&ta ten-Generaal. Binnenland. en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. In een revolver-gevecht tusschen eenige hon derden staters van een chemische fabriek te Roo sevelt (New Jersey) en een vijftigtal politieagen ten die de fabriek bewaakten, is' een peraoion gedood, negentien mensehen werden gewond, van wie drie zwaar. De fabriek is beschadigd. TWEEDE KAMF.R Langer in dienst houden van dienstplichtigen by de landweer. Wij ontleenen aan het voorloopig verslag Eeuige leden hebben de opmerking gemaakt, dat de behandeling van dit wetsontwerp met de zelfde overhaasting zal moeten geschieden als in December jl. het geval was. Zij betreurden dit, wijl zoodoende het doel, waarmede indertijd te elfder ure een wijziging in het in December be handelde wetsontwerp is aangebracht, om nl. de kwestie van het in dienst houden rustig te kunnen bespreken, niet wordt bereikt. Andere leden meenden echter, dat spoediger indiening met mogelijk ware geweest. Sommige leden stelden zich de vraag, of de regeering wellicht beschikt over gegevens, voor de beoordeeling van de hier aan de orde zijnde vraag van belang, die niet ten dienste van de Kamer staan. De regeering staat blijkens hetgeen voor komt in de Nota op het standpunt dat de gevaren voor ons land om in den oorlog te women be trokken, thans niet geringer zijn dan in Augustus. In de nota wijst de minister, ten betooge, dat wegzending van een ueel der troepen met moge lijk is, op het feit, dat het actief thans kleiner i* dan in Augustus, doordat het verloop ten gevolge van ziekie, ongescmktveiklaringen, vrijstellingen en onbepaalde verloven, met gedekt is geworden door het in de gelederen treden van de najaars ploeg 1D14. Naar aanleiding hiervao werd gevraagd, of het verloop hier bedoeld in den vorm van een ver- houdingseijfer kan worden medegedeeld. Voorts werd door sommige lenen betoogd dat door vroegere inlyving der lichting 1915 voor sterkere aanvulling had kunnen zjjn gezorgd. Thans heeft men door uitstel van die opleiding pl.m. 25000 geoefende mannen minder. Opgemeikt werd dat naar aanleiding van het bitoug, dat om een deel der troepen zonder be zwaar huiswaarts te kunnen zenden, het er slechts op aankomt maatregelen te nemen, die in geval van nood, hunne tijdige terugkomst verzekeien de minister in zijn nota verklaart, dat, in verband met de capaciteit der beschikbare vervoermiddelen, die zekerheid met is te verkrijgen indien het aantal afwezige troepen grooter is dan dat, het welk thans regelmatig met verlof afwezig is. Verscheidene leden konden de juistheid van deze zienswijze niet toegeven. Daar doelmatige over- plaaismgen zouden de bezwaren ongetwijfeld zeer ui kracni verminderen. De vraag werd gesteld of de ondeigang van tal van ondernemingen met van grootere oeieekems is te achten dan de mogelijk heid dat eokeie landweermannen met tijdig hunne bestemming zouden bereiken. Einilelrjk wees men er op dat, wanneer de wegzending zich tot de laatste land weerlichting beperkt en de meeste leden, die op verminde ring van het actief aandrongen bepaalden zich tot dien wensch, al waren er ook, die voor het naar huis zenden van verscheidene landweerlichtiDgen pleitten, de moeilijkheden, die de regeering, ter vei zekering van tijdige terugkomst, heeft te overwinnen, ze>.er met groot kunnen zijn. In verband met de vraag van de wegzending der oudste land weerlichting werd door verschei dene leden de thans gevolgde practijk beti effende verloven tei sprake gebraeht, waaraan naar hunne meeuing een sterk argument voor de door hen geweusehie wegzending valt te