Mlagölad voor Schiedam Omstreken. f60 EERSTE BLAD. De Oorlog. Oog om Oog. Gratis Ongevallen verzekering b« r»nnn 38 stc Jaargang. Zaterdag 9 Januari 1915 No. 11124 Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelyk adverteeren. oTereenïomstig op de polis yerielde Toonaarden. bii dood bj| verlies van levenslange '1111 1 verlies van gekeele 111 een hand, invaliditeitI LUU voet of oog I U U I UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de üollandsche Aigemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van een wijsvinger; bil verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Van het Westelijk oorlogsterrein wordt van Duitsche zijde officieel gemeld Ten oosten van Reims beproefden de Franschen een voor-loopgraaf te veroveren. Door een onmid dellijk uitgevoerden tegenaanval echter werden ZIJ in hun stellingen teruggeworpen en verloren 50 gevangenen aan ons. In het midden- en Oostelijk gedeelte van de Argonnen maakten onze troepen weer vorderingen. Een nachtelijke aanval der Franschen op onze stelling bij den Buchenkopf ten zuiden van Die- dolshausen (Vogezen) werd afgeslagen. Herhaaldelijke aanvallen der Franschen op de hoogte ten westen van Sennheitn mislukten ten gevolge van ons artil erievuur. Wij maakten 2 officiereu en 100 manschappen gevangen. Om het plaatsje Ober Burnhaupt ten zuiden van Sennheim wordt op het oogenblik nog ge streden. Het Fransche communiqué luidt: He vijandelijke artillerie get ft in België van ®eer levendigheid blijk. Bij Arros (Atrecht) zijn e Fransche batterijen met krachtig gevolg tot een hernieuwden aanval overgegaan. Onze infan terie heeft bij Lombaertzijde vorderingen ge ®aakt. Wij hebben 50 meters van af de loop graven bij een heuveltje, door den vijand bezet, veroverd. Wij wont.en terrein oostelijk van St. Georges (St. Joris) en brachten ernstige schade toe aan de vijandelijke loopgraven bij Steenstrate. Wij waren genoodzaakt, eenige gedeelten van onze loopgraven in de omgeving van Atrecht te verlaten. Wij zijn vooruitgegaan in de omstreken van La Boisselle en hebben den weg La Boisselle— Aveluy bezet. Wij hebben een blokhuis in de °mgeving van Reims in de lucht doeB springen. Wij bezetten een loopgraaf 200 meters voor onze linie. Een hardnekkig infanterie gevecht bad tus schen Betting en Prunay plaats, waarbij de vijand verscheidene dooden achterliet. Wij hebben de artillerie van den vijand bij Souain tot zwijgen gebracht en zijn loopgraven vernield. In Argonne heeft de vijand ten westen van Haute—Chevau- chée onze loopgraven van de eerste linie in de lucht doen springen, die daarbij geheel vernield werden. Onmiddellijk ging de vijand tot een he ggen aanval over, dien wij met de bajonet afge slagen hebben, en waarbij wij krijgsgevangenen hebben gemaakt. Wy hebben ons front gehand haafd, met uitzondering van 80 meters, waar wij °nze linie 20 meter naar achter verlegden. Onze 9) »Het zou ook een wonder zijn, als zij anders Ware dan allen. Doorwandel geheel Hindostan en overal zult gy rechtmatige klachten hooren over ue trots en de onrechtvaardigheid der vreemde lingen. Toch bestaan er eDkele maar zeldzame uitzonderingen, Sahib Donald bijvoorbeeld." «En dan nog eene, Mem-Sahib uit het paleis der heilige vrouwen, die de dochters der Faringi onderricht. Haar hart is goed, haar woord is zachtzinnig en haar hand bereidt voor de wonden der zieken een heilzamen balsem. Zoo dikwerf ik haar ontmoette, was zij zacht en vriendelijk jegens my. Ook heb ik meermalen gehoord dat Z1J mijne meesteres vermaand toch zachter en rechtvaardiger te zijn tegen de Hindoe's. Zij is een engel." «Ik ken haar wel, toen het vorige jaar de koorts heerschte in het bungalow, week zij niet van de zyde des Hakim's. Velen van ons danken haar en den Hakim hun leven, daarom zou ook nie mand onzer aarzelen voor haar het leven te geven. Maar die anderen zijn allen valsch en onder gevoelhun huid is wit, maar zwart als aanvallende beweging wordt voortgezet in de omgeving