Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. medelijden, dat men met een ernstig aangeschoten edel wild voelt, maar ook tegen Rusland heerscht onder ons volk geen eigenlijke haat. Doch dit is tegenover de Engelschen iets geheel anders. Wij voelen Engeland als de vijand. Wij voeren den oorlog tegen Engeland. Wij zullen den oorlog niet als afgeloopen beschouwen zoolang niet En geland verpletterd en voor alles in zijn eigen in nigst bewustzijn gedeemoedigd en in het stof is gebogen. BELGIë. Onrust in Brussel. Men schrijft ons uit Aaxdenburg d.d. 3L Oot. Volgens mij verstrekte zeer betrouwbare in lichtingen, worden de Duitsche families «ie in Brussel verblijf houden, door de Duitsche over heid in ernstige overweging gegeven de stad te verlaten, aan welkë aanmaning vele families vol doen. Dit verwekt onder de Belgische bevVoaers een zekere ongerustheid. Daar velen vreezen, dat wanneer de Dnitschers eens godwiongen ziopuen worden de stad te verlaten, geheel Brussel zal Vernield worden, 't Gevolg is dat ook' weer Bel gen de stad verlaten en vluchtelingen die in Ne derland zijn, er Vqoirtootpig van afzien teiug te koeren, In West Vlaanderen wondt nog1 sheds hevig gevochten, het kanongebulder is hier dui delijk hoorbaar. Algemeen is men in België van oordeel, dat de Pluitschers niet verder kunnen doordringen en genoodzaakt zullen warden langzamerhand terug te trekken. In Brugge waar ik gisteren vertoefde is vooral onder de Diuitschetfs de stemming; zeer gedrukt. Ik sprak nog den Directeur van de tot uitbating' van buurtspoorwegen in het Noor den van West. Vlaanderen" en vernam van hem dat de Duitschens het kantoor der Mij. zijn bin nengekomen en 7000 francs hebben medegeno men. Daar ook de gemeente Aardenburg met geld ia die Mij. zit zal door die gemeente langs diplomatiéken weg! getracht worden het geld te krijgen. FRANKRIJK. Het leger van den Kroonprins. Onderstaand bericht van de Daily News" uit Bordeaux geeft nadere bijzonderheden omtrent de telegrafisch reeds gemelde vernietiging van een Duitsch regiment in de Argonnen, en het bepaalt tevens de juiste standplaats van het kroonprinse lijk leger. Dezer dagen, aldus lezen wij, werd een Wurtemburgsch regiment-in de Midden-Argonnen vernietigd, toen het een laatste poging deed, om zich te vereenigen met het leger van den kroon prins dat rondom Warennes en Montfaugons ge legerd is. Op dit front werd hevig gevochten, maar door de verovering van Melzicourt kregen de Franschen den sleutel van den hoofdweg door het bosch in handen. De Wurtemburgers waren 's nachts uit de Cbaladebosschen langs een smal, door «potsen om zoomd pad gekomen. De gewaarschuwde Fran schen sloten den uitgang al, brachten een mitrail leuse in positie en wachtten. Bij de eerste volle laag heschen de Duitschers) die zich omsingeld zagen, de witte vlag. Niettemin vuurden zij nog op de naderbij komende Fran schen en doodden er tien. Dit verraad werd duur betaald en thans liggen er meer dan 1000 dooden in het ravijn. OOSTENRIJK-HON G ARI JE. Een tegenspraak. Uit Weenen wordt gemeld Het bericht van de Times, volgens hetwelk Duitsche generaals het oppercommando over de Oostenrjjksch-Hongaarsche legers zouden hebben op zich genomen, is even valsch, als het andere bericht van hetzelfde blad, dat generaal Conrad von Hoetzendorf van zijn bevel zou zijn zijn ont heven. RUSLAND De strijd bij Jaroslaw. De corresp. voor de «Vossische Zeitung" be schrijft het gevecht van de laatste dagen Wij staan aan den westelijken oever der... rivier, de Russen aan den oostelijken oever naar het noorden en zuiden. Nadat wij dagen lang sleehts voetje voor voetje of heelemaal niet voor uitgekomen waren, is het der hier opereerende armee voor drie dagen