ontleenen. Thans zijn reeds aan tal van personen verloven voor oubepaalden tijd en vrijstellingen verleend, vooral in gevallen, waarin de afwezigheid dier personen ten gevolge zou hebben, dat bedrijven werden stil gezet en arbeiders buiten werk zou den geraken. Hoewel men dit toejuichte, zoo meende men er toch op te moeten wijzen, dat in beginsel het wegzenden van een geheele lichting met name de oudste landweerhchting in zekeren zin te verkiezen is boven het met onbepaald verlof zenden van een aantal personen van verschillende militie en land weei lichtingen door elkaar; daarvoor aan gewezen op grond van omstandigheden die hun persoon betreffen. De omstandigheid dat leiders In groote bedrijven, die veelal in de eerste plaats voor vrijstelling in aanmerking worden gebracht, gewoonlijk tot de meergegoeden behooren, kweekt de opvatting, dat de beter gesitueerden gemakkelijker vrijstelling kunnen verkrijgen dan de lager geplaatsten in de maatschappij, bovendien nog aan. De oudste landweermannen behooren in geen geval te worden gebezigd om de leemten te vul len, ontstaan door gunsten aan veel jongeren be wezen. Men drong er op aan, dat het legerbestuur er met teg-n op ziet ook te nezer zake. door over plaatsingen en dergelijke maatregelen, de met- mtlitaire b. lai gen zooveel als mogelijk is in het oog te houden. Vooral wanneer in de eerstvolgende maanden de landbouwbedrijven arbeidskrachten zullen behoeven, krijgt deze zaak groote beteekenis De wensch werd geuit, dat in overleg met het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, maatregelen werden getroffen, waardoor met deze belangen rekening wordt gehouden. Eenige leden verklaarden door het in de nota aangevoerde te zijn overtuigd, dat overwegende bezwaren zich tegen vermindering van de sterkte van het actief door wegzending van een lichting verzetten. Andere leden wenschten zich op het standpunt te stellen, dat zij de omstandigheden niet kunnende overzien en het ook niet mogelijk achtende, dat hun de noodige kennis daarvan in de tegenwoordige omstandighedeu door de regeering werd verstrekt bereid waren de voorstellen van de regeering goed te keuren, wijl het defensiebelang thans ge heel moet overheerschen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de termijn, waarvoor hief het in dienst houden v^n de landweer wordt voorgesteld, nl. tol 31 Juli 1915 te ruim is genomen. Daarom werd in overweging gegeven het in het artikel genoemde tijdstip te veranderen in 31 Maart of 30 April, welke data ook aanbeveling verdienen in verband met de omstandigheid dat dan, indien middelerwijl nog niet tbt demobilisatie is overgegaan, een nieuwe credietaanvrage noodig zal zijn. De Commissie van Rapporteurs vertrouwt dat de regeering bereid zal zijn naar aanleiding van de nieuwe punten in dit verslag en de gestelde concrete vragen alsnog een schriftelijk antwoord aan de Kamer te doen toekomen. In dat vertrouwen is de Commissie van oordeel dat de mondelinge behandeling van het" wetsontwerp genoegzaam is voorbereid. Langer in dienst houden van ingelyfden by de militie. Bij het afdeelingsonderzoek werden geen andere opmerkingen gemaakt dan voorkomen in het ver slag over het wetsontwerp betreffende het langer in dienst houden van de dienstplichtigen bij de landweer. Do commissfe van rapporteurs, verwijzende naar de opmerkingen aan het einde van dat ver slag, oordeelt dat ook ten aanzien van dit wets ontwerp, de mondelinge behandeling geacht mag worden voldoende te zijn voorbereid. Mijnen. Dinsdagmorgen 11 uur is te Oolijasplaat een mijn dicht bij de k,om der gemeente tot