Binnenland. $tads- en Gewestelijk Nieuws. hospitaal. Het terrein aldaar raag nooit door een burger betreden worden, en wie het toch waagt in de nabijheid te naderen, wordt zonder proces 14 dagen in de gevangenis gezet. Nadat in het begin der week een deel der bezetting naar Zeebrugge en Heyst vertrokken is, bevinden zich in Ostende nog maar 3000 man als vaste bezettingstroepen. De toestand in de stad is er al even benard als in andere plaatsen. De levensmiddelen zijn schaars en de brandstoffen verbruikt. Wat de mogelijke actie der onderzeebooten uit Zeebrugge betreft, er i3 gesproken over een de fect aan het mechanisme der sluizen. Dit is echter niet juist. Feit is, dat de ontplofte mijhen aan het havenhoofd groote schade berokkend hebben en men nog steeds bezig is aan de her stellingen. Het grootste nadeel voor de Duitschers is de voortdurende aanslibbing van den zeebodem, waar door de haven voor een deel onbruikbaar wordt. In vredestijd weekten er dag en nacht bagger machines, wat absoluut noodig was, maai de "Belgen hebben deze machines bijtijds vernietigd. De primitieve wijze, waarop de Duitschers nu daarin trachten te voorzien, heeft weinig resul taat. Zondag is men te Gent weer met het gijze laarssysteem begonnen,, waarschijnlijk naar aan leiding van het werpen van bommen door En- gelsche vliegeniers. Aanvankelijk was ook Z. D H. Mgr. Stillemans, de Bisschop van Gent daarvoor opgeroepen, maar op aandringen van burgemeester Braun, die verzocht den hoogen leefiijd van Z. D. H. te ontzien, is de Z. E. heer Cruyt, pastoor van St. Nicolaas, voor hem in de plaats gesteld. Met dezen zullen nu voorloopig de volgende heeren ïgijzelarsdienst" moeten verrichten de Senatoren Coppieters jen Ligy, de kamerleden Veihaegen, Siffier, Huyshauwer, Mechelynck en Vergauwen de Procureur-generaal Callier (naar ik verneem een broeder van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem), de Voorzitter van het gerechtshof Steyart, de schepenen de Weert en De Bruyne, de ge meenteraadsleden Casier, Frays, Hemptinne en Verbaeys, terwijl ook nog burgemeester Braun er bijgevoegd is en nog niets is beslist ten op zichte van een pastoor. FRANKRIJK. J o f f r e. De correspondent van ^Central News'-' schrijft Het is aangenaam op te merken, dat de Engelsche officieren het grootste vertrouwen in generaal Joffre koesteren. Zij houden van de kalmte en bewonderen speciaal de capaciteiten, welke hij bezit om troepen te verschaffen, .(offre schijnt den naam te hebben, dat hij zijn versterkingen tot op de laatste minuut achter weet te houden. Maar de smeekende generaals ontvangen ze altijd op tijd, waal Juffie is blijkbaar een toovenaar, die, wanneer hij wil, legerkorpsen uit zijn jas zakken kan halen. DÜITSGHLAND. De Honved troep en. De oorlogscorrespondent van het „Berliner Ta- ge.blatt", sprekend over den geest, die de Hon- vedtroepcn in Polen bezielt, schrijft: Bij de eerste stormaanval Bleef een sectie, die uil, onderwijzers bestond aarzelen, op hei oogen- blifc, dat zij in een gevecht van man tegen man de bajonet moesten gebruiken. Eerst toen een van hen viel wierpen zij zich woedend mee de Bajonet op den vijand. Een Honvelsoldaat van een andere sectie verraste bij dezen stormloop in een loopgraaf een Rus, die juist een slok cognac nam, ontrukte hij de volle llesch, nam zelf een slok en gTeep den verbluften vijand hij de kraag. Toen de vijanden een andermaal m de loopgraven tegenover elkaar lagen trui een Hon ved-luitenant uit de dekking op den aam, toonde den Russen hoonlachend zijn rugzijde en riep hen toe toch te schieten; raken zonden ze hem dan toch niet. De Russen openden terstond eet; hevig snelvuur op den brutalen luitenant, maar troffen hem inderdaad niet. Die Honvedsoldaten