Dagblad mor Schiedam Omstreken. a fifin ":r bU113 De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallenverzekering f 3?8te Jaanrai»: Donderdag 10 December 1914 No. 11102 jfflf) b" raUes P1C FEUILLETON. oyereenJtomstig op ie polis vermelde voorwaarden. f Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boteratraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Be verzekering wordt A d v e r te n t i nFamilieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën x b regels 92 ct.; elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bjj levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door b(J verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Aigemeene I UU oen duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande- ren vinger. Bij de Falkland-eilanden heeft den 8en December een ontmoeting plaats gehad tusschen het Engelsch eskader onder bevel van vice-admiraal Frederick Sturdee en een Duitseh eskader onder admiraal von Spee. In den loop van het gevecht werden de Duit- sche kruisers Seharnhorst, (Jneisenau on Leipzig in den grond geboord. De Dresden en de Nürnberg, die aan het ge vecht deelnamen, wisten te ontkomen. Twee Duitsche kolenschepen, die bij het eska der hoorden werden genomen. De verliezen der Engelschen moeten niet ern stig zijn. (De Seharnhorst en de Gneisenau waren ge pantserde kruisers van 11.600 ton, bewapend elk met 4 kanonnen van 21 c.M.10 van 15 c.M. en 14 van 8.8 c.M. en 1 torpedolanceerbuis. De Leipzig was een pantserdekkruiser van 3250 ton, bewapend met 10 stukken 10.5 c.M. en 2 torpedolanceerbuizen.) Uit Warschau wordt aan de sSecolo" gemeld, dat de bevolking van -Krakau teruggebracht is tot op 20,000 zielen (in normale omstandigheden telt de stad ruim 860.000 inwoners); de overige zijn weg-gezonden. De voorraad levensmiddelen wordt voldoende geacht voor vier maanden. Het garni zoen bestaat uit Oostenrijkers en Duitschers. De prachtige boomen rondom de stad zijn alle ge veld om de artillerie de noodige schootruimte te verschaffen. Verschillende tijdelijke werken, be staande uit loopgraven met prikkeldraadversper ringen, worden aangelegd. Aan de »Daily Chronicle" wordt een uitvoerig verslag gedaan van den veldslag in Russisch Polen Allereerst behandelt de correspondent het ge beurde met dê omsingelde Duitsche troepenmacht, die in de streek van Lodz was opgerukt en ten zuiden en ten oosten van de stad van de overige Duitsche troepen was afgesneden. Die Duitsche troepenmacht bestond uit twee legercorpsenhet 25ste .legercorps en het 3de gardecorps. De Duit schers, die ten westen van Lodz stonden, oefen den krachtige pressie uit en bombardeerden de stad. Een op zich zelf staande Duitsche troepen macht trok noordwaarts en trachtte zich een weg te banen door het stadje Brzeziny, teneinde zich te Zgierz met de andere Duitsche troepen te vereenigen. Maar te Brzeziny trof hen de definitieve ramp. De stad en de weg in de nabijheid liggen in een kom te midden van een boschachtige streek, waar de Duitschers, die van den Weichsel waren weg gedrongen en wier achterhoede bedreigd werd, hun langzamen terugtocht vijf dagen lang hadden moeten vechten. Op den vijfden dag scheen het, of de Duitschers gebrek begonnen te krijgen aan munitie voor hun kanonnen. Dien dag 32) Ja, het volk mort, zeide Gréty. daarom zullen de gematigden, vroeger dan wij denken, de groote massa op hun zijde hebben, en een einde maken aan de afschuwelijkheden van den dictator en zijne sansculotten. God geve het! zuchtte Cécile. Men zweeg, want men hoorde de stem der oude Marion weerklinken. Allen luisterden onwillekeurig, want het scheen dat de oude meid keef met iemand, die de kamer wilde binnendringen, hetgeen zij wilde beletten. Reeds wilde mevrouw Cherubini opstaan, om te zien wie de indringer was, welke door Marion werd teruggehouden, toen eensklaps de deur der kamer werd opengerukt, en eon boerin, die naar haar uiterlijk te oordeelen acht-en twintig tot dertig jaar kon zjjn, bleek en buiten adem naar binnen stormde. Zjj was gekleed als een