Dagblad voor Schiedam en f f du Jlu De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering Onder het schrikbewind. 37 us J a«i rgau& Vrijdag 13 November 1914 No. 11079 m f! fl biii verlies IM JT Qffideek berichten. Kennisgeving. F E U ILL ETON. Buitenlandse)! Nieuws. Bureau: Boteretraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oTereentomstlg or de polis vermelde voorwaarden. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door verlies van een hand, voet of ocg; Hoilandsche Algomeeno by dood V erzekeringsbank, verlies van een duim gevestigd te Schiedam by verlies van eiken ande ren vinger. BItOOD. De Burgemeester van Schiedam, Overwegende dat door de Regeering aan de meelfabrikaten vergunning is verleend om naast tarraemeel wederom tarwebloem af te leveren. Bepaalt, na overleg met de besturen der Sehie- damsche bakkerspatroonsvereeniging en der Coöpe ratieve Verenigingen, dat te beginnen met Zater dag 14 Novomber 1914, tot wederopzeggens, door alle bakkerijen brood moet worden gebakken inhoudende 75 pet. tarmemeel en 25 pet. tarwe bloem. Het brood moet een gewicht hebben van 1 kilogram met een speling van 5 pet. Uitzondering blijft toegestaan voor zoogenaamd kleinbrood, tot een gewicht van 0.6 ons, hetwelk uitsluitend van tarwebloem kan vervaardigd worden. De prijzen blijven vastgesteld als volgt voor brood met water gebakken 16 ct. per kilo. melk (mk. M) 19 ct. kleinbrood van 0.6 ons, 2| ct. per stuk. Invoer van witte brood of brood, bevattende meer dan 25 pet. tarwebloem, van buiten de Ge meente aangevoerd zal niet worden toegelaten. Met gewicht van het hier ter stede gebakken brood zal streng gecontroleerd worden, terwijl ook aan de bakkers wordt verboden het bakken van witbrood voor particulieren. De Burgemeester van Schiedam M. L. 1IONNERLAGE GRETE. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op 12 No vember j.l. vergunning is verleend aan le. de N. V. Distilleerderij van J. J. Melchers Wzn. en hare rechtverkrijgenden tot het plaat sen van een smeltoventje met olieverbranding, tot het nemen van smeltproeven in het pand staande Noordvestsingel no. 79, kadaster Sectie H no. 233, 2e. de N. V. Corns. Swnrttouw's Constructie werkplaatsen en Machinefabriek en hare recht verkrijgenden om de beweegkracht in baar fabriek gelegen aan de Havenstraat no. 3 kadaster Sectie N no. 252, zijnde een zuiggasmotor van 40 P.K. te wijzigen in twee electromotoren van 10 P.K. elk en een van 2/B P.K. Schiedam, 13 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i M. L. IIONNERLAGE GRETE. De Secretaris V. SiCKENGA- DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is inge komen le een verzoek van Elisabctli Jacomina van llaalten, om verguning voor den verkoop van ster ken drank in het klein, voor gebruik elders dan ter 10) Dat is erg voor hen, maar hun eigen schuld, mompelde de koniDg tusschen de tanden. Waarlijk kunstenaars zijn een zonderling volk, dat het er goed van neemt 1 Niet altijd, sire, antwoordde Cherubini be scheiden, maar vrijmoedig, en ik mag zeggen, dat deze bewering op mjjne landslieden niet van toe passing is. Ten slotte verzoek ik Uwe Majesteit te bedenken, dat deze crisis reeds zes weken oud is, zoodat de kunstenaars thans letterlijk zonder brood zijn. Dat is treurig, zeide de koning medelijdend, toen Cherubini hem de kommervolle omstandig heden zijner musici had geschilderd. En u heeft zeker hetzelfde lot getroffen Ik kan mij helpen, sire antwoordde Cheru bini. Reeds eenigen tijd geleden zond ik ver schillende compositiën naar Engeland, waar mijn werk zeer gezocht is en waarvan ik kon leven. En gij zult er zelf spoedig heengaan, zei Lodewijk, terwijl hij den componist vorschend aanzag. Neen, sire