Dagblad voor Schiedam m Omstreken. EERSTE BLAD. Nieuwjaarswenschen. mi! van Onder het schrikbewind. Vrede op aarde. De Oorlog. 37ste Jaarsraii Donderdag 24 December 1914 No. 11114 Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieele berichten. WITTEBROOD. Kennisgeving. FEülLLET Buitenlandsch Nieuws. BureauBoterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent l_fiArdJJJqeonVën:nF8militbficl!ten 20 ct Per regeli Handelsadvertentiën Ll„f CV elke/ege daarboven 15 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal te mgra 35 ct re8el' Speci"le by levenslange geheele invaliditeit; De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene W Wegens het KERSTFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, ^rj) dag. en Zaterdag-avond niet verse hyn e n. In het nummer der »Nieuwe Schiedamsche Courant Dagblad voor Schiedam en Omstreken hetwelk Donderdag 31 December vei schijnt, kunnen wederom Nieuwjaarswenschen worden geplaatst tegen den prijs van 50 CENT per annonce van hoogstens 6 regels Deze advertenties kunnen thans reeds ter plaat sing worden aangeboden. ne verplichting tot het doen van aangifte ter in schrijving voor de Miiitie in Januari 1915. De bepalingen der Mihtiewet (Staatsblad 1912, No. 21) betrekking hebbende op de inschrijving zijn ter gebruikelijke plaatse geannonceerd. Voor het doen van de aangifte ter inschrijving, die moet plaats hebben tusschen 1 en 31 Januari a s., zal meer bepaald gelegenheid worden gege ven in het gebouw de »St. JORIS DOELE" aan het Doeleplein alhier op VRIIDAG 8 JANUARI 1915, en ZATERDAG 9 JANUARI 1915. telkens van des voormiddags 9- tot des middags 12-, en van des namiddags 1- tot 4 uur. Dij de aangifte ter inschrijving bestaat ge legenheid om op te geven de reden van vnjstel- ling, die de in te schrijven persoon vermoedelijk zal kunnen doen gelden. Schiedam, den 24sten December 1914.. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. r,, by verlies I UU oen duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Overwegende dat weldra over voldoende voor raad tarwebloem kan worden beschikt, Bepaalt, dat de nu geldende regeling met be trekking tot het bakken van brood in deze Gemeente met ingang van Woensdag, 30 December a.s. buiten werking zal worden gesteld, zoodat van dien dag af door de Bakkerijen weder groot witbrood zal mogen worden gebakken Vanat 30 December a.s. worden gewicht en maximumprijzen vastgesteld als volgt: witbrood (melkbrood) van 0.75 kilo a 17 ct. per brood, witbrood (waterbrood) van 0.85 kilo a 16 ct. per brood, bruinbrood, bestaande uit 75 pet. tarwemeel en 25 pet. tarwebloem, gewicht 1 kilo melki rood 19 ct. per brood, waterbrood a 16 ct. per brood. Een speling in het gewicht van 5 pet. wordt toegestaan, met uitzondering voor hard gebakken witbrood, waarvoor 10 pet, speling wordt toege staan. Schiedam, 23 December 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van W. Kool, om vergun ning tot het oprichten van een slachtplaats voor varkens achter het pand Klein Groenendal No 7 kndaster Sectie B. no. 1010. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie geleed dat op Donderdag, den 7 Januari, a.s., des' voor middags ten lij ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24sten December 1914. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKEN GA. AANGUPTK Inschrijving Militie. De Burgemeester van Schiedam, herinnert bij deze belanghebbenden inzon derheid de in 1896 geboren mannelijke personen, hun vader, moeder, voogd of curator aan hun- 42) Deze scheen te raden, waarom niemand opzag, want zjjne trekken werden nog donkerder, en vaster kneep hij de dunne lippen op elitaar. Daar zag hij een vrouw, die dicht bij hem zat, van haar stoel opstaan en naar hem toekomen. Vergeef mij. Robespierre, begon zij, ik ge loof dat ge om een tëgenspeler verlegen zijt wil ik een partijtje met u maken Robespierre mat de vrijmoedige maar tevens vriendelijke juffrouw, die zeer fatsoenlijk gekleed was met een half verrassenden ontroerende blik. Kent gij mij vroeg hij ruw. Van aaDzien, antwoordde Virginie. En vreest ge niet met mij te spelen, even als die hazen, die daar diep in hunne kranten zitten gedoken, om mijn blik te ontwjjken Ik vind vrees belachelyk voor een man burger. De dictator glimlachte. Ga zitten, zeide hij, ik neem uw aanbod Mm, laat ons spelen, Al de lange Adventweken heeft de Kerk met stijgende vurigheid en met steeds klemmender duxng de verzuchting geslaakt„Dauwt, hemelen „van omhoog en dat de wolken mochten rege- „nen den Rechtvaardige". En wat de Kerk doet in die dagen voor Kerst mis, 't is het beeld van den zorgelijken tijd en de bange droogte, die het aardrijk verteerde en verdorde. 