Dagblad voor Schiedam Omstreken IbUxcJ 10 De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallenverzekering f 37sle Jaargamj. Woensdag 9 December 1914 No. 111»! OYeranioistig on ie polis yermelde voorwaarden, mnatMi op it pollt raait Ttomirlen. w 1 fUUU i.SKu, I U U u iiuu„ dnlm l*ftn verHes fir JACHT. Een Onderwijzer met akte Fransch. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. BureauBoterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand ■j0 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad ver tent iën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 ~b regete .L: ct.; elke regel daarboven 15 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange f Q fl f) verlies van De verzekering wordt gewaarborgd tloor de Holiandsche Algemeens Verzekeringsbank, gevestigd'te Schiedam. by verlies van by verlies van eiken ande* ren vinger. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 30 November 1.1., no. 80 Geiet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild, daaronder ook begrepen zoo wel het schieten als het vangen van houtsnippen met laat», war- of valflouwen, in dat gedeelte dezer provincie, waar zij open is, wordt gesloten op Donderdag 31 December e.k,. met zonson dergang. Deze kennisgeving zal, in plapo gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, 4 Dec. 1914. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. Aan de Openbare School G te Schiedam (hoofd de heer M. Martens) wordt gevraagd Aanvangsjaarwedde f650. Verhoogingen wegens akten voor akte vrije- en ordeoefeningen, f 25. voor akte handteekenen f 50.en voor hoofdakte f 200. Periodieke verhoogingen Na 2 en 4-jarigen dienst telkens f75.—, na 6, 8, 10, 13 en 16-jarigen dienst telkens f50.— en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en 22-jarigen dienst telkens f50. Dienstjaren, ook tijdelijke, elders doorgebracht, tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam vóór of op 24 De cember a.s. De sollicitanten worden verzocht in hun adres te willen opgeven aan welke school of scholen zij voorheen zijn werkzaam geweest. De Belgische corresp. van »De Tijd" schrijft uit Duinkerken De terugtrekkende beweging der Duitschers aan de Yser, waarvan ik verleden week gewaagde houdt aan. De meest vooruitgeschoven loopgra. ven hebben zij verlaten of trachten ze alsnog te verlaten. Daarbij wordt onzerzijds gepoogd 's vij- ands verliezen zoo groot mogelijk te maken. In middels treden de verbondenen hier en daar aanvallend op. Geen groote strijd maar plaatse lijke gevechten en vooruitdringen. »Wij knabbe len ze op«, moet Joffre immers gezegd hebben. Taai en hardnekkig vecht men onzerzijds voort om den vyand uit de luttele loopgaven te verdrij ven, welke zij aan de linkerzijde van het water nog bezet houden. 31) Maar ziet ge dan niet, viel Marmontel hem in de rede, dat wij een dom men streek begaan hebben Het was niet braaf van ons mevrouw Cherubini zoolang te plagen om de partituur in te zien zie onze vriend is er boos over. Waarlijk, riep Gréty verbaasd, terwijl hij nu ook nauwkeuriger zijn vriend aanzag, ik ge loofde er niets verkeerds mede te doen. Maar, riep Cécile, terwijl zij haar echtge noot angstig aanzag, gij dwaalt, heeren, Luigi is niet boos, er is hem iets overkomen Cherubini reikte allen de hand. Cécile heeft gelyk, zeide hij na een korte zucht. Ik ben volstrekt niet boos op u, en in andere omstandigheden zou het mij genoegen doen, dat gij zooveel bijval betuigt met myn werk maar thans kan niemand mij troosten over het tooneel dat ik zooeven gezien heb. Gelukkig, dan gebeurde u zelf toch niets 1 riep zyn vrouw. Zooals men het wil noemen, antwoordde Cherubini treurig, want wie zou njpt tot in 't diepste van zyn hart getroffen zyn, wanneer hy Het is al bijna twee maanden dat de Duitschers vruchteloos pogen naar Duinkerken en Calais door te breken. Zonder de Yzerlinie natuurlijk op te geven, schijnen ze nu toch wel het ondoenlijke van een doorbraak hier te beseffen. De stellingen der Verbondenen