gewone boerin, maar deze kleeren, zoowel als de hoed, welke zij diep over de oogen had getrokken, was zoo zeer met stof bedekt, dat het vermoeden voor de band lag, dat de vreemdelinge van buiten kwam. deden zij een laatste poging om zich een weg te banen door Brzeziny. En daar werd de dramati sche coup voltooid, die was uitgedacht door den scherpzinnigen strateeg en strijdvaardigen aan voerder, die in October Warschau en de Weichsel- linie had weten te verdedigen, en voor welken coup hij door ziju manoeuvreeren de Duitschers op de goede plaats had weten te krijgen. De Duitschers waren meester van de stad, en jn grooten getale trokken zij er doorheen, toen de Russische bevelhebber tot den aanval liet overgaan. Als steeds hadden de Duitschers ook nu alle mo gelijke voorzorgen genomen. De loopgraven, die zij voor hun uitgeputte en ontmoedigde, op de grens der wanhoop verkeerende troepen in gereed, heid hadden gebracht, waren voortreffelijk. Ook vochten de Duitschers dien laatsten bitteren dag prachtig. Brzeziny werd negen uur lang geweldig gebombardeerd. Van de stad staat nog slechts de helft overeind. De Russische infanterie bewees opnieuw haar uitstekende hoedanigheden. Onder steund door een geweldig bombardement uit de Russische kanonnen, voerde zij aanval op aanval uit. De tegenstand der Duitschers was bij het vallen van den avond volkomen gebroken. Van de twee Duitsche legercorpsen, te zamen 80.000 man sterk, bleef slechts een klein gedeelte over. Het aantal Duitsche gevangenen beliep 20.000. Van de overigen zijn zeker 80 pet. gedood of gewond. De Duitsche verliezen in alle operaties tegen Lodz en de naburige stellingen gaan de 100.000 te boven. Omtrent het getal van hun gewonden valt geen gissing te maken. Het is echter bekend, dat bij tientallen de treinen met gewonden vif? Kalisz zijn vertrokken. En nog duurt dit voort. Officieel wordt dqqr het Duitsche hoofdkwartier medegedeeld In IN'oord-Polen hebben onze troepen nauwe voeling met den vijand, die in een krachtig ver sterkte positie ten Oosten van Miazza halt heeft gehouden. Om Low'iez wordt doorgevochten. In Zuid-Polen zijn de aanvallen, van de Oos- lenrijksch-Hongaarsche, met onze troepen schou der aan schouder vechtende troepen met goed gevolg hervat. Van het westelijk iO-oilogsteirein wordt uit het Duitsche hoofdkwartier gemeld .(en Westen van Reims moest de hoeve Peche- rie, ofschoon er de Rood© Kruisvlag: woei, door onze trioepen in brand geyheten worden, wijl door de fotografieën van een vlieger onbetwist baar was vastgesteld, dat dicht achter de hoeve een zware Fransche batterij verborgen was. De Fransche aanvallen tegen feioiuain, op de plaats Varennes en Vauquois op -.en Oostrand van het Anglonnerwioud werden met verniezen van den vijand afgeslagen. In het Argonnerwoud' zelf hebben wij op ver schillende punten terrein gewonen, -waarbij wij ook een aantal gevangenen .maakten. Bij de gisteren gemelde gevechten ten Noorden van Nancy hadden de Franschen hevige ver liezen; onze verliezen waren naar verhouding gering. Uit Parijs wordt geseind: Van de zee tot de Leye hebhen gisteren artil lerie-gevechten plaats gehad. Ook in Ai-me word een artillerie-duel geleverd, waarbij wij voordeel behaalden. Ir Argioinne bevochten onze artdlerie cn in fanterie bealngrijke winsten. Wij namen ver- sc hei dene loopgraven. Do vijand vernielde zelf ten loopgraaf door middel van mijnen. Onze artillerie op de Maas hoogte bracht de vijandelijke batterijen daar en in Aigenne tot zwijgen. Over de geheele linie zijn wij geavanceerd. Allen zagen de vreemdelinge verbaasd aan. Deze rukte den hoed van het hoofd en tooDde nu een beeldschoon gelaat, dat weliswaar bleek was, docb waarin op dat oogenblik ook eenige vreugde lag uitgedrukt. Goddank riep de vreemdelinge, de Voor zienigheid liet mij vinden wie ik zocht Bij de klank dezer stem en het aanzien van den persoon, stond mevrouw Cherubini op en sloeg de handen van verbazing in elkaar. Is het mogelijk I riep Cherubini, Comtesse Beaumont! Ik kom bij u, antwoordde Vlrgini