Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. met het geweer onder dien arm naast de hoeren. Plotseling' werden zij, een kwartier gaans van de Nederlandsche girens, door vier langs clan weg verborgen mannen aangevallen. Een hevig, ge vecht -ontstond, waarbij den Duitschers spoedig de wapenen werden afhandig gemaakt. De Lei.Ie soldaten werden hevig toegetakeld en de aflos sende wacht deelde 't voorgevallene aan de Koim- mandantnr mede. Men vreest in de omgeving voor repressaiUemaatregelen. De Duitsche onderzeeërs. De vaak voorkomende aanvallen van Duitsche onaerzeebooten in het Kanaal hadden het ver moeden gevestigd, dat Zeebrugge als basis der onderzeevloot werd gebruikt. Van een betrouwbaar persoon te V lissin gen, die door bijzondere relaties op de hoogt.- kan zijn, verneemt de „Msb." thans het volgende: Over het algemeen werd aangenomen dat de Duitsche onderzeeërs van Zeebrugge uit opereerden. Zulks is onjuist; te Zeebrugge hebben de Duitschers hun werf, waai' in koortsachtige haast gewerkt wordt om onderzeeërs in elkaar te zetten. Reeds zijn er twee afgeleverd en deze verontrusten thans de vijandelijke kusten niet van Zeebrugge uit 4ot.h van Ostende. Reden daarvan is, dat de U's te Ostende w&l beschutting vinden, maai' in Zeebrugge niet Het laatste bombardement der Engelsebe vloot op Zeebrugge heeft de Duitsche werf geheel onbeschadigd gelaten en de Duitschers gaan dan ook kalm voort met de constructie van meer dere onderzeeërs. Veurne gebombardeerd. Men seint uit Sluis aan de „Tel.": De Duitschers richtten hun obussen op 't sta tion, een schoon Gothisch gebouw, in overeen stemming met 't karakter van 't ranke stadje. Veurne heeft ook al zijn bommen uit de lucht gekregen, enkele weken geleden, gericht op 't oude, monumentale hotel „De nobele Roos," waar .officieren hun maaltijd gebruikten. Een der pro jectielen trof 't gehouw, maar week door een hindernis zijiwaaxts af en richtte weinig schade aan. Uit dezelfde Istad vernam ik ook, dat men er zeer op zijin hoede moet zijn tegen spionnen. Verleden week werd er een Duitscher aangehou den, die zich als kloosterlingi vermomd had. Moet Veurne nu -ook 't lot ondergaan van Dix- muiden en Nieuwpoort? Dat zou dus de verwoes- .tjng van 't derde en laatste historische stadje zijneen stadje met vier eerste rang-mo numenten, in Vlaanderen'» Noord-Westhoek. DUITSCHLAND. Het spoorwegongeluk. Omtrent het spoorwegongeluk bij, Gemmenich wordt uit Heerlen aan de „Msb." geschreven, dat de verongelukte trein infanterie naar het front vervoerde. Door een verkeerden wisselstand derailleerde de trein. Er moeten in het geheel meer dan 200 personen gedood of gewond zijn. De plaats des onheils werd geheel door mili tairen afgezet. Roode Kruis-personeel kwam uit A-ken naar Gemmenich om hulp te verieenen. D'e „F ried rich Karl". Volgens de „Temps" zou het Duitsche Mini sterie van Marine hebben gemeld, dat de Duitsche kruiser „Friedrich Karl", een schip van 9000 ton, einde November in de Oostzee op een mijn geloopen en gezonken is. Het grootste deel der bemanning zou om het leven gekomen zijn. Von Moltke's aftreden. Van bijzondere zijde wordt aan het »Handels- blad" gemeld, dat Von Mohke's altreden als chet van dén generalen staf samenhangt met verschil van meening tusschen den Keizer en Von Moltke. Laatstgenoemde wilde, dat het veldtochtsplan zich tegeu Verdun zou concentreeren, dat men daar zou doorbreken om door een noordwaartsche be weging de Eugelschen tot den terugtocht te dwin gen. De Keizer daarentegen wps voor het plan, om noordelijk