Dagblad mor Schiedam Omstreken, ÏOUZCJIü De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallenverzekering f1f]f]f) 37sie Jaargaii: Maandag 16 November 1914. 11081 oTereenkomstig op de polis Ternielde yoorwaarflen. g y y |J jr*Pn bÜ verlies Officieels berichten. een tijdelijk beambte, Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON BureauBoteratraat 50, Telef. 85, Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand oO ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. A d v e r ten tien: Familieberichten 20 et. per regel; Handelsadvertentiën o egels J- ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door bjj verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemcsne by dood V erzekeringsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam verzoekt nogmaals den ingezetenen, die vluchte lingen, 't zij mannen, vrouwen of kinderen, her bergen, daarvan zoo spoedig mogelijk opgaaf te doen bij het Bureau van den Burgerlijken Stand. Schiedam, 16 November 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, Ter secretarie dezer Gemeente wordt gevraagd Vereischtenvlug en duidelijk schrijven. Adres santen moeten hun eigenhandig geschreven ver zoekschrift inzenden aan den Burgemeester voor 19 November a.s. In den stand der troepen is niet veel verande ring gekomen noch op het Westelijk noch op het Oostelijk oorlogsterrein. liet wordt steeds moeilijker betrouwbare be richten uit België te krijgen, omdat onze Hol- 'andsche journalisten zorgvuldig door de Duitsehers buiten de grenzen gehouden worden. Zij (de journalisten) hebben te veel aan hun bladen ge schreven over troepenbewegingen der Duitsehers en misschien hebben ze ook wel te veel gezien van het optreden der Duitsehers in België. We moeten ons dus tevreden stellen met de offlcieele communique's. Het Fransche communiqué luidt: De dag van gisteren is over het geheele front betrekkelijk kalm verloopen. Hij is voornamelijk gekenmerkt door artillerie-duels. Intusschen hebben de Duitsehers opnieuw aan vallen beproefd ten Noordoosten en ten Zuiden van Yperen, welke alle zijn afgeslagen met aan zienlijke verliezen voor hen. In 't kort zijn alle pogingen, door de Duitsehers de laatste dagen gedaan, slechts uitgeloopen op de inneming van het in puin geschoten dorp Dixmuiden, waarvan de afgezonderde positie op den rechteroever van het kanaal de verdediging moeilijk maakte. De Duitsche staf deelt mede De gevechten op den rechtervleugel werden ook gisteren door het ongunstige weder beïnvloed- Er weiden slechts geringe vorderingen gemaakt. Bij de moeilijke voorbereidende operaties wer den eenige honderden Franschen en Engelschen gevangen genomen, en twee machinegeweren buitgemaakt. In het Argonnenwoud gelukte het ons een sterk Fransch steunpunt te vernietigen en stor menderhand te nemen. Het bericht der Franschen, dat zij een Duit sche troepenafdeeling bij Coincourt (ten Zuiden in verwarring hadden gebracht, is van Matsal) verzonnen. Integendeel leden de Franschen hier aanzien lijke verliezen, terwijl wij geen man verloren. Van het Oostelijk gevechtsterrein wordt van Russische zijde gemeld In Oost-Pruisen, waar onze stellingen zich onge veer uitstrekken van Stallupönen over Angerburg tot bij Johannisburg, zijn onze troepen al vech tende met succes vooruitgekomen. In de buurt van Soldau en Neidenburg, waar wij, niettegenstaande den hardnekkigen tegen stand van den vijand, vorderingen maken, wordt de actie voortgezet. Aan den linkeroever van de Weichsel ontwik kelt de slag zich over een front van Plotsk tot aan de Warta. Op het front Kalisj - Velioune trekken de Duit sehers terug. In de buurt van Czentochau en in het Zuiden trachtte de vijand aanvallend op te treden, het geen mislukte. De Russische opmarsch naar Krakau wordt voortgezet In Galicië trachten de Oostenrijkers een verdediging voor te bereiden aan de Doena- jetsrivier, op een front Jabno