Dagblad voor Schiedam en Omstreken. loUx::,! ID EERSTE BLAD. De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering Zaterdag 28 November 1914 No. 11092 Officieele berichten. Buitenlandscli Nieuws. oi/öli* J «iióX Burean: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 ct., Iranco p. post ƒ2 - Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oyeraniomstis op ie polis yermelde yoomardei bij levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog üollandsche Algemeene by dood Y erzekeringsbank, by verlies van een duim; gevestigd te Schiedam. nnn bjj verlies |Jr bij verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Maandag 7 December a.s. 's namiddags 2 uur, ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden Het weghalen van lompen, beenderen, me talen, papier enz. aanwezig op het terrein van de vuilnisbelt aan don Buitenhavenweg n. 154, voor het jaar 1915. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus, voor des namiddags 1 uur van den dag van aanbesteding. De voorwaarden van aanbesteding liggen op de Gemeente Secretarie (afdeeling A) ter leziDg, op iederen werkdag van 8£—uur. Het officieele Fransche communiqué meldt, dat gisteren eenige verzwakking van het artillerievuur viel te constateeren. Twee infanterieaanvailen, gericht tegen de bruggehoofden, die wij op den rechteroever van de Yser, ten zuiden van Dix- muiden opwierpen, zijn teruggeslagen. Op het overige front geenerlei actie Alleen is Reims vrij hevig beschoten gedurende het bezoek van de journalisten uit neutrale landen. In Argonne lie pen eenige infanterieaanvailen uit op verliezen voor de Duitschers. Door een tegenaanval hebben wij daarop enkele loopgraven veroverd. Van het Oostelijk oorlogsterrein zijn nog geen nadere berichten ontvangen omtrent de gevechten in de omgeving van Lodz. Uit Weenen wordt gemeld, dat de dag van gisteren rustig verloopen is. In West-Galiciö en de Karpathen duren de gevechten voorteen beslissing is nergens gevallen. Czernowitz is door onze troepen ontruimd. Van het Servisch gevechtsterrein wordt uit Weenen gemeld De gevechten aan de Kolubara nemen voor de Oostenrijksch-Hongaarsche wapenen een gunstigen loop. Ook gisteren maakten de Oostenrijksch- Hongaarsche troepen bijna op alle gevechtsterrei nen vorderingen. De sneeuwstormen, waardoor in de dalen de voet geen steunpunt vindt en die op de hoogten alle uitzicht benemen, bemoeilijken het krijgsbedrijf. Nochtans wordt van het front gemeld, dat de troepen in een uitstekende stem ming verkeeren. BELG1B. D'e Indiërs. Uit een Diiitschen soldatenbrief vertai't bet „V ad.". Vandaag hadden wijf voor1 het eerst met de Indiërs te vechten en de duivel halo ze dat bruine boeventujgl moet men niet onderschat ten. Wij allen spraken'eerst met geri:ig!s?hattin{gi over de Indiërs en onze meeniag' was oo'V zeer begrijpelijk, wanneer wij de iammerfighren za gen, die zoo dikwijls als gevangenen langs pias weggevoerd werden. In lompen g'ehall, met blauw- kevnoren neuzen, rillend als kleermakers, stopen ze voort en d@ dolste grappen veroorlaofdei wij ons op de bondgenooten der Franse hen. Heden leerden we echter die lieden van een. heel (a,nderen kant kennen. Wij lagen al 3 dagen onafgebroken onder het vuur der Engel-;:hen in onze schansen en hadden aan het aoodigste ge brek, want alleen 's nachts was het mogelijW om te [ipï'oviandeeren. Water hadden we gtenc.eg, maar te eten niets'. De Engielschen schenen er- een duivelachtig1 ge-noqgten in te hebben, ons op granaten te trakteeren. Zeker in de verwachting!, dat wij erg geleien hadden, besloten de Britten ons een bezoek van litm bruine bondgenooten op 't lijf te sturen. Onder een vreeselijk gebral waarbij Ons hoe ra als een zuigelingen-tata klonk- kwamen zij aar. en wel zoo snel, dat wij een oogenblik verrast waren. Niettegenstaande