Dagblad mor Schiedam en Omstreken. f lilll füU^cJ lu TWEEDE BLAD. Van den oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallenverzekering Zaterdag 14 November 1914 No. 11080. 37sU5 oTereenïomstis: op de poüs rermelde voorwaarden, b« f»rinn h% |S pn verlies f FEUILLETON. Stads- en (Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50, Mof. 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De levenslange f» J 111 8 verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeit1 £,UU voet of oog verzekering wordt gewaarborgd door do Hoilandsche Algemeane f/ï H f! verlies I U LP een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Onzekerheid is dikwijls van dieper impressffeop den mensch dan de werkelijkheid. Dit verschijnsel ligt wellicht daarin, dat er in de onzekerheid veel meer plaats is voor 's men- schen fantasie en datgene, wat men wil ontgaan zich steeds meer aan ons opdringt en in erger vormen. En daartegenover blijft het spreekwoord der ouden waar»'t Geen we wenschen, gelooven we gaarne." En zoo plaatsen we dan meer mogelijk heden daartegenover, die de kans op een goeden uitslag verruimen en achter de zware wolken zien we weer de zon van den blijden morgen. Zoo worden die dagen van onzekerheid angstig en gedrukt, 'tls een voortdurend zweven tusschen vreeze en hoop, totdat we zelf naar uitkomst uitzien, om toch maar te weten, wat de werke lijkheid ons brengen zal. 'tls dezelfde onzekerheid, die jaren lang ons gespannen hield. Reeds vanaf onze jeugd waren we bezorgd. Op de schoolbanken werd 't ons ver teld. In couranten en geschriften konden we t lezen. Van een ieder vernamen we het. De oeconomisclie toestanden en de politiek maakten 't ons steeds meer duidelijkEen crisis als nooit de wereld zag zou in afzienbaren tijd losbarsten en de wereld doen sidderen op hare grondvesten. En die crisis is gekomen. Waarvoor we vrees den langen tijd, doorleven we nu. We zijn ge worden het levende geslacht, dat in de komende wereldgeschiedenis zal blijven voortleven, zoolang er op aarde menschen zijn. En is 't nu niet eigenaardig. Nu het jaar 1914 de uitbarsting bracht van de vulcaan, die sinds jaren ziedde, en wier kokend gegrom ieder beven deed voor het geweld, waarmee de verwoesting zou worden aangericht, nu ontgaat zoo menigeen het geweldige van de verschrikking. En toch die verschrikking is volkomen en spot met ieders fantasie. Landen, die 'n werelddeel haast vormen en sinds eeuwen aan de spits gaan van bloei en beschaving zijn op eikaars vernieling uitgegaan. Er is 'n woede en wreedheid, die slechts de geschiedenis kent der barbaarsche horden. Ileele landen liggen verwoest. Bloeiende velden en welige akkers zijn tot reuzen-kerkhoven omgeploegd. De heerlijkste monumenten, die de opvolgende ge slachten verrukten van wat menschelijk genie en menschenhanden wrochten konden, zijn krakend neergestort. En de overlevenden zitten klagend neer bij de puinen als Israels' volk weleer bij de treurige resten van Salomons' tempel. En langs die wegen van droevenis en ellende trekken tienduizenden voort, zonder geld en zon der goed. Ze hebben alles verloren of moeten ii) Indien dit tuig niet naar de afgelegen voor steden was getrokken, om zich daar tot benden te vormen, indien het schuim van Parijs zooals gewoonlijk in de omstreken van Nótre Dame en van het paleis van Justitie zijne gewone nachte lijke strooptochten deed, dan kon de componist wel eens aangevallen en van alles wat hij bij zich had beroofd worden Het was voor hem ook van het grootste belang zoo spoedig mogelijk thuis te zijn, en daar hij in de Rae de l'Ecole Medicine woonde, kon hij deze buurt niet ontwijken, zonder een grooten omweg te maken. Terwijl hij zijne schreden versnelde, dacht hij aan zijn onderhoud met den koning. -En toen overviel hem een diepe neerslachtighoid. Hij was den koniDg oprecht toegedaan. Niet alleen was hij aan hem gebonden door dankbaarheid voor ontvangen onderscheidingen, maar ook door achting, welke hij den vorst toe droeg als koning, echtgenoot en vader. Hij was overtuigd, dat de koning steeds het welzijn zijner