ontplof fing gebracht. Om halt-elf had ie omroeper ge waarschuwd, deuren en ramen open te zetten. Bij de ontplof ting vlogen er scherven over het gefieeie dorp, en door den en or men luchtdruk is er aanzienlijke schade aangericht. Honderden ruiten zijn verbrijzeld. In de bijzondere school werd een jongetje door glasscherven aan. het hoold verwond Een half uur later wer.l een tweede mijn tot ontploffing gebracht. (N. R Ct.) Dé „Volkswil" verboden. De „Volkswil", het blad van notaris Van Dal- surn te Huist, is door den tenitcrunen bevel hebber Briox, op grond van art 37 der wet van 13 IViej I8aa, regerende den staat van bereg in net KorurinJijis. aex JNeuenanaeo, verboden. Het is verbomen het te drukken, uit te geven, te verspreiden, aan te plakken of In uen han del te brengen. De commandant van West- Zeeuwsch-Vlaanderen vestigt hierop ne aanwacht van de burgemeesters, om op alle overtredingen te letten. Herziening registratie-belasting. De Hoofdambtenaar wien door den Minister van Financiën opdracht is gegeven een ontwerp tot herziening van de registratiebelasting samen te stelten is de heer J. A. F. van Aspereri, in specteur der regis traliën te Den Haag tn wél in diens hoedanigheid van secretaris der in 19U6 ingestelde Staatscommissie tot het uitbrengen van rapport over herziening van de wetgeving op het gebied der .registratiebelasting, hypotheken, seheepsbewijzen enz. j De mobilisatie. D|oor het lid der Provinciale Staten de heer W v. Dieeen te Bussum is een schrijven ver zonden aan de leden eter Tweede Kamer waar aan wij het volgende ontleenen: Naar aanleiding van de nota door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog van de Tweede Kamer" der Staten- Generaal ter beantwoording; van de opmerkingen, welke in het bijzonder ten opzichte van de Mobi lisatie in het voorloopig verslag nopens ue 0;or- logsbeg rooting werden opgenomen, neemt onder- ge teekende \V, van Diesen de vrijheid het volgende onder Uwe aandacht te brengen. De inlichtingen, die gegeven worden omtrent het gedwongen worden om hunne woningen te vetr- laten op last van de militaire autoriteiten. De opruiming vain de woningen, welke zoogenaamd ir. het vermeende schootveld staan, is niet ge schied, zoodat de verschillende bewoners van de houten en stee uen villa's n oodeloos in allerijl moesten verhuizen bij het eerste bevel van mobi lisatie. Immers werd op 5 Augustus 1914 door B. en W van Naarden de volgende mededeeling aan geplakt. „Aan de burgerij wordt bekend gemaakt, dat het voorterrein van Naarden moet worden opgeruimd. Steenen gebouwen zullen voodoepig kunnen blijven staan. Evenwel worden de bewo ners of gebruikers gewaarschuwd dat opruiming dezer gebouwen wellicht binnenkort zal gescuie- den". De Minister van Oorlog' noemt dit alarmeerend, doch als goede burgers hebben tal van bewo ners onmiddellijk maatregelen genomen en meent adressant, dat er allerminst voor Zijne Excel lentie den Minister van Oorlog reden bestaat om burgers een ongemotiveerde zer.uwahctige haast bij het ontruimen hunner woningen te ver wijten maar dat veeleer geklaagd kan worden over een voorbarig1 of wellicht onjuist gesteld bericht, dat aan de bewoners der bedoelde hui zen een niet onbelangrijke finantieele schade be-' rekkend heeft. i Bestrijding mond- en klauwzeer. Door het hoofdbestuur der Vereeniging „Het Ned Rundveestambcek" is een circulaire ver spreid naar aanleiding: van het mond- -n klauw zeer. In de circulatie komt o.a. het volgende voor In verband met het sporadisch voorkomen van mond- en klauwzeer, en met de maatregelen welke thans ter bestrijding1 