Gemengd Nieuws. Luiste Berichten, Onderwijs. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. werd naar huis gebracht waar geneeskundige hulp zou worden ingeroepen. Bij de politie is aangifte gedaan, dat Zaterdag uit een pakhuis aan de Boterstraat een electrische lantaarn aan een fiets is ontvreemd. Zaterdagavond om 12 uur liep de van hier vertrekkende electrische tram even voorbij het wachthuisje uit de rails. Uit Rotterdam werd hulppersoneel gezonden, die om half twee de wagen weer in de rails hadden gelicht. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 15 December 1.45 v.m., 2.13 n.m. Oplichters. Twee, als priesters gekleeie personen, zamelden te N.oordwijkerhont huis al, huis aan geld in voor kerk en school in Arme nië. De gtaven vloeiden rijkelijk, Later bleek het, dat men met oplichters te doen had. Een bloedige kermis. Men meldt uit Heerlen aan de »Tel." De kermis in het naburige Schaesberg was buitengewoon rumoerig. Er werd veel misbruik van diank gemaakt, en er is flink gevochten. In de cantine werd een mijnopzichter der Oranje- Nassau II geduchtig met het mes bewerkt. Hij kreeg steken in het hoofd, den schouder en den hals. De mijnopzichter verloor veel bloed en viel bewusteloos. Op den verdachte, een militair uit Ubach-over-Worms, werd het bebloede mes ge vonden. Hij legde een bekentenis af. Door dr, Cals werd in zijn woning verbonden een man, die ook veel bloed had verloren, De mishandelde had niet minder dan vijf messteken in den rug bekomen. Een der steken perforeerde de longen. De dader, een persoon uit een dorp in de omstreken van Sittard, werd gearresteerd in de mijn. Toen een viertal personen tegen het midder nachtelijk uur huiswaarts keerden, ontmoetten zij enkele mijnwerkers. Een hunner sloeg een van het viertal met een stok op het hoofd, zoodat de man bewusteloos neerviel. Waren de gemeente- en de rijkspolitie niet zoo tactvol opgetreden en niet steeds op haar qui vive geweest, dan zouden nog ernstiger dingen gebeurd zijn, want tal van vechtpartijen wist zij nog te voorkomen. Van de danszalen werd een buiten gewoon druk gebruik gemaakt. Van den Euro peeschen oorlog heeft men hier, wat geld verteren betreft, weinig of niets bemerkt. Doch de kermis dagen gaven wel een idee van een dorpsoorlog. Een eigenaardige wijze van smok kelen. De grenswachten aan de Maas in Lim burg hebben den laatsten tijd bijzonder te letten op het smokkelen van petroleum. Op alle moge lijke manieren wordt getracht, dit in België tegenwoordig zoo duur artikel over de grens te krijgen. In het dorpje Grevenwich werd deze week de smokkelaarstruc ontdekt. Aan de over zijde van de Maas op Belgisch grondgebied liet men een vlieger op aan een stevig touw. Nadat de vlieger op Nederlandsch grondgebied was ge daald, werd deze van het touw afgenomen en in plaats daarvan eenige kannen met olie vastge bonden, die dan door de rivier naar den overkant werden getrokken. De grenswacht heeft nu ook het consigne ge kregen, behalve op vliegmachines, ook op gewone vliegers te letten. Eenspion? De reizigers, die Donderdag uit de richting Wesel naar ons land vertrokken, hadden vóór Emmerik een oponthoud van ruim een half uur, omdat, naar het gerucht ging, een spion in den trein zat. De officier, die met het onderzoek was belast, had een portret in handen van een heer, die inderdaad in den trein bleek te zitten en nu werd gearresteerd. (Hbld.) Alles op z jj n tijd. Volgend aardig verhaal geeft de correspondent van de sTimes" in Frank rijk ten beste. In het centrum wordt hier en daar de oorlog gevoerd met »de stelselmatige eentonig heid van een kantoor in de City of een winkel