geleden gelukt het door de oude en de nieuwe San gevormde eiland te bezetten, vanwaaruit dan de vijand met artillerie beschoten werd, zoodat hij wijken moest, toen wij 's avonds om half negen binnentrokken. Er waren voorbereidingen voor een nieuwe nachte lijke stormaanval gemaakt, dertig mortieren had den positie genomen. Toen we door de stad gingen, hoorden we infanterievuur en daar tus- schen door kanongebulder. Jaroslaw, dat anders electrisch verlicht is, werd nu maar door een paar armzalige flikkerende lichtjes spaarzaam ver licht. Het station heeft een droevige petroleum verlichting, geen koffiehuis, geen kroeg, geen huisdeur is open. Wij wandelden door de straten waar eenzame wachtposten staan en keeren dan naar het station terug. Het infanterievuur is in- tusschen sterker geworden. Het was thans op ongeveer 2000 pas bij ons vandaan. Op het station hoorde ik dat 's middags om vijf uur een granaat- treffer 5 man van onze batterijen had gedood. Met afgedekte lichten reden we naar Rzesow terug. Tijdens de rit waren er vijandelijke shrap- nells aan den hemel zichtbaar in de richting op Sieniuwa. In Rsesow hadden voor dien groote afdeelingen vijandelijke infanterie en cavalerie onder generaal Novikow vertoefd, die op de bede der bevolking «de vijand moge de stad sparen'' antwoordde dat de angst der bevolking ongegrond zij, daar de Russen naar Galicië uitsluitend elite troepen gezonden hadden, alle andere troepen waren naar Oost-Pruisen gezonden. De Russen bleven 16 dagen in Rzesowin de stad bleef, op enkele diefstallen door kozakken na, alles ongerept. Naar een nieuwere melding over Krakau moeten de Russen over de San teruggeworpen zijn. Lezajak is door Oostenrijksche troepen genomen, die daarop reeds 20 kilometer verder oostelijk zijn opgerukt. TURKIJs. In een tweede artikel hetwelk de «Daily Chro nicle" hedenmorgen aan het Turksche optreden wijdt, zegt het blad Zoo hebben dus de Eogelsche, Russische en Fransche gezanten te Constantinopel hunne passen ontvangen en Constantinopel verlaten. Vastgesteld dient te worden dat de bombardementen door de Turksche vloot in de Zwarte Zee geheel onnoodig en niet uitgelokt waren. De praktijk" van een oorlog te beginnen door zonder waarschuwing een buurman op het lijf te vallen met wien ge in vollen vrede leett is er altyd een geweest van zeer twijfelachtig gehalte. Doch sterker voorbeeld van barbarisme kan moeilijk in de geschiedenis worden aangehaald, een geval waarbij rustige weerlooze burgers van een weerlooze handelstad door een bombardement worden overvallen. Men vraagt zich in allen ernst af hoe Turkije, dat toch waarlijk jbij herhaling haar bestaan te danken heeft gehad aan Britsche hulp er toe is kunnen komen het Vereenigd Koninkrijk aan te vallen Het eenig antwoord op deze vraeg moet wor den gevonden in het drijven van een slechts zeer kleine pro-Duitsche kliek te Constantinopel. Geen lijk heeft immer meer eerbied gehad voor de godsdienstige gezindheid van zijne Mohammedaan- sche onderdanen dan juist Groot-Brittannië en wij hebben altijd het grootste respect betoond voor de positie van den Sultan als Khalif. Onze Mohammedaansche onderdanen in Indië onder aanvoering van hun geestelijken leider Aga Khan hebben ons steeds de hartelijkste verzeke ring van hun trouw en aanhankelijkheid gegeven enwij vreezen dan ook geenzins dat zij zullen toestaan, dat de Duitsche ma noeuvre zal worden aangevoerd om hun ;onverge telijke loyaliteit tot het Britsche rijk te beïn vloeden. De opstand in Zuid-Afrika. De opstand v;an Maritz en zijn volgelingen is nu nagenoeg gëheel onderdrukt. Uit Kaapstad wordt geseind, dat Kolonel Gil- lieils1 in Kenhardt oe leiders der opstandelingen, majoor Ben. Coetzee en kapitein de