bij Galais door te breken, en zijn gunsteling, Von Falkenhayn, de waarnemende chef van den stal, werkte dit plan uit, met het bekende resulttaat van Dixmuiden, Yperen en de Yser, Er is op oogenblik slechts één veldheer, die machtig genoeg is, om niet onder den invloed van de ooigeviug des Keizers te staan, en dat is Von Huiden bui g. ENGELAND. De houding der Ieren. O'Connor, een Iersch leider in Engeland, richtte een schrijven tot een meeting1 van Ieren te Lon- den gehouden om comité's te vormen met hief doel om nuttig© dingen te zenden aan de Ie:s-:hc ?c Ida ten te velde, waarin hij zegt: Het verheugt mij te vernemen, dat de Ieren bezig zijn onze dappere soldaten aan het front hulp. te verieenen. Wij, lersche bewoners van Engeland, zijn van meening, dat onze lan..ge- nooten niet alleen strijden om de zaak dier rechtvaardigheid en vrijheid voor geheel Euro pa te verdedigen, maar in het bijzonde" voor de vrijheid en de eer van Ierland. Wij nemen aan, dat ieder hunner, hetzij hij gedood ol ge wond is, zich opoffert voor lenand alsof hij streed op den Ierschen in 'plaats van cvp nen Fransehen of Belgischen bodem. ZWITSERLAND. Een Tegenspraak. Het door de Duitsche bladen gepubliceerde be richt van den brief van een Amerikaan, waarin van den Engelsehen gezant te Bern verteld werd dat deze van het BiOndsraadsIid M., als toekom stig president van Zwitserland aangeduid, zou verlangd hebben dat het draadlooze station op den St. Goitthai'dt gedurende den oorlog ter be schikking van de Enge-lschen werd gesteld. Het Bondsraadslid Motta heeft nu echter aan den correspondent van de „Frankfurter Zeitang" te Bern verzocht mee te deelen dat hij m 4 maanden den Engelsehen gezant niet heeft gtesprrt ken en dat hij nocih een ander honds raadslid een geschil hebben gehad met den Engelsehen ge zant. RUSLAND. De inname van Lodz. Van Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat de Russen Lodz in den nacht ontruimden, zonder strijd en onbemerkt. De ontruiming was echter het gevolg van een driedaagsch gevecht, waarom trent nog het volgende wordt medegedeeld In deze gevechten hadden de Russen buitenge wone verliezen geleden, vooral door onze zware artillerie. De verlaten Russische loopgraven waren letterlijk met lijken gevuld. Nog in geen der gevechten, in het Oosten ge leverd, zelfs niet bij Tannenberg, moesten onze troepen over zoovele Russische dooden voorwaarts rukken, als in de gevechten om Lodz en Lowitscb, en vooral tusschen Pobianize (ten zuidwesten van Lodz) en de Weichsel. Ofschoon wij de aanvallende partij waren, ble ven onze verliezen verre bij die der Russen achter. Vooral hebben wij in tegenstelling met hen bui tengewoon weinig dooden verloren. Zoo vielen bij de bekende doorbraak van ons 25e reserve-corps van deze armee slechts 120 man, een opvallend laag cijfer voor de moeilijke omstandigheden. Bij den vijand daarentegen is het teekenend, dat al. leen op de hoogte ten zuiden van Ljutomersko (ten westen van Lodz) niet minder dan 887 doode Russen gevonden en begraven werden. Ook het totaalcijfer der Russische verliezen kunnen wij, evenals in de vroegere slagen, tame lijk betrouwbaar schatten zij bedroegen in de tot dusverre in Polen geleverde gevechten, met inbegrip van de 80.000 krijgsgevangenen, die in- tusschen reeds per spoor naar Duitschland ge zonden zijn, minstens 150.000 man. Officieel wordt ten slotte nog uit het groote hoofdkwartier gemeld, dat de stad Lodz door de jongste gevechten om haar bezit, zeer weinig geleden heeft. Eenige voorsteden en fabrieken buiten de stads