Tarnof. en aan de Vilokrivier op een front bij Jaslo. Aan het Russische front in Galicië rukken wij aan op de passen in de Karpathen. De Oostenrijksche staf deelt mede: De verdediging van Przemysl wordt evenals bij de eerste insluiting met groote krachtda digheid gevoerd. Zoo werd gisteren een groote uitval gedaan in noordelijken richting, waarbij de Russen tot de heuvelen van Rockwitza werden teruggedreven. Onze troepen hadden daarbij slechts geringe verliezen. In de Karpathen werden op zichzelf staande pogingen van vijandelijke afdeelingen om door te dringen zonder moeite verijdeld. Ook op de andere punten van ons gevechtsfront slaagden de llussischen verkenners er niet in voorwaarts te komen. En om het Oostenrijksch-Servisehe front verne. men wij eveneens uit Weenen. Om over den aftocht zijner legertreinen tijd te winnen, bood de vijand op de hoogten ten Noor den en ten Westen van Valjevo in vooraf inge richte stellingen opnieuw tegenstand. Onzen troe pen, die ondanks de voortdurende gevechten, en de groote inspanning met den besten geest bezield waren, gelukte het reeds gisteren, na hevige gevechten, den sleutel van de vijandelijke stelling de hoogten bij Komënica, aan den weg van Lez- nica naar Valjevo te veroveren. Er werden 580 gevangenen gemaakt ter- wijl talrijke wapens en een groote hoeveelheid ammunitie werden veroverd. Onze troepen stonden gisterenavond voor Obre- novac en waren bezig met een aanval op de hoogten van Jantina, op de linie ten Oosten van Kamenica en in Zuidelijke richting tot Stubica een voornaam punt op den weg Regacica—Valjevo. Turkije zit ook niet stil maar blijft de Pruisi- 12) Cherubini kwam ongemoeid verder. Eenige der stoutmoedigsten stietten elkaar wel aan en wezen op hem met blikken en gebaren, welke weinig goeds voorspelden, maar daarbij bleef het. Zelfs werd hij niet eens nageroepen. Zijne verschijning imponeerde het volk, in weerwil dat het Parijscbe gemeen reeds sedert geruimen tijd iedereen be- leedigde, aan wiens uiterlijk te zien was, dat hij tot de vroeger bevoorrechte standen behoorde. Hij bereikte het einde der rue Danphin en sloeg de smallere me de la Comédie in. Daar was hij nog slechts weinige schreden van de rue de l'Ecole Médicine en zijne woning verwijderd. Hij kon nu weer vlug doorstappen, want het straatje was bijna ledig. Aan den uitgang trad hem een dronkaard in den weg, die hem toeriep Waarheen zoo vlug, citoyen En waar is uwe nationale cocarde Ik ga ze halen 1 antwoordde Cherubini, stiet den man op zij en ging verder. Weinige minuten later sloop hij het oude, urie verdiepingen hooge huis binnen, waar hij op sche troepen bestoken. Uit Constantinopel meldt men over de krijgsverrichtingen der Turken Onze troepen bezetten de stelling van Ivotor in de Perzische .provincie Aserbeidjan, die tot nu toe door de Russen bezet gehouden werd. Deze wer den verslagen en vluchtten. Heden hadden lichte gevechten plaats tusschen onze vervolgende troepen en de Russische ach terhoede. De gevechten bij Köpriköi waren zeer hevig. Onze troepeu toonden een buitengewone dapper heid. Een regiment deed drie bajonet-aanvallen tegen de hoogte 1905. In deze stel- 'ing ontkwam geen enkel man der vijandelijke bezetting. Onder den zeer giooten krijgsbuit bevindt zich veel versterkings-materiaal. Tegen de bij Fao (een fort aan de uitmonding van de Schatt-el-Arab (in de Perzische golf) op de kust der provincie Basra gelande Engelschen werd een hevige aanval gedaan. Er vielen 60 doodden bij de Engelschen. M ij n en in de Noordz e e. De „N. R. Ct." verneemt uit Parijs, dal Zwe den, Noor wegén en Denemarken zich tot Enge land, Frankrijk, Rusland en Duitschland hebben gewend met een vriendschappelijke nota, waa-in zij de lasten en gevaren uiteenzetten, die voor Denemarken en Scandinavië voortvloeien u]f het plaatsen van mijnen, het optreden van onderzee- booten en uit de andere in verband met den