Dagblad mor Schiedam en Omstreken. f finn b#;r f en rr f ik De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallenverzekering p n n n 37m j&anr&i.^ Woensdag 25 November 1914 No. 11089 Officieel* berichten, FEUILLETON. oFereenïomstig op de polis yermelde yoorwaarden. Stads-Ziekenlmis. Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85, Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden fl.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post /'2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. '3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. levenslange A 11111 K verlies van gelieele g 11 g I een hand, invaliditeit{.Uil vort of oogI (JU i|UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoilandsche Algemeen© Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bü dood i U U een duim1 U U wijsvingerI f bij verlies van eiken ande- ren vinger. .DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van Johanna Snitselaar, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Lange Haven 118. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 23 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. (Herplaatsing wegens misstelling.) AANBESTEDING. De Commissie van Administratie van het Stads ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 27 No vember a s. aanbesteden de levering van 35 HECTOLITER AARDAPPELEN, ten dienste van dat gesticht. De monsters moeten op den dag der aanbe steding vóór 's morgens 9 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen in middels sldaar ter lezing op iederen werkdag, des morgens van 9 tot 12 uur. De Commissie voornoemd M. L. Honneri.age Grete Voorzitter Mr. M. M Van Velzen Secretaris. In Noord-Frankrijk en België is de toestand nog ongewijzigd. Over een grooter deel van het vijandelijk front was in den loop van 23 dezer, het kanonvuur minder levendig dan daags te voren, zegt het Fransche communiqué. Hier en daar hadden echter eenige infanterie- aanvallen plaats, die alle afgeslagen werden. Deze aanvallen waren bijzonder hevig in Argonne, waar wij in de omstreken van Four-de-Paris terrein hebben gewonnen. Het Duitsche communiqué luidt: Gisteren zijn opnieuw Engelsche oorlogsschepen bij de kust van Vlaanderen verschenen en hebben Lombaertzijde en Zeehrugge beschoten. Onze troe pen hebben slechts onbeduidend nadeel geleden, van de Belgische inwoners zijn echter een aantal gedood en gewond. Op het westelijk front zijn geen noemenswadfde veranderingen. De »Lokal Anzeiger" verneemt over Genève, 20) De oom der comtesse keek in angstige ver wachting nu eens zijn nicht, dan weer de vi- comte aan, de goede maar bange man kon geen woord uitbrengen en snakte naar lucht. De prins de Chimay verbrak eindelijk het pijnlijk stilzwijgen. Mevrouw de Fonteille heeft gelijk, zeide hij de zaak des konings is te Parijs verloren, en als zijn getrouwen hem aanraden de Tuillerieën tot op het uiterste te verdedigen, dan zullen de on gelukkige gevolgen voor den troon niet uit blijven. Zeker, stamelde graaf Beaumont, men zou.... Het initiatief van zulk een wanhopigen tegenstand is door de koningin genomen, ver volgde de prins, zij wil den tegenstand, maar laat ik u de verzekering geven, dat het eerste schot dat uit de Tuillerieën op het volk gelöst wordt, het teeken zal zijn voor een geheele ver nietiging der monarchie. Daarom mag geen enkel edelman tot zulk een overmoedige en dwaze daad medewerken. Ja, vicomtè uw vrouw heeft gelijk, dat gisteren i alle pogingen om te Yperen den brand te blusschen, die ontstaan was door de voortgezette beschieting door de DuitscheVs, moes ten worden gestaakt. Door het ineenstorten van de voornaamste toren van de kathedraal verloor de bezetting haar voornaamste observatiepunt. Op bet Oostelijk oorlogsterrein is nog geen be slissing gevallen wordt uit Berlijn geseind In Oost Pruisen handhaven onze troepen hun stellingen bij en ten noordwesten van de Masuri- sche meren. In het