grenzen hebben schade, doch de binnenstad is bijna geheel ongeschonden. Het Grand Hotel, waar de drukte zeer levendig is, bleet onbeschadigd. De electrische tram rijdt even ongestoord als in vredestijd. De kosten van den Oorlog1. Volgens een memorie van den Russischan Mi nister van financiën werden de kosten van de eerste 15 weken van den oorlog vastgesteld cp 1.785,000.000 g:ld. Rusland heeft dus voor den oorlog 143.000.000 gld. per week uitgegeten. Dit bedrag is gedekt door de uitgifte van Staats obligaties op korten termijn en bons op de schat kist, die 4 en 5 priocent rente opleveren, bene vens een 5 o/0 Binnenlandsche leening van 600 millioen gulden. De Minister gaf als zijn overtuiging te ken nen, dat het geen moeite zal kosten om ook voortaan dergelijke geldelijke operaties te be werkstelligen en met het oog op de finan- ciëele draagkracht van het keizerrijk, bestaat er geen twijfel of de nog noodige fondsen zullen gemakkelijk kunnen worden bijeenge bracht. Engelsche bladen melden, dat een douane beambte te Gravesend dezm morgen een Luito.i- gewoon groote koffer bemerkte, wielke op een stoomboot met bestemming; naar Rotterdam inge scheept werd. Daar de beambte achterdocht kreeg, liet hij de koffer openen, waaruit een Duitsche offi cier te voorschijn kwam. Deze werd onmiddel lijk in de gevangenis opgesloten. Men hecht veel gewicht aan dezei zaak, wijl zij .op een complot wijst om inlichtingen aan den vijand te doen toekomen. Dezer dagen is een soldaat, Barat genaamd, naar het front teruggekeerd, bij wien 41 kogels in het linkerbeen gevonden wierden. Hij had drie maanden in het hospitaal gelegen. Barat behoorde tot het 237ste regiment in fanterie, en werd gewond gedurende een aanval op een mitrai 1 leurs-afdeeling, welke den 25sten Augustus bij C'ourbesiseaux plaats had. Mevrouw dr. Reinen, uit Tapiau, die a!s chauffeur den veldtocht medemaakt, is ter (er kenning van haar bijzondere dapperheid met heit IJzeren Kruis gesierd. Zij' werd, volgens het „Wehlauer Tagebl.", aan de kroonprinses en d.n keizer voorgesteld, i Nederlandsch Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers. Achttiende verantwoording van den Penning meester, in totaal is ingekomen f 434.600.041/2', frs. 5607.871/, en M. 13812. Rogge. Het Nederl. Landbouwk. Weekblad meldt, dat het bestuur van het Nederl Landbouw-comité zich tot den Minister van Landbouw enz. heeft gewend met de meededeeling, dat de landbouwers in sommige gemeenten door de inbeslagneming van de rogge in geldelijke moeilijkheden geraakten, omdat de rogge bij aflevering aan het gemeente bestuur niet terstond betaald werd, terwijl daar entegen het veevoeder, dat de rogge moet ver vangen, slechts tegen vooruitbetaling wordt ge leverd. Het bestuur deed een beroep op de welwillende medewerking van den minister, om te willen bevorderen, dat aan gemeenten, die daarvoor blijken in aanmerking te komen, een voorschot uit 's Rijks kas worde verleend. Het bestuur heeft daarop van den minister de mededeeling ontvangen, dat hij een regeling heeft getroffen, waarbij de mogelijkheid wordt geopend om een voorschot uit 's Rijks kas ter beschikking te stellen van de voorzitters der rogge- commissies in de verschillende provinciën, zulks ten einde hierdoor tegemoet te komen aan hel gebrek aan kasgeld van die gemeenten, die zich verplicht zien de aangekochte of in beslag geno men rogge, onmiddellijk te betalen. De gemeenten, die in dit geval verkeeren, heb ben zich dan te wenden tot de roggecom missie in hun provincie. Postambtenaren. De Opperbevelhebber