onderdanen op het oog had: hoe verbitterd waren deze echter op hem, zoo zelfs, dat hij in hun alles verlaten. In hun vaderland vinden ze geen rust meer en geen veiligheid. En armen en rijken, jong en oud worden opgejaagd in radelooze angst en ontzetting. En immer dondert het ka non boven hunne hoofden en barsten de granaten rond hen heen in steeds klimmender vertwijfeling geeselt die treurigste aller processies voort, zonder te zien, zonder acht te slaan op vrouw of kind. En immer voort vallen de vaders en de zonen bij duizenden neer en weer nemen duizenden die plaatsen in om dit wreede spel voor te zetten Tot hoelang En toch, die verschrikking begrijpen we niet. We voelen slechts goed, wat we zelf doorleven. Wat viever plotseling 'n onrust en spanning op ons neer bij het eerste klokgelui en de eerste trommelslagen. Die nu vooral vreemd klinkende muziek was de bode van iets onheilspellends. Een ramp driegde ons bestaan en ons geluk. En nauwelijks is het eerste oogenbilk voorbij van opwinding en onrust als we weer gaan aan onze gewone bezigheden. En we voelen ons ont stemd en onze energie gebroken, wijl de zaken niet naar wensch gaan en we ook den terugslag ondervinden van 't geen buiten ons land geschiedt. En we vergeten alweer, dat er 'n zondvloed langs ons heen gaat, wiens gelijke slechts kende Noë en zijn geslacht. We begrijpen het niet, dat rondom ons een werelddrama wordt afgespeeld, zóó vol tragiek als de wereld nooit kende en dat velen zal doen sidderen eerst na den afloop. Eerst dan zullen ons de schellen vallen van de oogen en ontsteld zullen we staan over 't geen in onze dagen is geschied. Maar daarom is toch de werkelijkheid niet minder. En daarom mogen We toch die werke lijkheid niet voorbijzien, opdat we niet ondank baar worden, maar uit de volheid onzer harten dank brengen aan Gods Goedheid en niet ophouden met smeeken, dat die geesels der verschikking aan ons blijven gespaard. K. Hanze. Gisterenavond vergaderde de afd. Schiedam van de R. K. Middenstandsvereeniging de Hanze. Te ruim 9 uur werd de vergadering die op uur was uitgeschreven, geopend door den voorzitter, den lieer v. Alphen. Spr. heet de aanwezigen wel kom en betuigt zijn spijt, dat niet meer leden aanwezig zijn. De secretaris leest de notulen van de vorige ledenvergadering welke worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur heeft besloten wederom de debatingsociteit in eere te herstellen en noodigt de leden uit zooveel moge lijk van deze gelegenheid gebruik te maken. De heer Kamp brengt verslag uit van de vergadering van den centralen raad te Zierikzee, Aan het slot van zijn verslag wijst de rappor teur, op de obligatie-leening om het tekort ver oorzaakt door de onkosten van het orgaan te dek- oogen een wreede tiran was I Cherubini was zeer beschaafd en had op aller lei gebied grondige studiën gemaakt, en dus ook verder zijn gezichtskring uitgebreid en zich met alle kracht toegelegd op alle wetenschappen, welke in staat zijn het geestesleven der menschen meer te ontwikkelen en te bevorderen. Hij had echter op tijd het verderfelijke ingezien van de leer, welke de encyclopedisten verspreidden, hij was hen op hunne dwaalwegen niet gevolgd. Cherubini was in zijn hart niet uHeen een royalist maar een goed ka holiek, een godvreezend man, en het smartte hem diep te moeten zien, dat een groot deel van het Fransche volk, door bet ge schreeuw der socialisten en de drogredenen der mofferne wijsbegeerte zich van het koningschap afwendde, een beklagenswaardige onverschilligheid toonde in hun godsdienstzaken, ja, zelfs blindelings naar het atheïsme verzeilde. Een man yan zulk een uitgebreide kennis als Cherubini moest voorzien, dat de oudergang van het koningschap ook het teeken zou zijn voor den val der maatschappelijke orde en van het familieleven, van de onderdrukking van alles wat der menschheid heilig moest blijven. In gedachten verdiept ging hij verder. Bij de Pont-Neuf zag hij verbaasd op. Hij zag daar, op de aangrenzende kaaien geen afdeelinn artillerie, welke die plaats bezet hield, toen hij zich naar de Tuillerieën