Dagblad voor Schiedam Omstreken, fcn rr fifj De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallenverzekering 37«te Jaargaii Maandag 30 November 1914 No. 11093 I h i »eheeie I fill een hand' OTereeniomsti£ on de polis vermelde voorwaarden, Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1ti regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct, p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. b« dood by verlies van 4' 1000 'eve'nslange f 0 f! fi verli^ van B I U U U invaliditeit3 I» U wl voet of oog ;I|UU i UU een duim De verzekering wordi gewaarborgd door de 'HoSlandsche A'gomeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. 8 U U wysvinger) K 8 U bij verlies van eiken ande> ren vinger. De Burgemeester van Schiedam; Brengt bij deze ter kennis van de ingezetene» Dat het kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten no. 10 dezer gemeente, over' het belastingjaar 1914/5,door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 28en November 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen, aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30en November 1914. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Eindelijk komt er wat meer licht in de zoo onverklaarbare zaak, dat èn Duitsehers èn Rus sen een pverwinning' zouden hebben behaald bij Lodz De „Daily Chronicle" verneemt uit Petrograd. dat Von Hindenburg gevallen is in den kuil, dien hij zelf gegraven heeft De reputatie- die de veldheer gemakkelijk gewonnen had, door ge neraal Samsomof te verslaan, is spoedig' verdwe nen Vion Hindenburg! was besloten, om door hel Russische centrum heen te breken Een groote stirdmacht onder generaal Von Ma-c dense a en een tweede leger onder Von Francois trokken er op los en geraakten slaags met den Rusdsohen rechtervleugel De Duitsehers slaagden er in, door het Russische centrum te breken bi] Brezeny, ten Oosten van Lodz, doch zagen zich toen om singeld Intusschen was het leger van Von Fran cois bij Lowicz verslagen en trok zich haastig terug in Noord-Westelijke richting Een groote Russische strijdmacht houdt drie Duilsc'hs leger korpsen, die wanhopig' vechten om een catastrofe te vermijden, omsingeld Aldus: Von Francois verslagen, Von Mac'kensen na een schijnover winning, waarbij 40 00Ö Russen werden gevangen genomen in de val geloopen en de overige Duitsche legerkorpsen omsingeld Aldus de Engel se he lezing 1 i Van Russische zijde wordt er tegen gewaar schuwd, niet te veel waarde te hechten aan de overdreven voorstellingen, die worden gegeven, van de behaalde overwinning op het Duitsche leger. De generale staf zegt dan verder Zonder twijfel is het Duitsche plan om het front op den linkeroever van den Weichsel te forceeren en een deel van het Russische leger te 24) De koningin, die alles zelf beheerschte wat de de verdediging der Tuillerieën betrof, keurde het plan goed. Doch zij verhoopte maar weinig van het optreden des konings. Lodewijk had eenige uren geslapen, doch was geheel gekleed gebleven. Men wekte hem en deelde hem mede dat hij zich aan de soldaten moest vertoonen. Hij bekleedde zich met de driekleurige sjerp, trad onder hen. haalde den strijd aan, welke het gepeupel reeds met de Zwitsers en de granadiers van de Filles St. Thomas hadden aangegaan en las hen een proclamatie voor, waarin zij werden opgevorderd om als getrouwe zonen van Frankrijk de wet, de orde en de troon te verdedigen. Zijne pogingen waren echter tevergeefsde ar tilleristen maakten spoedig het grootste gedeelte der kanonnen onbruikbaar, lieten de overigen in den steek en trokken toen weg. Men liet hen ongehinderd gaan. Nu was de verdediging van het kasteel alleen overgelaten aan de edellieden, de grenadiers en de Zwitsers. omsingelen totaal mislukt. Bij een terugtrekken leden de Duitsehers ontzaglijke verliezen. Intus schen houdt de vijand zijn hardnekkig verzet vol en het is dus onmogelijk, de operatie als geëin