Binnenland. itads- en (Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Uitvoerverbod. Erwten. Tweede Kamer. ENGELAND. Het bombardement van Scarborough. De bladen te New-York noemen het bombar dement van de niet-versterkte steden door de Duitscbers een daad van zeeroof. Men is algemeen van gevoelen, dat de aanslag een gunstige uitwer king zal hebben op de recruteeringsbeweging in Engeland. De «New York World" zegt«Het gebeurde heeft de oogen der Engelschen flink geopend voor de realiteiten van den huidigen oorlog. Het leger van Kitchener zal er zeker een millioen nieuwe recruten door winnen. Het is twijfelachtig of men deze anders wel zou hebben gekregen. «Groot-Brittannië en zijn bondgenooten zullen op den duur oneindig veel meer voordeel hebben van dezen aanslag dan de Duitschers ooit kunnen verwachten ervan te trekken." De «Tribune" laat zich als volgt uitDe ge- heele beschaafde wereld zal de verontwaardiging van het Britsche volk over de beschieting door Duitsche kruisers van de onverdedigde kuststeden deelen. Zooals gewoonlijk zijn deze aanvallen eenvoudig bij wijze van een gril en zonder duidelijke mili taire bedoeling ondernomen. Alleen de burgerbe volking is het slachtoffer geworden. Het is mo gelijk, dat de Duitschers door technische chicanes tot op zekere hoogte de verantwoordelijkheid van deze barbaarscne wijze van oorlogvoeren van zich af zullen weten te schuiven, hun wreedheid ech ter zal zich tegen hen keeren als een bosmerang. De «Tribune" verklaart, dat Duitschland, door zonder noodzaak inonverdedigde steden aan de Britsche kust non combattanten te dooden, zich aan wreedheden heeft schuldig gemaakt, die, naar men meende, voor altijd uit de oorlogspractijk vei d wenen waren. Lr »N--w York Tunes" zegtDit meedoogedoos bombardement van niet versterkte steden was absoluut overbodig. De slachting van non-combat tanten heeft met alleen aanstoot gegeven aaD de andere naties, maar zal ook in de geheele wereld een gevoel van wrok opwekken, dat zeer ten na- deele van Duitschland zal strekken." De »Wall Street Journal" verklaart, dat voor het bombar deeren van niet-verdedigde steden geen veront schuldiging te vinden is. Het is een lafheid, dat aan Duitschland meer kwaad dan goed zal doen. Officieel wordt van Duitsche zijde gemeld Het Ergelsctie Persbureau beweert, bij het medetleelen van het optreden der Uuit-che kruisers aan de oostkust van Engeland, dat Doch Scarbo rough noch Whitny versterkte plaatsen zijn. Het persbureau zegt dan verder, dat de Duitsche schepen hun schoten uitsluitend op keiken, hos pitalen en particuliere gebouwen richtten en dat daarmede de bepalingen der Haagsche conventie overtreden werden. Noch de eerste, noch de tweede bewering is juist. Scarborough is een versterkte plaats Whytby heeft slechts een kustwacht en een draadloos telegrafie station. Het beschieten was derhalve volkenrechtelijk volkomen toelaatbaar, daar hier sprake is van voor de vijandelijke oorlogvoering dienende etablissementen. Van overtreding der Haagsche conventie, gelijk het persbureau bericht wil doen gelooven, is geenerlei sprake en zal zulks ook in het buitenland weinig geloof vinden, waar voor nochtans het bericht pasklaar gemaakt werd Ook wordt gemeld, dat de Engelschen behalve het verlies aan menschenlevens slechts de snelheid betreuren, waarmede de Duitsche schepen bij het verschijnen der Engelsche torpedojagers zich uit de voeten maakten, en dat hei onmogelijk schijnt om de Duitsche schepen te bewegen zich met de Engelschen in een Noordzeegevecht te meten. De weg van den Duitschen Bocht naar de Engelsche oostkust en terug leidt, naar bekend is, tweemaal door de Noordzee. Daar nu in de laatste zes weken Duitsche kruisers tweemaal