Verspreide berichten. Binnenland, Htsds- m ö-ewesteliyk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Men zende hier ter stede alle SroOM- en VER F-01H) E H S onver wijld aan de Stoomververij en Uitstoomerij „DE PHOENIX", Telepli. No. 15. Oratis afhalen en bezorgen. Rechtzaken. Laatste Berichten. moedelijk het uitbreken van den opstand verklaart Toen die. menschen opgeroepen werden om tegen Duitsch Zuidwest te vechten, weigerden zij. Werden zij niet opgeroepen, dan betrokken zij een lager, voorgevende dat de regeering hen misschien zou dwingen. Dat was het eerste tooneel. Naar openlijke rebellie was het nu nog maar een stap. En zoo is een soort guerilla-opstand begonnen, Overal zijn er kleine oproerige kommando's, voora' in het Westen van Transvaal en in den Vrijstaat. Ze komen zelfs voor aan den omtrek van Pretoria. Heilbron en Kroonstad werden bezet, Lichtenburg en Rustenburg, bedreigd. In dozijnen dorpen van Transvaal en Vrijstaat werd er opgekommandeerd. Het is duidelijk of er een plan is. Het heeft ge leken of ze Pretoria wilden nemen en op Johan nesburg aanrukken, maar dan hebben zij erge- lijk met het plan geknoeid. Overal, bij de politie, onder do ambtenaren, in stadsraden, zijn er rebellen, Komt er burgeroorlog, dan zal het zijn tusschen de Boeren van elke stad, elk dorp, elke hoeve, elk gezin. Die alomtegen woordigheid van den opstand maakt het voor de regeering zeer moeilijk. Maar gen, Botha heeft vele Boeren aan zijn zijde. Hoe de afloop zij, de Afrikaanders zijn voor goed verdeeld. Nog tien jaren zal er een partij verbitterd op Botha zijn. Elke Brit in Zuid-Afrika zal nog jaren lang op Botna stemmen als een waarborg tegen verraad. »Maar wat een. contrastDe man, die zijn volk tegen de Eogelsche vlag heeft geleid, is nu in het veld, opdat de vlag niet neergehaald zal worden Pc Engelsche legatie te 's-Gravonhago heeft het volgende telegram ontvangen In Zuid-Afrika heeft commandant Van Rens- lmv'g, die trachtte zich bij Pe Wet !.e voegen, zich met 154 man overgegeven en is thans druk bezig in andere districten de opstandelingen te overreden de wapenen neer te leggen. Gene raal Bo-tha meldt, dat de nederlaag; van De Wet. de opstandelingen heeft ontmoedigd, daar zij in alle richtingen vluchten. Vele opstandelin gen zijn gevangen genomen. ITALIë. De nieuwe Encycliek des Pausen. In aansluiting bij het résumé der jongste En cycliek van Z. H. den Paus, laten wij hier een uitvoeriger uittreksel volgen van het gewichtelijk pauselijk document. De Encycliek beschouwt in het licht der tegen woordige droeve omstandigheden, waarin volk tegenover volk te wapen staat en de haat schijnt te zegevieren over de liefde, de goddelijke stich ting der Kerk, welke aan 's Pausen herderlijke zorg is toevertrouwd. Zijn liefde en zorg strekken zich echter niet alleen uit tot hen, die in den strengsten zin des woords ledematen zijn van de H. Kerk, doch ook tot hen, die tot de ziel van de H. Kerk behooren. Van het eerste oogenblik af, dat de Paus den H. Stoel van Petrus beklom, werd hij geheel ingenomen door de liefde, welke hij gevoelt voor de geheele arme menschheid. Vervolgens geeft Z. H. in breede trekken een schildering van den treurigen toestand der bur gerlijke maatschappij en van den tegenwoordigen oorlog, waarop zoo geheel van toepassing zijn de woorden van Christus»Audituri estis proelia et opiniones proeliorum consurget gens in gentum et regnum in regnuw" (Math. 24 6—7). Gij zult hooren van krijg en oorlogsrumoer; want het eene volk zal tegen het andere, de eene staat tegen den anderen staat opstaan. Z. H. herinnert ook aan de woorden van Z. H. Paus Pius X z.g.. welke hij tot de zijne maakt en waarmede hij zijn heilig ambt wenscht te beginnen, door de vorsten en volkeren aan te sporen, een einde te maken aan dezen strijd en broedermoord. Moge God aldus Z. H. gelijk bij de geboorte van den Heiland, ook bij den morgen van het nieuwe Pontificaat een stem doen klinken om den vrede aan de menschen op aarde te verkondigen. De Paus geeft als de vier voornaamste oorzaken van den grooten oorlog aan. lo. Het gebrek aan de oprechte onderlioge liefde tusschen de men schen. 