Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binuenlaud. Htads- en Gewestelijk Nieuws. Een spoorbrug opgeblazen. Engeland. Na een lang en hartelijk' gesprek ver trokken de koning en Poincaré samen in een open auto naai het Engelsche front. In alle plaatsen die zij door kwamen juichte de bevolking hun geestdriftig toe. Zij brachten den heelen dag te midden van de Engelsche troepen door. Dies avonds is Poincaré' hij den koning in tiet hoofd kwartier het avondmaal blijven nuttigen, met den prins van Wales, generaal French en Viviani. Jofire was reeds voor den eten naar zijn hoofd kwartier teruggekeerd. Pcincai'é en Viviani ver trekken des nachts weer en zijn hedenochtend te Parijs aangekomen. DUITSCHLAND. Een sociaal-demo kraat over den oorlog. De socialistische Rijksdagafgevaardigde Wolfgang Heine bepreekt in de Vossische Zeitung de hui dige Duitsche eensgezindheid. Het gevoel van nationale eendracht, zegt Heine- moet zich daardoor uiten, dat iedere partij niet slechts haar eigen grondbeginselen verdedigt, maar ook die van de andere partyen duldt, dat zij niet aan de andere partij het verwijt doet den staat vijandelijk gezind te zijn, ook al is zij zelf overtuigd dat op haar wijze het vaderland beter gediend zou zijn. Verder zegt hijBij iedere partij moet het bewustzijn levendig blijven dat het uiterlijk en innerlijk leven der natie de hoofdzaak is en dat de grondbeginselen en politieke eischen slechts het middel moeten zijn om dit leven te volmaken en dat de partijen op haar beurt slechts het mid del zijn om dit dit doei te bereiken. Sprekende over den oorlog, zegt HeineOf wij willen of niet willen, wij moeten in het Westen oorlog voeren en zouden ons daar geen gevaren dreigen Engeland heeft het program van een twintigjarigen oorlog tegen Duitschland aange kondigd. De Engelsche leiders der arbeidersbe weging sloten zich bij dat doel van dezen vernie- tigingskrijg aan. De Belgische socialisten doen eenzelfde geluid hooren. De Westersche Mogend heden hebben Hindoes en Negers op het Euro- peescue oorlogsterrein gebracht. Houdt Bernstein de invasie door deze horden van het rijk bevolkt, bloeiend Rijuland voor minder schadelijk dan het overstroom en van het Oost-Pruische woudgebied door de Russen? Naar mijn meening zou het verlies aan goed en bloed in West-Duitschland nog honderdmaal grooter zijo dan aan de Ooste lijke grens. En wat zouden de Duitsche soldaten in Frankrijk en België daarvan zeggeD, die met voorbeeldeloozen heldenmoed een aan offers zoo rijken kamp hebben te strijden? Wij zijn voor het welzijn van die dapperen ook heden nog verantwoordelijken zouden we ze nu in den steek laten, omdat de wijze waarop zij ■worden gebezigd, niet met de strategische denk beelden van Bernstein klopt Moeten wij heD dan met geweld van de partij vervreemden Wat zou men wel van een politiek moeten denken, die zich naar gelang van de wisselvalligheden van den krijg, hun houding ten opzichte van de verdediging van het vaderland wijzigen Gewild hebben wij geen van allen dezen oorlog. Noch dien tegen de Westersche Mogendheden Maar de oorlog was er: hij bedreigde het econo mische, het politieke bestaan van ons volk, het bedreigde zijn beschaving, alles moet tot bescher ming van deze goederen worden aaogewend. De oorlog is er nog en wij moeten nog langer zoo handelen, Wij moeten volhouden I Niet onder de bedoeling om ijdele triomfen of het onder het juk brengen van andere volken na te jagen, maar ter wille van ons eigen bestaan en dat van onze kinderen. Om die reden wordt gestreden, thans evenals op den eersten dag van den oorlog. O orl ogscrediet. De Rijksdag nam, na de stormachtig toegejuichte rede van den rijkskanselier, het nieuwe oorlogs- ciedie.t van vijf milliard mark aan. Slechts de socialistische afgevaardigde, LieBknecht, stemde tegen. Naar uit Parijs wordt geseind hebben de Diuit- schers 25,5 actieve legercorpsen in het veld, waarvan 21,5 tegen Franktrijik