noordelijk deel van Polen hebben de hevige gevechten, die daar gaande zijn, nog niet tot een beslissing geleid. Ook in het Zuiden van Polen, in de streek van Czentochowa, in de strijd nog onbeslist. Op den Zuidelijken vleugel, ten noorden van Krakau, maakt onze aanval vorderingea. En uit Weenen wordt gemeld De veldslag in Russisch Polen wordt bij strenge koude van beide zijden Jmet kracht voortgezet, Onze troepen hebten verscheiden steunpunten veroverd met name in de streek van Wolbrom aan beide kanten van het stadje Pilica terrein gewonnen. Wij hebben weer tal van gevangenen gemaakt. Overigens is de toestand onveranderd In het binnenland van de monarchie bevinden zich 110,000 krijgsgevangen, o w. ongeveer 1000 officieren. Uit St. Petersburg seint men aan de »Times,'' dat volgens de laatste niet-officieele berichten het Duitsche leger van 400.000 man, dat Polen tus- schen Weichsel en de Warta binnendrong met het doel het Russische centrum te doorbreken en de communicatielijnen der Russeu te bedreigen^ nu in verschillende deelen is geplist. Een ge deelte is gedwongen van zijn koers af te wijken in Noordelijke richting. Naar het schijnt, slaag den de Russische strijdkrachten in beide gevallen er in achter deze gesplitste korpsen te komen en hun zware verliezen toe te brengen. De Duit- schers moeten verder zware-tegenslagen hebben ondervonden bij Brezin en Koeskin, De Russische zware artillerie beschiet Krakau. Tijdens de jongste gevechten aan de San zouden de 3e, 6e en 9e Oostenrijksche legerkorpen vol komen uiteengeslagen zijn. Een DUITSCHLAND Amerikaan over de positie van Duitschland. De »Daily Telegraph" publiceert, betreffende de hulpbronnen van Duitschland, een artikel van drie kolommen, geschreven door een Amerikaan, die uit Berlijn is teruggekeerd. Na gezegd te hebben, dat de normale levens voorwaarden in het land voortduren en de mee ning te hebben uitgesproken, dat Duitschland overvloedig van levensmiddelen is voorzien, merkt de schrijver op, dat de caoutchouc vreeselijk zeld zaam is. De verkoop van caoutchouc, zelfs van ballen van caoutchouc, die tot speelgoed dienen, is ge heel gestaakt. uwe plaats is niet in de Tuillerieën. Verlaat met ons Parijs, nu het nog ongemerkt kan geschieden. De onooglijke reiskaleis, waarin ik van Havre naar "Neuilly reisde wacht mij in de nabijheid der Quai de la Reine, in de eerste zijlaan der Champs Elysées. Gij kunt u spoedig verkleeden, dan gaan wij te voet door de meest afgelegen straten naar het ons wachtende rijtuig, dat groot genoeg is om ons allen op te nemen. Hebben wij eenmaal de Barrières van Parijs achter ons, dan sta ik er voor in, dat de comtesse de Beaumont en haar oom weer veilig naar Normandië komen en ik ga weer naar Engeland, terwijl gij binnen drie dagen bij het leger van Lafayte of Dumoriez kunt zijn. Kom De vieomte bewoog zich niet, hij bleef zwijgen alsof bij niets had gehoofd. Waarom nog dralen. Leon zeide de graaf. Zou onze vriend u dit voorstel doen, Virginie en ik het billijken, indien het tekort deed aan de eer van een edelman Leon zuchtte. Daarna zeide hij hoogst ernstig an niet minder beslist Wat geeft het, prins, als ik u gelijk geeft, dat het 't beste zou zijn met u mede te gaan want het is mij toch onmogelijk Onmogelijk riep Virginie. In weerwil dat gij inziet, dat.... Ja, viel Leon haar in de rede, want ik heb mijn eerewoord als ridder verpand, dat ik tegen middernacht in de Tuillerieën terug zal zijn, om het kasteel te verdedigen als de koning het wil, Voldoende hoeveelheden koper voor het ver vaardigen van granaten en ammunitie ontbreken De Duitschers zijn zeer verontrust, omdat de on mogelijkheid bestaat er zich opnieuw van te voorzien. Het vervaardigen van kruit voor den oorlog baart ook voor den grooten generalen staf de grootste onrust. Salpetter en nitraten, die voor de vervaardiging noodig zijn, ontbreken. De gene rale staf vermijdt zorgvuldig alle vragen omtrent dit ontwerp