bij de Engel sche kust zijn geweest, hebben de Engelschen viermaal de gelegenheid gehad met de Duitschers in de Noordzee een ontmoet ng te hebben. Dat zij deze, volgens het officieete Engelsche persbericht zoozeer gewenschte gelegenheid, telkenmale heten voorbijgaan, daarvan kan men toch waarlijk Duitschland niet een verwijt maken, efi dit des te minder, naar mate de Du tsche vloot Churchil vau de moeite ontsloeg, als ware zij het zat, te moeten uitgraven. Geen torpedojagers vernield. De admiraliteit meldt, dat bij den jongsten aanval der Duitschers geen enkel Engelsch oor logsschip te loor is gegaan en dat alle Duitsche mededeeliDgen daaromtrent onwaar zijn. ROSLAND. De Russisch-Turksche operaties werden be lemmerd door de hevige koude. De burgemeester van Bakoe, die naar het front is geweest om daar kleeren, tabak enz. uit te deelen, vertelde dat de Russen, die in de dorpen bij Er- zeroeai liggen tijdelijk vee in de ieemen hutten hebben gestald, teneinde de woningen voor de troepen te verwarmen, Overdag houden de troe pen harddraverijen de heuvels af en wedstrijden in het boksen, teneinde warm te worden. De terugtrekkende Turken hadden voorraden giaao Vei hoi gen dit werd echter door de Ko zakken, die ii de aaide graven met s.okkem I omdi-ki Sein;pen kan men in de uurt wel krijgen, het zoui om breekt echter. Menige aan-al op de Rus- si.-c loopgraven is mislukt de Russen schieten n.l. eerst, als de vijand dichtbij genaderd is en openen dan een vernietigend vuur. De aanvallers stuitten herhaaldelijk bij hun charges op lijken. Ter kenschetsing van den geest onder de Russen verhaalt de Burgemeester, van een soldaat, wien eenige vingers waren afge schoten. die den verpleger ongeduldig verzocht zijn hand snel te verbinden daaar hij onmiddellijk naar de vuurlinie terugmoest enz. Een groot aantal Turksche gevangenen hebben geen broeken en dragen slechts beenwindsels. EGYPTE. Cairo is geheel versierd ter eere van den nieuwen sultan, dien Egypte kent als een vriend der fellah's. Zijn benoeming geeft in 't geheele Jand groote voldoening. De grootsjeich der Senoessi heeft aan het Egyptische blad El Moyad geschreven, dat hij er nooit aan heeft gedacht de grenzen van Egypte te verontrusten. De Turksche strijdkrachten indien men daer- van kan spreken hebben 't schiereiland Sinai 14 dagen geleden ontruimd en zijn niet terugge keerd. Ongetwijfeld heeft Enver pasja iDgezien dat hij tegen de Engelsche troepen in Egypte niet op kon. Het Suez kanaal is nu volkomen op voet van tegenweer gebracht, van Port Said tot Suez. Egypte is geheel bezet door Engelsche, Indische en koloniale troepen. H. M. de Koningin is Zaterdagavond om 6 uur van den militairen inspectietocht in het Zuiden teruggekeerd. Men meldt ons, dat binnenkort kan worden verwacht een verbod van uitvoer van levende en geslachte hoenders, ter voorkoming van de groote verliezen, welke de hoenderstapel in ons land dreigt te zullen lijden, als gevolg van den groote vraag uit het buitenland naar levende kippen, waardoor de kippenhouders in verschillende deelen van ons land zich voor een belangrijk deel van hun,.aantal hoenders ontdoen. De hoeveelheid door de Groninger landbouwers, op verzoek van den minister van Landbouw, nij verheid en handel beschikbaar gesteld erwten bedraagt ruim '20,000 H.L. De rest wordt ge reserveerd voor den zaai. Meer dan s/4 der verbouwde erwten bleken reeds te zyn verkocht en geleverd. Het Kamerlid Troelstra heeft de volgende vra gen gericht tot den Minister van Oorlog. 