Binnenland. stads- en (Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. lijkheid een correcte. Ook hadden ae Belgische soldaten dapper gevochten, en het zal tot de taak van Buitschland bobooien, het Belgische volk, vooral het Ylaamsthe gedeelte, met de Duitsche beschaving en het Duitsche kaaiikter te doen ineengioeiem. Niet tégen België, zelfs niet tegen Frankrijk en Rusland meet de hoolYl- stryd gericht zijn, maar enkel en alleen tegen Engeland. FRANKRIJK. Hulptroepen op het Westelijk O oi l ogsterrei n. Het „Petit Journal" verneemt, rat Engeland nog 80.000 man troepen naar Vlaanderen heeft gezonden. Japan zal ook tioepen naar Frankrijk zenden meldt het Turijn.sehe blad „Stampa". De Verbondenen hebben met Japan een over eenkomst gesloten inzake de deelneming van 500,000 Japanners aan den oorlogl in Europa. Deze zouden tegen 't einde van bet aanstaand voorjaar op het Westelijk oorlogsfront verschij nen voor het geval de bondgenooten er dan neg niet in geslaagd mochten zijn om ae Duitschers uit Frankrijk en België te verdrijven. Voor dit doel zouden bovendien een milliom man van Kitchener's nieuwe leger, 700,000 man niemve Indische troepen en de koloniale hulptroepen ge reed staan. De „Temps" zegt, dat Japan oereid is troepen te zenden, wanneer het financieel gesteund wordt. Een merkwaardige preek Uit den brief van een Duitsehm Trappisten aalmoezenier vertaalt de „Tijd" De pastoor vanwoont in deze verlaten streken in een kasteel, pp vijftien minuten af stand? van de parochiekerk. De eigenares van liet slot heeft hem eenige kamers afgestaan, nu dooi de scheiding: van Kerk en Staat het Gods huis en de pastorie staatseigendom zijn verklaard. De Staat laat de kerken vervallen, het aak is heel slecht, het plafond ten deele naar beneden gestort, de vensterruiten zijn gebroken, noch de pastoor mag niets laten repareeran. Van de 3000 inwoners houden er 300 tot 400 hun Paschen, waaronder 10 tot 20 mannen De burgemeester is een hatelijke „Kul turkampF'-vechter, de arbeiders-bevolking: uit alle natiën samenge steld, zelfs Grieken ontbreken niet. Deze pa rochie is waarlijk geen benijdenswaardige post. Ik heb 1.1. Zondag in deze kerk een H. Mis opgedragen. De geheele kerk was tot in de hoeken gevuld. Rechts de soldaten met hun officieren aan het hoofd, links vrouwen en kinderen uit de parochie. Ik hield een korte preek en droeg daarna de IJ. Mis op, waaronder ae soldaten hnn Diuitscihe liederen zongen niitit een bezie ling, dat het een lust was ze te boeren. Ten slotte natuurlijk het „Groszer' Gott", dat de ruiten ervan trilden. Een groot aantal solaaten ging voor en na de II. Mis met hun officieren te" II. Communie. Een kapitein uit 1 rei burg ging vooraan, en gaf aldus een goed voorbeeld. Alles verliep in' de meest volmaakte orde; priester en géloovigen wendden hun oogen niet af van het ongewone schouwspel. Met vasten tred verlieten de manschappen na de II. Mis de kerk. Toen ik de sacristie binnentrad, keek de Franscbe geestelijke mij met gror.te oogen aan, doch zei niets, en ging voo- Je Communiebank staan, om den geloovigen de uren der missen van de volgende week mede te doeleniedérén Maandag een H. Mis voor de gesneuvelden enz. Toen ging hij met eenige verheffing van stem, eenigszins scherp, ongeveer aldus voort: „Mijn geliefde parochianen! ik wil u niet lang ophouden; de preek hebben de Duitsche soldaten voor u gëhouden. De Dnitschers zijn onze vij anden, het is zoio. Maar mannen, soldaten, die met hun officieren aan het hoofd zóó den Zondag heiligen door geestdriftige liederen, door het ontvangen der HH. Sacramenten, en die coot hun godsvrucht en houding, vrij van alle menschelijlk opzicht hun Katholicisme belijden, dwingen ons bewondering af; en het stemt ons treurig1, als wij denken