ronduit te beantwoorden en ontwijkt ze liever, enkele zwakke verontschuldigingen in roepende. Wanneer men vraagt, waarom het leger oude ammunitie gebruikt, wordt uiteengezet, dat dit geschiedt, omdat men er zich van wenscht te ontdoen. Er zijn ongetwijfeld thans nog enorme voor raden ammunitie in Duitschland in reserve, doch het blijkt uit mijn onderzoek, dat zelfs bij ope raties van veel minder uitgestrektheid dan de huidige, om deze reden alleen de Duitschers in de onmogelijkheid zullen zijn om na Juni a.s. den oorlog voort te zetten. De officieele kringen geven zich in hun hart volkomen rekenschap, dat het huidige conflict in Europa slechts ééoe oplossing hebben kan en zij weten beslist, dat Duitschland geslagen zal wor den. Thans strijdt Duitschland om zoo mogelijk betere voorwaarden te verkrijgen. Duitschland is eveneens besloten, België niet los te laten en de vloot te behouden, omdat dit twee wapens zijn, die voor het rijk overblijven en door middel waarvan het gunstige voorwaarden kan verkrijgen. Duitschland rekent er op, door het verlengen van den oorlog, het geduld en de volharding der bondgenooten uit te putton. Het rijk rekent er op, op beide grenzen zoo krachtig tegenstand te bieden, dat de verbondenen het aanbieden van concessies verkieslijker zullen achten dan het voortzetten van den oorlog. Verscheidene onder hen die ik ondervroeg er kenden ronduit, dat zij er op rekenden den Elzas, een gedeelte van Lotharingen en een gedeelte van Oost-P/uisen te zullen verliezen, om aan Rusland te veroorlooven, zijne grens te verbeteren. Zij verwachten, dat dezelfde reden Oostenrijk Galicië zal doen verliezen. Alles wat zij hopen is het handhaven der Duitsche eenheid en het redden, van wat van het keizerrijk overblijft. De officieele kringen, de hooge wereld, kortom allen, die op de hoogte zijn, behouden een glim lachend uiterlijk, doch in het diepst van hun hart zijn zij wanhopig, omdat zij weten dat zij, indien zij langen tijd weerstand zullen willen bieden vóór een jaar gebrek zullen lijden aan zekere zaken5 die onontbeerlijk zijn om den vijand te vernietigen en dat zij zich zoodoende in een toestand zullen brengen, waarin er voor hen niets anders zal overblijven, dan zich overwonnen te verklaren. BELGIë. Kisten met goudgeld. Op een avond, vertelde de burgemeester van Eijgenbilsen aan een corresp. van de Maasbode; Het gelaat der comtesse werd dooodsbleek toch hield zij zich bedaard. Nu alle hoop voor haar verdwenen was om Leon aan het dreigende gevaar te onttrekken nu zij duidelijk voor hare oogen zag welk lot hem te wachten stond, drong het gevaar haar tot een krach'.igen tegenstand, waar andere vrouwen zich troosteloos aan wanhoop zouden overgeven. Gaaft gij uw eerewoord? vroeg zij, dan zijn alle verdere woorden nutteloos. Maar gij zult niet alleen naar de Tuillerieën terugkeeren ik ga met u mede 1 Hoe! riep Leon ontzet, terwijl de prins ver rast het hoofd schuddend, nader trad. Hebt gij gezworen het lot der edellieden te deelen, die den koning omgeven, vervolgde Vir ginie ernstig, dan wil ik het lot der dames deelen die bij de koningin verblijven. Gij brengt mij hij haar, aan hare zijde wil ik den dood afwachten, als het gepeupel u en uwe gezellen vermoordt. Spreek mij niet tegen, Leon' Zal ik mij door prinses de Chimay beschaamd laten maken Vergeet niet, comtesse, merkte de prins haastig op, dat gij der koningin vreemd zijtr, en mijne nicht het beklagenswaardig offer van haar leven alleen brengt, omdat zij bevriend is met Hare Majesteit. En wat de vriendschap vermag, zou dat de liefde niet kunnen antwoordde Virginie. Wordt Leon onder de puinhoopen van het kasteel begraven, dan zal ik mij gelukkig achten, dat ik deelgenoote aan zijn ongelnkkig lot worde. trok een klein troepje Duitschers ons dorpje bin nen. Zij hadden een wagen bij zich, waarop en kele kisten stonden. Voor mijn huis hield de wagen stil en de aanvoerder van den troep trad bij mij