m, Biimenlaud. *adis- m Gewestelijk Aiieuws. Santos Viegjas, Financiën. Theopihile Trinidade, Koloniën EGYPTE. Het gevecht aan het Suez-kanaal. Over het gevecht bij El Kantara aan het Suez-kanaal- wordt in de „Times" het volgende gemeld De Turksche opmarsch naar Egypte is aan gevangen. Het is niet waarschijnlijk, dat de Turken met een groote strijdmacht het schier eiland Sinai zijn binnengedrongenmaar een colonne heeft Bir Moehadet bereikt, een kleine dertig mijl van het Suez-kanaal verwijderd. De voorhoede van deze gevechtsgroep heeft Woens dag een ontmoeting gehad met een Britsche patrouille. De Turksche colonne rukt blijkbaar op uit El Arisj, langs den karavaanweg, welke nabij de kust loopt. Duinen dekken de troepen op dien weg tegen kanonvuur van uit zee. maar een Engelsch watervliegtuig heeft bommen ge worpen op de colonne, welke daardoor eenige verliezen leed. Men gelooft, dat een andere Turksche colonne nadert of spoedig zal nadéren door het midden gedeelte van het schiereiland Sinaï. Dit was het eerste werkelijke contact met de Turken op Egyptisch territoir, want het gevecht, enkele weken geleden bij Bir-el Nusj, op den weg naar El Arisj, had plaats tusschen Indische troepén en zwervende Bedouïnen. De sluiting van het Suez Kanaal. Omtrent de quaestie aan het Suez-kanaal is bij het departement van BuiteDlandsche Zaken lot hedenochtend geen nader bericht ontvangen. Bij navraag aan het departement is gebleken, dat het henent omtrent het met biuneuvaren van het kanaal des namiddags na 12 uur, moet wor den opgevat in dien zin. dat zulks voor iederen dag geldt. Bij de Maatschappij »Nede> land" was naar de »Tijd« meldt nog niets naders bekend over het sluiten van net Suez-kanaal. Be directie der Maatschappij heeft oumiddeilijk telegrafisch in lichtingen gevraagd. Men meent echter, dat het hier ïu allen gevalle tijdelijke maatregelen beireft. Mocht het Suez-kanaal inderdaad worden gesloten, dan zal de Maatschappij in verband daarmede maatiegelen nemen. De eerste boot van de Maat schappij, die van ae reis wordt terugverwacht, is de vrachtboot sRiouwct, op reis van lnclië naar Nedei land. Het bericht over de sluiting van het Suez kanaal brengt in herinnering, dat de conventie van Con- stanuouopel, op 29 October 188S tusschen Enge land, Ousiennjk-Hongarije, Frankrijk Duitschland, Nederland, Italië, Spanje Rusland en Turkije ge sloten, het sluiten van het Kanaal voor oorlogs doeleinden verbiedt. De voornaamste bepalingen van de 17 artikelen van het iraciaat kunnen als volgt worden samen gevat Het kanaal is open, zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog, voor koopvaardijschepen en oorlogsschepen van alle landen. Geen poging om het vrtje gebruik van het kanaal te beperken is toelaatbaar noch in tijden van vrede noch in tijden van oorlog. Het Kanaal mag nooit geblok keerd worden. (Art. 1). In tijden van oorlog is, zelfs, als Turkije een der oorlogvoerenden is, geen oorlogsdaad geoor- loold in het Kanaal en evenmin binnen een af stand van drie zeemijlen van de havens van het Kanaal. Oorlogsschepen van de oorlogvoerenden moeten zonder uitstel deor het Kanaal varen. Zij mogen niet langer dan vier en twintig uur, ge vallen van volstrekte noodzaak uitgezonderd, in de haven van Port-Said en Suez blijven en vier en twintig uren moeten verloopeu tusschen het ver trek van een ootlogsschip en een schip van den vijand. Troepen, munitie en ander oorlogsmate riaal mogen binnen het Kanaal of zijn havens niet geladen of ontladen worden. Alle regelen voor oorlogsschepen hebben ook betrekking op prijsgemaakte schepen. (Art. 4, 5 en 6). Geen oorlogsschip