aan de omstandig heden, waarin wij verkeeren. Arrn Frankrijk, eens zoo groot en nu zoo- vernederd. Wij mogen niet marren en magen niet klagen, dat Cod met dezen verschrikkelijk-n geesel van den oorlog Frankrijk tuchtigt. Wij moe ten deze straf geduldig dragen en het voor beeld volgen van het Duitsche volk; wij moeten te.iugkeeren tot dern God onzer vaderen, dan zal God Frankrijk weer zegenen." ENGELAND. D e A u da c i o u s" niet v e r g a a n. Een Genueesch blad verneemt uit Londen, dat de „Audacious", de gezonken Engeischa super- dreadnought, niet verloren is. Toen het slagschip op een mijn was geloopen, he-rit men het door 't sluiten van de waterdichte schotten zoolang drijvende kunnen houden, dat het op de zandige ku-t van Loug'h Swiliy kon worden gezet. Daar 1 men voorioopige herstellingen aangebracht •n vervolgens is de ..Audacious" naai Belfast gesleept, waar hij nu in het dok ligt. >Iet schip zal nu weldra geheel hersteld weer zee kunnen kiezen. Het Engelse he gezantschap b* ij, het V atic a an. ■De „Daily News" schrijft: Wij zijn er niet over verwonderd, dat de be noeming van Sir Henry Howard tot 'gezant bij het Vaticaan in zekere kringen alhier eenige .on rust verwekt. Wij1 kunnen niet inzien, waarvoor dat gped was. De Fransche pers klaagde erover, dat deze daad geschied is, zonder die Franscbe regeering er in te kennen. De Franscbe rageéeing is nu zeer in verlegenheid geraakt, daar de strijd tuisschen de Fransche clericalen en anti-clericalen weder dreigt uit te breken. Volgens de „Menageio" is ook ae Italiaansche regeering niet er in giekend, hoewel haar be lang duidelijk was. Er zou, volgens het blad, aanleiding' zijn om te spieken van em zonder lingen stap. Betaling gedistilleerd accijns. De minister van financiën deelt in zijn ant woord op het desbetreffende aftieelingsverslag mede, dat hij, als het wetsontwerp tot herziening der wettelijke bepalingen omtrent de betaling van den accijns op het gedistilleerd wordt aangenomen, bereid is de indieniDg van een nader voorstel van wet te overwegen, waardoor aan de thans geop perde bezwaren der distillateurs zooveel mogelyk wordt tegemoet gekomen Er bestaat een voorontwerp voor een geheel nieuwe regeling van deD gedistilleerd accijns. Hierbij zijn strijdige belangen betrokken en dientenge volge zijn tegen sommige gronddenkbeelden ern stige bezwaren ingebracht, waarvoor een oplossing zal zijn te zoeken. Yisschery. Teneinde de Nederlandsche visscherij te bevor deren en tevens het gebruik van visch meer alge meen te maken, had de zeevischhandelmaatschappij Holland" dit voorjaar op tal van plaatsen in Oostelijk Gelderland en Overijsel visch afgeslagen georganiseerd. Deze vischafslagen hadden succes. Begin Augustus moesten ze echter gestaakt wor den. Eenige weken geleden werden zij opoieuw in verschillende gemeenten ingevoerd, doch spoedig weer gestaakt. De verliezen, er door geleden maakten het onmogelijk er mee door te gaan. De dure vischprijzen zijn vooral een gevolg van den groeten vischuitvoer naar Duitschland. Thans heeft de Maatschappij in plaats van den tijdelijk opge heven vischafslag een vischbestellingsdienst geor ganiseerd m verschillende gemeenten, tei wi]l zulks in andere zal volgen. Op deze wijze wordt in sommige plaatsen wekelijks 2 a 300 pond visch geplaatst. De maatschappij levert schelvisch, kabeljauw, schol, tarbot, griet en tong. Neutraliteitsschennis. Mr. Van R. heelt verzet aangeteekend tegen de beschikking van de rechtbank te 's-Graven- hage, waarbij hij naar de openbare terechtzitting is verwezen met last tot gevangenhouding ter zake van het (verspreiden van pamfletten, waar door de onzijdigheid van den staat in gevaar kon worden gebracht. Vrijstelling van port. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat de ten behoeve van de militairen en van de hier te lande geïnterneerde buitenlandsche militairen verleende vrijstelling van briefport is ingetrokken, voor zooveel betreft de verzendiug van drukwerken, met dien ver stande echter, dat vrijdom van port blijft bestaan voor de verzending van gedrukte stukken, welke ten minste éénmaal per maand verschijnen, als courant of tijdschrift, tot een gewicht van 100 gram. De A. N. W. B In de Zondag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Algem. Ned. Wielrijders- bond is op voorstel van het bestuur met alge meene stemmen en onder applaus besloten voor f 50.000 deel te nemen in de leening van 275 millioen. Distributie van regeeringsmais. De minister van Landbouw, Nyverheid en Handel heeft het volgend schrijven gezonden aan de commissarissen der Koningin in de provinciën «Ondergeteekende heeft de eer U.H.E.G. mede te deelen, dat hem uit de ingewonnen berichten is gebleken dat door het in beslag nemen der rogge de landbouwbedrijven in verschillende zandstreken van ons land groote moeilijkheden ondervinden. Juist in deze streken, welke de meeste rogge hebben beschikbaar moeten stellen, wordt deze graansoort niet voor de markt geteeld, doch dient ze in normale tijden als een voornaam veevoeder. Door den tot nu toe onregelmatigen aanvoer van mais is het velen kleinen landbou wers in die streken onmogelijk geweest eene voldoende hoeveelheid veevoeder tegen matige prijzen terug te koopen. Het gevolg is, dat de veehouderij, met name de varkenshouderij, sterk wordt ingekrompen, het behoud van den veesta pel in 't algemeen ernstig bedreigd wordt en daardoor tevens de volksvoeding in de naaste toe" komst ernstig gevaar loopt. Niet alleen uit billijkheidsoverwegingen, doch vooral uit het oogpunt van de bevordering der voeding van ons volk wenscht de ondergeteekende zooveel hem mogelijk is, tegemoet te komen aan de bezwaren welke het zandbedrijf tengevolge van het in beslag nemen der rogge ondervindt. Hij wil te dien einde, voor zoover zulks niet reeds is geschied, aan de landbouwers in de betrekkelijke streken desgewenscht eene hoeveelheid regeerings mais overeenkomende met de in beslag genomen hoeveelheid rogge, rechtstreeks beschikbaar stel len, tegen den kostenden prijs f welke per last oDgeveer zal bedragen f 190, voor La Plata en f230 voor mixed mais). Deze maatregel zal bovendien tengevolge heb ben, dat de hoeveelheid aanwezige rogge niet te laag wordt opgegeven en tevens de klandestine roggevoedering aan het vee ophoudt. Ondergeteekende stelt zich voor de distributie der te verstrekken mais te doen plaats hebben door de locale landbouworganisaties, nadat in samenwerking met u en de burgemeesters eene opgave is verkregen van de gemeenten, respectie velijk deelen der gemeenten, waar het in beslag nemen der rogge werkelijk een noodtoestand in het landbouwbedrijf heeft veroorzaakt, en van de hoeveelheid rogge, welke door de landbouwers in de betrekkelijke streek beschikbaar is gesteld. Ondergeteekende stelt er prijs op deze gegevens zoo spoedig mogelijk te ontvangen, ten einde de belanghebbenden de zaak te kunnen mededeelen en hen in de gelegenheid te stellen desgewenscht van hei aanbod partij te trekken." Raad vau State. Gistermiddag heeft de eerste vergadering plaats gehad van den Raad van State, in voltallige bij eenkomst, welke werd geleid door den nieuwbe. noemden vice-president, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen. Te dezer gelegenheid heeft de vice- president een toespraak gehouden welke door het oudste lid van den Raad, den heer Mr- J. P. R. M. de Nerée van Babbericb, werd beantwoord. Vreemde munt in Limburg. Naar wij vernemen zal met ingang van 18 Januari a.s. in de provincie Limburg met uitzon dering van de