Telegrammen Ingezonden. Gemengd Nieuws. Kunst en Letteren. Beehtzakeik Burgerlijke Stand. B aadei sfeerleb ten zal het splitsen en knopen leggen, zoó nuttig wot vele werklieden, geleerd kunnen worden. In de reeds genoemde gebouwen, waar men zich kan bezig; houden, zal ook gelegenheid be staan het dam- of schaakspel te 'pelen ol' te leeren. Zóó wil het comité alles in het werk stellen het den werkloozen bij1 hun ong'ewilden vrijen tijd zoo nuttig en aangenaam moae'ijK te maken. Het werkprogram zal dagelijks hekend worden gemaakt door aanplakking op een hor] aan de Arbeidsbeurs en het Dioelegeböuw. - De besprekingen, werden afgewisseld cVvu' mu ziek, zang en voordracht door rle dames Van Meurs en Zuilenkom en de heer De Bliek, die voor het door hen ten gtehoore gebrachte een dankbaar gehoor vonden. Zaterdag-middag om 4 uur raakte aan de Spoelingbrug een paard en wagen van de firma Beukers te water. Met behulp van een schuit werd het paard aan de Konijnenbuurt op het droge gebracht. De schipper de Vringer haalde met een lier de kar uit het water. Persooniyke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. H e d e n-m orgen omstreeks 8 uur stond aan de Noordvest een paard en wagen. Eenige jongens sloegen het paard, waardoor het schichtig werd en op hol sloeg in de richting van de Noordvestgracht. De wagen bleef achter de boomen vastzitten, de streDgeu braken en het paard raakte te water. Met behulp van eenige voorbijgangers, werd het paard uit het water gehaald. H e d e n-n acht omstreeks half een arresteerde de politie een beschonken per soon, die zich hevig tegen zijn arrestatie ver zette en de agenten sloeg en schopte. Hij werd naar het politiebureau overgebracht en heden morgen na verhoor ontslagen. Giste r-m iddag heeftde politie aangehouden vier Rotterdamsche jongens. Op drie van hen werd een boksbeugel gevonden. Een had zelfs twee boksbeugels en een dolkmes bij zich. De wapens zijn in beslag genomen. Door de Commissie voor het stede- lgk muziekkorps is voor den tijd van een jaar tot kapelmeester van het korps benoemd de heer H. H. van Vleuten. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag i December 3.v.m., 3.23 n.m. DIT DELFT. Delftsche Studenten- V rjj willigerscorps. Men meldt uit Den Haag aan de »D. Crt." Z. Exc. de minister van Oorlog inspecteerde Zaterdagmiddag het Delftsche Studenten Vrij. willigerscorps, dat zich daartoe op het Malieveld aldaar had opgesteld onder bevel van zijn com mandant, den eerste-luitenant der infanterie F. G. de Veer. Het korps, dat eene afdeeling voor draadlooze telegraphie vormt, is het eerste dat als vrijwillige landstorm-afdeelingjdoor den minister van Oorlog ter beschikking is gesteld van den opperbevelhebber. In den namiddag vertrok de afdeeling uit Delft om zijne bestemming te velde te volgen. Tijdens de inspectie stond een automobiel die de noodige toestellen voor draadlooze telegrafie bevatte, op den Noord-Oosthoek van het Malie veld opgesteld en rechts daarvan de masten. De manschappen van het korps met rijwielen en motorrijwielen, waarbij een met zijspanwagectje, van den luitenant-commandant, op twee gelederen. Er werden eenige draadlooze telegrammen ge wisseld o.a. met het station te Scheveningen. Ten slotte sprak de minister het korps toe. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). |y Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatstwordt de kopy niet teruggegeven. Is het niet vreemd dat tegenwoordig ook in onze stad zoo weinig rekening gehouden wordt met den besloten tijd der Katholieken Ik denk dat er wel vele Katholieken zijn die b.v. lid zijn van de zangvereemging «Polyhymnia". Toch geelt deze vereeniging haar eerste winter concert op 30 Nov. dus juist bij het begin van den Advent. Eenige gymnasiasten willen een uitvoering geven ten bate van het Steuncomité. Zeer prijzenswaardig maar waarom moet dit alweer midden in den advent gebeuren n.l op 12 December Er is slechts één middel voor de Katholieken om daar tegen op te komen, n.l. dergelijke uit voeringen niet alleen niet bij te wonen, maar ook ze niet financieel te steunen. G. Schiedam 30 November 1914. Hooggeachte Redacteur Naar aanleiding van het ongeval j.l. Zaterdag middag bjj de Spoelingbrug, waarbij zoover ik weet nu reeds driemaal een paard met wagen in de Schie geraakte, verzoek ik u beleefd eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijD dank. Door deze wenschte ik n.l. ons Hooggeacht Stadsbestuur in kennis te stellen met den toestand welke daar heerscht, omdat de paarden niet ge noeg kunnen aanzetten. Bijna alle bestuurders zullen met mij eenszijD, dat het pad vanaf de Schie naar de Spoelingbrug als zeer gevaarlijk en kwaad bekend staat. Hierbij komt nu dat, naar ik meen, verleden jaar buizen zjjn gelegd waardoor dit gedeelte der straat nu gaat verzakken wat nog meer den gang belemmert en het gevaar is vergroot. Als deze verzakking zoo moet worden en zoo lang moet blijven liggen als op de Broersvest, waar, voor het Doelhofje over de geheele lengte der straat een diepe geul was, waarvan vele koetsiers misschien nu nog wel hoofpijn en de paarden borstpijn zullen hebben, dan zijn de on gelukken bij de Schie niet te overzien. Ik geloof wel dat ons hooggeacht Gemeentebe stuur hiervan en ook van alle dingen niet op de hoogte kan zijn, maar ik verzoek in het belang van menschen en paardan, dat dit met recht ge vaat lijk pad (eveneens dat bij de Ooievaarsbrug) eens voorgoed zal worden herzien en neem ik hierbij beleefd de vrijheid UEdl in overweging te geven Diet alleen, maar ten zeerste aan te be velen, (al is het dan maar alleen voor kwade paden) die keien welke in de Beieriandschestraat en omgeving liggen daarvoor aan te wenden. Hierdoor zouden vele menschen en dieren ge holpen worden Een koetsier-dierenvriend. Aanranding. Een bewoner der Marnix- kade te Amsterdam werd gisteravond op de Lijn baansgracht nabij de Passeerdergracht, onverhoeds van achteren aangevallen door een hem onbekend persooD. Deze gaf hem een slag op het hoofd en dreigde hem met een mes. De aangevallene wilde zich verdedigen en bekwam bij de worstel- ling nog eenige diepe sneden over den linkerarm. Het slachtoffer vermoedt, dat deze aanranding in verband slaat met een aanhangig zijnde echt- scneidingsprocedure. De dader wist te ontkomen. Nachtelijk avontuur. De familie S., wo nende Dlamixkade 25, te Amsterdam, is in den nacht van Donderdag; op Vrijdag op een niet zeer aangename wij'ze wakker geworden. Als midden in den nacht de ruilen van uw voorkamer, onder helsch lawaai, met straatstee- nen worden gebombardeerd en door de openin gen wiordt, met een dikken straal van de Yecht- waterleiding, zóó krachtig naar binnen gespoten, dat het behang' en de schilderijen van den wand vliegen, dan wordt ge daar wel wakker v.an en minder aangenaam is 't ook. Dat is, deelt het ..N v. d. D." mede, bovenvermelde familie over komen. Toen men kijkenging, 't was ongeveer 3 uur bleek dat vlak vóór het huis een huis van de Vechtleiding was gesprongen. Zóó geweldig was de-druk op het water en precies in de richting; van bet vensterraam, dat er geen houden aan was geweest en straat?.te.men, wa ter. en zand, als een milde regen naar Inonen ruischten. Tot in de achterkamer kabbelde het zeetje voort. Het heeft wel een uur geduurd voor het lek gestopt was. Zoo groot was de aangerichte .