der ziekte door de Regeering weiden genomen, acht ik bet vvenscbelijk het na volgende onder uwe aandacht, te brengen. De tof dusver getroffen maatregel, welke bij liet uitbreken van deze ziekte Wordt toegepast, beslaat in het afmaken van den veestapel. Mocht de ziekte echter uitbreken in een stal met waardevol Stamboe'kvee, dan zal de minister van Lan tbouw1, Nijverheid en Handel nader' overwegen, welke maatregelen met betrekking tot dien. veestapel zullen worden genomen, mits1 de eigenaar al bet mogelijke heeft gedaan om de ziekte buiten zijn sta! te houden. Daarom wordt den leden aange raden de volgende voorzorgsmaatregelen streng te willen in acht nemen: 1. Laat niemand zonder voorkennis tol: den stal toe, en houdt de staldeuren zooveel moge lijk op slot. j 2 Plaatst bij de staldeur een emmer creoline met Water (5 o/0 oplossing) en een borstel, en laai een ieder, zoowel bij' het binnengaan als bij het verlaten der stal, handen en schoenen ontsmetten. 3 Zorgt altijd een stal'kiel en een stadbroek bij de hand te hebben, welke elke vreemdeling, en vooral veehandelaar, moet aantrekken, alvo rens hij bij het vee wordt toegelaten. 4 Zorgt zooveel mogelijk, dat mv personeel niet naar andere boerderijen g!aaf, w vooral niet in nauwe aanraking komt met het, vee of met het personeel dier bedrijiVen. 5. Plaatst gfeen voederzakken en veederkisten in of bij den veestal daar het meermalen ge bleken is, dat de smetstof door deze emballage- wordt overgebracht. 6. Vermijdt zooveel mogelijk het bezoek van veemarkten, en ingeval U genoodzaakt mocht zijn daar ter plaatse vee aan te .toopen, stalt dit in elk geval gedurende minstens 14 dagen in een afzonderlijke schuur. 7 Komt evenmin met de ftleeren. welke g'ij op de markt gedragen hebt in Uw eigen stal ot die van een ander. 8. Tracht zooveel mogelijk te bevorderen, dat de nndermel'k, karnemelk en wel op. !e tabriek. vanwaar g'ij' deze producten betrek*, word -n ver bit. tot op minstens 80- graden, en dat de rnelk- bussen goed worden uitgestoomd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarneroiruren. verricht in d»n morgen van 21 Jan., medetreóeMd door het Kon. Ned Met. Instituut te De Rildt, Hoovste barometerstand 763 0 te Memel. Laagste barometerstand 744 0 te Den Helder. Verwachting tot den avond van den volgenden dagmeest krachtige z. tot w. wind, be trokken tot zwaarbewolk, regen, iets zachter. De Stct. no. 16 bevat de statuten van de vereeniging Schiedamsche Middenstandscre- dietbank, alhier. Heden is ter beschikking van de Justitie te Rotterdam gesteld een persoon, die gesignaleerd stond voor 14 dagen hechtenis. Gisteren herdacht Mej. A. de Graaf den dag waarop zij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma M. Dirkzwager Az., en A. Dirk zwager alhier. De jubilaresse werd door haar patroons gehul digd voor haar trouwe plichtsbetrachting. Namens de patroons en namens het personeel werden haar geschenken aangeboden. Hoogwaterte Schiedam: Vrijdag 22 Jan.8.26 v.in., 8.38 n.m. 9. Verzoek van de Vereeniging tot Verschaf- fiug van warm voedsel aan behoeftige schoolkin deren om een subsidie van f1000. met advies van B. en W. B. en W. zeggen in hun advies, waar, gelijk uit het adres blijkt, de subsidie noodig is in ver band met de tegenwoordige tijdsomstandigheden, hebben wij ons in verbinding gesteld met het steun comité, dat met ons van meening is, dat het op haar weg ligt de vereeniging te steunen. Dienovereenkomstig stellen B. en W. den Raad voor, adressanten te verwijzen naar het steuncomité met de uitnoodiging a>\n dat comité, om harerzijds de