binnen. »Buiten staan een viertal kisten, zeide hij, kunt ge die bergen?" Ik antwoordde achter in den tuin wel een bergplaats te hebbenj waar ze konden geplaatst worden. De kisten wer den er heen gebracht en de luitenant voegde mij toe: »Gij zijt er voor verantwoordelijk". De man schappen vertrokken en de officier koos bij mij zijn kwartier. Enkele dagen maakten de Duit schers het zich bij ons zoo gemakkelijk mogelijk. Zij hinderden niemand, doch hielden wel van een glaasje. Ik liet hen begaan en zorgde, dat de burgers geen aanleiding gaven tot twisten. Opeens echter kwam er een eind aan het lieve leventje der Duitschers. Zij werden overhaast opgeroepen en moesten oogenblikkelijk vertrekken. In der ijl werd alles opgeladen en de wagen kwam weder om voor mijn huis. In goede orde trokken zij af zonder dat ons dorpje iets te lijdén had gehad. Goed zes dagen later klopt men mij in 't mid den van den nacht op. Als ik de deur open, treden een zestal Duitsche soldaten binnen, die mij bruusk vragen, of ik de burgemeester ben. Op mijn bevestigend antwoord, treden er twee vooruit als wilden zij mij arresteeren. terwijl een derde, blijkbaar de aanvoerder, mij toeduwt »Waar zijn de kisten gebleven, die hier werden neergezet Ik dacht niet anders, of bij het weggaan van den troep waren ook de kisten meegenomen en antwoordde daarom, dat zij vervoerd waren en dat ik verder van niets wist. »Zoo is het altijd"; brulde mijn ondervrager, »ik zeg u, wanneer de kisten niet binnen een kwartier voor den dag komen, laat ik je een kogel door den kop schieten". Ik maakte mij zenuwachtig en meende stellig, dat de kisten waren meegenomen. Gelukkig kwam mijn dochtertje, die het rumoer had gehoord naar beneden en fluisterde mij in 'toor: »Pa, de kis ten staan nog in 't schuurtje, ik heb ze gezien, geel ze gauw". Ik voelde me verlicht, want ik had er niet in 't minste acht meer op geslagen en na het vertrek der Duitschers zelfs aan geen kisten meer gedacht. Wij gingen naar den stal en waarachtig, ze werden gevonden. De Duitschers zagen wel, dat ik te goedertrouw was en aanvaardden mijn veront schuldigingen, dat ik 't werkelijk niet wist. Ter plaatse werden de kisten opengeslagen en wat ik toen zag, klinkt haast ongelooflijk, 't Was een en al goudgeld, wat de kisten inhielden. Ik had de verantwoordelijkheid gehad over een som van misschien wel vier millioen, zonder het te weten. Een volgenden keer, zeide de burgemeester lachend, zal ik er beter op weten te passen. ENGELAND. Een geheimzinnig zaakje. Een Engelsch blad meldt, dat Zaterdagavond te Dublin een wagen, beladen met een negentig ge- Ik heb vooruit gezien, dat het zoo zou komen, riep de graaf. Virginie trad echter op haar sprakeloos ge worden man toe en reikte hem de hand. Haar oogen straalden, een licht rood kleurde hare wangen. Ik ben gereed, zeide zij. Id alle geval, geen overhaasting, mevrouw riep de prins. Een zaak hebt ge nog niet over wogen. De vieomte gaf zijn woord van eer de Tuillerieën te helpen verdedigen, zoolang daartoe mogelijkheid zou bestaanwant het zou een dwaasheid zijn, in het kasteel te blijven, en zich te laten neersabelen, nadat de bezetting de ver dediging heeft opgegeven. Is hij tot dan aan den dood ontkomen, dan is hij zijn woord nagekomen, en dan kan hij aan zijn zelfbehoud denkendit is zelfs plicht, Als gij, comtesse, op zulk een oogenblik in het kasteel waart, zou uwe tegen woordigheid zijne viucht dan niet onmogelijk maken Zonder u zal hij de Tuillerieën niet willen verlatendat ge echter samen de plaats van schrik zoudt ontkomen, zonder beiden gedood te worden, is nauwelijks te gelooven, want alleen een eDkel persoon, en dan nog een zeer moedig man, zou het kunnen volvoeren, aan de overal dreigende gevaren te ontkomen. Hebt ge dat wel overwogen, mevrouw En wilt ge door uwe tegenwoordigheid in de Tuillerieën een mogelijke redding van den vieomte verijdelen (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1