antwoordde Cherubini met warmte plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Boterstraat 55; 2e een verzoek van Elisabeth Jacomina Ver beek, echtgenoote vanD van liaaften, om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik,elders dan ter plaatse van verkoop inhet benedenlokaal van het pand Boter straat 55; En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 13 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Ter secrerarie dezer Gemeente wordt gevraagd een tijdelijk beambte, Vereischten vlug en duidelijk schrijven. Adres santen moeten hun eigenhandig geschreven ver zoekschrift inzenden aan den Burgemeester voor 19 November as. Van het oorlogsterrein valt weinig nieuws te vermelden. Na bezetting van Dixmuiden doen de Duitschers van daaruit geregeld aanvallen, die echter telkens door de bondgenooten worden algeslagen. Het Fransche communiqué van gistermiddag luidt De hevige gevechten duren op den linkervleugel nog voort. De toestand is over bet geheele front, welks linies zich van Lombartzyde, Nieuwpoort en Yperen naar Zonnebeke en Oostelijk van Ar- mentières uitstrekken, onveranderd. De Engelsche troepen behouden hun posities en hebben het offensief der Pruisische gardetroepeD afgeslagen. In het. Aisne-district hebben wij ons terrein tegenover tegen-aanvallen behouden. In het Craonne-district heeft onze artillerie eenige vijandelijke kanonnen tot zwijgen gebracht en vernield. Ook hebben wij eenige vorderingen gemaakt rondom Berry au-Pac. In Argonne, Lotharingen en de Vogezen is in onze posities geen wijziging gekomen. Van het Oostelijk oorlogsterrein wordt uit Weenen gemeld Behalve de succesvolle ruiter-ge vechten bij Kosminek tegen een Russisch cavaleriekorps had den gisteren op het noordoostelijke oorlogsterrein geen groote gevechten plaats. De vijandelijke ver kenningsafdeelingen, die onze bewegingen willen uitvorschen, werden teruggedreven. Bij het vol brengen der huidige krijgsverrichtingen treedt opnieuw de beproefde discipline en slagvaardig heid van onze troepen aan den dag. De plaatsverv. chef van den gen. staf. Generaal-majoor VON HOEFER. ik zou ondankbaar zijn indien ik vergat wat Uwe Majesteit voor mij gedaan heefthet zou onedel zijn, indien ik het schoone Frankrijk den rug toekeerde, waar ik zooveel sympathie en zooveel waardeering vond. Ik beschouw dit land als mijn tweede vaderland, voor wie ik als aangenomen kind mijne vermogens, mijn bloed en mij leven veil heb, niet alleen in gelukkige dagen, maar ook in ongelukkige De koning was getroffen. Ja, bloed en leven voor Frankrijk mompelde hij in zichzelven. Herinnerden deze woorden hem aan, hetgeen hij voor zichzelven in de de toekomst zag Lodewijk had het hoofd laten zinken, hij scheen de tegenwoordigheid van den componist te hebben vergeten. Cherubini zag de houding des konings voor een weigering aan. Doch de koning hief eenklaps levendig het hoofd op en liet de kunstenaar in zijne oogen kijken, die vochtig waren, Gij zijt een braaf man, zeide Lodewijk zacht Ik wilde, dat ik uwe toewijding aan Frankrijk en aan mij onmiddelijk kon beloonen. Maar ik vrees, vervolgde hij treurig, dat het ook later niet in mijne macht zal zijn. men zal er mij den tijd niet toe laten. Bij deze woorden stak hij Cherubini de hand toe. Deze boog een knie ter aarde, greep de, hand des konings en kuste ze. Over de gevechten op de Servische grens wordt nog gemeld Terwijl voortdurend gevechten plaats hadden met de vijandelijke achterhoede, die zich in van te voren gereedgemaakte stellingen had genesteld, werd de vervolging gisteren over het geheele front voortgezet. Over de algemeene linie van de hoogten ten oosten van Osetsjina-Nakoetsjina tot Novo Selo aan de Save bevindt