in een voorstad." Op een bepaald punt is een ongeschreven over eenkomst dat, zoolang geen aanvallende beweging wordt uitgevoerd, er wapenstilstand is tusschen de loopgraven, tot 's morgens halfzesdan begin nen »de zaken" weer. Om haff vijf komen de manschappen uit de loopgraven, loopen langs de linie, wasschen zich en zoo voorts, in volslagen veiligheiden ze weten aan weerskanten dat er ^ot half zes geen schot gelost wordt, Doch na half zes zou geen hoofd of hand zich boven de loopgraaf, behoeven te vertoonen, zonder dit voor goed af te leeren. Op een ander punt houdt men zich aan een dergelyke stille afspraak met het oog op het middagmaal. Omstreeks elf uur kunnen de man schappen die de soep klaarmaken en uitgeven zich vrij en veilig buiten de loopgraven bewegen. Een aanval der garde. Bij Albert, een stadje in Noord-Frankrijk, werd op het laatst van November een aanval van de Pruische garde afgeslagen, voornamelijk door het flinke optreden der chasseurs d'Afrique. De »Daily Telegraph" geeft de volgende beschrijving. Toen de fabrieken en andere gebouwen van het stadje na een dagenlang bombardement in puin lageD, werd het tijd voor het tegenoffensief. Op vijf mijlen afstand, nabij Ovillers, was, een sterke vijandelijke cavalerieafdeeling gesignaleerd, en de Fransche stad besloot het terrein voor de infanterie te doen zuiveren door de cavalerie. De chasseurs d'Afrique kregen de opdracht de Fransche verbindingen met Aveluy tegen de Prui sische garde-dragonders te beschermen. 's Morgens om negen uur reed de dappere ca valerie op de kleine Arabische paardjes den weg naar Becordel op, en nu is een der chasseurs, die thans in een hospitaal ligt aan het woord »Wij reden door een boscbjein een greppe] lag een man in zóó natuurlijke houding, dat het was, alsof hij sliep. Twee van ons stapten af, en, het lichaam omdraaiende, bemerkten zij, dat het een ulaan washij kon nog niet lang dood zijn, en was dwars door het hart geschoten. Aangezien geen der onzen nog hier geweest was, waren wij zeer verbaasd maar toch bleven wij kalm, en verwachten met spanning het treffen met de keizerlijke garderuiters. Ongeveer drie kilometer van La Basselle hiel den wij rust, en de officieren beraadslaagden onderling. »Laten wij schieten voor dat wij charcheeren'' zeide de ritmeester van het escadron waartoe ik behoor. ïNeen" antwoordde de kolonel, »onze orders zijn precies omschreven" en, zijn sabel trekkende, riep hij uit»Allons mes enfants De kolonel wendde zich in het zadel om, keek ons aan, eD, zich in de stijgbeugels opheffendo, wenkte hij met de sabel. Het was een gebaar, dat op manoeuvres banaal moge zijn, maar op dit oogenblik kreeg het een speciale wijding met donderende stem riep hij »Escadrons, garde a vous, pour charger, sabre main au trot au galop marche •De trompetten schetterden de charge, en de officieren herhaalden de bevelen. De geest der mannen was schitterend. Wij allen voelden de beteekenis van het moment en wij reden weg. Onze kleine paardjes gingen als vanzelf in den galop, zij schenen te - begrijpen, wat er van hen verlangd werd, en de dronkenschap van den strijd'hield ons allen bevangen. De afstand tusschen ons en de vijandelijke linies werd kleiner. Wij zagen hen in een dichte massa, schijnbaar bewegingloos, maar niettegen staande dat, langzaam op ons toekomende, als in supreme minachting voor onze wild aanstormen de horden. Wij. kwamen steëds nader, en hielden de paar den stevig in de hand. De voeten schoven wij wat vooruit in de beugels, die wij vast tegen den hak duwdende sporen hielden wij vast aan, en, met de sabel in de linker-, de karabijn in de rechtervuist, kwamen