ViUiers ge vangen génpmen hoeft. Ben Coetzee was een der vurigste aanhangers van Maritz. Kolonel Alberts heeft de opstandelingen hij Ui lenburg! oen nederlaag toegebracht. De opstan delingen hadden 13 dopden en 30 gewonden240 werden gevangen gemaakt. H u 1 p van de mill i onnair s. John Rockefeller junior, de voorzitter van Je R,oc 'kefeller-sLicihting' deelt mede, dat besloten is milli.oenen dollars te geven, indien dit noodig is, om de non-combattanten van die landen, Welke in den qorlog betrokken zijn, te hulp te kjomen. Het bestuur der Stichting hoeft maatregelen getroffen om binnen enkele dagen' een commis sie naar Europa te zenden, welke de geteisterde landen zal bezoeken en een verslag zal uitbren gen over den aldaar heersehenden toestand. De voorzitter der commissie is Wiekliffe Rost, di recteur-generaal van cie Internationale gezond- hei ds-'comim.iss ie. Om de Belgen onmiddellijk to hulp te komen, charterde de stichting het stoomschip „Massape qua", dat 4000 ton levensmiddelen naar Europa overbrengen en Dinsdag naar Rotterdam vertrek ken. zal. De levensmiddelen zijn geconsigneerd aan Oen Amcrikaanschen consul aldaar. Uitvoerverbod. Bij Kon. Besluit is de uitvoer van kunstwol, wolafval, halfwolle goederen, gemengde garens, wollen dekens, militaire lakens en daarvan ver vaardigde kleedingstukken, flanel, en daarvan vervaardigde ondergoederen, verboden. Regeeringsmaïs. Bij de gisteren gehouden verhoop bij inschrij ving door het bestuur van het Comité van Graan handelaren te Rotterdam als lasthebber der Ne- derl. Regeering in het Graanhuis aldaar van circa 3000 tons Amerik Mixed Mais werd ingeschreven tegen prijzen varieërend van f230 tot 265 per 2000 K.G. De laagste prijzen werden besteed door door de Coöperatieve vereeniging en de hoogste door den partculieren handel. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel niets aan de inschrijvers gegund omdat de prijzen van het groot ste deel der inschrijvers hem te hoog voorkwamen doch moet hij van plan zijn om de geheele ten ver koop aangeboden partij te gunnen aan de Coö peratieve Vereenigingen, welke voor f230 per 2000 K.G. hadden ingeschreven. De Staatsloterij. Naar wij vernemen, wordt er niet aan gedacht het aantal loten van de Staatsloterij uit te brei den. Zoodanige uitbreiding is van den tegenwoor- digen minister van Financiën niet te verwachten. Oorlogsleening. Uit den Haag wordt aan het «Handelsblad ge meld Omtrent de plannen inzake een oorlogs leening van 250 millioen kan nog worden mede gedeeld, dat het in de bedoeling ligt aan de regeering machtiging te verleenen om, voor zoover de vrijwillige deelneming aan de leening te kort schiet, de hoogst aangeslagenen in de ver mogensbelasting te verplichten aan de leening deel te nemen op de basis van htm vermogen. De rente over dit gedwongen gedeelte zal lager zijn dan voor het vrijwilige gedeelte, om aldus de animo voor vrijwillige deelneming te bevorderen. Zijn wij goed ingelicht dan zullen in ieder geval vermogens beneden de 50.000 gulden wor den vrijgelaten. Nog deze maand verwacht men, dat het des betreffende wetsontwerp door den Staten-Generaal zal kunnen goegekeurd zijn. De openstelling zou dan in December kunnen geschieden. Meelpryzen. Naar aanleiding van het wetsontwerp betref fende den aan- en verkoop van graan van regee- ringswege heeft de firma Gerhard Polak mede namens andere importeurs van meel een voorstel gedaan aan de regeering om den handel te belasten met den aan- zoowel als met den verkoop van tarwe. Zij zijn bereid zich te regelen naar voor schriften door den minister vast te stellen en zijn overtuigd, dat de meelprijzen zoowel als de prijzen van het veevoeder daardoor niet zullen worden verhoogd. De