zijn zoo beducht gemaakt en de troepengroepeering dezerzijds is zoo' uitnemend, terwijl ons geschutvuur ten leste in de meerder heid gekomen is, dat de vijand nog heel wat meer mensehenlevens moet offeren dan duizenden en duizenden, die hem nu al de^Yzerliniejkostte, waar tegen hij zijn kop te pletter liep. En van de aanvallende is hij tot de louter verdedigende hou ding over gegaan. De verbondenen wilden daar van gebruik makenn om te heviger al aanvallend den vijand te bestoken en afbreuk te doen. De bondgenooten worstelen op. Zij winnen terrein en zijn niet van zins den vijand eenige rust te gunnen. Bij V peren lijken de Duitschers hun voor naamste krachten nog saamgetrokken te hebben en als er een groote aanval alsnog door hen be proefd wordt, dan zal die daar geschieden. De aanvallen op vlotten met machinegeweren enz- noordelijker op hebben meer het uiterlijk van verontrusting der verbondenen dan werkelijk be doelde krijgskundige pogingen. Officieel wordt van Fransche zijde gemeld Gister toonde de vijand meer activiteit dan in de voorgaande dagen in de buurt van de Yser- Bij 5: peren beantwoordde onze artillerie met succes het vijandelijk geschutvuur. Vermelles, dat hernomen werd, is gedurende twee maanden het tooneel geweest van een vree- selijke worsteling. Aan de Aisne en in Champagne zijn verschil lende vijandelijke afdeelingen door de onzen uiteengejaagd. In Argonne en te Pont a Mousson wonnen wij eenig terrein. Het Duitsche officieele communiqué luidt: Aan het fiont in Vlaanderen wordende troepen bewegingen door de laatste regenbuien, die de terreinsgesteldheid steeds slechter maken, weer bemoeilijkt. Ten noorden van Arras hebben wij eenige kleine vorderingen gemaakt. Het oorlogslazaret te Rijssel is gisteren afge brand. Waarschijnlijk heeft men hier met een geval van brandstichting te doen. Verliezen van mensehenlevens zijn echter niet te betreuren. De bewering der Franschen over een voortruk ken in het Argonnerwoud is niet in overeenstem ming met de feiten. Sinds langen tijd heeft daar geen Fransche aanval meer plaats gehad. Daaren tegen winnen wij voortdurend terrein. Bij Malancourt, ten oosten van Varennes, werd gisteren een Fransch standpunt genomen. Het grootste deel der bezetting is daarbij gevallen. De rest, nl. eenige officieren en ongeveer 150 man werden gevangen genomen. Een Fransche aanval tegen onze posities ten noorden van Nancy werd gisteren afgeslagen. Van het Oostelijk oorlogsterrein zijn geen be- richten van belang ontvangen, zegt het Duitsche vrienden, de edelste menschen, het sieraad van Frankrijk, in handep ziet van vloekwaardige bar baren Ik moet langs het paleis van justiitevoor de poort der conciergerie stonden de karren, waarop men dagelijks de slachtoffers van het bloeddorstige gerechtshof naar de guillotine voert. Ik wilde spoedig voorbijgaan om de ongelukkigen niet te zien, maar het nieuwsgierige gepeupel maakte het mij onmogelijk verder te gaan. En reeds verlieten de slachtoffers in roode hemden gekleed, beleedigd door het gepeupel, de plaats der gevangenis, om de verschrikkelijke karren te bestijgen. Ik beefde, want onder hen, die bleek maar spoedig naar het schavot werden gebracht herkende ik prins Rohan, die steeds mijn be schermer is geweest, den achtenswaardigèn La- miral, mevrouw Saine Amaranthe met haar zoon en dochters,, die moesten vallen. Eene rilling voer mij door de leden toen ik al deze edele menschen, in hunne roode hemden ter dood zag voeren) smart en onmachtige woede overvielen mij, ik' wendde mij af, drong door het volk heen' en vluchtte. Cherubini zweeg diep geschokt, stil, viel op een stoel neer en steunde zijn hoofd met zijn hand. Cëcile naderde hem en-legde hem hare hand op den schouder. En zijn die ongelukkigen, vroeg zij, hun dood moedig tegemoet gegaan Ja, mómpelde Cherubini, zij waren kalm, bericht en meldt verder, dat de ten oosten en zuidoosten van Lodz snel terugtrekkende Russische troepen op den voet worden gevolgd. Afgezien van de reeds gemelde