voor Schiedam Omstreken, f fifinf ünfii De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering Onder het schrikbewind. 37ste Jaargang, Donderdag 5 November 1914 No. 11072. oYereentoistig op de polis femelde Toonaarden. Offideele berichten. Kennisgeving. Buitcnlandsch Nieuws. FEU ILLETO N. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Abonn emeu ten per 3 maanden f 1.50, per - Postbus 39. •x - week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b« levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bjj verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene bij dood 1 I U U een duim; 1 UU wysvinger; I (J V erzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het verzoek van de firma Smith Co. om vergunning tot het uitbreiden harer fabriek van kunstsmeedwerken aan de Buitenhavenweg 92, kadaster Sectie L. no. 202, door bijplaatsing van een luchtdrukkamer en slijpmachine, gedreven door een electromotor van 10 P. K. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag,j den 19 Nov. a.s., des voor middags ten 11 i ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van Barend Koring, om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in bet klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het. pand Lange Haven no. 118. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 5 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De overwinning Van de Duitscliers aan de Yser heeft hen niet veel voordeel gebracht. De laatste berichten spreken zelfs van een nederlaag van de Duitsche troepen aan den rechteroever van de Yser. Het Fransche communiqué van Dinsdag meldde, dat de Duitschers den linkeroever van de Yser had- 4) Zoolang als de Nationale Garde en kanon niers, die hier zijn, de zaak des konings getrouw blijven. Maar zij zullen hem verraden, zoedra het volk onder het geschreeuw Leve de Natieop het kasteel aanrukt. Zoodra 1 Gij laat u dus niet van uw idee flxe afbrengen. Het canaille wilde reeds verleden Zondag komen; hebt gij het gezien De Jacobijnen en Communards hebben zeker bedacht, dat hunne nederlaag voor de Tuilerieën den triomf van het koningschap zou zijn en zij zullen geen lust hebben dezen bevorderlijk te zijn. Doch goed, stel het geval dat zij nog dezen nacht komen, dat zelfs de helft van ons garnizoen naar den vijand overloopt, wat dan Is het niet hetzelfde, mijn Waarde vicomte, vervolgde Parvis ernstig en met Warmte, of wij voor een rechtvaardige zaak in de Tuillerieën vallen of op het verre slagveld Ik hen u als een dappere, gij zult niet anders gevoelen dan ik, en elke brave Fransche edelman 1 Leon reikte den ridder de hand. Ik denk ala gij, antwoordde hij maar, voegde hij er toen aarzelend en als bevreesd bij Wij Verkeeren echter niet in dezelfde omstandigheden den verlaten. Daarop werden zij achtervolgd en verder teruggedreven. De Duitschers leden daarbij groote verliezen. Een Duitsch officier erkende, dat zij daar 20.000 man hebben verloren, waarvan de helft sneuvelde. Het Fransche communiqué van gisteren luidt: Op onzen linkervleugel is de toestand sedert gisteren onveranderd. De vijand heeft zich op den rechter Yser-oever teruggetrokken. Wij hebben Lombaertzijde genomen. De Duitschers bezetten niet meer den linker Yser-oever, dan alleen een brughoofd bij Michenim, tusschen Dixmuiden en Nieuwpoort. Zij hebben behalve hun gevangenen en gewonden ook belangrijk krijgsmateriaal ach tergelaten, waaronder in den moerassigen bodem verzonden stukken artillerie. Op de Leie wordt de strijd met afwisselend voor- en achterwaarts gaan voortgezet, doch in het algemeen hebben de troepen der geallieerden merkbare vorderingen gemaakt. In de streek tusschen Arras en de Oise