2o. De miskenning van het gezag. 3o. De onrechtvaardigheid in de verhoudingen tusschen de verschillende klassen van burgers. 4o. het feit, dat het stoffelijk goed het eenige doel geworden is van de werkzaamheid des menschen. Z. H. wekt verder op tot eenheid en zal daar toe in eendrachtigen geest met de Bisschoppen samenwerken. Het is zijn uitdrukkelijke wil, dat er een einde kome aan de onderlinge geschillen en twisten tusschen de Katholieken. Vóór alles is noodig, persoonlijke meeningen en leermethoden, die niet door het kerkelijk gezag zijn goedgekeurd en door .boeken, couranten of Redevoeringen ver spreid worden in den ban te doen. Het onkruid van het modernisme en de geest, die steeds naar het nieuwe streeft, moeten worden uitgeroeid. En, a'dus Z. H. moge naast de belijdenis des Geloofs het goede voorbeeld een machtige drijfveer zijn tot de harmonie van het christelijk leven. Z. H. verheugt zich er over, dat dit reeds in vele katho lieke vereenigiagen het geval is en wenscht, dat het nog toeneme. Deze vereenigingen zullen ook ongetwijfeld gehoor geven aan de voorschriften, welke hun zijn gegeven of door den Apostolischen Stoel nog zullen worden uitgevaardigd. Ten slotte is de hulp van de geestelijkheid bij dit alles noodzakelijk. Daarom moet de opleiding en heiliging der jonge geestelijken zoo volkomen mogelijk zijn en de Ecylliek bezweert de Bis schoppen, daarop al hun krachten te richten. Hunnerzijds moeten de priesters absoluut een zijn met en zich onderdanig gedragen jegens hun bis schoppen. Z. H. betreurt het, dat de geest van ongehoorzamheid niet immer verre gehouden werd van den drempel der heiligdommen, en herinnert eraan, dat het gezag der bisschoppen niet men- schelijk, maar goddelijk iswie dus niet met de bisschoppen is, is niet met de Kerk. Z. H. eindigt met den vurigen wensch naar een algemeenen vrede, éen vrede voor de volkeren die voor deze goederen van onschatbaren waarde zijn, vrede ook voor de H. Kerk, die daarin haar vrije werkzaamheid tot heiliging der zielen be hoort uit te oefenen. (»Rsb.") Niet naar P a r ij s. De Fransche regeering gaat nog niet naar Pa rijs terug. Generaal Joffre, op< wiens wensch te regeering naar Bordeaux Werd verlegd, heeft zich hoewel het denkbeeld van terugkeer naar Parijs overwogen is in den Franschen ministerraad, over deze quaestie nog niet formeel verklaard. Allerzielen. De Oostenrijksehe dichter Rerthold Viertel, die tegen de Serviërs te velde staat, schrijft aan het Berl iner Ta gebl att Gisteren was het Allerzielen. Veldmis in dé ti- railleurslijn, dat wil zeggen vijftien pas er ach ter. Alles was niet volstrekt in. de loopgraven moet blijven, in het gelid met de reserven. Muziek, koor, preek van den veldgeestelijkc. Een half uur duurde de plechtigheid. De Ser viërs die dit ongetwijfeld hebben moeten hoioren en zien, begrepen ongetwijfeld wat er gebeurde. En hebben niet geschoten. Geen schot. Jlir. mr. S. Daman Trip f. Gisterennacht is ten gevolge van een ongjcval op 71-jarigen leeftijd overleden jlir. mr. S. La- man Trip, pi^sident van den Hoiagen Raad der Nederlanden Mynen. De territoriale