buitengewoon zware, bloedige verliezen, hebben de Russen tot dusverre ongeveer 5000 gevangenen en 16 kanon nen met munitiewagens verloren. In Zuid-Polen is niets van beteekenis gebeurd. De Russchen doen het voorkomen alsof de in name van Lodz door de Duitschers van weinig strategische beteekenis is. De Russisch'e generale staf zegt over de actie der laatste dagen in Polen De slag aan het front Lowicz-Lodz, welke zoo ongunstig voor Duitschers is uitgevallen heeft de Duitschers genoodzaakt 6 Duitsche legerkorpsen en 5 divies cavalerie gedeeltelijk onttrokken aan aan het Westelijk oorlogsterrein en anderdeels ge vormd uit nieuwe eenheden, naar het Oostelijk front te brengen. De Duitschers hebben tusschen 27 November en 5 December hun aanvallen op deze stellingen voortgezet, doch deze zijn, door dat zij niet gezamenlijk werden ondernomen, vruchteloos gebleven. De Duitschers hebben hun aanvallende beweging moeten laten varen door de zware verliezen welke zij leden. De aankomst van nieuwe Duitsche troepen is op 6 December ontdekt door de verandering in opstelling van de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen, die verminderd zijn aan het front Czenstochowa—Krakau en be langrijk aangevuld ten Zuiden van Krakau, waar heen ook een deel van de Duitsche troepen op weg is. Op 5 December hebben de Duitschers een aan vallende beweging in de richting van Mlawa en Przasnye beproef, doch zijn met hevige verliezen teruggeslagen. In de laatste paar dagen tracht de vijand een nieuwe omtrekkende beweging uit te voeren ten Zuiden van Krakau, gericht tegen den Russischen linkervleugel. De Russen vonden de brug over de Dujanec bij Kurowo vernield en de heuvelen op den linkeroever van de rivier bezet door den vijand. Onder een aanhoudend vuur is een der regimenten van de ter versterking aangerukte Russische troepen de rivier overgestoken, tot den hals toe door het ijskoude water wadende, en heeft in een stormaanval de heuvelen geno men, waardoor het een doortocht aan de rest van de Russische troepen heeft verzekerd. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Russen uit hun stellingen Wicliczka-Dobezye ten Z.O. van Krakau verjaagd zijn. De Oostenrijkers maakten reeds meer dan 5000 Russen krijgsgevangenen w.o. 27 officieren. Van het Servische oorlogsterrein wordt uit Weenen gemeld De nieuwe groepeering onzer troepen wordt volgens het vastgestelde plan volvoerd. Op zich zelf staande pogingen der Serviërs om ze te verhinderen zijn afgeslagen. Hierbjj heeft de vijand aanzienlijke verliezen geleden. Ons offensief ten zuiden van Belgrado neemt een gunstigen loop. Daar zijn 14 officieren en 400 man van de Serviers gevangen genomen. op hun gelaat lag alleen de uitdrukking van een stille overgeving aan Gods wil. God zij geloofd I riep zij. En hebt gij uit dat voorbeeld geen moed geput om met onwrikbaar vertrouwen, de toekomst af te wachten Helaas, antwoordde de kunstenaar, hoe kan ik moed hebben om mijn werk te voltooien, als onder mijn venster de beulskarren ratelen en mij er dagelijks aan herinneren, dat de besten en edelsten der natie, waaronder mannen zijn, welke ik persoonlijk ken en hoogacht, naar de slacht bank gevoerd worden wanneer ik het roepen en schreeuwen der moordenaars hoor, die van huis tot huis sluipen om nieuwe slachtoffers te zoeken Ja, ik heb er verkeerd aan gedaan bij u aan te dringen met mij naar Parijs terug te keeren, waar niemand, zelfs het onschuldigste kind, een oogenblik zeker is van zijn leven. Gij hebt toch niets te vreezen, merkte Mar montel op. Gij gaaft het volk toch patriotische liederen. Cherubini rimpelde het voorhoofd. Dan antwoordde hij met een bitteren lach Het volk denkt bijna niet aan hen, die het een dienst heeft bewezen. Wat beteekenen mijne onbeduidende liedjes riep hij. Een volk. dat. het instinct van kantbalen heeft, aarzelt niet lang het moordt vriend en vijand zonder onderscheid. En al zou het grillig den een of anderen zijner vrienden sparen mij mag men daaronder niet rekenen, want