van Thaun en in die van Altkirch, waar wij belangrijke resultaten bereikten en de loopgraaf bij de hoogte 425 heroverden, terwijl wij voort gaan met ten oosten van Steinbach terrein te winnen. Wij hebben Ober-Burnhaupt veroverd en zijn voortgerukt in de richting van Pont Aspach en Kahlberg. Van het Oostelijk loorlogsterrein wordt Petro- grad (geseind Door het hoofdkwartier van het leger in den Kaukasus worden nog verdere bevestigingen ge geven omtrent de nederlaag der Turken. De Rus sen hebben een groote hoeveelheid buit en tal rijke gevangenen in handen. Het 9de Turksche legercorps is geheel vernietigd en zijin geheele artillerie is veroverd, terwijl ook alle generaals en 300 officieren zijin gevangen genomen. De overblijfselen van het 10de legercorps worden krachtig vervolgd. Uit Weenen wordt gemeld In Oost-Beskiden werd een «ver de hoogten ten Oosten van Czeremcha door sterke Russi sche troepen uitgevoerde aanvallende beweging door een tegen aanval teruggeslagen. Hierbij wer den 400 gevangenen gemaakt en 3 mitrailleurs veroverd. Op het Zuidelijk oorlogstooneel is een aan val der Serviërs bij Aotovae volkomen mislukt. Van Duitsche zijde meldt men nog: In Zuid-Polen, Galicië en de Karpathen laat tegenwoordig het slechte weer, de misl en de regen de operaties niet toe.. Voor Przemysl heerscht. volkomen rust. De berichtgever van de Boedapeseter Az Est meldt uit Zuid-Hongarije, dat de toestand thans is als tijdens een groote manoeuvre. Toch heerscht er voortdurend een actie om een nieuw groot leger in te richten. Het nieuwe opper-com- rnando heeft zich spoedig aller harten veroverd. Aartshertog Eugenius bezocht de troepen en liet zich alle officieren afzonderlijk voorstellen. Hij inspecteerde elk der manschappen en zag toe of de uitrusting compleet was. Hij betuigde allen voor het tot uu toe volbrachte zijn waar deering. 'Naar Warschau. Die oorlogscorrespondenten der Petrogradsc'he bladen melden, dat de Duitsche troepen 25 K.M. van Warschau staan en zich voor een belegering van die stad gereedmaken. Uit Weenen wordt gemeld: De oorlogscorrespondenten dier Russische bla den deelen mee, dat Hindenburg na bereiking van zijn hoofddoel, de beveiliging van Silezië, blijkbaar met alle kracht Warschau denkt aan te vallen. Daarbij vergeet hij echter, zeggen zij, een geduöhten vijand, waartegen noch de groo te overmacht der Bondgenooten noch hun voor treffelijk spoorwegnet tegen op kunnen, nl. den Winter. De toestand van Warschau is nieit wan hopig, daar een onmiddellijk gevaar niet bestaat. Onrust verwekt slechts het drukke opduiken van Duitsche vlvliegeniers boven Warschau, die bom men en proclamaties werpen. De bommen deden maar weinig schade. In de proclamaties werd de Poolsche bevolking verzocht de Duitschers als vrienden te beschouwen en eetwaren voor hen in gereedheid te brengen, daar ze spoedig komen. de nacht is hun hart. Het uur is niet verre meer waarop aan hunne verdrukking een einde komen zalgeheel Hindostan zal het juk der vreemde lingen afwerpen. Bhawani heelt hunne voor hoofden met bloed geteekend en hun bloed zal vloeien en in dat bloed zal Timor den smaad afwasschen, door een overmoedigen knaap hem aangedaan. Maar stil onderbrak Havildar zich- zelven, «er nadert iemand, laten wij spoedig in het duister terugtreden." Zonder eenig geraas te maken, verborgen beiden zich in de dichte jasmijnstruiken achter de rust bank, waar zij onbemeikt wachten konden- Van de zijde van het paleis naderden twee per sonen, die waarschijnlijk door de warmte uit het danssalon verdreven, thans zich in den tuin wilden verkoelen. De een was een officier met een slanke mannelijke gestalte, de ander een jonge dame, schoon maar vol trotschheid. Zwijgend voerde de officier het meisje langs de kronkelende met fakkels omzoomde paden, tot dat het licht zwakker werd, om plaats te maken voor een wijtelend halfduister. Zacht klonk nog uit de verte de muziek uit het paleis, maar wel dra werd het geheel en al overstemd, door