1. Heeft de Minister een onderzoek doen in stellen naar de omstandigheden en feiten, die aanleiding hebben gegeven tot de betreurenswaar dige gebeurtenissen van 3 Dec. in het kamp der geïnterneerden te Zeist, naar den aard dier ge beurtenissen en naar het optreden van de zijde der Nederlandsche militairen bij die gelegenheid. Is de Minister bereid, zoo spoedig en volledig mogelijk de Kamer de resuliaten van dat onder zoek mede te deelen 2, Is het den heer Minister van Oorlog bekend, dat de Plaatselijke commandant te Helder gewei gerd heeft, aan de afd. Helder der S.D.A.P. ver gunning te 'verleeneu tot het houdeu eener vergadering om te protesteeren tegen het leenings- ontwerp Wil de Minister zijn meening over die weige ring aan de Kamer mededeelen en is Z.Ex. bereid, maatregelen te nemen, opdat niet meer dergelijke belemmeringen van het politieke leven door militaire autoriteiten voorkomen De Minister van Oorlog heeft daarop dd. 18 zer geantwoord lo. Een onderzoek als hier bedoeld is ingesteld. Zoodra het geheel zal zijn geëindigd zullen de resultaten aan de Kamer worden bekend gemaakt. 2o. Het is den Minister bekend, dat inderdaad door den plaatselijken commandant te Helder is geweigerd vergunning te verleenen tot het houden eener vergadering met het aangegeven doel. De daarvoor aangevoerde gronden komen hem echter niet voldoende voor. Deze meeuing is aan de betrokken militaire autoriteit kenbaar gemaakt. Overigens is de Minister niet bereid maatrege len te nemen, opdat niet meer dergelijke belem meringen van het politeke leven door militaire autoriteiten voorkomen. Door het Kamerlid den heer Beumer v aren de volgende vragen gedaan Is juist, hetgeen de dagbladen melden, dat mr. P. J. Troelstra, naar aanleiding der betreurens waardige gebeurtenis op 3 Dec. jl. in het inter- neeringkamp te Zeist voorgevallen, den Minister van Oorlog heeft aangeboden, met den Belgischen volksvertegenwoordiger,den heer Camilie Huysmans genoemd kamp te bezoeken, opdat laatstgenoemde alsdan zijne landgenooten zou toespreken en trachten hen tot rede te brengen Indien ja, is de Minister bereid mede te deelen welk antwoord door hem op dat aanbod is gegeven De Minister van Oorlog heeft daarop dd. 18 deznr geantwoord Op 4 Dec. jl. heeft.de Minister in zijn Kabinet een bezoek van mr. P. J. Troelsstra gehad. Om trent het doel van dat bezoek en den inhnoud van het gehouden gesprek acht hij zich niet gé- rechtigd mededeehngen te doen. Na dit bezoek heeft tusschen genoemde afgevaardigde en den Minister geen gedachtenwisseÜDg plaats gehad. In verband met de blijkbare bedoeling der beide gestelde vragen kon de Minister intusschen wel verklaren, dat het houden van toespraken door politieke partijleiders, niet behoort, tot de middelen, waarmede hij zich voorstelt de orde in de interneringskampen te handhaven. Inbeslagneming van verduisterde rogge. Door de rijks veldwachters J. Geerts en J. Jansen te Schinnen is tegen een 5 tal landbou wers proces-verbaal oggemaakt wegens het on bruikbaar maken vaD aangekochte rogge door vermenging. De rogge is in besleg genomen. Een zekere P. had aldaar onder de 60 K.G. voeder 40 K.G. zeer goede rogge. Deze voorraad werd eveneens in beslag genomen. (Tel.) Nederlandsch Comité tot Steun van Belgische en andere Slachtoffers. Secretariaat Kalverstraat 64, Amsterdam. Cschoon het Nederlandsche Comité tot Steun van Belgische en andere Slachtoffers zooveel mo gelijk in alle beboetten der uitwekenen, wat kleeding betreft, tracht te voorzien, heerscht na genoeg overal, groot gebrek aan onderkleeren. Het Comitié behoeft slechts te verwijzen naar de verslagen in de pers omtrent den toestand in het Zuiden. Om zoovele duizenden menschen te helpen is zooveel noodig dat wij met aandrang den steun moeten inroepen van onze landgenooten teneinde ons in staat te stellen aan deze nijpende behoeften te voldoen. Ook jmoeten de vluchte lingen groot en klein, geholpen worden aan schoei sel. Het verdient echter aanbeveling om, wat dit laatste betreft, ons geld te zenden opdat wij dit kunnen aanschaffen. Wat het zenden van ondergoed betreft, verzoeken wij U dit op te sturen aan ons CeDtraal Kleedingmagazijn, Hulp gebouw Bijenkorf, Damrak, Amsterdam, terwijl gilten in geld gaarne worden ingewacht bij onzen penningmeester, Mr. G. J. Fabius, Kas-Vereeni- ging, aldaar. 