zijn wij vooruitgegaan, gelijk ten oosten van Quesnoy-en-Santesse tot aan de hoogte bij Par- villiers. In het centrum is de aanval der Duitschers, die zich op den rechter Aisne oever had ontwik keld, in de omstreken van Vailly, en die ons gis teren de eerste hellingen ten noorden van Vailly en van Chavonne deden prijsgeven, opgehouden en heeft een tegenaanval van onze troepen plaats gehad, waarbij wij een gedeelte van het verloren terrein herwonnen. Hevig kanonvuur en levendige aanvallen der Duitschers op de hoogten van Chemin-des-Dames en rondom Reims, zijn afge- siageo. Van het oostelijk gevechtsterrein wordt van Fransche zijde gemeld, dat de Duitschers nng niet tot het ofiensief zijn overgegaan. De Russen dringen op enkele deelen van het front in Polen vooruit. Russische troepen hebben, zonder ernstigen tegenstand te ondervinden, Szadek, Lask en Rosproza genomen. Ten Westen van Kielce trekken de Duitschers op Wloszowa en Andrejef terug. De Oostenrijkers, ten Zuidoosten van Kielce teruggedreven, handhaven zich nog alleen in Sandomir. Aan den benedenloop van de San nemen de gevechten een voor de Russen, die de rivier over trekken, gunstigen loop. Het Duitsche hoofdkwartier is naar Czensto chowa, dicht bij de grens van Silezië, verplaatst Een bericht uit Budapest meldt, dat de bij Kuty verslagen Russen terugtrokken tot Sniatijn en daar trachtte de troepen te vereenigen, waarin zij echter niet slaagden door de voortdurende activiteit van het Oostenrijksche leger. Het officieele communiqué meldt: De bewegingen van onze troepen in Russisch - Polen zijn gisteren door den vijand niet gestoord. Een onzer korpsen heeft bij de gevechten op het Lysa Gora gebergte 20 Russische officieren en 2200 man krijgsgevangen gemaakt. Op het front in Galicië hebben zich bij Podbuz Hoe dat Gij zijt alleen, ik niet Als ik sterf, dan sterft ook nog iemand anders. Ik heb mijn vrouw gezworen mij niet nutteloos in gevaar te be geven. Parvis schudde het hoofd. Kunt ge het nutteloos noemen zich voor zijn koning en zijn adelseer op te offeren vroeg hij. Neen, Parvis, antwoordde Leon trotsch het hoofd opheffend, ik ken mijn plicht en zal hem vervullon, wat er ook gebeure I De beide mannen bleven eenige oogenbfikken ernstig in gedachten vorzonken. Arme vriend, ik begrijp dat ge uw kasteel droeviger verliet, wijl gij eene vrouw achterlaat, die uwe bescherming noodig kon hebben, indien, de pest der anarchie ook Normandië bereikt. Virginie is voorzichtig en bezit tegenwoor digheid van geest, zij wordt daarenboven beschermd door haar waardigen oom, die haar als zijn kind beschouwt. Graaf Raoul zal zijne nicht goed be schermen en haar niet alleen laten. Maar ik vrees iets anders. Wat dan vroeg Parvis. Den moed en de zelfverloochening mijer vrouw! Toen wij afscheid namen omdat mijn plicht mij naar Parijs en aan de zijde des konings riep, zeide Virginie tot mij Zoodra ik hoor, dat uw leven in de hoofd stad gevaar loopt, kom ik daarheen om uw lot te deelen Waf ik ook zeide om haar dit uit het hoofd te praten, zij bleef bij haar plan. Ach meer dan 200, vanochtend vroeg bij Jaroslau 300 Russen overgegeven. Zooals reeds in telegrammen gemeld werd heeft bij Lowcroft een zeeslag plaats gehad waarbij de Engelschen de onderzeeër «D 5" en de kruiser «Haleion" verspeelden. De «Halcion" was een ongepantserde kruiser van 1080 ton en gewapend met twee stukken van 12 c.M. en 4 van 5.7 c.M. Volgens een telegram uit Tokio zijn de Japan ners een heftige bestorming van het fort litis, een der forten van Tsingtao, begonnen. Aan de bestorming is een bombardemeut voorafgegaan, waardoor J litis nagenoeg tot een puinhoop is ver anderd. De Japanners moeten voor Tsingtao 