Dagblad mor Schiedam Omstreken De Oorlog. Oog om Oog. Gratis Ongevallen verzekering f"j RR R 3881e Jaargang. Vrijdag 15 Januari 1915 FEUILLETON. No. li 129 oTereenioiiistig op de polis vermelde voorwaarden. i 1000 Buitenlandse!* Nieuws. °P_ Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p, post f 2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent, Advertenties: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën g regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt - maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering b« levenslange geheeïe invaliditeit wordt gewaarborgd door de 811 verb"es van een hand, voet of oog Hollandaehe Algemeene ffBfl-s flOOl-r flOHfli gevestigd V erzekeringsbank. bij verlies van eiken ande ren vinger. te Schiedam. "Van het Westelyk oorlogsterrein wordt uit Berlijn gemeld, dat bij Nieuwpoort en bij Yperen artilleriegevechten plaats hadden. De vijand richtte ®cn bijzonder sterk vuur op Westende-Bad, dat lJ weldra geheel verwoest zal hebben. Vijandèlijke torpedobooten verdwenen onmiddellijk toen zij ouder vuur genomen werden. Be aanval van den 12en dezer ten noordoosten van Soissons voortzettend, deden onze troepen opnieuw aanvallen tegen de hoogten van Vregny en zuiverden ook deze hoogvlakte geheel van vijanden. In weerwil van een stroomenden regen en een diep doorweekt terrein werd tot het in treden van de duisternis loopgraaf na loopgraaf door stormaanvallen genomen en de vijand naar den rand van de hoogvlakte teruggedreven. Veer tien Fransche officieren en 1130 man werden gevangengenomen, vier stukken geschut, 4 mi trailleurs en een zoeklicht buitgemaakt. Dit schit terend wapenfeit van onze troepen had plaats onder de oogen van den allerhoogsten krijgsheer. Be totale buit in de gevechten op den 12en en l3en Januari ten noordoosten van Soissons ge haakt, bedraagt volgens nauwkeurige vaststelling 3150 gevangenen, acht stukken zwaar geschut een revclverkanon, zes mitrailleurs en ander oorlogsmateriaal. Ben noordoosten van het kamp van Chalons vielen de Franschen gisteren voor- en namiddag wet sterke troepen ten oosten van Perthes aan. P enkele plaatsen drongen zij onze loopgraven "*uen, maar werden door een krachtig tegen offensief teruggeworpen en onder zware verliezen gedwongen hun stellingen weer in te nemen160 man Beten zij als gevangenen in onze handen achter. Het Fransche communiqué maakt eveneens melding van een artllerieduel bij Nieuwpoort. Be boerderij ten Zuidoosten van Stuyvekenskerke, Welke de vijand als munitiedepot gebruikte, is door de Belgen verwoest. In de streek van Lens verdreef onze artillerie de vijandelijke troepen, die daar bezig waren met bet aanleggen van schanswerken. Ten Noorden van Soissons is den geheelen dag bevig gestreden. De actie werd gelocaliseerd op twee hoogten bij Crouy. Bij onze tegenaanvallen aan den linkerkant wonnen wij een weinig terrein. Io het centrum handhaafden wij ons in onze stellingen rondom het dorp Crony, niettegenstaande de herhaalde aanvallen van den vijand. Wij moesten echter voor Vreguy terugtrekken. Be verbindingen onzer troepen werden bedreigd ten gevolge van het feit, dat verscheidene door °as gebouwde bruggen door de overstrooming van de Aisne weggeslagen zijn. Wij begaven ons in de streek van Crony en Missy naar den Zuide- bjken oever der rivier en bezetten de brugge- boofden op den Noordelijken oever. 14) »Het is hard dat zij voor de schuld harer broeders boeten moet" zeide zij bedroefd. «Kunt 89 haar niet redden, vader? Gij zijt rijk en machtigdit moet u toch niet veel moeite kosten." »Ik haar redden viel de grijsaard uit. «Nooit 1 ik heb het valsche gebroed wraak zonder ver schooning gezworen en het ware verraad er ook maar een te laten ontkomen." «Laat ik haar dan reddengeef er mij de middelen toe of laat ik haar ten minste waar schuwen. »Moge Bhawani u verderven wanneer gij het wagen durft haar te waarschuwen, een woord van u zou onze geheele zaak verraden. Iuschallah, dwaas die ik was, een vrouw deelgenoot