wij snel nader. Toen brak een luide kreet los «Chargeeren chargeeren Wie riepen het? Wij allen; uit ieders keel kwam het woord, en wilde kreten en hoerage roep uitten, toen wij ons op den vijand stortten. De karabijnen gingen als één knal af; snel waren zij ter zijde gelegd, en hielden wij de sabel in de rechtervuist. Zoo charcheerden wij, en wierpen ons schou der aan schouder op den levenden muur. Onbeschrijfelijke kreten, het gekletter van staal op staal, gesnuif en angskreten van paarden alles klonk wild dooreen. Daarop volgden de kreten van gewonden, en beving ons de duisternis van de moordpartij. Ikzelf hakte mij een bres, en drong in de stei gerende, verwarde massa van paardenlichamen ik hakte .links en rechts, voelde mij in de massa meegesleept, en sloeg in den vijand, zooals mijne kameraden, als met de zeis in het rijpe koren. De garde-dragonders viel om ons neerruiter- jooze paarden drongen wild op en verhoogden de verwarring. Als een lawine sloegen wij ons over en door de achterhoede der Duitschersde dragonders lagen gewond of dood ter aarde, of vluchtten in wil den galop. Een paard draafde weghet bloed droop uit zijn sidderende flanken en 't hoofd hield het recht opgeheven, iets achterover. Op zijn rug droeg het het beweginglooze lichaam van den dooden ruiter. Plotseling hooren wij een ratelend geluid.... de vijand opent macninegewpervuur op ons, en zijn artillerie komt in stelling op grooten afstand. Onmiddellijk verspreidden wij ons, en veran derden van front en tegelijk hoorden wij het ant woord van onze brave kanonniers links en rechts van ons ontwikkelde onze infanteriebeweging zich zóó snel, dat de Duitsche artillerie, bevreesd voor een flankaanval, op Guillemont terugtrok. Sinsdieu is Albert niet meer gebombardeerd, en als onze »piou-pious" langs la Basselle komen' zeggen zij met enthousiasme «Hier was het, dat wij de keizerlijke garde- dragonders opvraten".... Den eersten keer was liet wegéns dmv roef van. een meisje, den tweeden kiepr. voor het schieten op g'endannen en de derde ma Si voor bet dooden van drie menschen. Zeker, ik ver dien geen enkele minuut uw arlndadd. .'\ls het er liter waar is, dat ik het kwdad heb' bedre ven, heb ik het onbewust gedaan. Ik were ge dwongen dooi: een verschrikkelijk Banclieten- Loofd. Maai, helaas, hoe zal men nat bewij zen. wanneer men arm is? Ik beken, dat ik tingilïjk had, met dien ban diet samen te werken, maar toen was ik neg maar een kind, zonder gedachten, 'k fieb al tijd op het land gewoond. Weinige maanden na de misdaden «ag ik den afgrond, waarin ik mij ging storten, doch het was te laat. De «ro verhoofdman, bewerker van mijn ondergang, ..i'd; mij voort op den slechten weg1. Ln toen ik zag, dat het. mij onmogelijk was mijn kwade- instincten aan dien moordenaar en mover te ontrukken, heb ik hem gedood, en ik kan mij vleien, daardoor veel levens te hebben gered Van toen af heb ik gjeleefd en ik leef nog, n.ij verbergend voor heel de wereld en zon der iemand lastig te vallen. Maar ik lees van tijd tot tijd eenige nieuwsbladen. Uwe artikelen en die van graaf De Mun, die door alle bladen worden overgenomen, hebben mij vele mal.fa geroerd en mij plotseling doen begrijpen, dat óe wijze pm voor een gedeelte hot kwaad, dat ik heli bedreven, te herstellen, zou wezen mijn bloed te storten voor het vaderland. Laat men mij dadelijk naar de vuurlinie zeil den Ik ben er geoefend genoeg1 voor. En aJa die gffnst mij is toegestaan, zal de Pruis, die met zijn onzuiveren voet. den heiligen grond van het vaderland overweldigt, bij mij oen scherp oog en een gloed gpweer vinden. Als de Duitsche kogels mij