mag in het Kanaal gestatio neerd worden, maar elke mogendheid mag twee oorlogsschepen staiionneeren in de haven van Port-Said en Suez. Oorlogvoerenden mogen ech ter geen scnepen in de havens staiionneeren. Geen blyveude versterkingen zijn by het Kanaal toege laten, ^artt. 7 en 8j. Het is de taak van Egypte, om de uitvoering van de voorgeschreven regelen te handhaven, maar de consuls van de mogendheden in Egypte zijn belast om op de uitvoering der regelen te letten. (Ant. 8 en 9). De ondergeteekende mogendheden zijn verplicht van deze overeenkomst aan andere kennis te ge ven en uit te noodigen daartoe toe te treden (Art. 16). Staatsminister Cort van der Linden. in de Eerste Kamer deelde: de voorzitter bij den .aanvang, der zitting mede, aai de lijdelijke voorzitter van den Ministerraad doei H. M. de Koningin is benoemd tot Minister van Staat. Onder applaus wensehte de voorzitter Minister Cort van der Linden daarmede geluk. De aan wezige leden drukten den Minister Je hand. Mgr. Dr. Gilbert Brom. Men seint uit Rome aan „De TIjfi Het heeft Z. H. den Paus behaagd, tot zijn Geheim Kamerheer te benoemen doctor Gisbert Brem, directeur van' het Nederlamlseh Historisch Instituut te Rome. Z. Em. Kardinaal van Rossum. Men seint ons uit Rome: Gisteren heeft Z. Em. kardinaal Van Rossum wederom voor 't eerst de H. Mis geleizen. Z. Em. mag; nu enkele uren per: dag op zijn kamer zit ten ma,ar zijn toestand blijft nog steeds zwak. (Tijd.) Maxim um- boterpryzen. De maximuin-bioiterprijzen voor Februari zijn vastgesteld gelijk aan die voor Januari. isitatie van uitgevoerd wordende goederen. Men verzoekt er de aandacht op te vestigen Jat op alle plaatsen, waan ambtenaren der invoer rechten gevestigd zijn, zooveel mogelijK. de gele genheid zal worden gegeven om naar buitenslands uit te voeren goederen op in ouplo in tt leveren aangiften tot uitvoer onder douaneioezkht in te laden. Geschiedt die inlading, zonder toezicht van ambtenaren, dan staat men ei aan bloot dat de goederen aan de grenskantorvn opengehouden en de schepen, spoorwagens of anaeiv vervoermid delen geheel of gedeeltelijk ontbloot moeten wor den, Overcomplete paarden. Ons wordt medegedeeld, dat de vert coping der overcomplete Rijkspaarden, welke 27 Januari op de veemarkt te Rotterdam heeft plaats gehad, naar wensch is afgeloopen. Het voornemen bestaat, op 11 februari we derom op dezelfde wijze eene verknoping te doeh plaats hebben van een gedeelte der paaiden af komstig van de verplegingsaideeiingen der 3e en 4e divisie. Deze zullen 10 Februari van 1 tot 4 uur namiddag op de veemarkt te Rotterdam te bezichtigen zijn. De vorige eigenaars zijn dan in de gelegenheid desgewenscht hun vroeger eigen don. teiugi te bekomen. De verknoping op de markt begint 11 Februari om 9 uui voormid dag: Vermoedelijk zullen ook eenige drachtige mer ries worden verkocht, afkomstig: uit verschillende streken van ons land. Weerbericht. t elegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in 4en morgen van 30 Jan., medegedeeld door het Km. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 758.7 te Vlissingen. Laagste barometerstand 744.0 te Whisby. Verwachting tot den avond van den volgenden dag: zwakke tot matigen W. tot N. wind, half- bewolkt, weinig of geen neerslag, om het vries punt in het N. en in het W. lichte vorst. R. H. J. Kleipool. -j- Hedenmorgen werd onder groote belangstelling op de E. K. Begraafplaats ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van den Donderdagavond plotseling overleden industrieel, den heer R. H. J. Kleipool. De overledene was Kerkmeester van de pa rochie van O. L. Vrouw Visitatie. De