en 4 tegen Rusland, voorts 33 reservecorpsen, waarvan 22 tegen Fi ank- rij!;, de overige tegen Rusland. Duitschland heeft te ramen 58,5, niet 100 corpsen, als beweerd door de Duitsche regeering. Er zijn ook 8 Ianfhv'eercörpsen tegen Frankrijk en 7 tegen Rus land Deze zijn niet genoemd in de Duitsche offideele mededeeling'. SERVIë. De spoorwegbrug over de Ward ar tussehen Siti oiemnitsa. en Demir Kapoe is door benden op geblazen. De middelste peiler is voor twee derde, de noordelijke geheel vernield. Drie hogen van dé brug zijn ingestort. Het verkeer tussehen Us- fcub en Saioniki is gestaakt. Het herstel van de brug' zal langen tijd duren. Aan rj© vernieling moet een bloedig gevecht tussehen de benden en Servische militairen zijn voorafgegaan. Zes waggons met gewonden zijn door Saioniki ge komen op weg naar Monastic AFRIKA. Van Duitsche zijne wordt geschreven Uit Tunis komen berichten, die doen zien, dat ,het uitroepen van den heiligen oorlog de heer schappij der Franschen in Noord-Afrika nu inder daad begint te schokken. Ondanks alle maatre gelen om het tegen te gaan is gelukt in geheel Tunis de Dzjihad bekend te maken. Alleen in de hoofdstad zijn meer dan 50.000 exemplaren eener in het Arabisch gestelde proclamatie verspreid. Daarin wordt het besluit van den Khalief bekend gemaakt en de bevolking opgeroepen tot den strijd tegen de Franschen en hun bondgenooten. Zelfs bij den gouverneur van Tunis heeft men zulk een proclamatie op tafel gevonden. In dit stuk worden alle berichten van overwin ningen der Bondgenooten leugens genoemd. De Fransche overheid zou machteloos staan tegenover deze steeds toenemendê beweging moslim-soldaten in Tunis, die naar de slagvelden in Frankrijk zouden worden gevoerd, weigerden te vertrekken. Men verwacht te Berlijn veel van de verdere ontwikkeling dezer beweging. ITALIë. Dezer dagen hebben kerkdieven wederom bun slag geslagen in een der oude eerbiedwaardige kerkjes van Rome, ditmaal in de kapel van de H.H. Eurosia en I'sidora, langs de Via deile Sette Chiëse, tussehen St. Paulus voor de muren en de catacomben van St. Sebastiaan. De dieven hadden de deuren van het kleine kerkje ingeslagen, de sacristiedenr bleek echter stand gehouden te hebben. Twee reliekschrijnen en een goud gestikte stola werden door de heilig schenners meegenomen. (Msb.) Een huwelijksinzegening door Z. H. den Paus. Omtrent de plechtigheid» der door Z. H. den Paus zeiven verrichte inzegening van het huwelijk tussehen prins Ruffo della Scaletta en signorina Maria Gabriella dei Conti Bacci op 23 Novem ber meldt de «De Tijd" eenige bijzonderheden. De plechtigheid had des morgens om half negen in de kapel van de Gravin-Mathilde-zaal, waar een zeer talrijke en uitgelezen schare genoodigden bestaande uit bloed- en aanverwanten van het bruidspaar bijeen was. Tot dezen behoorden prins Von Thun und Hohenstein, markies Zaccbia, graaf Caumont, graaf Schöaborn. prins Schönburg- Hartenstein, gravin Schönborn, prins en prinses Johann von Liechtenstein en tal van andere per senen van vor-telijken bloede of uit hoogen adel stand. Z. H. deed zijn intrede, omringd door leden der hofhouding en begeleid door de edel wacht en de Zwitsers. Na afloop van de H. Mis, gedurende welke bruid en bruidegom uit de handen des Pausen de H. Communie ontvingen, hield Z. H., gezeten op het faldistorium, een hartelijke toe spraak tot het bruidspaar en liet, na het ver. richten der dankgebeden en nadat hij in zijn par ticuliere vertrekken was teruggekeerd, de echt genooten, hun ouders, de getuigen en eenige bloedverwanten der beide families uitnoodigen, om met hem aan te zitten aan een ontbijt, dat in een der particuliere vertrekken van Zijne Heiligheid was aangerecht. Ook vereerde Z. H. de bruid met een kostbaar geschenk. De «Osservatore'' merkt hierbij ,op, pat zulk een kerkelijke plech tigheid door geen der Pausen meer verricht werdi na Z. H. Pius IX z.g., die het huwelijk inzegende