't Is de zucht van heel een wereld. plaats^'1"6 Dam te£enover Bobespierre op een stoel Het spel begon. De hand van de moedige vrouw beefde niet in net minst, terwijl zij de stukken van de eene ruit na de andere schoof. Doch na eenige zetten stond het spel van Robes pierre het beste. Boosaardig grinnikend,zag hij haar aan, die echter geen spier vertrok, maar kalm bleef doorspelen. - Halt nep Robespierre toen Virginie op het punt stond een zijner stukken te nemen, wij hebben nog niet afgesproken, waarom wij spelen ik speel nooit om niet. - Denkt ge dat ik geen geld bij mij heb Dan vergist ge u, burger, antwoordde Virginie trotsch en voegde er toen vriendelijk bij """..J?®?1" 8Ü <?.e oudste zijt, is het niet meer dan billijk, dat gij de som bepaalt. Robespierre lachte onheilspellend. 7 .^eb heden geen zin om geld te spelen, antwoordde hij, wat is ellendig geld Ik wil heden iets anders winnen. Gij hebt zoo driest op uw moed ge pocht - nu goed, durft ge het wagen om uw hoofd te spelen Versta mij goed - als ik win is uw hoofd het mijne, dan heeft de guillo tine wat meer werk te doen. Is dat goed? V ïrgime zag den gevreesden tegenstander kalm - Waarom niet? antwoordde zij koelbloeditr °?oeten ?u noS bepalen wat ik zal hebben indien gy de party verliest. t Is de klacht der beproeving van 40 eeuwen; van oogenblik dat Adam werd uitgedreven tot het gelukkige uur, waarop het Engelenkoor boven Ephrata's velden de wereld verbaasde met zijn wonderbaren zang. Vier duizend jaren lang had de wereld ge vangen gezeten onder de macht van het kwaad en nooit was een volk zóozeér en zóólang be zield van smachtend verlangen naar uitkomst naar den Verlosser den Beloofde den Verwachte der volken. En wanneer de Aartsvaders dan ook reikhal zend uitzagen naar dit oogenblik, dan hieven ze de handen smeekend ten hemel en in hun oog straalde een tinteling van hooger gloed.... En als de Profeten schouwden in den toe komst en in hunne visioenen zagen Kerstnacht, dan was hun taal bezielend en vol geestdrift en vloeide over van zoetheid en zalige verruk- En dat was Omdat men zielsdiep voelde, dat heel 't leven van den mensch, al zijn streven en jagen, al zijn werken en daden, zijn denken, willen en begeeren, heel de geestelijke wereld zuchtte ondei den vloek van onvruchtbaarheid en omdat men wist, dat die onvruchtbaarheid blijven zou tot het oogenblik, waarop de beloofde regen en dauw zou neerdalen over de aarde en vrucht- baaiheid en nieuw Leven brengen zou. Die 4 duizend jaar van verlangen en verla tenheid - is de geweldig-tragische tegenstelling van de menschelijke ziel. Die ziel, die met onweerstaanbaren. drang jaagt en zoekt naar Licht en Leven, die streeft naai viuchtbare dadenmaar die om zich heen slechts zag 't grauwe donker. Die ziel, die jammerde en .kwijnde onder de alles ver killende en alles verstikkende heerschappij van den dood. En vandaar dat uit heel de wereld en vooral uit Israël opsteeg dat roerend-klagend lied van verlangen, van verlangen naar Hem, die Leven zou brengen en vruchtbaarheid en hen zou ontrukken aan den dood. Wat 'n eindeloos zalig gevoel en wat 'n vrede daalde er dan neer over de wereld, toen de Engelen in dien wonderen nacht de Glorie zongen aan God en aan de menschen den vurig ver langden vrede. Toen in dien eersten Kerstnacht werd vernieuwd het aanschijn der aarde. Toen werd de mensch weer „kind Gods" en hem terug geschonken 't Leven der ziel. Toen bleef wel de aarde vol distels en doornen, maai men wilde nu weer leven en werken en zwoegen en lijden, want vanuit het kribje ging de mystieke levenskracht. Het leven en de daden waren weer vrucht baar In en door de liefde van Hem, Dien de hemelen hadden gedauwd en de wolken hadden geregend. En zoo heeft Kerstnacht den nieuwen tijd geheiligd en gewijd. En een ieder, die nog maar 'n weinig van goeden wil is, heeft Kerstnacht lief en de kleine Jesus vervult zijn hart met vreugde. Dien nacht doorleeft 'niemand zonder terug te gaan met zijn gedachten naar Bethlehem, en daar ziet zijn verbeelding het stalletje en Maria en Jozef en den kleinen Jesus op een handvol stroo. En daaromheen de herdérs en de koningen. Ja —.dat is voor ons Kerstnacht- Om de kribbe staan de herders en de koningen. Daar staan ze samen, de kleinen en de mach tigen. Samen bij .Tesus, samen in aanbidding. De armen met hun liefde en hun gebed, de rijken met hunne schatteh. Ieder, die van goeden