Dagblad voor Schiedam en f büJ10 De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering Onder het schrikbewind. 3 7 te J aar gao g Woensdag II November 1914 No. 11077 Qffldeele berichten. Kennisgeving. Buitcnlandscli Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oyereentomstig on fle polis Yermelüe voorwaarden. De by levenslange geheele invaliditeit verzekering wordt gewaarborgd door b*j verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Aigemeene by dood V erzekeringsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. n n Mi verlies jfM T by verlies van eiken ande ren vinger. BItOOD. De Burgemeester van Schiedam, Overwegende dat door de Regeering aan de meelfabrikaten vergunning is verleend om naast tarmeineel wederom tarwebloem af te leveren. Bepaalt, na overleg met de besturen der Schie- damsche bakkerspatroonsvereeniging en der Coöpe - ratieve Verenigingen, dat te beginnen met Zater dag 14 November 1914, tot wederopzeggens, door alle bakkerijen brood moet worden gebakken inhoudende 75 pet. tarmemeel en 25 pet. tarwe bloem. Het brood moet een gewicht hebben van 1 kilogram met een speling van 5 pet. Uitzondering blijft toegestaan voor zoogenaamd kleinbrood, tot een gewicht van 0.6 ons, hetwelk uitsluitend van tarwebloem kan vervaardigd worden. De prijzen blijven vastgesteld als volgt voor brood met water gebakken 16 ct. per kilo. melk (mk. M) 19 ct. kleinbrood van 0.6 ons, 2£ ct. per stuk. Invoer van witte brood of brood, bevattende meer dan 25 pet. tarwebloem, van buiten de Ge meente aangevoerd zal niet worden toegelaten. Het gewicht van het hier ter stede gebakken brood zal streng gecontroleerd worden, terwijl ook aan de bakkers wordt verboden het bakken van witbrood voor particulieren. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE, DRANKWET. Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van Petrus Michael Schikhof, om verguning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het bénedenlokaal van het pand Lange Haven 118. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 11 November 1914. Burgemeester en Welhouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Al meer en meer wordt het westelijk deel van België het terrein waar zich de strijdende leger machten concentreeren. Voornamelijk in den omtrek van Yperen wordt hevig gevochten zeggen deFransche communique's. Evenwel, de Franschen schjjnen hun eens inge nomen stellingen krachtiglijk te handhaven en op meer dan een plaats werden de Duitsche aan vallen die aan hevigheid blijken te verliezen) afgeslagen. 8) Gij vergeet, mevrouw de Rouchereuil, ant woordde Marie Antoinette bijna hard, dat alleen mannen van twijfelachtig allooi den koning naderden en dat het beneden de waardigheid der kroon is met zulke mannen te onderhandelen. Waarlijk, voegde zij er smartelijk bij. het is beter te sterven dan verdragen aan te gaan met menschen, die ons zooveel kwaad hebben berokkend De zachtmoedige Elisabeth trad thans uit hare vensternis naar voren. Wat geeft het, zeide zij, dat wij het ver leden ophalen God deed hetgeen geschied is wat Hij heeft besloten zal geschieden. Laat ons de toekomst getroost tegemoet gaan, zij vinde "ns sterk en overgegeven aan den wil des Aller- noogsten. Een zacht namen" trilde door de zaal. Nauwelijks was het weggestorven, toen zware keepende voetstappen zich lieten hooren. Zij kwamen v&n den linker kant. De deur werd geopend. Een gezet man van middelbare grootte met Uit Weenen wordt met betrekking tot de operatie op het Oostelijk oorlogsterrein gemeld, dat de krijgsverrichtingen in het Zuiden over het algemeen een gunstig verloop hebben. De Oostenrijkers stuitten bij den opmarsch over de linie Schabatz-Ljesnika op hardnekkigen tegen stand. De driedaagsche gevechten op de