Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De g|Od s v r u c h t in het Franscte 1 <5 g e Uit den brief van een Franschen officier te Toiulouse I 'e biechtstoel is den geheelen ochtend al een wter'k des hei is bezocht door onze soldaten, en ik heb het geluk genoten, te kunnen com- municeeren te midden van mijn compagnie. Mijn lordonnance stond er op, zijn luitenant te volgen en zijtn godsdienstplichten te vervullen tegelijk met hem. Ik wilde de H. Mis dienen, maar men was mij reeds vóór geweest. Allen, die de H. Mis: van halfzus bijwoonden, offi eieren, onderofficieren en soldaten, zijn tea* H. Tafel genaderd. Het. was schoonik heb ge weend van ontroering. Men stoorde zich niet meer aan menschelijk opzicht. Alle soldaten bleven geknield gedurende de geheele H. Mis en men gevoelde., dat hun ge dachten bij God zijn. Ik héb kennis gemaakt met een jongen novice den paters Jesuïeten van Toulouse. Hij bevond zich bij het laatst aangekomen detachement. Een. ko gel trof hem reeds' aan het voorhoofd en een door de keel. Hoe het H. Sacrament in veiligheid werd gebracht. Uit een brief door den weleerw. heer Le Blanc, aalmoezenier bij- de löfe Fransche leger divisie, d.d. 8 Oct. j.l., gericht ,aan Z. D U. den Aartshissohop van Bourses, vertaalt „De Tijd": Den derden October vertrok ik met de we tenschap, dat de Duitschers in verscheidene kel ken de tabernakels hadden opengebroken en d< heilige Teerspijze en vaten hadden ontheiligd. Voor ons op een kilometer afstand ligt de kérk, het doel van mijn tocht, maar de ka nonnen daveren en het geweervuur nieng't er zich onder, de machinegeweren staan dicht hij c-ns in stelling!. Wij Iragen de gewonden weg en koeren dan terug, op onze .schreden. Ondier weg ontmoet ik kolonel D>., die de brigade onder bevel had, en ik geef hem he-T eenvou dig mijn wensch te kennen, om naar de kerk te trekken, teneinde het H. Sacrament in veilig heid te brengén. Het is tien uur en de mist begint, op te trekken. De géneraal vergezelt -ons, a'obé Pin- son en mij. Bij den rand van het bosch ver schijnt de 'kerk uit den nevel; hier en daar troepen, verscholen in de loopgraven, de schildwachten presenteeren het geweer. Bij de laatste loopgraaf wordt een patrouille, bestaan de uit een korporaal en zes man, belast, ons te vergezellen uit vrees, lat eer. Duitsehe pa trouille ons zal gevangen nemen. Vierhonderd meters scheiden ons nog van het dorp., sv'aar wij eindelijk ponder ongelukken aankomen. Een droevig tooneel: de huizen zijn geplunderd en stukgeslagen door de bommen, ook de kerk is door een hom en veel kogels getroffen. Wij treden binnen, ik neem de ciborie en de cus tos, terw ij l abbé Pi ris on zich belast met de zorg voor den kelk, de heilige Feliquieën en het Otstensorium. Wij! bereikten met onzen heili gen last weer den rand van het bosch, onder wijl de generaal met de patrouille zijn inspectie tocht voortzet. Het is onmogelijk, Monseigneur, u te zeggen, met welke vreugde wij met ons kostbaar pand den afstand aflegden, die cos van de naburige kerk scheidde. DUITSCHLAND. Uugendweh r". De corresp. van de »Msb." meldt dat in Pader- born de volgende circulaire wordt verspreid Oproep aan de Duitsche burgers en jongelingen I Na de eerste verrassende aanvallen der Duitschers in het hart van Frankrijk zijn de door onze troe pen teruggeslagen legers van den vijand tot staan gekomen en bieden in sterk bevestigde stellingen in een onafgebroken dubbele en drievoudige linie vertwijfelenden tegenstand. Zij weten, waarom het gaat: voor alles som Frankrijk's positie als groot macht." Maar ook wij weten en hebben het van den aanvang af geweten, wat voor ods op het spel stond en nog staat, het bestaaan van het Duitsche volk, van al hetgene, wat wij in tien tallen jaren van arbeid aan welvaart en geluk hebben gewonnen. Pin daarom strijden