gevraagde steun te verleenen. De heer Kavelaars meent, dat B. en W door het adres om het verzoekschrift naar het steun comité te verwijzen in botsing komen met de wet. Door de vereeniging te verwijzen naar het steun comité geelt men toch tevens te verstaan dat de gemeente die kosten zal vergoeden. De wet schrijft voor, dat voor subsidie's voor dat doel een post op de gemeentebegrooting moet voor komen. Spr. zou z ch desnoods met de verwijzing van de vereeniging naar het steun-comité kunnen vereenigen, wanneer de bepating werd bijgevoegd, dat de kosten zullen bestreden worden uit de particuliere giften en niet zullen voorkomen op de later door het comité aan den Raad in te dienen rekening en verantwoording. De heer de Bruin heeft vroeger reeds zjjn standpunt in dezen uiteengezet. Spr. heeft prin- cipieele bezwaren tegen het voorstel van B. en W. Hjj zal dan ook tegen het voorstel stemmen. 7,.\. behoort de gemeente voor het verschaften van voedsel eu kleeding aan behoeftige schoolkinderen te zorgen. Ook formeel heeft spr. bezwaren tegen het voorstel. Het ctepn-comité ontvangt gelden van personen, die dit geld geven voor een bepaald doel. d.i. het ondersteunen van werkloozep. OegQ personen znllen bet niet goedkeuren, dat het steun comité gelden uitgeeft voor een zaak. die door de gemeente moet worden bekostigd Ook het Nat. steuncomité kon er wel eens geen genoegen mede nemen. Spr. begrijpt, niet waarom deze omslachtige weg moet worden gevolgd. Het einde is toch, dat de gemeente het grootste deel moet betalen. Waarom geett de gemeente niet rechtstreeks subsidie aau deze vereeniging. De Voorzitter zegt, zeer goed te weten, dat voor eventueele subsidies een post op de begrooting zou moeten worden uitgetrokken. P. en W. hebben dit juist willen vermijden. Gok hebben zij overleg gepleegd, met het Kon. Nat. Steun-comité, en dit comité was ook van meening, dat de meerdere lasten, door de hui dige omstandigheden opgelegd aan een vereeni ging, die in normale tijden met eigen middelen kan toekomen behooren te worden gedragen door het Steun-comité. Het grootste deel hoeft dus niet te woiden betaald door de gemeente. Het Steun comité bestrijdt de onkosten uit particuliere giften en uit het subsidie van het Kon. Nat. Steun-comité. Uit de cijfers is te bewijzen, dat de gemeente slechts een klein gedeelte bijdraagt aan de kas van het Steun-comtié. Om de uit gaven voor dezen post te splitsen, zooals de heer Kavelaars dit wil, zou nrsschien wel niet onmo gelijk zijn, maar zou toch veel bezwaren van adminisiratieven aard met zich brengen. De weg, dien B. en W. hier voorstellen is wel een omweg, maar het is voor de gemeente die tóch reeds op groote lasten zit door de huidige omstandigheden, de voordeeligste weg. De heer Kavelaars wijst nog op de bepaling in de wet, dat de uitdeeling van levensmiddelen en kleedeten aan de kinderen zelf moet geschie den, door dus geld te geven aan de vereeniging handelen wij in stryd met de wet. De Voorzitter zegt, dat het nu heelemaal buiten de gemeente omgaat. Vroeger heeft men er ook geen bezwaar in gezien, de vereeniging een subsidie toe te staan. De heer de Bruin noemt de cijfers van den burgemeester met heel juist. U zegt wel, dat de gemeente slechts een klein gedeelte betaald, in plaats van het grootste deel zooals ik heb be weerd, maar de inkomsten van het steun-comite vloeiden het ruimst in de eerste vier maanden. De latere cijfers zullen dan ook wel uitwijzen, dat het grootste deel der bijdragen van de ge meente zal moeten komen. Waarom wordt met eenvoudig de vereeniging rechtstreeks