wil is, die nog gelooft aan Jesus en de onsterfelijkheid allen, de rijken en de armen staan hier bij 't kribje. Rijken en armen, de twee uitersten der maat schappij, want die herders en koningen om vatten allen, komen hier. En allen zijn ze zoo gelukkig. Hier houdt allen staat op en stand. Hier voor God zijn allen gelijk. Hier over de kribbe heen'reiken ze elkaar de hand, want: die kleine Jesus is het, die allen samenvoegt, vereenigt en verbindt. Hier staan ze allen door elkandergesproten uit denzelfden stammet éen God en Zaligma ker met éen en dezelfde onsterfelijke zielmet éen en hetzelfde onsterfelijke levensdoel. Hier bij Bethlehems kribbe gaan allen op, armen en rijken. Hier zijn allen geroepen, herders en koningen. Hier staan ze allen samen, rijk en arm arm en rijk, allen door elkander, heel de kerk één om Jesus Christus. Zóó is Kerstnacht voor ons opnieuw de nacht van hoogere levensverkwikking en levens opbeuring, van diepere vereeniging en nieuwe levensmoed. Zoo zal in dezen nacht weer in ons neerdalen en ons leven bevruchten de Dauw, dien de Hemelen hebben gedauwd en de regen, dien de wolken hebben ■geregend de Recht vaardige - de Vorst van liefde en vrede. In dien geest„Zalig Kerstfeest". M. J. J. KAMMERS. Wat beteekent dat riep Robespierre. Virginie lachte. Versta mij niet verkeerd, antwoordde zij even kalm als te voren, ik heb geen trek in het hoofd van den eersten burger der republiek. In een der gevangenissen van Parijs is een man, die kan verwachten ter dood veroordeeld te worden. Een woord, een schriftelijk bevel van u en hij is vrij. Welnu, de prijs welke gij inzet, zij het leven van dezen man als ik de partij win, zij het 't mijne. J En wie is die man Wat kan Maximiliaan Robespierre dat schelen, de man van het systeem Moet de een hem niet even onverschillig zijn als de andere antwoordde Virginie. Ik zeg niets meer daarover wilt ge of wilt ge niet beslis zonder lang te bedenken, dan kunnen wij verder spelen of er uitscheiden! Robespierre zag de moedige vrouw verbaasd aan en keek naar het spel. Het stond zoodanig, dat de dictator met eenige zekerheid mocht.verwachten, dat zijn tegenstandster het moest verliezen. Hij grijnslachte even. Goed, zeide hij, ik neem het aan. Burger, sprak Virginie langzaam en met nadruk, een speelschuld is een schuld van eer gij zult mij dus in geen geval mijn winst weigeren, niet waar Robespierre zag haar toornig aan. Wie twijfelt er aan, dat ik een gegeven woord zal breken bromde hij en voegde er toen Op het Westelijk oorlogsterrein is de toestand niet belangrijk gewijzigd. Uit de communique's blijkt, dat de gevechten over de geheele linie voortduren. Het Fransche communiqué luidt W ij zijn tusschen de zee en den weg Nieuw- poort Westende eenigszins gevorderd, alsmede in de streek Steenstraete—Bixschote. Ten oosten van Bethune hebben wij in samenwerking met de Engelsche troepen het dorp Givenchyles-Labassée hernomen, dat wij verloren hadden. In de omge ving van Perthes-les-Hurlus hebben wjj na twee aanvallen het laatste deel der linie dat op 21 Dec. gedeeltelijk veroverd was genomen, zijnde een spottend bijWees verzekerd, juffrouw, dat ik uwe winst even goed zal betalen, als ik de mijne nemen zal. J Het spel werd voortgezet. Maar wat beteekende dat? Had Virginie reeds dadelijk haar tegenstander als een slecht speler herkend en maskeerde zij haar bekwaamheid in het schaakspelen op zulk een slimme manier, dat Robespierre meenen moest dat hij gemakkelijk zou winnen Slechts weinige minuten verliepen en de kansen van Virginie werden hoe langer hoe gunstiger. Hoe beter zij speelde, hoe verstrooider en on handiger Robespierre werd, terwijl het gelaat van Virginie even koel bleef en alleen uit de koorts achtig gloeiende oogen te lezen was wat er in hare ziel omging. Een kwartier verliep, maar toen was het spel van den tegenstander reddeloos verloren en. kon zij kalm zeggen Schaakmat Robespierre streek met de hand door de haren en wierp toen de stukken door elkaar. Daarna riep hij barsch Gij hebt gewonnen 1 Wat wilt ge nu? Mijne winst, antwoordde Virginie kalm. Zij stond oogenschijnlijk bedaard op, als betrof het een kleinigheid, nam het inkstel van de tafel naast haar, zette het voor Robespierre neer, haalde het door Marmontel geschreven papier uit den zak en legde het den gevreesde voor, terwijl zjj zeide i Teeken, burger 1 it De Burgemeester van Schiedam, Gehoord de besturen der bakkers atroonsver- eeniging en der coöperatieve bakkerijen t R&D King.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1