niet meer leger tegen leger, maar volk tegen volk. Uit'alle weielddeelen re- quireeren onze tegenstanders hulptroepen, om den aanval der Duitschers te breken, om dan ons vaderland binnen te vallen. Zulke hulpbronnen hebben wij niet. Wij zijn op ons zelf aangewezen. De gaten, die de vreeselijke strijd slaat, moeten aangevuld worden door de zonen van ons eigen land. Van de mate, waarin dit geschieden kan, hangt het af, of wij zullen overwinnen of ten onder gaan. En nog is de overwinning niet ver kregen. Iedereen te oefenen, opdat hij de gaten kan aanvullen, als de nood aan den man komt, is de plicht der sJugendwehr." Daarom beschouwe niemand de oefeningen meer als kinderspel. Er ligt diepe ernst in, ernst, door den nood van het vaderland voorgeschreven. Niemand van degenen, wieo het aangaat, blijve nog verre. Van den arbeid en de africhting van den enkeling hangt het ten slotte af. Ouders» onderwijzers, geeft werk. Zendt uw zonen,' leer lingen en ondergeschikten naar de oefeningen en onderrichtingsavonden, maakt hun de deelname tot een heiligen plicht. Denkt aan het lot van Oost-Pruisen en den Boven-Elzas. Slechts zoolang kunnen de horden der vijanden van onze grenzen, van huis en hof worden geweerd, als wij nog frissche en afge richte troepen kunnen afzenden. Daarom is de zaak der sJugendwehr" ook uw eigen zaak. In de D;ui tis c he 1 u0pg;va,v e n. Uit. een Diuitschen brief van het front De Brandenburgers blijven hij alles gemoe delijk en houden hun gloed humeur ia de loopgraven aan de Aisne. Aan de ingangen staan moppige opschriften als: „In den luis- tigen Holbewoner", of: „Hier w'oont de oer- menscih." .Daar vlak naast lig'gen de niet- ontpluue projectielen van Fran.schen en En- gelachen als een eigenaardig „memento mo- ri,". Op een deurpost leest men: „Dagélijks giroene complot, vrij geleverid door de En gelsehen", waarmee bedoeld w.oraen de groene l.yadietgranaten der Engelschen. Pit verveling halen de manschappen dikwijls leu ke grappen uit, die echter lan g niet al rijd ongevaarlijk zijn. Gisteren heeft een pa troel je, langzaam en voorzichtig voortsluipend, aan een vijandelijke draadversperring' een lang touw vastgemaakt. Daaraan begonnen dan des nachts onze mannen wel er eens hard te trekken, zoodat een griezelig gerammel in het draad ontstond, en dan begonnen de opge schrikte Engielschen erop te patten en onze kerels dachten zich hall dood te lachen en zongen dan ten slotte „Die Wacht am Rhein". Na den val van Antwerpen werd het bericht ervan, in zuiver Engelsch, nar:.: de vijandelijke loopgraven overgeschreeuwd. En in even zuiver Duitsc-h antwoordden de Engelschen„JavvollKu chen 1" 1 Artilleri op luchtschepen. Iets buitengewoons, schrijft een Engelsch blad, gebeurt thans in Friederichshafen. De plaats ziet er aardig en vredig genoeg uit, maar in het lange gebouw, dat staat aan de grauwe wateren van het meer, slechts een paar honderd meter van de kleine haven verwijderd, zijn tientallen gerouti neerde mécaniciens dag en nacht aan het werk om een luchtmonster te bouwen, dat zijn weerga niet heeft, wat betreft zijn macht tot vernielen Het moet zoo spoedig mogelijk klaar zijn en de makers hebben al voorspeld, dat zijn eerste ern stige werk een tocht naar Londen zal zijn. De nieuwe Zeppelin zal speciale bruggen langs de zijden hebben voor machinegeweren en licht ar- tilleriegeschut. Alle plannen van de ontwerpers waren gebas- seerd op berekeningen voor het zooveel besproken hombardement op Londen. Een van de grootste moeilijkheden voor 'n luchtkapitein wien 'n der gelijke reis wordt opgedragen, zal de tijdlengte zijn, gedurende welke het noodzakelijk is, dat het schip in de lucht blijft. Om het gevaar van aan vallen te voorkomen, moet een groote omweg ge maakt worden van en naar Antwerpen of welk uitgangspunt zij ook nemen. Men beweert, dat