Dagblad voor Schiedam en Omstreken. lou lö TWEEDE BLAD. t. Gratis Ongevallenverzekering f 1 f) f| f) 1 37ste Jaargang. Zaterdag 7 November 1914 No. 11074. oyereeaiomstig op ie polis yermelfle voorwaarden. f (J U U Gemengd Nieuws. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. A d v e r ten tien: Familieberichten 20 et. per regelHandelsadvertentiën regels :l_ ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b« levenslange geheele invaliditeit bil verlies van een hand, n -oet °f °°gs (UU I U y een duimK »e_yerzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam, bjj verlies van Pfin bÖ veriies ftj I- by verlies van eiken ande. ren vinger, Men schrijft van de grens aan het ,,N. v. d. J>." de volgende aardige schets: De jjeraoionsbeschirijving van den Hollandschein soldaat zou, naai* Hildebrand's manier, saam te stellen zijn uit fragmenten van dein polsdrager, den jager, den voerman den bjOfer en 'den Iiol- landischen jongen. Teeh, wie hem in de eerste Octoberdagen van dit jaar aan de zuidgrens van ons land mocht aanschouwen hij heeft kpn- nen opmerken, welk merkwaardig, beeld jn het licht van den naburigen oorlogsbrand ontstond. Ik wou u dat even sclietsen niet meer: dan een paar' Ijosse indrukken. Roosendaal het perron hij avond. De Hol landsche soldaat is present 't zij dat men hem daartoe voor dienst heelt gecommandeerd', 't zij dat hij enkel als belangstellend toeschou wer van elders gekomen is. Hij kijkt kalm naar den uit Esschen aansnellenden trein twee mi ni ten later deelt hij u in 't voorbijgaan meè, dat het de vierde extra is' met een Belzenlocomotief en Belzenstokers, iets, wat in gewone omstan digheden volstrekt niet mag. Een dichte men- sthenmassa heeft eensklaps de perrons over stroomd de soldaat 'kojnt in actie: hij heelt een doel ontdekt. „Juffnou, geef je pakkie maar hier", zegt hij goeiig tegen een sjofel menschje, dat, gov.olgd door drie angstige kinderen, in iederen arm een reusachtige baad met goed torst. Eén «ogenblik Kijkt de Liei'sche of Leuven scire hem perplex aan, dan lacht ze dankbaar en hij neemt zooveel hij dragen kan. Let nu op, hoe consciëntieus hij zijn ta,ak vervult. De juffrpuw mag' jn haar confusie driemaal de trappen van den tunnel op- en afgaan, hij volgt geduldig en onverstoor baar Raad geven kan hijl niet, daarvoor be grijpt hij zelf te weinig van de drukte in het grooto station. Iets zeggen doet hij ook niet. Hij helpt alleen en dat is voldoende. Om niet te vergeten is' ook het volgende. Voor op gaat de moeder, een van die arme boeren vrouwen, wier man voor Antwerpen vocht en die bij de nadering; van den Duts haar aardappel veldje en haar geit in den steek heeft gelaten, cm met een zuigeling van drie maanden 'te vluch ten Ze houdt het kind in oen omslagdoek te gen zich aan in de andere hand wat klee- ren in een wit laken geknoopt Achter haar de soldaat Op bijna een armlengte voor zich uit draagt hij een heel klein zuig'fleschje met hel derwitte melk, hij houdt het precies verticaal, zóó, dat geen druppel verloren gaat Hij! kijkt er naar met een toewijding1, die hij hij oen kruit- transport niet aan den dag zou leggen hij loodst het veilig; d«o;p de dichte menigte, tot een rustig hoekje in een dei' wachtkamers js bereikt 1 i Menigeen van deze soldaten is zelf vader als zijn kind eens in den killen najaarsnacht een vreemd land werd ingejaagd! Doch, neen! vreemd kan het den vluchtelingen niet voorgekomen zijn. Wat zich te Roosendaal voordeed, begon reeds1 even voorbij1 Esschen „Hij Pel een boterham .minder en helpt een vluchte ling meer", zou men met een variant Hildeorand kunnen nazeggen. De soldaat begon waar de ncutraliteit'szione ophield en hij strekte zijn be moeiingen uit tot ver het binnenland in „Of ze asjeblief even naar den straatweg móchten, pm de vluchtelingen te helpen", vroeg' een gloep in een der Brabantsche plattelandsgemeenten Men had ze moeten zien loopen met een zak, waarin ieder vrijwillig' zijn half ration brood had ge stort Dat er Belgen zouden komen, wier maag tegen dat stevige voedsel niet bestand was, daa '- aan dachten ze eerst niet, maar menige huifkar hield halt, waarop vijl, zes