uitvaart dienst, die hedenmorgen om 8 uur werd opge dragen, werd door zeer veel belangstellende vrienden en bekenden van den overledene bijgewoond. Het heengaan van dezen werkzamen man, die een plaats van beteekenis innam in de handels wereld, zal door velen als een groot verlies worden gevoeld. Door Ged. Staten dezer prov. is met handhaving van het bestreden besluit van B. en W van Schiedam d.d. .26 Nov. '14 en op andere gronden dan door het College aangevoerd, afwijzend beschikt op een 26-tal adressen hou dende verzoek tot vergunning van den vei koop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop allen in het benedenlokaal van het pand Lange Haven no. 118. Den 29en dezer slaagde de brieve n- besteller J. H. Eggelmeijer alhier, voor het te Arnhem gehouden eindexamen voor adsistent der Posterijen. Gster-avond omstreeks 12 uur raakte op den Schiedamschen weg de koppeling tusschen motor- en bijwagen van de electrische tram defect. De motorwagen reed zonder bijwa gen door naar de halte hier. De volgende van Rotterdam komende tram duwde de achterge bleven bijwagen voor zich uit. Bij den wissel stond de eerste motorwagen nog te wachten toen de tweede in vollen vaart kwam aanrijden en de bijwagen tegen het achterbalcon van den motor wagen liep. Het achterbalcon van den motor- en het voorbalcon van den bijwagen werden inge drukt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door de politie is zwervend aan troffen een gladbarigen zwarten hond, teef. Wanneer het dier niet binnen twee maal 24 uur door den eigenaar is afgehaald zal het worden afgemaakt. H e d e n-m orgen om kwart voor elf viel de met twee paarden bespannen wagen van Schippers uit VlaardingeD bij den bocht van de Vlaardingeistraat en Noort Vellevestsingel, door de gladheid onderstboven. De koetsier met de paarden bekwamen geen letsel. Een boom was ge broken en eenige lijnkoeken vielen stuk. Steuncomité Schiedam. De beste steun. Het Steuncomité te Schiedam heeft nog altijd een groot aantal werkloozen te helpen en moet wekelijks nog een groot bedrag uitkeeren. Wie iets voor het Steuncomité wil afstaan, kan dat ook doen met wekelijksche of maan- delijksche bijdragen. De geregelde steun is de beste. Men geve even kennis aan den Penningmee ster van het Comité, den heer A. L. Boot, Nieuwe Haven 83, en voor het geregeld innen der bijdragen wordt gezorgd. Pater Borromeus de Greve. Het zal den middenstanders zeker genoegen doen te vernemen, dat het bestuur van de Hanze, den bekenden redenaar, den eerw. Pater Borromeus de Greve, heeft uitgenoodigd voor deze vereeniging te komen spreken. De vergadering waarin Pater Borremeus zal spreken zal plaats hebben Dinsdag 2 Febr. a s. in den Volksbond. De leden zullen wel niet verzuimen deze ver gadering te bezoeken. Jaarvergadering R. K. Kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde. De voorzitter de heer A. C A. Nolet opent de vergadering met den christelijken groet en heet de aanwezigen welkom. De secretaris leest de notulen van de vorige jaarvergadering welke worden gearresteerd. De secretaris brengt hierop het jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat er in dit jaar geen belang rijke verkiezingen hebben plaats gehad. Eenige veranderingen hadden plaats in het bestuur. De propaganda club schijnt dood en begraven. De secretaris hoopt, dat de volgende periode even rustig voor de vereemging en voor de katho- heke zaak moge verloopen. De Voorzitter dankt den secretaris voor het uitgebrachte jaarverslag en hoopt, dat de rust die we deze jaren doormaken niet moge leiden tot verslapping. De Penningmeester doet daarop rekening