sparen, zal ik het betreuren, dfaai' ik, ondanks: mijn jeugdigen léef- tijd, walg van het leven." Maurice Barras heeft de aandacht, van den minister van justitie op den brief g'evestigd. Val len verzachtende omstandigheden te pleiten voor den schrijver, dan verzoekt Barrès voor hem. een plaats in de voorste loopgraven. pathen hebben tpoepenverschuivingiein plaats van de Russische en Oostenrijksche troepen. DUINKERKEN, 14 Dec. Een Zeppelin welke uit dn richting Niemvpoort kwam was deels door het hevige vuur en deels door een opkomende mist gedwongen terug te keortn. Het rcchtstreefcsche verkeer voor reizisé:» Fol kestonc---Calais is gestaakt. BERLIJN, 14 December. Hevige Fransche aan vallen op onze stellingen in de ogezcn worden door onze troepen afgeslagen. Van het Westelijk oorloig^terrein en van West en Zuid-Polen valt. niets bijzonders te vermelden. In Noord-Polen worden onze operaties voxdgo zet. De Fransche en Russische berichten van de laatste dag,en zijn onjuist. Een officieel bericht uit Petersburg meldde, dat de Bussen ten Z.-W. van Krak au tal van mittraiIleuses en 2000 man hadden genomen. Dit. bericht is onjuist, daar wij ten Z. W. van Krak.m niet een machinegeweer of niet een man ver loren hebben. Oiok het Fnansche officieele bericht, dat zij bij Vaivey Duitsche loopgraven hebben genomen, en bij Viglneuil een blokhuis in de lucht nebben laten springen, zijn totaal verzonnen. De brief va,n een misdadiger. De bekende Fransche schrijver Maurice Barrès ont ving den volgenden brief van een misdadiger, die zich schuil houdt in de kreupelbostfchen van het eiland Corsica: Excellentie. Een bandiet uit Fiumorbo, dien het kreupelhout reeds zeven weken beschermt, komt u eerbiedig1 een dienst vragen. De eeriste maal ben ik bij verstek veroordeeld ted twaalf jaar gtevangenisBitraf, de t weede maal tot levenslang' en onlangs tot de doodstraf. 1ERNEUZEN, 14 December. Een Engelsch vlieger, die wegens motordefect moest landen nabij de VVest-Zeeuwsch-Vlaamsche grens, is door onze bewakingstroepen geïnterneerd. LONDEN, 14 December. Gisteren is een En- gelsche onderoficier in de Dardanellen doorge drongen, door onder de mijnen, die den toegang versperden door te duiken, en heeft het Turksche slagschip »Messoudieh" getorpilleerd. De onderzeeër wist ongedeerd te ontkomen. Toen het slagschip het laatst werd gezien was het in zinkenden toestand. LONDEN, 14 December. De »Times verneemtuit Athene dat reeds eenige weken geleden aau con sulaten te Beiroet was verboden verzegelde brieven te verzenden. Het verbod schijnt voornamelijk gericht tegen Italië. Protesten van Griekenland, Italië en de Vereenigde staten worden verwacht De vali verklaarde aan de consul? dat onderda nen van neutrale landen, de consuls ingesloten, geen vergunning krijgen Beiroet te verlaten. PARIJS, 14 December. Poincaré heeft e« be zoek gebracht aan Reims waarbij hij aan het gemeentebestuur hulde bracht voor den moed. betoond gedurende het bombardement. CETT1NJE, 14 December. De Manlenegrijnen zetten hun offensief voort. Zij hebben Visegrad bezet en daarbij een groote hoeveelheid levens middelen en militaire kleeding' vterpverd en een groot aantal gevangenen gemaakt. PRETORIA, 14 December. Onder .je rebellen die zich hebben overgegeven bevinden zich ge neraal Rautenbach, generaal Krog generaal <1 e Jager met een commando van 30 man, en de veldkornetten Efcsteen en die Busson. De eenige rebel van naam die in de Vrijstaat is overgeble ven is het lid van den Provincialen Raad C'on- roy. NISJ, 14 December. Onze troepen hebben op 8 Dec. den uiteengeslagen vijand op het noord westelijk front vervolgd. Valjewo werd