Jiadden gedurende eenigen tijd de Tiroler Keizer jagers naast zich. Be Tnv- lers gaven het in het vuur hel eerste salvo staand af, keken dan hoe de uitwerking we. en gingen daarop pas in de krijg. Dg houding' v a n Lie b'knecht. Liebknecht heeft aan den president van den Buitschen Rijksdag een verklaring gezonoen, die zijn stem tegen de oorlogscredieten moet moti- veeren. Be president van dén Rijksdag heeft echter de verklaring van Liebknecht' geweigerd, omdat ze zoo geredigeerd is, dat zij onvoorwaardelijk strafbaar zou zijn geweest volgens hel, reglement van orde, wanneer zij in de zitting openlijk was voorgelezen. Er gaan geruchten, dat Liebknecht voornemens is zijn mandaat neder te leggen. Bevestiging van liet gerucht is van den kant van de sociaal democratische fractie, die zich in zwijgen milt, niet te verkrijgen. ENGELAND De houding van Ierland. Be bekende leidei der Ieren, sir Roger Casement, zet in de „Continental Times' uit een, welke houding; z. i de Ieren moeten aan nemen „Een zedelijk of stoffelijk voordeel voor Ierland our Huitschlaud aan te vallen bestaat niet. Ierland heeft zijn zonen zelf noodv In den loop van 68 jaren is de bevolking; van Ier land meer dan vier millioen achteruit gegaan en. in iederen tak van het nationaal leven Blijkt een gestadige vermindering' van levenskracht. Be- Britsche regeering heeft Ierland opzettelijk g'rooter leed berokkend dan ooit een Lesrhaak.e natie 1e lijden had. Thans Wordt het overschot van ons volk opge- eischt, zijn leven te offeren op de vreemde slag velden, alleen opdat groote en bovenmate rijke staten door verwoesting van den ha add en de industrie van een concurrent nog' greater en nog rijker zouden worden. Wanneer lersch bloed het zegiel z;al zijn, dat alle Ieren a!s- één volk met gelijkheid en vrijheid zal te zamen brengen, dan moge dat Ieilsche bloed in Ierland srroo,- men, want slechts daar kan "het tot verkrijging dei vrijheid worden vergoten. Wanneer wij Ieren thans' de zaak van Ierland 'zou den prijsgeven, zouden wij bewijzen de vrijheid niet waardig te zijn. Ierland zoiu aan zijn geschiedenis, aan zijn eer en geloof en zelf standigheid ontrouw zijn, wanneer het thans aan den roep der Britsche regeering zou gehoor geven, zijn dappere zonen zou wegzonden om in een zaak te strijden, welke geen enkele vonk van ridderlijkheid en geen scl ijn van zecienjke grootheid in zich bergt. Als een der gtondieggers van de lerselie Vrij- willigers-beweging zeg ik, in naam dezer vrij willigers, dat geen Ier, clie in staat is de wapenea te voeren voor de vrijheid van zijn land, mag overgaan naar de verhonden honderdduizend- tallen, die thans Duitschiand aanvallen ;in een oorlog', die, zacht uitgedrukt, Ierland absoluut niets aangaat en slechts nieuwe lasten en nieuwe offers kan brenglen." ITALIë. Een belangrijke redevoering van Salandra. In de kamer hield de minister-president een redevoering, waarin hij de oorzaken en het doel van den tegenwoordigen oorlog uiteenzette, welke de Italiaansche regeering kende door documenten, die, zoo zij gepubliceerd werden, verwondering zouden wekken wegens den toestand van verblin ding die er geheerscht heeft. Toen de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Servië in het begin van Juli na den moordaanslag te Serajewo het meest gespannen waren, achtte markies Guiliano het zijn plicht Weenen te ad- viseeren eenige gematigdheid te toonen en te voor komen, dat Rusland ten gunste van Servië zou intervenieeren. Oostenrijk antwoordde, dat het niet geloofde, dat Rusland voldoende gereed was na den oorlog met Japan, om militaire operaties te ondernemen teneinde Servië te steunen en voerde als bewijs aan, dat Rusland gedurende de geheele Londensche conferentie na den