van zijn nicht gravin de Mastaï en dat van den graaf van Caserta met gravin di Trapani. Het bericht, als zou dit de eerste maal zijn, dat de Paus-zelf een huwelijk ïgzegent, sinds de in zegening van bet huwelijk van Napoleon met de aartshertogin Maria Louise te Parijs, door Paus Pius VII, vereischt dus reeds hier om een recti ficatie. Verder zij, naar aanleiding daarvan, opgemerkt, dat Napoleon's »huwelijk" met Maria Louise in gezegend werd in de kapel der Tuillerieën, 2 April 1810, door Napoleon's oom Kardinaal Fesch, die ook in den nacht voor de kroning (2 Dec. 1804) Napoleon's huwelijk met Josephine de Beau- harnais had ingezegend. Bij de kerkelijke inze gening bleven er van de destijds te Parijs aanwe zige kardinalen dertien afwezig, omdat de nietig verklaring van Napoleon's huwelijk met Josephine door een daartoe onbevoegde kerkelijke rechtbank was uitgesproken. Paus Pius VII, die destijds te Savona gevangen zat, had aan de scheiding en de nieuwe verbin tenis part noeh deel. Bij een ontploffing in een lyddiet-fabiiek in een dorp bij Bradford, werden zes personen ge dcod en talrijke g;ewond. De ruiten van alle an dere gebouwen van het dorp werden vernield. Een aardbeving1" oip het eiland Leukas heeft vreeselijke verwoestingen aangedicht. De berg Pefkulia is ingestort over een icogte van acht kilometer In het dal der Kalamitzi overstroomden watervloeden een vlakte van 50 H.A. Op meer dere plaatsen van het eiland hebben ziclh kleine heuvels gevormd. Dde-en-jwintig personen zij n gedood, vijftig gewond. In de stad Leukas wordt de schade op één millioen geschat. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 2 December. In deze vergadering is voor het eerst aanwezig de heer Posthuma, minister van landbouw, nijver heid en handel. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wor den aangenomen 3 wetsontwerpen tot bestendi ging van den staat van beleg en een wetsontwerp houdende bizondere maatregelen ten opzichte van de Kamers van Arbeid om te beletten, dat per sonen, die onder de tegenwoordige buitengewone omstandigheden niet aan de vereischien kunnen voldoen, gesteld voor de benoeming tot werkman- of patroonlid hun verkiesbaarheid zouden verlie zen. Hierna wordt in behandeling genomen het wetson twer p-M e n d e 1 s, genaamd de o n t- ruimingswet, strekkende tot het geven van de bevoegdheid aan den kantonrechter om, indien hem wenschelijk blijkt, met het oog op de bui tengewone omstandigheden, den niet betalenden huurder uitstel te verleenen van uitzetting, door den verhuurder geëischt. De heer v. Wijnbergen betreurt, dat onder de huidige omstandigheden gebruikt is gemaakt van het recht van initiatief. De leden beschik ken niet over zooveel gegevens als der regeering ten dienste staan. Spr. verwacht ook in dit geval, wanneer het noodig mocht blijken, van de regee- ling een betere regeling, dan de heer Mendels nu voorstelt. Spr. zal tegen het wetsvoorstel-Mendels stem men, dat hij niet noodig acht en zelf als nood maatregel verwerpelijk vindt. De heer Rink heeft groote waardeering voor het voorstel Mendels, het gaat echter naar spr. meening te ver. Er wordt geen rekening gehouden, dat men om andere redenen, dan wanbetaling de beschik king over zijn woning wenscht te hebben. Ook de vorm van het ontwerp stuit spr. de vordering (tot ontruiming wegens wanbetaling) is gegrond, maar de rechter moet haar ongegrond verklaren, de eisch is gerechtvaardigd, maar wordt afgewezen en de eischer wordt veroordeeld in de kosten, terwijl hem een nieuwe overeenkomst wordt opgedrongen 1 Dat alles noemt spr. onrecht I Spr. zal tegen het ontwerp stemmen. De heer v. Hamel constateert, dat het aantal ontruimingen in dit jaar niet grooter is, dan in het jaar voor den oorlog. Ook de kantonrechters hebben verklaard, dat de uitzetting betreft dezelfde klasse van personen, als in vredesjaren. Spr. acht het wenschelijk vrijwillige schikkingen tussehen huurder en