5°/o Provinciale Crediet- en Spaarbank, Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en. Gewestelijk Nieuwe. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. meening in de neutrale landen aen wic'nsch der regieering ,om die landen in geen enkel opzicht te belemmeren onder voorwaarde dat dei levens belangen van Engeland op voldoende wijze be schermd worden, zal weten op prijs, te stellen. De politiek der regeering heeft ten doel noch den Engelschen handel te ontwikkelen, noch den Engelschen handel te treffen en evenmin dien der neutrale staten te belemmeren, zij willen al1 een beletten dat de vijand goedteiren nntvangt die zijn kracht in den oorlog tegen Engeland en zijn bondgenooten zouden versterken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De corresp. van de «Neue Freie Presse" meldt nog over de inneming van Valjowo. Onze legers rukten steeds voorwaarts. Zondag morgen waren zij tot op een kanonschot voor Valjewo, terwijl de beide Zuidelijke kolonnes, die aanvankelijk door het moeilijke terrein werden opgehouden de Servische stellingen van het Zuid- Westen overrompelden. De aanval op Valjewo begon om 11 uur voormiddag. Onze troepen stie ten aaavankelijk op een verbitterden tegenstand. De strijd was echter kort, wijl onze Hoepen den Servischen linkervleugel in de knel brachten, terwijl de Servischen rechtervleugel vanaf de Ko- lubara met een omsingeling werd bedreigd. Tegen de hoogten van Brisanki, waar de Ser viërs door een reeds vroeger plaats gehad heb bende beweging van onze troepen waren vastge houden, richtte zich een hevig vuur van onze ar tillerie. Tegen dit vuur was er voor de Serviërs geen redmiddel meer en zij moesten zich terug trekken naar Araudsjesmaisj. Het valt ten zeer ste te betwijfelen, of zij zich daar ernstig in po sitie zullen stellen. Om vijf uur 's namiddags, na een gevecht van zes uur, was Valjewo, dat sinds jaren door de Serviërs tot een werkelijke vesting was gemaakt en door hen voor onneembaar werd gehouden in onze handen. De Serviërs hadden niet eens den tijd om hun geschut en munitie voorraad in veiligheid te bren gen of onbruikbaar te maken. Dientengevolge 'is onze buit betrekkelijk groot. Ook hebben wij veel Serviërs gevangen genomen. Hun getal moet meer dan 8000 bedragen. SERVIë. Belgrado. Aan het «Berliner Tageblatt" wordt uit Ujvidek geseind De tostand op het zuidelijk oorlogsterrein is heden als volgtTerwijl de Servische hoofd macht oostwaarts terugwijkt, dekt een sterke achterhoede den terugtocht, die door trein-ophoo- piügen op de weinige wegen bemoeilijkt wordt. Deze terugtrekkende Servische troepen staan op den oostelijken oever van de Kolubara rivier pa rallel aan de spoorlijn Obrenowatz-Waljewo op de linie Diwtzi-Waljewo-Leskowitza Jagoditz. Het onophoudelijk voorwaarts rukkende Oostenrijksch- Hongaarsche leger staat tegenover de Serviërs langs den weg Obrenowatz-Waljewo, met de steunpuuten in den Sa we-hoek bij Zabretz, Obrenowatz, Nowoselo, Ub, verder bij den 392 M. hoogen bergkam over het Rabas-riviertje, den bergkam tusschen Kotefuza ee Bukowitza, aan den weg Tubrawitz-Waljewo, alsmede langs de Ljubo- witza-rivier. Met de te verwachten instorting van het Ser vische defensief op deze linie zou de iandweg naar Belgrado vrijkomen en de val der stad aan staande zijn. In Belgiado lagen, behalve sterke vestingartil lerie, gedurende den heelen oorlog gewoonlijk maar twee bataljons infanterie, daar het Servische leger- stuur een aanval van den rivierkant,voor uitgesloten hield. Thans worden daar 2 divisies geconcen treerd, ook worden op zuidzijde veldverschansin- gen gemaakt, zoodat wellicht nog met korten maar hevigen