digd te beschouwen. Men moet kalm de defini tieve resultaten afwachten. Het officieele communiqué van den Russischen generalen staf luidt Op het front Proschovitze—BrzeskosiareBokh- niaVisnitsch behaalden onze troepen een defini tief succes. Den 26n wieden wij het Oostenrijk- sche leger overhoop, meer dan 7000 gevangenen, 30 kanonnen, waarvan 10 met bespanning en ruim 20 mitrailleuses buit makende. Oqs bataljon deed een overval in Brzestare en maakte daar de rest van het 3ie regiment Honveds gevangen, te weten: den commandant, 20 oil. en 1250soldaten met het vaandel. Wij kregen eveneens een auto met stafofficieren in handen. Wij zetten ODze krachtige vervolging voort. In het gevecht bij Lodz, dat den 27n werd voortgezet, slaagden wij er ook in op eenige punten vooruit te gaan. In den Karpathen vielen onze troepen belang rijke Oostenrijksche strijdkrachten aan. Het Duitsche hoofdkwartier deelt mede De toestand op den rechteroever van den Weichsel is onveranderd, Aanvallen der Russen in de streek van Lodz zijn afgeslagen. Daarop ondernomen tegenaanval len geschiedden met goed gevolg. Uit Zuid-Polen is niets van beteekenis te ver melden. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat het aan tal bij Kutno gevangengenomen Russen 65000 bedraagt, onder wie zich twee Russische gene raals bevinden. De gevechten duren met groote hardnekkigheid voort, maar het is niet waar dat de Duitsche troepen in terugtocht zijn. Uit Weenen wordt nog gemeld: Het is gisteren aan ons geheele front in Rus sisch Polen en West Galicië zeer kalm geweest- In de Karpathen zijn de troepen die tot Ho- monna (in Zemplen) waren doorgedrongen, ver slagen en teruggeworpen. Onze troepen hebben 1500 gevangenen gemaakt. Van het Russisch-Turksch gevechtsterrein wordt uit Constantinopel gemeld Onze troepen in Tschorokhdale sloegen een uit- valspoging der Russen in den omtrek der rivier monding af. Het geschut en de veld versterkingen van Batum namen zonder succes aan het gevecht deel. Onze troepen drongen in den omtrek van Atschara 10 K.M. zuidoostelijk van Batum vooruit. De Russchen beweren in hun officieele bulletin, dat ons Kaukasus-leger verslagen en op Erzeroem teruggetrokken is. Deze berichten zijn totaal valsch. Onze troepen staan gereed voor het offen sief tegen den vijand, die geen enkele operatie buiten zijn versterkte stellingen maakt, integen deel na dan strijd in het open, veld over de heele streek voor onze overwinnende troepen terugtrekt. Op het westelijk oorlogsterrein schijnen groote dingen in voorbereiding te zijn. Groote troepenver- Zoo is het beter, zeide Marie Antoinette trotsch, toen haar het bericht van het wegtrekken der Nationale Garde gemeld werd. Die verraders zouden hier alles bedorven hebben I De moedige vrouw scheen nog niet te weten of te willen weten dat het koningschap lag te stuiptrekken. Doch het uur had reeds geslageD, waarin zij niet langer het oog voor de feiten kon sluiten. Het was zes uur des morgens, toen tallooze horden, welke nog slechts de voorhoede waren van het revolutionnaire leger der voorsteden, tegen de Tuillerieën optrokken. Het woedende ge huil der fanatieke menigte, welke eenige kanonnen bij zich had, werd duidelijk in elk vertrek van het kasteel .gehoord. Deze voorhoede bestond niet alleen uit gepeupel, maar er hadden zich vele kleine burgers bij hen aangesloten welke door den hongersnood de anar chie in de armen waren gevoerd, verder leden van de Jacobijnenclubs en Cordeliers, daarbij nog een gedeelte Nationale Garde, die thans onder bevel van den bloeddorstigen volksman Santerre stonden, ten slotte artilleristen, wier kanonnen de Pont-Neuf hadden moeten verdedigen en die nu tegen de Tuillerieën gericht waren. Voor de groote poort verdrongen zich allen. Zij stonden daar in een dichte menigte opeengepakt, hoofd aan hoofd, brullende om binnen gelaten te worden. Eenige der moedigsten klauterden tegen de muren, gingen