ik zou er tegen protesteeren Het Times-bericht van een overwinning der Serviers bij Kragojemitz wordt niet bevestigd. BELGIë. Koning George in België. De Times-correspondent te Boulogne geeft een beschrijving van de aanbieding van de Orde van den Kouseband aan Koning Albert. Hij was op zijne reis vergezeld door den prins van Wales, prins Alexander van Teek, lord Stam- (ordham en majoor Wigram en door hoofdoffi cieren van den generalen staf. Het was een sombere stormachtige December dag, maar er vielen slechts enkele regenbuien en de lucht was mild en warm. De Belgische troepen werden in parade opge steld. De koning der Belgen wachtte koning George op om hem te ontvangen, omringd door zijne stafofficieren en hoofdofficieren der Fransche en Engelsche legers. En zoo in het bijzijn van het Belgische leger ontmoetten elkander de beide koningen. Koning George bood zijne hulde en bewonde ring aan het dappere Belgische leger aan en zijne gelukwenschen aan zijn heldenkoning. Daar na inspecteerde Zijne Majesteit de troepen- linies. Ze zagen er kranig uit, deze in den krijg geharde veteranen. Na hun periode van rust droegen zij slechts weinig sporen meer van de vermoeienissen en ellénden, die zij zoo lang heb ben doorstaan. De koning was blijkbaar zeer getroffen door hun keurig en soldatesk uiterlijk en door hun merkwaardige handigheid bij het innemen hunner plaats in de vuurlinie. Toen de inspectie was afgeloopen stelde Hunne Majesteiten zich op en de troepen marcheerden voorbij, terwijl de slafmuziek speelde en de nationale kleuren der vaandels wapperden Hunne Majesteiten salueerend, toen ze vooibij stapten. Na de revue bood koning Albert den Engel- schen koning een lunch aan en na de lunch kwam de plechtige ceremonie van de inkleeding van den koning van België als Ridder van den Kouseband toen koning George zijne majesteit persoonlijk met de versierselen bekleedde. Overal is koning George met de grootste geest drift door aile rangen van het leger ontvangen en zijn bezoek is met warme en sympathieke belang stelling door alle klassen van de bevolking in Frankrijk en Belgiö beschouwd. Zijne tegenwoor digheid bij de soldaten in de gevechtslinie, zijn groote belangstelling in hun welzijn, zullen niet nalaten een groote aanmoediging en een inspi ratie te zijn voor het leger. Tijd en plaats van inscheping van zijn majesteit was geheim gehouden. Toen zijne majesteit's auto met de, wapperende Union Jack voorop, en een andere auto met officieren van den generalen staf de kade om ongeveer 4 uur des namiddags opreden, was de kade en het perron bijna geheel verlaten. De eenige burgerpersonen waren een voudige visschers en een paar andere lieden, die mijne liederen gelden de vrijheid in 't algemeen, niet het zondig misbruik dat de bloedhonden er' van maken. Zij zullen zich echter eens herrinneren dat ik vroeger koninklijk kapelmeester was -— en dat zoo eindigde hij zal ook uw ongeluk ziin. arme Cécile I J Waarom het ergste te denken. Luigi zeide zij, zijn wij tot heden niet ongedeerd aan alle ge varen ontkomen, en toch hebben wij de grootste gruwelen rondom ons zien plaats grijpen. En kan deze stand van zaken nog lang duren Ik geloof het niet, want nu reeds is het te voorzien dat Robespierre en zijne moordgezelien spoedig zeif zullen vallen. Uwe vrouw heeft gelijk, zeide Gréty, als het koord tc strak wordt aangehaald, springt de boog. Weet ge wel, dat men te Parijs sedert den tienden Juni meer dan dnizend menschen heeft ter dood gebracht? Ontzettend riep Cécile. En dat zelfs republikeinen van het zuiverste water niet meer met zekerheid kunnen zeggen voegde Marmontel erbij - dat hun hoofd nog acht dagen op hunne schouders zal staan Ge loof my, voegde hij er bij, de macht van Robes pierre wordt kleinerreeds nu wordt het getal zijner aanhangers in de conventie opvallend minder zijne aanhangers durven hem beter aan, zelfs de Jacobijuen vervreemd hij van zich door zijn heerschzucht. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1