strijd gerekend moet worden. In het algemeen treedt echter bij de Serviërs oorlogszatheid aan den dag, hoewel het hun aan proviand en ammunitie niet ontbreekt. Vee, voor al varkeus ztju zoo rijkelijk voorhanden, dat het Hongajrsche leger ztju eigen vee-aanvoer staken en tot*de fourageregeling in Servië zelf zich be palen kon. De Serviërs verbakken reeds haver Ook de gezondheidsinrichtingen zijn onvoldoende. De Oostenrijk-Hongaarsche gevangenen worden goed behandeld. Uit Nisj wordt geseind: „Wegens de overmacht in 'getalsterkte van die Vijandelijke troepen die ons gebied zijn binnen gerukt, zijn de Servische /troepen gaandeweg in orde teruggetrokken, om onder !de gunstigste om standigheden slag te leveren. 'Om die reiden zijn onze troepen van Petzfca, iZavlaka en Kotzeiiewo weggetroikken, TURKIJë. De heilige oorlog. De Fetwa, waarover in berichten reeds meer malen is gesproken luidt: Vraag: Wanneer zich meerdere vijanden tegen den Islam vereenigen, wanneer landen van den Islam geplunderd, de Muzelmanache bevolking vermoord en gevangen genomen wordt en waa neer in dit geval de Padishah, krachtens de hei lige woorden van den Koran den heiligen oorlog af- kondigd, is dan deze oorlog de plicht aller Mu zelmannen en moeten alle jonge en oude landen van den Islam met goed en bloed ijveren, om den geloofsoorlog te voeren Antwoord 1 Ja. Vraag De Muzelmansche onderdanen van Rus land, Frankrijk en Eogkland en de landen, die hen steunen, die op deze wijze het khalifaat met oorlogsschepen en landlegers aanvallen en den Islam trachten te vernietigen, moeten oak zij den heiligen oorlog tegen de regeeringen waarvan zij afhankelijk zijn, voeren? Antwoord Ja. Vraag: Zij, die inplaats van den heiligen oorlog te voeren: m een tijd. waarin alle Muzelmannen daartoe geroepen zijn, niet daaraan deelnemen, zijn die aan den toorn Gods, het gronte onheil en de verdiende straf blootgesteld Antwoord Ja. VraagBegaat de Muzelm. bevolking van de genoemde mogenheden, die tegen de Islamitische regeering oorlog voeren, een groote zonde, zelfs wanneer zij onder bedreiging met den dood en de vernietiging van hun heele gezin tot deelne ming aan den oorlog gedwongen werd Ant woord Ja. Vraag Wanneer Muzelmannen, die zich iD den heiligen oorlog onder de heerschappij van Enge land, Frankrijk, Rusland, Servië, Montenegro en die staten bevinden, welke dezen helpen, tegen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, die Turkije helpen, oorlog zouden voeren, verdienen dezulken den toorn Gods, omdat zij nadeel doen aan het Islamitische khalifaat Antwoord Ja. Het Londensche Persbureau deelt mede, dat sinds de oorlog met Turkije uitbrak, de Indische brigade onder generaal De la Main opereerde aan den ingang van de Perzische Golf, aan den rechteroever bij Shat el Arab. Het expeditie corps bracht het fort Fao tot zwijgen. Op1 8 November bezetten onze troepen de stad. Er wend gevochten op den Hen en den 16e® Novem ber. Bij beide gelegenheden leden ie Turkten ge voelige nederlagen, nadat zijl zich hardnekkig, had den verzet. Op den llen, vielen de Turken -onze voor- rosten aan, doch werden teruggeslagen en na een tegenaanval op de vlucht gèdrevem. Onze verliezen waren gering, die van den vijand be droegen 80 man. Op den 14en kwam versterking uit. Inoië en de sterke vijandelijke troepenmacht, diei op 4 mijlen afstands stelling had genomen, v»erd na een hevig gevecht verdreven. De oorlogsschepen „Espiegle" en „Odinna men aan de actie deel. Het versterkte kamp van den vijand werd genomen. Zijn verliezen zijn hevig. Vele gevangenen werden gemaaxt, onder wie een majoor. Twee mitrailleurs werden ver nield. De Britsche verliezen'zijn 8 gesneuvelden er, 53 gewonden. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 18 November. De Voorzitter spreekt namens de Kamer zijn deelneming uit aan de familie van de bij den ramp te West-Capelle omgekomen slachtoffers. Dit ongeluk dringt aan op groote voorzichtigheid bij het demonti eren van mijnen. De minister van Marine sluit zich na mens de regeering bij de woorden van den Voor zitter aan en brengt hulde aan de mannen, die gestorven zijn bij het volbrengen van hun plicht jegens het vaderland. Het nieuwbenoemde lid der Kamer voor Zuid- Holland, de heer A. J. A. Gillissen, wordt toegelaten en neemt zitting, na het afleggen van de vereischte eeden. De Voorzitter deelt mede, dat op.verzoek van den minister van financiën de behandeling der rijks-inkomstenbelasting in de tweede helft van December of in begin van Januari aan de orde zal worden gesteld. Aan de orde is thans het wetsontwerp tot aan vulling en verhoogmg van hoofdstuk Marine der Staatsbegrooting voor 1914. Dit ontwerp betreft de opleiding van onderofficieren matrozen. De heer Staal wil de regeling van het vrijwilligerssysteem bij de Marine in denzelfden geest uitvoeren als bij de bereden wapens geschiedt met een dienstverband van twee jaar. Spr. brengt hulde aan de land en zeemacht voor de uitnemende wijze waarop zij in deze tijden haar taak vervult. De heer Col ij n wil om zekerheid te verkrij gen, dat het marine-personeel op de vereischte sterkte kan worden gehouden, de marine-militie aan deze regeling verbinden, niet als geheele vervanging van het vrijwilligerssysteem maar als noodzakelijke aanvulling daarvan. De heer van Kol bestrijdt het ontwerp en verklaart dat hij en zijn partijgenoot Polak om principieele redenen tegen het ontwerp zullen stemmen. De Minister van Marine repliceert en deelt o.m. mede dat hij met den minister van Oorlog tot overeenstemming gekomen was tot het nemen van een besluit, dat ook ingeschrevenen bij de militie kunnen toetreden tot een vrijwillig kort diestverband, bv. van 3£ jaar met jaar reserve en vrijstelling van landweerplicht. Het wetsontwerp wordt ten slotte met 2 stem men (Polak en v. Kol) tegen aangenomen. Tweede Kamer. Dte volg'ende week zal de Tweede Kamer bijeen komen -voor het af de c lin gs on de r z oek van het tee- ningsiontwerp. Dinsdagmorgen lli/2 uur zal de Kamer ia openbare zitting vergaderen ter behandeling van eenige wetsontwerpen. Geïnterneerden. Naar het „Vad." verneemt, zijn de twee liuit- sehe officieren, die indertijd op een mannc-Ylieg'r tot stel op de Wadden landden en te Bergen geïnterneerd werden, maar later, na het geven van hun eerewoord, zich vrij mochten bewe gen, gevlucht. Militaire verloven. Naar „Het Volk" meldt, heeft dezer dagen de opperbevelhebber van land- en zeemacht inzake de landmacht de volgende order uitgereikt: Mij is gebleken, dat bij de verschillende ko-rp- fC-n van de gemobiliseerde troepen der landmacht verschil in opvatting bestaat, of aan zware straf fen al of niet het verstoken blijven van verlof gedurende een zekerejn tijd behoort verbonden te worden. Ik wensch in het midden te laten, of het in normale omstandigheden wenschelijh cf noodza kelijk is, gevolgen te verbinden aan oen reeds ondergane straf;'doch onder de tegenwoordige omstandigheden acht ik het in geen geval g'a- wenscht, ,om dergelijke, z. g. onthouding van gunsten toe te passen, en wel omdat de .thans verleende normale verloven zijn voorgeschreven in het belang; van de dienstplichti ngenteneinde hen geen maanden lang uit hun bedrijf en hun gezin afwezig te deen zijn, en alzoo ue econo mische gevolgen van den gemohiliseenien staat zooveel doenlijk