zich de vijand in vollen terugtocht naar Kotsjalgevo-Valjevo, waar heen volgens berichten van onze vliegers vele duizenden wagens van den legertrein en alle communicaties zijn verplaatst. Behalve den giste ren vermelden oorlogsbuit zijn opnieuw 4 kanon nen, 14 munitiewagens, een munitie-colonne, verscheidene munitie- en verplegingsdepöts, trei nen, tenten en ander krijgsmateriaal buitgemaakt. Het aantal krijgsgevangenen is talrijk het juiste aantal daarvan is nog niet bekend. De Engelsche admiraliteit maakt bekend, dat wegens het uitblijven van alle berichten betref fende de »Monmonth" en de »Good-Hope", die deel hebb'n genomen aan den slag bij de Chi leensche kust, als verloren moeten worden be schouwd. BELGlë. D e g e v e c ;h ten b ij' N i e u w p o c ,r t. De corrcsp. van. de „Times" schrijft over de gevechten der: laatste dagen Vrijdagbaeht werd een poging1 gedaan am het Belgische fiiont voor Nieuwpoort op den rech- te-pever van den Ys'ör uit Ie breiden. 1):: ope nteren do troepenmacht slaagde er in tot Manne- kensvere, ongeveer 3 mijlen van Nieuwpoort, door te dringen. Maar ten gevolge van oe inundatie bevonden zij zich in een moeilijke positie en waren genoodzaakt op het brugigeho'ofu le Nieuw - poort terugj fe vallen. Het moeten deel van de troe pen tegtepover hen bestond uit mariniers Feu twaalftal jongens van ongeveer 1G jaar, die tot een Duits'ch infantorie-'regiment behoorden, winr- den gevangen genomen. Kleine Duitschc strijdmachten bevinden zich nog aan deze zijde van het Yser-'kanaal. Zij heb ben blijkbaar het zware kanon bij zi-h, waar mee VeUrne beschoten werd. Dit kanon, welks p'aats nog1 niet bepaald is, opende .Yfanndagoth- terd tuBsehen 3 en 4 uur weer het vuur op de stad Ongeveer 16 granaten vielen in de om geving Yperen wordt, nog steeds door den vijand ge bombardeerd. De Britten nenien een •.sterke stelling in Ion oosten van de stad, maar de Duitschers zijn met een van hun zwaarste kanonnen op schootsafstand gekomen en hebben het vuur op' liet raadhuis geconcentreerd. Vijandelijke vlieg tuigen zijn druk bezig' met verkenningen. Boor de Britsclie gewapende treinen is zetr gobd werk verricht. De slachting, -.ie zij' onder de vijanden hebben aangericht, is het groote leit van de gevechten om Yperen. Tal van Duit schers werden krijgsgevangen gbmaakt en <>e Duitsche verliezen zijn on gtel optel ijk zwaar. Sire 1 riep hij ontroerd, ik ben meer dan rijkelijk beloond, wanneer Uwe Majesteit mijn verzoek inwilligt! Lodewijk trok snel zijn hand terug. Sta op, zeide hij, het genie buigt zich al leen voor God 1 Ik zal voor uw kunstenaars doen wat ik kan. Terwijl Cherubini verheugd opstond, ging de koning naar zijn lessenaar, nam hij uit een laadje eenige rollen geld, waarvan het papier verzegeld was. Neem dit, zeide hij, het zijn duizend louis d'or, die ik mij door mijn intendant Laferde liet geven voor.... genoeg, zij zullen beter besteed zijn. Is deze som voldoende om uwe lieden voor den uitersten nood te beschermen en hun vertrek mogelijk te maken Ik twijfel er niet aan, sireantwoordde Cherubini, terwyl hij de geldrollen aannam en in den zak stak. Goed. En verlaat nu de Tuillerieèn. maestro het is hier uwe plaats niet, want ongeluk bedreigt deze woningFrankrijk is echter zoo rijk niet aan ware talenten, dat het u kan missen. God bescherme Uwe Majesteit I stamelde Cherubini. Ik ga naar mijn beschermelingen, die u zullen zegenen en steeds voor u zullen bidden tloed, zeide de koning, ik gevoel dat ik het noodig heb. De koning maakte een afscheidsbeweging met de hand. De Indische troepen hebben zich zeer ender scheiden Zijl vechten met een geestdrift en een clan, die het heele leger hebben geëlectcis ;erd. De Goerkha's