linie Loznika Kroepanje-Ljoebovia eindigden echter met belang rijk succes. Daar stond het derde Servische leger onder generaal Storm, het eerste leger onder generaal Bojavik, te zamen 120,000 man sterk. Deze trekken thans terug op Valjewo. Gisteren hebben onze troepen Losnika bereikt. Tal van Serviërs werden gevangen genomen en oorlogsmateriaal buitgemaakt. Bijzonderheden over deze gevechten ontbreken echter nog. Van Russische zijde meldt men uit I'etrograd het volgende De terugtocht van de Duitsch-Oostenrijksche legers in Polen duurt nog steeds voort. De Duit- schers trachten in allerijl de grens te bereiken en aanvaarden geen enkel ernstig gevecht, nadat zij hun stellingen bij Warschau hebben prijs gegeven. Bij hun terugtocht gebruikten de Duitschers een groot aantal automobielen. Zij moeten alleen op het Oostelijk front 70.000 auto's hebben. Op het front in Oost-Pruisen gaan de Russen langzaam vooruit in den omtrek van Lyck. Zij hebben de Duitschers uit Mlawa verdreven. Den laatsten tijd hebben de Duitschers in Oost-Pruisen een groot aantal knapen van 15 jaar naar het front gezonden. Onder de gevangen genomen bestuurders van de Duitsche bagagewagens bevonden zich vele vrouwen in uniform. De Oostenrijkers die hun stellingen aan de San hebben verlaten, trekken terug over de Karpaten, den weg naar Krakau voor de Russen openlatend. Het leger in den Kaukasus strijdt met succes tegen de Turken. De Russische troepen hebben 'een sterk ver sterkte stelling 25 mijlen ten oosten van Erze- roem genomen. De uiteengeslagen Koerdische ruiterij komt bij kleine troepjes door de dalen de Zuid-Russische grens over en een deel van de Russische strijd macht is tegen hen afgezonden om te verhinderen dat zij de verbindingen in gevaar brengen. De Koerden ondersteund door geregelde troepen en boeren trachtten noordoostelijk van Karakillissa door te dringen maar werden onder zware ver liezen teruggeslagen. Andere afdeelingen Rus sische cavalerie bevinden zich te Alashkert en langs de Perzische grens. Aan de Turksch-Perzische grens opereren Perzische benden, de Pidais onder Emir Heshwat> het vroegere hoofd van politie te Teheran en Ibriham Bek. De sEmden" vergaan Uit Londen wordt gemeld: Bij de CiQicos-eilanden werd de Duitsche krui- een vol en bleek gelaat, dat niet onedel gevormd was, doch dat er afgemat en tevens loom uitzag, trad binnen. Deze man was koning Bodewijk XVI' Hij was in het violet gekleed voor dezen avond een rampspoedige beteekenis, want violet is de rouwkleur der Fransche koningen en zijn frisuur was geheel verward. De verschijning des konings, die na de dagelijksche zorgen een weinig op een ca napé had gesluimerd en nu nog met slaapdronken oogen rondzag, was op dat oogenblik niet geschikt om hoogheid en waardigheid voor te stellen. Toen hij binnentrad, stond Marie Antoinette op, alsook de prinses de Lamballe. De koning wierp een half verstrooiden blik op deze laatste, omdat hij haar had zien knielen en trad toen op zijn gemalin toe. Bodewijk was zeer goedhartig, hij zag de ont roering en smart der dames, het droevige gelaat der koningin en hij gevoelde er behoefte aan eenige woorden van troost te zeggen. Wees onbezorgd, madame, zeide hij, rondom de Tuillerieën is het volmaakt rustig en dit zal het naar ik hoop ook blijven. Het is de rust des grafs, wie kan zich daar in vergissen, sire? antwoordde Marie Antoi nette. Wat ook de groote woordvoerders der secties besloten hebben, begon Lodewijk weer na een korte pauze, er zijn te Parijs nog altijd goedge- zinden genoeg, die op het beslissende oogenblik shr „Einden" tfoor den Australische» kruiser „Sid ney" pp het strand gedreven en verbrandde. D-e verliezen zijn ernstig. Aan Eng'elsfche zijde werden 18 manschappen gedood. liet „Vaderland" schrijft