minister verklaarde echter op een desbe treffend verzoek, dat hij een nader onderhoud nog niet noodig achtte. Adressanten zullen nu den minister een plan doen toekomen, waarbij het geheele voor schot voor den aankoop van graan kan vervallen en tegelijkertijd de prijzen van meel en veevoeder kunnen verlaagd worden. De adressanten zijn in het bezit van gegevens waaruit blijkt, dat de prijzen van meel en vee voeder hier te lande hooger zijn dan in andere landen. Nieuwe toevoer van vluchtelingen. Zondag zijn uit Vlissingen weder een tiental als genezen ontslagen Belgische militairen uit het hospitaal naar Alkmaar overgebracht, alwaar zij geïnterneerd zullen worden. Een zeer groot aantal vluchtelingen zijn naar hun woonsteden terugge keerd, doch wij moeten direct hieraan toevoegen dat de administrateur De Bats en de Belgische passagiersboot «Zeeland" weer volgeladen met vluchtelingen terug zijn gekomen. Ook de provin ciale booten, zoowel als de treinen, brengen steeds maar menschen aan. Uit Engeland kwam een groote hoeveelheid rood gekleurde flinke warme dekens voor de vluchtelingen. Een aantal Engel- sche dames, men zegt mij dat het suffragettes zijn, zijn hier heen gekomen om toezicht op de verdeeling te houden. Een groot aantal bussen groenten zijn tevens medegevoerd om onder de vluchtelingen te worden verdeeld. Hét kanonge bulder was heden sterker dan ooit hoorbaar. Antwerpen was, voor zoover wij oplichtingen van derden mogen afgaan, Zondag uiterst rustig. Het schijnt, dat vele Antwerpenaren, die rust niet al te zeer vertrouwen en daarom, na een vluchtig bezoek aan hun woonplaats te hebben gebracht, weder terugkeeren om, zooals met mijne zegslieden het geval was, voorloopig in betere gewesten te verblijven. Laster. De »N. Rott. Ct." bevat de vertaling van een brief van zekeren Calza Bedolo, in het Romeinsche blad «Giornale d'Italia", over de vlucht der Belgen en hun ontvangst in Nederland. Daarin staat o m., dat hg, de schrijver, Hollanders den onmetelijken smartestoet der arme vluchtelingen heeft zien bekijken met gezichten koud als hun landschap, onverschillig, ongevoelig. Op de kaden nieuwsgierigen de naakte armen, de witte kant- kappen, de gouden oorijzers, de porseleinen oogen der Ilollandsche vrouwen naar die tragedie. Het leek, of deze vrouwen zich feestelijk hadden opge tuigd om het schouwspel te zien. «Geen man stak de hand uit om de deernis, waardige vluchtelingen van den ondergang te reddensoldaten in uniform lieten zich betalen voor hunne diensten door de meer gegoeden, en stootten de armeren, die probeerden uit de booten te stijgen om een slok water, een korst brood te bemachtigen, brutaal terug. «Voor mijn oogen vroeg een moeder, wier jon gen stierf van honger, wat melk zij slaagde er na veel tranen in, het te koopen voor vier-en- een halve franc. Al deze menschen, die het bloed bad krachteloos willoos, bezitloos voortjoeg naar een vreemd land, hebben aan de Ilollandsche grenzen een slagboom van terugstootend cynisme gevonden, die hun de laatste wonden deed bloeden- «Niemand had de kracht zich te verzettende weenende karavanen van Hansweert waar ik deze dingen met eigen oogen heb kunnen aan schouwen werden telkens verder gedreven, naar Vlissingen naar Rotterdam naar Amsterdam. Waar het verbod niet bestond heeft men nage dacht over andermans kommer. En hoe smartelijk het mij ook is, zoo rauwelijk de waarheid te moeten zeggen, ik gevoel, door al de pijn, die dit schouwspel mij verschafte, den plicht het te doen." Tegen dezen schandelijken laster heeft de hoofdredacteur van de «Nieuwe Courant" een protest ingezonden bij zijn collega van het «Giornale d'Italia", die hem persoonlijk bekend is. Het is mogelijk, dat 't wat .helpt, maar waar schijnlijk is het niet en het blad doet dan ook een beroep op de tusschenkomst van den Neder- landschen gezant. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.0 te Hernosand. Laagste barometerstand 756.6 te Vlissingen. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen, zuidoostelijken tot zuidelijken wind, betrokken tot halfbewolkt, wellicht eenige regen zelfde temperatuur. Portret van Z. H. Paus Benedictus XV. Aan ons bureau zijn nog verkrijgbaar eenige •xemplaren van het keurig uitgevoerd portret van Z. H. Paus Benedictus XV in pauselijk gewaad, in koperdiepdruk, in ietwat getinten zwarten druk, op zwaar gravure carton, in twee formaten. Het eene formaat is groot 65 X 50 c.M. papier grootte, 45 X 32 c.M. beeldgrootte het kleinere 40 X 3*2 c.M. papiergrootte, 30 X 21 c.M. beeld grootte. De uitvoering ia bij beide formaten dezelfde. De prijzen bedragen respectievelijk f 0.50 en f 0.35, afgehaald aan ons bureau. Arbeidsbeurs—Steuncomité. Het aantal ingeschreven werkloozen bedroeg in de week van 26 - 30 October 40. Aan 14 per sonen werd voor korter of langen tjjd werk ver schaft, terwijl in het geheel aan 523 personen geldelijke steun werd verleend, Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag; 10 November 1914 des namid- dags 2 u,u;r ten Raadhuize. Pe leden van dein Gemeenteraad zijn .opge roepen tot een bijeenkomst in comité-generaal op hedenavond 8 uur, ten Raadhuize, waar de lieer Stuivingla, de gevelplannen voor het nieuwe Stads ziekenhuis zal demqns tree ren. Apologetische Cursus. Woensdagavond 8i/s uur in de Groote zaal van het Bondsgebouw Lange Haven, 3de les van den Apologetischen cursus door den eerw. Pater v. d. Sande, O. P. Steuncomité 1914 Schiedam. Behalve de bedragen, die mj: het ophalen der uitgereikte inschrij:vi ngshi 1 je Lten dadelijk zijn ter hand gtesteld aan de personen, die zich daarmee hebben belast, die, welke hetziji als weke- lijksche of maandelijkse he bijdragen hetzij' als bij dragen in eens op quitantie zijn geïnd, en die, welke bij de geho|Uden collecte zijn omvan gen, zijn tot 31 October 1914 de volgende gif ten Vta|n particulieren bij den Penningmeester' inge komen P. J. L, f25; J. L. f 10; J. II HO; M. II f 25; G. J. N. f2.50; J. T. J M. 125; S B. fl; N. N. f 10L. H. f0.50Mej. B P. II; H. IJ. f2.50; J. T. O. f10; W B. J fl; N. N. f2.80; J. P. fl; L. II. f050;; H. L fl; II. v. B. fl; II. J. G. fl; Wed C. F fl;; Mej. A. S. v. A. f2.50; Mej. II B. fl; Mevr C. P, f 10; Di. J. G. M. f 10; N. N. f10; C O £250; C. K. f 2.50S. B. fl; G. G f10; A. G P. f2.50; Mej. V. f5; N. N. f 1.50;J J. T f 1.50; Mej. v'. d, M. f2; J. d. V fl; J. V o. M, f25; N. N. f 10s,. M. IJ. £10; N. N 14;; N. N fl; J. H. v. d. W, f5; J. II M d. Cr, 12,50; P. S. fö; L. H. f2; Wed. M. B fl; J v. D, f 10; A. G. P. f2.50; Mej. B. £0 79»; W B. J. fl; M. W;. f 100C. v. L. fö;; N. N fl; Mej J. O. f2; A. K. f5; A. d. K f015; A. V, f5; Mej. Th. C. v. R. £2.50; v D: f3; Z Z. f 12.50; N. N. f2; Mej. A. S. v A f2.50;; Mej, P. W, fö; C, F. v. d. L f'25; J C N, fö; Mej. A. G. S. v. K. f250; J M. f2,50; P, Wi, f4; M. D. f 100N. N. fl; Belg. Vluchteling' f2,50; N. N. fl; N. N. f 10; Kweekolinqen ScL.iol E. fl; Mej. V. fö; W. Di. v. D; J f20; Luctoir fö; C. K. fö; N. N. fl.25; J. H M d. G, f2.50; L. H. f2; W. B. J. fl; N N fö; A. V, £2.50; N. N. £0.75. Deer het BuurtcomitéGasstraat en omgeving iis tot nog' toe ingezameld f44.55, terwijl uit de bus in de Owen's glasfabriek f 16.09 is' afge dragen. In do Vorige opgave van vereeniging'en, die eene bij'di'agte hebben Verleend, is ten gevolge van eene vergissing ten onrechte niet genoemd het Onderling steuncomité va,n gemeente-Wenk!ie- den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2