de zoete tonen van den Boeroeboel. Op de rustbank, aan den voet der Tamarinde zetten beiden zich neder. «En nu, Alice, zeg mij de oorzaak van uwe opvallende ontstemming," bad hij op zachten hartelijken toon. «Kent gjj die dan niet vroeg de dame kort en wrevelig. BELGIë. Kardinaal Mercier. In alle berichten van Duitsche zijde wordt stel selmatig ontkend, dat Kardinaal Mercier gevan gen gehouden zou zijn, ook i,e arrestatie van priester wordt ontkend. De ooiTesp'. van „De Tijd" ochrijit o.m. over deze Dutisohe berichten. (Wij maakten e® gisteren onder Telegrammen reeds in het kioirt melding van). Zelden zal het in de geschiedenis zijn voorge komen, dat een zoo onweersprekelijke gebeurte nis als de vrijheidsherlooving van Z. Em. Kardi naal Mercier in zijn eigen paleis -- en op uit ccgenhlik nog in zijn bisschopsstad en een door zoo talrijke getuigen bevestigde inhechtenis neming van priesters door een min ot meer officieus telegrafisch agentschap als 'iet Wolff- bureau geloochend wordt. Het is een volstrekte waarheid, die binnenkort door Z.Em. Kardinaal Mercier zelf zal bevestigd «•meden, dat Z.Em. korten tijd in zijn eigen paleis var. zijn vrijheid was beroofd, dat hem een soort verboor is afgenomen, 'dat zijn paleis onder mili taire bewaking; is gesteld en dat hij nog op dit oogèfiblik in zoover van zijn vrijheid h.ijtt be roofd, dat hij Medhelen niet mag1 vedaten. Z.Em. ontving uit Brussel een officieel schrijven, waarin hij naar de Belgische hoofdstad ontboden werd, doch. hij heeft dit geweigerd. Tijdens het verhoor heeft Z.Em., wien fcei core was ges omen, dat priesters van het Aartsbisdom werden lastig ge vallen met de meeste beslistheid verklaard, dat hij al zijn priesters van verantwoordelijkheid in dezen ontlaste en de verantwoordelijkheid uitsiui tend op zich nam. Het protocol van een en ander is met het herderlijk schrijven enz. naar Berlijn opgezonden, daar men te Brussel geen beslissing dorst te nemen, eerstens omdat men vooraf oe hoioge Duitsche regeering' wilde raadplegen en tweedens omdat de Kardinaal een Prins der Kerk is, aan andere dan de gewone rechtspraak onder werpen. Wat nu de tegenspraak van het Wolf:bureau over de gevangen-neming1 van priesters aangaat, het volgtende: De pastoor' van Hemixem heeft op het fort van Hoboken van Zaterdag1 's middags tot Zondag morgen gevangen gezeten. Ook de pastoors van, Duffel, van Conti ch, Van Brasschaet en van Schou ten zijn gevangen genomen geweest. Indien het Wol ff bureau zijn onware beweringen durft vol houden, dan verklaren allen deze 53eerec-r.vaarde hee-ren zich betejd, die beweringen met beëedigde getuigenissen te weerleggen De drukker van het schrijven de heer Des-' sain is veroordeeld tot 500 mark boefe of vijf tig dagen hechtenis. Men meldt nog van Duitsche 2ijide: De meeningsverschiUen tusschen het Duitsche gouvernement en den aartsbisschop van Meche- len Kardinaal Mercier, zijin langs vreedzamen weg opgelost. FRANKRIJK. Duitsche gruwelen. De documenten, gepubliceerd in het officieele Fransche rapport over de Duitsche wreedheden hebben betrekking op de daden, bedreven in de departementen Seine-et-Marne^ Marne, Meusp, Meurthe-et Moselle, Oise en Aisne, die door den vijand bezet en thans ontruimd zijn. Zij over treffen in afgrijselijkheid alles wat men zich kan voorstellen. Geheele dorpen zijn door geschut of brand vernield. Steden zijn niet meer dan woes tenijen met ruïnes. Men heelt voortdurend den indruk te loopen tusschen de overblijfselen van oude steden, die door een grooten ramp verwoest zijn. Nimmer heeft een oorlog tusschen beschaaf de naties zulk een barbaarsch karakter gedragen dan die, welke thans door een onterzoenlijken vijand in Frankrijk gevoerd wordt. Aanslagen op vrouwen en jonge meisjes zijn veelvuldig voorge komen. Een groot aantal er van staan vast, hoe wel de slachtoffërs van deze afschuwelijke ver grijpen, gedreven door gevoelens die gerespecteerd moeten worden, weigeren er over te spreken. Deze