-.ehade ctet de gemeente heeft aangeboden schade vergoeding te geven. Eerlijkheid. Vrouw D. uit Caestert-Eijsden (Limburg), kwam een politieagent meededen, dat zij 100 francs had -verloren; de vrouw was niet weinig ontdaan over haar verlies. Daarna kwam ten andere vrouw, een Belgische vluchtelinge, vertellen, dat zij 100 francs had gevonden. Het kostte dus weinig moeite, de rechthebbende weer in het bezit van haar eigendom te stellen. De eerlijke vindster, zekere Anna W, alp it uit Moe- iingen, hoewel in benarde omstandigheden wei gerde elke belooning voor haar olicbtsvei vulling!. Zaterdag is bij1 de Amsterdamsdie pioutie aangifte gedaan van diefstal van zes rijwielen, welke op verschillende plaatsen onbeheerd op den openbaren. wteg stonden, van. de ontvreemding van een rijwiel uit een enderhuis van een per ceel aan de Retiefstraat; van diefstal van een koperen naamplaat van een perceel aan de von Zesenstraat. Geen spionnage. Op aangifte van een der bewoners van de Raamstraat, is, naar de »Nct." meldde, van een huis aldaar door de politie een opvanginstallatie voor draadlooze telegrafie ver wijderd, Op grond van het vermoeden, dat men hier met een geval van spionnage zou te doen hebben, het ondervangen der berichten van het SeheveniDgsche draadlooze telegrafiestation, heeft de politie deze zaak in handen genomen. Het onderzoek duurt nog voort." Het »Vad." weet nu te melden, dat niet aan spionnage mag gedacht worden. Het wegnemen (op jl. Donderdag) van de hier boven bedoelde antenne is slechts een voortvloeisel van de algemeene order, door den opperbevel hebber van land eu zeemacht bij den aanvang der mobilisatie uitgevaardigd, om alle antennes, waar die worden aangetroffen, te verwijderen. Een onverstoord burgemeester. In een bekende grensplaats in België de naam zullen wij niet uoemen zegt de «Tijd", omdat do burgemeester nog leeft waren de Duitschers binnengetrokken. Alras klonk de reeds vele malen herhaalde beschuldiging, dat de bevolking op de Duitsche soldaten had geschoten en zonder verder onderzoek werden eenige huizen in brand gestoken De wind wakkerde den brand aan, die zich uit breidde naar het stadsgedeelte, waar het zieken huis was gelegen, dat vol lag met Duitsche ge wonden. De Duitsche commandant spoedde zich naar het raadhuis en beval op schneidigen toon den burgemeester oogenblikkelijk den brand te doen blusschen. De burgemeester, een bejaard j man, bleef kalm, keek don Duitschen officier door dringend aan en zeide «Tk heb den brand niet aangestoken, noch mijne burgers, dus zij zullen hel vuur niet blusschen Maar op uw bevel hebben uwe soldaten den brand aangestoken. Beneden liggen de brandspuiten en daarmede kunt u zelf den brand gaan blusschen". «Dan laat ik u fusiileeren," dreigde de officier, waarop de burgemeester onverstoord antwoordde «Dat is nu al de veertiende keer, dat men mij met fusiileeren dreigt. Wanneer gij er heil in ziet ga uw gang." De Duitschers hebben daarop zelf den brand maar gebluscht. BERLIJN, 30 Nov. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken deelt in een rescript aan de overheidspersonen mede, dat onder de Russische troepen cholera heerscht en dientengevolge alle Russische gevangenen afgezonderd moeten worden gehouden. Elk cholera-ziektegeval of elk sterf geval aan Aziatische cholera, zoowel als ieder verdacht geval, (moet onmiddellijk bij de plaatse lijke overheid worden aangegeven. In het bij zonder moeten als verdaebte gevallen worden be schouwd alle hevige gevallen van buikloop, waar van de oorzaak niet kan woiden uitgevoischt. PETROGRAD, 30 Nov. Volgens niet-officieele berichten zwerven Duitschers in groepen, com pagnieën, zelfs in bataljons hongerig en halfbe vroren rond door de met sneeuw bedekte bosschen en velden, een gelegenheid zoekend om zich over te geven. Zij laten zelfs