begaf. Van ridder de Tarvis wist hij met welk doel zij waren opgesteld. Nu waren zij spoorloos ver dwenen. Alleen de maire van Parijs, die onder ken. Spr. hoopt dat alle leden een aandeel zullen nemen. Spr. wijst nog op een woord door rector Stroomer gesproken na afloop van de vergadering van den centralen raad, betreffende de geringe con tributie van de afdeelingen. Er kan niets gebeu ren zonder geld en de contributies zijn buiten gewoon laag vooral als men die vergelijkt met de contributie, die door de arbeiders aan hun orga- satie yvordt betaald. De voorzitter dankt den heer Kamp voor het uitgebreid verslag en leidt het derde punt der agenda in verhooging contributie." De voorzitter wijst op de noodzakelijkheid van contributie-verhooging. Het innen der contributie levert nog al eens bezwaren op, waarom het be stuur heeft voorgesteld de contributie te brengen op 10 ets, per wee.<. Natuurljjk kan ook de contributie per jaar worden betaald. Eenige leden vreezen, dat door verhooging van contributie vele leden zullen bedanken. Ook werd opgemerkt dat de leden zoo weinig voor hun con tributie ontvangen. In verband hiermede wordt nog gewezen op vele zaken, die de middenstands vereeniging moest onderhanden nemen, wat ech ter tot op heden niet is geschied. Door het bestuur worden de verschillende vragen beantwoord en o.m. opgemerkt, dat een midden stander, die nog geen f5 voor zijn organisatie over heeft, de plichten van den middenstander niet goed begrijpt. Dat er meer actie van de vereeniging moet uitgaan wordt erkend, het slechte bezoek der vergaderingen belemmert iedere actie. Om hierin verbetering te brengen heeft het be stuur juist de contributieverhooging noodzakelijk geacht. Gebrek^ aan geld is dikwijls de reden ge weest, dat niet die maatregelen konden worden genomeu, die in het belang van de organisatie wenschelijk waren. Een der leden stelt voor de contributie te ver- hoogen tot f 4 en deze per kwartaal te doen innen. Bij stemming blijkt de meerderheid voor een verhoj%ing der contributie tot f4; een lid ver klaarde zich tegen elke contributieverhooging. Den secretaris wordt verzocht de afwezige leden schriftelijk van dit besluit in kennis te stellen. Wat betreft de plaatsing van de Obligatielee- leening tot dekking van de kosten van het bonds orgaan, wordt den leden aanbevolen zooveel mo gelijk aandeelen persoonlijk te nemen. De over blijvende aandeelen komen voor rekening van de kas der afdeeling. Ook van dit besluit zal den afwezigen leden schriftelijk worden kennis gegeven. Bij de rondvraag wordt door een lid aange drongen om een actie te voeren ter verkrijging van een verlaging van den huurprijs der gas meters. Waar de gafbriek goede winsten afwerpt, meent dit lid dat op verlaging van de meterhuur kan worden aangedrongen. Een lid van het bestuur merkt op, dat de tijd om zulk een verzoek te doen nu al buitengewoon ongeschikt is. De gasfabriek is een voorname bron van inkomsten voor de gemeente. Waar nu de inkomsten voor de gemeente dit jaar toch reeds den invloed van Danton, Marat, Robespierre en andere revolutionnaire kopstukken stond, kon de troepen teruggeroepen hebben. Indien deze zonder aarzelen zijn bevel waren nagekomen, dan kon de koning niet meer op hen rekenen, dan hielden zij het met de commissie en de revolutionnairen, dan waren ook de Natio nale garden, aan wie de bewaking van het stad huis was toevertrouwd insgelijks de zaak des konings ontrouw geworden. De componist zag in, dat hij dubbel op zijn hoede moest zijn. Daar er geen troepen in zijne nabijheid waren, konden zij wel in de buurt van het stadhuis zijn of aan gene zijde der Seine bezig zijn het gepeupel te verzamelen om het als voorhoede te gebruiken en aldus tegen de Tuil lerieën op te trekken. Ontmoette hij zulk een bende; dan was een ont koming een onmogelijkheid, dan moest hij er zeker van zijn op zijn minst te worden uitge plunderd en dan waren zijn arme kunstenaars er het ergst aan toe. Ilij geloofde uit de richting van de Quai de la Méssisse en de daar elkaar kruisende zijstraten een dof gehuil te hooren; hij haastte zich