Dagblad mor Schiedam en Omstreken I oUzz« 110 De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallenverzekering f 1H 0 fj J?nn verlie8 r 3/8te Jaargang;. Donderdag 3 December 1914 No. 11096 FEUILLETON. OTereemoistig op ie polis Femelde yoorwaarden. j y y jj Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85, Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 Ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b\j verlies van levenslange |P Q fj II verlies van geheele 1111 een hand, - invaliditeit1 lUU voet of oog ;l 1 |gf O I U een duimm v wordt gewaarborgd door de Hoiiandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam, by verlies van eiken undo- ren vinger- Reuter seint uit St. Petersburg1, aal er steeds meer aanwijzingen zijn, dat de strijd bij Lodz, de hevigste is, die tot nu to© is gev.oe. i. Alle beschikbare gedeelten van het Russischje leger zijn er in betrekken. Geen twijfel wordt gekoesterd over den einduitslag', doch de Duit schers betwisten eiken duimbreed gromfs en dei verliezen zijn reusachtig. De schaansche berichten schijnen er cp te wij zen, dat de Russen een on ve rb reek b a re a slagboom hebben neergelaten voor de versterkingen uit West-Duitschland. Blijkbaar zetten de Duitschers alles ;op het spel in een veldtocht op het oostelijke front in de streek van Lodz. Het waagstuk van l.un tactiek, om een glrioote strijdmacht op een beperkt terrein in gevaar te brengen, strijdt wjej zeer met het aanvankelijke plan van den storm loop van hun legers, eerst tegen Frankrijk en aan tegen Rusland, onder wanhopige pogingen cm de zwakke plek van de verdediging te vin den. Het communiqué van den Russischeri gene rale n staf luidt: Op 2 Dec. heerschte er een bet'-ekkeliike kalmte op alle fronten. In de omstreken van Lovitsch duurde de actie voert, doch met minder hef tigheid. Dato 2 Dec. wordt gemeld: Tegen midder nacht voerde de vijand, die in dichte colonuen Oprukte, een onstuimigen aanval uit ttegen onze posities ten Noorden van Lodz, doch werd teruggeslagen. In de streek ten zuiden van Krakau rukten enze troepen Veritchko binnen. Het Duitsche communiqué geeft géén bijzon- derheden, maar zegt, dat de gevechten in N.-Poi.n een normaal verloop hebben. Ir. Zuid-Polen werden vijandelijke aanvallen af geslagen. Nog wordt uit Berlijn geseind Het in de buitenlandsche pers verspreide be richt, dat in het door ons gemelde aantal van 40.000 Russische gevangenen de 23.000 gevange nen, bij Kutno gemaakt, inbegrepen zijn, is onjuist. Het oostelijk leger heeft in de gevechten bij Wloclawec, Kutno, Lodz en Lowitsch van 11 Nov. tot 1 Dec. meer dan 80.000 ongewonde Russen gevangen genomen. Uit Weenen wordt geseind, dat Belgrado door de Oostenrijkers is ingenomen. De keizer ontving van generaal Frank, com mandant van het vijfde leger, het volgende tele gram van hulde »Ik verzoek uwe Majesteit op den dag der voleinding van haar 66ste regeerings jaar de tijding aan uwe Majesteits voeten te mogen nederleggen, dat de stad Belgrado heden door de troepen van het vijfde leger in bezit werd genomen." Van het oorlogsterrein in Galicië wordt nog uit Weenen gemeld De rust op ons front in West-Galicië en Rus sisch Polen duurde in liet algemeen ook gisteren voort. In den afgeloopen nacht werd een Russi- schen aanval ten noordwesten van Wolbrom af geslagen. De gevechten in de streek ten westen van Noworadowsk en bij Lodz ontwikkelen zich gunstig. Voor Przemysl bleven de Russen, onder invloed van den laatsten uitval, passief. Meerdere vijan delijke vliegers wierpen zonder succes bommen. De operaties in de Karpathen kwamen nog tot geen eindresultaat. Het bericht van het binnenrukken onzer troe pen in Belgrado verwekte op het Noordelijk oor- logstooneel een onuitsprekelijke geestdrift. In Noord-Frankrijk en België hebben belang rijke troepenverplaatsingen plaats, men verwacht een nieuwen aanval der Duitschers aan de Y-ser. Officieel wordt uit Berlijn gemeld In het Westen