bevelhebber in Zeeland, enz heeft bepaald, dat ieder, die aan de zeekust een aangespoelde zeemijn aantreft, verplicht is, daar van onmiddellijk kennis te geven aan den mili tairen commandant, en dat nadering! van een zee- ntijn Dinnen den afstand van -500 meter, wegens het groote gevaar daaraan verbonden, verboden is. Aankoop van Amerikaansch meel. Ten emoe na te gaan, in hoeverre het mogelijk zou zijn, de aanknopen van Amerikaausrh meel dioo.r de regteering gaandeweg te beperken en meer plaats te laten voor aankoopen dooir par ticulieren, is bij wijze van proef in enkele ge vallen toegestaan, dat Ameiikaansch meel, niet door de negeering, doch door particulieren ge kocht, „aan de re gee ring werd geadresseerd. Reeds dadelijk zijn echter de bezwaren, welke zich zullen voordoen bij verdere toepassing; van dezen maatregel, zoodanig op den voorgrond ge treden, dat de regeer ing besloten heeft van ver dere proefneming' in deze richting voorloopig af to zien. (N. ft. Of.) Rijbewijs. De minister van waterstaat heeft den commis sarissen der Koningin doen weten, dat as vraag of een nummer b!" een rijbewijs, hetwelk volgens art. 9 der motor- en rijwielwet door een com missaris der Koningin is afgegeven, bij varhui zing naar een andere provincie van derigeno. aan wien die afgifte i,s geschied, zijn waarde behoudt, met. het oog! op de woorden uer wet, in verhand met hare geschiedenis, ontkennend moet worden beantwoord, zoodat dus de ©igenaa: of houder en de bestuurder van een motorrijtuig in het bedoelde gfeva! van verhuizing naar een andere provincie een nieuw bewijs rno'-l aanvra gen. De kaasprjjs. Naar sliet Volk" verneemt, zal dezer dagen in de sStaats Ct." een kon. besl. verschijnen, waarbij de maximam-prijzen voor kaas worden vastgesteld, zoowel voor den groothandelsprijs .als voor den winkelprijs. De laatste zal aanmerkelijk lager ge steld worden dan hij thans is. De kaashandelaren zijn aangeschreven, dat zij zullen moeten trachten het verschil op den uitvoerprijs te verhalen. Tegen het vloeken. Do commandant, der lie divisie hoeft de vol gende nota aan de commaindeerenoe officieren gezonden ...Ik heb de eer u, mijne heerc-n, mede te deelen, dat, naar mij: van meer dan één zijde bericht wordt, het vloeken en het bezigen van ruwe uitdrukkingen in den troep nog steeds voorkomt. Het zal wel overbodig zijn u te doen ken nen, dat hot mijn uitdrukkelijke wensch is, dat hieraan ten spoedigste een einde „ome, en ik verzoek u dan ook ten strengste toe te zien, dat dit euvel altijd en overal wordt tegengegaan Zoowel door de officieren als door hel. kader én dit geldt natuurlijk zoowel vpoir het vrijwil lig dienend, ais vojoir het verlofspersgneei moet door elk in zijn rang hiertoe krachtig medege werkt werden, niet alleen door zicl^elf daarvan te onthouden maar ook door, waar1 het mocht voorkomen, onmiddellijk corrigeerend op te tre den Ik verzoek u deze aangelegen li -id met de on der u gestelde officieren (het onder u gestelde personeel) te bespreken en voor de r'uhtige na leving dezer nota te zorgen en te doen zorgen". (AVp.) Niet consequent. Wij maakten onlangs melding1 van de opmerking van den Haaglschen briefschrijver van „De Tijd", die, sprekende pver do 6000 g;ld., die da staats mijnen aan het Kon. Nat. Steun-ooimité zouden hebben geschenken, vroeg wanneer een aupple- toirc begrooting! zou worden ingediend om dezen post in de kamer te doen goedkeuren, daarbij herinnerende aan de schrapping, van den. poet voor de geestelijke belangen, der mijnwerkers. De „Nieuwe Limburger Koerier" schrijft naar aanleiding! hiervan, dat de briefschrijver van „de Tijd" het „glad