Binnenland. Starts*- en Gewestelijk Nieuws. en kreeg in 't Z.O. bij hoogere zee en dicht en regen een groote vloot, die N.W. koerste, bij het eiland öaseno in zicht. Rij de snelle nadering kon slechts even het getal 10, en het type van het vlaggeschip, een van de 4 Oourbet's, worden opgenomen. Dat alles geschiedde in een paar minuten en daarop werden snel achter elkander twee torpedo's gelanceerd geen halve minuut later bespeurde de in angstige spanning wachten de bemanning van den ondergedoken onderzeeër duidelijk de ontploffingen. Dus de beide torpedo's hadden getroffen. Snel weer naar oppervlaktestij gend zag luitenant Lerch de vijandelijke schepen verstrooid, waaruit blijkt, dat de les, uit het gebeur de met de »Abourkir", de Hogue" en de »Gressy" werd opgevolgd. Op het getroffen slagschip heesch men een signaal, maar tevens zag hij dichtbij zijn boot den ram van een slagschip »Danton-k!asse". Snel onderduikend, begaf hij zich naar de hem beschermende diepte, buiten het bereik der aan alle kanten naar zijn periscoop uitziende en tot schieten gereed zijnde schepen. De »12" moest nu aan terugkeeren denken en bereikte behouden haar stationshaven, na voort durend te hebben uitgezien naar de elf Fransche torpedovaartuigen, die snel Z Oostelijk voeren- Het trotsche gevoel der dappere bemanuiog, een vlaggeschip van 23.500 ton. met 12 kanonnen van 30.5 centimeter en 22 van 14 centimeter onzee waardig gemaakt te hebben, wanneer het al niet gezonken mocht zijn, is wel te begrijpen, maar niet ondtr woorden te brengen. AMERIKA. De groote oorlogsleverancier. Een Washingtonsch telegiam aan de »New Yorker Staatszeitung", welke hier is aangekomen bevat hel volgende interessante bericht Zonder de hulp van Amerika ware de oorlog reeds wekeu geleden beslist. Terwijl wij dagelijks om vrede bidden, dagelijks de onbeschrijfelijke gruwelen van dezen massamoord vervloeken, vechten onze geweren en onze projectielen, onze paarden, onze pantserauto's en onze vliegtuigen in de lijen der geallieerden, hou li het duor ons geleverde prikkeldraad de aanstormende Du'ische gelederen in Vlaanderen tegen, zijn het onze zeudmge van rogge, tarwe, haver, meel en ingemaakt vleesch, die menschen «n dieren in de Fiarisch Britsche gelederen voeden, mar- cneeren oe verbonden soldaten op onze laarzen tegen den Üuitscben vijand, levert ons vee voor de cavalerie en artillerie der bondgenooten het leder voor zadels en tugen, leveren onze petro leum bronnen en onze raffinaderijen de petroleum^ smeerolie en gazolie voor het drijven der motoren der geallieerden en zijn het onze bankinstellin gen, die den onoutbeeriijken stroom van goud doen vloeien, noodig voor tiet drijven van de groote oorlogsmachine, die uur om uur duizenden jonge rr.enschenlevens verslindt, uur om uur bezittingen des vredes ter waarde van milhoenen onherroe pelijk vernielt. De bewering, dat Amerika den tegenwoordigen oorlog doet voortduren, mag misschien paradox schijnen, doch het zooeven gepubliceeide com- pleete rapport over den overzeeschen handel der Vereenigde Staten gedurende de maand October, brengt de doorslaande bewijzen. Aan geweerpa tronen werd er vier maal zoo veel geëxporteerd als in hetzelfde tijdpeik van het vorige jaar, aan geweren nagenoeg dubbel zooveel. In October 1913 betrok Engeland van ons 62 paarden, dit jaar in October 7226, De export van leder naar Frankrijk is in Octo ber verviervoudigd. Die van vleesch in bussen voor zijn troepen is bijna tot het tweehonderd- voudige gestegen. Frankrijk, dat in October 1913 34000 pond spek van Amerika betrok, heeft in dezelfde maand in 1914 nagenoeg 13.4 miiliceu pond gekocht. De Engelsche invoer van koper uit de Vereenigde fctaten is van 9 op 22 millioen pond, zijn invoer van kleedingsstoffen van 140000 op 1.604.000 yards gestegen. Aan automobielen leverde Amerika aan de geallieerden bijna acht maal zooveel als in het