voor Schiedam Omstreken finnn r Afinn-r- I buxc, 110 De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallenverzekering I lUUUinSS,; 37si J&urgaux. Dinsdag 24 November 1914 No. 11088 jp> n n by Teriies pa r Officieel berichten. oïereenïomstis or de polis vermelde voorwaarden, Buitcnlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boteratraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ150, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2. - p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad ver tent iën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de by verlias van een hand, voet of oog Hoilandsche Algemeene I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande- ren vinger DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is inge komen le een verzoek van Johannes Pieter Ploos van Amstel, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Lange Nieuwstraat 20 2e een verzoek van Catharina Margaretlia Hamerslag, echtgenoote van Johannes Pieter Ploos van Amstel, om vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Lange Nieuwstraat 20 3e een verzoek van Matheus Heezen, om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in bet benedenlokaal van het pand Lange Haven 118. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 24 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Den 22en November werd Yperen hiévig ge bombardeerd, de hallen en het stadhuis-wordtin verwoest. In de omstreken van Soissons en Vailly had een hevigte kanonnade plaats. Britsche oorlogsschepen zijn wederom aan de operaties in het Zuidwestelijk deel van. li Jgië gaar. deelnemen. De schepen bombardeerden zeep hevig1 Je Deut sche stellingen aan de Belgische kust. De bebi,me ting is zoo hevig' dat men te Dover het kanon gebulder kan liooren. Uit Dublin wordt geseind dat de Ier scho jol- ders Redmond en Devlin functies in net legoi hebben gekregen. 1.1. Donderdag' hebben ernstige ongeregeld he den plaats gehad in het opsluitingskamp van vreem delingen te Douglas op het eiland Man. Vijf vreemdelingen werden gedood Louw ij' 12 ernstig gekwetst werden. Een onderzoek is; ingesteld. De Duitschers hebben veel te lijden van de inundatie tusschen Nieuwpooit en Dixmuiaen. Het Fransche officieel© communiqué' meldt nog, dal de Bondgteiiooten in Argonne hevige aanval len van den vijand hebben afgeslagen. De „N; R. Ct." verneemt, dat. de Engepsehe vloot gisteren een hevig bombardement op de Belgische kust heeft geopend. Te Cadzand kon men door den nevel Je vuur- 19) Ik ben niet hier gekomen, opdat het gepeupel mij met u vermoorden zou, neen, Leon, ik zie de noodzakelijkheid hiervan niet in, ofschoon "ik geen oogenblik zou aarzelen, met u te sterven als het noodig was. Het is echter niet noodig, want zich uit een verkeerd begrepen heldenmoed op te offeren zou een zware zonde zijn. Gij staat in de Tuillerieën tegenover het volk als één tegen duizend is het dan niet krankzinnig aan tegen weer te denken Welaan, gij ziet mij hier, om u by alles wat u dierbaar is te smeeken met mij Parijs te verlaten I In het begin had Virginie kalm gesproken, doch aan het slot was zij zeer opgewonden. En nu vouwde zij de handen en bleef haar man al dus aanzien. Leon trad een schrede terug en maakte een afwerende beweging met de hand. Dat had ik niet verwachtzeide hij lang zaam na een korte pauze. Wat wilt ge van mij? ging hjj geschokt verder. Gij smeekt mij bij alles wat mij dierbaar is maar wat is een edelman dierbaarder dan zijne eer Kunt ge stralen der kanonschoten zien van oorKigssche- pen, welke bezig1 waren Zeebrugjglo1 en de kust te beschieten. Voor zoover ik dooï' het nevelach tige weer kon zien, stond bezuiden de iisv :n een g'rjoot gebouw in brand. Het kusfgeschut, dat nog een poos het geschut der schepen be antwoordde, verstomde alras.' Of het scheepsge schut veel schade heeft aangericht, was wegens het. invallen der duisternis niet te zien. Va,n Duitsche zijde Wordt