hebben bij'-sommige gelegenheden de Duitschers in gro-oten getale uit hun loop graven verdreven, na aanvallen dwars over het land. Des nachts hebben zij den vijand over rompeld en zijn naar onze linies teruggekropen, verscheiden Duitschers dood achterlatend. Het verbranden der lijken. Van pijnigtende afzichtelijkheid is het verb1-.in den der lijken door de Duitschers. Hunne ver liezen zijn schrikkelijk geweest in de afgeloo- pen weken. Zooveel mogelijk hebben zo de lij ken van het front weggevoerd, om ze elders te verbranden. Tijd vojor begraven is er niet. Maar op verschillende punten werden de liji- kenstapels pok in het gezicht van onze strij ders een prooi der vlammen. Ge moet de oog^ getuigen van deze schrikkelijkheid hoeren ver halen Een huiver vaart u dan aan! De dea den worden bijeengesleept, zoo- mogelijk met het gelaat naar den grond gekeerd, en met strop bedekt. Een pestwalm stijg'tt dan op, die, dank zij den zeewind uit '1 Westen, meeztal gelukkig' niet lenze troepen teistert-. Maar het ijselijkste is de 'stuiptrekkingen te zien van de in de hitte zich bewegende lijken. Om gék te wordenHet is of de dooden weer levend wordenbeonen en armen bewegen, van som migen richt zich het bovenlijf door de hitte deels op en de vrees jaagt den toeschouwer aan, dat lrier geen dooden, maar gewonden worden Verkoold. Aldus wprdt gepoogd om bij de onmo gelijkheid de lijken te begraven te voorko men, dat de dopdon onbegraven o,p de veldqn wegrotten ton verdérve van de levendon, In het geïnundeerde gebied aan de Yzer spoelen hier en daar lijken aan. Het. zijn reeds begraven dooden, die uit de kuilen zijn weg gespoeld door het inst roemende water. De op geblazen, waterzuchtige lijken leveren mede ecn afgrijselijken aanblik op. ENGELAND. De Engelsche politiek in 1 9 0 5 on than s. De „Svenska Dagbladet" brengt een hoofdartikel van de-n schrijver Gugtaf Staindberg', waarin deze zegt, dat de politieke oriënteering van de grootte mogendheden dikwijls zeer snel veranderde. De schlij'ver^herinnert er aan, dat minder dan 10 jaar gieteden, den Hen Mei 1905, de toenma lige minister-president van Engel-and in eeno glrjOjow redevoering: over de voornaamste vraagstukken der rijksverdediging verklaarde, dat het meest dreigen1 dr, gevaar voor Engeland het opdringen van Rus land aan de Noord-Westelijke glrens yan Indiö was. Nu echter boort men uit den mond de- Engel sche staatslieden, dat de Europeesche beschaving eerst dan tegen de Hunnen en de jonkers bevei ligd is, wanneer de kozakken en de Sehot.-che Cherubini boog diep en verliet diep geroerd het kabinet. Lodewijk ging in zijn stoel achterover liggen en sloot opnieuw de oogen. Wat er ook in zijne ziel plaats had, zijn gelaat vertoonde de gewone uitdrukking. Cherubini haastte zich de Tuilierieën te ver laten. Niet dat hij voor zijn persoon vreesde maai de zorg om het geld in veiligheid te brengen, dat zijne landgenooten uit hunne groote vei tegenheid moest helpen, was oorzaak van de haast, welke hij maaktewant men bleef volhouden dat nog in denzelfden nacht het gepeupel zich daar zou vertoonen. Cherubini vond de kaaieD, welke aan het Louvre grensden, nog verlaten, hij mocht dus hopen, on gemoeid zijne woning te kunnen bereiken, waar het personeel van het orkest zijn terugkeer af wachtte. Toen hij nu de Pont-Neuf naderde en nog geen ander geluid vernam dan dat van zijn eigen voetstappen, werd hij toch opnieuw bezorgd, want hij had nog een langen weg af te leggen, om thuis te komen en aan gene zijde van de Seine, in de nabijheid van het paleis van Justitie, waren vele straatjes waar hij voorbij moest en waar allerlei gepeupel woont. (Wordt vemoladl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1