vorige jaar, aan grondstoffen voor brood aan En geland het twintigvoudige bedrag. Vet voor de consumptie werd naar Frankrijk meer dan zes maal zooveel, gazolie meer dan drie maal zooveel geëxporteerd. De suikeruitvoer is van 3/4 op 138'/4 millioen pond, die van metalen platen van 174 000 op 20'/s millioen pond, die aan hoefijzers van 163 000 op 2 027.548 pond gestegen. In draadnagels en metaaldraad, in rundleder, staal irx staven, peulvruchten en rum (1) heeft zich de export verdubbeld, in versche visch, aardap. pelen stearine en telegrafische toestellen verdrie vou'iigd. Gummischoenen zonden wij achtmaal zooveel als in dezelide maand van het vorige jaar. Eerbiediging der Overtuiging. Door het Tweede Kamerlid den heer Juten zijn tot Z.Exc den Minister van Oorlog de volgende vragen gesteld Is het den Minister van Ooi log bekend, dat de Generaal, Opperbevelhebber van Land en Zee macht, in dato 2 Januari 1915 gelast heeft, da1 'op 6 Januari, zijnde feestdag der H.H. Drieko" ningen, en voor de Katholieken een verplichte als Zondag te vieren feestdag, de katholieke militairen slechts vrij van dienst zouden hebben tot 12 uur; doch dat voor hen in den namiddag ndienst" moest wo'den gecommandeei d Is het den heer Minister ook hekend, dat op den 2den Kerstdag, in overeenstemming met de bepalingen van het Receuil Militair, den geheden dag voor de Roomsch Katholieken militairen ..dienst" gecommandeerd is geworden, terwijl de niet-Katholieken militairen dien geheelen dag vrij van dienst waren Is het den Minister eveneens bekend, dat voor de Israëlietische militairen de feestdagen zorgvul dig in acht genomen worden en hun op die dagen vrij van dienst wordt gegeven Vindt de heer Minister in dit optreden van den Generaal, Opperbevelhebber van Land- en Zee. macht, geen krenkende achterstelling der Roomsch- Katholieken Zoo ja, is de Minister dan bereid maatregelen te nemen, om een dergelijk optreden van den opperbevelhebber in den vervolge te voorkomen? (»De Avondster") De oppositie in de S. D. A. P. Naar »Het Volk" verneemt, is in de partij-op positie door èen der leiders daarvan een voorstel aan de orde gesteld, om een comité tegen den oorlog te stichten te zamen met de gelijkgezinde elementen uit de S. D. P. en de syndicalisten en om cursusvergaderingen te beleggen n eigen brochures uit te geven. „In de j 1. Zaterdag gehouden vergadering van het partijbestuur der S. D. A. P., was van een 7-tal leden de partij het verzoek ingekomen, om een 50-tal pai tijgenooten een onderhoud met het Partijbestuur te hebben, ten einde de wenschen, uitgedrukt in een communiqué, naar aanleiding van één door hen gehouden bijeenkomst uitgege ven nader te kunnen toelichten. Het Partijbestuur meende, aldus het verslag in »Het Volk", aan dit verzoek geen gevolg te moe ten geven. Het Partijbestuur wenscht op geen andere wijze verbindingen met deze partijgenoo- ten, dan langs den in de statuten neergelegden organisatorischcn weg Als partijgenooten grieven hebben tegen de partijleiding, dan kunnen zij die in hun afdeelingen brengen, vooral nu weldra de tijd is gekomen, dat de afdeelingen bijeenkomen tot bespreking van voorstellen, die zij op de agenda van het congres wenschen te brengen en daarna, naar aanleiding van de uitgebrachte ver slagen van de leidende organen der partij, gele genheid hebben de afdeelingen zich te doen uit spreken over de gevoerde leiding. Het Partijbestuur moest er zijn verbazing over uitspreken, dat de aanvragers het onredelijke van hun wijze van doen zelf niet hebben gevoeld." Zeehonden. De Commissaris der Koningin in Zuid-Hall. heeft aan de burgemeesters der gemeente, gele gen aan de Noordzee en aan de Zuid-Holland- sche strio-omen of benedenrivieren een afdruk toegezonden van het K. B. van 29 Deo 1.914, waarbij nieuwe bepalingen zijn vastgesteld |Om- trent het toekennen van pïtemiën voor hel doo- den van zeehonden