van zulk een geheim te maken. Zweer mij, meisje, dat gij met geen enkel woord of teeken verraden zult, wat ik u verhaald heb." »Uw geheim rust in mijn hart als in een graf, vader," antwoordde Zelima rnstig. sik bemin üindostan en wensch vurig het weder vrij en ge lukkig te zientoch doet het mij leed, dat de Bij plaatselijken acties in de streek van Perthes bliezen wij mijuen op ten Noorden van Beau Séjour, teneinde het aanleggen van schanswerken door den vijand te belemmeren. Van het overig gedeelte van het front valt niets te vermelden. Van het Oostelijk oorlogsterrein meldt het Duische hoofdkwartier Ten zuid-oosten van Gumbinnen en ten oosten van Lötzen zijn Russische aanvallen afgeslagen, waarbij verscheidene honderden gevangenen wer den gemaakt. In Noord Polen is de toestand onveranderd. In Polen, ten westen van de Weichsel werden onze aanvallen voortgezet. Uit Weenen wordt gemeld, dat alle aanvallen van den vijand langs de Nida zijn mislukt. In het Oostelijk deel der Karpathen en in het zuiden van Boekowini hadden opnieuw onbetee- kenende schermutselingen met verkenningspa trouilles plaats. In West-Galicie en in Russisch Polen hebben geen bijzondere krijgsverrichtingen pfaats gehad. Het Turk-che hoofdkwartier deelt mede, dat de Turken gesteund door Perzische hulptroepen zegevierend voorwaarts rukten in Aserbeidschan. Ze behaalden daar een nieuw groot succes door gisteren Tebris en Selmas, de' beide laatste Russische steunpunten in deze streek te bezetten. De Russen vluchtten in wanorde. Ook wordt Dog uit Konstantinopel geseind, dat eental Maharisten, fleel uitmakend van de En gelsche bezettingstroepen in Esrypie zich aan de voorhoede van het Turksche legea heeft overge geven. Duit- grepen was het bericht toch niet. Dat van sche zijde alles gedaan wordt om deze zaak in den doofpot te stoppen is begrijpelijk. In verband met deze kwestie wijzen wij er nog op, dat velen het partij trekken voor Kardinaal Mercier, toen men vernam, dat deze was gevangen genomen, beschouwden als een anti-Duitsche uiting. Terecht merkt de »N. Tilb. Crt." op: «Het is een echt katholiek gevoel, zich terstond te scharen achter de overheid, die men beleedigd acht. In dit geval was men voorbarig, zeker, maar het had met anti of pro-Duitsch niets te maken- Het is trouwens een groote vergissing van de pro-Duitschers en de Duitschers zelf, alle afkeu ring van eenig Duitsch optreden als een uiting van anti-Duitsche gezindheid voor te stellen." Al is voorzichtigheid in dezen tijd geboden, daarom moet men iedere afkeuring of critiek nog niet beschouwen als schending van de neutra liteit. BELGIë. Hetschrijven van Kardinaal Mercier Te Moll is gisteren per aanplakbiljet bekend gemaakt dat het verboden is den brief van Kar dinaal Mercier in bewaring te hebben. Waar de brief wordt gevonden, zullen zware boeten wor den opgelegd. De correspondent van »De Tijd" schrijft uit Bergen op-Zoom, dat aldaar een brief uit Ant werpen is ontvangen van een der secretarissen van het Aartsbisdom Mechelen, den z.eerw. heer Marinus. Het schrijven, dat gedagteekend is 4 Januari luidt: «Zijne Eminentie de Kardinaal schijnt gecon signeerd in Zijn paleis. De Antwerpsche pastoors van Sint Jacobus, Sint Augustinus en Sint Aman- dus zijn aangehouden, doch later weer vrijge laten." Het bericht van het Wolff bureau, dat geen priesters gevangen genomen zijn, wordt dus ook door den eerw. heer Marinus gelogenstraft. Omtrent de gevangenhouding van Kardinaal Mercier, drukt de schrijver zich zeer voorzichtig uit. In ieder geval blijkt, dat in de onmiddellijke omgeving van den kardinaal de schijn gewekt is, dat Z.Eminentie in zijn vrijheid belemmerd werd. «Gevangen nemen" moge dan een te krasse uit drukking geweest zijn, geheel uit de lucht ge- De w ij n-re q u i s i t i es. In de Belgische Kempen zijn door de Duit schers in verschillende gemeenten in den grond gestopte hoeveelheden wijn opgegraven De bur gers weigeren hier en daar em het opgelegde aantal flesschen wijn te leveren zooveel