verhuurder door den kan tonrechter te doen bekrachtigen, en zag het wets ontwerp gaarne in dien zin gewijzigd. De heer T y d e m a n acht de indiening van deze wet niet dringend noodzakelijk en noemt het middel erger dan de kwaal. Het is een groot bezwaar dat de kantonaechter de bevoegdheid krijgt de huurschuld geheel of gedeeltelijk op den staat af te wenden. De Staat neemt feitelijk woningen in beslag zoodis hij ook paarden en auto's in beslag nam en geeft ze in gebruik aan de huurders. Het ge volg zal zijn dat huurder en verhuurder hand in hand zullen gaau en samen zulleu verklaren dat de huurder niet in staat is te betalen. Dan zal de Staat het doen. Spr. zou het roekeloos vinden dit wetsontwerp aan te nemen. De heer Limburg heeft sympathie voor het denkbeeld maar voelt niets voor het ontwerp. Merkwaardig is het dat de heer Mendels den rechter bij uitstek geschikt acht om deze sociale taak te vervullen. Spr. meent dat op andere wijze een betere op lossing voor deze kwestie te vinden is. De vergadering wordt verdaagd tot morgen half twaalf. De tarief'wet. Reeds verleden week werd het aangekondigd Minister Treub heeft een ontwerp-tariefwet in voorbereiding. Tot nu toe bleef het echter verbazend stil in het kamp der bestrijders van Kolkman's tarief wet. Het anti tariefwetcomité is nog niet herre zen, en het zal wel blijven sluimeren, want de tariefwetherziening komt dezen keer van links. De «Gelderlander" schrijft: Die herziening komt. En nu moge men zich al afvragen of, wat voor nog slechts weinige maan den den doodsteek voor onzen handel, een ramp voor onzen landbouw en zelfs voor onze industiie beteekende, nu plots, onder den druk der omstan digheden, vrij ongevaarlijk is geworden, en of het raadzaam is, onze weivaart, die toch al op een zacht bodempje komt te staan, door een verhoogd tarief nog dieper in het moeras te doen zinken, onder den »druk der omstandigheden", zal men van Links wel inzien, dat de heele anti-tariefwet- agitatie van het vorig jaar wel prachtig was als verkiezingsmiddeltje, doch in economisch op zicht een behoorlijke flater is geweest, die nu zon der al te veel opspraak te wekken kan worden uitgewischt. En daaibij, we krijgen nu een tariefsherziening, die enkel technisch is, zuiver fiscaal, natuurljjk 100 procent beter, dan die van minister Kolkman, die droop van protectionisme, en die letterlijk van a tot z prulwerk was 1 Dat is immers op allerlei wijzen uitgebazuind. En toch.... Het prulwerk van minister Kolkman was sa mengesteld en geleverd door den heer Slotemaker, directeur in de directe belastingen te Breda en thans heeft minister Treub aan denzelfden amb tenaar het ontwerp voor zijn herziening van een tariefwet opgedragen. Wie geeft nu toch in 's hemels naam zulk een opdracht aan een persoon, die op hetzelfde gebied slechts werk geleverd heeft, dat op honderd ma nieren als knoeiwerk werd uitgekreten Of was die arbeid in werkelijkheid zoo kwaad nog niet En staat ons wellicht een tariefsherzie ning te wachten, die als twee druppels water op die van minister Kolkman lijkt, met het vrijzin nige etiket natuurlijk «fiscaal", in tegenstelling met het reactionnaire «protectionistische" etiket van Kolkman. Bij minister Treub is niets onmogelijks. We hebben reeds meer bemerkt, dat hij het verstaat de kernachtige Latjjnsche spreuk «Quod licet Jovii non licet bovi" in toepassing te brengen". Auteurswet. De Staatscommissie ter voorbeieiciing' van ae herziening van de overgangsbep ilingéa ter Auteurswet 1912 is gisterennamiddag tussehen vier uur en halfvijf in een dor lokalen van het Departement van Justitie uoor don Minister van Justitie, Mr. Ort, geïnstalleerd. Treinverbinding met Antwerpen. Naar »N. R. Ct." verneemt is vanaf gisteren morgen het treinverkeer tussehen Roosendaal en Antwerpen op last van de Duitsche autoriteiten gestaakt. Terzet in het Interneeringskamp. Men seint ons uit Zeist Hedenmorgen is in het interneeringskamp