bij Land- en Zeemacht heett bepaald, dat gedurende de Nieu wjaarsdrukte bij de Posterijen, evenals zulks met de St. Nico- laas plaats vond, militairen zullen worden dispo nibel gesteld, waarvoor in de eerste plaats zullen worden aangewezen de in militairen dienst zijnde ambtenaren. Uitvoer van aardappelen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del maakt bekend, dat de verleende dispensatiën van het uitvoerverbod voor aardappelen niet langer van krach( zullen zijn dan tot uiterlijk 31 Decem ber 1914. Na dien datum zullen, op grond der verleende vergunningen, geen aardappelen meer kunnen worden uitgevoerd. De ontvluchte officieren. De uit het interneeringskamp ontvluchte Duit sche officieren zijn weer naar ons land terug gekeerd. Gisteren zijn zij te Bergen aangekomen waar zij zich ter beschikking van den interneerings- commandant hebben gesteld. Belgische vluchtelingen. Van de gelegenheid om vrije overtocht naar Engeland te krijgen wordt druk gebruik gemaakt. Dagelijksch brengen de treinen vluchtelingen in Vlissingen aan, die naar Engeland wenschen over te steken. Tot Vrijdag a.s. zijn echter reeds alle plaatsen bezet, zoodat de laatste te Vlissingen aangekomen vluchtelingen minstens een week moeten wachten, voor zjj kunnen vertrekken. Steun aan Belgische Slachtoffers. Men schrijft ons uit Den Haag De eerste stappen zijn hier gedaan om een comité samen te stellen tot vorming van een in ternationaal fonds t t het verieenen van steun n a den oorlog aan de Belgische slachtoffers der tijds omstandigheden en het tot nemen van maatregelen die kunnen leiden totden wederopbouw en de weder- samenstelling van de geheel of gedeeltelijk ver woeste kunstwerken, monumenten, bibliotheken enz. Het eerevoorzitterschap zal aan den Belgischen gezant worden aangeboden. Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Bij Kon. besluit van 12 dezer is, met ingang van 16 Januari, benoemd tot commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr A. Röell, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag alg burgemeester der gemeente Amsterdam, met dank betuiging voor de vele gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. Rogge. Het Zaterdag van New York te Rotterdam aan gekomen Nederlandsche stoomschip Kortenaer heeft ongeveer 3300 ton rogge aan boord gecon signeerd aan de Nederlandsche regeering. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrichi in den morgen van 14Dec., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 736.0 te Haparanda. Laagste barometerstand 734 2 te Helder. Verwachting tot den avond van den volgenden dagmatige tot tijdelijke wellicht stormachtige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken of zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. Zilveren Jubilé. Heden was het 25 jaar geleden dat de heer G. Timmerhaus als bestuurslid zitting nam in de St. Willibrordusvereeniging. Door den president der St. Willibrordusver eeniging, den Z.eerw. Heer Pastoor Verhoeven werd in de fraai versierde kapel der Eerw. Zus ters aan de Korte Haven, een plechtige H. Mis opgedragen. Na de H. Mis, werd de jubilaris door Pastoor Verhoeven, namens de St. Willibrordusvereeni ging gelukgewenscht en den jubilaris hulde en dank gebracht voor alles wat hy, in de 25 jaar gedurende welke de jubilaris deel uitmaakte van het bestuur der St. Willibiordusvereeniging, voor deze vereeniging heeft gedaan. Nog werd den heer Timmerhaus een bloemen hulde aangeboden. Steun-comité 1914 Schiedam. Behalve de gewone wekelijksche bijdragen kwamen gedurende de