mogelijk verdeelen de burgemeesters de leveringen ponds- ponds gewijze over de bevolking. Wie geen wijn kelder bezit, wordt voor geld aangeslagen. De dorpen, die niet het bepaalde aantal flesschen wijn hebben opgebracht, kregen een extra zware be lasting van andeie artikelen. Waar de Duitschers vermoeden, dat wijn in voorraad is. hoewel hier van geen aangifte is geschied, worden door hen strenge huis(kelder)zoekingen verricht. Op de eventueel gevonden wijn wordt beslag gelegd de burger hoort dan nog wel wat van de Duitsche overheid. Te Genok, het centrum van het nieuwe in ontginning zijnde kolenbekken, werden 3000 flesschen opgevoerd en zonder dwang ingeleverd Sutendael bij Hasselt moet 500 flesschen wijn leveren. gedragen worden. Kinderbrieven waren er bij massa, meestal gedicteerd door ijdele moeders en hysterische gouvernantes. En het gerijm «Hinden- burg" en »Hintendurch" was gewoonlijk het eindrijm. Zoolang de uitingen van sympathie binnen de perken bleven, heeft von Hindenburg zich erover verheugd. Maar nu strijden reeds steden om zijn naam. Op taarten wordt met chocoladecremez ijn monogram gedruppeld. Zijn baardig gezicht wordt vanille-ijs gegoteD. Op de buikbanden van sigaren wordt zijn portret gedrukt. Spekbokking wordt door hem geadeld. Peperkoek draagt zijn wapenschild, marsepein, wollen ondergoed, pen houders, tabakspijpen, alles wil plotseling Hindenburg heeten. von RUSLAND Een vonnis. De «Humanité" verneemt, dat de socialistische Russische leider Adamowitsch met 73 partijge- nooten zich hadden te verantwoorden voor de rechtbadk van Odessa naar aanleiding van een vakvereenigingsblad. Hij werd veroordeeld tot levenslange ballingschap in Siberië, twee partij- genooten tot vele jaren dwangarbeid en de overi gen tot eenige jaren vestingstraf. De Engelsche vakvereenigings-leiders hebben tegen de vervolging en de veroordeeling van hun Russische collega's in «Memorial Hall" geprotesteerd en aan Grey verzocht bij de Russische regeeriDg er op aan te dringen, dat de vakvereenigingen zullen worden behandeld volgens de beginselen van vrijheid en recht, waarvoor, naar men meent, de geallieerden strijden. Door den gouverneur generaal van België, Frei. herr von Bissing, is een proclamatie uitgevaardigd, bepalende, dat uiterlijk 15 Januari door de burgers alle vuurwapenen, degens, sabels, kruit en patro nen moeten worden ingeleverd ten raadhuize by de burgemeesters. De gouverneur moedigt het inleveren aan door een premiestelselwie binnen den uitersten termijn een geweer of bajonet inle vert, ontvangt eene belooning van 1£ franc. vrouw, die het steeds goed met ons meende' aan de wraak der Hindoe's moet worden opgeofferd. Hadt gij eens gezien met welk een liefde zij voor mij zorgde, dan zoudt gij haar met vreugde redden." «Haar ziel zal in Brahma's hemel het loon daarvoor ontvangen, hier kan niemand haar meer redden." «Gy kunt het, vader hei kost u niet de minste moeite, daarom moet gij het ook doen." »Zij behoort tot onze vijanden. Haar leven is Kali gewijdik kan haar niet meer redden." «Gij kunt en moet het, vader, want gij zijt haar mijn leven verschuldigd," hield de zieke aan. «Uit vrijen wil heeft zij zich mij, het hulpe- looze Hindoemeisje aangetrokken, zij heeft mij verzorgd en beschermd als een moeder haar kiDd. Haar geloof behelst een zeldzame, maar schoone leer, dat men namelijk ook zijne vijanden moet liefhebben. De kinderen van Brahma zijn niet gehouden hun vijanden te beminnen, maar in de Veda's staat geschreven, dat men weldaden niet met ondank vergelden mag." «Inschallah, ik kan haar niet helpen, meisje 1 Kwel na ij niet langer!" «Gij kunt het wel, vader... Eens, toen de zuster naar de school moest en mij niet alleen wilde laten, vroeg zij een andere Faringa tot haar te rugkeer bij mij te willen waken. De trotsche spotte met mijne ellende en beleedigde de zuster. Deze hartelooze heb ik wraak gezworen en mijn DUITSCHLAMD. Hindenburg. De bekende romanschrijver Fedor von Zobeltits is de gast geweest van von