gesubsidieerd. Wethouder Westendorp begrijpt niet, dat de heer de Bruin met pnncipieele bewaren aan komt, die hadden we beter kunnen laten rusten tot een andere gelegenheid. Ook art. 35 der Leerplichtwet had buiten beschouwing kunnen blijven. Men helpt thans waar men helpen kan. De meerdere uitgaven, die de vereemging voor kin dervoeding heeft, vloeien voort uit de tijdsomstan digheden. Als nu het Nat. Steuncomité aanbiedt hiervoor bij te dragen, gaat het toch niet aan te zeggen, dat zullen we zelf wel betalen. Schie dam heeft door zijn groote arbeidersbevolking reeds zware lasten, dit is ook door het Steun comité erkend. Waarom zouden we dan de ons geboden steuo van hand wijzen De heer Evers vindt het voorstel van B. en W. de beste methode om te helpen. Spr. heeft ook wel priticipieele bezwaren tegen het verleenen van subsidie aan dergelijke vereemnging. Spr. wil echter deze bezwaren in dit geval niet doen gelden en zal gaarne voor het voorstel van B. en W. stemmen. Het voorstel van B. en W. in rondvraag ge bracht wordt aangenomen met 14 tegen 4 stem men. Tegen stemden de heeren Scheffers, de Bruin, Kavelaars en Dinkelaar. 10. Verzoek van de Afdeeling Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers om gebruik te maken van de bevoegdheid, geschon ken bij art. 35 der Leerp ichtwet betreffende het verschaffen van schoeisel aan schoolkinderen met advies van B. en W. Het adres en het advies van B. en W. werden opgenomen in ods blad van 14 Januari. De Bond van Nederl. Onderwijzers heeft nog een tweede adres ingezonden. De hèer de Bruin zegt, dat de cijfers die B. en W. in het advies noemen, niet uitsluiten, dat er toch schoolverzuim kan zijn voorgekomen door gebrek aan schoeisel. Spr. vraagt of aan adressanten niet kan worden verzocht de gevevens, die hen tot het indienen van het adres hebben geleid, over te leggen. Wethouder W estendorp vindt het treurig dat een dergelijk stuk is ingekomen. Spr. be grijpt niet waarvoor dat tweede adres moest wor den ingediend. Er is gedaan wat gedaan kan worden. Daarom kan het toch wel eens zijn voorkomen, dat een kind de school verzuimde bij gebrek aan schoeisel De aanvragen, die inkomem worden alle onder zocht. Wordt de toestand van het gezin van dien aard geacht, dat verstrekking van schoeisel niet noodig is, dan wordt dit geweigerd. Het aantal weigeringen is echter zeer gering. Wanneer de Raad er op gesteld is kan spr. wel een lijstje overleggen van hen, wien schoeisel geweigerd is, met de reden waarom erbij. De schuld zal hier voornamelijk moeten gewe ten worden aan de ouders. Verder meent spr. dat als er iets niet goed was geweest, dan zouden de hoofden van scholen de eersten geweest zijn om dit ter kennis van B, en W. te brengen. Van geen enkel schoolhoofd is echter een klacht ingekomen. B. en W. hebben daarom voorgesteld het adres voor kennisgeving aan te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heer Dinkelaar verklaart zich tegen het voorstel, 11. Praeadvies van B. en W. op het aanbod van een ingezetene der Gemeente om tegen 5% rente het kapitaal beschikbaar te stellen benoo- digd voor den onderbouw van het nieuwe Stads ziekenhuis, Dit voorstel wordt van de agenda afgevoerd. De Raad vergadert hierna in geheime zitting. Na heropening van de openbare vergadering antwoordt de Voorzitter op de vraag van den heer Dinkelaar, dat een ondezoek zal worden ingesteld naar den toestand op het brandpad. De vergadering wordt gesloten. Ontspoord. Men seint ons uit Ruurlo: He dennacht is te Ruurlo een goederentrein ont-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2