mis" heeft. „Hij heeft niet gelezen, dat de Staatsmijnen, f 6000 aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité gegeven hebben. Wel heeft hij blijkbaar een vage herinnering van de werklijkheid. En deze is, dat het personeel van de Sta its- mijnen geheel vrijwillig enkelen b.v. klemden ;of wens'chten er niet aan mee te, doen maandelijks 3 pCt. van hun salaris aan hel Kon. Nat. Steuncomité afstaat. De Staatsmijnen, resp. de directie van dit in stituut, hebben met deze ondersteuning niets, hoegenaamd, uit te staan. De directie heeft zich wel, privatim, bereid verklaard de gelden te behecrea." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt, Hoogste barometerstand 770.2 te Hernosand. Laagste barometerstand 761.8 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen veranderlijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, wellicht eenige neerslag, temperatuur om het vriespunt. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer heeft de volgende stukken ver zonden Aan Z. Ex. den Minister van Wa terstaat te 's Gravenhage. Excellentie, In de door Uwe Excellentie jaarlijks te be noemen commissie van advies over spoorweg dienstregelingen had tot nu toe, voor zoover ons heugt, niemand uit onze gemeente zitting. Misschien is het hieraan toe te schrijven, dat ons meermalen klachten bereiken over de wijze waarop het stoppen van treinen te Schiedam is geregeld, en dat onze stad, hoewel zij een be langrijke industrie en bij een goede dienstrege ling dus groot belang heeft, bij andere gemeenten b.v. bij het naburige Delft, in dit opzicht achter staat. Wij zouden dan ook gaarne zien, dat onze gemeente alsnog in de bedoelde commissie werd vertegenwoordigd en hebben daarom de eer Uwe Excellentie bij dezen beleefd te ver zoeken om een ingezetene van Schiedam tot lid dier commissie te willen benoemen. Voor de door ons verzoek U veroorzaakte moeite, betuigen wij U bij voorbaat onzen dank. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam (get.) B. A. J. WITTK4MPF, Voorz. Mr. M. KAVELAARS, Secretaris. Aan de Directie van de H. IJ. S. M. te Amsterdam. Verschillende klachten bereikten wederom onze Kamer over de wijze, waarop in de laatste dienstregeling van Uwe Maatschappij het stop pen van treinen te Schiedam is geregeld. Tot ons leedwezen kunnen wij niet anders doen dan deze klachten onderschrijven. Bij een vergelij king van Schiedam met Delft, dat ongeveer evenveel inwoners telt, blijkt n 1., dat de navol gende treinen in de richting den Haag wel te Delft, maar niet in onze gemeente stoppen No. 148, stoppende te Delft te 10.31 v.m. No. 170, '12.01 n.m. No. 128, 2.51 n.m. No. 138, 5.34 n.m. No. 48, 11.18 n.m. Dit verschil springt te meer in het oog, waar Delft een tramverbinding met den Haag bezit, terwijl onze gemeente deze mist, en waar er bovendien treinen zijn, die uit Delft naar's-Gra- venhage gaan, n.l. No. 356 te 4.35 n.m. en No. 338 te 10.07 n.m. Dat het verschil ook gevoeld moet worden, zal iedereen toegeven, die bedenkt, dat er b.v. tusschen 9.34 v.m. en 12.44 n.m. geen gelegenheid bestaat om uit Schiedam naai den Haag te vertrekken. Ook ten aanzien van het stoppen der treinen uit den Haag staat onze stad bij Delft achter, want de navolgende treinen uit die richting stoppen niet te Schiedam, maar wel te Delft No. 119, stoppende te Delft te 8.25 v.m. No. 177, 10.25 v.m. No. 171, 4.17 n.m. Bovendien vertrekt er uit den Haag een trein enkel naar Delft, n.l. No. 335, welke in laatst^ genoemde gemeente te 8.40 n.m. aankomt. Waar Schiedam een belangrijke nijverheid heeft en bovendien als aanknoopingspunt tusschen de lijnen Amsterdam-Rotterdam