dus over de brug te komen. Hij kwam nu vele eenzame menschen tegen, doch zij keken niet naar hem om zij schenen evenveel haast te hebben als hij zelf en trachtten eveeneens hun woningen te bereiken voor de straten en pleinen zich met canaille vulden. Cherubini betrad den anderen oever en sloop de Rue Dauphine in. aanmerkelijk zijn verminderd zal men nu niet bereid gevonden worden, de bestaande inkomsten te gaan verminderen. Een ander bestuurslid wijst op den billijken prijs van het licht en kookgas waardoor een ee- nigszins hoogere meterhuur gebillijkt wordt. Besloten wordt deze kwestie later nog eens onder de oogen te zien. Nog wordt den voorzitter gevraagd of de ver eeniging op eenige wijze denkt gebruik te maken van de deze week opgerichte Middenstands-cre- dietbank. De voorzitter zegt, dat de Hanze-bank aan alle aan een coöperatieve middenstands credietbank te stellen eischen, voldoet, zoodat het voor de leden van de Hanze geen zin heeft zich bij de Middenstandscredietbank aan te sluiten. De Hanze- bank gaat steeds vooruit en kan aan alle aanvra gen om crediet voldoen. De geestel. adviseur raadt ook ten sterkste de aansluiting bij de middenstandscredietbank aL Nog wijst een lid op de plicht van ieder Hanze- lid om de eigen instelling, de Hanze bank te steunen en laakt in kiasse termen de handelwijze van de leden, die hun eigen instellingen afbreuk zouden doen door de andere te. steunen. Door een lid wordt de wenschelijkheid betoogd om als lid van de Kamer van Koophandel een middenstander te doen kiezen. Het bestuur zal aan deze zaak de noodige aan dacht schenken en ter gelegener tijd aan de orde stellen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de ver gadering door den voorzitter met den christ. groet gesloten. Verloven voor militairen. Op de Vraag van den heer Dnymaer van Twist heeft de minister geantwoord dat voor hot verleenen van verloven de vol gende, door den opperbevelhebber van land- en zeemacht vastgestelde algemeenet regelen gelden A Aan de militairen der land- en zeemacht 'kar. verlof worden verleend behoudens be voegdheid van de ootmp-agnies- en daarmee gelijk gestelde commandanten om ten deze (od.v inge volge hongeren last) beperking op te leggen in verband mot de eischen van den dienst, de te volbrengen opdracht o£ de veiligheid naai keuze van den verlofaanvrager: 1 ten hpftgste gedurende één etmaal in zeven achtereenvolgende dagen aan personen, b-hooren de tot de bezetting1 van forten, en ten hoogste gedurende één etmaal in tien achtereenvolgende daglen aan de overige militairen, of 2 ten hoogste gedurende twee etmalen in veer tien achtereenvolgende dagen, onderscheidenlijk' in twintig' achtereenvolgende dagen aan personen, behoojrende tot de onder 1 bedoelde oateg'oricën. of 3. ten hoogste gedurende 4, onderscheidenlijk 3 Hier vond hij het zeer woeliguit de zijstraten verdrongen zich mannen en vrouwen van de laagste volksklassen. Hier en daar verzamelden zich morrende benden die den beangstigden componist nog meer ver dacht voorkwamen, toen hij onder hen verschillende mannen en vrouwen zag, die de roode muts droegen en met geweren, pieken en bijlen ge wapend waren. Uit een dezer groepen steeg halfluid het »Ca ira" op, door anderen werd de Marseillaise ge zongen. Cherubini was overtuigd, dat hij deze benden alleen dan ongehinderd kon voorbijgaan, als hij een buitengewone koelbioedigheid aan den dag legde. Hij matigde daarom zijne schreden, opdat men niet zou gelooven, dat hij haast had verder te komen. Met opgeheven hoofd, met bijna lachend gelaat ging hij verder, zonder schijnbaar van het volk notitie te nemen. Zijn vaste houding werd met goed gevolg be kroond, want het volk dat zich hier verzamelde, toonde zich nog besluitelooshet wachtte op re volutionnaire uitingen uit andere wijken der stad de echte raddraaiers waren er ook nog niet, die elke gelegenheid aangrijpen om kabaal te maken. Eerst eenige uren later zouden de vonken, welke in deze gemoederen glommen, als verslindende vlammen uttbreken. f'BEerit verpoleil

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5