kinderkopjes nit een chaos van kussens, doeken en balen kwamen gluren De lipjes waren droog melk! riep een Rotterdamse he bootwerker en ging bij aen veld wachter' in de buurt alvast een paar emmers 'alen in de weiden langs den weg had men Z0(' juist koeien genoeg binnen,gedreven, ze kon den bijna gleen poot meer verzetten, maar' een paar mondjes' melk hadden ze in elk geval nog En de boefenmilicdens deden even hun werk, of ,ze bij moeder thuis waren weer anderen na rren de volle emtaers over en liepen ermee langs de karren Een zorgzaam onderofficier had glaas jes meegebracht, leegp mosterdglaasjes, Jjor den kok inderhaast schoongespoeld Daaruit „ronk dankbaar de lange rij1 kindeirmondjes en de kara vaan. tnojk weer verder, niemand wist waarheen DaLalles is nu al weken geleden De Holland- si he soldaat is teruggekeerd tot zijn garnizoens oefeningen. Al pruimend legt hij gelaten zijin 25 of 30 K.M. per, dag af. Als hij door het terrein -kruipt, rammelen in zijn zak een s'cherpe Fran sche patroon en een Duitsche granaatscherf te gen elkaar. De talrijken, die hij hielp, hebben hem dat als aandenken gtegeven, opgeraapt in hel brandende Antwerpen. Sommigen hebben zelfs een vreemde veldflesch of een koppel, iïie hun werd toegeworpen uit een voorbijsnellen.:,en trein met geïnterneerden. Hij' helpt geen vluchtelingen meer integendeel, contact van welken aard ook is hem ten strengste verboden. Als zijn tante uit .\oonl-Hchui wou hom. komt bezoeken, met d.e laatste Brusselsche mode in kleeaing en heed, en vooral als ze hem daarbij een pasje over reikt (een thuis vervaardigde bloedworst of zoo iets), laat ze dan bedenken, dat een zoodanig optreden op' den belanghebbende den schijn kan werpen, al's stoofde hij zich in gteenen deel aan de hem van hoog'erhand gegeven, nadrukkelijke bevelen. Wat een militair motor-wielrjjder moet kennen. Aan het Technisch Bijblad van „De Kampioen" ontleenen wy het navolgende Een Engelsche beroepsrijder, die eenige weken als militair motorrijder aan het front dienst deed en zwaar gewond naar zijn land terug keerde, deelde aan een der vlakbladen merk waardige staaltjes uit zijn kortstondige, maar fel bewogen militairen loopbaan mede, en wees er o. a. op, dat verscheidene goede amateur rijders na één week ooriogspraktijk al tot de ervaring waren gekomen, dat de kunst om een motorfiets goed te berijden in het militair be drijf weinig beteekent wanneer de rijder niet tevens over uitgebreide technische kennis en een ongelimiteerde handigheid beschikt om de machine, zoowel overdag als 's nachts, steeds bedrijfszeker te kunnen houden, en zulks niet tegenstaande de hoogfet abnormale condities waaronder de motoren moeten werken. De eerste verrassing voor de Engelsche vrij willigers was de toestand der wegen, die door het zwaar militair transport gedurende regen achtig weder in modderpoelen waren veranderd. Tal van rijders moesten erkennen, dat hun rij kunst hier te kort schoot. In wedstrijden en 24-uurs-recordritten hadden zij in één uur af standen afgelegd waarvoor zij thans een halven dag noodig hadden. De „aardigheid" ging er dan ook al heel gauw af temeer, omdat voor het schoonmaken en ver zorgen der motoren geen mannetjes disponibel waren. Dat moesten ze zelf doen en dat in den tijd dien ze anders als'rusttijd zoo goed hadden kunnen gebruiken. Hun voornaamste indruk van den dienst was, dat de oorlog een haastig metier is. Dingen, die men onder normale omstandig heden met zorg en overleg kon doen, moesten thans oogenblikkelijk gebeuren. Een bandrepa- ratie in de modder en onder stroomenden regen werd een gevaarlijk avontuur wanneer men vijf minuten tevoren met vol gas aan een vijande lijke patrouille was ontsnapt, en op het gebied van snelreparatie de noodige handigheid miste. Het ongeluk wilde, dat machines, die in het vreedzame toerisme een jaar dienst konden doen zonder eenige storing, onder de gruwelijke be handeling allerlei raadselachtige kuren gingen vertoonen. Het geploeter door modderpoelen, het gejakker over onbeschrijflijk slechte wegen, het gebrekkig onderhoud, dat alles veroorzaakte lastige bedrijfsstagnaties, waaruit de