gemeld: De gevechten bij Nieuwpoiort en bij Yperi n duren voort. Een klein Engtelsch smaldeel, dat, tweemaal de kust naderde, is door ons geschut verdreven. Het vuur van de Engelsche marine- ha nounen bleef zonder resultaat. In het Ar'gpn- nerwpud winnen wij stap voor stap terrein, .De eene loopgraaf na de andere, het «Jene steunpunt na het andere wordt den Franschen ontnomen. Dagelijks worden ook een aantal gevangenen gk> maakt. Een op krachtige wijze tegen onze stel lingen ten oosten va.n de Moezel ondernomen verkenning is dooi* een tegenaanval verhinderd. Tpsschen de Weichsel en de Warta wordt nog steeds met hardnekkigheid gevochten. Ike gevechten aan het front bij Czenstochau en. Krak.au brachten geen enkele werkelijke ver andering' teweeg. De Russen hebben, daar 2000 krijgsgevangenen gemaakt en namen eenige mdtrailleusses. In Ga- licië worden de Oostenrijkers genoodzaakt, Novy S.andez te ontruimen. Re OiOistcnrijlksche troepen zijn in gjnoofcen getale over de Koloebara getrokken. De vijand biedt nog geen tegenstand in verschillende gioea geko zen versterkingen. In de laatste twee dagen maak ten de Oostenrijkers 2440 gevangenen. Het totaal aantal van af 6 November gevangen genomen vijanden bedraagt 13.000. De Turken deden een aanval op de Russische troepen, die door het dal van. de .Vloer ta 'rivier Vioortrukten. De Russen leden zware verliezen en sloegen op de vlucht. De Turken Veroveivren drie veldkanonnen. Een gezaghebbend Duitsch persoon deelt aan de „Lokal-Anzeig'er" mode over den toestand op het oostelijk' oorloglsterrein. Nadat vion Hindenburg' den nieuwen opmarseh van de Russen naar de grens van Oost-druisen heeft tot staan gébracht en hij begonnen is hun rechtervleugel „op1 te rollen", zoodat don Rus-i sehen aanvoerder1 niets anders overbleef dan terug1 te trekken, heeft hij tezelfder tijd den Russen op den linkervleugel zulke zware nederlagen toe gebracht, dat wellicht ook daar de Terugtocht der Russische strijdkrachten een kwestie van tijd is. Wat het Russische leger sedert het. koeien van de krijgskans in Polen heeft gedaan, berust meer op improvisatie dan op een vast plan BELGIë. H et iOin derg1 e 1 o ope n land De Duitschers hebben veel te lijden van de inundatie tusschen NieuWpoort en Dixmuiden. Een ernstiger verlangen dat ik deze bezoedel, door in een oogenblik van groot gevaar den koning te verlaten Dat ware een schandelijke vlucht en daartoe zal mijn moedige vrouw mij nooit willen overhalen. Ik zou mij zeiven verachten als ik dat kon, antwoordde zij vast. Uwe eer is ook de mijne, Leon, dat zal ik nooit vergeten. Doch hoe kan de uwe daaronder lijden, wanneer gij het opgeeft tegen de overmacht van een laag gepeupel den degen te trekken, uw kostbaarleven te wagen tegen over het schuim, dat zich valschelijk het volk noemt Verlangt de koning dat van u, zonder hoop op slagen, dan is dat wreed en meer dan een vorst van zijn edellieden vragen mag. Kan hij het van zich verkrijgen het bloed van den adel, zijn laatste getrouwen, bloot te stellen aan een nutteloos bloedvergieten, dan verdient hij niet, dat zijn adel met bovenmenschelijke zelfver loochening zich voor hem laat dooden, alleen om zijne twijfelachtige heerschappij nog enkele uren te verlengen. En dat kan, dat mag de koning ook niet willen. Hij is te christelijk en te edel om zulke offers aan te nemen, hij moet toch weten, dat hij reeds lang een gevangene van het volk is en dat hij de zaak van het koningschap door een bloedigen tegenweer tegen de rebellen slechts verergert, als hij de macht niet bezit dezen te vernietigen. Indien hij een held ware, dan stond hij nu buiten Parijs aan het hoofd van een dapper leger en dreef de verraders uit elkaar. Daar ware zijne plaats en daar zou ook de uwe gewond soldaat, die te Parijs is aangekomen, vertelde, dat ten oostten van Dixmuiden een Duitsche colonne van 1500 man volkomen da ir het water werd afgesneden in den nacht van 18 November. Bij het aanbreken