haastig, terwijl zij beurtelings Cherubini en zijne vrouw smeekend aanzag, om slechts voor eenige uren bij u te kunnen verblijven. Hoe 1 Gij te Parijs alleen en verkleed riep Cherubini. Wist ge dan niet dat hier het schrikbewind heerscht; dat uw adelijke afkomst voldoende is om naar het schavot gevoerd te wordendat elke schrede, welke gij hier doet, u in het verderf kan storten; dat niemand zijn leven zeker is of hij moet tot de monsters der republiek behooren 1 Dat weet ik en toch moet ik komen, antwoordde mevrouw de Fonteille. Oh, ohriep Cécile, van schrik de handen in de hoogte stekende, moordt men dan in het schoone Normandië ook al, dat gij verkleed uw kasteel moet ontvluchteu En hierheen Hier, waar zich Dauwehjks de dapperste man durft wagen 1 Gy dwaalt, antwoordde Virginie. Normandië BELGIS. De nieuwe aanval b ij Yperen- Volgens de »N. R. Ct.", bevat de »Times" het volgende verslag van de gebeurtenissen der laatste dagen. Na een vastbesloten aanval op de linies der bondgenooten tusschen Dixmuiden en Yperen werden de Duitschers gisteren met groote ver liezen teruggeslagen en werden zij tevensgedwon- gen een aantal hunner loopgraven te ontruimen. Zooals na de betrekkelijke kalmte van de laatste veertien dagen mocht worden verwacht, ging de herleving van den strijd gepaard met een krachsi- ge actie van beide zijden. De vijand bracht plot seling troepen over naar wat hij voor het zwakste punt hield in onze linie ten zuiden van de Yser en begon den aanval op ongeveer dezelfde wijze als hij vijf of zes wekken geleden bij Yperen gedaan had. De beschieting met geschut, waar mede de strijd werd geopend, was bijzonder hevig en aanhoudend, en onderdekking daarvan trachtte de Duitsche infanterie ons uit onze stellingen te drijven. De vijand had zijn manschappan bij duisternis opgehoopt bij het overstroomde gebied in de nabijheid van Dixmuiden. Blijkbaar ver onderstelde hij, dat het afstaan van manschappen aan meer zuidelijk gelegen stellingen tot een een verzwakking van de linie in dit gebied moest hebben geleid. De vijandelijke vliegtuigen hadden gedurende eenige dagen geen goede verkenningen kunnen ondernemen, zoodat de Duitschers naai de verdeeling van onze troepemacht slechts kon den gissen. In werkelijkheid waren de bondge nooten zeer goed in staat het Duitsche offensief in deze streek te weerstaaD. Zoodra de vijand teekenen van bedrijvigheid vertoonde, werd er wijziging gebracht in de linies der bondgenooten, met het doel een tegen offensief te ondernemen. Terwijl het^artillerie-duel werd voortgezet, antwoordden de manschappen in de voorste loopgraven op de regen van ge- waerkogels uit de Duitsche linies en maakten zij gebruik van handgranaten en andere werptuigen- Op enkele punten, waar de tegenelkaar gelegen loopgraven dicht bij elkaar gelegen waren, trachtte de vijand een bajonet-aanval te ondernemen, doch hij werd terugeslagen. Een waar gevaar voor de bondgenooten was het plotselinge opduiken van troepen Duitschers, die zich een onderaarschen weg n#ar onze linies hadden gebaand. Toen het bevel ora voortwaarts te rukken werd gegeven, ondernamen de bondgenooten een bajo- netaanval. De loopgraven werden bestormd. De machinegeweren werden naar de vuurlinie ge bracht en richtten groote verliezen onder den vijand aan, terwijl de groote kanonnen aanmerke lijke schade werd toebrachten achter de de eerste rijen der Duitsche loopgraven. Het Duitsche offensief ging in een wanhopig defensief over en veranderde toen in een reeks terugtochten op verschillende punten. Al de bijzonderheden van liet gevecht zijn nog niet bekend. De verliezen der Duitschers waren echter zeer groot en werkelijk hebben zjj vele dooden achtergelaten. Hun loopgraven worden nu door onze troepen bezet gehouden. ENGELAND. De Ieren. De Iersche leider James Larkin, zamelt thans geld in, in Amerika voor de vrijmaking van ler- la,nd van Engeland. Op een vergadering te Philadelphia vroeg hij den aanwezigen Ieren geld, wapenen en muni tie naar Ierland te zenden „voor den gloriedag van de afrekening met Engeland". 