rijders zich zelf maar moesten zien te redden, omdat van deskundige hulp op het oorlogspad nergens sprake kon zijn. Zoo stonden dan vele bekwame rijders, die dozijnen betrouwbaarheidsritten zonder straf- punten hadden afgelegd, voor puzzles zonder tal. Een, die in opdracht had, een infanterie- colonne gedurende 30 K.M. in stapvoetstempo te volgen, stelde er een eer in het bevel volgens de letter op te volgen en reed zeven uren op de kleine versnelling, met het gevolg, dat de klep pen verbrandden en de zuiger vastliep. Een ander, die een spoedcommissie over een abominalen Belgischen keiweg in maximum snelheid meende te kunnen uitvoeren, brak zijn frame en moest naar 't hospitaal worden ver voerd. Zijn plaatsvervanger reed op hetzelfde traject de spaken uit het achterwiel en ver nielde de velg. En 's anderendaags, toen zijn regiment al een paar uren op marsch was, stond hij nog in een klein werkplaatsje aan een inder haast gerequireerde velg van een antieke mo torfiets de nippels vast te draaien en de spaken te spannen, toen de nadering van den vijand werd aangekondigd. Daar hij als „texter" aan een Engelsche fabriek met alle reparaties ver trouwd was, gelukte het karwei zeer vlot, en wist hij juist bijtijds de plaat te poetsen. De groote fout, die in het Engelsche motor rijderskamp werd opgemerkt, was de verschei denheid van fabrikaten, die aan de campagne deelnamen. De rijders konden elkander dan ook zelden met verwisselstukken uit den brand helpen. Maar boven alles bleek, dat de militaire mo- torwielrijder niet voldoende toegerust is voor zijn zeer zwakke taak; wanneer hij behalve een volleerd motorrijder en kenner van het land, waarin hij zich beweegt, niet tevens is een per fect motortechnicus, die alle kunstjes en foefjes van het reparatieatelier verstaat, die met ge ringe hulpmiddelen in een minimum van tijd allerlei storingen weet te verhelpen en die de diagnose van een bedrijfsstoring reeds heett opgemaakt op het oogenblik, dat zij zich open baart. Want dit staat vast: tijd voor diepzinnige overpeinzingen over een raadselachtig defect bestaat in het vuur der militaire aefcie niet. Motor en rijder moeten van zessen klaar zijn, altijd en onder alle omstandigheden. Is de rijder iemand, die nog raadsels in zijn motor tot op lossing moet brengen, dan is de kans groot, dat hij als krijgsgevangene al den tijd krijgt over het groote raadsel na te denken. Duitsch plan van een inval in Engeland. Generaal von Ardennen, die generaal-adjudant van het ministerie van oorlog te Berlijn was, heeft in de sSüchsischer Staats-Anzeiger" een artikel gepubliceerd, waarin hij het landingsplan in En geland van de Duitsche troepen uiteenzet. Het »Vad." geeft er de volgende passages uit Wanneer de Engelsche bewaking van onze zeestellingen Borkum— WilhelmshaferiHelgoland Brunsbuttel, aldus de generaal, al bijna onmo gelijk is onder de tegenwoordige omstandigheden tot nu toe heeft zij nog niets geen succes gehad dan zal zij totaal onmogelijk worden, zoodra België en de noordkust van Frankrijk tot aan de monding van de Seine in Duitsche handen zijn. Het nieuws, hoewel onwaarschijnlijk, van den terugtocht der Franschen uit Boulogne opent een nieuw verschiet voor de toekomstige positie van Duitschland in dezen strijd. Mettertijd zullen wij in het bezit zijn van Calais en waarschijnlijk o^k van Dieppe en Havre. Bij Calais vernauwt het kanaal zich tot een breedte van 35 tot 40 kilo meter. Onze kanonnen van 30.5 hebben een draagwijdte vaD 14 K.M. (de hoogte welke het projectiel kan bereiken is 3470 meter). De draag wijdte van de 42 c.M. is nog grooter. Engeland kan zich voorbereiden op nog andere verrassingen van onze artillerie. Zelfs indien wij niet van uit de Fransche kust op Engeland kunnen schieten kan toch een veiligheidslinie gevormd worden voor onze Duitsche schepen, een linie, die meer dan de helft van de bevaarbare wateren dekt. De Fransche havens zouden dan de uitgangspunten kunnen zijn van torpedobooten en onderzeeërs, kruisers, lichters enzen ook van onze zeppelin» Deze havens op de Fransche kust kunnen dan absoluut onneembaar gemaakt worden van uit de zee, door dubbele