ons moord iadig vuur stormden zij door, sprangen als katten over de hindernissen en in onze schansen. Waarlijk do bruinen waren niet te onderschatten. Met kolf, Bajonet, sabel en dolk werd nu op elkaar los geslagen en gestoken en wij hadden zeer Lard werk, dat eindelijk door in looppas naderende versterkingen een beetje verlicht werd. T,cen lukte 't ions; de ketels weer uit .Is loopgraven te werpen en op de vlucht te jagen. Wij ver- galon echter de gewonde of zich <md houdende Indiërs te ontwapenen, en wij' moesten dit ver zuim zwaar boeten. Nauwelijks waren wij1 100 ;i 150 M. voorbij hen, of wij kregen vuur in den rug dat ons vele verliezen bezorgde en de ver volging belette. De woede waarmee wij omkeer den en ons op de verraderlijke bende wierpen, is niet te beschrijven. Zoodra de Indiër gevangen genomen is, wordt hij tam en zacht als een kind. De duivel mag' weten, welke middelen de Engelschen gebruiken, om de kérels zoo buitengewoon gevaarlijk te. maken Oók zijn bijna alle Indiërs ziek, -Ie meesten beesten vreeselijk, lijden erbarmelijk koude en vertonnen zij1 in hun heele optreden het slaven dom. Handkussen enz. is een teeken lef dank baarheid, en grappig is het te zien, wat voor gezichten onze lieden trekken, wanneer zij hun vaak in 14 dagen niet gewasschen pannen bpfust krijgen DUITSCHLANB. De Emden. Van den commandant van de »Emden" is het volgende rapport ontvangen over het gevecht met de »Sydney" bij de Cocos-eilanden. De kruiser »Sydney" naderde snel toen de lan- dings-divisie bezig was de kabels te vernielen. Het gevecht tusschen beide schepen begon onmid dellijk ons vuur was eerst zeer werkzaam maar al spoedig kreeg het zware Engelsche geschut de overhand en leden onze geschutsbedieningen zware verliezen. De munitie raakte uitgeput, zoodat het artillerievuur moest worden gestaakt. Hoewel de stuurinrichting door het vijandelijk vuur bescha digd was, werd toch door ons beproefd de a>Syd- ney" zoo dicht te naderen, dat een torpedo zou kunnen worden gelanceerd. De poging mislukte echter, daar een schoorsteen werd neergeschoten, waardoor de snelheid van de »Emden" zeer ver minderde. Daarom werd het schip aan de noord zijde op de kust gezet. De landingsdivisie was er intusschen in geslaagd op een schoener te ontkomen. De Engelsche kruiser vervolgde den schoener, doch keerde 's middags terug en beschoot het wrak van de »Emden". Teneinde verder bloedvergieten te voor komen, capituleerde ik met de rest van de be manning. Onze verliezen bedragen zes officieren, vier dek-officieren, 26 onderofficieren en 93 man ge dood, een onderofficier en zeven man zwaar gewond. ENGELAND. Twee En'gelèche schepen vernield.. Reuter seint uit Londen Een Lloyd's telegram uit Havre van den 25stcn dezer meldt: Het Engelsche stoomschip „Mala chite" is buiten Havre door een Duitsehe duik boot aangevallen en gezonken. De bemanning is; vandaag' te Southampton ontscheept. Volgens een ander telegram uit Fécamp is gis toiiochtend om 8 uur het Engelsche stoomschip „Primo" dopr een Duitsche duikboot bijl Anfifer (op de Fransche kust van 't Kanaal benoorien Havre) in den grond geboord. De bemanning' is gered en te Fécamp ontscheept. SERVIë. B:ij! het Servische leger. De Times-correspwident schrijft uit Shabats: De nacht was gevallen toen wij! met lan taarns in de hand langs de straten van bet verlaten Shabatz naar den waterkant slopen. Wij ondernamen een opwindende expeditie. Vijf Oostenrijksche monitors hadden de Ser vische militaire operaties belemmerd. Eiken nacht stoomden zijl langs de Save, de Servi sche positie met hun zoeklichten beschijnend en granaten en bommen in de loopgraven wer pend. De Servische granaten konden het dikke pantser der vaartuigen niet doorboren. Zelfs een 12 C.M. kanon kon de schepen niet buiten gevecht stellen. Er z;at dus