de nieuwe Zeppelin deze moeilijkheidjzal overwinnen, doordat het schip een onbeperkten tijd in de lucht kan blijven, dank zij het groote aantal ballonnes in het enorme omhulsel. I)oor een speciaal appa raat zal de schroef deze opnieuw kunnen vulen» om de beurt, zonder dat een landing noodig is Een ander voordeel van die vele ballonnen is, dat als een gedeelte buiten werking wordt gesteld, er voldoende gas in het andere deel is om het schip drijvend te houden. Vele verhalen gaan in de buurt van de fabriok over dit krachtmonster. Sommigen vertellen dat het onopgemerkt zal kunnen voorbijgaan tenge volge van een nieuw uiigevonden »geruischdem- per." Verder moet het omhulsel donker grijs zijn om onzichtbaar te blijven bij nacht. Een speciaal licht kanon zou met speciale granaten geladen worden, van speciale ontplofbare stoffen voorzien. Zelfs gaat 't gerucht, dat een van de ingenieurs 'n werptuig heeft uitgevonden, bestaande uit eën ijzeren buis waardoor projectielen nauwkeurig gemikt kunnen worden van af een flinke hoogte. Behalve deze über-Zeppelin wordt nog een an der luchtschip gebouwd in de hangar aan den oever van het meer. Hieromheen staat steeds een groot detachement soldaten en de toegang naar de haven van de stad wordt eveneens streng be waakt. Op een motorboot is een wacht voortdu rend er op uit er voor te zorgen, dat stoombooten en visscherschepen uit de buurt blijven. Alle vreemdelingen, zelfs zij die aan den Zwitserschen kant van het meer wonen, en die zeer Duitsch gezind zijn, worden gearresteerd, als zij zich in de nabijheid van een der beide hangars wagen- Ongeveer tweemal in de week komt graaf Zep pelin zelf een bezoek aan Friedrichshaven bren gen. De j>Herr Graf" is zeer populair onder de soldaten en soms neemt Jhij groepjes gewonden mee om de werken te zien. Hij is op het oogenblik een van de meest be zige mannen in Europa, want behalve de twee Zeppelins in Friedrichshafen, worden er nog an dere gebouwd in Dusseldorf, Postdam en Hamburg. Een van de opmerkelijke dingen in dezen oorlog is tot nu toe het geringe resultaat van de lucht vloot voor vernielingswerk. De Duitschers hopen, dat de verbeterende Zeppelins, waaraan nu de laatste hand gelegd wordt, de bordjes zullen verhangen. Duitsche zijde) heeft de afkondiging van den sheiligen oorlog" alle standen in Turkije diep getroffen. De »Tanin" jubelt over het vernielen van het Russische gedenkteeken bij San Stefano als een omverhalen van een schandteeken van slavernij en vernedering. In het oude serail van Topkapoe ontving de sultan in tegenwoordigheid van den groot-vizier, den Sheik ul Islam, en van eenige ministers, een aantal afgevaardigden van de groote volksmenigte, welke zich daarbuiten had verzameld en hield daarbij de volgende toespraak »Ik beschouw deze volksdemonstratie als het schitterendst bewijs voor de krachts-inspanning en het volhardingsvermogen, die de natie voor de verdediging des vaderlands zal toonen in een oorlog, dien wij ter verdediging onzer rechten tegen drie groote mogendheden moeten voeren. Wij vertrouwen daartyj op den Goddelijken steun en de hulp des profeten. Ik ben vast over tuigd, dat wij zullen overwinnen. Mijn kinderen, opdat de vaderlandsche grond niet door vijanden overstroomd worde, opdat de Mohammedaansche volkeren gered mogen worden van hunne verdrukkers, is het noodzakelijk, dat gij den vasten wil hebt, om door te zetten tot de overwinning behaald is. Ik hoop en verwacht dat de genadige God de gebeden, die wij op deze plek ten hemel hebben gezonden, moge verhooren I'' De Sheik-oel-Islam, die den vertegenwoordiger van het »Berl. Tagebl." te Constantinopel in audiëntie ontving, verklaarde daarbij op de vraag Daar de geestelijke organisatie en de beteekenis, die de »Dschihad", de Heilige Oorlog voor de Mohammedaansche wereld heeft, dat nog