700 Jaar had den de Ieren daarop gewacht, zei hij. John Redmond noemde hij een verrader en homo rule maakte hij bespottelijk. Waarom zou Ierland voor Engeland vechten in dezen oorlog:? vroeg hij. Wat heeft Engeland ooit voor ons volk gedaan? Het gehoor juichte Larkin geestdriftig to? en zong: „De wacht aan den Rijn" en „God be- scherme Ierland". Larkin heeft in Ierland zelf wel navolgers. Zoo lezen wc, dat op een vergadering in St. Stephens Green zekere John Milroy onder gejuich der aan wezigen zei: Gloria in exelsiis Deo, dat Enge land een tegenstander gevonden heelt, dien het eiken klap betaald kan zetten. Dat is Let uur, waarnaar onze vaderen hebben uitgezien. En hij sprak dan eveneens van den dag' der afrekening, waarop geen woorden, maar koud staal zullen beslissen. Er werd ten slotte een motie aangenomen om niet eer te rusten, voor Ierland een vrije, onaf hankelijke republiek onder de volkeren geworden is. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De eorresp. van „De Tijd" schrijft d.-d. 3 Dec. uit Weenen: Weenen is in jubel: Belgrado is gevallen 1 Op den 66en jaardag van 's Keizers troonsbestijging, is de hoofdstad ingenomen van het land, welks verraderlijk mcordenaars-geïntrigeer uen dubbe len moord van Serajevo en daarmede dezen heii- lo-ozen wereldoorlog heeft veroorzaakt. Belgrado was het broeinest voor de gruweldaad van Sara jevo en van het ongeluk dat over dit eigen is van de woede der revolutie verschoond ge bleven, want het land onderwierp zich op tijd aan de republikeinen. Ik behoefde niet te vluchten, ik ltwam al leen hier, om hem te redden of met hem te sterven 1 Cécile -sprong op, omhelsde de verkleede dame en vroeg haar angstig Comtesse, wat bedoelt ge Ik begrijp u niet. Wat is er gebeurd? ..Maar gij zijt buiten u zeiven. Gij hebt rust noodig ea zitten. Zij leidde Virginie naar den stoel, welke Cherubini zooeven had verlaten. Alvorens de comtesse plaats nam, keerde zij zich, met de bevende handen op de leuning van den stoel steunende, naar Cherubini. Gij hebt mij nog niet gezegd, begon zij bevend, of gij mijn verzoek zult toestaan of wei geren. Wanneer gij vreest dat eene toestemming u in gevaar zou brengen, —"dan wil ik niet dat.... Moet ik het nog bevestigen, zeide Cherubini, dat Cécile en ik ons gelukkig achten u in onze woning te kunnen opnemen Gij deed wel, com tesse, door in uw nood te denken aan hen, die u zooveel verschuldigd zijn wij kennen geen gevaar als het uw belang geldt. En als ge ergens te Parijs kunt zijn, dan is het hier, want wat moet het gepeupel bij een muzikant zoeken, die noch schatten bezit noch aan politiek doet Wel nu onze woning en wij, staan geheel tot uwe be schikking, comtesse maar zeg ons nu waarom gij naar Parijs kwaamt. Mevrouw de Fonteille reikte den vriend en voormaiigen leermeester dankbaar de hand, welke hij eerbiedig en bewogen aan de lippen drukte. Virginie had slechts weinige oogen blik ken noodig om zich van de zwakheid te herstellen, welke haar was overvallen en tegen welke zij zich krachtig verzette. Maar hare bleeke trekken deden niettemin zien hoe zwaar het haar viel om de uit barsting eener diepe smart te onderdrukken. Slechts met moeite uitte zij de woorden Het is dus nog niet bekend dat.... de vi- comte de Fonteille sedert eenige dagen als ge vangene in de conciergerie zit. Het bloedgerecht zal hem ongetwijfeld ter dood veroordeelen 1 Ontzettend I riepen allen. In de couciergerie? begon Cherubini na een korte maar pijnlijke pauze. Hoe is dat mogelijk Toen Cëcile en ik Beaumont verlieten, was hjj immers bij het Moezelleger van Jourdan En hebben de troepen van dezen generaal in April niet de overwinning bij Arion in Mei bjj Néuf- chatel behaald, en in Juni Yper veroverd Het is ongelooflijk comtesse, dat de vicomte niet aan deze overwinningen heeft deelgenomen, en dat zjjn overheid hem zou vergund hebben 't leger te verlaten. Hoe kon uw echtgenoot dus naar Parijs komen en daar in handen van het gepeupel vallen (Wordf vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1