niets anders op dan een aantal mijnen in de rivier te leggen, teneinde de Serviërs van de onwelkome tegen woordigheid der Oostenrijlksche kanonneerboo- ten te bevrijden. „Lampen uit," beval kolonel Vassitch, de aan voerder der mijn-expeditie. Twee aan twee kro pen wij voorn it, door een nauwe straat, uitko mend op de rivier, aan de overzijde waarvan de Oostenrijkers in hun loopgraven lagen. Er werd geen woord gesproken. Een sigaret durfden wij niet aansteken, want wij wisten, dat zoodra men aan den overkant iets van ons bemerkte, een regen van lood op ons zou neerdalen. Meer naar het Noorden, op slechts enkele mijlen of- stands, waren Oostenrijkers en Serviërs in een gevecht gewikkeld. Ver wierpen de monitors hun zoeklichten over het slagveld. Plotseling komen de zware belegeringskanon nen in onze achterhoede, in actie. De Oosten rijkers beantwoorden dit vuur niet. Kort daarop stoomen de 'monitors de plaats voorbij, waar wij! ons verborgen hebben. Later zullen zij weer terugkeeren, dat weten wij nu moet haastig van de gelegenheid gebruik gemaakt om ons werk te volvoeren. Acht soldaten dragen een klein vis- stohersbootje naar den waterkant en plaatsen het in de rivier. Vervolgens nemen wij er in plaats, om op verkenning uit te gaan. Alles1 blijft aan den overkant stil. Nu gauw het werk gedaan. Wij keeren terug en wachten! in onzen schuilhoek af, wat gebeuren zal. Doch daar beginnen de Oostenrijksche batterijen te vuren en nu wordt het tijd, dat wij een veiliger oord opzoeken. Veilig bereiken wij de meer naar achteren ge legen loopgraven. Eenigen tijld later zien wij de Oostenrijksche monitors terugkeeren. Vei lig zijln zij een vroeger gelegd mijnenveld ge passeerd ©n nu komen zij! in de nieuwe gevaar lijke zóne. Zullen zij ook deze zonder verlies piasseeren? Plotseling een geweldige knal. Hoog slaan de vlammen op. De Serviërs heb ben hun doel bereikteen Oostenrijksche mo nitor verdwijlnt langzaam in de diepte. AMF/RITC A- Bescherming: van den handel. De regeeringen van Argentinië, Chili, Peru e:i Uruguay hebben de regeering der Vereenigde Sta ten aangezocht zich bij hen aan te sluiten, om gezamenlijk aan de oorlogvoerende mogen .lieden, te verzoeken, hun schepen uit de Amerikaansche territoriale wateren terug, "te roepen. Brazilië heeft plan een dergelijken stap; te doen. Deze beweging heeft ten doel den handel van alle Amerikaansche landen te beschermen, en enk de kansen op wfijtvingj tugSchen Amerikaansche en oorlogvoerende staten te verminderen. Naar verluidt is Engeland bereid alle schepen, die zich in havens van Midden- en Zuid-Amerika van kolen voorzien, terug' te roepen, indien de Vereeniglde Staten zich bij de actie aansluiten en de overige oorlogvoerende staten bereid zij'n het zelfde te doen. Enkele landen geven er de voorkeur aan, een onzijdige zone van honderd a tweehonderd mijl van hun kust af te bakenen. President Wilson heeft officieus aan de ver tegenwoordige® van Amerika in ne oorlogvoe rende landen, zijin afkeuring te kennen gegeven over "het werpen van bommen op niet versterkte steden waarvan de bevolking' uit non-combattan ten bestaat. ZUID-AFRIKA. Kapitein Wallis maakte Dinsdagmorgen met een gepantserde trein »Travalgar" genaamd een tocht op de lijn Reitzo Frankfort waar de' re bellen telkens trachtten schade aan te richten en treinen te doen derailleeren. Een levendig gevecht onstond nabij Reitz met bereden rebellen,, die poogden den gepantserden trein tegon te houden nabij een diepe terreininsnijding, waar de trein blootgesteld zou zijn aan een vernietigend vuur van de beheerschende hoogten. De bezetting van de ^Trafalgar" doodde en verwondde vijftien manveldkornet Koster werd gedood en Nikolaas Serfontein gewond. Deze is een van de drie generaals van De Wet, van wie nu alleen Rautenbach over is. De »Trafalgar" en de »Erin" twee gepantserde treinen deden gistereu een verkenningstocht in de richting van Reitz. I)e bezetting werd over vallen toen zij bezig was de lijn te herstellen. Ds rebellen werden echter snel op de vlucht gejaagd. Een derde gepantserde trein de »Chrikmakor" heeft zich thans bij de andere gevoegd. ITALIë. Z. H. Benedictus XV over Dante. Het zal ook iü ons vaderland deD velen ver eerders van den grooten katholieken dichter Dante, wiens zesde eeuwfeest binnenkort zal herdacht worden, een voldoening zijn te vernemen, dat Z. H. Paus Benedictus XV, die zich reeds spoedig na zijn verheffing op den Stoel van den H, Petrus, als een bijzonder beschermheer der kunsten en wetenschappen deed kennen, in een hoogst be langrijk schrijven, deze week verschenen hulde heeft gebracht aan den vermaarden Florentijn. Aan Z. D. H. P. Morganti, aartsbisschop van Ra venna, heeft Z. H. een Latijnschen brief gericht, waarvan wij hier de aan de »Tijd" ontleende Nederlandsche vertaling doen volgen Eerbiedw. Broeder, heil en apostolischen zegen. Wij mochten, nu Wij onlangs tot het bestieren der Katholieke Kerk, door den Eeuwigen Stich ter dierzelfde Kerk, schoon zonder eenige ver diensten van onzen kant, geroepen werden, van U een blijk van toegenegenheid en verkleefdheid ontvangen, uit naam tevens van de commissie, welke zich vormde tot voorbereiding van het eeuwfeest van den grooten Alighieri, nu bijna zes eeuwen verliepen, sedert dat stralende licht onder de dichters in uwe oveioude stad is uitgedoofd En dit bewijs van vereeriDg en liefde jegens Ons maakt het Jtot Onzen plicht, Onze hooge ingenomenheid met uw allerbeminnelijkst schrij ven te betuigen en aan u en de overige leden derzelfde commissie Onzen overgrooten dank uit te spreken. Wat nu Uw grootsch plan aangaat, zoo moe ten Wij vooreerst in het oog houden, dat Onze roemrijke voorgangers, wier voetsporen Wij ons beijveren te drukken, steeds geweest zijn de be vorderaars der schoone kunsten en letteren en dat Zij niet minder met lot en eer hebben overladen de voortreffelijke mannen, die door scherpte van vernuft en rijkdom van wetenschap de roem van huD tijd waren en hun naam v'reeuwigden. Onder hen moet, voorzeker Alighieri genoemd worden. Want Wij betwijfelen of er onder de dichters van alle tijden iemand met hem verge leken kan worden. Maar daarenboven, wat ook van meer belapg is, er komt nog een bijzondere reden bij, waarom Wij meenen, dat wjj met dankbare vreugde en den grootsten luister zijn eeuwfeest moeten vierendaar namelijk Aligiheri een der onzen is. Immers, de Florentijnsche dichter heeft, zooals een ieder weet, de natuurlijke studie met de studie van den godsdienst verbonnen, en zijn geest gevormd door de Voorschriften, die hij ontleende aan diep katholiek geloof en zijn ziel gevoed met de hoogste en reinste gevoelens van menschelijk- heid en gerechtigheid. En als hij ook, smartelijk aangedaan door het bitttere en smartvolle van zijn ballingschap en, door de partijdrift gedreven, in juistheid van oor deel soms scheen te falen, is het toch nooit ge beurd, dat hij van de waarheid van onzen chris telijke godsdienst ooit zelf is afgeweken. Wie echter zal ontkennen, dat onze Dante het machtige vuur van zijn dichterlijk genie door den adem van zijn katholiek geloof zóó gevoed en versterkt heeft, dat hij de verhevenste geheimen van ons geloof in bijna goddelijke verzen heeft bezongen Niemand zal er dus aan twijfelen, of de naam van zulk een man moet over de geheele aarde door alle katholieken met de grootste gevoelens van dankbaarheid en met de hoogste vereering herdacht worden. En de wijze van vereering, die gij Ons hebt voorgesteld en die bepaald is door de vereeniging, die wij boven genoemd hebben, om het 6e eeuw- tl 000

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1