of driedubbele rijen mijnen, met een bijzondere verankering. Mijnen in die wateren te verankeren is betrekkelijk makkelijk. Met die drievoudige rij mijnen tusschen de Fransche en Engelsche kusten, zouden de groote havens van het westen, Portsmouth en Plymouth van de Noordzee afgesneden zijn. De verbinding met Schotland zou bemoeilijkt worden." Vervolgens zet generaal Von Ardenne uiteen, hoe de mijnen op dubbele linie zouden verankerd liggen en hij voegt er aan toe, dat de 3fdeeling torpedobooten en onderzeeers dan ook in actie zou treden. »Een guerilla oorlog, zegt hij met onze onderzeeërs, bijgestaan door onze luchtkrui- sers, zal den vijand heel wat ongerustheid be zorgen. »In de Fransche havens, welke tegenover Groot Brittannië liggen, zou onze vloot ook werk vinden als vernietiger van den handel. Dit schijnt te gemakkelijker, nu Engeland herhaaldelijk het internationale recht heeft geschonden. Dat dit voor de Engelsche eilanden geen pretje zal zijn, kan men wel reeds alleen hieruit begrijpen, dat Engeland, wat betreft de voeding, van de andere landen afhankelijk is. Iedere storing in het ver schaffen van dit voedsel zou dat land gevoelig treffen. Reeds nu zijn onze koopvaardijjagers en het vernielen van schepen met contrabande een doorn in 'toog van Engeland. Wanneer de eigen dommen op zee niet meer veilig zijn, komt er een ernstige vermindering van den invoer. Ondanks Engeland's mijnen en zijn groote vloot is het steeds bang geweest voor een landing in Engeland. Wanneer de Fransche kusten in onze handen zullen zijn, zal een inval, die nu als een dwaas verhaaltje beschouwd wordt, makkelijk worden, vooral wanneer Engeland voort blijft gaan met het zenden van troepen buiten zijn eiland. De voorbereidingen door Napoleon in 1804 ge nomen, om de Fransche kust te bereiken zijn in militaire kringen wel degelijk besproken en dat niet alleen uit historisch oogpunt. Engeland en de Mohammedanen. Het opstaan van den Turk Duitsland's en Oostenrijk's wapenbroeder ten oorlog heeft aan Engeland niet weinig bezorgdheid veroorzaakt, schrijft de »Tijd". Eerst de Duitsche onderzeeërs, daarna de poging om den weg naar Calais te forceeren, thans de oorlogfakkel, geworpen onder de onderdanen van den Khalief, van wie er milli- oenen wonen in het Britsche koloniale rijk of in de protectoraatssferen. De regeering in Britsch- Indie heeft, teneinde de Mohammedanen zooveel mogelijk rustig te houden, een kennisgeving,laten publiceeren van den volgenden inhoud »In verband met het uitbreken van den oorlog tusschen Groot Britannië en Turkije welke, tot het leedwezen van Groot Britannië, is veroorzaakt door de onberaden, niet uitgelokte, doch opzet telijke actie van de Turksche Regeering, is de Onderkoning door de Britsche regeering gemach tigd de volgende openbare mededeeling te doen met betrekking tot de heilige plaatsen van Arabië, met inbegrip van de heilige tempels van Mesopo- tamië en de haven van Djeddah, opdat geen misverstand moge bestaan bij Zijner Majesteits zeer getrouwe Mohammedaansche onderdanen ten aanzien van de houding zijner regeering in dezen oorlog, waarbij geen vraagstuk van godsdienstigen aard betrokken is. Deze heilige plaatsen en Djeddah zullen gespaard blijven voor aanvallen of hinder van Britsche strijdkrachten te land of ter zee zoolang geen botsing ontstaat met pelgrims uit Britsch-Indië naar de bedoelde heilige plaatsen en tempels. Op verzoek Zijner Majesteits Regee ring hebben de regeeringen van Frankrijk en Rusland hun dezelfde verzekering gegeven."J De Britsche regeering voorziet welk een ont zettende ramp voor haar een opstand tegen haar gezag zou beteekenen van alle mohammedaansche elementen. Die in Perzië houden zich tot dusverre vrij rustig. De bladen verklaren, dat de oorlog met het geloof niets te maken heeft en doen uit komen, dat de voornaamste plicht der'Mohamme- danen is zich te houden aan hunne moreele ver plichtingen van trouw jegens de Engelsche krooD. De Mohammedaanschen bond in het president schap Bombay heeft.den onderkoning een telegram gezonden, waarin verzekerd wordt dat de Moham-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5