werden kleinere aanvallen van den vjjand afgeslagen. In het Argonnerwoud werd door bet Württem- bergsche infanterie-regiment, No. 120, het regi ment des keizers, een sterk steunpunt genomen. Daarbij werden twee officieren en bijna 300 manschappen gevaDgen genomen. Ten slotte nog het Fransche communiqué. In de streek ten Zuiden vau Yperen werd een vijandelijke aanval op een loopgraat, Jwelke in loop den van den dag door onze troepen veroverd was afgeslagen, Onze artillerie beschadigde een groep van drie batterijen van groot kaliber. Te Verrneiles zijn het kasteel met het park, twee huizen en verschillende loopgraven met schitterend élan door onze troepen aan den vijand ontnomen. In de omstreken van Fay, ten Zuid-Westen van Peronne had een tamelijk hevige kannonade plaats. In de streek van Veodresse en Craonne had den wij een hevig bombardement te weerstaam onze artillerie antwoordde en vernielde een Duit sche batterij. In Argonne werd een Duitsche aanval op Fontaine Madame afgeslagen en maakten wij eenige vorderingen. BELGIë. 26) De deur werd gesloten en Röderer begaf zich naar den koning. Hij vond allen in de Carraci. galerij. Men had de koninklijke kinderen gewekt en aangekleed. De prinses begreep het ernstige van den toestand en weendede kleine dauphin keek in het rond en lachte. De mededeeling van Röderer bracht allen nog meer in ontzetting. Terwjjl de koningin deze schynbaar onverschillig aanhoorde, geraakte de koning hoe langer hoe meer in spanning. Nauwelijks had Röderer opge houden met spreken, of de koningin liet een blik over hare omgeving gaan, nam den jeugdigen prins op en toonde hem aan hare getrouwen. Zij was op dat oogenblik de leeuwin, die hare jongen verdedigt, de koningin, die in het ongeluk hoe langer hoe meer moed vat. Wie van u zal den koning verraden riep z\j hartstochtelijk. Wie zal het kind van Frankrijk in handen van moordenaars overleveren Wie kan er m deze edele vergadering in toestemmen, dat men de poorten opene en men de nakomelingen van Hendrik IV aan den dood prijsgeeft? Nieuwe gevechten verwacht. De Belg. oorlogscorrespond. van »De Tijd" seint uit Duinkerken, dat hij uit alles wat hij in den omtrek van Yperen gehoord en gezien heeft, op maakt, dat nieuwe gevechten bij Yperen te ver. wachten zijn Ik meldde reeds vsn de circa 160.000 man ver sterking, die de Duitschers ontvingen, van de troepenverplaatsingen aan hun zijde enz. Het plotseling ingevallen dooiweer, de bijzondere tem- peratuursververhooging, het uitblijven van regen en sneeuw op sommige dagen heeft het werk onzer doodvogels, onzer vliegers-verkenners, weer mogelijk gemaakt. En ze doen goed werk. Aan De schoone, bleeke vrouw stond daar rechtop» den knaap krampachtig aan het hart drukkende. De getrouwen riepen begeesterd haar trouw te zullen blijvan. Er was geen oog, dat droog bleef. Allen drongen om haar heen, en betuigden het ongelukkige koningspaar trouw te zullen blijven tot in den dood. Marie Antoinette zette den knaap neer en zag den koning aan. De koning beefde. Zij wist, dat hij niet meer aan het geluk van zijn huis geloofde, dat hij van het begin der revolutie zich slechts werktuigelijk had laten gelden maar toch had zij gehoopt, dat zijn zelfvertrouwen zou terugkeeren bij de scène, waartoe zij aanleiding had gegeven. En nu welk eene ontgoocheling! Zij besloot niettemin nog een laatste poging te doen. De heer Maillardoz, de bevelhebber der Zwitsers stond in hare nabijheid. Hij droeg zijn pistolen in den gordel. Ze greep ze en bood ze den koning aan. Welaan, sire riep zij, het oogenblik der be slissing is gekomen. Stel u aan het hoofd uwer dappere vrienden, ik zal u in den strijd verge zellen en ons wachtwoord zijleven of dood Deze korte maar krachtige woorden werkten electrisch op de omgeving. Aller oogen vestigden zich op den vorst en men wachtte met spanning op hetgeen hij zou zeggen. Noch in de houding, noch in de trekken des koniugs kwam eenige verandering. Hij