er boven op zitten en riepen de soldaten op de binnenplaats toe met het volk ge- plaatsingen hebben in den loop dezer week plaats gehad. De Belgische corresp. van »De Tijd" schrijft, dat de jongste dagen en nachten door genie en mai :nepersoneel onverpoosd is gewerkt aan het herstel der havenwerken van Zeebrugge, welke door de jongste beschieting der Engelsche vloot deerlijk geleden hadden. Het aangevoerde Duit- schc du'kboot-materiaal is veel grooter dan men denkt, en men kan den naasten tijd herhaalde aanvallen verwachten op Engelsche en Fran- sch; schepen, die zich wagen in de Noord zee. hetzij langs de Fransche hetzij langs de Engelsche kust. En steeds duidelijker zal het worden, dat Zeebrugge, op grooter schaal dan men vermoed had, is ingericht tot een ope ratiebasis voor de Duitsche onderzeevloot, welke het dusver vrij gemakkelijk operatieveld van de Engelsche kruisers en stoombooten voorgoed on veilig moet maken Een hernieuwde actie van Duitsehers in België is te verwachten, en hun doel, de innneming van de kuststrook tot aan Calais te verwezenlijken. Engeland gaat ook weer hulptroepen aanvoeren. Het vBerl. Tageblatt" weet te melden, dat stoom- booten van de lijn Hoek van Holland—Harwich gerequireerd zijn door de Engelsche Admiraliteit, Nog meer vrachtbooten zijn opgeëischtalle moeten zij dienen voor troepentransport naar België vermoedelijk van Canedeesche hulptroepen. riet postverkeer naar Engeland is nog ongere geld in de laatste dagen zijn ook weer meer vaartuigen op zee aangehouden. Het officieele Fransche oornmuniqué meldt nog, dat het geschutduel ten voordeele van de Fran. schen is uitgevallen. De infanterie der bondgenooten heeft verschil lende steunpunten ten noorden en ten zuiden van Yperen veroverd. Ten noorden van Atrecht en in de Vogezen hebben de bondgenooten'aanvallen van de Duit sehers afgeslagen, en bij Vailly hebben zij een groep mitrailleurs en een koepel voor stukken van 30 c.M. vernield. FRANKRIJK. Een nieuw proces wegens plundering. Het wegens plundering, door een Franschen krijgsraad veroordeelde Duitsch ambulance per soneel, heeft op verzoek der verdedigers revisie van het vonnis aangevraagd. De krijgsraad te Parijs voert thans een nieuw proces wegens plundering door Duitsch ambu lance personeel. Onder de aangeklaagden zijn twee artsen Dr. Rollin en Dr. Wohlfart, in wier bagage eenige tanagra-busten en Valencienne-kantwerk gevonden zouden zijn, welke voorwerpen uit het museum van Peronne afkomstig moeten zijn. Negen diaco nessen werden verder beschuldigd linnengoed uit de weverij Schwob ontvreemd te hebben. De beide doctoren werden tot 1 jaar gevangenis, 13 verplegers van 1 tot 3 jaar, 9 diaconessen van 1 tot 3 maanden en eenige verplegers tot 1 maand meene zaak te maken. Het geschreeuw van de duizenden en duizenden stemmen, revolutionaire liedjes en wraakgeschreeuw dat alles weerklonk dooreen op een ontzettende wijze. Eerst nu begon de moed der koningin te dalen. Zij verliet hare verschrikte hofdames en begaf zicb naar de kamer van de koninklijke kamer dienaars. Thierry, vroeg zij, is de syndicus Röderer nog in het kasteel Eenige oogenblikken geleden zag ik hem in de anti ehambre des konings, antwoordde de ge vraagde. Breng hem hier, ik wil hem alleen spreken. Thierry ging. Hij keerde eenige oogenblikken daarna met Röderer terug, gevolgd door den heer Dobouchyé, minister van marine. Marie Antoinette leunde tegen den schoorsteen van het vertrek, zij was doodsbleek, doch wist nog altijd een waardige houding aan te nemen. Zij mat den minister met een oogopslag, doch voelde niet de kracht in zich om hem de deur te wijzen. Wel mijnheer, begon zij, zich tot den syn dicus wendende. Uwe Majesteit heeft bevolen stamelde Röderer zichtbaar verlegen. Gij behoort tot de voornaamste beambteD der stad, vervolgde de koningin, gij kent de be volking wat heeft de koning zan de Parijze- naars te verwachten gevangenis