aanslagen zouden minder vaak zijn voor gekomen, wanneer de chefs zich beijverd hadden deze te voorkomen En wat de gevallen van brand stichting, diefstal en moord aangaat, het comman do, tot aan de hoogste personen toe, zal er de verpletterende verantwoordelijkheid van dragen. De onb-itwistbare feiten bewijzen, dat het Duit sche leger een voortdurende minachting beeft voor een menschenleven. Officieren en minderen maken de gewonden af en dooden meedoogenloos weerlooze burgers. Landstreken worden verwoest vrouwen, kinderen noch grijsaards gespaard. Het rapport zet ten slotte de ontelbare gevallen van schending van het oorlogsrecht uiteen ten opzichte van combattanten, het vermoorden van gewonden of gevangenen, het gebruikmaken van listen, die in strijd zijn met de internationale conventies en aanvallen op het personeel van het Roode Kruis en geneesheeren. DUITSCHLAND. Een Duitsch oordeel over den vy and. In het begin van den oorlog werdeh wij van Duitsche zijde herhaaldelyk onthaald op blufferige berichten over de volmaaktheid van eigen leger- organisatie. Met minachting werd de vyandelyke legerorganisatie besproken. De Franschen hadden geen kousen en schoenen, de Russen vormden «Neen, anders zou ik alles beproefd hebben, om u gelukkig te zien in het midden van zoo- velen die zich vermaakten. Te vergeefs heb ik er over nagedacht, ik kan de reden niet vinden." «En toch is zij zoo nabij," zeide de jjnge dame, op een toon waarin spot en hoon klonken. »Zou kapitein Donald," vervolgde zij, «met de hand op het hart kunnen volhouden, dat hy niet weet waarom zijn verloofde ontstemd is?" De officier zag haar verwijtend aan. «Gy schynt aan mijn woord geen geloof te hechten en toch weet gij, moet gij weten, dat de oorzaak uwer ontevredenheid mij onbekend is," «Gij kent haar." «Onmogelijk," het scheen als beefde de officier «noem haar dan." «Wat praat gjj antwoordde het meisje scherp «gelooft gij dat het mij onverschillig is, of gij mijn goed recht tegenover een negerin prijs geeft De jonge man slaakte een zucht van ver lichting. «Meent gij dien onschuldigen twist met de dochter van den Babu en met zuster Antoinette «Onschuldig?" Zoo even scherp, thans klonk haar stem bitter. «Ik zou wel gaarne eens willen weten, wat gij al niet voor «onschuldig" houdt?" «Dit voorzeker, overigens zie ik niet in, hoe hier uw goed recht is prijsgegeven. «Gij belieft alles onschuldig te noemen, wat mij persoonlijk aangaat." «Alice, gij zijt onrechtvaardig," zeide de kapi tein, tevergeefs beproevend zijn kalmte te be waren, «heb ik dit verwijt verdiend «Die vraag moogt gij u zei ven beantwoorden," hernam zij koud. «Ik weet niet, Alice, waaraan ik zulk een be handeling verdiend heb, daar ik hoegenaamd niet de minste versmading van uw recht vermag te ontdekken." «Gij weet wat er gebeurd is, en als gij nu in de aanmatiging der zuster geen onbeschaamd ver moogt te ontdekken, dan staat mijn eer bij u ook niet hoog aangeschreven. Is het geen onbe schaamdheid mij de oppassing eener negerin aan te bieden, mij de nicht van den resident veor de oogen eener negerin de deur te wijzen." «Gy be driegt u," antwoordde de officier, «gij kent socur An toinette goed genoeg, om te weten, dat zij nie mand, en zeker u niet, een beleediging zou willen toevoegen. Wat zij van u vorderde, was dan ook geen onbeschaamdheid, maar enkel een naasten liefde, die een mensch van gevoel en zeker een christen niet weigeren mag." «Ik bewijs aan een negerin geen liefdediensten I" riep de Miss met den voet stampend, «en was het ook geen beleediging mij de deur te wijzen «Volgens uw eigen verhaal, heeft zuster An toinette, toen gij de zieke niet helpen wilde, u alleen gevraagd, haar met uwe woorden niet op te winden. Er hoort een groote verbeeldingskracht toe, uit dit verzoek de gevolgtrekking te maken, dat men u de deur gewezen heeft, zeer zeker was dit de bedoeling der zuster niet." (Wordt vervoigdh

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1