nam de de zijde der verbondenen heeft men op al het mogelijke in de komende dagen gerekend. Wat de Duitschers zullen uitvoeren is mij niet duidelijk. Oogenschijnlijk lijken zij op sommige punten een achterwaartsche beweging te onder nemen. maar ons vuur zorgt er voor, dat ze niet dan met zware verliezen uit de eerste loopgraven kunnen komen. Heden deden de vijandelijke in fanteristen geen aanval meer: is dat de stilte vóór den storm Er broeit iets aan den over kant 1 Op 't oogenblik is 't gevecht nog een ar tillerieduel, dat op Belgisch grondgebied met groote heftigheid wordt gevoerd. Hoewel raeds tegengesproken, houden de be richten over de inname van Veurne en de ver nieling dezer plaats door bombardement aan Vooral Fransche gazetten verbreidden de tijding. Evenwel, behalve de enkele bommen den len November neergekomen, is hel stedeke niet meer gebombardeerd. De Belgische hoofdstaf is er ge legerd en nimmer hebben de Franschen of Engel- schen behoeven te hulp te komen om de plaats te redden." Van de grensplaatso n. Men schrijft ons uit Turnhout: De bosschen van Casterle hebben :1e laatste dagen veel geleden. Zware en middelmatige hoo rnen werden door een troep Duitsche soldaten onder toezicht afgezaagd, op groote wagens ge laden en nabij Gheel op tramwagens overgeladen om verder naar liet zuiden over Drast vervoerd te worden. Sommigen beweren, dat dit hout naar het Wésten vervoerd wordt om het over droom;.e gebied bij Yperen ermee te overbruggen; ande ren meenen dat de b,oomen naar het Ooslcn worden gebracht en in DuitsehlanJ moeten oie- nen als grondslag voor een industrie. De boeren- en arbeidersbevolking sjouwt den giebeelen dag heele vrachten dennentakken aan Pm daarmee de niet verkrijgbare steenkool te vervangen. De tram van Moll naar Sichem loopt alleen voor de militairen. Te Vesle, aan dien tramweg gelegen, woont een boer, die dezer aagen de smartelijke tijding kreeg dat zijn Eoi vo zoons in Vlaanderen den heldendood zijn gestorven en zijn derden zoon, een kloosterbroeder in Engeland zwaar ziek lag'. De ellende in de oor pen van deze streek is meer dan erg. Daarbij zijn weer gifoste requisities gedaan te Noorcierwijck, Ooiem, Oevel, Zoeri Parwijs, Varendonck, Eijndlhoutlt en andere kleine gemeenten, waar waarachtig gleen overvloed is. In de bosschen bij Horssélt is Zaterdag brand uitgebroken, terwijl daar mili tairen zochten naar lange, gave hoornen, waar van er reeds veel zijn omgehakt Op het Maaskanaal bij Herenthals waren Zon dag tien militairen bezig te visschen met net ten. Aan burgers is het verboden de visch weg te vangen. In de Wimpbeek is bij dat werk Za lerdag een Duitsch soldaat verdronken. Te Turnhout en omgeving blijft de toestand pistolen aan en gaf ze den commandant der Zwitsers weer terug. Gij zijt dus van gevoelen, mijnheer, zeide hij tot den syndicus, dat het 't beste zou zijn, in dien ik mij naar de Nationale Vergadering be gaf? Ja, sire, antwoordde Röderer. Dan laat ons gaan, vervolgde de koning want hier blijft ons niets anders te doen over. De gemoederen der warmbloedige Franschen zijn gemakkelijk te ontvlammen, maar nog ge makkelijker verdooft men hun geestdrift, als degene wien het geldt, aan hunne verwachtingen niet beantwoordt. De woorden des konings gaven aan de geestdrift zijner aanhangers den dood steek, de meesten dachten er niet meer aan hun leven voor de zaak des konings prijs te geven- Alleen uit plicht bleven zij hem nog getrouw. Marie Antoinette had gedaan wat zij kon om de waardigheid der kroon te redden nu zag zij van alle verdere pogingen af. En toen zij den dauphin opnam en de dames Lamballe Chimay en Teurzel wenkte, haar en den koning te volgen toen waren hare trekken bleek, doch zij toonde een waardige onderwerping. De koning verliet met zijn klein gevolg de galerij, om zich door den tuin naar de zittingzaal der Nationale Vergadering te begeven. De heer Salis-Lizerie moest met een afdeeling Zwitsers den tocht