door Belgen verzet gepleegd. De Nederlandsche bewa kingstroepen moesten van hun vuurwapenen ge bruik maken, waardoor vijf Belgen gedood en zes gewond werden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Dec. medegedeeld door Iet Kon Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.9 te München. Laagste barometerstand 750 0 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagMeest krachtige, tydelijk wellicht stormachtige z. w. tot zuid. wind zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, wellicht eenige regen, ochtend iets koeler. Apologetische cursus. De gisterenavond door den eerw. Pater v. d Sande in de groote zaal van het Bondsgebouw gegeven vijfde les van dezen cursus, was buiten gewoon druk bezocht. Iedere volgende lea van dezen cursus valt een buitengewone toename van het aantal bezoekers te Cionstateeren. Wel een bewijis1, dat de populaire lessen van PaK-r v. d. Sande over de voornaamste waarheden van n,s geloof, zeer in den smaak vallen. De eerw. spr, weerlegde in deze les de dwar lingen van het Pantheïsme en beantwoordde in het tweede deel zijner rede de vraag,: Zijn won de,', en mogelijk De toegezegde verduidelijking van het gespro kene door lichtbeelden moest achterwege blijven erndat de door den inleider tot dat doel bestel de platen niet verkrijgbaar waren. Na beëindiging van de les werden een 50-tal ihusbaties ujt het Oude Testament, naar de be kende Rekeningen van Gustave Dicré, op het1 doek geprojecteerd. Breeder Dagobort demonstreerde daarna nog enige platen uit zijn welvoorziene voorraad. De volgende les van den cursus wordt gegeven Woensdag 16 December' a.s. V. P. N. Gisterenavond hield de afd. Schiedam en. Om- ai, eken van de V. P. N in het gebouw dei' Spoeling,vereeniging een ledenvergadering, waarin na. het lezen, der notulen verslag werd uitge bracht door de commissie belast met het nazien dor administratie van de laatstgehouden tentoon stelling, waarbij ter kenni3 werd gebracht dat alles in orde was bevonden. De wensch werd hierbij uitgesproken in het vervolg alles niet zoo in kleine bijzonderheden uit te werken dei seer.- penningmeester kan hiertoe wel meer vertrouwen gegeven worden, verschillende posten kunnen meer gecombineerd worden daardoor zal minder werk gedaan behoeven te worden. Na verdere besprekingen werd beslaten, met hel oog' op de hooge prijzen van glranen en ochtendvoeder een gevolg1 der tijdsomstandig heden in 't groot gerst, haver en maïs, te 5 repen en de leden daarvan tegen den kostenden prijs bij kleine hoeveelheden tegielijk af te staan. De heer Joh. Nauman stelde zich belangloos be schikbaar als depothouder. Wat het ochtendvoeder betreft, hiervoor werd de leden aangeraden gezamelijk per 100 kilogr. te betrekken van de firma Sluijs te Amsterdam, v elke de leden der V. P. N 10 o/0 toestaat en de hoeveelheid franco zendt. De heer M. C Plooij stelde zich hier belangloos beschikbaar als ontvanger en belast zich tevens met ae verdee ld g Beide maatregelen zullen gelden tijdens deze crisis, daarna koopt ieder weer voor zich. Op verzoek van enkele leden werd besloten eer spreker uit te noiodigen tot het houden van een lezing', waarop tevens gelegenheid zou zijn zich uit te sptekën voor het houden van club 's enden. A. an de afgevaardigden ter vergadering van het Prov Bestuur welke Maandag: 7 December a.s wordt gehouden werd opgedragen te spreken over het niet verschijnen van het orgaan. Tenslotte werd in beginsel besloten tot het hou een vim een onderlinge tentoonstelling waar schijnlijk in de maand Januari 1915. Bij do rondvraag1 werd door een der leden betreurd dat da belangstelling in deze vergadering door de leden zdo weinig aan den aag is gelegd, de afwezigen hebben het weer op de aanwezigen aan laten komen het goede tot stand te bren gen hij hoopte dat bij een volgende bijeenkomst getoond zou worden dat de belangstelling' in de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2