Russische gepantserde auto's daarvoor stilhouden. De gevangenen worden geleidelijk in de dorpen geconcentreerd. Om den terugtocht der Duitschers geheel en al af te snijden zouden zes of zeven versche leger korpsen noodig zijn. LONDEN, 30Nov, (R. b. d.) De «Daily News" verneemt uit Petrograd dat het gebied waarop de strijd in Polen gestreden wordt betrekkelijk niet groot is. Vandaar het groot aantal verliezen de Duitsche verliezen worden geschat op honderd duizend dooden, en sinds het begin van het ge vecht, tien dagen geleden zijn er duizenden ge bleven op de heide bij Clovno, tusschen Lodz en Lowitsj. De voortdurend toenemende Russische strijdmacht maakt van de reeks gevechten een enkele beslissende operatie. Een Duitsche colonne verliet Plotzk voor een poging tot ontzet van vier Duitsche legerkorpsen, die een week lang een vernietigend vuur moesten doorstaan in het district Sgersh, maar tot Gimbin werden teruggedreven. De stad Sgersh werd her haaldelijk genomen en hernomen zoodat er thans bijna geen gebouw onbeschadigd is. De stad heef1 verscheidene dagen lang in brand gestaan. Naar gemeld wordt zijn 50.000 man van Kra- kau gebracht met bevel zicb te voegen» bij het nieuwe Duitsche leger, dat pogen zal zich een weg te banen naar Slunka Volja, waar een nieuwe groote slag wordt verwacht. KONSTANTINOPEL, 30 November. De Arme nische Aartsbiskchiop te Erzeroem zond aan de Poirtf een telegram, waarin hij verklaarde, dat de Armeniërs bereid zijn tot alle offers voor cle verdediging van het vaderland. Telegrammen in deuzelfden'g!eest werden, ontvangen van den aarts bisschop van Wan en andere geestelijke hoofden der A rmeniers, K ON STA N Tl NOPEL, 30 November. Het Perzi sche feest van den lOden Moharem (boeternaand) dal, gisteren werd gevierd, gaf aanleiding Int be- toegingen voor een Turkseh-Perziscl;e verbroe dering en een gemeenschappelijken dsjib'ad (strijd tegen de ongeloiovigten). KONSTANTINOPEL, 30 November. Na bespre kingen van den groiot-'rabijn van Turftgv niet den minister van binnenlandschei zaken heeft r.e Tnrk- sche regeering zich bereid verklaard aan buiten- landsehe in Turkije wonende Iaraeliefen, waarvan duizenden verzocht hebben zich als 'Turken te mogen laten naturaliseeren, toe te staan van natio naliteit te veranderen, onder' voorwaarde, dat zij nu. den oorlog het Turksohe staatsburgerschap niet. weder opgeven. IONDEN, 30 November. De „Times" verneemt uit Athene, dat te Beiroet Loclgas van de mina rets de bevolking opruiden om bij het eerste verschijnen van oorlogsschepen van de enten le- mogiendheden een algemeene slachting' van Chris tenen en Europeanen te beginnen, (rlblri.) LONDEN, 30 November, De „Daily Express" verneemt van de Belgische grens 'Gat de gealli eerden ten zuiden van Yperen op krachtige wijze tot het offensief overgaan en de door de Duit schers verlaten loopgraven bezetten. Areoplanefe deden een Diuitsch petrjoleum-depot te Gent ont- FLEETWOOD', 30 November. Gisteren zijn de stee.inlegger Nestor, die de Noorsche vlag voer de, en verscheidene andere visschersvaartuigen on dei onzijdigte vlag verrast, terwijl zij bezig' wa ren in volle zee ten noorden van Ierland mijnen uit te zetten. De marine heeft de Nestor opge- bffcbt. De opbrenging! heeft te Fleetwood groote opwinding; géwekt, omdat de Nestor deze haven tót basis van zijn zoogenaamde visschcrij had gemaakt. LONDEN 30 November. De «Daily Chronicle' verneemt uit Noord-Frankrijk, dat de vorige week officieel als kalm en zonder belangrijke gebeurte nissen beschreven, maar dat in de zoogenaamde kleine operaties duizende levens werden verloren. De Engelschen begonnen de vorige week liet bosch Yperen tusschen Zillebeeken en Hollebeeken schoon te vegen. Zij