Hindenburg, in diens hoofdkwartier. Aan tafel kwam ook de populari teit ter sprake, waaronder von Hindenburg lang zamerhand zeer te lijden krijgt. Populariteit, zoo schrijft hij in de «Berliner Zeitung am Mittag", is zeer aangenaam maar kan ook hinderlijk worden. De nieuwjaarsgroeten voor von Hindenburg moesten in waschinanden weg- ALBANIë. De inmenging van Griekenland in de Albanee- sche kwestie heeft de toestand op den Balkan nog ingewikkelder gemaakt. Bulgarije kan het niet onverschillig aanzien, als Griekenland zich nog meer gebied gaat toe eigenen. De reis van Genadiëf naar Rome heeft ten doel om in toongevende kringen in Italië dienovereen komstig invloed te oefenen. Na de mislukking van de stappen, die Roeme nië te Rome gedaan heeft, krijgt de stap van Bulgarije een bijzondere beteekenis. Turkije zal de gebeurtenissen in Albanië met bijzondere belangstelling volgen. Het staat thans vast meent de correspondent van de Köin. Ztg. dat Italië's belangen op den Balkan met die van de Drievoudige Entente eiken dag scherper in strijd komen. hart brandt om myn wraak te kunnen voldeen." «Wie waagde het u te bespotten?" «Mem Sahib Soldins, de nicht van den resident Reeds op school behandelde zij mij met ver achting." De tong, die het waagde, mijn vleesch en bloed te beschimpen, zal uitgerukt worden, ik zweer het u ik zal haar vernederen zoo diep, dat zelfs de verachtelijkste paria zich met afschuw van haar zal afwenden." «Dankbaar zal ik u zijn, vader, indien gij mij die trotsche miss wreken wilt." Terwijl Zelima dit zeide, schitterde er in haar zachte oogen een straal van haat, die echter spoedig weder was uitgedoofd. «Mijne weldoenster mag echter geen haar van het hoofd gekrenkt worden. Zij heeft zich niet ontzien ter wille van het verlatene Hindoemeisje den haat der Faringa op zich te laden en wilt gij haar nu aan de wraak van den Hindoe op offeren... Gij zegt vader, dat gij mij bemint en dat gij de goden dankt dat zij mij gered hebben" zij greep de handen des grijsaard en ging dan vieiend voort: «bewijs mij nu eéns uw liefde door de Mem Sahib te reddeD." «Laat mij met rust, meisje, wat wit is kan niet zwart zijn. Was zij goed voo. u, toch denkt zij in haar hart over de Hindoe's als hare broeders" «Gij bedriegt u, vader", wedersprak Zelima dringend sw smeekend. «Ga door geheel Dehli en ondervraag wien gij wilt, door allen zult gij haar hooren zegenen. Zy heeft door daden be- ITALIë. De neutraliteit van Italië. Het offieieuse «Wiener Fremdenblatt" verneemt uit Konstantinopel dat volgens zekere berichten Italië bij de regeeringen te Londen en te Parijs langs diplomatieken weg heeft verklaard, dat het niet zonder meer zal kunnen dulden dat iets tegen de Daidanellen zal gorden ondernomen. wezen, dat zij het goed met ons meent, daarom moet gij haar redden wanneer gij mij bemint en dankbaar wezen wilt." «Ik bemin u, licht mijner oogen zonder u zou ik niet meer kunnen leven. Zeg zelf, mag ik om deze Faringa mijn eed breken en onze zaak ver raden De zieke boog treurig het hoofd. «Is er dan geen enkel middel om haar te redden?" «Geen, mijn kind. Met schaamte zou ik zelfs voor een paria het gelaat moeten afwendeo, in dien ik mijn eed brak. Daarbij zou de Faringa op mijne waarschuwing geen acht geven, zonder nut zou ik dus onze goede zaak verraden. Ik ben haar dank schuldig voor hetgpen zij voor u heeft gedaan, ik zal haar vorstelijk beloonen, maar zij behoort tot de vijanden van ons volk en de vrij heid van Hindostan staat bij mij hooger dan de plicht der dankbaarheid. Laat alles aan het lot over. Bhawani heeft de voorhoofden der Faring! met bloed geteekend en dit teeken kan niemand meer weawisschen." «Móge Wischnu de goede vrouw beschermen 1 antwoordde Zelima treurig. Het dreigend lot der zuster vei vulde Zelima met innige droefheid, toch kon zij de redenen haars vaders niet geheel misbillijken en begon zy langzamerhand alle hoop op de redding der zuster op te geven. ^Wjordt vervolgd)-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1