gemeente Vaals, het in betaling geven van Duitsch zilver en nikkel geld en voor de geheele provincie het in betaling geven van zilver en nikkel geld worden verboden. Duitsch trawler aangehouden. De Duitsche stoomtrawler «Senator Oswald" uit Cuxhafen is gisteravond door de stoomloodsboot aangehouden en moest naar IJmuiden vertrekken voor een militair onderzoek. De stoomtrawler kon evenwel na het onderzoek weer vertrekken* daar zich niet verdachts aan boord bevond. Het schip is hedenmorggen naar Zeebrugge opgestoomd. Landbouw. Nu de kunstmeststoffen weer in prijs zijn ge stegen en 't bovendien twijfelachtig is, of een vol doende aanvoer binnenkort in de behoeften aan hulpmeststoflen zal kunnen voorzien, bestaat bij verschillende landbouwers de vrees, dat zij hun landerijen op tijd niet behoorlijk kunnen bemesten Het landbouwbedrijf is tegenwoordig geheel in gericht op het gebruikmaken van kunstmeststoflen wa'arvan het grasland reeds in Januari wordt voorzien. Nu is ook de hoeveelheid stalmest niet zoo groot als andere jaren gevolg van de hooge meel prijzen, die de mesterij, in het bijzonder van varkens, niet voordeelig deed zijn. Toch meenen vele landbouwkundigen dat bef toedienen van minder meststoffen aan de lande rijen en weiden over bet geheel de productie nog niet zoo zeer zal verminderen. Ondanks de voor lichting op dit gebied zijn de gevallen van te sterke bemesting nog talrijk. Langer in dienst houden der Landweer lichting. (Voorloopdg' verslag) Vele leden spraken hun ontstemming uit ever de late indiening van dit wetsontwerp Het heeft den schijn, aldus wera er gezegd, alsof de regeering de Kamer heelt willen nopen om onder den druk der noodzakelijkheid voor een spoedige beslissing, niet haar volle aandacht aan de belangrijke zaak, die het hier geldt, te wijden. Verscheidene leden verklaarden zich in niet mindere mate dan in Augustus herein, aan de regeering toe te staan, wat onontbeerlijk is, maar in het huidige stadium van den loop der gebeurtenissen achtten zij hun verantwoordelijk heid niet gedekt door de enkele verklaring der regeering, dat deze den maatregel noodig acht. Beschikt de regeering over gegevens, diehaar in staat stellen het vraagstuk beier te overzien dan de leden der Kamer, dan ochijnt het een gerechtvaardigd verlangen der Kamer, dienaan gaande te worden ingelicht voor zoover 's lands belang dat toelaat. Hiertegenover werd betoogd, dat schrale toelichting geen bevreemding kan wekken, en stelde men zich op het» standpunt, dat, zoolang de regeering het vertrouwen der Volksvertegenwoordiging bezit, de beslissing over dé vraag', die in dit wetsontwerp ligt opgesloten, aar. de regeering moet worden overgelaten. Verscheidene leden hadden niet de overtuiging', dat het noodzakelijk is, nog voortdurend alle troepen, die thans onder de wapenen zijn, in actieven dienst te houden. Men meende, dat men hier te lande het voor beeld van Zwitserland en Denemarken zou kun nen volgen, waar- verloven op groote schaal mo- gelijk zijn gemaakt. De bezwaren aan het onder de wapenen blijven van alle beschikbare troe pen verbonden, worden met den dag ernstiger. Voor naar huis zenden zouden, meende rnen, in aanmerking komen die landweerpuchtigen, die in den vorig'en zomer naar den landstorm zouden zijn overgegaan, indien toen de oorlog' niet was uitgebroken. Sommige leden oordeelden, dat ae aanneming van het wetsontwerp niet wenschelijk moest wor den geacht en de landweermannen, op wie het betrekking heeft, met- 1 Januari naar den land storm moeten overgaan. Zij verttrouwuen daarbij, cirri ae landstorm niet dan bij uiterste noodzake lijkheid zal worden opgeroepen. Anderen, hoe wel eveneens van oordeel, dat de bed och e per sonen niet langer onder de wapenen Behoeven te worden gehouden, meenden