binnen het watergebio 1 van het Rijk. Albeit was vastgehouden. De reden werd Diet vermeld. IJitvoor van.,.. Erwtensoep. Nu de uitvoer vau erwten en boonen naar Duitschland uit ons land is verboden, worden heele wagons erwtensoep over Gronau Duitschland ingevoerd. De soep is verpakt in bussen van 5 kg. elk. Anti- oorlogsraad. Het Internationale Vredesbureau, dat de vorige week te Bern in buitengewone vergadering bijeen was en waar ook Nederlaudsche pacifisten aan wezig waren, betuigde eenstemmig zijn instemming met het hier te lande door »Vrede door Recht'' genomen initiatief tot het stichten van den »Cen- tralen Nederlandschen Anti-oorlogsraad en richtte ,n een schrijven tot de aangesloten vredesveree- nigingen de opwekking in ieder land dit Neder - landsche voorbeeld te volgen. Aardbeving. Hedenmorgen werd aan het Met. Instituut te De Bildt een sterke aardbeving geregistreerd, waarvan het epicentrum op ruim 13 K.M. afstand ligt. De eerste voorloopers werden waargenomen om zes uur 55 min. 33 sec. tijd van Greenwich Het epicentrum bevindt zich in een richtiDg tusssheD noordwest en noord-noordwest of tusschen zuid oost en zuid-zuidoost in gelegen, waaruit als l laats van den haard volgt de Atlantische Cceaan tusschen Schotland en Ysland of Midden Italië. De »Batjan". Volgens bij de mij. Nederland ontvangen bericht uit Londen zal het stoomschip sBatjan" morgen van daar naar Amsterdam vertrekken. Weerbericht. telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Jan., medegedeeld door het K >a. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.5 te Karlsruhe. Laagste barometerstand 757 3 te Memel en Ha- paranda. Verwachting tot den avond van den volgenden dagmeest matige z. tot w. wind betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, iets zachter. Om 2 uur hedenmiddag sloeg het paard van den bodev.d. Heijden, terwijl de knecht bezig was eenige vaten uit het pakhuis van de firma Groenendaal aan de Markt op den wagen te laden, op hol. Het paard holde tusschen den lantaarnpaal en de stoepen van het Stadhuis door en de Hoog straat op. Ter hoogte van de Pastorie in de Hoogstraat slaagde men erin het paard tot staan te brengen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. 1912, tfaar topli die van 1913 den bestemden toestand waarschijnlijk het meest nabij komen lu 1913 is volgens de cijfers, opgenomen in hei door de afdeeling Handel uitgegeven Verslag om trent Handel, Nijverheid en Scneepvaart van Ne derland geuiuende 1913 in graanhranderijen ge stookt 474.00U tl.L. aieohoi; de quantiteiten als uit melasse gestookt opgegeven, kunnen ten 'te- zen geheel buiten beschouwing blijven. Bij bo vengenoemd cijfer dient fe worden opgemerkt, dat noot 1 op biadz. 358 van het aangenaaid verslag; (Verslagen en Mededeelt n-gen eter afdeeling Handel, jaargang 1914, no. 2) vermeldt, aal oil quantum te hoog is opgegeven en wel ornaat, de productie van een der groote spiritusfabrieken geheel onder de categorie „graanbranderij'.'n" is gerekend, terwijl deze eveneens niet onbelangrijke hoeveelheden melasse zou verwerken. Een nader to dien -opzichte ingesteld onderzoek nu heelt uit gewezen, dat in het jaar 1913 circa 353.000 Ir i. alcohol in Nederland uit granen is geproduceerd er, dat daarvoor ongeveer 1,000.000 ILL. giaan werd. verstookt. De nieipxoductie kan in aat zeilde jaar op ruim 2.000.000 H.L. wonden geschat, waarvoor circa 600.000 H.L. graan werd verbruikt. Te zanten zou dus voor bier en spiritus een totaal van 1.600.000 H.L. graan ta 1913 zijn verwerkt, bijna 900.000 H.L. minder derhalve dan de heer 'Gerhard voor het jaar 1912 als juist aanneemt. hierbij zij er echter direct op gewezen, dat bedoeld quantum niet voor bier en spiritus al leen, doch ook voor de fabricage van de voor Nederland noo-dige gist is aangewend. Werd vroe ger een paar millioen K.G. gist van buiten inge voerd, thans moet waar de import