op dien dag1 bezet, Desjitza den volgenden da,g. Op deze linie werden 28 officieren en 2237 man krijgs gevangen gemaakt terwijl een groote hoeveelheid materiaal werd veroverd. Ten noorden van de lijn Kiosmaj—Warmitza, werd hevig' gevochten en weid de vijand met groote verliezen teruggedre ven. Duizenden gevangenen zijn te Nisj a.anye- komen. PETROGRAD, 14 December. In de streex van Mlawa hebben wij onzen aanval over het gc- heele front met succes voortgezet. Op 12 Dcc. namen wij een vijandelijke stelling in de streek van Prasnich en Tsekanof. Wij vervolgden oen terugtrekken den vijand tot de grens. Onze cava lerie deed in deze streek een welgeslaagde charge waarbij' de vijand zware verliezen 'eed. Aan het front Lowicz-Ilof blijven de Duitschers hun offensief met hardnekkigheid volhouden, (fu ze troepen hebben hun belangrijke verliezen toe gebracht en een nieuwe stelling veroverd ten noorden van de Bsoera. Op andere punten aan den linker Weich wloe zer hadden slechts plaatselijke gevechten plaats Ten zuiden van Krakau duurt de slag' voort zonder dat de toestand is veranderd. In de Kar- De »Bogor" gestrand. Een Lloyds-telegram uit Leixöes (aan de Por- tugeesche kust bij Oporto) meldt, dat het Neder- landsche ss. »Bogor", van Amsterdam naar Buenos- Ayres, tien mijlen ten noorden van Leixöes gestrand is. De »Bogor" is totaal wrak. Men vreest, dat er 25 menschen omgekomen zijn. De »Bogor", een sehip van 3621 ton br., van den Rotterd. Lloyd, werd gebouwd in 1898, ver trok 3 December van Amsterdam en passeerde 6 dezer Dover. Men seint ons uit Amsterdam Van de opvarenden van de »Bogor" zijn 24 man verdronken. Vier werden gered. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot rector van het O. L. Vr. gasthuis te Amsterdam, den Zeereerw. Zeergel. heer A. Hol- lenberg, thans leeraar aan het seminarie Hage- veld te Voorhout. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot rector te Hulst (gasthuis) den Wel- eerw. heer A. v. Jole, tot kapelaan te Bergen op Zoom O. L. Vrouw) den Weleerw. heer A. Smet, tot kapelaan te Terneuzen den Weleerw. heer J. v. Hoof, priester van het seminarie. Bij Kon. besl. van 9 December 1914 is be noemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de psychiatrie en neurologie, dr. C. Winkler, thans hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Faillissementen. Uitgesproken N. M. Vielvoye, stucadoor te Overschie. Cura tor mr. S. P. C. L. Meijer Wiersma. Rechter commissaris mr. O. W. Sipkes. Geboren: 11 Dec. Maria, d. v. II. Overheul en J. van Doesburg, Bakkerstraat- Johannes, z. v. G. van der Windt en N. W. de Graaf, Hout straat, 12. Gerardina, d. v. A. Ilartmans, en A. van der Kamp, Oveischieschestraat. Overleden: 11 Jacoba Liduina Veldhoven, oud 13 mnd., Maasdamsche straat. BEURS VAN SCHIEDAM, U Dec. 1914. Moutwijn, Officieele noteering ran de Commitsle git Kamer raa Koophandel voor de üeuti. 9 Dec. 10 Dec. I 11 Dec. I 14 Dec. f 16»/i f 16y4 j f 169/a j f 16s/4 flW Hectoliter soader fust ca sondes- Imitating, JVametM it Committit 9oor ét noiterbtgÈ B. a, i, wirrk AHpg. Bond ran DletlUaiauiaJ 11 Dec. Moutwijn: Jenever: Amsterdamsche proef.; Spoeling; Stemming op heden: geen handel. Ipirltua, 11 Dec. 14 Dec. f20- af20,/4 f21- af H8V4 k flS3/4 f 19— k f 20- f 9y, aff 10— a f ff? y, f21i/, f23 f 2.10 14 Dec. fl7i/, f 2U/» f23 f 2.10 Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus Stemming op heden: willig flruieit NEW-VORK Mais: Western loco. 11 Dec. 71—; 10 Dec. 70-, CHICAGO Mais Dec. Mei Juli 11 Dec. 628/s 69 Sept. 10 Dec. Rogge 11 Dec. 10 Dec. 68V, Loco 628/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3