Balkan oorlog niet in staat was, zijn overwicht over de Balkanstaten te doen gelden. Giuliano antwoordde, dat zijn gegevens er op wijzen, dat de toesjand veranderd was en dat Rusland geen enkele po ging zou toelaten, die beoogde de onafhankelijk heid of de souvereiniteit van Servië te beperken of zijn grondgebied te verkleinen. Oostenrijk ant woordde, dat Duitschiand aan den oorlog zou deel- nemen, indien Rusland zou intervenieeren. De Italiaansche minister wees op de hooge ernst van deze combinatie, omdat de actie van Duitschiand onvermijdelijk de interventie van Engeland zou veroorzaken. Weenen en Berlijn antwoordden, dat zij or van overtuigd waron, dat Groot-Brit- tannië op het laatste oogenblik niet de risico op zich zou willen nemen, van zich in een Europeeschen oorlog te mengen. Markies Giuliano herhaalde, dat een dergelijke opvatting onjuist wasuit zijn informaties was gebleken, dat men juist het tegen deel kan verwachten. Maar naar de waarschu wing van Giuliano werd niet geluisterd. Servië werd een ultimatum gezonden, zonder dat Italië er in gekend of geraadpleegd werd. De gebeur tenissen hadden een snel verloop. EGYPTE. De verdediging van hetSue z-k anaal. De uit Egypte teruggekeerde Italiaansche afge vaardigde Bevione onderwerpt de maatregelen, door de Engelschen genomen voor de verdediging van het Suezkanaal aan scherpe kritiek. Hij schrijft dat de langs het kanaal opgeworpen veldwerken geen aaneengesloten reeks vormen. Verreweg het grootste gedeelte van het kanaal, en wel inzonder heid daar waar de oever vlak is, zonder eenige versterking gelaten. De verdediging is daar aldus enkel aan-de oorlogsschepen overgelaten. Aarden wallen treft noen enkel op die punten aan, waar tengevolge van de duinen aan den oever de scheepskanonnen hun werking niet kunnen doen gevoelen. Ook laakt Bevione het dat de Engelschen niet meer verdedigingswerken op den Aziatischen oever van het kanaal hebben aangelegd. De eerste en laatste reeks wallen welke aan de Adriatische zijde liggen, vindt men vlak langs het kaDaal. Mocht deze linie verloren gaan, dan zou aan de verdedigers niet anders overblijven dan zich naar de andere zijde van het kanaal terug te trekken en den Aziatischen oever in handen der Turken te laten. Op zichzelf is dit een bron van gevaar, want mocht zulk een aanval gelukken, dan zou den de Turken de oevers van het kanaal bezetten en het blokkeel en. Het gevolg zou wezen, dat de Engelschen onmiddellijk tot de versperring van het kanaal zouden moeten overgaan, ten einde te beletten dat de Turken een der voorbijkomende weerlooze handelsschepen zouden in den grond schieten om het kanaal onbevaarbaar te maken. In ieder geval zijn de Engelschen er niet in ge slaagd het kanaal buiten bereik van Turksch geschutvuur te stellen. Om zulk een resultaat te bere ken, zouden verschillende liniën van verster kingen en blokhuizen tot op een afstand van 10 a 20 K M. van het kanaal noodig zijn geweest, daarbij een zeer aanzienlijke troepenmacht. Enge land beschikt aan het kanaal echter over niet meer dan 100.000 man. Bivakmutsen. Het hoofdcomité van Nederlandsche vrouwen voor het breien van bivakmutsen, ontving van H. M. de Koniogin Moeder 100 mutsen. Nederlandscli Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers. Zeventiende verantwoording van den Penning meester in totaal is nu met inbegrip van alle vroegere opgaven bij het Comité ingekomen f 420,636,50|; frs.5344.81i en M. 9813. Vluchtelingon. Te Gouda zal, naar de »N. R. Ct." verneemt een winterverblijf voor een 2500 tal Belgische vluchtelingen worden ingericht. Allen zullen wor den ondergebracht in de kweekkassen der N. V. Gebr. Steensma, aan den Graaf Florisweg. Alle lokalen in de stad, die tot nog toe voor de vluch telingen waren gereserveerd, worden ontruimd. Do tabaksbelasting. Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden d oor den Bond van si g;ar en winkel iersveren ni g i n- gen, wiaarin verzocht wordt aan de belangen van de sigarenwinkeliers tegemoet te komen, dooir een ontwerp-wet van belasting' op de tabaksfabrikaten niet; aan te nemen, alvorens de bezwaren tegen zoodanig' ontwerp, door de meest belanghebben de a en meest getroffenen, de sigarenwinkeliers, zijn kenbaar gemaakt. Het verzet te Zeist. Door mr. Troelstra werd de volgende vraag ge richt tot den Minister van Oorlog Heeft de Minister een onderzoek doen instellen naar de omstandigheid en feiten die aanleiding hebben gegeven tot de betreurenswaardige gebeur tenis van 3 Dec. in het kamp der geïnterneerden te Zeist, naar den aard der gebeurtenissen en naar het optreden van de zijde de Nederlandsche militairen bij die gelegenheid? Is de Minister bereid zoo spoedig en volledig mogelijk de Kamer de resultaten van dit onderzoek mede te deelen Over het weigeren van een vergunning aan de Afd. Helder van de S.D.A.P om een vergadering te houden heeft mr. Troelstra de volgende vraag tot den Minister van oorlog gericht. Is het den Minister van Oorlog bekend, dat de plaatselijke commandant te Den Helder geweigerd heeft aan de Afd, Helder der S.D.A.P. vergun ning te verleenen totlhet houden eener vergadering om te protesteeren tegen het leening-ontwerp Wil de Miniter zijn meening over die weigering aan de Kamer mededeelen en is Z.Exc. bereid maatregelen te nemen opdat niet meer dergelijke belemmeringen van het politieke leven door mili taire autoriteiten voorkomen Ncutraliteitschennis. Op het bevel van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft een in specteur van de recherche alhier gearresteerd mr- C. P. van R., verdacht van schending van de on zijdigheid door middel van geschrifte in het bui tenland verspreid. Hij is naar Den Haag over gebracht. De »N. R. Ct." verneemt naar aanleiding van deze arrestatie, dat reeds geruimen tijd geleden door justitie en politie een ernstig en geheim onderzoek was ingesteld omtrent een in schandelijke termen gesteld pamflet, ten nadeele van het Duit- sche rijk, hetwelk in het buitenland is verspreid. Verscheidene personen zijn van het uitgeven en verspreiden van dit pamflet verdacht geweest. Het schijnt thans dat het gelukt is, de hand op den vermoedelijken schrijver te leggen. Militaire Berichten Naar aanleiding van de vele gevallen van ïuwie- i ij met de biljetten van vrij vervoer is aan tie beschikking! van 3 September 1911 de navol gende bepaling toegfevoegd: Hij, die zjjn vxijbiijet vervalscht, verliest., onge acht de straf, welke hem, daarvoor wordt opge legd, gedurende den tijd van twee maanden het voorrecht van vrij vervoer. De tijdelijke leden van het Vrijwillig' Militair Motorrijderkoirps kunnen in ramgi gelijk gesteld worden met vaandrigs. Het verbod van uitvoer. Volgens Ministerieel besluit worden sinds Vrij dagmiddag goederen, waarvan de uitvoer verboden is nog slechts ten vervoer per spoor of boot naar grensplaatsen aangenomen, wanneer de zending voorzien is van een binnenlanrl3ch paspoort. Dit paspoort is verkrijgbaar bij de om,vangers der invoerrechten en accijnzen tegen storting als ze kerheid van het tweevoudig: bedrag dei waarde van de zending. Dit, bedrag: blijft, als zekerheid gedeponeerd, totdat de zending ter plaatse is afgeleverd en aangetoond is, dat de goederen binnen de grenzen bliiven. Paspoorten naar Duitschiand. De Minister van Buitenlandsche Zaken, brengt tei kennis van belanghebbenden, dat ten aan zien van het personenverkeer naar Duitschiand over dë grensstreek van den spoorweg naar Salz- be,rgen fcot de lijnen van