van dit artikel volkomen heeft opgehouden, aan de volle be hoefte, plus minus 10.000.000 K.G. per jaar, door de fabrieken hier te lande worden voldaan. Wat nu die (dus ook voor het verkrijgen van gist) verstookte 1.600.000 H.L. graan aangaat, dient er wel op gewezen, dat me togeriichijnlijk groote quantiteit slechts voor een zeer kiein ge deelte voor menschelijk voedsel in aanmerking komend graan bevat. Het is eene dwaling te meenen, nat de in brouwerijen en branderijen verwerkte granen, zoo- al niet alle-, dan toch voor het allergrootste ge deelte toit brood of ander menscheivoedsel zouden Kunnen worden omgezet. Het Komt oncter- gttoekende dan ook niet juist voor me', den stei ler van de nota te spreken van kostbare gra nen" in verband met de volksvoeding en te me mo reeren ter ondersteuning; van dit betoog, dat thans toch allerwege getracht wordt uil een mi nimum hoeveelheid graan een maximum hoeveel heid voedzaam bripod te verkrijgen. Tertoelichting diene het volgende: De bierbrouwerijen gebruiken wat graan be treft in normale tijden alleen zware en zeer dure gerst, waarvan misschien in geval van dringenden nood een voedsel als" gort of anderszins zou zijn te bereiden, doch dat voor het bakken van hrcod nimmer gebruikt wordt. En in den Jaatstea tijd importeeren de brouwerijen zelfs geen gerst meer, doch is mout daarvoor irj de plaats getreden, een grondstof die voor menschelijk voeasal niet in aanmerking komt. De 600.000 H.L. graan derhalve, welke door de brouwerijen ais verbruikt worden aangenomen, kunnen als voedingsmiddel verder wel buiten be schouwing gelaten worden. En wat de gist- en spiritusfabrieken betreft, waar graan w.ui'dt verstookt, deze bevinden zich, voor zoover van belang, te Schiedam en te Delft. Tusschen deze beide plaatsen echt-er is, voor de quaostie-waaijom het hier gaat, een belangrijk ver schil, In Delft toch, wam' het hoofdproduct gist is, verstookt men, wat granen betreft, adem gerst en maïs. Voor de gerst geldt hetgeen, hierboven voor de brouwerijen werd opgemerkt, en het zal ook wel niet in de bedoeling van Jen heer Ger hard liggen om maïs vooralsnog onder de voor volksvoeding kostbare granen te rekenen. In Schiedam, waar de alcoh-ol meer hoofdpro duct is, wo;rdt, behalve gerst en maïs, ook rogge gebruikt en ontegenzeggelijk komt rogge v oor mc-n- ,-cliclijke voeding; wel in aanmerking, zij tiet dan ook dat daarvan alleen een speciaal soort brood vervaardigd kan worden. In die Sehiedamsche branderijen wordt voor Va gedeelte gerst, voor 1/3 gedeelte maïs en voor Va gedeelte rogge gebruikt en thans, nu verschil lende fabrieken in die plaats het weik hebben stop gezet, wordt aldaar niet meer dan circa 465 000 K.G. giraan per week verstookt, zoodat per wéék aan rogge niet meer dan 155.000 K.G. wordt verbruikt. En waar nu de statistiek leert, dat per week voer de voeding; in Nederland flm. 19.500.000 K.G br-oo-dkoren (waarvan 15.500.900 K.G tarwe en 4 000.000 K.G. rogge wordt vereisent, zal hot we! geen nader betoog behoeven uat inaerdaad het verbruik van v-oor volksvoedsel geschikt graan, in gist- en spiritusfabrieken een absoluut onbe langrijk quantum vormt. Thans nog een enkel woord over oe opmerking van den heer Gerhard omtrent oen uitvoer van gist naar het buitenland. Deze uitvoer, welke thans zoo goed als uitsluitend Engel mi betreft, wordt volkomen gedékt door uit Engeland geïm- Post voor Oost-Vlaanderen. De heer K. J. Kuyk te Sas van Gent schrijft De Duitstóhe overheid deelt ons mede. dat zij zelve een dienst voor den handel inricht tusschen Holland en België, en dat de verzending van particuliere brieven van en naar Holland en van alle particuliere en zakenbrieven van en naar alle andere bevriende en vijandelijke staten voor- lidtopig -opgeheven is. De algemeene poist-dienst door het consulaat ingericht is gestaakt, met uitzondering voor den consulairen dienst. Brieven