veroordeeld. Elf aangeklaagden werden vrijgesproken. DÜITSCHLAND. Von Hindenburg G e n e r a a 1-v e 1 d- raaarsch alk, Von Hindenburg heeft de volgende legerorder uitgevaardigd In dagen lange, zware gevechten hebben de onder my staande legers den aanval van den in aantal sterkeren vijand tot staan gebracht. De legerorde geeft dan het volgende telegram aan von Hindenburg weer Aan uw krachtige en omzichtige leiding en de onwrikbare, volhardende dapperheid van uw troe pen is weder een schoon succes beschoren geweest, In een lange, maar door den moed van trouwe plichtsbetrachting voorwaarts gedrongen worste- steling hebben uw legers de plannen van den in aantal sterkeren vijand tot mislukking gebracht, Voor deze verdediging van de Oostelijke grenzen van het rijk komt u de dank van het vaderland toe. Mijn hoogste waardeering en mijn Keizer lijke dank, die zich opnieuw aan de troepen wil len uitspreken, wil ik hierin uiten dat ik u tot generaal-veldmaarschalk bevorderd, God schenke u en uw zegevierende troepen ook verder de over winning. Willem I. R. De legerorder gaat dan voort Ik ben er trotsch op, dezen hoogslen rang in het leger aan de spits van zulke troepen bereikt te hebben. Uw strijdlust en volharding hebben uw tegenstander op bewonderenswaardige wijze groote verlieliezen toegebracht. Meer dan 60.000 gevangenen, 150 kanonen en bij de 200 machine geweren zijn ons weder in handen gevallen. Maar vernietigd is de vijand nog niet. Daarom verder voorwaarts I Met God voorlconing en vaderland tot de laatste Rus overwonnen terneer legt 1 Hoerra 1 Von cl e r G o 11 z naar T u t k ijf c. Generaal v:on der Goltz verheugt zich over hei bondgenootschap mot Turkije. Zijne Excellentie verklaarde in een onderhoud met een medewerker van den Hamburg! schen Kcrrespondent" oat Tur- iUjè ditmaal voortreffelijk uitgerust is ton strijde. Vooral dank zij Enver pasja, die „een vomtref- fc'Pk -officier is, bezield met een prachtigen of ferleven geest en door zijn soldaten vergooa." De Turken zullen thans, zeide Von der Goltz, ran de wereld bewijzen, dat do roem hunner dapperheid vo-or eeuwig blijft bestaan. „De hei lige oorlog zal Turkije bevrijden var. zijn ver drukkers. Wij hebben een faxjatieken on buiten gewoon taaien bondgenoot gekregen." Wolff seint uit Berlijn Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, is gen er aal-vel d maarschalk freiherr v. cL Goltz ui! zijn ambt als gouverneur-generaal van België ont heven. Zoolang de oorlogstoestand zal blijven voortduren is hij- aan den persoon van uen sul tan van Turkije en diens hoofdkwartier toege voegd. Tot zijn opvolger als gouverneur-generaal van Mag ik uwe Majesteit de volle waarheid zeggen Het zou een geluk zijn als de vorsten deze steeds konden hooreD, maar niet alleen in de oogenblikken van gevaar. Spreek, mijnheer I Welnu, de koning is verloren als hij nog langer in de Tuillerieën blijft. Marie Antoinette staarde den syndicus verschrikt aan. Maar waarheen moet hij gaan, nu het kas teel en den tuin door het gepeupel omringd is?1" vroeg zij, na een korte pauze. Ik weet slechts één toevluchtsoord voor hem, antwoordde Röderer aarzelenddat de koning zich naar de Nationale Vergadering begeve. Een halfluide kreet klonk door het vertrek; zij kwam van den zeeman, die tot heden eerbiedig aan de deur was blijven staan. Nu trad hij driftig vooruit en zonder dat de koningin hem er vergunning toe had gegeven, mengde hij zich in het gesprek. Hoe? riep hij barsch tot den syndicus. Waagt gij het Hare Majesteit voor te stellen den koning over te leveren aan zijne bitterste vijanden Röderer trok de schouders op. Daarna antwoordde hij Er zijn in de Nationale Vergadering nog mannen genoeg die het koningschap hoogachten. Het volk zal echter den monarch niet aanvallen als hij door de vertegenwoordigers der natie wordt beschermd. Ik ken geen anderen uitweg. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1