en verantwoording. De penningmeester merkt nog op, dat het aan tal leden steeds dalende is, wat spr. met bezorgd heid vervult, voor het komende jaar, en ook, dat de contributie door de tijdsomstandigheden niet zal worden betaald. De heeren Kemenade en Kamp worden uitge noodigd de boeken van den penningmeester na te zien. De heer Kemenade verklaart, de boeken van den penningmeester accoord te hebben bevonden, waarna de penningmeester onder dankzegging voor zijn accuraat beheer hiervoor decharge wordt verleend. Bij de hierna gehouden stemming worden de heeren Scfaeffers en Evers in het bestuur her benoemd. De heer Scheffers houdt zijn benoeming 8 dagen in beraad. Verder wordt overgegaan tot vervulling van 2 vacatures in het bestuur. De heer Nolet motiveert zijn besluit om ontslag te nemen als lid van het bestuur. 8pr. acht het werkelyk in het belang van Recht. Plicht en Orde dat een jeugdiger kracht het voorzitterschap waarneemt. Spr. zal ook al staat hij buiten het bestuur steeds met belangstelling deelnemen aan het werk van de Kiesvereeniging. Met algemeene stemmen wordt de heer P. J. M. Lagerwey tot bestuurslid benoemd. In de vacatureMeyer wordt benoemd de heer Ch. J. Wouterlood. De Voorzitter zegt, dat het bestuur pogin gen zal in het werk stellen de propaganda club weer in actie te stellen. De kiezerskweek moet nu ook ter hand genomen worden. De heer F rederiks deelt op een vraag van den voorzitter mede, dat de Propaganda-club wegens gebrek aan belangstelling is ontbonden. Het bestuur zal zich dit jaar belasten met zitting te houden voor de kiezerskweek. De heer Frederiks verklaart zich bereid het bestuur in dezen te helpen. Het bestuur zal hiervoor zitting houden Vrydag 5 en Vrijdag 12, Zaterdag 13, Zondag 14 en Maandag 15 Februari. De heer Nolet neemt met een hartelijk woord afscheid van de vereeniging als voorzitter. De heer M o u w e n s brengt Damens de leden van de kiesvereeniging een woord van dank aan den scheidenden voorzitter voor alles wat hij voor de kiesvereeniging en voor de katholieke zaak heeft gedaan. De voorzitter sluit de vergadering met den christelyken groet. V P. N. Om twee uur werd de door de afdeeling Schie dam van V. P. N. georganiseerde tentoonstelling in Odéon door den heer v. d Schalk, den Voor zitter van de afdeeling geopend. De heer v. d. Schalk heet de aanwezigen wel kom en zegt allen dank, die medegewerkt heb ben om de tentoonstelling te doen slagen, zoo wel leden als inzenders en hen die medegewerkt hebben door het geven van medailles en het beschikbaar stellen van prijzen. Spr. opent met genoegen deze tentoonstelling omdat hier zoo duidelijk blijkt het nut van V. P. N., die het mogelijk heeft gemaakt een onderlinge tentoonstelling te organiseeren. Ver geleken met vroeger toen soms i of 5 dieren werden ingezonden, is het nu een zeer groote vooruitgang. Spr. wekt allen op trouwe vereenigingsleden te blijven en vooral de clubavonden te bezoeken waar zooveel te leeren valt op het gebied der hoenderteelt. Spr. verklaart de tentoonstelling voor geopend, na een extra woord van dank te hebben ge bracht aan den secretaris. Na de opening namen wij een kijkje in de zaal. De tentoonstelling mag zeer goed geslaagd genoemd worden. Vooral het aantal nut-hoenders is overwegend. We zagen er prachtexemplaren van Wit- en Patrijs Leghorns, Wit Wyandottes, zwarte Mi norca's en een fraaie toom Buff Orpingtons. De Duiven zijn vertegenwoordigd met een fraaie collectie Holle-kroppers, Oostersche meeu wen, Engelsche Goudvinken, Duitsche Baard- tuimelaars en Helmduiven. Verder zagen wij nog verschillende soorten Ganzen, Kalkoenen en