van waarde (gteassnr'eer'de en aangete kende) en postwissels, die vóór 15 dezer afge-" zonden worden aan ons adres, Sas van Gent, pepte restante, zullen hun bestemming! nog berei ken. Stoomtrawler opgebracht. Men meldt uit IJmuiden aan de N. R. Ct. Donderdag 30 December is van hier ter vis- scherij uitgevaren de IJmnider stoomtrawler Sidneij Albert IJM 104 van de Stoom visscberjj- Maatschappij Sidneij Albert onder directie van de firma Wed. I. S. Groen alhier. Het schip zou ten hoogste acht dagen uitblijven, en daarmee is met de kolenvoorziening rekening gehouden. Tot 11 Jan. was van schip en bemanning niets vernomen en ook was het scbip door geen enkelen anderen trawler gepraaid, zoodat men zich over het lot van scbip en bemanning ernstig ongerust begon te maken. Maandagmiddag evenwel ontving de reederij een briefkaart van den navolgenden inhoud »Cuxhaven, 6 Jan. 1915. M. M. Wij zijn door een Duitsche torpedoboot opgebracht verdacht van mijnen gelegd te hebben. Wij waren visschende zeventig mijlen N.W. van Helgoland. Hopende, dat gij stappen zult doen tot vrijlating van ons, zoo noem ik mij L. Mastemaker, schipper a/b. Sidneij Albert." Nu heeft de briefkaart geen enkel buitenlandsch stempel, is niet voorzien van een frankeerzegel en is door de postadministratie alhier voorzien van een strafportzegel van 10 cents en draagt alleen 2 stempels IJmuiden. Een onderzoek naar de wijze, waarop die briefkaart te IJmuiden is gekomen, wordt ingesteld. Ten huize van den schipper was geen enkel bericht ontvangen, j Nader meldt men ons, dat gistermiddag de reederij telegrafisch bericht heeft ontvangen van den consul-generaal te Hamburg, dat de Sidney Hoogwater teSchie dam; Donderdag 14 Jan. 2.32 v.m., 2.56 n.m. Tweede Kamer. Gebruik van granen v,o<or te vervaar diging van alcoholische transen. Zooals men weet heeft het Ivame.Iia Gerharu de regeering verzocht het verbruik van granen voor de vervaardiging van alcoholische tiramren te verbieden. Naar aanleiding; van het afwijzend antwoord van de r:e-g|eering heeft de heer Gerhard in een uitvoerige nota- zijn voorstel toegelicht. Wij laten het antwoord van den minister vol gen zooals dat is opgenomen in de „Handelingen" Het is volkomen juist, dat het vraagstuk der volksvoeding; nog steeds bijzondere zong vereischt en eveneens kan gereedefijk worden toegegeven, dat aan het op peil houden van den graanvoor raad ten behoeve van die volksvoeding, nog im mer de volle aandacht van de Regeering' is go- vijd. Zoolang echter aan behoeften, van welkea aard ook, zij het mot bijzondere maatregelen, behoorlijk Fan worden tegemoet gekomen, hlijtt omletgetee- kende van oordeel, dat tot ingrijpen in het econo misch levén, speciaal in de organisatie van be staande industrieel© ondernemingen, niet dient te worden overgegaan. En daaruit volgt vanzelf, dat het niet zou aangaan om zonder zeer -overwe gende redenen het produoeeren van een artikel le verbieden, hetwelk bovendien een nevenproduct is van een zoozeer noodzakelijk voedingsbestand deel als gjst. En waar de heer Gerhard op 31 Augustus 1914 in overweging gaf „om het verbruik van granen en andere voedingsmiddelen voor de vervaardi ging van alcoholische dranken te verbieeen", kon het antwoord op die vraag wel niet anders luiden dan het indertijd gegeven werd. De heer Gerhard bedoeldt thans door de inge diende Nota met cijfers aan te toonen, dat gron den aanwezig zijn om het verbruik van graan in gist- en spiritusfabrieken- cri. brouwerijen te beperken en daarvoor in te grijpen van liooger hand Tel beantwoording van het in die Nota gestelde zal ondergeteekende trachten het betoog van den geachten afgevaardigde zooveel mogelijk op den voet te volgen. Daarbij zij echter voorop gesteld, dat het -ondergeteekende niet juist voorkomt om als voorbeeld aan te halen de cijfers over net ja-ar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2