afgeloopen week giften in van een schipper f 1.20de werklieden der firma Iügelse Co. 1 a 2 van hun weekloon N. N. f0.50; G. G. f 10.de sluis- en brugwachters f2.60; Buurtcomité Gasstraat en omgeving f 4.20; A. P. f25. Prjjsverhooging gedistilleerd. In de buitengewone vergadering van caféhou ders hier ter stede, is besloten vanaf 1 Januari 1915 het gedistilleerd per glas met 1 cent te verhoogen. Steuncomité. Velen zijn werkloos. Tal van gezinnen moeten geholpen worden. Veel geld is daartoe noodig! Geeft allen naar uw vermogen groote en kleine giften worden dankbaar aanvaard. Wekelijksche bijdragen, al zijn ze nog zoo gering, worden gaarne afgehaald. Het adres van den penningmeester van^het Comité isA. L. Boot, N. Haven 83. Maximum boterpryzen. In verband met de plaatselijke moeilijkheden, die zich in den boterhandei voordoen, heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel onder de aandacht van de Burgemeesters gebracht, dat de volgende prijzen voor en gros en detail zijn vastgesteld wit beuken fust van 50 K.G. a fl.55 per K.G. wit beuken fust van 25 K.G. a f 1:56 per K.G. Delftsch of Leidsch eiken fust a 20 K.G. fl.60 per K.G. De producenten (fabrikanten en landbouwers) zijn verplicht voor deze prijzen boter bestemd voor binnenlandsch verbruik af te slaan tot ten- mmste 30 pet. hunner productie. De detailprijs van boter is per K.G. in maxi mum bepaald op 11.75. Verpakking beneden 10 K.G. is detail verpakking. Voor onderdeden van 1 K.G. mag de vastgestelde maximum-detail naar boven op halve stuivers worden afgerond. Voor den verkoop van speciaal verpakte boter tot hoogeren prijs is toestemming van het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van boter te 's Gravenhage noodig. Boter en gros mag hier ter stede op publieke verkoopplaatsen niet boven den voormelden voor binnenlandsche consumptie vastgestelden maxi mum -engrosprijs verkocht worden. De minister wenscht verder het volgende onder de algemeene aandacht te zien gebrachtWordt een kooper boter tegen een hoogeren prijs dan den maximumprijs aangeboden, dan lo. kan hij den directeur van den gemeente lijken keuringsdienst van voedingmiddelen, den directeur der markten of de politie daarvan in kennis te stellen 2o. wordt door of vanwege den burgemeester de te hoog in prijs aangeboden boter onteigend tegen den maximum-prijs 3o. wijst de burgemeester de boter tegen den maximum-prys toe aan den kooper, die de klacht heeft aangebracht. Een winkelier, die uiet in staat is boter voor den voor binnenlandsche consumptie vastgestelden maximum-prijs jte koopen, kan van den burge meester een bewijs ontvangen, dat hem door het Rijks Centraal Bureau een kwantum moetworden. verstrekt. Dit kwantum moet in overeenstemming zijn met den normalen omvang van zijn zaken Wanneer een grossier in boter voor binnen landsche consumptie niet in staat is van zijn ge wone leveranciers boter te koopen voor den voor binnenlandsche consumptie vastgestelden maxi mum-prijs, kan hij zich door bemiddeling van den burgemeester wenden tot het Rijks Centraal Bureau, dat hem dan by zjjne pogingen tot aan koop van boter verder behulpzaam zal kunnen zijn. Schiedam, 14 December 1914. De Burgemeester M. L. HONNERLAGE GRETE, Vanmorgen raakte de 12-j a r i g e Hugo Reine beklemd tusschen een handwagen die hij bestuurde en een muur aan de Westerkade, doordat een wagen, waarvan de koetsier het paard niet meer in kon houden, met de hand wagen in botsing kwam. De jongen bezeerde de borst en de lenden> Hij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2