800 ge vangenen gemaakt hebben en 26 kanonnen heb ben vernield. Blijkens een officieel bericht uit Tokio gelooft men daar dat de commandant van de Oosten- rijkschen kruiser v Kaiser in Elisabeth" zijn schip op de reede Tsingtao in de lucht heeft laten springen. Het drijvende dok is ook tot zinken gebracht. De beschieting duurt voort. Russische troepen zijn in den Kaukasus de Turksche grens overgetrokken en veroverden Kara- Kilissa nadat zij de Turksche troepen h adden verslagen. BELGIë. Bombardement van Veurne. Donohoe, de correspondent van de «Daily Chro nicle" in Noord-Frankrijk, seint dat Veurne Maandag hevig door de Duitschers werd bescho ten. Gedurende twee uur vielen granaten op de stad, doch ofschoon de openbare gebouwen her haaldelijk werden getroffen, werd geen enkel Belgisch soldaat gedood of gewond. Gedurende het bombardement bleven de Belgen volkomen stil en beantwoordden het vuur niet. waaruit de Duitschers blijkbaar afleidden dat Veurne en de omgeving waren verlaten, zoodat zij het artille rievuur lieten verflauwen en een infanterie-aanvaj begonnen. De Belgen waren hierop voorbereid. Een batterij, welke tegen het einde van het bom bardement te Veurne was aangekomen, werd bij gedeelten naar het front gezonden zoodat de vijand er niets van merkte. De Belgische infan terie wachtte goed verborgen met geladen geweer in de vooruitgeschoven loopgraven ten westen van Veurne, terwijl zij den vijand, die in dichte ge lederen aanrukte om de stad aan te vallen, tot op 1500 el liet naderen, voor de Belgen het vuur openden. De vijand werd hierdoor volkomen ver rast en de gelederen werden neergemaaid als rijp graan door een hagel van granaten. De Duitschers aarzelden en vluchtten om in de greppels beschut ting te zoeken. Maar de Belgische granaten zoch ten en vonden hen en gedurende een half uur woedde de dood onder de vijandelijke gelederen De Belgen wisten van hun succes gebruik te maken door Ramskapelle weer te bezetten. De Duitschers lieten daar een groot aantal van hun gewonden achter. ridder, ik durf er niet aan te twijfelen, dat zij reeds weet in welk een nood zich de koning be vindt de oom van Virginie is een goed oud man, die alle luimen en wenschen mijner vrouw voldoet.... Denkt gij dat mevrouwde Fonteille naar Pa rijs zou komen Wellicht is zij reeds onderweg en komt hier aan, terwijl een beestachtige menigte het leven van alle koningsgezinden bedreigt. Mijne vrouw te Parijs, deze gedachte pijnigt mij. Begrijpt ge thans, ridder dat ik niet zoo koelbloedig kan zijn, als gij Leon ging over de leuning van het terras liggen Hij was bleek geworden en het vale maanlicht maakte hem nog bleeker. De ridder trad op hem toe en legde zijne hand op Leon's schouder. Vermaan u, vicomte, zeide hij op mede lijdenden toon, verlam uw energie niet en martel u niet met veronderstellingen. Het kan het doel van mevrouw de Fonteille niet zijn uw toestand nog te verergeren door naar Parijs te komen zij moet toch zeker weten, dat gij alleen dan moedig kunt optreden, wanneer gij geen zorgen voor haar behoeft te hebben. Verban daarom die gedachte en denk er aan, dat wij die gevaren, die gij ziet naderen en waaraan ik nog niet gelooven kan, koelbloedig moeten tegemoet zien, willen wij tenminste nuttig zijn. Gij hebt gelijk, antwoordde Leon, terwijl een vast besluit uit zijn oogen lichtte, gij zult mij niet kleinmoedig zien. Terug! naar Leuven. Men schrijft .ons: De „Zustere van .Maria", die bij het bombardement uit Leuven gevlucht zijn, werden door de Duitsche Mi li t ai/v Overheid uitgenoiodigd 'om terug te keeren. De zusters hebben nu hun moederhuis in .lie stau weer betrokken. Eveneens werden de paters Diominieanen, die sinds