nimmer het Khalifaat, in den vorm als thans geschiedt, de banier van de »Dschihad" heeft ontrold. Zelfs de Heilige Oorlogen, die de Islam ten tijde dei- Kruistochten gevoerd heeft, zijn met den omvang en de beteekenis van dezen Heiligen Oorlog niet te vergelijken. Sedert dien zijn eeuwen voorbijge gaan, maar het Woord" leert, dat Dschihad's geboden in de harten der Mohammedanen langer voort blijft leven. Wanneer thans het Fedwa- gebod uitgaat, weet elke geloovige Mohammedaan en zoo noodig ook elke Mohammedaansche vrouw wat zijn, en haar plicht is. De vijanden van den Islam, die het Khalifaat bedreigen, dwingen ons tot den heiligen oorlog. De maatregelen genomen om ons het gebruik der verkeersmiddelen te ont zeggen, zullen onze vijanden weinig helpen. Reeds weten honderdduizenden pelgrims, die van Mekka naar Medina trekken, om naar de heilige heuve len te gaan, van het besluit der Fetwaals mi croben zullen deze geboden in de lichamen der Mohammedanen dringen, die in de vijandelijke rijen strijden. Overal, in Oran gelijk ook in de Afrikaansche koloniën, zal het Dschihadgebod de levenszenuw van onze vijanden en van allen, die hen ondersteunen, verwoesten, ook van hen, die in de toekomst zich aan hun zjjde zullen scharen. De kinderen van Mohammed's profeet zullen niet ten onder gaan en zij zijn verheugd, den Oorlog gemeenschappelijk met de legers van Oos- tenrijk-Hongarije en van keizer Wilhelm te voe ren, wiens woord »Ik ben de vriend van 300 millioen Mohammedanen", alle aanhangers van den Islam kennen. Tabaksbelasting. Naar het persbureau Vas-Dias verneemt, kan ten stelligste worden bericht, dar het plan van Minister Bertling om te pogen voor de schatkist baten te vinden uit de tabak bij zijn opvolger, Minister Treub, zeer vasten vorm heeft aangeno men. Er is volstrekt nog niet besloten of het ook nu weer een debietrecht zal zijn, gelijk waartoe Minister Kolkman plan had, dan wel een andere wijze van belasting, zooals b.v. op de fabricage, waarvoor Minister Berling veel gevoelde. Hier van bestaan in andere landen geen voorbeelden. Verloven voor banketbakkers. De generaal-opperbevelhebkcT van land- en zee macht heeft ter tegemoetkoming aan de econo mische belangen der gemobiliseerde- strijdmacht bepaald, dat de onder de wapenen zijnde mili tairen, die door een schriftelijke verklaring: van den burgemeester der gemeente hun net' woon plaats kunnen aannemelijk maken, dat zij in het banketbakkers-bedrijf werkzaam zijn en daarin ge durende de St. Nioolaasdrukte niet kunnen wor den gemist, een extra verlof kunnen bekomen van 28 November des avonds na afloop van den dienst tot- en met 6 December d.a.v. TURKU5. De heilige oorlog. Volgens berichten uit Constantinopel (van R. De haringvisscherij. Men meldt uit Scheveningen aan de „N Ct.": Nog- enkele loggers en bommen worden van de teelt 1914 terugverwacht en dan wordt de haring visscherij weer beëindigd, zekér wat vroeger dan andere jaren, wanneer 't naar Kerstmis lbopi. fn het algémeen is de teelt door den oorlogstoie- stand verkort, maar o-ok het stormweer der laat ste dagen heeft er toe bijgedragen. Niettemin heeft het voordeel de bovenhand behouden doo-r de hoogte besommingen, welke het gros der vlcrot maakte en vele vaartuigen nog wel door eewo goede laatste reis, daar, toen zelfs de aanvoeren ruimer werden, de hpogé prijzen aanhielden. Zoo maakte menig schip rijk© besommingen. Et- waren loggers, die f 10,000, ja zelfs was er één, welke f 13,000 in ééne reis bes,omde. Reizen van f6000 tot f8000 weken niet veel van Let. gemid delde beisomde af. Opmerkelijk is, dat in die uitkomst werd gedeeld door verschelende sche pen. die tot eind October -/eer weinig besomd had-den en doo-r een flinke lading, voor hoogen prijs verkocht, er boven op kwamen. Alles bijeengenomen was de teelt niet van de minste en kan de