Eenden. Konijnen zijn het meerendeel van de Blauw- Weener variëteit. Het Hoenderpark de „Nijverheid" zond ter opluistering een kunstmoeder met in de broed machine uitgebroede kuikens. Een inzending Sluis Voederartikelen van G. van Katwijk staat op het podium, waar de fraaie inzending van Joh. Nauman eveneens opvalt. De tentoonstelling is een bezoek over waard. Comité lot O. en O. van werkeloozen. Door liet coumé tot outwikkeling- en ootspan- ning van werkeloozen te dezer stede kan thans een overzicht worden ge gegeven van het Roos ster der werkzaamheden. Daaruit blykt dat Voor het geven van cursussen of lessen van leiders of leeraren waardeerende steun is verkregen, het werk hieraan besteed kan nu van de zijde der werkeloozen beloond worden, door flinke deelna me en trouw bijwonen der cursussen. De lessen die gevolgd kunnen worden bestaan in splitsen en knoopen, electnciteit en natuurkun de, verbandleer, gymnastiek, schaken en dammen bespreking werkloosheid, rekenen, Boekhouden, Duitsch, Engelsch, Ned. taal en aardrijkskunde- Tot het geven dezer lessen of cursussen hebben de heeren Osephius, Waals, v. d. Berg, van Woerkom, Penning, de Groot, Bakker, Zoon en Houtman zich beschikbaar gesteld de uren zijn zoo geregeld dat men verschillende lessen kan volgen. De lokalen hiertoe zijn: Volkshuis, Hoogere Burgerschool, School a/d Prins Mauntsstraat en school a,h Broesveld. Gevonden voorwerpen. Te bevragen a. h. Commissariaat v. Politie dameshandschoen, zakmesje, kmpmesje, kinder handschoen. Aan de volgende adressendamesbont, A. v. Marsbergen, Pnnsensteeg 22 zilveren armband D. Duyvendak, Oranjestraat 2; zwart lederen sigarenkoker met zilver gemonteerd met letters, Kemmer, Hoofdstraat 67Insigne, Peelders, Vil- 'astraat 61drie matje3 en een stuk vloerzeil, van Zomeren, Broersveld 170; koperen tabaks doos met lotei ij orielje, P. Smit, Siryenschestraat 45wit kartonnen doosje inhoudende teekenlap en teekengaren, Eisberg, Hagastraat 11 bruin gladharig hondje, de Keiser, Noorderstraat 91. Hoogwaterte Schiedam; Zondag 31 Jan. 4.23 v.m., 4.35 n.m. Maandag 1 Febr. 5.4 v.m. 5.14 n.m. 8 Andreas Hofer. De N. V. de Leliebioscoop heeft na haar suc cesvolle tournée met de film »Van Kribbe tot K uis" thans het opvoenngsrecht verkregen voor een film, die evenals de eerstgenoemde, waar hy vertoond werd volle zalen heeft getrokken. Ditmaal is het de historische film Andreas Hofer, die blykens achterstaande advertentie de volgende week in de Gezellenvereeniging te Rot terdam zal worden vertoond. De film werd waar zy tot nu toe is opgevoerd zeer gunstig beoordeeld. Wy twyfelen dan ook niet of velen zullen zich de moeite van een tocht naar de Gezellenvereeniging getroosten om dezen prachtfilm te zien. PARIJS, 30 Januari. Communiqué van 11 uuy: De Duitschers poogden tot tweemaal toe to oos ten van Spdissons over de Aisne te trekken, doch weiden beide malen teruggeworpen. Zij bombar deerden den 28sten Duinkerken midden in den nacht door middel van vliegmachines. Daarbij werden eenige personen gedool en gewond, doch de 3chade is giering. In den nacht van 28 op 29 Januari hebben onze vliegers verscheidene bommen geworpen op de vyaade.ijNe legerplaat sen bij Laon, Latere en Soissons. In den mor gén van den 29en moest een Duitschei vlieger ten oosten van Gerbeviller dalen. Do vlieger werd gevangen genomen. CAïRO, 30 Januari. (Reuter). De Turken heb ben Kaüch bezet met voorposten te Bii-El-Dnei- dar. Ook Morjahorclh. en Bir-Mabeluk hebben zij met zwakke voorpostendetachementen bezet. Gis termorgen vroeg vertrok een Turksch verken-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2