evenwel, dat zij toch, als landweer, ter beschikking: moeten blij ven, om, zoodra de omstanaighedea zich wij zigen, weder te kunnen worden opgeroepen. Deze leden waren daarom niet ongenegen aan het, wetsontwerp, dat alleen strekt om bedoelae lich tingen in dienst wat niet wil zeggen: in wer kelijke n dienst te houden, nun stem te geven maar zij zouden dan willen, iat de minister die lichtingen in haar geheel, voor zoover althans de manschappen dat verkiezen, met verlof liet gaan. Nog andere leden waren bereid het in dienst houden toe te staan, zonder dat de mi nister te voren eenige toezegging omtrent, het met verlof zenden van bedoelde landweerlich- tinsen deed. Vrij algemeen werd het verlangen geuit, dat een termijn bepaald worde gedurende weken deze wet zal gelden. Enkele leden verklaarden daar entegen zich met het niet noemen van een te:- mijn te kunnen vereenigen. Sommige leden betreurden het, dat in dit web ontwerp niet evenals in dat voor de militie een. bepaling vqorkomt die voor ae landweer hei maximum van de aan gezinnen toe te kennen vergoedingen verhoogt. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Dec., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 763.0 te Hernosand. Laagste barometerstand 754 9 te Helder. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtige, later tijdeljjk afnemende z.w. tot z.o. wind zwaarbewolkt, mettijdelyke opklaring, wellicht, regen of sneeuwbuien zelfde temperatuur. Arbeidsbeurs—Steuncomité. Bij de arbeidsbeurs hebben zich de afgeloopen week als werzoekende aangemeld 64 personen, terwijl er 8 werden geplaatst. Door het steuncomité werd aan 390 personen een geldelijke uitkeering gedaan. Bij de gisterenmiddag ten Raad- huize gehouden inschrijving tot verkoop van een 53-tal iepenboomen, staande aan den West-Fran- kelandschen Dijk, kwamen 8 aanbiedingen in. De inschrijving had plaats in 3 perceelen, no. 1 tot 20, no. 21 tot 40, en no. 40 tot en met 53. B. de Kroes te Overschie, perceel 2 f505, per ceel 3 f503; H. H. Metzuy Jr., Overschie, in massa f1213; A. Bruggeman, Rotterdam, perceel 1 f26!, perc. 2 f576, perc. 3 f 450; G. de Goe deren te Woerden, perc. 3 f 656; D. A. Metzuij te Overschie, perc. 3 f626 E. v. Schaik te Del ft, perc. 1 f861, perc. 2 1735.50; G. D. Zandbergen Zn., Overschie, perc. 1 f 325N. A. Westerhofl, Oosterboogerbrugge bij Groningen, in massa f1025. Toegewezen werd perc. 1 aan G. D. Zandbergen, voor f325 en perc. 2 en 3 aan E. v. Schaik voor f 1596.50. Door Burgemeester en Wethou. ders is tot 2de brug achter aan een der bruggen benoemd L. van Zwet. Gistermorgen heelt wederom ten gevolge van het full speed, aan onze haven voor bijvaren van een zeeboot een ongeluk plaats gehad, dat gelukkig zonder persoonlijke ongelukken js afgeloopen. De «Sybilla," werd hier in de Voorhaven ge sleept. Door de sterke deining van de voorby- varenden zeestoomer werd het schip naar den walkant aan 't Hoofdplein gedreven en raakte een roeiboot tusschen den wal en het schip bekneld. De roeiboot werd lek gestooten en zonk. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gisterenmiddag werden doorde Rotterdamsche politie naar hier overgebracht, twee meisjes resp. 15 en 17 jaar die Zondagavond in beschonken toestand door de R'damsche politie waren gearresteerd. De meisjes werden naar hun ouderlijke woning gebracht. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 23 December 8.29 v.m., 8.43 n.m. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). 3^F~ Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeven- Geachte Redactie, Eene kleine plaatsruimte zult u wel zoo g°e[* willen zijn in uw blad aan mij af te staan. Dan» daarvoor. Uw dienaar B I F Den Haag, Dec. 1914.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2