van den dig beproefden eenigte soldaten zwemmende ie ont komen, doch werden door de troepen der bond genooten doodgeschoten. Tegen negen uur, toen het water steeds hoogfer rees en het stukje land, waarop de Duitschers zich bevonden, voortdurend kleiner werd, gaf de bevelhebber van de f ran sche troepen order een pontonbrug te slaan om de overlevenden te redden. Maar het was reeils te 'laat: het eiland verdween onder het a,anstroo me nde water; toen do Franschen hun maatregelen genomen hadden orn de Duitschers le naderen, dreven honderden lijlken rond. Slechts veertig1 man werden gered. Bij Yperen. Aan de „Daily New's" wordt geseind, dat de sneeuw en regen van de laatste dagen de ge vechtsterreinen haast onbegaanbaar bad gemaakt. Bij Yperen telde lord Cavan 500 lijken voor de verschansingten van de garde. Deze had zich van vuren onthouden, totdat de vijand een goed eind vooruit was gerukt, en toen de Diuitsoheis in de taaie, klevende, bijna tjot de knieën reikende mas sa ploeterden, begon zij' eerst te schieten. Det was de wraak vopr het vele, dat deze regimenten geleden hadden. Een dergelijk geval deed zich Donderdagmiddag ten zuiden van Yperen. vooi de Engelsche en Fransche verschansingen voor. De verwoesting van Yperen. Wij lezen in de »Msb." Wat lang in vreeze verwacht werd is gebeurd Een communiqué uit Parijs spreekt van een hevig bombardement der Duitsche mortieren op Yperen, waardoor èn de Lakenhal èn het daar tegenaan gebouwde Raadhuis verwoest werden. Zoo wordt dan een nieuw feit toegevoegd aan de rouw-kroniek der in dezen oorlog geschonden en verwoeste monumenten van kunst en historie Zeker zullen wij de laatsten zijn om het leven van oude gebouwen te stellen boven het leven van menschen maar daarbij hebben wij een diep en nu pijnlijk 'besef van de onbenaderbare kultuurwaarde der middeleeuwsche monumenten. Zij toch vertegenwoordigen niet één menschen- leven, maar h e t leven van een gansche tijdspe riode en wel met de fijnste meest etherische kristallisatiezij bestaan materieel uit steenen en hout en ijzer en cement en kalk en glas, maar moreel zijn ze opgebouwd door de Middeleeuwers met de steenen hunner idealen, gehecht en ge voegd met hot cement van hun hoogste kunste naarschap. Na Leuven wordt Yperen geschonden! Door redelooze kanonnen bediend door onbeheerschte krachten 1 Belgiö is een geruïneerd land voor larigen, lan gen tijd! Ontelbare menschenlevens vernietigd, zijn velden en bosschen vertrapt en vertreden zijn, maar niet in 9e Tuillerieën, waar geen hoop bestaat op overwinning. Wilt gij edellieden voor een vorst sterven, die zich moedeloos achter de muren van zijn kasteel verbergt en het aan u overlaat de gevolgen van zijn dwaze handelingen met uw leven te betalen? Dat mag nietl Mevrouw de Fonteille zweeg; zij was bleek, hare lippen beefden, haar vlammend oog was op Leon gericht, zij gevoelde dat zij, in weerwil harer overtuigende woorden, in weerwil harer hartstochtelijke welsprekendheid de bedenkingen van haar echtgenoot niet weggeredeneerd had. Zij beefde voor het antwoord van Leon nog eer deze sprak. En zij had redenen om daarvoor te vreezen, want zij kende Leon te goed. Leon scheen een zwaren strijd te strijden. Eenige oogenbiikken later antwoordde hij echter vast Hoe het ook zij, ik heb mij ter beschikking van den koning gesteld, alleen hij heeft het recht om over mijn lot te beschikken. Ik herhaal nog maals, dat hem nu te verlaten, een schandelijke vlucht zou zijn En raad ik u dezen dan aan riep Virginie smartelijk. Gij zijt vrijwillig naar de Tuillerii)n gegaan, want gij verwachtet, dat men daar de verdediging van het kasteel en de onderdrukking der oproerige massa's niet aan het blinde toeval zou overlaten, maar dat men alles zou doen om den dreigenden storm het hoofd te bieden. Wat gij echter daar hebt gevonden, dat maak ik op uit de ontwijkende antwoorden en uwe verslagen zijn natuurlijke rijkdom kaalgeplunderd, zijn kui tuur