en Rotterdam- Hoek van Holland een belangrijk station is, meenen wij, dat er geen reden bestaat om de twee gemeenten zoo geheel verschillend te be handelen. Wij hebben dan ook de eer U beleefd te verzoeken om de voormelde treinen in en uit de richting den Haag ook in onze gemeente te doen stoppen. Wij maken er tevens opmerkzaam op, dat er te 7.30 v.m. van het station Rotterdam D.P. een trein (No. 72) in de richting naar Duitsch- land vertrekt en dat er vroeger gelegenheid bestond om van uit Schiedam van dien trein gebruik te maken, terwijl dit thans het geval niet meer is en men zich dus per tram of op andere wijze naar het genoemde station moet begeven. Het zou onze Kamer aangenaam zijn, indien er wederom te Schiedam een aansluiting aan dien trein tot stand kwam. Voor de door ons verzoek u veroorzaakte moeite, betuigen wij U bij voorbaat onzen dank. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam (get.) B. A. J. WITTKAMPF, Voorz, Mr. M. KAVELAARS, Secretaris, Pensioenen. Bij Kon. besluit is ingevolge de Pensioenwet vooi gemeente-ambtenaren, een pensioen verleend van f271 aan A. Bos, kolemijder aan ,ie gasfa briek alhier. Door B u, r g emeeste v e n W e t h o n d e r s is tot tijdelijk schrijver aan de Gemeente-Stcie- larie benoemd de heer A. 0ijloo Cz„ alhier. V oordracht onderwijzer School G. Op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan School G. (Hoofd de heer V. Martens) zijn geplaatst 1. H. F. Dupon, onderwijzer te Leiden; 2. K. J. Bogaerts, onderwijzer te Hellevoetsluis. Uitbreiding Stationsemplaeement. Bij Kon. besluit van 9 dezer zullen ten behoeve van uitbreiding van het stationsemplacement Schiedam van den spoorweg Amsterdam—Rotter dam, ten algemeenen nutte, ten name van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, ter uitvoering van de wet van 25 Februari 1914 (Stbl. no. 48), worden onteigend de eigendommen in de gemeente Schiedam, aangeduid in het plan en de kaarten, welke ingevolge artikel 12 der wet van 28 Augustus 2851 (Stbl. no 125) ter in zage van een ieder hebben gelegen. Gevonden voorwerpen. leruglebekomen aan het commissariaat van politie sleutel, gesloten couvert vermoedelijk een brief inhoudende, en te verzenden naar Nieuw Lekkerland. Aan de volgende adressen R. K. kerkboek, C. v. Zomeren, Broersveld 170 kruiwagen (op- gevischt) J. Levering, Roonschestraat 10 porte- monnaie mat inhoud, E. v. Kampen, Heerenstraat 33dameshorloge met heerenketting, P. D. Bec kers, St. Pietersteeg 5gouden medaillon met haar, P. Schuurmans, Laan ons Genoegen 5; portemonnaie met eenige centen H. C. Theunissen, Lange Nieuwstraat 155 sigarenaansteker, P. Kooy, Ouddorpsche straat 2. Hoogwater te Schiedam: Zondag 22 November 7.07 v.m., 7.26 n.m., Maandag 23 November 8.04 v.m., 8.24 n.m. De dood van den landweer-soldaat O. J. W. Do vet. Gisteren is voor den krijgsraad behandeld de zaak tegen J. W. d. v. M., oud 30 jaar, korporaal bij een landweer-bataljon, beschuldigd van het ver oorzaken van den dood van den landweer-soldaat Bovet, die in den avond van 29 September, bij een velddienstoefening onder de gemeente Rijs wijk, door een schot, met een scherpe patroon, in de borst werd getroffen, waardoor de dood onmiddellijk intrad. De auditeur-militair vorderde tegen bekl. ter zake van het veroorzaken van den dood door schuld 3 weken gevangenisstraf, gelijk staandè aan de voorloopige hechtenis, met degradatie. De krijgsraad heeft bekl. v r ij g e s p r o k e n. De myn te Westkapelle. Het Persbureau Vas Diaz seint ons uit den Haag: Naar aanleiding van een bericht voorkomende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2