verdreven na een ontzettende beschieting de vijand uit de loopgraven. De. Engelsche verliezen waren verschrikkelijk maar die der Duitschers nog meer, LONDEN, 30 November. De «Daily News" ver neemt uit Parijs, dat de bewoners van Arras, na drie maanden het schieten der Duitsche granaten te hebben doorstaan, Zaterdag te stad ontvlucht zijn tengevolge van een ontzettend bombardement, dat de stad tot een puinhoop maakte. Zij beschre ven het gevecht als een wanhopig handgemeen, dat beperkt bleef tot de betrekkelijk geringe oppervlakte der loopgraven, die herhaaldelijk werden genomen en hernomen Tenslotte behiel den de Franschen alle stellingen. LONDEN, 30 November. De «Daily News" ver neemt uit West-Vlaanderen van Zondag dat de laatste dagen een krachtige stelliDg aan de Yser door de Duitschers is ontruimd. Zij hebben tal van zware kanonnen uit Dixmuiden weggehaald. De Fransche vooruitgang heeft het vooruit geschoven Bastion bij Yperen bijna in een rechte lijn veranderd. Er zijn teekenen dat de Duitschers door hevige verliezen genoodzaakt weiden hun linies te verkorten. LONDEN, 30 Nov. Uit Bombay wordt aan de «Times" gemeld, dat een schrijven van den Emir van Afghanisten aan de onder koning van Britsch- Indië bevestigt dat Afghanistan vast besloten is de onzijdigheid te handhaven. De Emir deelt volkomen in het algemeen gevoel van leedwezen in de Mohammeaaansche kringen buiten Turkije over Turkij's deelneming aan dezen oorlog. LONDEN, 30 Nov. Te Friedriehshafen worden voorzorgsmaatregelen genomen tegen verdere aan vallen van Britsche aviateurs. De stad en de geheele oever van het meer van Constanz blijven des nachts in duisternis gehuld. Een bevel is ge geven aan de bevolking om in geval van een Dieuwen aanval binnenhuis te blijven. Uitvoeringen Toonkunst. 12 December 1914, afdeeling Amsterdam Weihnachtsoratorium ,1. S. Bach. 22 December 1914, afdeeling Amersfoort; Lob- gesang-Mendelssohn en 6de Cantate v. h. Weih nachtsoratorium J. S, Bach. 2 Februari 1915. afdeeling 's GravenhageRe- quim H. Berlioz. 24 Februari 1915, afdeeling UtrechtIII. Svm- phonie G. Mahler en Wandrers Sturrolied R. Strauss. Spionnage. De instructie in zake den directeur der gas fabriek te Oudetonge, die, verdacht van spion nage in- het huis van bewaring te Rotterdam preventief gevangen zit, is naar de »Msb." ver neemt thans gesloten en de zaak naar de Recht bank verwezen. De behandeling zal in December met gesloten deuren plaats hebben. Geboren: 27 Nov. Johannes Albertus, z. v. J. W. v. d. Koppel en A. W. A. v. d. Heuvel, Buitenhavenweg. 28. Maria Petronella Liduina, d. v. P. J. M. Gunnewegh en J. C M. Oostrum, Prinseusteeg. Hendriks, d. v. M. v. d. Bos en C. de Jong, Laurens Costerstraat, Overleden: 26 Nov. Helena van Nuijs, oud 74 j. en 10 mnd., ëehtgen. van Dirk van Lienden, Broersveld. 28. Johannes Josephus Wilhelmus Jansen, oud 1 j. en A mnd,, Fa'orislraat. BEURS VAN SCHIEDAM, 30 Nov. 1914 Moutwijn. Olficieele noteer iug van de Commissie aR Kamer van Koophandel roor de Haas». 25 Nov. f 18 26 Nov. t 17 27 Nov. f 17 30 Nov. f 17 pftï Bectellfcatr xoadex faal e» so*d«r b*la*tla* Nsmtttt is Commit iU foor is E. A, l WUTHmSK» Bond r»a rM»tiü*tssïe» 27 Nov. 30 Nov. f 18— f 18 f 22— ;f 22—- Graanspiritus Melasse-spiritus: ■Ruwe spiritus Montwp: Jenever: Amsterdam scha p r o e t.!f 23% if 23% Spoeling f 2.20 f 2 20 Stemming op heden prjjsh. &$ïïïiws. 27 Nov. f 181/2 a f 1 8% f 17»/4 A f 173/4 f 9- a f - Stemming op heden: willig. NEW-YORK Mais- Western loco. 27 Nov. 71 '/425 Nov. 713/a CHICAGO Mais Nov. Dec. 27 Nov. 63 Vi 25 Nov. 03?/g Rogge Loco 27 Nov. 25 Nov. 30 Nov. H8S/4 a f 19- f 17% a f 18- f 9- a f Mei Juli 69% fSï*SKMS.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3