over het vernielen van do „Einden". De „Einden", het Duitsche oorlogsschip, dat pnder zijn stoutmoedige kapitein, Karl vqn Mid ler, gedurende drie maanden de schrik van den Ind is'chen Oceaan was, heeft henen oen eervol einde gtoyonü-en. Het is bij de Koeling- uf Cocos- eil'anderl in den strijd gebleven. De eerste berichten luidden, dat het schip ten onder was gegaan door op oen Alip te loop en, een slot „als een nachtkaars die uitgaat", een einde als van Keizer Barbarossa, de ge luchte kruisvaarder, die verdronk in het riviertje de Kalikadnns, of van den stadhouder-koning Willem II!, die den dood vond door te struikelen ovpr een molshoop. Maar Schooner dood dan dus te smoren Had het lot den held beschoren. Eindelijk opgespoord door ile Australischu. y-ii- se».", de „Melbourne"- en de „Sydney", w*1» j,aJ' door laatstgenoemd schip verrast, tenvij;j,p 1 ezig was te piiobeeren, den Engels: rirenstraat. nieuwen slag' toe te brengén door oju^ ol Keeiiug'-oilasnden den telegraafk'ab^,;men van land met Australië verbindt, te vert-lo v.,. een gevecht gedwongen met de „Sydney", die anderhalf maal zoo groot is als de „Emden", werd hij op de kust gedreven en vloog in brand1. De commandant van het schip, Ven Müllor, was ol is blijkbaar (zijn dood werd niet gemeld) van hetzelfde hout, waaruit Piet Hein en Jean Bart gesneden waren, d. w. z. een man die alle eigenschappen bezat van de stoutmoedige zee-) vaarders en kaperkapiteins uit de 17e eeuw. Mot de oude kaapvaarders had de kruiser ge meen zijn verrassende bewegelijkheid, de steeds bezige ondernemingsgeest van zijn kapitein, de listen waarvan hij gebruikte maakte oirt de sche pen, die hij vervolgde, onverwacht op biel lijf te vallen, enz. 'De schade door de „Einden" aan da ha ulels- vlo-o-t der Bondgenooten toegebracht is aanzien lijk. Io con telegram van 3 November wordt hef aantal schepen, door hem vernield, op 51 ge steld, waaronder 10 Fransche en 7 Japunsche (onder (dfize ook de passagiersboot „Kasamata Ma-roe" op 27 Oct. bij Singapore). Thans is het epois van de- „Emdon" ten einde. Bewonderen wij den koenen zeevaarder, wiens moed en initiatief zoo lang' do wereld in verbazing hebben gebracht en zelfs zijn vijanden hulde heb ben afgedwongen, ook al hopen wij op een toe komst, Waarin met den -oorlog, ook deze koene romantische jacht op vreedzame zeevaarders voor gord tot do ges'C-hiedenis zal behooren. voor majesteitschennis terugtreden en het oude koningshuis vóór het uiterste beschermen. De koningin zag haar gemaal doordringend aan. Verhelen wij ons toch niet, antwoordde zij, dat het koningschap iu Frankrijk niet meer dan een schaduw is. Dat kan u op den 14en Juli bij het feest op de Champ de Mars niet ontgaan zijn. De koning keek naar den grond. De spieren langs zijn mond bewogen zich krampachtig, doch nauwelijks merkbaar overigens vertrok hij geen spier. De koningin had een ruw,, maar waar woord gesproken. Op dien feestdag was Pétion, maire van Parijs, de held van het feest geweest, de- .zelfde Pétion, die den koning cenige weken ge leden, naar aanleiding van den opstand van het gepeupel uit de Tuillerieën, had laten zetten. Denzeifden Pétion, die nog aim het hoofd van het gepeupel stond, had het volk toegejuicht, terwijl men van den koning geen notitie had genomen. Op weinig uitzonderingen na, denken deze goedgezinde» slechts aan hun eigen veiligheid, vervolgde Marie Antoinette, het zou een slechte troost zijn op hunne hulp te rekenen.. Onze steun berust op dit sterke kanteel en zijne bezettingen. Maar de heer, de Mailly heeft gezegd, dat op de troepen niet valt te rekenen. Aan welke mannen is het commando toevertrouwd Wel - graaf d'Herville commandeert de edellieden, Maillardoz: de Zwitseus en Mandat de Nationale Garde. De admiraliteit