19e verantwoording van den Pennigmeester In totaal is ingekomen bij het Comi.té f446,554.78; frs. 5.552.47£ en M. 138.12. Verdachte wegwijzers. Te Middelburg is in beslag genomen een re clameplaat voor kinawijn, waarop aanwijzingen zouden staan omtrent wegen, geschikt voor mi litairen. De plaat afkomstig van een firma te Gent, is naar den Haag gezonden. In België zouden deze platen in grooten getale zj-'Ji verspreid. f i Aan de »Tel." wordt medegedeeld, dat in den Duivendrechtschen polder, op den hoek van den Ringdijk en den Duivendrechtschen weg ook een reclamebord van de Continental prijkt. Onder het woord Continental staat «Utrecht" met een pijl de richting naar deze stad aangevend. Aanvankelijk stond, volgens onze zegsman, het reclamebord op het erf van de boerderij, vlak bij dien hoek gelegen. Toen stond er alleen het woord «Continental" op geschilderd. Eenige maanden geleden echter werd het Daar den weg verplaatst, waar het thans als wijzer dienst doet. Weerbericht. i'elegrahsch bericht naar waarnemingen, vernent in den morgen van 21 Dec., medegeueelu Jou hui Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 760.2 te Memel. Laagste barometerstand 754,0 te Christiaansund. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige z.o. tot. z.w. wind zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaring, eenige kans cp regen of sneeuw buien zelfde temperatuur. Steun comité 1914 Schiedam. Behalve de gewone wekelijkse he bijdragen zijn gedurende de afgeloopen week giffen ingekomen van: t A. v. N. f 0.25de werklieden Ier ïtiima In- gelse en Co. 1 a 2 o/o van hun weekloonde sluis- en brugwachters f2.60; P. T. x 5.Buurt- comité Gasstraat en omgeving (Moj. Bovenberg) (4.50; Mej. V. (vioior de Kerstgave x 1.J. II. 11.—, G i s t e r e n m i d d g om kwart voor 2 reed dr. v. L. ter hoogte van de fabriek van Kuipers aan de Buitenhavenweg, met zijn motor fiets tegen een staaldraad van een schip aan, waardoor dr. v. L. met fiets en al in het water viel. Met behulp van eenige toegesnelde voorbij gangers werd dr. v L. op het droge gebracht, die er met den schrik en een nat pak vanaf was gekomen. Later werd ook de motorfiets opgehaald die nogal ernstig beschadigd was. Zaterdagavond werd een beschon ken persoon uit een herberg aan de Singel gezet. Een zes-tal mannen begonnen daarna den man te slaan en te trappen, Bij de nadering van de politie zetten de laf aai ds het op een loopen. Men zegt, dat de mishandelde persoon een werkwillige arbeider van de firma Hasenkamp is waaruit tevens de aanleiding tot de mishandeling moet worden verklaarn. Gisteren isalhier opgericht een afdeeling van den algemeenen Hengelaarsbond. Tot voorloopig voorzitter werd benoemd de heer J, Schillenbach. Gisteravond om kwart over 7 is een vletschuit geladen met puin, liggende in de Voorhaven gezonken, vermoedelijk door de zware deining van de in fullspeed langs onze haven stoomende Harwich-boot »Cholchester". De deining was zoo sterk dat het water over het Hoofd sloeg. Vanwege den havendienst is een baken bij de gezonken schuit geplaatst. Zaterdazavond is uit een kleed, kamer van Odéon ontvreemd een automatische Winchesterbuks ter waarde van f90. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 22 December 7.44 v.m., 7.58 n.m. UIT ROTTERDAM. Het pijnlijk geval. Naar aanleiding van het bekende voorval in het Uranium hotel te Rotterdam, heeft de reserve majoor J. Th. Wilkens ontslag genomen als be stuurslid van het Roode Kruis-comité. UIT DELFT. In het gebouw der H. B. S. te Delft had Zater dagvoormiddag in tegenwoordigheid van verschil lende autoriteiten en leeraren van H. B. S. en Gymnasium de onthulling plaats van den gedenk steen, aangeboden door oud-leerlingen der Deut sche Hoogere Burgerschool, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dier onderwijsinrichting. Het verkort Kamervers ia g. Men meldt oms, dat ten gevolge van cie slechte tijds omstandigheden het aantal ahonné's op het ver korte Kamerverslag' gedaald is van ongeveer 18000 tot ongeveer 9000. In de werkplaats van de Mij1 tot Beheer van Stoomtrawlers te IJmuiden is door ontploffing] van een bus Carbid de werkman H. W. zoodanig verwond aan het hoofd dat hij naar zijne woning te Santpoort moest vervoerd worden om zich onder doktersbehandelingj te stellen. Vrijdag' sloeg te Stratum een paard op hol met een wagen waarin, twee mannen waren ge zeten. Aan de Kanaaldrug' sprong een c,er man nen gelukkig bijtijds van de kar, toen het paard het kanaal inliep. Het dier verdronk. De andere inzittende werd door militairen op het droge gebracht en daar zijn toestand levensgevaarlijk was naar het gasthuis alhier getransporteerd. De eigenaar van den wagen die er uit was gespron gen en ongedeerd bleef werd dadelijk achter slot en grendel gezet. Beide mannen waren n.l. be schonken zoodat zij het ongeluk aan zich zelf te wijten hebben. .Steenkool in Noord-Limburg. De kolenboringen in het vermoedelijk Noord-Limburg- sche bekken hebben een zeer bevredigend resul taat. Bij de thans plaats hebbende boring onder de gemeente Sevenum heeft men op nagenoeg dezelfde diepte als vroeger te Helden het kolen- gebergte bereikt. Waren bij deze laatste boring het eerste tiental lagen slechts 20—70 c.M. in doorsneethans boorde men op nagenoeg 800 M reeds een laag: van ruim 1.20 aan. In de Peel under de gemeente Dieurne wordt door de Ned. Maatschappij tot het verrichten van mijn bouw kundige werken te Heerlen een diepboring ver richt Men is thans bezig: met het beuwen van den boortoren. (L. K.). Een laffe streek. Men meldt uit Heerlen aan de „Tel.": Een bewoonster van de mijhwerrerskolonie Beersdal, wier man in Duitschen oienst is, ont ving per post een briefkaart. De vrouw werd verzocht, naar Herzogenrath te kometi, aan- gezien haar man er gewona in een hospitaal lag. De mijnwerkersvrouw vertrok naar Her zogenrath, doch vernam er tot haar vreugde, dat haar man niet in een hospitaal lag en van een verwonding' was niets bekend. Met blij gemoed aanvaardde zij de terug reis; maar thuisgekomen, ontwaarde zij: tot haar niet geringe schrik, dat dieven naar af wezigheid hadden benut, om alle kasten open te breken, en alles' te onderzoeken. Haar spaar penningen, ongeveer 250 mark, waren ver dwenen. De troostelooze vtouw deed aangifte) bij de maréchaussee, die als verlacht aanhield een mijnwerker uit Roosteren. Uit het onder zoek bleek, dat de briefkaart, die de vrouw uit haar woning had gelokt, te Heerlen, was ge post. De bij den diefstal betrokkene(n) moet(en) wèl met de huiselijke aangelegenhe den van de mijnwerkersvrouw op de hoogte zijn geweest. Barb a ,a r s c h. Hoe schandelijk' men sums met dieren omgaat, blijkt genoegzaam uit onderstaan de gebeurtenis: Mijn neef, die wegens mobiilsatie te Monster is ingekwartierd, vond met eenige andere sol daten in den omtrek van dit dorp een Mantel- meeuw in deernis'waardigen toestand. Het diietr Was aan een der zwemvliezen gewend en ken niet meer vliegen. Eenparig besloten de soldaten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2