is, te beperken. Mitsdien noiodig ik de betrokken autoriteiten uit, om in verband met deze opvatting hevelen te geven. H. IJ. S. M. Op de lijnen der H. IJ. S. M. zal begin Decem ber een belangrijke uitbreiding van den treinen loop in werking treden. Een klacht. De Haagsche Kroniekschrijver van de «Nieuwe Gron. Ct." meldt, dat de heer Duymaer van Twist, in overleg met zijn staatkundige vrienden en na ingewonnen juridisch advies, het plan heeft tegen den gepensioneerden luitenant-generaal Snijders een klacht wegens beleediging in te dienen.' Aan de Belgische Professoren en Studenten vertoevende in Nederland. Herhaaldelijk en van verschillende zijden werd de wenschelijkheid uitgesproken, enkele leergan gen in te richten ten behoeve der in Nederland vertoevende Belgische studenten, militairen en niet-militairen. Om zulk een organisatie met vrucht te kunnen overwegen en bespreken, dient ech ter allereerst het aantal der eventueels deelne mers eeuigermate vast te staan, en eveneens dat der Belgische professoren, die immers1 in do allereerste plaats tot het gev-n dezer leer- ngen zouden bereid en geroepen zijn. Reden, waanom ondergeteekende, van bevriende zijde hiertoe aangezocht, alle' in Nederland vertoeven de Belgische professoren en studenten dringend tiitnoodigt, zoodra mogelijk, hun naam:, fakulteit en verblijfplaats aan Prof. Dl*. F. Gollard, huize Ma,rie-Nelly Bosch en Duin, (bij Utrecht) te willen opgeven. Ppof. Dr. JOS, SCHRIJNEN. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 49 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.0 te Maastricht. Laagste barometerstand 761.7 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen zuidelijken tot westelijken wellicht ruimenden en afnemenden wind, betrokken met sneeuw of regenbuien, later wellicht opklarend, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. De eerstvolgende zitting der Gemeenteraad zal gehouden worden op Dinsdag 1 Dec. a.s. Apologetische cursus. In de gisteren avond in het Bondsgebouw ge geven vierde les van den apologetische cursus behandelde de eerw. pater v. d. Sande eenige dwaalbegrippen omtrent den godsdienst. lo. Alle godsdiensten zijn goed. 2o. Men moet het geloof bewaren waarin men is opgevoed. 3o. Een man van karakter verandert niet van godsdienst. Het is zeker waar, dat in alle godsdiensten iets goeds is, maar dat alle godsdiensten goed zijn is een groote dwaling. Waren alle godsdiensten goed, dan moesten ook alle godsdiensten waar zijn. Dit nu is absoluut onmogelijk omdat twee tegenstrij dige meeningen niet beiden waar kunnen zijn. Spr. merkt hier op dat het wel merkwaardig is, in de vorige lessen is dit ook reeds duidelijk geworden, dat de menschen alleen op het gebied van godsdienst zulke rare begrippen verkondigen Deze redeneering toegepast op wetenschappelijk of zakelijk terrein, doet de valschheid dezer re deneering duidelijk inzien. Erkent men, dat er maar een godsdienst waar kan zijn, dat vervalt hiermede het onder 2o. ge noemde bezwaar. Wanneer men overtuigd is, dat de godsdienst waarin men is opgevoed niet de ware is, dan is het een verkeerde pieteit aan dien godsdienst tegen beter weten in vast te houden. Wat de derde opwerping betreft, schijnt deze iets moeilijker. Een man van karakter verandert niet van godsdienst en men noemt dat flink. Hier zit de moeilijkheid echter meei in de uitdrukking. Men moet zeggen een man van karakter handelt niet tegen zijn overtuiging en hiermede zijn wij het allen eens. Een man van karakter verandert niet van godsdienst om een gril, om een voordeel te betalen, om promotie te maken of dergelijke redenen. Maar een man van karakter handelt naar