lang' .als vluchtelingen te Veulo vertoeven, door een Duitschen Rooide Kruis arts uitgenoo- digd naar hun klooster te Leuven lerug te kee ren ota 25 gewonden te verplegen. Hen werd de verzekering! giegjeven dat zij veiiig zouaen zijn. Aan het verzoek hebben de paters voldaan. Brand in Antwerpen Men seint uit Bergen-op-Zoom aan „Do Tijd": Zo,oals men zich zal herinneren lieeft de .be zetting' van Antwerpen vóór de inname der stad door de Duitschers de petroleum tanks deels stuk geschoten, deels laten loegloopen. GiUoïen ont stond door onbekende oo'rzaak brand in een voorraad petroleum, welke men in ecu nabijge legen gracht had deen 1 oopen. Zware rookwolken toekenden zich boven Antwerpen af. Des avom,? was men er in geslaagd den brand te Mus- se hen. FRANKRIJK. Generaal Joffre heeft volgens de «Evening News" gezegd, dat het op 't oogenblik mogelijk was, de Duitschers uit Frankrijk te verdrijven, als men 100.000 man zou willen opofferen. Hij wil echter dezen prijs niet betalen, daar de vijand met veel geringer verliezen, stap voor stap, naar zijn eigen grenzen kan worden teruggejaagd. De bijzondere correspondent van de «Times" meldde Maandag uit het Noorden van Frankrijk Van alle kanten komt goed nieuws voor de bondgenooten. Na hardnekkig vechten, drijven wij de Duitschers gestadig achteruit. De bondgenooten houden thans beide zijden van de Yser bezet en Armentières is een der plaatsen, vanwaar spoedig weer een trein zal kunnen vertrekken. De berichten omtrent Duitsche ontmoediging en vermoeidheid, zijn zoo talrijk, dat men aan de waarheid er van niet langer kan twijfelen. Uit de manier, waarop de Duitschers hunne hulp bronnen zuinig behandelen, valt ook af te leiden, dat zij met de vernieuwing van mond- en krijgs behoeften moeilijkheden hebben. Het schijnt vooral moeilijk de nieuwe lichtingen te kleeden, want de hospitaalsoldaten der bondgenooten vinden menigmaal lijken, ontdaan van de uniform, die voor nieuwe recruten schijnt te moeten dienen. Men hoort ook niet zelden, dat vele Duitschers op minder heldhaftige en noodelooze wijze werden gewond. Het leven in de loopgraven moede, ste ken zij een hand omhoog, om door zoo'n lichte verwonding naar de achterhoede te worden ge zonden. Krijgsgevangenen gemaakt, toonen zij door het aanbieden van hooge prijzen voor voed- Goed gezegd riep Parvis op den lossen toon die hem zoo eigen was. En het zekerste middel om verdere overwegingen te voorkomen, is verstrooiing, waaraan eenig gevaar verbonden is, waardoor onze scherpzinnigheid wakker wordt gehouden. Ik stel u daarom nog eens voor om het kasteel voor een uurtje teverlaten en eens jlangs de kaden te gaan kijken. Leon gaf zijn toestemmtng en de twee heeren verlieten het terras. II De vicomte en de ridder keerden naar het Flora-paviljoen, doch niet naar de zaal terug, welke zij zooeven verlaten hadden en waar het grootste aantal hunner standgenooten zich hadden verzameld en gingen door eenige gangen naar het binnenplein van de Tuillerieën. Destijds was de groote ruimte, welke thans Place de Caroussel heet, ten noorden en ten zuiden met het Louvre door galerijen verbonden in drie pleinen verdeeld. Zij heetten: de Place du Flora Pavilion, de Place du Roi en de Place des Suisses. Alle pleinen omgeven door muren met openingen, die zeer gemakkelijk als schiet gaten konden gebruikt worden en den verdedigers van het kasteel een goed bolwerk aanboden. Wan neer dat door het oproerige volk werd veroverd, dan konden de troepen zich nog^altijd naar de hoofddeelen van de Tuillerieën en de zijgebouwen terugtrekken an daar een kruisvuur op de aan vallers openen. (WorAt verpol&i). J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1