heeft het vo'gende telegram gezonden aan de Sydney en het departement van marine van het Australische gemeenebestOnze hartelijke gelukwenschen met het schitterende wapenfeit van de Australische vloot en den on- schatbaren dienst, welken zij aan de zaak van de bondgenooten en aan den vreedzamen handel ter zee heeft bewezen door de vernietiging van de «Emden". w.g. Grey, minister van buitenlandsche zaken De »Königsberg". Uit Londen wordt gemeld, dat de kruiser «Köoigsberg" in de Rusigi-rivier in Duitsch-Oost- Afrika is ingesloten door den Engelschen kruiser «Chatham". Maatregelen worden genomen, om beslag te leggen op het schip. De admiraliteit deelt medeNadat de plaats waar de «Königsberg" zich ophield was aange duid door den aanval op den Pegasus (19 Sept.) heeft de admiraliteit de concentratie van een aantal snelle kruisers gelast in de Oost-Afrikaan- sche wateren. Deze oorlogsbodems hebben in onderlinge samenwerking de zee gedurende langen tijd nauwgezet afgezocht. Op den 30en Oct. werd de «Königsberg" door Z. M.'s «Chatham" ontdekt. Hij lag toen ongeveer 6 mijlen van de monding op de rivier Rufiji tegenover Mafia-eiland (Duitsch- Oost -Afrika). Wegens zijn grooteren diepgang kon de «Chatham" de «Königsberg" niet bereiken. Vaarschijnlijk zit de Duitsche kruiser, behalve bij water, aan den grond. Een deel der be- 7061 van c'e «Königsberg" is aan land gezet 739g-^-fp den oever der rivier verschanst. Zoowel deze verschansingen als de kruiser zelf zijn door de «Chatham" beschoten, maar wegens de weel derige palmbosschen is het niet mogelijk vast te stellen welke schade door de beschieting is aan gericht. Tijdens de operaties om de «Königsberg" te vermeesteren of te vernietigen zijn afdoende stappen genomen om den kruiser in de rivier op te sluiten, door het doen zinken van een kolen- schip in de eenige bevaarbare geul. Daar de kruiser nu gevangen is en niet meer in staat eenige schade te doen, zijn de snelle schepen die hem hadden gezocht, vrijgekomen voor anderen dienst. BELGIë. Het officieel Fransch communiqué omtrent de krijgsverrichtingen in Noord Frankrijk en België luidt In het middag-commiDique wordt gezegd De hevige gevechten duurden gisteren tq^schen de Armentières voort, waarbij aan beide zijden tot het offensief werd overgegaan. De voornaamste feiten, bij het einde van den dag, waren de mis lukking van een krachtigen Duitschen aanval ten Zuiden van Yperen, en merkbare vorderingen der Fransche troepen tusschen Yperen en Armen tières. FRANKRIJK. Op het veld van eer. In de «Croix" vinden wij het volgende tref fende verhaal van de laatste oogenblikken vaneen Mannen van beproefde trouw maar wie waarborgt ons, dat het u zal gelukken uw gezag te doen eerbiedigen Wij willen hopen, d8t het zoover niet zal komen, zeide hij aarzelend, dat de Nationale Garde in bekoring worde gebracht haar eed te breken. Ik verwacht hulp van buiten. Van buitenriep de koningin verrast en twijfelend. L Pétion zelf zal ze mij brengen en den al- gemeenen storm bezweren Pétion Lodewijk keek verlegen, doch zeide daarna met groote zekerheid Men heeft beweerd, dat het grootste aantal raddraaiers te Parijs die een alvermogenden in vloed op het gepeupel uitoefenen, voor omkooping vatbaar is. Welnu men gaf mij den raad Pétion en Danton door een groote som op de zijde van orde en recht te brengen. En gij hebt zulk een poging gedaan, sire? vroeg Marie Antoinette. Ja, antwoordde de koning, als bedeesd. In den nood moet elk middel goed zijn en niet de gever maar de ontvanger wordt er door ge brandmerkt. De edele trekken der Koningin waren bleeker geworden, een bittere ontgoocheling kon men er op lezen. (Wordt vervolgd). Burgemeester en Wethouders van Schiedam;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1