oorlog genomen maatregelen voortvloeien. De „Temps" beantwioordt deze nota met de opmerking, dat een verlenging van don oorlog, die hot gevolg1 kan zijn van het Vervoeren van contrabande, nogf grooter schade is voor de Scan dinavische belangen, dan de overlast die de génoemde landen thans ondervinden. de eerste verdieping zijne kamers hadhij zag dat de vensters verlicht waren, waardoor hij de zekerheid kreeg dat de kunstenaars hem nog wachtten. Zonder zich bij den concierge op te houden, die een oud soldaat en in 't geheim de zaak des konings toegedaan was, snelde hij de trap op. III. De meeste huishoudsters hebben het zwak ge meen om tegenover hunne ODgehuwde meesters een moederlijken toon aan te slaan. De grijze Marionliet het daarom njet aan ver maningen ontbreken, terwijl zij den componist, die op het punt stond van uit te gaan. hielp om zijn feestgewaad af te leggen en de oude afge dragen kleeren aan te trekkenCherubini had geduld genoeg om de welgemeende waarschu wingen der goed bespraakte matrone aan te hooren, zonder er een woord tegen in te brengen. Nadat hij uit de kast het geld had genomen, dat den muzikant als zijn aandeel toekwam, legde hij de laatste hand aan zijn toilet door een ouden verfrommelden en reeds afgedankten hoed op te zetten en een knoestigen stok mede te nemen. Daarna stak hij nog een ongeladen zakpistool bij zich, op welks gezicht de oude Marion als van schrik verlamd bleef staan, en was toen geheel gereed voor zijn nachtelijken tocht. Ga gerust te bed, Marion, zeide Cherubini, er zal mij geen ongeluk overkomen. Goeden nacht Goeden nacht, stamelde de onde vrouw BELGIë. Een nachtelijke uitval. De Belg. oorlogscorresp. van de »Tijd" schrijft uit Duinkerken d.d. 12 Nov. Wat gisteren verwacht werd is geschied. In den nacht heeft de vijand getracht de bezetting van Dixmuiden te benutten door te pogen onder begunstiging der duisternis van daar voorwaarts te rukken. Maar het is hem niet gelukt. De be- teekenis van Dixmuiden als krijgskundig punt en derhalve ook de bezetting van Dixmuiden mogen niet overschat noch onderschat worden. Een be zetting van Dixmuiden door wie ook, beteekent noch voor ons, noch voor den vijand een betee- kenisvol gewin, in zooverre dat er niet het lot van Duinkerken, noch een doorbraak der linie van de verbondenen mede gemoeid is. Evenwel heeft de nu deels plat geschoten plaats, haar bijzonder belang. Ze is immers gelegen even over de gekanaliseerde Yzer aan de zijde van-den vijand. Zoolang onze troepen de plaats bezet hiel den, was er aan de overzijde zelf een krachtig beletsel voor den vijand de waterlinie te verkrach ten, terwijl deze van het overschrijden van het water op andere plaatsen geen krijgskundig voor deel kon benutten. Aldus beschouwd, is bijgevolg de bezetting op zich zelf van Dixmuiden voor den vijand winst. Maar die winst is voor ons nog geen zwaar verlies, omdat de Duitsehers, al zijn ze in Dixmuiden, nog niet over de waterlijn zijn, en nog niet onze eigenlijke eerste verdedigings- inie hebben doorbroken. Dit nu hebben ze in den nacht pogen te doen. Recht duidelijk is 't mij niet, wat ze daarmede voor hadden, wat zij met heel den aanval bij Dixmuiden in de laatste dagen beoogden. Was 'teen sehijnoperatie om bij Yperen te beter te kunnen slagen en onze troepen vandaar weg te lokken Was de aanval bij Dixmuiden een wer kelijk gemeend plan om door te breken/hetgeen ik voor mij geloof? In ieder geval: ze zijn terug gekeerd en na Dixmuiden deels in handen gekre gen te hebben, poogden ze deze plaats als basis van oprukken te benutten. Bij dag was dit al zeer bezwaarlijk en daarom werd de nacht ver kozen. Het is ongelooflijk met welk een behoed zaamheid de Duitsehers daarbij te werk gingen. Komen zij des daags met de overmacht van het getal, in den nacht pogen ze met enkele stoute verkenningstochten te beproeven, die voor hun troepen den weg moeten openen. Maar