dat verheven element van een volksleven in verleden, heden en toekomst geschonden en geknot en verminkt. Buren en broeders van Belgenland tot u gaat opnieuw onze deelnemende en gaarne-troos tende genegenheid uitwij reiken u onze han den, nu en na den oorlog, om u te steunen in uw leed en u te helpen herrijzen in uw welvaart, uw kunst en uw kuituur, die ondanks alles niet kunnen vergaan, omdat nog in u leeft, diep in uw geestelijk bewustzijn, het doorluchtige verle den van uw helden en uw koningen eu uw kunste naars. De Lakenhal van Yperen is een monument, dat herinnert aan den hoogsten bloei en de voor malige macht en pracht der stad want in den tijd, dat de bouw der Lakenhal begonnen werd, telde de stad tweemaal honderd-duizend zielen en bezat 3 a 4000 weefstoelen. De bouw van het monument duurde meer dan 100 jaren van 1209 tot aan 't begin der 13e eeuw Een machtige »belfort", 70 meter hoog zich heffend boven den massieven hal-bouw, is als het symbool van burgermacht en burgerkracht. De 44 beelden in de facade werden in 1773 door de Fransche legers der revolutie vernield. In 1860 werden ze vervangen door beelden van den Brusselschen beeldhouwer graaf Puyenbroek: ze stellen voor alle graven van Vlaanderen met hunDe echtgenooten. Het Raadhuis, dat tegen den Oostkant van de Hal is aangebouwd, is uit de 16e eeuw een schoone renaissanoe bouw, inwendig gesierd met fresken van Guffens en Swerts. FRANKRIJK. Het echtpaar Caillaux. De Parijsche corresp. van »De Tijd" schrijft: Een der meest sinistere figuren in dezen oorlog is de oud-minister Caillaiix. Aan den vooravond van den geweldigen Europeeschen brand werd het stinkend proces gevoerd tegen zijn vróuw, de moordenares van den »Figaro"-redacteur Calmette. Men herinnert zich, hoe dit proces nog eens den ganschen afgrond van Fransch verderf aan Europa liet zien, alvorens Caillaux zijn aan het schavot ontkomen vrouw in een auto kon meevoeren op een pleizierreis. Enkele dagen later brak de oor log uit, bij welke gruwelijke opening aldus het silhouet heeft gestaan van dien radicalen politicus, die onze reputatie zulken kwaden naam over de grenzen hielp bezorgen. Ook den jongsten tijd ging dit spookachtige silhouet nog langs den po- litieken achtergrond van het oorlogvoerende Frankrijk. Want er is om het zacht te zeggen rondom zijn ambitieuzen persoon weer een en ander gekuipt door zijn politieke vrienden. Thans heeft het gouvernement hem belast met een ge heime zending men zegt voor fourage aange legenheden naar Brazilië, en in sommige bladen heeft de censuur alle kritische commen taren geschrapt, die op deze zending vrij over vloedig geleverd werden. heid, dat weet ik uit hetgeen heden de Chimay ons mededeelde. Wie kan u dan bevelen, nadat gij alles hebt gezien en overwogen, u wetens en willens in een afgrond te storten Uw leven be hoort den koning, maar ook aan het vaderland, en gij moet het aan het laatste geven, wanneer eerstgenoemde reddeloos verloren is. O, geloof mij, Leon, ik spreek niet uit eigen baat, om mijnentwil wil ik u niet van dezen'af grond wegrukken op welks rand gij staat ook ik heb mijn vaderland lief in dien zin echter waaronder het de geheele adel en alle goedge zinde Franschen verstaan, en zou gaarne u zien vertrekken, wanneer het vaderland dit vordert. Op dit kort en smartelijk wederzien moge scheiding volgen, een lange scheiding zelfs, misschien tot in de eeuwigheid, maar volg mij nu, verlaat met ons Parijs en dan ik zeide het reeds ga naar het leger, strijd daar tegen de uit- en in wendige vijanden van Frankrijk, en wil het de goede God, dat ge uw leven ten offer moet brengen, dan «sterf op het veld van eer en niet onder de handen van het gepeupel, sterf u en uw vaderland waardig Virginie kon nauwelijks eindigen. Hare stem begaf haar en zij begon te snikken. Leon keek stilzwijgend voor zich uitzijne trekken verrieden dat hij veel leed. (FFordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1