Venlo naar Vierseu, de. volgende wij'zig'injgen zijn gebracht in de be palingen over paspoorten, zooals dete zijn bekend gemaakt in de Staatscourant van 21 November 1.1 no. 274. De verklaring', dat de op het paspoort geplakte photogïraphie inderdaad die van den in het pas poort genoemden persoon is, moet niet meer dóór tenen notaris, doch door den Burgemeester van de gemeente waar' deze persoon gevestigd is wor den gesteld. Grensbewoners, die geregeld de Duitsche grens overschrijden hebben geen buitenlandsche pas poort noodig'. Zij kunnen thans volstaan met een ..Passiersehejn" afgegeven door bovenbedoelden Burgemeester. Op dat document, moet behaive een uitvoerig' signalement eene photographic en de handtee'kening van den rechthebbende, een en ar.der gewaarmerkt en gestempeld door aen bur gemeester, ook voorkomen eene verklaring van "iezen. dat de rechthebbende hem perso- n.ijk be kend is. Bovendien moeten deze verklaringen door e erven Buitschen consulairen ambtenaar hier te lande worden geviseerd en gestempeld. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrictn in den morgen van 7 Dec., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 761.5 te München. Laagste barometerstand 739 9 te Skagen. Verwachting tot den avond van den volgenden dagmeest krachtige westelijke tot zuidelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt met lijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, vermoedelijk koeler. Bevolking. Het maandelijksche bevolkingsoverzicht geeft aan: 31 Oct. 1914 aantal zielen 35021. Geboorten 188 Vestiging 83 271 Overlijden 39 Vertrek 160 199 Alzoo een vermeerdering van 72 Bevolking op 30 Nov. 1914. 35093. Gedurende de maand November werden 14 huwelijken voltrokken. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen aan het Commissariaat van politie huissleutel, kinderportemonnaie met por tretjes, fluweelen ceintuur, hondenhalsband met penning, kinderwantje, damesportemonnaie met portretjes en mesje, ook zijn inlichtingen te be komen over een bankbiljet in een tramwagen gevonden, zinken schoorsteenkap. Zwarte rozenkrans, E. J. Mulder, Broersvest 49; een pakje witte zakdoeken, J. H. v. Hage, Verbr. Erven 11 bruinkleurig fannyhondje, Martijnse, glasfabriek »de Schie"goudknopje met bloedko ralen steentje, G. C. v. Kersen, Bakkerstraat 21s 1 pak gestripte tabak, brugwachter Spoelingbrug zilverbon, A. Leenhouts, Vijf Sluizen 102klee- renhek, wed. Erkelens, L. Kerkstraat 24; porte- monnaie met flink bedrag, wed. M. Vlug, Dam bril, B. v. d. Kruit, Spoorstraat 8paar verstelde schoenen, J. L Bruus, Hoogstraat 174; porte- monnaie met knoop, P. Poort, Laan 42beursje met inhoud, J. Bergmans, St. Anna Zusterstraat 11lederen muilkorf, A. Zwanborn, Singel 485- Steun comité 1914 Schiedam. Behalve de op kwitantie geïnde wekelpksche e» maandelijksche bijdragen kwamen gedurende de afgeloopen week giften in van Het personeel der firma Ingelse Co., 1 a 2% van hun weekloonA. G. P. f 2.50 de leeraren der Ambachtsschool f 16.75; het personeel ten kantore der firma A. F. Smulders f 22.-de sluis- en brugwachters f2.60; buurtcomité Gas- straat en omgeving f 4.30A. K. f 2.de af- deeling Schiedam der Vereeniging van KommiO' zen bij 's Rijksbelastingen Mej. K. fl.— Mej. A. f2.50; familie A. v. d. M. f2.50; Dilett- Symph. Orkest »L. van Beethoven". ArbeidsbeursSteuncomité. Gedurende de week van 30 November5 Dn* cember werden bij de arbeidsbeurs ingeschreven b' werkzoekenden, geplaatst werden voor langer of korter tijd 26 personen, het aantal geldelijke uit' keeringen door het steuncomité bedroeg over die week 423, Gisteren-avond werd het S t* Njcolaasfeest in het Roode Kruis-Hospitaal ge' vierd. LJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2