dekken en het leven der koninklijke familie verdedigen, indien het aan het volk ge- dezelfde. Van Aerendonck naar de Holhndsche grens loopt de tram nu weer eens per dag Hier wordt druk gesmokkeld naar Nederland. Vooral vee trachten sommige Hoeren cle grens over te krijgen. Als zij gesnapt w- .don nemen de Duitsche wachten de beesten af en nee-en dr: boeren gevangen. Het vee wordt oan vooir de militairen geslacht en niet betaald FRANKRIJK. Hoe men in Frankrijk over Holland denkt. Pc Parijsche corresp. van de „Tijd" sohrijft: Gisteren' werd me een particulier onderhoud toegestaan door kanunnik Lefèbvre in liet aarts bisschoppelijk paleis van monseigneur Amette. Hij zcicje mij nonduit: Ik .ontvang op het oogenblik liever geen jour nalisten En zeker geen Hoiiandsche journalisten! Holland begint misschien een beetje neutraal te worden, maar het heeft dan toch lang met Diiifsch- lana geheuld en handlanger gespeeld. En ook de Katholieken in Nederland zijn tegenover enj vooral Nederlandsche Katholieken. Ik be,oei niet, dat men in Holland niet goed Katholiek is, maar de Rooauschen zijn daar meteen anti- Fransch Neen! Spreekt u me niet togen. Die Nederlandsche Katholieken verkeercin zoo onge veer in dezelfde stemming als de Spaansehs. U moet het liedje wel kennen: „Arm Frankrijk! GaaaeJoos' Frankrijk! Anticlericaal Frankrijk!" En men vergeet onderscheid te maken tusschen Frank rijk on de Fransche regeering." En op een nieuwe bewéging van mij tijd om er een woord tusschen te brengen werd mij niet gélaten klonk het opnieuw: „Ik weet, wat u zeggen zult. De toon is wei lid t sinds den oorlog! wat veranderd. Men t ,gt nu, dat Frankrijk in den noo-d heeft lee.'en bid den. Maar er is heden geen anticlericale regeering, noch godsdienstige strijd, er bestaan slechts Fran schen, die Frankrijk te verdedigen hebl.f i>. Trou wens, wat gaaf. u dat aan?" Ik geloof wel, dat ik van verbazing steeds gtroiolere oogen opzette en aarzelend antwoordde „Mij persoonlijk niet, natuurlijk, doch ce Ne- dei lanusehe Katholieken zouden „Och wat! Die zijn anti-Frans'ch. zeg ik u- Zijn het de Nederlandsche Katholieken soms, die ons geholpen hebben in moeilijke tijden? En als ze zich zóó voor de 'toekomst van Frankrijk inte resseeren, zooals u beweert, zegt hun dan, dar ze gerust kunnen zijn. Wij, Fransche Katholieken, zullen onze plaats onder de zon weten te ver- orehn Als de oorlog1 eenmaal voorbij is, zult u bier nog vreemde dingen zien. En dat ades zon .er de hulp van uw landgenooten De laatste woorden klonken bijna vijandig. Poincaré en Koning: George. President Poincaré heeft zich gisterochtend, ver gezeld van minister Viviani en generaal Joffre, naar het Engèlsche hoofdkwartier begeven, waar hij een ontmoeting! had met den koning van lukte een der tuindeuren te bestormen en binnen te dringen. Ook de edellieden verwijderden zich uit de zalen en begaven zich naar hunne posten. Parvis en Léon bleven bij elkaar. Die arme koningin, fluisterde Parvis. Als zij haar zin had, zou het wel anders en beter zijn gegaan. Wat denkt ge van die armzalige wande ling naar de Nationale Vergadering Ik vrees, antwoordde Léon droevig, dat wildet gij er bijvoegen, niet waar vulde Parvis bitter aan. Léon zag hem verschrikt aan. Houdt ge dat voor mogelijk stamelde hij. De Nationale Vergadering kan.... KomaanDe Nationale Vergadering heeft thans nog de macht in handen, maar wie weet wat er morgen of overmorgen gebeurt I Een re geering van dieven en moordenaars zal voor geen koningsmoord terugschrikken. Zeg wat ge wilt, ik geloof aan een schavot en de ongelukkige koniugin gelooft er ook aan. LéoH kon niets antwoorden. Parvis sloeg toen weer een sarcastischen toon aan. En wij vroeg hij spottend. Zullen wij onze loyaliteit zoover drijven door de thans ledige ver trekken der Tuillerieën te verdedigen Zullen wjj ons bloed vergieten voor de marmeren beelden en spiegellijsten (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1