zoo zorg zaam en stil was de vijand niet voortgerukt, of de onzen hadden hem dra bemerkt Er werd echter niet gevuurd. Stil liet men den vijand in den waan, dat bij onbemerkt was... liet hem al nader en nader komen... dan een geweldige los branding, een jjselijk huilen en geknetter in den nacht... De nachtelijke uitval der Duitsehers om de Yzerlinie bij Dixmuiden te verkrachten is op niets uitgeloopen en op heden is de algemeene toestand, schoon op vele punten plaatselijke veranderingen intraden, toch schier ongewijzigd. Blijkens' een opgave van den directeur der waterleiding; te Leuven, wordt de schade, aan de verschillende eigbncfoimmen der maatschappij" toegebracht, geschat op 70.000 francs. beangst. Dat klinkt alsof ge van plan zijt den geheelen nacht uit te blijven Mijn plan is het niet, jjmaar wie weet of het mij mogelijk zal zijn voor morgenvroeg weer terng te zijn. De weg hierheen kan mij zoo gemakkelijk afgesneden worden, want indien het gepeupel nog heden tot daden van geweld over gaat, zal het zeker de straten gaan versperren en barricaden opwerpen. OntzettendBlijf dan liever thuis, waarde heer, ik bezweer u.... Ik heb u reeds gezegd, dat ik niet thuis kan blijven. Ik moet niet alleen naar de Tourette, maar ook, als de omstandighnden het mij ver oorloven, naar den fauborg St. Germain, naar het paleis van den prins de Chimay. Als gij bang zijt voor een «goeden nacht", wel, dan wil ik u «tot weerziens" toeroepen, laat mij nu echter gaan I Cherubini verliet snel zijn woning, klom nog spoediger de trap af dan zijne huishoudster hem met haar olielampje kon bijlichten en ging be neden naar het vertrek van den concierge, want deze had, nadet de artistea het huis hadden ver laten, de huisdeur gesloten. Papa Pompenet, maak alsjeblieft eens openriep Cherubini, aan zijne deur klop pende. Pompenet stak zijn met een slaapmuts versierd hoofd buiten de deur. Wat is er? Wat wil de citoyen? bromde hij, zich slaapdronken de oogen wrijvende. DUITSCHLAND De Emden. De „N Crt." schrijft: In de „Diaily Telegraph" heeft een zwaarmoe dig lezer gelegenheid gevonden zijn hart ujt te storten over de snoodheid van ons Nederlanders Hij heeft ontdekt hoe de „Emden" al die Brit sche schepen wist te vinden Natuurlijk ging' dat draadloos en toen hij „draadloos" had gezegd, was de gloede inzender klaar. Slechts één „sta Lon" kon de „Emden" helpen, dat op het eiland Poeloe Weh, dat aan Nederland behoort Onze vriend is zeker dat wij, Nederlanders, de „Emden" hebben geholpen en vraagt nu in de „Daily Telegraph" of de Britsche uegleeriog bij de Nederlandsche heeft geprotesteerd Of zijn vraag beantwoord is, is ons-onbekend, doch anders kan hij terecht bij de „Birmingham Daily Post", die vertelt hoe de „Emden" het in richtte Toen echter de roode schijn van zijn lantaarntje de gelaatstrekken van den componist verlichtten, yverd hij vriendelijker, nam zijne slaapmuts van het hoofd en vroeg fluisterend Zijt gij het, mijnheer kapelmeester Waarmede kan ik u van dienst zijn Wees zoo vriendelijk de huisdeur voor mij te openen. zult toch zoo laat niet meer uitgaan toch wel, wat men dezen nacht van - Gij Gij weet plan is?„. Dat weet ik, maar juist daarom moet ik uitHet geldt het belang van personen, die wel licht aan gevaar zijn blootgesteld 1 Dat is braaf, mijnheer de kapelmeester! Verduiveld, als ik niet zulk een oud verroest ge weer was, zou ik niet thnis blijven en wel weten waar mijn plaats was. Vive le roi. Maak wat voort, ik heb haast Goed, goed 1 Papa Pompenet strompelde uit zijne kamer met de lantaarn en den sleutel in zijn eeltige handen. Alvorens hij de deur bereikte, scheen hem echter een gedachte in te vallen. Hij keerde zich om en een zijner handen boven de oogen houdende om beter te kunnen zien, monsterde hij den componist. Zijn blik bleef op den ouden hoed van Cheru bini rusten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1