zijn overtuiging en wanneer die man tot de vaste overtuiging is gekomen, dat de godsdienst dien hij belijdt niet de ware is, dan handelt hy juist» als een man van eer en van karakter door den godsdienst vaarwel te zeggen, dien hij weet valsch te zijn. De zaal was nog beter bezet dan bij de vorige lessen hetgeen spr. aanleiding gaf aan het einde van deze vierde les de aanwezigen te danken voor de trouwe opkomst. De vijfde les van den cursus zal worden gegeven Woensdag 2 December a.s. Zangvereen. «Polyhymnia". Naar wij thans kunnen mededeelen, zullen op het concert, 30 Nov. a.s. door bovengenoemde vereeniging in «Odéon" te geven, als solisten hun medewerking verleenen de dames Jeanne Kiel- burger, sopraan, Rotterdam, mevr. C. de Vries Goldstein, mezzo-sopraan, Rotterdam en de heeren H. van Gastel, bariton, Rotterdam en mr. A. J. F. J. Jung, bas, Den Haag, terwijl de begeleiding (vleugel) in handen zal zijn van mevr. N. Beek Feltzer, werkend lid der vereeniging. De N. R. Ct. meldt, dat aan den heer Et. O. fabrikant alhier in een wagen van lijn 7 der electrische tram te Rotterdam tusschen het Beurs en het van Hogendorpsplein een porte feuille is ontrold met f 245. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 20 November 5.20 v.m., 5.38 n.m. Lange Haven 103, Schiedam, (in stukken van f 100, f 500 en f 1000), eene soliede en voordeelige belegging. De ramp te Westkapelle. Men schryft ons uit Amsterdam Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot van den Sergeant- Majoor-torpedomaker B. Nijssen. die bij het springen van een mijn op Westkapelle op noodlottige wijze om het leven is ge komen, Vrijdag a.s. op de Roomsche Kathol eke begraafplaats te Diemen ter aarde worden besteld. Op verzoek der familie zal de begrafenis zonder militaire honneurs geschieden. Hedennaeht is het lijk, dat van Vlissingen naar hier is overgevoerd, naar het militair-Hospitaal overgebracht, van waar de begrafenis zal plaats hebben. Een mooie gift. Naar de «Dev. Ct." ver neemt, heeft de heer F. de Haan, onlangs te Eefde plotseling overleden, bijna zijn geheele vermogen vermaakt aan den Staat der Nederlanden, waar onder behoort de door hem destijds bewoonde buitenplaats «Hungerink" te Eefde, aan de halte Ned. Mettray. Alsspionnen aangehouden. De gebroe-' der? V. te Dordrecht en Utrecht, aie zich vaak ViCCii zaken naar Berlijn begeven, zijn daar als spionnen aangehouden. De heeren Jiadden uit Utrecht een telegram ontvangen, meldende dat door den storm een groote ruit van hun zaak te Utrecht gebroken was Zij seinden terug! dat de ruit verzekerd was hij Bouvy en dat het gebrokeno onmiddel lijk hersteld moest worden. Dit had de achter docht van de Berlijnsche spionnenspeurdeis opge wekt en des avonds werden zij' door een die» r.aai van de Kriminalpolizei bezocht, die hen uit- ncodigde, hem naar de Kommandatuur te vol- gen. j i Eerf officier zette hun daar uiteen, dat het hem onbegrijpelijk was, dat men voor oen 'gebroken ruit telegrafeerde en dat zij van spionnage ver dacht werden. De heeren V. toonden daarop hun papieren en toonden zich eenigszins ontstemd om den toon die tegen hen werd aangeslagen, waarop de officier hun toevoegde: „Jetzt ha,ben Sie g|ar nichts rnehr zu sagen uri'l bliOsz zu antworten mit ja oder nein." Op de vraag' naar referentiën werden zes* be kende fabrikanten uit Berlijn opgenoemd, van wie er dien avond nog; drie konden worden be reikt, die allen verklaarden, dat de herren V. hun persoonlijk bekend waren en onschuldig moes ten zijn. i In weerwil van deze inlichtingen verklaarde de officier, hen te moeten gevangennemen, De

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2