveren van burgerkleeding aan Duitsche militairen. Ook worden de wegen en treinen naar Holland be waakt en de reizigers moeten allen hunne pa- voorschriften der gezondheidsleer worden ver waarloosd". De directeur fronste de wenkbrauwen. De geneesheeren ontvluchten deze plaats, zoo dra zij maar eenigszins kunnen", antwoordde hij 'meestal moet de geneeskundige hulp uit de stad komen". »Zoolang ik hier ben, zal men niet ver behoeven te gaan", hernam Albert. Zijn komst was inderdaad een zegen voor de arme zieken. Alleen tegenover Frits Lauter stond hij machteloos. Met verbazing vernamen de dor pelingen de tijding dat de verwoede socialist een priester had ontboden. 'Maar cjie priester zal hem dooden", zei Leóna toen de tijding haar ter oore kwam. Hij haat de soialisten en bedreigden hen in zijn laatste predikatie met het vagevuur en de hel". Toch doodde de priester den armen Lauter niet en Leóna, die hem gevolgd was, ontmoette aan het ziekbed tevens den directeur en zijn broeder. 'Zie eens, Lauter", zei de priester vriendelijk. »wij verlangen allen naai* een nieuwen staat van zaken, maar velen willen dit doel bereiken langs verkeerde wegen. Met onze zwakke krachten ver mogen wij niets, tenzij God ons helpt, 'tls een groote eer, als God ons als goede soldaten be schouwt, als hij ons een plaats in de voorhoede aanwijst, waar de moeilijkheden het groots zijn. Ik heb uwe artikelen gelezen, Lauter. Veel goede wil, vele dwalingen, veel hartstocht, veel machtelooze woedeDoch de goddelijke barm- pieren toonen. Iedere jonge man wiens papieren niet volkomen in orde zijn wordt als verdacht beschouwd. Te Gent is het nog steeds kalm, doch het brood begint schaarsch te worden. Bij de aan komst van de Duitschers was al het meel op de booten geladen en naar Sas van Gent ge voerd. Deze booten kunnen thans niet meer terugkeeren daar zij door de Duitschers in be slag zouden worden genomen. De socialistische wethouder Anseele die door de Duitschers in gijzeling wordt gehouden, en de betrekkingen tusschen de stad en de Duitsche overheid on derhoudt, vroeg machtiging het graan weder in België te laten invoeren. Hij vestigde er de aandacht op dat anders ellende zou ontstaan en een oproer te vreezen was. Ook- is er sinds twee dagen geen steenkolen meer, waardoor een der voornaamste fabrieken genoodzaakt werd hare deuren te sluiten. De heer Anseeie vroeg dus eveneens machtiging om de stad van steen kool te voorzien en het Duitsche bestuur ant woordde, dat ze de beide kwesties onder de oogen zal zien. Men verwacht inmiddels een gunstige beschikking. Alle dagbladen behalve de „Flandre Libérale" zijn weder verschenen, doch zij moeten hun tekst aan de Duitsche censuur toonen. Deze evenwel is niet streng. Een oorresp. van „De Tijd" schrijft.: De Belgische soldaten, die de slagen van Luik, Halen, Ilaeoht en Antwerpen op hun actief heb ben, strijden met een verbitterde woede. Het gaat om het behoud van het laatste, heilig stukje grond, dat nog ongeschonden rest. Nu ze weten en zien dat Franschen en En- gelschen aa,n hun zijde strijden, gaat de strijd met. een hernieuwde kracht. Heerlijk is het voor beeld van hun koning, die niet achter, maar midden hen staat in een slag. Het was in de nabijheid van Mechelen toen ik hem het laatst in het vuur zag staan, terwijl we gekwetste soldaten wegdroegen. Hij stond in een loop gracht, kalm met een sigaret tusschen de lip pen, terwijl de projectielen boven zijn hoofd heenvlogen of bezijden hem openbarstten. Den Viori'gen dag waren er een paar officieren ge weest, die de zwakheid of de lafheid hadden begaan, zich achteraf te houden, terwijl hun mannen streden. „Ik zal hun toonen, hoe een officier zich gedraagt," zei de koning, toen hij: het vernam, en bijl deed het. Het was trou wens te Antwerpen geen geheim, dat Zijlne Majesteit, daar onverwacht en alleen in een ho tel is gegaan, waar officieren wat al te nach telijk verbleven, en hen herinnerde aan hun plicht. i I Ook aan de stellingen, die thans langs de kust verdedigd worden door de Belgen, gaat de moedige koning de zijden voor. In de «ogenblikken, waarin gepoosd wordt van den strijd, is hij van. de soldaten een koninklijke kameraad. Hij glimlacht als men hem spreekt over de geweldige politiemacht, waarmee de Duitsche keizer zich te velde omringt. Ik heb hartigheid neemt den berouwhebbenden zondaar in genade aan". Lauter boog het hoofd, terwijl dikke tranen langs zijn vermagerde wangen vloeiden. De priester hield hem een kruisbeeld voor. Zenuwachtig be woog hij zijn hand, als zocht hij iets- Hij grijpt de hand van den directeur en fluistert: 'Blijf in ons midden 't zou een ramp zijn, indien gij ver trekt. Gij zijt goed, gij.. De inspanning heeft zijn krachten uitgeput met spanning wacht hij het antwoord af. »Ik zal blijven; dat beloof ik u. Zoolang het noodig zal zijn", antwoordde Otto bewogen. Lanter sloot de oogen een uitdrukking van vrede gleed over zijn gelaat. Hij drukte het kruis beeld aan de lippen en sliep eenige uren later in, om niet meer te ontwaken. Van mond tot mond ging door het dorp de blijde tijding dat de directeur blijven zou. Thuis gekomen vroeg deze zijn broeder naar zijn plannen voor de toekomst, »Gij hebt mij overtuigd Otto" zei deze. »Ik neem mijn benoemiDg in de stad niet aan. Ik zal u in uwe edele taak bijstaan". »Neen", sprak Otto hem tegen, »dit offer is te groot. Een schitterende toekomst lacht u tegen". 'Goede soldaten behooren in de voorhoede", antwoordde de geneesheer. Ditmaal hebben zij elkander begrepen. Zij zijn niet alleen broeders door het bloed, maar hun zielen koesteren hetzelfde ideaal'Ilooger, steeds hooger»Rsb". ■n-m—in -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1