winter met meer moed wor den ingegaan dan toen de Vooruitzichten veer een -gelukkigten afloop lang' niet gunstig1 waren. De aardappelmeell'abricage. Het Kamerlid Sannes heeft den minister van Landbouw schriftelijk gevraagd of deze voor nemens is spoedig in te grijpen ter zake van de stopzetting wegens gebrek aan aardappelen van verschillende fabrieken in de provincie Groningen Zoo ja welke middelen de Minister wenscht te nemen om verdere stopzetting te voorkomen. Petitionnement voor Plaatselijke Keuze. Het adres voor Plaatselijke Keuze, waarvoor 670902 handteekeningen zijn ingekomen, zal op 20 Nov. worden ingediend. H. M. de Koningin zal op genoemden datum 's middags om 1 uur op het Huis ten Bosch het adres in ontvangst nemen, dat door het moderamen der Commissie aan H. M. zal worden aangeboden. Belgische spoorwegambtenaren. Uit Havre is LI November een telegram ver zonden aan het Comité voor Belgische spoorweg ambtenaren te Amsterdam, waarin de Directie de afzending bericht van de fondsen tot verdere uitbetaling der salarissen aan bovenvermelde amb tenaren. Ook te Londen, Duinkerken en België zullen soortgelijke uitbetalingen plaats vinden. De zittingsdagen der comptabelen in onderscheiden steden in Holland zullen nader worden bekend gemaakt. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.9 te "Vlissingen. Laagste barometerstand 741.9 te Neufahrwasser. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen noordoostelijken tot noorwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neer slag, iets kouder. Volksbadhois. In de week van 8—14 Nov. '14 werden ge nomen 375 baden. le klas kuipbaden 21, regenbaden 21 2e klas kuipbaden 64, regenbaden 248, 5 ets. kinder baden 21. Bovendien werden door Belg. vluchtelingen 88 baden genomen, n.l. 35 kuip- en 51 regenbaden 2de klasse. Apologetische cursus. Kapelaan Paulussen herinnerde Zondag de leden van den Volksbond aan den, door de onderafdee- ling »St. Thomas van Aquino" georganiseerden apo- logetischen cursus leiderde eerw. pater v. d. Sande. De vierde les van dezen cursus wordt gegeven morgen (Woensdag)avond om half negen in de groote zaal van het Bondsgebouw. Gisterenavond werd aan een rei zend koopman in een herberg in de Hoogstraat drank geweigerd omdat de man blijkbaar reeds meer gedronken had dan goed voor hem was. De man maakte zich hierover zoo driftig, dat hij de buitendeur bij het verlaten van de herberg met een ruk dichttrok waardoor de ruit ter waarde van ongeveer 25 gld. verbrijzeld werd. De man werd daarop door de politie gearres teerd en meegenomen naar het politiebureau waar bleek, dat hij nog eenige dagen hechtenis moest ondergaan. Deswege zal de man naar 's Hertogen bosch worden overgebracht. Hedenmorgen is t e r b e s c h i k k i n g gesteld van de politie te Rotterdam een jongen, die aldaar een rijwiel had ontvreemd. Het rijwiel was door de politie alhier in beslag genomen. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 18 November 3.42 v.m., 4.08 n.m. Een mjjn ontploft. Negen personen gedood. Reeds werden meermalen berichten van de kustplaatsen ontvangen, waarin gemeld werd, dat mijnen waren aangespoeld. Deor marine-personeel werden deze mijnen gedemonteerd, tot nu toe met goed gevolg. Zondag werd reeds het gevaar van het laten springen van mijnen aangetoond door het ongeluk op Texel, waarbij een persoon werd ge wond. Gisterenmiddag is wederom een mijn ont ploft met zeer nootlottige gevolgen. Bij West-Kapelle was een .mijn aangespoeld. Toen nu gisternamiddag circa kwart voor drie uur eenige onderofficieren der marine onder toe zicht van de luitenants ter zee 2e klasse, J. T.A- J. Bruinsma en L. Munk en den commandant der alhier gelegerde compagnie der Landweer, kapi tein Ockhuizen van het Ned. Indische leger, met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2